ONDERWIJS BUITENLAND. STADSNIEUWS. dten dnUT EfJen lat8r krm er 6611 heer naar ^kn ellende chauffeur voor den heer Yewdall hield. Deze I. PRINS Az., Oudegracht 285 «V. EEN TREURIG ONGELUK. Gistermorgen is een meisje, dat te Heemstede in betrekking was en voor pleazier met een vriendin naar Haarlem fietste, door een tram van de lijn Haarlem Amsterdam van de E. S. M. overreden. Zij werd eeni- ge meters meegesleurd; van stoppen door den wagen voerder kon geen sprake zijn. Na het opvijzelen van de tram was er van het meisje niéts dan een vormlooze massa over, die in een deken werd bijeen verzameld en aldus naar het lijkenhuisje werd gebracht, He schoenen van de ongelukkige werden tusschen de rails gevonden. De vriendin van het meisje was door het ongeluk zoo van streek, dat zij g'een woord kon uitbrengen en per auto weggebracht moest worden. VOETBAL. Bij den gisteren gehouden wedstrijd Holland—Wil- helmina op het terrein aan den Westerweg, was de uitslag 32 in het voordeel van Wilhelmina. Bij rust was de stand 11. Morgen komen we op dezen wedstrijd nader terug. Alcmaria Victrix behaalde in Utrecht een prachtige overwinning op Hercules, 4 1. Andere uitslagen: Volharding U. V. V. 0—1. Kampeng R. A. P. 21. Ajax verloor gisteren met 7—0 van H. V. V. VelicitasHaarlem 0—3. H. B. S.—Sparta 1—1. H. F. C. 1-2. V. O. C.~Quick 2-1. t>E OORLOG BEGONNEN. VYEENEN, 14 October. De oorlog tusschen Servië en Turkije ia begonnen. De Turken overschreden de grens bij Ristovac. KONSTANTINOPEL, 14 October. (V. D.) De I orte heeft de nota van de mogendheden afgewezen waardoor de oorlog thans onvermijdelijk is. T. IJ. CORRESPONDENTIE. Wij namen liet bericht reeds kort op. DE MIST. Tengevolge van mist is de mailboot „Copenhagen" Zaterdagavond van den Hoek van Holland vertrokken, eerst gisterochtend^te 9.15 te Harwich aangekomen en is de boot die gisterochtend te Hoek van Holland moest- aankomen, eerst gistermorgen om 7 uur van Paterson vertrokken. Terwijl het scheen in Amsterdam, zoowel als in Zaandam, dat het Zaterdagavond slechts weinig mis tig was, hing er tusschen de superphosphaatfabriek te Amsterdam en het Badhuis te Zaandam zulk een dicht gordijn van mist, dat de scheepvaart totaal onmogelijk was. Dientengevolge hebben Zaterdagavond na acht uur de booten der Zaand. St. Mij. en der Alkmaar Packet den dienst AmsterdamZaandam keerd niet kunnen vervullen, zeer ten tuurlijk van vele reizigers. Als men echter bedenkt, dat Vrijdagavond' het stoomschip „Prins van Oranje" ook plotseling in zoo'n mistgordijn kwam, waardoor de kapitein ineens alle ge gevens miste zich te oriënteeren, tengevolge waarvan de boot aan dén grond liep en dé reizigers eenige uren langer dan noodig was geweest, aan boord' moesten blijven, dan zullen velen moeten erkennen, dat het ver standiger is, den dienst te staken, dan brokken of on gelukken te maken. Ie Hardingsveld liep de groote sleepboot „Ori on, tengevolge van dén mist, op een krib. Het achter stuk werd geheel vernield. en omge- ongerieve na- DE ARME FRIESCHE HEIDE. Gaarne vestigen we de aandacht op de lezing met lichtbeelden, welke ds. J. A. Visscher morgen in het gebouw „Waakt en bidt" zal houden. De spreker, thans secretaris van de „Vereeniging Nederlandsclie Landkolonisatie en Inwendige zending" te Rijswjjk, is de voormalige predikant van het dorpje Rottevalle, die zooveel goedgedaan heeft en door zijn pakkende schetsen van „de arme Friesche heide" zoo groote belangstelling voor de arme stakkers der heide- dorpjes in het geheele land heeft gewekt. Het is stellig zeer belangwekkend ds. J. A. Visscher eens over zijn zendingswerk te hooren moge hij dan ook het groote gehoor vinden, dat hij verdient ALKUAARSCH BIOSCOOPTHEATER. „Faust," de mooi gekleurde film, heeft gisteravond de groote belangstelling, welke er voor was> wel ver diend. Bepaald spannend was „Tusschen hemel en water," beide afdeelingen op zichzelf zouden al een prachtig nummer vormen. Maar er was nog meer en niet minder viel de film, welke het te Weenen gehou den Eucharistisch Congres in beeld' bracht, te waar- DE TOESTAND. De „giootere oorlog is, blijkens onze laatste berich- i begonnen. De Turken zijn de vijandelijkheden op Servisch grondgebied aangevangen blijkbaar hebben ze niet, als met de Montenegrijnen, den vijand den eersten slag- willen laten slaan. Bij Ristovae welke plaats wij op geen enkele kaart aangeduid' vin den zijn de v ij a n del ij kb eden begonnen. Het noordleger der Montenegrijnen heeft een over winning behaald en de plaats Bielopolis in Oud-Servië ingenomen, waar ze met gejuich werden begroet „als bevrijders van het Turksche juk, dat vijf eeuwen op de bewoners had gerust," De stad wordt voorloopig doo-r Montenegrijnsche bestuurders beheerd. In de. Servische kerk werd voor de overwinning en voor de gezondheid van den koning van Montenegro een gods dienstoefening gehouden. Overigens is er weinig nieuws. Enkel vermelden wij, dat koningin Elisabeth van Roemenië (Carmen Sylva) een telegram van gelukwensch zond! aan den heer d'Estournelles de Constant voor diens brief aan den koning van Montenegro en dat het internationaal so cialistisch bureau .een protest-manifest tegen de weldadigheden der legers heeft uitgegeven. toen een gasfitter een nieuw gasornament wilde op hangen. Het plafond barstte uit elkaar, terwijl de rui ten sprongen en de fit-ter ernstig gewond' werd. De brandweer bluschte dea brand, die ontstond. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Een brutale diefstal is Zaterdag in Parijs .bedre ven. De Engelsohe regeenng, die de controle over alle tinancieele ondernemingen in Groot Brittannië en do Engelse he kolomen heeft, onderzoekt op hef oogenblik de rekeningen van de bank van Egypte, wier zetel te gemeW heeft ™°r k01'teU m W H<Widatie ge- KORTE BERICHTEN. Zaterdagmiddag kwam op het belastingkantoor in liet stadhuis te Rotterdam een 55-jarige boekhande laar hard aang-eloopen om siju belasting nog te kunnen betalen. Toen hij op het belastingkantoor was aange- komen, zakte hij in elkaar en was dood. De penningmeester van de commissie voor de ;lrtS^.,Krk der ■NecL Herv- sem. te 's-Grave-nhage (dé Wilhelmmakerk) werd verrast met een kistje, waarin een bijschrift, luidende: Ter zijde gelegd' voor de achtste k.erk der Ned. Herv. gemeente. Het kistje bleek te bevatten 37 gouden tientjes, 23 halve guldens, 0O6 stuivers, 441 2x/2 centstukken, 3416 eenten en 89 halve centen, totaal 452.43. De beambte der posterijen en telegraphie die J.l. Woensdagnacht is aangehouden als verdacht be- trokken te zijn bij den diefstal van een fiets met post- zak uit het postkantoor aan het Stadhoudersplein in Den Ilaag, verleden jaar gepleegd, is thans ter be schikking van dé justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht, R-oosendaal zal een diamantslijperij worden opgericht, deeren. De komische nummers waren zeer gelukkig gekozen. „Onesïme schrijft een liefdesroman" was buitenge woon lachwekkend. De meisjes boven de zestien be zorgden den gevierden romanschrijver zooveel last, dat hij verstandig deed zich in het vervolg tot het schrij ven van wetenschappelijke werken te bepalen. Prach tig was ook „Op heeterdaad' betrapt." Op piano en viool werden de films op uitstekende wijze begeleid. AOBNDA. DINSDAG: Zangyareeniging „Nieuw Leven" met m«tmsnkoor „Orpheus," repetitie voor dames, 7M» uur, lokaal Mooij Koorstraat. Te Winschoten hebben Vrijdagavond! kwajongens, door bedreiging met een revolver, een landbouwer een beurs met J 15 afhandig gemaakt. De daders- zijn bekend. on- DERDE HULLEBROECK-AVOND. Het bijzondere van den derden Hull-e'broeck-avond voor onze abonné's is, dat- het de honderdste avond zal zijn, welke de gevierde componist-zanger in Nederland geelt. Wel meldde „Neerlandia" dézer dagen, dat dit merkwaardige feit, dat n.l. -een Vlaming zoo'n buiten gewoon succes in Nederland' heeft, te Haarlem zou worden herdacht, maar dit. is niet juist deze jubile umsvoorstelling valt te Alkmaar en zal enkel kunnen worden bijgewoond door onze abonné's1. „Daar ik van dien avond iets gansch bijzonders wil maken, zal ik spreken over de Noord-Nedérlandsche componisten, als hulde tevens voor mijn Nederlandsche stamgonooten, schreef de heer Hullebroeck ons, toen wij hem vroegen, te Alkmaar, waar hij zich zooveel vrienden heeft- verworven, en waar zijn liederen zoo zeer worden gewaardeerd, zijn jubileumsavond te geven. Hij zal Donderdag 24 October plaats hebben in de groote zaal der Harmonie de bon, waarop, evenals vroeger, toegangskaarten te verkrijgen zijn, zal spoedig worden opgenomen. Ter gelegenheid van dezen honderdsten avond' zal er bij den uitgever Van der Poorten te Gent een bij zonder uitgave verschijnen. De 12 reeksen der Hullebroeck-liederen zullen in een pracht-bundel, voorzien, van groot portret en handteekening van den toondichter in beperkt aantal het licht zien. De prijs van dit- boek, dat niet in den handel blijft, zal 10. bedragen, zoodat men voor dezen prijs alle „Hulle- broeckjes" op keurige wijze bijeenheeft. De gelegen heid om hierop in to teekenen is van heden af openge steld bij de N. V. v.h. Herms. Coster en Zn., Voor- dam C 9. Op onzen derden Hullebroeckavond komen we na tuurlijk nader terug. CINEMA AMERICAIN. De heer Weber is weer gelukkig geweest in de keuze Van het nieuwe programma. Het hoofdnummer dezer Week is „Het halssnoer- eener Koningin," waarin een intrigue aan het hof van Marie Antoinette behandeld wordt Do fraai gekleurde film geeft een mooie gele genheid, om kennis te maken met- kleeding, woonten enz., in de 16e eeuw. Een Japansche film, welke rijstfeesten in brengt is zeer belangwekkend. Tal van komische nummers, op verdienstelijke wijze begeleid, komen op het programma voor. De mooiste ronden wo wel „Een zomerflirt." Een zeer grappige geschiedenis, die vail de twee minnaars, die rood van kwaadheid tegenover elkaar stonden, nadat ze beiden een blauwtje hadden geloopen, tengevolge van de zwarte gezichten, welke ze elkaar met schoensmeer hadden gemaakt, om elk voor zich „kans te maken." hofge- beeld NIEUW MATERIAAL. De oude politie-slangenwagen is door een nieuwen, tneer practischen, vervangen. OPONTHOUD. De Packet V van de „Alkmaar Packet" kreeg gis teravond in de bocht van Wormerveer een manke ment aan de schroef. Met een andere boot, inmiddels ter assistentie vertrokken, werden 'de meeste passa giers naar hier overgebracht. Burgerlijke Stand. I GEBOREN. 12 Oct. Hermanus Anthonius, z. v. Hermanus Godijn en Anna Meiten. 14 Arend, z. v Jan Helderman en Maria Ploeger, OVERLEDEN, 12 Oct. Klaas Admiraal 50 j., wonende te Oterleek. 13 Geertje Akkerman, gehuwd met Frederik de Boer, 30 jaar. 14 Grietje Goedhart, gehuwd met Johannes Half- schepel, 73 jaar. Laatste Berichten. DE MALVERSATIES TE DOORNSPIJK. DOORNSPIJK, 14 October. De gemeenteraad! heeft besloten den ontvanger te ontslaan. MARI J. TERNOOIJ APEL. f AMSTERDAM, 14 October. In den nacht van Za terdag op Zondag is hierterstede in het Ziekenhuis van de vereeniging voor ziekenverpleging in dén ouderdom van 45 jaren overleden de bekende acteur en schrijver M. J. Ternooy Apèl. [Zoo is dan het ziekbed' van den heer Ternooy Apèl zijn doodsbed geworden. En ons herinnerend' wat d'e overledene schreef „ter inleiding" van den bundel voor Hoofd, Hart en Karakter, schetsen van zijn broer, zouden we vragen: „Waarom zoo vroeg? Waarom juist hij, in zijn beste jaren?" Nog zien we hem starend aan het graf van zijn overleden broeder taan. Wie had! toen kunnen den ken, dat- er een zoo smartelijke periode, eindigend met den dood, volgen zou? Inderdaad hij is: liet laatst van zijn leven niet aan den zonkant gegaan. Hij heeft veel geleden en was tenslotte aangewezen op dé liefdadigheid van de vele vrienden, die hij zich in zijn loopbaan verworven hoeft. Van huis-uit was hij niet 'bestemd om tooneelspeler te worden. Zijn vader was predikant te Amsterdam, doch diens kunstzin schijnt op den zoon te zijn over gegaan. Spoedig bleek de jonge Ternooy literaire aspiratiën te bezitten, welke door zijn gymnasium- leeraren, in het- bijzonder door Taco II. de Beer wer den aangemoedigd. Hij ging in den boekhandel, kwam te Almelo in den leer en vestigde op 21-jarigen leeftijd een uitgeverszaak te Amsterdam, welke slechts twee jaar bleef bestaan. Intusschen hadden zijn arti kelen en tooneelverslagen (o.a. in het Nieuwsblad van Nederland) de aandacht getrokken. Met dri Edw. B. Koster (Den Haag) en prof. Watter (Doornik) richtte hij een letterkundig tijdschrift op, Holland1 Vlaanderen geheet en, dat echter weinig levensvatbaarheid) bleek te bezitten. Toen ging hij aan het tooneel. Hij kreeg een emplooi bij den Rotterdamschen Tivolischouwburg en kwam daar onder de uitnemende leiding van Jan C. de Vos, wiens gunstige invloed! nog op lateren leeftijd zeer goed bij den heer Ternooy waarneembaar was. In 1893 werd' hij sociétaire der Nederlandsche t-ooncel- vereeniging en tot! het einde toe wasi hij lid van het bestuur van het nu gefailleerde gezelschap. Het wel en wee van deze sympathieke troep heeft hij meege maakt en tragisch is1 zijn sloopende hart- en nierkwaal komen samenvallen met den ondergang van het gezel schap, waaraan hij zijn beste krachten enal zijn geldmiddelen heeft gegeven om het in den moeielijken concurrentiestrijd in het leven te houden. Terwijl de ratten reeds het zinkende schip verlieten, hield hij, als de moedige kapitein stand, tot het laatste oogen blik Veel heeft hij geschreven: novelles (Een ster in den nacht), romans (Marie), poezië (knoppen en bloe men, Bont gevederde), blijspelen (Artikel 160 B. W.), tooneelspelen (Heilig, Vernietigd en Liefde). Maar zijn grootste vermaardheid! dankt hij aan zijn heerlijke bonhommie, welke hij ten t-oon spreide, neen welke zijn eigendom was of men hem in zijn huiskamer ont moette dan wel op de planken zag, altijd' was hij de zelfde man met de-vroolijk tintelende oogen, dé guitig trekken en de niet welluidende maar wel grappig- aandoeaide stem. Ho-ewel hij veelzijdig ontwikkeld was, was hij het best in zijn element in rollen als Jan Ongeluk, Robbeknol in den Spaanschen Brabander, waarvan hij steeds een fijn-geestige creatie g'af. Voor de jongere tooneelsipelers: en ..-speelsters was de overledene een goede kameraad'. Hij heeft menig jeugdig' talent ontdekt en tot ontwikkeling gebracht - hij zag er niet tegenop na vermoeiende speelavon den de min-ontwikkelde jongeren in te wijdén in de schoonheden der literatuur. Wat hij dan ook van. zijn broer getuigde, kan van hem eveneens worden ver klaard: dat zijn leven een zegen is geweest voor velen. En overigens zal men zich door geheel ons land met erkentelijkheid de uren van schoonheid! en blijdschap herinneren, welke men aan den heer Ternooy Apèl te danken heeft gehad. Red.] Gemengde mededeelingen- BERICHT VAN EEN OORLOGSCORRESPON DENTE. Een levendige beschrijving van de eerste gevechten der Montenegrijnen en Turken geeft miss M. E. Dur ham, van de „Daily Chronicle". De schrijfster woont reeds eenige jaren in Albanië, waar zij als verpleegster maar ook als correspondente van Londensche bladen optreedt. Zij kent daardoor land en inwoners en heeft blijkbaar relaties, die haar mannelijke collega's haar zullen benijden. Zij seinde den lldén October 8 uur 20^ minuten uit het hoofdkwartier van hef Montene- grijnsche leger in Podgoritza: „Wegens de strenge censuur kon ik u tot nog toe geen bijzonderhedën mededéelen van het gevecht van gisteren, waarin dé Montenegrijnen de Turken voor zich uit en op de vlucht dreven. Alle speciale corres pondenten van bui tenia ndsche bladen zijn te Cettinje (de hoofdstad van Montenegro) tegengehouden, maar mij gaf men verlof, om mij vrij te bewegen. Donder dag, van i uur 's morgens, was ik op de groote vlakte aan den voet van den berg, die door de grenslinie wordt doorsneden. Vóór mij verrees het machtige beTg- tort Detsjisj, het sterkste van alle Turksche grensfor- ten (in werkelijkheid een verouderd1 blokhuis!). Op den voorgrond weidde vreedzaam een kudide schapen, alsof' er niets gebeurd was, terwijl ds Montenegrijn- sche bergen aan- den linkerkant vuur spuwden en scho ten met groot geraas over de vlakte vlogen en tegen de muren van bet Turksche' fort op dén bergtop ont ploften. Wit steeg de rook van de Toodachtig gekleur de bergen omhoog en geweldige donderslagen klonken door de lucht. Van de hellingen van dén Detsjisj knetterde het geweervuur over de vlakte. Ook hij Misljeh, waar zij zich verschanst hadden, beantwoord den de i urken den Montenegrijnschen aanval. Even vóór 9 uur verstomde plotseling het vuren. Een dich te wolk verborg den Detsjisj, alsof de berg vuur ge vat had. De Montenegrin nsche artillerie begon nu haar vuur te richten op den Romeinschen berg, die eveneens bezet was. De Romeinse he berg is een klei ne verhooging vóór den Detsjisj en dicht hij de grens. I egelijkertijd' begonnen de batterijen van Zet-a dén heuvel Vranja te beschieten, welke zich als een eiland in d'e vlakte verheft. Vranja, 't eenige Turksche grens- fort, dat zwaar, modern geschut heeft, bean two OTckle t vuur van Zetta krachtig, maar dé Turksche artille rie schoot- slecht en bracht -dén Montenegrijnschen troe pen weinig schade. Plotseling verhief zich de rook wolk van den top van den Detsjisj en nu verbreidde zich de blijde tijding, dat de Montenegrijnen de berg vesting bestormd1 hadden. Door mijn veldkijker sloeg ik gade, hoe een vlag geheschen werd en het was niet de halve maan! Doordat elk paard' en iederen wagen door de regeering opgeëischt werd, heb ik in de laat ste dag-en veel' moeten loopen, maar 's middags was een officier zoo galant, een paard ter mijner beschik king te stellen. Om 3 uur kreeg ik op deze manier Rogam in t gezicht, dat onafgebroken door de Monte- negrijnsche artillerie beschoten werd. Op dit oogen blik mengde zich het kleine geweervuur van Misljeh barsch en hardnekkig in het kanongebulder. Schoten floten over onze hoofden en machinegeweren knetter- den zonder ophouden. Nu begon een fijne regen te vallen en hulde de geheele omgeving in een grijzen sluier, welke slechts nu en dan door een kanonschot vaneen gescheurd werd. Plotseling dreunde van verre een geweldige donderslag. Of hij door vriend' of vij and was gelost, niemand' wist het; maar het was duide lijk, dat het niets met-ons gevecht te maken veeleer moesten wij aannemen, dat verte een slag geleverd werd. Laat in dén avond begon het vuur van Misljeh te verflauwen en verstomde ten slotte geheel Spoedig daarop kwam een bode te paard' aan, die vertelde, dat de Turken op het. punt waren Rogam te ontruimen en zich naar het Zuidoosten terug te trekken. Snel viel de schemering in, en ik reed over de vlakte terug naar het hoofdkwartier. Onderweg zag ik de hongerige troepen zich om de veldkeuken verzamelen. Van de noordoostgrens hooren wij, dat generaal Vukovitsj de grens overgetrokken is en Moikovasj en Beram bezet- heeft. Het- Montenegrijnsche volk hoopt, dat de dag- der wraak voor Kossowo, waar het in het verleden tot twee maal toe door de Turken geducht werd gesla gen, gekomen is." HET GEDENKTEEKEN VOOR DEN HELD DER „TITANIC". Zooals men weet, krijgt- J. C. Phillips, de heldhafti ge marcomtelegrafist van de „Titanic", een gedenk teeken in zijn geboorteplaats God'alming. Dit ge denkteeken zal^ sterk van de traditioneele vormen af wijken en het is een groote vooruitgang bij het ge wone standbeeld of het borstbeeld', waartoe het vroo- lijke gezicht van den moedigen jongen zich ook min der zou leenen. Dit gedenkteeken wordt een arcaden- galery met een kleinen tuin in het midden en zitplaat sen, cl'ie tegen wind en regen beschut zijn. Een kleine fontein, waaraan men drinken kan, verhoogt nog de practische waarde van dit gedenkteeken. TWEE ERNSTIGE GASONTPLOFFINGEN. Bijna tegelijkertijd! hadden Zaterdagmiddag in het westen van Berlijn en in Boxhagen-Rummelsburg twee gasontploffingen plaats, waarbij twee personen ge wond werden. In een woning in de Kurfiirstenstrasse werden de bewoners dbor een hevige ontploffing opge schrikt, alle ruiten van het huis en van de omliggende woningen sprongen, zoodat de glasscherven overal in t lond vlogen. Het bleek, dat een kamerbewoner een 1 Vanrre/ ministerie van handel werd de heer Clifford Yewdall naar Ale-xandrië gezonden om e boeken en de gewichtigste documenten van de ge liquideerde bank te halen en naar Engeland' te bren gen. De lieer Yewdall kwam Zaterdag uit Egypte te Pa rijs aan. Zijn geheele bagage bestond uit drie koffers en een tasch, die de bewuste stukken bevatte. De heer lewdall nam een taxi en beval den chauffeur hem naar een kapper te brengen. Do chauffeur voldeed aan dit verzoek en de lieer Yewdall ging bij den kan- stapte dan ook in en gaf den chauffeur last- naar het station te rijden, waar hij uitstapte en met de bagage verdween. Toen de echte mijnheer Yewdall een paar mmuten later keurig gekapt- buiten kwam, was de chauffeur verdwenen en met hem de documenten. Men vermoedt hier te doen te hebben met een truc van een bank, die hoopte gewichtige papieren in handen te krijgen. EEN SLACHTOFFER VAN DEN OORLOG Door de politie te Charlottenburg is een jon«- m-ensch aangehouden, dat een „slachtoffer van de°n oorlog is geworden. Een achttienjarige kantoorbe diende uit Roszwein in Saksen wilde zich ter beschik king stellen van bet Servische consulaat- to Berlijn Daar hij echter geen geld' genoeg had om naar Berlijn te reizen nam hij onderweg -een rijwiel weg, waarop hij naar Berlijn peddelde. Daar aangekomen wilde hij het verkoopen maar de politie kreeg lucht van den diefstal en hield den jongen man aan. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 14 October. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlaadseè» Meteorologisch instituut ta de Bilt, Geldig tot den avond van 15 October. In het gebied van de waarneming ia de hoogste te kende stand van den barometer 775.0 te MOnchen, De laagste stand van den barometer 748.7 te Vest- manoer. VERWACHTING. Krachtige tot matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend waarschijnlijk enkele regenbuien, stijging van nacht- temperatuur, overdag weinig verandering. tn BOEKHOUDEN en nan verwan te vakken ter opleiding voor praktik en examens. Teletoon DO. AMSTERDAMSCHE BEURS. Opgave van het NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Voerdam, 0 11, Alkmaar. Ned. Btaatsleeningen, NEDERLAND. Werk, Schuld Koers van 112 Ost.j 14 Oct pCt. BtflTENLAN». Bulgarije Tabaksleening pCt. Brazilië Funding Mexico binnenl. Japan Oostenrjjk Jan. Jul. Rusland Hope Consol 1906 1894 6e Em. Iwang Dombr, t| Financ. enlndustr, ondernemingen enz. 3V. «Vh 5 5 5 4 4 4 4 6 4 4l/t Nationale Hypotheek Bank Noordhollandsch Grondcrediet l| ff Ned. Handelmaatschappij resc. Barge en Moorman Cultuur Vorstenlanden Winstbew. pCt. 4 div. had, in de Westersuiier A'dam Deli Langkat Idem pref. A'dam Serdang Bindjey Deli Batavia Deli-Maatso.happij Hedan tabak Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mij. Amst. Rubber Cult. Gecons. Holl. Petrol. Cert. A Kon. Mij. t. expl. v. Petroleum Dortsche Petroleum Moeara Enim Sumatra Palembang Perlak Petroleum-Mij. Zuid-Perlak Ketahoen Gew. pref. Redjang Lebong Great Cobar Amalgamated Copper Cy. Leather aand. ii it N lucifer aanstak in een kamer, waarin zich gas bevond. Hij zelf werdi in 't gelaat gewond, zoodat hij wegge bracht moest wordén. In Boxhagen-Eummeleburg ontstond' de ontploffing Amer. Hide and Anglo Amer. Telegraph Comm. Steels Car and Foundry Amerik. Stoomv.-Mjj Common Marine Preferent Marinebonds Comm. Peru Preferent Spoor wogleeningen. Holl. IJz. Sp.-Mij. Mij. tot expl. van Staatsspoorw. Deli Spoorweg AMERIKA. Atch. Top. Cert. v. Convert -* Denv. en R. Gr. Cert, aand, dir. Erie Kansas City South. W1«pref Miss K. Texas C. v. New-York and Ontarie Norfolk Western C. r. Rook Island gew. Southern Pacific Southern Railway Union Pacific cert r. Wabash gew. RUSLAND. Wladikawkas 1885 Premieleeningen. NEDERLAND. Stad Amsterd. fl00 Gemeente-cred. BELGIE Antwerpen 1887 HONGARIJE. Hongaarsche Hyp. Idem OOSTENRIJK. Staatsleening 1860 RUSLAND. 1864 pCt. 41k aand. dir. II II pCt. 4 pOt. 4 3 3 4 8 5 5 91 Vt 85 s/, 871/» |102 4i7k 841/» 84% 821k 82i/» 98 811/, 96 988,; 1001; 961/g 174 1057/j 1561/» 128.75 170 676 280 344 481/» 84s; 498 565 241 370 544 214 207 499 1511/» 207 178 80 661/» 32 42 250 841/» 851/, 27s; 26 751/, 58i; 1184 5 188u 65 10 Vs 49 86 951/» 1250 108 1108 281/» 841/» 267/8 611; 27% 85 1114% 25Vis| |109 278/4 1169 5 84 1106 i/j I lOli; 7915/ia 11211/» 1127/, '168 470 90s; 66 89i/» 102 45 838 80 82 961/, 82 98i/, 105% 150 127.- 280 840 85 503 568 240 550 215 218 503 150 174 31 40 245 84 85% 277/8 7511/1, 58 1180 48/4 18%, 65 10%, 49 240 107% 106 21V, 34i; 27 61% 28 112V, 25% IO73/4 28 V, 169 4% 82% Koers van het geld. Prolongatie 3x/% pCt. Medede&lingan, D* Am»rikaan»ch« markt was he-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2