„ZWARTGALLIGHEID". STADSNIEUWS. BUITENLAND. De Balkan-oorlog. ©enigszins in het- vergeetboek, of een nieuwe brutale diefstal wekte dte dorpelingen weer uit hun rust. Het is voornamelijk aan den ijver van de mare- chaussées-brigade te Arnhem; te danken, dat- eindelijk j paal en perk kon worden gesteld aan de rooverijen van j dit clubje. Toen men eenmaal' het goede spoor liad gevonden, zaten al spoedig een vijftal personen achter slot en grendel, alleen de aanvoerder, Bartjo Beerend- sen, was niet te snappen. Eindelijk werd ook hij op aanwijzing van den brigade-commandant der maré chaussees te Arnhem, door de Duitsehe politie te Em merik gearresteerd. Zijn gevangenschap was echter van korten duur, want nog vóór zijne uitlevering- was toegestaan, wist hij uit de gevangenis te ontvluchten. Gelukkig' was zijn vrijheid niet van langen duur, want reed» na eenige weken werd hij te 's Bosch opnieuw gearresteerd en vandaar naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Au de instructie dezer dagen is geëindigd, kan hun zonden-register worden opgemaakt en blijkt het, wat dit clubje zooal heeft uitgevoerd. Op 9 October 1910 pleegden zij inbraak in de wo ning van Ubring te Westervoort, waar die buit bestond uit geld en sieraden, terwijl' zij in denzelfden nacht binnendrongen in de woning van Snelders aldaar, waar hun ongeveer 460 in handen viel. In den nacht, van 14 op 15 Mei 1910 stalen ze uit de woning van Veelen, te Velp, ruim 25 gulden en gouden voorwerpen. In den nacht van 21 op 22 Sept.. 1910, braken ze in in het hulppostkantoor te Duiven, waar ze slechte en kele guldens buit maakten. Uit het kantoor der Arnhemsche Tramwegmaat schappij werd in den nacht van 7 op 8 September 1910 ruim f 70 gestolen en den 31en Augustus 1911, uit. dte woning van Arnwijn t-e Velp, geld, horloges, sie raden; op denzelfden datum uit de woning van Roelof Bosch te Ellecom ongeveer 400 en 2 gouden ringen. Op den 12en Nov. 1911 pleegden ze een inbraak in (te woning van Ratening te Huissen", waar hun alleen eenige gouden voorwerpen in handen vielen, terwijl den 24en December 1911 te De Steeg- nog werd1 gesto len uit de woning van G. II. Jansen, een doos met gouden en zilveren voorwerpen. Als men nu in aanmerking neemt, dat Bartjo Bee- rendsen alleen nog voor een tiental' inbraken terecht zal staan, dan mag men zeker zeggen, dat de justitie met de arrestatie van deze bende, een mooie vangst heeft gedaan. BENOEMD. Tot inwonend klinisch adsistente aan de afdeeling van den buitengewoon hoogleeraar dr. H. Burger, in het Binnen-gasthuis te Amsterdam is benoemd onze vroegere stadgenoot© mej. E. H. Aghina, arts. GKSLAAGD. De dames J. Potharst en M. W. J. Modder, alhier, slaagden te Amsterdam voor het examen vrije- en o rde-o efen in g en ONJUIST. In de „Maandag-Courant" komt een bericht voor, als zonden er in verband met den dood van een Duit- seher, wiens lijk eenige jaren geleden in den Singel alhier gevonden is, hardnekkige geruchten gaan, dat er toen een moord, na een vooraf gepleegden diefstal heeft plaats gehad en de vermoedelijke daders, twee mannen en een vrouw, bekende Alkmaarsche individu en, als verdacht daarvan, iu verzekerde bewaring zijn genomen. De commissaris van politie verzoekt ons mede te deelen dat dit bericht geheel onjuist is, de „hardnekki ge berichten" van allen grond ontbloot zijn en er geen sprake is van in verband met dit feit in verzekerde be waring gesteld1 hebben van één of meer personen. EEN BEZOEK AAN DE; GASFABRIEK. Gisteren werden de leden der afd. Alkmaar van den Alg. Ned. Typografenbond door bemiddeling harer commissie van Maatschappelijk Werk, in de gelegen heid gesteld de Gemeente-gasfabriek te bezichtigen. Door den Directeur, den heer O. Birkhoff, werd den bezoekers er op gewezen dat hij zou trachten hun zoo duidelijk mogelijk te maken de verschillende bewer kingen van het gas voor het tot het gebruik gereed' is. Ruim anderhalf uur werd in de fabriek vertoefd. Na beëindiging van het bezoek werd door dten voorzitter der commissie van M. W. een woord van dank aan deu Directeur gericht Voor zijn duidelijke en zakelijke uit leg-ging, waarmede door de leden hartelijk werd inge stemd. ERNSTIGE TRAMBGTSING. Op den Biaakschendijk in de Hoeksche Waard' is Zaterdagochtend een stoomtram der Rotterdamsche 1 ramweg-maatschappij in botsing gekomen met eenige waggons, die geladen werden met suikerbieten. De lo comotief ontspoorde, terwijl drie waggons, het postrij- tuig en een personenrijtuig van dten dijk geworpen wer den en omvielen. Vijftien passagiers, waaronder de burgemeester van Puttershoek kwamen door de glas scherven lichte blessuren en werden met een extra- tram naar Rotterdam gebracht. De omgevallen wa gens hangen aan de koppelkettingen tegen de glooiing van den dijk. VOETBAL. De uitslag van den wedstrijd Alomaria IIVolhar ding II is 02, die van HollandAmstel is 1 4. Morgen komen wij nader op deze wedstrijden terug, Alemaria Victrix I verloor tegen U. V. V. te Utrecht met 9-0. DE EERSTE NEDERLANDSCHE SCHOOL VOOR BIOSCOOP-EXPLICATEURS. De heer Dickson, in den Haag (Arthur Mahler), explicateur van de Empire Bioscoop, heeft het plan opgevat om een cursus daar ter stede te openen ter- opleiding van bioscoop-explicateurs. De heer Dickson hoopt met dit nieuwe plan de sympathie van 't publiek zoowel als die van de bioscoop-directies te verwerven. De voorwaarden tot het volgen der lessen zijn zeer billijk, zoodat het bijna in ieders bereik zal zijn, om aan deze cursus deel te nemen. De duur ervan is drie maanden. Iedere week zullen 3 lessen gegeven wor den. WETHOUDER DUIJS. In de eerste vergadering van B. en W. van Zaan dam, na de verkiezing van den heer Duijs als wethou der, is besloten hem de leiding der gasfabriek op te dragen. Zijn ambtsvoorganger, de heer Van Holk, was ook wethouder voor dezen tak van dienst. MOORD. Hedenmorgen is te Sloterdlijk, op den Sloterstraat- weg nabij de gemeente Amsterdam, een meisje door 'n caféhouder met wie-n hij in betrekking stond en welke verhouding zij wilde afbreken, door een pistoolschot gewond. Zij werd' naar het Wilhelminagasthuis alhier vervoerd. De dader beroofde zich van het- leven door zich voor het hoofd te -schieten. 1. WONDERLIJK BEEST. Een advertentie uit een provinciaal blad: TE KOOP: „Een mooie geit gevende dagelijks 12 1. melk en 50 bruine boontjes." VAN EEN VARKEN. Men meldt uit Vechel aan de „Limb. Ct,": De koopman J. v. d. O. had een varken gekocht op het Middtegaal. Het beest moest geleverd worden bij H. Verbruggen, Maria Heide, doch de voerman loste het varken bij W. Verbrugge. Deze, van een varken niets af wetende, wilde bet dier niet ontvangen; doch daar de voerman bleef volhouden dat bij op de aange wezen plaats was, werd liet varken in een achterschuur opgesloten, tot het raadsel opgelost zou zijn. Onze knor-knor scheen hier echter niet op ziju ge mak geweest te zijn, want toen men eenigen tijd later ging kijken was het dier verdwenen, ofschoon de deur goed gesloten bleek. Wat w^s het geval? Het varken had zich een uit weg willen zoeken langs de bril van de beste kamer, en was in deze benauwde plaats terecht gekomen. Tableau 1 KORTE BERICHTEN. Donderdag blad' te Graetheid'e (Geleen) eene drijfjacht met muziek plaats. De fanfare van Lutte- rade joeg door middel van de koperen instrumenten en groote trom. konijnen; en hazen op, die bij dozijnen wer den neergeschoten. Vele „muzikanten" is dei- bazen dood. -^en groot grondeigenaar te Zut.phen, overtuigd van het nut van den mol voor do landbouw, heeft aan zijn pachters doen weten, dat zij aan de Friesche mol- lenvangers die in den omtrek van Zutphen bezig zijn de mollen uit te roeien, geen toegang tot de door hen gepachte weilanden en akkers mogen verleenen. Aan de burgemeesters van omliggende plaatsen alsook aan de Rijkspolitie werd hiervan kennis gegeven. Een veehandelaar te Kropswolde had in de Kropswoldermado eenige koeien loopen. Wie schetst echter zijne verbazing, toen hij eenige dagen geleden ontdekte, dat er 'n koe meer in 't land liep, die in- tusscken kortgeleden een kalf ter wereld had gebracht, Trots alle nasporingen is tot heden de eigenaar niet ontdekt. De dieren zijn thans gestald, in afwachting dat de eigenaar zich komt aanmelden. Op het station te Rotterdam is een conducteur van de H. IJ. S. M. gearresteerd-, die verdacht wordt, zich ten nadeele van deze maatschappij te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van tienrittenboekjes Rotterdam' Scheveningen. Die boekjes werden op het plaatskaartenbureau gestolen. Ten huize van den ver dachte is een tienrittenboekje gevondten. HARDDRAVERIJ. Dat zag er niet best uit gistermorgen. De dreigend- donkere lucht, die bet niet bij dreigen liet, voorspelde weinig goeds voor de harddraverijen der „Kennemer Sportclub". Doch we mogen gelukkig constateeren, dat bet boven verwachting is gegaan. Gedurende den geheel en middag behield de bolderende wind de over hand op Jupiter Pluvius en de baan bleek in betere conditie, dan we hadden vermoed. Al was er niet zoo veel publiek als veertien dagen geleden, toch was, het minder gunstige weer in aanmerking genomen, de be langstelling groot te noemen, zoodat de draverijen goed geslaagd zijn. De regeling bleek weer in flinke handen te zijn, waardoor alltes vlet van stapel liep en vóór half vijf was afgel'oopen. De draverijen van Nederlandsche paarden, om den Heiloo-prijs, werd het eerst gehouden. 24 Paarden wa ren hiervoor aangegeven, waarvan 3 niet waren opge komen, n.l. Augusta, Adriaan en Alfridus. Bij de eerste ritten vier paarden startten weer tegelijk, waarvan twee aanbleven, vielen af Clasine V, Letta, Achlede, Olerimond B., Every Sympathie, Erik, Adeline, Cent en Brunette. De winners van den eersten rit traden nu tegen el kaar in het strijdperk. Dora, Ach, Aura en Avonturier liepen eerst tegen elkaar, waarvan Ach en Avonturier afvielen. Daarna liepen Bathilde, Annette, Baron Paul W. en Cruqius Smaragd'. Baron Paul W., die den grootsten afstand, 790 M., had af te leggen, kwam als eerste aan, terwijl Cruquis; Smaragd de tweede plaats innam. Daarna traden Bartinus, Adi! K, Anna Pau- lowna en Burghtvrouw tegen elkaar in het strijdperk. De twee laatstgenoemden vielen af. Bij den derden rit, waarbij eerst Aura, Do-ra en Ba ron Paul W tegen elkaiar liepen, was Paul W al spoe dig Dora gepasseerd, terwijl Aura de eerste plaats bleef innemen. In den strijd tusschen Cruquis Sma ragd, Bartinus en Adi K, viel' de .laatste af. Voor de finale bleven nu over Bartinus (720 M.), Cruquis Smaragd! (730 M.), Aura (760 M.) en Baron Paul W (790 M.). Halverwege de baan bleef Cru quis Smaragd achter, Bartinus, die den kortsten af stand had af te leggen, was steeds eerste, terwijl Ba ron Paul, hoe zeer hij ook zijn best dteed, toch' de twee de plaats niet kon innemen. De eerste prijs 150 werd dus behaald door Barti nus, 4 j. br. h., eig. de heer M. v. <h Berg, (gereden door v. d. Berg) 2e prijs 75 door Aura; 5 j. zw. m., eig. de heer J. Koster te Heemstede, (gereden door J. Koster Jr.) 3e. prijs 25 Baron Paul W., 4 j. br. li. eigen-aar de heer. S. Witteveen te Ilarendcrmolen (ge reden door eigenaar). Hierna had1 de draverij van alle paarden plaats om den Alcm'aria-prijs. Hiervoor waren 19 paarden aan gegeven, waarvan Adriaan niet aanwezig was, terwijl Annette en Cruqius Smaragd niet meeliepen. Bij de eerste ritten- vielen af Bathilde, Queen Es ther, My Girl, Ag*ne-s W, Adi K., Ach, Clerimond B en EVery Sympathie. In de tweede ronde liepen eerst Anna Paulowna, Avonturier, Catherine L en Vitesse, waarvan Cathe rine L het eerst aankwam, Avonturier als 2de. Avon turier werd echter gedisqualificeerd wegens onzuiver loopen, waardoor de tweede plaats werd toegekend aan Anna Paulowna. Daarna moesten Bartinus, Dora, Limbus e-n Adeline zich' met elkaar meten, waarvan Bartinus en Dora als eerste en tweede aankwamen. In de finale kwamen nu Bartinus (720 M.), Anna Paulowna (740 M.)j, Catherine L. (760 M.) en Dora (770 M.) Catherine L. was Anna Paulowna al vlug voorbij, terwijl halverwege de baan Dora Anna Paulowna wist te passeeren. Bartinus kwam met een flinke® voor sprong als eerste aan. De uitslag was dns: le prijs, 150, Bartinus, 4 j. br. h., eigen-aar de heer M. v. d. Berg te 's-Gravenha- ge (gereden door v. d. Berg); 2e prijs, 75, Catheri ne L., o. br. m., eigenaar de heer P. C. Appel te IJssel- monde, (gereden door A. Witteveen)3e prijs, 25, Dora, o. br. m., eigenaar de heer B. van den Berg te Tilburg, (gereden door B. ten IT a go). CINEMA AMERÏCAIN. j Turksche leger gebruikt worden. In de bioscoop aan den Koningsweg was het gister- De haven-prefectuur te Konstantinopel heeft avond stampvol. Een elftal nummers waarvan vier i Grieksche zeilschepen beslag gelegd fraaie gekleurde, werden er op liet döek gebracht, - rr- - e op da Van deze gekleurde waren vooral een op de Magdapis" en het nummer der Mexicaansché equilibristen zeer mooi. Het hoofdnummer „Gravin de OhalLant en don Pe dro de Cordova", een historisch drama- in twee afdee- lingcn, werd met groote aandacht gevolgd. Ook de komische nummers zijn dteze week weer goed gekozen. „Een volmaakte overeenkomst" bracht den lachspieren danig in beweging, terwijl „de kunst zijn schulden te betalen" eveneens leuke scènetje» bracht. SE V CIK-KWARTET Men verzoekt ons te meidten, dat voor het Sevcilc- kwartet dezen keer geen lijst zal circuleeren. HEROPENING. De firma J. Elsenburgv Ritsevoort, heeft Zaterdag avond haar billard-magazijn heropend. De étalage, welke diverse spelen bevat, ziet er keurig uit. De „Monarch's", die degelijk zijn afgewerkt, zijn een lust voor de oogen der bill ardliofhebbers. AGENDA. MAANDAG: Teekengenootechap „Kunst zij ons do»l," ©Va urn. Dansclub A. Orefeld van 37 en 810 uur, Har monie. Z ang ver«»uigig „Nieuw Leve*" met mannenkoor Orpheus," repetitie voor dtamss, 7% uur, lokaal Mootj Koorstraat. DINSDAG: Dansclub Alemaria Victrix, 8 uur, Harmonie. T-., Koning George van Griekenland heeft aan de Uitstapje verbonden souvereinen op bet oogenblik, dat het leger tu""",wU 1 «Je grens overtrok, het volgende geseind: „Ik begroet u ials vriend en bondgenoot 1 De gebeden dter vier volkeren gaan op tot den Al- machtigen en vragen den zegen voor dezen nieuwen kruistocht. Moge de Heere de pogingen onzer wape- non met goeden uitslag bekronen en die ware leer doen zegevieren tot bevrijding van onze verdrukte broeders. Onze oogen gevestigd op het kruis .als symbool, nemen wij tot devies: „In hoe sigino vinces! (In dit teeken zult gij overwinnen)." Een telegram uit Belgrado aan de „Excelsior" meldt, dat de gezondheidstoestand van koning Peter ernstige reden tot ongerustheid geeft. Een irade machtigt prins Abdul-Hali van Turkije om zich naar het tooneel van den strijd te begeven. laatste berichten. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen een ingezonden stuk, waarvan de schrijver het h-eelemaa'l niet eens' blijkt te zijn met het geen wij schreven over de laatste voorstelling van de N. V. Tooneelvereeniging. Natuurlijk is het ondenk baar dat een tooneelverslag naar den zin van alle le zers is eiken keer zullen er zijn, die een geheel an- dele meening zijn toegedaan dan de recensent Maar daarom gaat het ook niet aan, stukken tegen een der gelijk verslag op te nemen, gelijk in den regel dan ook I Perceel Singel1 niet. o-eaekieiiit. 7<.a.. 1 o+ ;0 ,,„„,„„1,:nI wist te ontsnappen, de andere had een valies, bij zich niet geschiedt. Zeer juist is dte opmerking, welke öf de heer Heijerinans öf de heer Querdo ter inleiding van een der voorstellingen te Amsterdam zeidte, n.l.: lees de critieken der bladen, maar critisch. DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. AMSTERDAM, 21 Oct. Den 13en November zal door i ,®re?kt8hof a^er in hooger beroep worden be. handeld de zaak tegen den Burgemeester van Zaandam. VERDUISTERING VAN DIAMANTEN V AMSTERDAM, 21 Oct. Hedenmorgen moest de poi tier van de diamantslijperij van den heer L alhier een pakketje diamanten ter waarde van ruim f 9000 naar de post brengen. De portier, een zekere S., be weert de diamanten op den Dam verloren te hebben. De heer L. twijfelt hieraan en verdenkt S. ervan de diamanten te hebben verduisterd. De politie werd met het geval in kennis gesteld en S. werd naar het po- litie-bureau overgebracht. UIT DE SCHOMMELSCHUITJES DOODGE VALLEN. PE RM EREND, 21 October. Gisteravond is op de kermis alhier Diewert.je Lust uit Oost-zaan uit ©en Schommelschuitje gevallen. Het meisje bekwam een schedelbreuk en is kort daarna overleden. INBRAAK. AMSTERDAM, 21 Oct. De politie alhier heeft op heeterdaad betrapt een tweetal personen, die in het 68 ingebroken hadden. Èen hunner Het verslag van de „Dageraad" plaatsgebrek tot morgen blijven liggen. moet wegens ALKMAARSCH BIOSCOPE-THEATER. Het Alkmaarsch Bioscope-theater was Zaterdag avond reeds zoo goed als geheel gevuld met belangstel lenden voor het nieuwe programma. Het. hoofdnummer dezer week is een drama in drie afdeehngen, „Apachenbruid," waarin zeer spannende momenten voorkomen, zoodat het de belangstelling ten zeerste gaande, houdt. Behalve „Pathé Journal," dat de gebeurtenissen der afgeloopen week in beeld bracht en een film, welke kennis döet maken met de i nel us ti io to Lo» Angelos, rijn de overige nummers van komischen aard. Zeer aangenaam wordt men o. a. be zig gehouden door „Bébé op reis", terwijl ook in „Een schaking" z»«r koddig» tooneeltje» voorkomen. Lit Sofia wordt gemeld-, diat Zaterdag: de Servische en Bulgaarsche troepen het Turksche grondgebied bin nenrukten in Macedonië, waar de Bulgaarsche en Ser vische colonnes Djoemaia bezetten en voo-rtrukten op Koemanovo, in OuduServië, waar de Serviërs zich meester maakten- van Priehtina en in Thracië, waar het Bulgaarsche leger op twee punten dte grens over schreed, n.l. ten oosten van het Rodope-gebergte, en door de vallei van Maritza en zich meester maakten van Moestafa-Pasja. Een telegram van den correspondent van de „Temps" te Sofia meld dat d'e Bulgaarsche troepenafdeeling, wier^doel' Kirk Kilisse zou zijn, te Malko Tirnovo, op 80 K.M. ten Oosten van Adrianopel gelegen, is aan gekomen. Men meent te Sofia te weten, dlait Timovo, na een verwoed gevecht, ingenomen is. De troepen, die ope- reeren tegen Adrianopel, drongen Vrijdag den vijand tot de forten-linie terug. Een honderdtal Turken wer den gevangen genomen. Meer dan 400 Bulgaarsche boeren werden door de Turken in verschillende dorpen mishandeld. E'en telegram uit Philippopel aan de „Matdn" meldt Het gerucht loopt, diat de Bulgaren zich meester maakten van het station Kadikeni' nabij Adrianopel. De Porte ve-rzocht Zaterdagochtend de Fransche re geering den belanghebbendten scheepvaartkringen mee te deelen, dat aan de Turksche vloot bevel is gegeven de Bulgaarsche havens Varna en Burgas te bombar deeren en te blokkeeren. Te Varna is tegenwoordig bet depot en he-t arsenaal van de kleine Bulgaarsche marine gevestigdde bevolking, die een bombarde ment had voorzien, heeft zich naar he-t binnenland te ruggetrokken. Het is in deze havenplaats, dat in 1854 tijdens dten Krimi-oorlog, de eerste Fransche troepen zijn geland. olgens een officieel bericht begon Zaterdagmorgen om 6 uur de opmarsch van het Servische leger langs de geheele grens. Volgens een bericht van de „Alemdar" (uit Turk sche bron) zouden de Serviërs in het gevecht bij Pre- polatz 500 man verloren hebben. Uit Montenegro komen de volgende berichten: Montcnegrijnsche troepen onder bevel van generaal ukovitsch hebben Plaza ten Noord-Westen van Goessinje bezet. De Montenegrijnen sluiten Orescbul aan alle zijden in en bereiden een definiti-even aanv op Tarabosch voor. Goessinje werd' Zaterdagochtend door de Montene grijnen ingenomen. De rechtervleugel vtan de divisie Martnowitsch heeft de hoogten van Bolatza bezet. De Tiu-ken trokken zich in wanorde terug. Uit Turksche bron wordt daarentegen bericht: De „Jene Gazette" verneemt uit authentieke bron, dat een lievig gevecht met d.e Montenegrijnen bij Mojk watz plaats vond. De Montenegrijnen lede® groote verliezen en vlucht-ten in wanorde. Volgens een offi- cieele nota is Touzi door de Montenegrijnen bezet. Het is een dorp dat niet versterkt is e® d'at bezet was door twee Turksche compagnieën. De veroverde kanonnen zijn verouderd'. Twee majoors, eenige officieren en een gedeelte van het garnizoen zijn gesneuveld. Aan de anderen is het gelukt zich terug te trekken. De Helleensehe troepen hebben de hoogten in de omgeving van Elassona bezet. De Turken trokken zich terug naar S-erfidge en Sarantoferos. Een pontificale mi-s werd tot dankzegging in de kathedraal te Athene opgedragen', naar aanleiding van deze overwinning van het Helleensehe leger. De koning en de vertegenwoordigers van Italië, Bulgarije en Servië waren aanwezig. Een groote menigte woonde de plechtigheid bij, waarbij tevens dte vaandels der reservisten-regimenten gezegend werden. Officieele berichten, van de Porte afkomstig, mel den, dat de Grieken demonstreerden voor lenedos. Zes Grieksche oorlogsschepen bewegen zich voor Te- nedos. Reedis is een detachement mariniers ont scheept. De Turken houden contrabande aan. Verscheide ne Grieksche stoomschepen met korenladingen 'aan boord, bestemd voor Frankrijk en Duitschland zijn, aldus wordt uit Kertsch gemeld; uitgeloopen. Het be vel om de schepen vast te houden, kwam te laat aan. De nog aanwezige, stoomschepen blijven deels in de haven en gaan deels naar Sevastopol. Bij bet fort Konak aan den Bosporus werd een Rus sisch stoomschip aangehouden met ammunitie aan boord, op weg naar Piraeus. De 'lading was het ge schenk van een rijken Griek, in Rusland woonachtig. 50 Servische kanonnen meit -ammunitie ziju naar Konstantinopel getransporteerd en sullen door het met een verzameling van de mooiste inbrekerswerktui gen. Hij was verder in het 'bezit van 900, dat was gestolen uit bet zooeven verlaten hui». MISHANDELING. AMSTERDAM, 21 Oct. Het gerechtshof alhier heeft heden T. R. uit Callanteoog, die door de recht bank te Alkmaar veroordeeld' was tot 4 maanden ge vangenisstraf wegens mishandeling van zekeren V, op 25 Maart. j.l. veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 21 October. Medegedeeld door het Koninklijk N»derlaad»ch Meteorologisch instituut te de Bilt. VERWACHTING. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige, later afne mende zuidelijke tot zuid westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien met kans op onweer, tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. Neerslag te Alkmaar: 19 October 7.3, 20 October 7.8, 21 October 2.8 m.M. De oude Grieken spraken van „melancholie" en wij' vertalen dit woord rechtstreeks dioor „zwartgalligheid." Daarmee duiden wij aan een bepaalden gemoedstoe- stand, die zich uit in lusteloosheid, gebrek aau energie, sombere stemming, humeurigheid) enz. De zwartgalli ge mensch voelt zich „lam," voelt zich zwak en zijn levensvreugde is beneden het nulpunt gedaald. Wat is de oorzaak van zijn kwaal? Zijn gal is „zwart," meenden de Grieken en zij bedoelden daarmee, dat hij lijdt aan spijsverteringsstoornissen. Zij hebben zich wat kinderlijk onjuist uitgedrukt, maar de moderne wetenschap heeft aangetoond, diat zij het bij bet rechte eind hadden. 's Menschen levenslust, zijn krachtgevoel' en energie zijn afhankelijk van de spijsvertering. Zij verschaft aan het geheele organisme wat dit noodig heeft voor het in stand) houden van het lichaam, voor d'e voeding van zenuwen en hersens. Een mensch heeft twee dingen broodnoodig behalve de lucht, die hij inademt: een voldoende hoeveelheid) voedsel en spijsverterings organen, die in staat zijn dat voedsel te verwerken. Dit laatste hebben nu tallooze menschen niet. Het gevolg van dit alles is, dat het lichaam gebrek lijdt, de geest traag wordt en men zijn krachten verliest. Als bet vuur onder 'een stoomketel niet helder brandt, loopt de machine slechts gebrekkig. Dan moet het vuur opgestookt worden. En als er geen trek is, dan moet men den trek kunstmatig teweegbrengen. Een vuurhaard) onder een stoomketel, die niet trekt, dat is hetzelfde als spijsverteringsorganen, die niet behoorlijk werken. Nu is men veelal gewoon „trek" op te wekken door prikkelende middelen. Voor een oogenblik helpen die dan ook, maar zij zweepen slechts op: dte spijsvertering blijft echter zwak en de mensch zwartgallig. Wil men nu werkelijk verbetering aan brengen, dan moet men de spijsverteringsorganen niet alleen opwekken maar tegelijk versterken. Een middel voor dit doel nu bestaat. Het is een preparaat samen gesteld uit een innige chemische verbinding van eiwit en phosphor en het heet Sanatogen. Volgens de onderzoekingen in verschillende univer siteitsklinieken en de pract-ische ervaringen van tal looze artsen kan Sanatogen ook door de zwakste spijs verteringsorganen verwerkt worden. Door het gebruik ervan wordt de eetlust opgewekt trek veroorzaakt terwijl het geheele organisme versterkt wordt. Het eigenaardige nu is, dat de samenstelling van Sanatogen zoodanig is, dat bet middtel' in dubbelen zin werkt. Het verschijnsel dei- zwartgalligheid leert ons welk een innig verband er bestaat tusschen de spijs vertering en den menschelijken geest. Het is nu juist de eigenaardige eigenschap van Sanatogen, dat het zich in dien samenhang voegt, Dient namelijk het eiwit vo-or de algemeene versterking van het organis me, de phosphor, in den vorm waarin deze in Sanato gen voorkomt, versterkt' liet zenuwstelsel. Uit het bovenstaande kan men zich reeds een denk beeld vormen van de gevallen, waarin Sanatogen wordt gebruikt. Deze zijn in de eerste plaats zwaktetoestan den van allerlei soort. Dan maag- en ingewandsstoor nissen en -kwalen en de daarmee vaak in verband staande zenuwachtige aandoeningen. Over de ver schillende werkingen van Sanatogen bestaan een aan tal brochures, welke men op aanvrage kosteloos toege zonden krijgt door het Genera al-Agentschap vo-or Sa natogen, Sarphat-istraat 34 te Amsterdam, terwijl Sa natogen in alle apotheken en goede drogisterijen in verpakkingen van 1.tot 9.verkrijgbaar is. Men zal uit genoemde brochures zien, dat Sanatogen door tallooze medici in hun praktijk wordt voorgeschre ven. Zijn vijftienjarige werkzaamheid in dienst der lijdende mensehheid heeft Sanatogen in de medische wereld een groot aantal aanhangers doen verwerven, die het hun plicht geacht hebben de gunstige resulta ten, met het gebruik van Sanatogen verkregen, mede te deelen. Van niet minder dan 15000 artsen zijn lof felijke beoordeelingen voorhanden. Ook de Neder landsehe medici hebben zich geenszins onbetuigd ge laten.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2