DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Circuskind. n°*fi v#: No. 289 Honderd en veertiende Jaargang. 1912 WOENSDAG 9 OCTOBER, FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. STADSNIEUWS. zijn enkele doeleinden waarvoor vulde. CODRANT. ÏaVI-4 Gemengd nieuws. DE BIOSCOOP ER HET ORDERWIJS. Maandagmiddag werd ia het bioscoop-theater te Leeuwarden een cinematographische les gegeven aan leerlingen van openbare scholen. De heer A. O. Rubê, hoofd van gemeenteschool no 9, die de leiding' had, sprak voor dat het film werd afge wikkeld, een kort woord ter inleiding. Een van de meest algemeene bezwaren tegen het gebruik van de bioscoop bij het lager onderwijs, zeide hij, is de vrees, dat daarmee al weer iets nieuws in de school wordt binnengehaald. Vooral thans, nu er eeu strooming is voor beperking der leervakken, schijnt dit bezwaar nogal van belang. Zoo langzamerhand be gint men oude schooimeëts ters weer een weinig meer te waardeeren. De overdreven eischen door de methodiek thans gesteld, worden bestreden. In zulk een tijd van groote vrees voor het binnenhalen van iets nieuws, schijnt het streven van de bioscoop als leermiddel in te voeren, wel eenigszins gewaagd. Toch zal, meende spreker, deze poging met succes bekroond worden, te eerder, nu zal blijken, dat bij samenwerking de kosten zeker zullen meevallen. De zaak moet echter eerst populair worden. Zij heeft thans nog een slechten naam, en niet ten onrechte. Met dien naam heeft echter haar toepassing bij het. onderwijs niet te maken. Er is nog slechts één moeilijkheid fn deze, dat er n.l. nog geen tilms voor het onderwijs als zoodanig zijn. Men is echter reeds bezig in dit gebrek te voorzien. In Arnhem is een vereeniging, die zich bezighoudt met de verbetering van de zoogenaamde kindervoorstellin gen in de bioscoop. Dit' is inderdaad' zeer noodig. Om nu te komen aan films, die wij in de school moeten hebben, is op initiatief van den wethouder voor onder wijs te Leeuwarden een commissie ingesteld, die reeds bezig is, dergelijke films te verkrijgen. En de besprekingen in die commissiehebben er reeds toe geleid, dat men heeft gekregen een film, speciaal vervaardigd voor het onderwijs door Pathé te Parijs, voorstellende: „Ontginning van woesten grond door de Rederkndsche Heidemaatschappij op het land goed „de Utrecht" te Hilva.renheek. Verder zeide hij nog, dat, evenals het bij schoolreis jes noodtig is, vooraf de kinderen bekend te maken, waarom het daarbij te doen is en "hun tevens zooveel mogelijk daaromtrent vooraf in te lichten, zoo ook hij het onderwijs door middel van do bioscoop de inhoud van het film vooraf door de onderwijzers met de leer lingen moet. worden behandeld. Daarom is ook in dit geval^ aan de; onderwijzers een tekst verschaft, naar aanleiding waarvan het onderwerp ontginning reeds met. hun klasse is behandeld. Spreker vreesde, dat de kinderen teleurgesteld zullen worden: dezen meenen diat, ze in het theater komen al leen voor hun pleizicr, terwijl ze hier niets te zien krijgen, dan wat ze in school reeds hebben gehad. Dit is echter niet erg, zij moeten er aan gewennen, dat een les in de bioscoop niet verschilt van een in de school. i 1 ïerna had de afwikkeling van het film plaats. Daarbij bleek, volgens de L. Ct„ dat de inleider niet te veel had gezegd. Inderdaad) werd door die afwikke ling een voorstelling gegeven van „ontginning," die zeker een scherpen indruk bij de toeschouwers zal kun nen achterlaten. Roman van PAULA BUSCH 51) -o- Aiira had zonder voorkennis van juffrouw Tompsen aan haar agent te Weenen opdracht gegeven haar een nieuw engagement te verschaffen en heden het be richt ontvangen, dat men haar te Dantzig in het cir cus Lenz met vreugde -zou ontvangen, daar de direc tie juist thans goede artisten noodig had. Binnen en kele maanden, na het sluiten van het Dantziger sei zoen, wilde namelijk het Duitsche circus in Denemar ken een tournee maken en zich daarvoor zoo goed mo gelijk uitrusten. Daar de voorwaarden haar gunstig voorkwamen, nam Mira dadelijk aan. Een tweeden brief, die de op zegging- aan Bellini bevatte, schreef zij daarna. Ra- t beide brieven reeds lang in de brievenbus waren, maakte zij eerst juffrouw Tompsen daarmede bekend. schrik oudo vrouw over de plotselinge veran dering en de groote reis, welke haar wachtte, was mot gering Maar er was nu niets meer aan'te veran deren en zelfs de Favre's, die Mira van haar voorne men had ingelicht, wisten niets daartegen aan te voe len. JJaarom moest zij zwijgen. „Zeg zelf, heb ik nu nog een rustige minuut bij Bel lini," vroeg Mira, toen zij het ontstelde gezicht de nude vrouw bespeurde. „Overal, waar ik mij slechts laat zien, zit hij mij na en met moeite ontsnap ik hem dan. Dat is een vreeselijk leven voor mij. ik kan dat niet langer uithouden." „Zoo erg' is het toch niet, kindje „Als gij het maar wist! Ik heb je pas de helft van all es verteld, wat ik beleven moest", zeide het iomre meisje zuchtend. „Maar ik zeg je, dat het onverstandig is zoo plot seling weg te loopen uit een stad, waar gij juist zoo bekend en geliefd zijn. Geloof toch niet, dat het suc ces overal hetzelfde blijft." „Voor hem, die iets kan, altijd. Het ligt toch ni.t ARRORDISSEMERTS-REOHTBARK TE ALKMAAR. Zitting van. Dinsdag 8 October. DIEFSTAL. Jacob H., arbeider te Bergen, bad zich te verant woorden wegens diefstal van een schaap uit de weide. Beklaagde verklaarde den 9en September met de laatste tram van Bergen naar Alkmaar te zijn ge gaan, waar hij de boot wilde nemen om zich naar Pur- merend te begeven teil einde aldaar appelen en peren te koopen. In plaats van aan dit plan uitvoering te geven, wandelde bekl. weer naar Bergen terug langs liet Ka naal. Onderweg kwam hij langs een land mot schapen en toen kwam het plan bij hem op er een weg' te ne uten. Hij greep een der dieren en1 ging er weer mee naar Alkmaar, vandaar naar Purmerend, waar bij liet verkocht voor 25. Bekl.» verklaarde dit bedrag ten eigen bate te hebben aangewend; toen hij werd aan gehouden, was hij nog in het bezit van ruim 13. Olof Obdam, koetsier te Alkmaar, als getuige ge hoord verklaarde, dat in een1 stuk land tusscheu Ber gen en Alkmaar, toebehoorende aan de rijtuigmaat schappij te Alkmaar een 7-tal schapen liepen, aan die maatschappij toebehoorende. Toen getuige 10 Septem ber 's morgens in het weiland1 kwami, was er een der schapen verdwenen, het was gemerkt met een blauwe stip op 't kruis. Hendrik Sckaaper, koopman to Bergen, was den lOen September op de markt te Purmerend geweest, waar hij beklaagde zag loopen met een schaap gemerkt met een blauwe stip op 't kruis. Evert Elias Stoel, directeur der Alkmaarsche rij tuigmaatschappij verklaarde dat de maatschappij eige naar was van een 7-tal schapen, welke op een weiland liepen tusschen Alkmaar en Bergen en welke alle ge merkt waren met een blauwe |tip op 't kruis, 9 Sep tember had getuige ze nog gezien, den lOen was cr een van verdwenen. De Officier wees er op dat' beklaagde het hem ten laste gelegde feit bekende; bckl. heeft meer op zijn geweten en mag niet eens meer thuis komen, hij was volgens Z. E. A. op den weg van absoluut maatschap pelijk te gronde te gaan. Wegens den thans gepleeg- den diefstal eischte de Officier, die het in het belang a an bekl. achtte, dat hij eenigen tijd in de eenzaamheid zal doorbrengen, 9 maanden gevangenisstraf. Mr. Van der Hoeten, verdediger, wees o.p de on gunstige omstandigheden, waaronder beklaagde is grootgebracht en op zijn blanco-strafregister en bracht verder een woord van hulde aan den majoor der rijks veldwacht Broekhuysen en den brigadier Van" Keulen, die den dader zoo spoedig opgespoord hebben, dat het hem wel gebleken zal zijn, dat men een diefstal maar niet straffeloos kan begaan. 9 maanden gevangenis straf achtte pi. echter te veel voor dezen bckl., weshal ve hij verzocht hem een lichtere straf op te leggen. POÖIRG TOT DOODSLAG. Jetzen Gr., koopman to Zijpe, was in verzet gekomen tan het vonnis van 24 September, waarbij bij wegens poging tot zware mishandeling tot 6 maanden gevan genisstraf was veroordeeld'. De zaak werd dus heden opnieuw behandeld, terwijl als getuigen weer werden gehoord Jitze de Bree, dien bekh in den na.cht van 28 op 29 Juli met een hooivork te lijf wilde gaan, Comelis van der Vlies en Jan Bak- aan de menschen, aan het publiek, maar aan mij, of ik iets kan." „Neen, mijn kind, ik ben een oude, ervaren artiste, die haar leven lang in het circus was. Maar ik kan je alleen zeggen, dat de kunstenaar dikwijls het beste presteert, zonder dat het op de phlegmatieke menschen ook maar den geringsten indruk maakt. Ja, ja, de Duitschers en Denen zijn geen Italianen." Door het luide gesprek der beide vrouwen werd As ta Bertholdi, die daarnaast eeu bescheiden kamer be woonde, aangetrokken. Zij klopte zacht aan do deur en vroeg, of zij niet stoorde, een woord, dht bij haar eiken groet scheen te vervangen, want zij zeide het al tijd, wanneer zij binnentrad, des morgens, des middags en des avonds. „Ik heb biernaast den naam Leuz zo- boord, ik luisterde werkelijk niet, gij beiden spraakt zoo luide verzekerde zij. „Ja, over acht dagen zal ik in het eircus-Lenz op treden", antwoordde Mira. Toen sprong Asta woest door de kamer en lachte zoo luide, dat Mira en juffrouw Tompsen elkaar met schrik aanzagen en in liet eerste oogenblik in het ge heel niet wisten, wat zij daarvan denken moesten. llotsehng omarmde juffrouw Bertholdi Mira htirte- „Ik ben tegen den eersten daar ook geënga geerd zeide zij met stralende oogen. „Het lot wil ons blijkbaar niet gaarne scheiden, om dat wij zoo goed bij elkaar passen", nntwoorde Mira hartelijk. eb ook nooit een collega zoo lief gehad als jou verzekerde Asta en drukte haar krachtig de hand. Het alleen op de wereld staande meisje had zi( i vriendschappelijk bij de vier jaar jongere collega aangesloten. Zij was evenals deze eeu wees. Haar eemge broeder, met wien zij tot vóór een jaar samen had gewerkt, was bij het jockey-rijden door een on- voorzichtigen sprong tusschen de toeschouwers geval len en bezweek korten tijd daarna aan hersenscliud- f" VuaS Z1- gehw?1 alleen en moest zich, zoo goed en kwaad het ging, door de wereld slaan. De beide vriendinnen hadden nog- een uurtje gebab beld, toen aan Mira een briefje van den directeur ge bracht werd. „IIi,| verzoekt om een onderhoud", zeide zi] tot juffrouw Tompsen. MONKEY BRAND kan gebruikt worden— (APEN-ZEBP) Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Om vloerzei! helder en glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als ni«uw te maken. Voor messen en vorken, aardewerk, porcelein en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te veel om op te noemen. ker, arbeiders te Petten en te 't Zand, die getuigen wairen geweest van de mishandeling' en ten slotte de veldwachter Piet er Ktrooker. Beklaagde verklaarde tijdiens het gebeurde in bed te hebben gelegen e.n dus niet schuldig' te kunnen zijn. De Officier van justitie achtte beklaagde wel dege lijk schuldig'; het wettig en overtuigend bewijs is z. i. geleverd en Z. E. A. eischte met vernietiging van het vorige vonnis, opnieuw rechtdoende, thans wegens po ging tot doodslag, wederom 6 maanden gevangenis straf. DIEFSTAL. Dirk K., arbeider te Hoogwoud was ten laste gelegd, dat hij aldaar op of omstreeks 18 Aug. zich een viertal eenden wederrechtelijk had toegeëigend ten nadeele van Jan Ham. De benadeelde, een veehouder uit Hoogwoud, ver klaarde, dat bij in het bezit was van een moeder-eend met 4 jongen, die ongeveer 25 Juni uit bat ei waren gekomen; den llen Augustus hadl hij ze nog zien zwemmen. Den 18en Aug. miste hij ze, bij onderzoek zag hij ze terug onder de eenden van beklaagde. Hij nam ze moe, en liet ze in tegenwoordigheid van den veldwachter naar de moeder-eend gaan, die dadelijk met hen wegzwom, waaruit bleek, dat ze bij haar hoorden. Bekl. beweerde per ongeluk de bedoelde jonge een den met andere eenden medegenomen te hebben. Pieter Mienis, arbeider te Hoogwoud', had1 aan bekl. eendeneieren ten geschenke gegeven, die, half Juli on geveer waren uitgekomen. Den llen September wa ren hem eenden getoond' bij den rechter-commissaris, deze waren grooter dan die van bekl. op dien datum konden zijn. Pieter van Leeuwen, landbouwer te Hoogwoud, ge- t u i g e - desku ndi ge, verklaarde, dat wanneer men jonge eenden eenigen tijd' van de moeder afhaalt en ze later weer bij haar voegt, de moeder ze weer aanneemt. A oeg t men andere jong eenden bij haar, dan pikt ze ze. „Ru, dan moet jij nog eenmaal met hem spreken!" „Ik zal er wel voor oppassen. Ik heb hem alles dui delijk uiteengezet, heb hem zijn dédit toegezegd en nu weet ik toch niet, wat er nog te bespreken is." „been, een onderhoud kunt gij niet afslaan." „Weet je^wat, tante, spreek jij met hem!" „Ik?" AA at moet ik met hem spreken?" „Ru, in mijn naam kunt gij hem toch naai' zijn wenschen vragen?" „Maar Mira, mijn lief kind, ik kan toch niet met zulke heereu spreken' stamelde de oude vrouw in groote wanhoop en liep als zinneloos dtoor de kamer. Mira zat. gemoedelijk in haar fauteuil^ en schepte be hagen in haar verlegenheid. Asta Bertholdi had de kamer verlaten, want het was haar pijnlijk getuige van deze uiteenzetting' te zijn. Te langen leste riep Mira uit: „Ik zal mij dau op offeren^ Hedenavond nog' zal hij het beslissende woord uit mijn mond! hooren." Eu de avond kwam, sneller dan de jonge dame het gewensclit had. Zij wilde niet eerst over hare woor- den nadenken. Zij wilde antwoorden en spreken, zoo als het viel. Met dit voornemen stond zij voor de ka mer van Bellini en klopte. To 7 uur zou zij komen, had hij geschreven. Hij moest er dus reeds zijn en juist, daar klonk zijn binnen". Hij was opgestaan, toen zij binnentrad en zag haar lang, bijna uittartend aan. Zij voelde zich echter vol strekt niet verplicht het' eerste woord te spreken en zweeg daarom. „Zeg eens, juffrouw Verconi, ik begrijp'u niet; hoe komt u er toe zoo plotseling', zoo zonder eenige aanlei- ding het contract te verbroken? Ik zie dat inderdaad met in." Toen moest Mira glimlachen en antwoordde: „II schertst, mijnheer de directeur. De reden ligt zoo voor de hand en als ik mij niet vergis, heb ik die in een brief medegedeeld." Toen moest, de groote, onhandige man zwijgen, want, hij vond het dan zelf overbodig naar de o'orzaak van de contract-opzegging te vragen. Onder geen voor waarde wilde hij echter deze vrouw laten gaan, voor eerst om zichzelf, ten tweede om zijn zaak, want hij wist maar al t» goed, wie hem 's avond» het eirsus AVegens den gepleegden diefstal werd tegen bekl., die volhoudt onschuldig te zijn, een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand' geëischt. MISIIARDELIRG. Wilhelmus Amtonius V., koopman van Grootebroek, was ten laste gelegd, dat hij den 18en Augustus te Iloorn Jansje van Dam, huisvrouw van J. Yeller, mis handeld had. De mishandelde vertelde wat- er ge beurd was. Toen zij op genoemden datum, een Zon-" dag, 's avonds om half 10 beklaagde in haar tent „de Amerikaansche Hoepla" kroeg om te gooien, ontstond er, nadat bekl. meende dat hij recht op een prijs had, ruzie, waarbij hij haar een klap in het gezicht toe bracht. Jan Reuvers, sjouwerman te Hoorn, verklaarde bij de ruzie aanwezig te zijn geweest en gezien te hebben, dat bekl. de juffrouw van „die Hoepla" sloeg. De eisch tegen beklaagde, die beweerde, dat de juf frouw hem geslagen had, luidde 15 boete subs. 15 da gen hechtenis. BELEEDIGIRG. Reindert P., kermisreiziger te Alkmaar, was niet verschenen. Ifcm was teu laste gelegd, dat hij in don nacht van 19 op 20 Augustus te Warmeubuizen den rijksveldwachter Arie Jacobus vau der Mark uit Pet ten beleedigd had, door hem o. a. het woord „ploert" toe te voegen. Nadat de rijksveldwachter medegedeeld had hoe da zaak zich had toegedragen, waaruit bleek dat bekl. dronken was, eischte de Officier' tegen bckl. 20 boe te subs. 20 dagen hechtenis. DIEFSTAL. Pieter van E„ landbouwer te Schoorl, had zich to verantwoorden, omdat hij zich den 25en Augustus een hondenhalsband had toegeëigend. Bekl. verklaarde op genoemden datum een hondje te hebben aangehaald. Toen het beestjo weer weg'ging „Het is mij om het even, om welke reden u gaan wilt. Ik laat u eenvoudig niet. heengaan en om uw dédit. geef ik niets. Gij kent toch, hoop ik, de para graaf van uw contract, die zegt, dat de kunstenaar geenszins zijn engagement kan ontbinden, wanneer de directie daarvan schade beloopt-." Ja, Mira kende die paragraaf. Maar dat Bellini ooit daarvan gebruik zou maken, had) zij nooit voor mogelijk gehouden en vooral thans, nu zij zooveel tact en kieschheid van hem verwachtte, haar toestand to begrijpen. Zij zag' hem daarom lang zwijgend' aan. IIij scheen haar te begrijpen. „O, dat verwacht u inet van mij, dat ik van mijn recht gebruik maak? A\ an neer ik hot tot nu toe nooit deed, thans zal ik geen wapen ontzien!" En daarbij zag hij Mira zoo vteemd aan, dat zij hare oogen moest nederslaan. Zou zij thans hem smeeken om iets, dat zonder twij- fel voor haar het beste was? Iloe kon zij hier nog een ball jaar blijven? Dag uit dag in zou zij dien man ontmoeten, dien zij in haar ziel haatte. Reen, dat ging niet, dat. mocht, niet gebeuren. Zij richtte zich fier op. „Mijnheer de directeur, goed; klaag mij bij het. gerecht aan voor schadevergoeding. Ik zal morgen reeds van hier vertrekken; vóóf dien tijd denk ik mijn aangelegenheden geregeld te hebben." „Reis voor mijn part. U weet, toch, hoop ik, ook, dat ik al uw eigendom, dat ia mija circus is, in be- slag mag nemen ook uw draadkoord." Toen werd Mira zeer bleek. Zij was met al deze dingen nog zoo weinig vertrouwd, dat zij al die chi canes niet kende. Zij handelde slechts haar gevoel volgend en daarnaar recht en onrecht bepalend. Maar dat zou haar hier weinig baten. Wat zou zij echter in het circus te Dantzig, waarheen zij zich morgen reeds begeven wilde, zonder het draadkoord aanlangen? Deze gedachte, die haar elke hoop scheen ai (e snijden, schokte haar zooduuig, dat zij in tranen uitbrakken als een kind begou te snikke.n. En toeh schaamde ^''h niet voor hare zwakheid, maar voor dien man. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 5