SWOT MAY TOILETZEEP BUITENLAND, De Balkan-Crisis. STADSNIEUWS. FIJN,DUURZAAM,GEURIG onderwijzeressen met verzoek om salarisverkooging. In dit adres wordt er o. m. op gewezen dat de salaris sen ongunstig' afsteken bij de gemeente. Hoogwoud 6001000) en dat het salaris in Heer-Hugowaard voor jonge onderwijzers te klein is om er van verder te studeer en. De heer Met vroeg of het niet wenschelijk was het adres te behandelen in verband met het ingekomen adres van hoofden van scholen. Spr. wees er op dat een klein salaris verandering van leerkrachten met zich meebrengt, wat nadeelig is voor het onderwijs. De salarisseif steken ongunstig af bij die van het bij zondere en katholieke onderwijs. Spr. vroeg naar het gevoelen van B. on W. in dezen. De voorzitter zei dat het adres pas eergisteren was ingekomen, zoodat d'e meening van het college nog niet bekendi was. Do heer Appel zeide dat het vorige jaar de salaris sen nog waren verbeterd. Spr. vond het niet noodig dat nu al weer te doen, ook met het oog op de begroo ting. De voorzitter zeide er voor te zijn dat de onderwij zers goed worden betaald. Doch de onderwijzers ko men wel een beetje op een ongelegen tijd, nu de be grooting pas is. opgemaakt. Wat Hoogwoud betreft, de salarissen zijn benedien 20 dienstjaren vooral niet beter, 't Verschil zit in de hoogere dienstjaren. De heer Met merkte op, dat de salarissen, vergele ken met die van andtere categorieën van ambtenaren, veel lager zijn. Van het kleine salaris kan moeielijk doorgestudeerd worden, hetgeen afbreuk doet aan het onderwijs. Ook wees spr. op de dure tijden; iemand met 700 verkeert in een beklagenswaardige positie. Spr. stelde voor het adres aan te houden; hij is er sterk voor de salarissen te verhoogen. De heer Molenaar zeide zich wel met den heer Met te kunnen vereenigen. Spr. zou echter tot de volgen de begrooting de salarissen onverandërdl willen laten. De heer Blauw wenschte het adres ook aan te houden tot de volgende vergadering, evenals de heer de Boer, die de aangelegenheid voor de onderwijzers van drin genden aard vond. Bosloten werd/ het adres aan te houden tot de vol gende vergadering. Het bestuur van de afdeeling- Heer-Hugowaard van de Holl. Maatsch. van Landbouw verzocht voor het houden van een landbouwwinteroursus 2 avonden per week gebruik te mogen maken van een lokaal van een der gemeentescholen, onder door den raad1 te be palen voorwaarden. De heer Molenaar zeide dat de cursus al begonnen was in een der lokalen van school III. Da voorzitter zeide dat' B. en W., de goedkeuring van den raad op het verzoek verwachtende, hiertoe ver gunning hadden verleend. De raad voldeed aan het tot hem gerichte verzoek. De afdeeling Heer-Hugowaard van de Noord-Hol- landsche vereeniging „Het. Witte Kruis" verzocht te mogen beschikken over 12 M2. grond der gemeente tot uitbouw in Z.-W. richting van 't; gebouw van het Witte Kruis." Het verzoek werd toegestaan. Aan B. en W. werd overgelaten de vergoeding' voor het gebruik van dezen grond, welke thans als tuingrond in gebruik is bij Boekenstein, te bepalen. Y an Gedeputeerde Staten was een schrijven ingeko men, waarin werd medegedeeld, dat aan de beurt van aftreding waren als leden van het college van zetters do heeren Appel en YVijnker en niet de heeren de Boer en an den Oord. In verband1 hiermede werd' verzocht een nieuwe voordracht in te zenden. Op deze voor dracht wei-den geplaatst de heeren Appel, Wijnker, Plevier en Met. De gemeente-begrooting, die ter visie had gelegen, werd post voor post gelezen en voorloopig vastgesteld op een bedrag van 29003.58 aan inkomsten en uitga ven met een post onvoorziene uitgaven, groot 537.30. In verband1 met het bekende schrijven van de Ned. vereeniging' van Schoolartsen, deelde de voorzitter mede, dat het niet noodig is een verordening vast te stellen. Door een goede toepassing van artikel 31 der Algemeene Politie-verordening wordt bereikt, wat de vereeniging met de vaststelling van een verordening beoogt. Do heer Blauw vroeg of de ouderwijzers wel hekend zijn met den inhoud van bedoeld artikel. De voorzitter zeide dat deze er wel even van op de hoogte kunnen worden gebracht door een afschriftje er van. De heer Blauw oordeelde dit wel wenschelijk. In behandeling kwam nu het de vorige vergadering ingekomen adres van den lieer P. Haster, gemeente veldwachter, waarin deze, niet het oog op de groote uitgestrektheid van de gemeente een vergoeding voor het onderhoud van zijn rijwiel verzocht en tevens ver zocht te worden verzekerd tegen ongevallen en w.edu- Wenpensiogn. Adressant wees er op dat 4 a 5 jaar geleden liet verzoek om voor den veldwachter een pen sioen vast te stellen, gunstig werd ontvangen. De voorzitter zeide, dat B. en W. adviseerden deu veldwachter J 75 per jaar toe te kennen, mits hij zich verzekert voor een pensioen van 300 op 65-jarigen leeftijd bij een soliedc maatschappij. De jaarlijks te betalen premie zal 61 k 62 bedragen, de rest is dan een vergoeding voor het onderhoud van het rijwiel. De heer Plevier zeide dat één veldwachter in een gemeente van 3400 zielen het heel druk heeft, Het salaris is zeer laag in vergelijking met vele andere gemeenten. Spr. oordeelde dat het voorstel van B. en YY niet veel steun gaf aan liet tractement. De veld wachter verdient er misschien wel 250 bij als veilder bij verkoopingen. Spr. wilde voorstellen het salaris heel wat te verhoogen en dan te bepalen, dat Haster do bijbaantjes moet laten schieten. Deze komt dan meer op een vrij standpunt te staan. De voorzitter merkte op, dat hij dit wel een goed idee vond. Het salaris zou dan wel heel wat verhoogd moeten worden. Doch daar gaat het niet over. Dit viaagt de veldwachter niet. Wil men een andere re geling getroffen zien, dan kan daartoe een voorstel worden ingediend. De heer I levier zeide dat- de bijbaantjes nu komen ten goede van de gemeente. Het tractement van f 500 is te klein. Na eenige discussie stelde de heer Molenaar voor niet j 15, maar 100 per jaar toe te kennen. Over dit voorstel staakten de stemmen (tegen de voorzitter, de wethouders: en de heeren Blom en Blauw). In de volgende vergadering zal over dit voorstel opnieuw worden gestemd. De heer van Asperen verzocht zijn salaris iets te verhoogen in verband' met zijn slagen voor de acte- landbouw. De vorige vergadering is in beginsel tot het toekennen eener verhooging besloten. B. en W. adviseerden nu den heer van Asperen een jaarlijksehe gratificatie van 50 toe te kennen. De heer Molenaar zeide er voor te zijn den heer van Asperen een salarisverhooging toe te kennen, nu er lessen worden gegeven. Spr. wilde er 10 voor toe kennen. t Is in het belang van de gemeente. De heer Met sloot zich hierbij aan. De heer Pool wees er op dat de heer van Asperen voor den cursus extra wordt betaald. In Haringkar spel wordt, voor de acte j 150 toegekend. Ook spreker wilde meer geven dan B. en YV. voorstellen. De voorzitter wees er op, dat indien meerdero on- let wijzers de acte verkregen, ook dezen verhoaging moet worden toegekend. In Berkhout brengt de fend- bouwaete J 200 verhooging van salaris mee Ka nog «enige discussie werd, met de stemmen vs voorzitter en wethouders tegen, besloten het salaris van den heer van Asperen met 100 te verhoogen. Wordt vervolgd. UIT OBDAM. Kaar wij vernemen heeft ook de heer A. Blauw al hier gratie gekregen. Eenige aan mond- en klauw zeer lijdende kalveren, welke aan hem toebehoorden, werden indertijd verbeurd verklaard ten bate van 's Rijks kas. Ook hem zal de waarde van het ver beurdverklaarde, behoudens do gemaakte onkosten, te ruggegeven worden. Verschillende veroordeelde veehouders in deze omge ving wendden zich tot H. M. de Koningin en mochten hetzelfde gunstige resultaat verwerven. op en do UIT OUDE NIEDORP. Donderdagmiddag hebben de Armvoogden van Profestantsche Armvoogdij alhier, in het bijzijn van den- heer Burgemeester dezer gemeente, in het lokaal van den heer T. .de Jong, bij inschrijving publiek ver huurd, voor den tijd van 3 jaren, de boerenwoning met 5.78.30 II, A. bouwland, gelegen te 't Veld, in de ge meente Nieuwe Niedorp, vroeger bewoond door wijlen den heer Timmerman. Van de 16 inschrijvers is huur der geworden de heer Jb. de Boer, te Anna Paulowna, voor 803 per jaar. UIT HOORN. "In de gisteren gehouden Raadsvergadering werd door B. en YV. de gemeente-begrooting aangeboden, aanwijzende in ontvang en uitgaaf 505.198,65. Ze werd in handen der commissie voor de financiën ge steld. Besloten werd' o. a. de minima- en maxima-jaarwed- den voor hoofden van scholen en het onderwijzend per soneel niet 50 te verhoogen; aan den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer een jaarlijksehe sub sidie van 25 te verleenen; aan B. en YV. een erediet te verleenen van 9000 tot het doen bouwen van een boterhal, overeenkomstig door den gemeente-architect opgemaakte teekeningen, met demping van een ge deelte van het water van het Monnikenveld; een cre- diet te verleenen van 660 voor uitbreiding van het Volksbnd aan den Westerdiijk. ONLUSTEN TE WIERUM. Voorzien van een 60-tal handteekeningen van inwo ners van Wierum werd het volgende adres aan den raad der gemeente Westdongeradeel gezonden: „Wij zijn verontwaardigt over de wijze waarop onze geachte meester Pilicaan door den Burgemeester wordt geplaagd eèrst heeft hij geprobeerd hem door list in een rijtuig te ontvoeren en naar Groningen te brengen en nu moet zijn hondje het ontgelden dat lia- ve dier dat geen fatzoenlijk menseh kwaad doet even min als zijn baas1 wij vinden het metmekaar hier in Wierum een schandaal terwijl wij gaarne zouden wil len weten waar al de poliecie verdient die hier ligt te slapen in di openbare school wij vinden op zijn zachtste uitgedrukt het optreden van de Burgemeester Ooster hof die een Burgervader moet zijn eigenaardig zoo heeft hij ook, waar hij niets mee te maken had het houden der Unie kolekte verboden aLs de Burgemeester werkelijk zooveel belangstelling voor het christelijk on derwijs gevoelt dat hij zdchl zelf met de in windige aan gelegen heden dér schoolvereeniging kan hij toch een bron van inkomsten waarvan onze school ook miet be staan niet dichtstoppen. Wij zullen hopen diat de Burgemeester zijn leven betere zal anders jaagt hij heel Wierum tegen zich' in harnas uitgenomen mis schien zekere g-rifformeerde dómine die met een re- volfer heeft gedriegt en de pianastemmer de op het volk heeft geschoten" Naar aanleiding van dit adres zeide de voorzitter in de laatstgehouden raadsvergadering: „Dit stuk wordt- enkel meegedeeld, daar het geen punt van behandeling kan uitmaken, in de eerste plaats omdat het ongezegeldi is en voorts wijl het een politiemaatregel betreft, die enkel den Burgemeester als hoofd der politie aangaat. Het is mij intussehen gebleken dat hier namen on der geplaatst zijn die het stempel der valschheid dra gen, terwijl de schrijver te laf is om zelf de verant woordelijkheid' te dragen voor het door hem geschre ven stuk en er daarom ook andere namen onder plaatst. Y oorts is het van A tot Z lengen wat er in staat, hetgeen ieder onbevooroordeelde gemakkelijk kan begrijpen. Het ware te wenschen dat de Wieru- mers het inzagen, dat' door zulke handelingen, als daar m den laatsten tijd plaats gehad' hebben, de naam van hen en hun dorp door het slijk gesleurd wordt, waar voor ieder fatsoenlijk menseh zich behoorde te scha men. In den stand van zaken is sinds gisteren geen ver andering gekomen. De berichten van den Balkan zijn schaarsch blijkbaar werkt de censuur goed. De Serviërs brengen op straat maar hoera's uit den oorlog. Bulgaren en Turken mishandelen dooden elkaar maar dat was vóór de tegenwoordige spanning ook dikwijls het geval. En dat er Grieken door bommen worden vermoord, is ook al geen nieuws. Er gaat een gerucht, dat er reeds grensschermutse- lingen tusschen Turken en Bulgaren hebben plaats gehad, maar de bevestiging blijft tot dusverre uit. Belangrijk lijkt ons de mededeel!ng, dat de diploma ten van de Balkanstaten te Konstantinopel zich zoo moeielijk met hun regeeringen in verbinding kunnen stellen. Vermoedelijk ligt hierin de oplossing van liet bevreemde feit, dat men op het oogenblik niet ver der komt de regeeringen weten niet wat de gezanten weten en de gezanten weten niet wat de regeeringen willen, daar zij geen instructies ontvangen. Turkije blijft dit is zeker steeds meer maat regelen nemen. Het leger wordt verdeeld' in twee gedeeltenhet zuidleger met Jamina tot centrum onder de bevelen van generaal Ali Riza en het oostleger, d'e Konstanti nopel tot centrum heeft en gecommandeerd! wordt door Abdullah pasja. De troepen, die in Macedonië verzameld' zijn, worden geschat op 200.000 man. Een gedeelte van de Turksche vloot is vertrokken naar de Zwarte Zee. Tegengesproken wordt nu weer, dat er een hevel tot mobilisatie van het Roemecnsehe leger is uitgesproken men schijnt in Roemenië nog steeds te aarzelen wat men zal doen. Het heet verder, dat de beide groote rivalen, Oosten rijk en Rusland het eens zijn geworden, het status quo zullen eerbiedigen, zich van elke bemoeiing met een oorlog zullen onthouden. Zij hebben een verdrag gesloten, dat van kracht blijft, zoo d<? oorlog niet uit breekt, SPANJE. Minister-president Canalejas verklaarde, dat de regeeriug tegenover de spoorwegstaking, die het economisch leven dreigt te verlammen, niet werkloos kan blijven. Zij zal zich er echter toe bepalen de wet te doen eerbiedigen, door maatregelen te nemen verzekering van den geregelden voortgang van gen en je bent totaal beduusd' door dat snuivende mon ster,. dan is het immers niets 'vreemd, dat je, niet wetende to doen, juist het gevaar tegemoet spungt. En dan gaat het toch maar niet aan om te zeggen: ,,'t is je eigen schuld." En daarom, achtte iSn 0o^ van nu^ en geoner waarde, dat da Rechtbank te Alkmaar bij de vrijspraak overwoog, dat ook het slachtoffer in dezen schuld had. Spreker acht te beklaagdes schuld bewezen en eischte tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd! van drie maanden en het ontnemen van de bevoegdheid] om als chauffeur op te treden voor den tijd van drie jaren. Da rechtbank alhier sprak beklaagde vrij, tegen wien door het O. M. zes maanden hechtenis was eischt. ge- ver- ïs voor on- ter den minister van marine heeft ontvangen, berichtend, dat een 300 openbaren dienst. PORTUGAL. De telegram uit Maeao w Europeesche soldaten en Chineesche troepen' gezamen lijk de zeeroovers hebben verslagen, die een schuil plaats hadden gezocht op de betwiste eilanden. De Engelsche onderzeeër B 2 is nabij Doires aan gevaren door het transatlantische stoomschip „Ameri ka" en is gezonken; de geheele equipage, 14 man, is verdronken, met uitzondering van den tweeden offi cier. KORTE BERICHTEN. Luitenant Coppelli, die in dë officieele verliezen- lijsten als bij de Tripolitaansche oase Zanzoer geval len en begraven, is opgenomen, heeft nu aan zijn ouders geschreven, dat hij licht gewond is en in het Turksche leger gevangen gehouden wordt. Het voor val verwekt in geheel Italië groot opzien. In d'e stad St. Bernard) in Canada brak eergister avond brand] uit in het' huis van een Fransche familie, terwijl de man en de vrouw een bal bijwoonden. Tien kinderen van het echtpaar verbrandden voor de oogen hunner ouders1, die toesnelden, toen ze van het uitbre ken van den brand op de: hoogte werden gebracht. In ^Labrador zijn uitgestrekte diamantvelden ont dekt. Nieuwe expedities zullen er binnenkort naar toe gaan. - Te Rawling in den Amerikaansehen staat YVyo- ming had een neger een 70-jarige blanke vrouw aan gerand. Hij werd in het tuchthuis opgesloten, waar de gevangenen, teen de oppassers afwezig waren, hem een strop om den hals dieden en uit een celraampje wierpen. Hij brak den nek. GEHEEL-ONTHOUDING. Morgen, Zaterdagavond! en voorts eiken Zaterdag zal er bij het Waaggebouw tegenover die lunchroom van den heer Valk, een geheel-onthouderstent of kiaampje geplaatst worden, ten einde de geheel-ont houders-beginselen meer bekendi te maken, door spreiding van desbetreffende lectuur. Dit ze stad» iets nieuws. r< V,ai1 q,Burgemeestel' en Wethouders ontving de heer C- J. 1.]aden vergunning daartoe. Genoemde heer, die hdl en correspondent is van den Ned. Chr. Geheel-Ont houders bond, zal er zich ook mee belasten. DE ERFENIS VAN OOME HEIN. Aan,de vriendelijke uitnoodiging van het gezelschap ooiser en ilcs.sc, om de erfenis van Oome Hein mee te gaan dealen, hadden gisteren vele dames en heeren vooral heeren gevolg gegeven, hoewel de groote Harmoniezaal niet geheel gevuld' was. De directie heeft ronduit gezegd! waar 'top staat: wie eischen van hooge kunst stelt zal ontevreden den schouwburg verlaten, maar wie komt om te lachen, oin een uurtje vroolijk bezig gehouden te worden, zal zijn doel bereiken. Inderdaad zoo is het. Deze schets uit het Amsterdamsehe volksleven biedt tot lachen ge legenheid te over. Vooral in het eerste bedrijf, spe tend m den komenijawinkel van Dirk Vink. Wat een alleraardigst tooneeltje vol atmosfeer was dat! Maar over het geheel kan worden gezegd, dat de voorstelling wel verzorgd was. Hoewel het eerste bedrijf verreweg het beste was, was ook d'e rest wel aardig en het kon door iedereen worden gezien. De hoofdpersonen Hesse en Solser waren natuurlijk zeer vermakelijk en onder de overige talrijke medespe lenden muntten enkelen bijzonder uit door knap spel mevr. HesseSlauderof en mevr. SolserWillem- sen, de heeren J. Ketting, Jac. SIuytors, mogen wel afzonderlijk genoemd worden. Hebben de aanwezigen zich uitstekend vermaakt, toch zijn ze iets te kort gekomen was er niet nog een stukje beloofd, dat niet op het- programma stond en niet, werd gespeeld? GESLAAOD. De heer J. A. Verkuijl, alhier, gaat over van het 2e naar het 3e studiejaar van de K. M. A. te Breda voor infanterie N.-I. Naar die Maar er zijn daar ook van die onverstandigen, er lust in schijnen te hebben om onrust te stoken en achter het valsche masker van onschuld dat ze zich voorhangen een zeer laag karakter vertoonen. NACHTVEILIGHEIDSDIENST. ar we vernemen worden door twee gepensionneer- de hoofdagenten van politie te Amsterdam pogingen aangewend, om hier ter stede te komen tot de op richting van een nachtveiligheidsdienst. TE DE KERKELIJKE VERKIEZING MIDDELBURG. Men schrijft uit Middelburg: Zooals destijds gemeld werd, behaalden de verbonden ethischen en modernen bij de jongste stemming en herstemming voor leden van het kiescollege der Neder- landseh Hervormde Gemeente Middelburg, samen op trekkende onder de leuze „evenredige vertegenwoor diging, een mooie overwinning. YTan confessioneele zijde werd' echter protest tegen deze herstemming ingediend bij het classicaal kerkbe stuur; dit college verklaarde in zijn vergadering van 11 September het protest niet-ontvankelijk. Woensdag j.l. was nu de termijn verstreken, binnen welken de protesteerenden van het vonnis van het classicaal bestuur bij het provinciaal kerkbestuur in hooger beroep konden gaan. Dit laatste is echter niet geschied, en dus is deze strijd' geëindigd en het kiescollege zijn werkzaamheden aangevangen. Werk is er direct want behalve een vacature van predikant, zijn er ook vacatures van ouderling en diaken. Er is alle grond te veronderstellen, dat thans Middelburg weder een vrijzinnigen predikant zal krijgen. KORTE BERICHTEN. - YY'oensdagavond heeft te Tjalleberd een der le den van het kleine circus Carvani, dat op weg w« naar de kermis te Beet-sterzwaag, eenige schoten op zijne vrouw gelost, die gelukkig misten. Na veel ver zet is de dader gearresteerd'. To Haps (N.-B.) kraDde een vrouw een puistje open, waardóór bloedvergiftiging ontstond. Onder vreeselijke pijnen is d'e vrouw, moeder van 7 kinderen, overleden. Aan het Centraalstation te Rotterdam werd gis- teravond een veedrijver, toen hij aan de zijde der vee- lading de spoorrails wilde overloopen, door een aan komenden sneltrein aangereden. Gelukkig geraakte hij er niet onder, dóch werd! ter zijde geworpen. Hij bekwam daarbij ernstige hoofdwonden. Men deelt aan do N. Ot. mede, dat de gewezen predikant de heer Ewoldt: zich te Haarlem als boek- handelaar heeft gevestigd. JUBILEUM. Donderdag, 10 October a.s., herdenkt de heer IL. J. Huizer den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad] op het kaaskantoor van de firma de Wolff en Peere boom, alhier. Het zal den boekhouder, die al dien tijd werkzaam was tot groote tevredenheid zijner superieu ren door zijn accuraat werken en aangenamen om gang, dien dag stellig niet aan blijken van belang stelling ontbreken. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 6 October 1912. Groote Kerk 10 uurDs. Yinke, bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. de Pree, voorbe reiding tot het H. Avondmaal. 8 October, voorm. uur, Ds. Verwaal. Kerkelijke herdenking van Alk- maars Ontzet. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Evang.-Luth. Kerk, 10i/2 uur, Ds. H. Makkink. Doopsgez. Kerk, 10 uur, de heer S. J. van der Meu- len, Cand. aan het Doopsgez. Seminarie te Amsterdam. Rem.-Oer. Kerk, 10t/2 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. Vis ser, van Driebergen Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat voormiddag 10 uur en namiddag 6 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegraeht D 83. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni- gmg „Paulus." Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 8/, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmtddag van 5V2 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Herv Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot Herv. Gem. te Heiloo, 9i/2 uur, Ds. Eilerts de Haan Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. H P de Pree, van Alkmaar. Herv. gem. te Stompetoren, 91/2 uur, ds. Heep. Herv. Gem te Sehermerhom, 91/, uur, Ds. van Most van Speijk te Westgraftdijk. Ger. Kerk, §l/2 uur, preeklezen. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. F. W. J. v. d. Kieboom. Hsrv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 9l/« uur, Ds J. van Dorp. HET 9 Laatste Berichten. DE VREDESONDERHANDELINGEN. 01 I IIA 4 October (2 uur 55). De vredesovereen komst is nog niet geteekendj doch bijna geheel gereed. Men wacht de definitieve goedkeuring- der Turksche regeering voor de formeele bekrachtiging. AUTO-ONGELUK AAN DEN HEILOOëR STRAATWEG. Gistermiddag werd voor het Hof te Amsterdam be handeld het beroep van de zaak van den chauffeur C. J. P., wonende te 's-Gravenhage. Deze chauffeur be stuurde zooals men zich nog wel herinnert op Mei j. 1. een auto op dien weg van Heiloo naar Alkmaar. In het voertuig zaten behalve hij zelf, nog een drietal heeren. De auto reeds een met een hond bespannen seharensdijperskar achterop, welke kar de chauffeur voorbij wilde rijden. Hij reed met een snelheid van meer dan 40 K. M. per uur en gaf geen geluidssignalen. De chauffeur wilde de kar rechts voorbijrijden en zag niet door de groote snel heid, dat de bestuurder der kar, J. Beeldman, eveneens naar rechts was uitgeweken en, rechts afgesprong-en, naast zijn kar liep. Een aanrijding volgde, ten gevol ge waarvan Beeldman enkele oogenblikken later over leed' aan een schedelbreuk. Deze vrijspraak geschiedde op grond, dat het bewijs, dat de dood) van BeeMman aan beklaagdes schuld te wijten zou zijn, niet was geleverd. Als beklaagdes verdediger trad' op mr. W. C. Bos man, die ook hier als pleiter voor beklaagdte was op getreden. De advocaat-generaal wees er in zijn requisitoir op, dat beklaagde heeft gereden met zeer groote snelheid en dat er bij het verkeer op den weg toch wel degelijk rekening moet worden gehouden met de verschillende elementen, als daar zijn: rijtuigen, rijwielen, voetgan gers, karren, kinderwagens. Een buitengewoon groote voorzorg wordt vereischt bij het. verkeer op den open baren weg en een allereerste vereischte is het, dat dit verkeer niet bedreigd' wordt. Spr. nam het bekl. niet kwalijk, dat hij uitweek naar rechts, in plaats van naar links. Men kan niet altijd wachten tot de voetganger op zijn dooie gemak naar rechts! is uitgeweken, maar beklaagde hadl bij dit uitwijken er voor moeten zor- g'on, dat het openbaar verkeer niet werd bedreigd cn dat zijn vaart zoodanig was verminderd, dat hij bij het minste gevaar kon stoppen. Ak zoo'n autoraobielg«yaarte achter je komt aanja- Knrgeriijke fttand. ONDERTROUWD. 3 Oct. Gerardus Vos en Catharina Adriana Gij bels. Eredericus Hermanus Gaarthuis en Johanna Margaretba Roecoert. Gerrit Groet en Neel- tje Boon. Johan Pisuisse en Wilhelmina Catharina Johanna Oudhoff. Koenraad Mo lenaar en Hendrikje de Vries. Jan de Geers en Rika Dirkje van den Brink. GEBOREN. 3 Oct. Jan, z. van Lamhertus van Erkelens en Antie Bak. J OVERLEDEN. 30 Sept. Hendricus Selie, 45 j., overleden 'te Broek op Langend}] k. 1 Oct. Pieter Hendrik Kesler, 60 j., overl. te Heiloo. Jacob Fraaij, 83 j. M ark t licrtclitcii. Voorloopig kansbcrlcht. ALKMAAR4 Oct. Kaas. Kleine volvette met rijksmerk fkleine fabriekskaas f31.50, kleine boerenkaas f 32,60. commissie f 32.—, middelbare f 33.Aangevoerd 390 stapels wegende 20()000 Kilogram, waaronder KG. volvette kleine f Handel was goed ALKMAAR, 4 Oct. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 5033 H.L. Tarwe f 3,— a 8.50, rogge f 6,,— a 6,75, gerst f 0,— a 0,—, id. chev. f 7.26 a a 7.80 haver f 3.25 a 5.paardeboonen f 7 50 a 8.25, bruine boonen f 13,a 17,citroen dito f 15, a 20,—, duiven dito f 9,witte dito f a rood mosterdzaad f 17,— a 21.—, karw}jzaad f 16,25, blauwmaanzaad f 15.50 a 19.—. Erwten: groene f 10,50 a 22,—, grauwe f 18.50 a 22.50, vale f 13.60 a 18.—. BOVENKARSPEL, 3 Oct. Groote muizen f 0. a 0.kleine f 0,-r^ a 0, blauwe f 1,85 a 2. Bloemkool (le »oort) f 5.25 a f 7.252e soort

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2