BINNENLAND. Maar er is eeu lichaam, dat niet plaatselijk is, en dat toch ook met groote belangstelling heeft opge merkt, dat U heden bij ons een jubileum viert ik bedoel de vereeniging, die streeft naar den bloei en grootheid van al wie Hollaindsch spreekt en denkt het Algemeen Nederlandsch Verbond. Het Bestuur van groep Nederland heeft mij, als voorzitter van de afdeeling Alkmaar, verzocht U he denavond in zijn naam hulde te betuigen. Zeer gaar ne voldoe ik daaraan. Namens groep Nederland bied ik II dezen krans aan, en zeg U tevens van harte dank voor liet vele, dat TT tot verbreiding en veredeling van onzo volkszang hebt gedaan. Ook deze woorden, vergezeld van een fraaien krans met de Nederlandsche en Vlaamsche kleuren, leidden tot een hartelijke ovatie voor den jubilaris, die diep getroffen was voor de hulde, welke hem bier werd gebracht. En na de pauze.ja toen hebben wij de Vlaam sche leute weer geproefd. We hebben gezongen en ge lachen, gelachen en gezongen, herhaald! en aange leerd, geklapt en getrappeld', dat we er geestdriftig en warm van werden. Wat voldeed1 het publiek waar-van sommigen bij de deur letterlijk nog om een staanplaatsje hadden gebedeld! en enkelen zelfs een vouwstoeltje hadden meegenomen! met graagte aan de uitnoodiging, om zelf de te zingen liederen op te geven. Hoe het eigenlijk was? Een der aanwezigen vroeg aan een nnastzittende: „Vind je 't niet ècht-leuk?" En het antwoord: „Ik zou er niet meer buiten kunnen." Dat zegt alles. Welnu, laten wij de Vlaamsehe liedekens zingen en herzingen, laat ons luisteren naar de klanken van het carillon, opdat, als vriend Hullehroeck eens weer te rugkomt, hij zal kunnen herhalen, waarmede hij gis teravond zoo geestdriftig en complimenteus eindigde: „De Alkmaarders zijn de beste zangers' van Neder land". VERHOOGING SUBSIDIE VOOR DB OPENBA RE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Het bestuur der Vereeniging tot oprichting en in standhouding van eene openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar heeft zich bij adres d.d. 14 September j.l., tot den Raad gewand) met het verzoek aam de bedoelde vereeniging wel een verhoogd' subsidie te willen ver- leenen van 900 per jaar. Bedoeld adres werd in de raadsvergadering van 9 October .jl. in handen gesteld! van B. en W. om be richt en raad. Waar de vereeniging, volgens haar adres, dringend behoefte heeft aan eene betere huisvesting van de door haar beheerde instelling, zullen B. en W. gaarne overwegen of, met het oog op de ontruiming van de lokalen der Ambachtsschool en dhr Burgeravond school, alsmede van de daarnaast gelegen woning, er geen gelegenheid! bestaat in de toekomst een geschik te localiteit in een gemeente-gebouw aan te wijzen, In afwachting- daarvan stellen zij voor den post op de begrooting voorloopig op hetzelfde bedrag te laten en van een en ander aan het bestuur dhr Vereeniging medhdeeling te doen als beschikking op zijn verzoek. TOELAGE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Bij schrijven d.d'. 11 September jl., No. 500, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze ge meente zich tot den Raad' gewend, daarbij in over weging gevende, en verzoekende eene som van 500 op de gemeente-begrooting te brengen om ter disposi tie te stellen van de Kamer van Koophandel alhier, ter bestrijding harer uitgaven. Bedoeld schrijven werd in de raadsvergadering van 9 October j.l. in handen gesteld1 van B. en W. om be richt en raad. Daaraan voldoende, berichten B. en W. dat tegen de inwilliging- van bedoeld verzoek, naar de meening van het college, eenig bezwaar bestaat. Het op de gemeente-begrooting ter bestrijding van de uitgaven der Kamer uitgetrokken bedrag van 175 komt hun niet onvoldoende voor. Ten aanzie-n varu het salaris van den Secrcetaris kunnen zij het gevoelen vam dte Kamer niet deelen. Eene vergelijking toch van dat salaris met de salaris sen van ambtenaren, om te betoogen dat eene verhoo ging van bedoeld' salaris van 50 tot 200 noodzake lijk is, gaat hun inziens niet op. Ambtenaren genie ten in hun tractement eene beiooning- voor hunne werkzaamheden als zoodanig en vinden daarin ge woonlijk hun bestaan. De werkzaamheden van den Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken kunnen daarmede niet. op één lijn gesteld worden. Deze is geen ambtenaar. Hij staat de Kamer ter zij de bij hare werkzaamheden van adkninistratieven aard en mag, naar de meening van liet college, geacht wor den, evenals zulks met de leden dier Kamer het geval is, voor de behartiging der belangen van den handel zóóveel te gevoelen, dat. hij zic-h tevreden stelt met eene matige vergoeding, gelijk dit ook met de secreta rissen van andere commissiën het geval is. B. en IIkunnen dan ook geen vrijheid vinden den Raad voor te stellen het op de gemeente-begrooting voor 1913 uitgetrokken bedrag van 175 voor de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te verhoogen. GEMEENTELIJKE GROENTEVEILIN GEN. Het is gebleken, dat in deze gemeente meer en meer behoefte bestaat aan concentratie van den groentahandel. Reeds bij schrijven van 10 April 1903, No. 196, werd door de Kamer van Koophandel en Fa brieken daarop dé aandacht, gevestigd en werd door haar reeds de Limmerhoek aanbevolen als een zeer ge schikte plaats tot het concentreeren van dien handel, zoowel om de onmiddellijke nabijheid van water, waardóór de aanvoer van producten zal worden ver gemakkelijkt, als om de aanwezigheid) van voldoend terrein, indien later uitbreiding mocht nood'ig- blij ken. Sedert is door het particulier initiatief het een en ander gedaan om tot de bovenbedoelde concentratie te geraken. In het bijzonder is het de Tuinbouw- en Handelsvereniging „Algemeen Belang" geweest, die zich in dit opzicht verdienstelijk heeft gemaakt. Na eene tor zake met ons college, zeggen B. en W., op 2 Februari 1911 gehouden conferentie, richtte hét be stuur, onder dagteekening van 1 Maart d.a.v., een adre9 tot den Raad, houdende het verzoek den Limmerhoek te willen aanwijzen tot. het houden barer gioenteveilingenTerwijl Glit adres in overweging was, vestigde zich allengs bij ons de overtuiging, dat het algemeen belang in hooge mate zou zijn gebaat indien voortaan van gemeentewege aan de groente veilingen leiding werd! gegeven. Diensvolgens dlroe- gen wij den gemeente-controleur op zich te Purmer- eud en te Beverwijk op de hoogte te stellen van de verhouding tusschen de gemeente en den g'roentehan- del en daaromtrent te rapporteeren. Aan dio opdracht is voldaan bij schrijven van 9 No vember 1911, No, 336, t welk voor uwe vergadering zal worden ter lezing gelegd. Daaruit zal H blijken, dat het ingestelde onderzoek niet slechts dë wenscbe- lijkheid heeft aangetoond om leiding t-e geven aan de j groenteveilingen, welke reeds in deze gemeente wor- I den gehouden, dóch dat het zelfs, wil men de belan gen van handelaren en producenten gelijkelijk be- I schermen, noodzakelijk moet worden geacht deze I groenteveilingen van gemeentewege te doen houden. Om u daarvan te overtuigen wordt aandachtige le zing van Bijlage I, behoorende bij den brief van den Controleur, in het bijzonder aanbevolen. Ten einde ons te vergewissen va.-n de medewerking van die Vereeniging „Algemeen Belang", aan wie de eer der erkenning niet mag worden onthouden, de groenteveilingen in deze gemeente te hebben inge steld, hadden wij op 13 Juli 1.1. het genoegen de hee- ren Jonker, Appel en Versteeg, bestuursleden der ge noemde vereeniging-, in onze vergadering te ontvan gen, aan wie de vraag werd gesteld of zij, indien de Raad mocht besluiten de groenteveilingen van ge meentewege te doen houden, in het belang dezer zaak, althans voorshands, zouden willen Werkzaam zijn als leden eener te benoemen commissie van toezicht op de gemeentelijke groenteveilingen, welke vraag door de genoemde heeren in toestemmenden zin werd be antwoord. Ook verkregen wij de zekerheid, dat, als het tot gemeentelijke exploitatie komen mocht, de heeren A. J. Bruin Jr., IV. van de Pol en J. Bruin, administrateur, veiler en schrijver bij de groentevei lingen van wege de Vereeniging „Algemeen Belang" gehouden, genegen zijn in hunne tegenwoordige be trekking werkzaam te blijven. Wordt door uwe vergadering op het denkbeeld inge gaan, dan zal de Limmerhoek tot het houden der ge meentelijke groenteveilingen moeten worden in ge reedheid! gebracht. De kosten daarvan worden op een bedrag van 1452.50 begroot. Alvorens deze zaak nu verder voor te bereiden, ach ten B. en W. het gewenscht van den Raad te verne men of zij met het denkbeeld instemt, weshalve zij de eer hebben voor te stellen te besluiten a. De vanwege de Tuinbouw- en Handelsvereni ging „Algemeen Belang" in dteze gemeente gehouden groenteveilingen zullen op een nader te bepalen da tum van gemeentewege worden voortgezet. b. Tot dat einde zal de Limmerhoek worden in ge reedheid gebracht, waartoe aan B. en W. een crediet wordt verleend van pl. m. 1450. c. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen aan dfeze vergadering de noodige ontwerp-ve-rordenin- gen ter vaststelling aan te bieden, betrekking heb bende op de gemeentelijke groenteveilingen. VERHOOOING JAARWEDDE COMMIS SARIS VAN POLITIE. B. en W. adviseeren dten Raad: Aan hare Majesteit de Koningin voor te stellen da jaarwedde van den commissaris van politie alhier, met ingang van 1 Ja nuari 1913, te verhoogen met 200 en alzoo te bren gen op 2200. WIJZIGING VERORDENING OP DE SA MENSTELLING EN INRICHTING DER PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. Onder dagteekening van 1 October 1912 is bij den Raad ingekomen een schrijven van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs van den volgenden inhoud!: De Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs te Alkmaar heeft bij deze de eer UE.A. in over weging te geven de Verordening op de samenstelling en inrichting onzer Commissie (Gemeenteblad No. 230) te wijzigen als volgt: 1. In de eerste alinea van artikel 1 wordt in plaats van „acht leden" gelezen „tien leden"; 2. De artikelen 6 en 7 vervallen. De toelichting tot dit voorstel kan kort zijn. De Commissie achtte het reeds voor eenigen^. tijd wenschelijk, dat ook vrouwelijke leden in haar midden zitting zonden kunnen nemen, hetgeen wel niet dooi de verordening bepaald! was uitgesloten maar toch, blijkens dë instelling dér dames-commissie van bij stand voor het toezicht op het onderwijs in de hand werken buiten de bedoeling lag. Wanneer de Raad zich hiermede zou kunnen ver eenigen, dan zou in verband daarmede het bestaan dier afzonderlijke sub-commissie niet langer noodza kelijk zijn. Het voorstel tot uitbreiding der commissie met twee leden, waarmedë de commissie gewacht heeft tot na afloop der zomervacanties heeft dan ook de bedoeling', dat reeds aanstonds, nadat dë verordening zou zijn gewijzigd, twee vrouwelijke ledën in de com missie zouden worden benoemd. B. en W. stellen den' Raad voor te besluiten A. op te heffen de dames-commissie van bijstand voor het toezicht op het onderwijs in de handwerken en in verband! daarmede aan de dames Rocquette Muntinghe-Swijter, Brunner-Brouwer, Wisselink-Itz, de Regt-Hoos en Krak-Bleeker een eervol ontslag te verleenen als leden der genoemde commissie van bij stand, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten; B. te nemen het volgende besluit: de Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat het wenschelijk wordt geacht om over te gaan tot wijziging der verordening, regelende de samenstelling en inrichting der plaatselijke com missie van toezicht op hef lager onderwijs, zeoals die is vastgesteld bij Raadsbesluit van 19 Juni 1907 (Gemeenteblad No. 230); Besluit: de bovenbedoelde verordening te wijzigen als volgt „De plaatselijke commissie van toezicht op het la ger onderwijs bestaat uit tien leden (onder welke j minstens twee vrouwelijke leden), van welke jaarlijks op 31 December twee aftreden. De artikelen 6 en 7 komen te vervallen. Na deze wijzigingen de verordening in haar geheel opnieuw vast te stellen en van een nieuwen datum van vaststelling te voorzien. VERBETERING LANGELAAN. B. en W. stellen den Rand) voor te besluiten: aan de heeren P. Hammes c.s., naar aanleiding van hun adres d.d. 9 September 1.1. te berichten, dat aan hun verzoek om verbetering te brengen in den toe stand van de Langelaan, niet kan worden voldaan, omdat deze laan onder de gemeente Heiloo ligt, zoo dat op die gemeente, en geenszins op de gemeente Alkmaar, de verplichting rust dezen verkeersweg be hoorlijk te onderhouden. WIJZIGING DER VERORDENING TOT REGE LING VAN HET OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. De plaatselijke commissie van toezicht op het La ger Onderwijs heeft B. en W. in overweging gegeven te willen bevorderen, dat wijziging worde gebracht in den duur en den omvang van hef herhalingsonderwijs in deze gemeente. Nadat ter zake door B. en W. 't ad'vies was ingewon nen van de hoofden der openb. en bijzondere scholen voor lager onderwijs, alsmede van de onderwijzers be last met de leiding van het herhalingsonderwijs, werd het gevoelen gevraagd1 van den Districts-schoolopzie- ner, die bij schrijven van 12 Juli 1.1., No. 12/574, ver klaarde zich met de voorgestelde wijziging' geheel te kannen vereenigen. Ingevolge het medegedeelde aan het slot van be- dëeld schrijven werd bereids, ter uitvoering van het raadsbesluit van 31 Juli j.l., No. Ie, de vrijstelling be doeld in art. 17 sub 3, 4o, van de wet op het Lager Onderwijs aan H. M. de Koningin verzocht en werd bij K. B. van 11 September 1.1., No. 43, tof 1 Mei 1017 aan deze gemeente vrijstelling verleend van de ver plichting om meisjes gelegenheid te verschaffen om buiten de avonduren 96 uren in het jaar herhalings onderwijs te genieten. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad thans voor over te gaan tot wijziging' van de artt. 6 en 7 der verordening van 9 April 1902, opge nomen in het Gemeenteblad! No. 143. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben gistermiddag aanbesteed) het bouwen van twee berg plaatsen voor slangenwagens. De uitslag was als volgt: J. Bruin, Alkmaar 875. R. Bot, Alkmaar 875. J. Apeldoorn, Alkmaar 874. J. Koster, Alkmaar 845. O. Bol, Alkmaar 835. Bruin Burgering, Alkmaar 823.50. C. M. van Latum, Alkmaar 810. A. Tip, Alkmaar 805. E. van Dijk Zn., Alkmaar 792.50. E. G. Wage naar, Alkmaar 756. J. Rol, Uitgeest 751. M. van Steeg, Heiloo 688. Th. Krom, Uitgeest 671. Het werk is aan den laagsten inschrijver, Th. Krom te Uitgeest, gegund. DRANKBESTRIJDING. Na een drietal gecombineerde bestuursvergaderin gen van drankbestrijdende vereenigingeai, is Donder dagavond in het café „de Graanhandel1", alhier, defi nitief opgericht een centraal comité van drankbestrij dende vereenigingen, onder den naam „Alkmaarsch Drankweercomité." Genoemd comité omvat, de afdeelingen der Nederl. er.tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, der Algem. Nederl. Geheelonthomdersbond, der Nat. Christen Geh. Onth. Vereeniging en der Internatio nale Orde of Good Templars, te samen ongeveer tel lende 200 leden. Een reglement werd vastgesteld en ee.n bestuur ge kozen, hetwelk als volgt is samengesteld: P. L. J. Secrève, voorzitter (N. V. t. A. v. A. Dr.) W. Sauër, secretaris (A. N. Q. O. B.) E. Koops, penningmeester (N. C. G. O. V.) Mej. De Vries (N. V. t. A. v. A. Dr.), bestuurslid. C. Spronk (I. O. G. T.), bestuurslid. Doel, van het comité is rechtstreeks met alle middelen, die het comité dienstig acht deelnemen aan de drankbestrijding. Het initiatief tot oprichting werdi genomen door de afdeeling der Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alco- holh. Dranken. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer H. W. v. Vuure verkreeg te Zurich zijn eerst „Vordiplom" voor Electr. Ing. aan de „Techn. Hochschule" aldaar. OP -DE VOORDRACHT. Voor de betrekking van leeraar in scheikunde, wa renkennis en technologie aan de Handelsschool te Rotterdam worden aanbevolen: lo. dr. H. J. Slijper te Bolsward; 2o. dl'. D. A. Wittop Koning, leeraar aan de handelsdagschool alhier. 0 I' I PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 27 October 1912. Groote Kerk, 10 uurD«. Vinke, bediening van het H. Avondmaal. Avond 6 uur, Di. Vinke, dank zegging. Donderdagavond 7 uur, ds. Verwaal. Kerk hervorming. Collecte voor de Gustaaf Adolf-Vereeni- ging. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10i/2 uur, Ds. Makkink. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. J. M. Erkelens, van Stavoren. Rem.-Ger. Kerk, 10i/2 uur, Dr. J. A. Beijerman, van Amsterdam. Geref. Kerk, 10 uur, D». Stadig, van den Helder, bediening van het H. Avondmaal. Avond 6 uur, dezelfde, dankzegging. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat voormiddag 10 uur en namiddag 6 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni- ging „Paulus." Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 81/, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5^2 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- I theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Herv Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Don derdagavond 7 uur, Ds. Groot. Hervorming, i Herv. Gem. te Heiloo, 9l/2 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. H. J. Weener van Haarlem. Herv. gem. te Stompetoren, 10 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, geen dienst. 31 Ootober. Hervormingsdag, avond 7 uur, Ds. F. W. J. v. d. Kieboom. Herv. Gem. te Grootschermer, 91 /2 uur, Ds. France. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevol gen van invaliditeit en ouderdbm werden gisteren voortgezet. De heer De Klerk (U.-L.) zijn Woensdag on derbroken rede voortzettende, hield! een pleidooi voor staatspensionneering. De heer P a t ij n (U.-L.), oefende critiek uit op den vorm van het ontwerp en den samenhang met an dere ontwerpen, al erkende hij, dsat eenige verbetering is verkregen. Spr. was voor st.aatspensionneerjng; hij bestreed op uitvoerige wijze bet gemis van een weduwerente en hij vroeg den minister af, of hij verwachtte, dat met zijn ontwerpen de sociale strijd1 dezer dagen verzacht zal worden. Spr. becijferde de kosten der staatspensionneering op 16.800.000, kwam met uitsluiting van de bedeel den tot 14.000.000. D© beer Bos (Y.-D.) is principieel tegenstander van bet ontwerp, verwierp het echter bovenal om de financieele gevolgen. Gisteravond! 8 uur werd) de vergadering voortgezet. De heer Bos vervolgde zijn redo. Spr. be schouwde nader het ontwerp, en verzette zich tegen tariefverhooging, welke in de tegenwoordige omstan digheden en voor ons land! buitengewoon ongeraden is. De heer Nolens (R. K.)! kwam op tegen het verwijt van overijling. Staatspensionneering' noemde spr. een stelsel der wanhoop. Spr. zeide in volle op rechtheid uit volle overtuiging zijn stem aan het ont werp te kunnen geven, al is het niet volmaakt. De heer Troelstra (S. D. A. P.), zeide, dat do Staatspensionneering is een politieke beweging van groote beteekenis1, welke in het volk leeft en waarte gen het ontwerp lijnrecht ingaat. In economischen zin moet men tot Staatspensionneering komen, al zou men ook tot verplichte verzekering kunnen komen. De heer Troelstra zette hedenmorgen zijn rede voort. HET VREDESPALEIS. De regeering van Chili heeft besloten tot de ver siering van het Vredespaleis, te 's-Gravenhage, bij te dragen door het schenken van een allegorische kunst groep in brons. De gezant van Chili in België en Nederland is be last met de zorg, dat dit werk zijn bestemming be reikt. De groep is vervaardigd door de zeer talentvolle Chileensehe beeldhouwster, mevr. Rebecca Matte de Iniguez. WERING VAN INBREUK OP NATUURSCHOON. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de medewerking van de gemeentebesturen in die provin cie gevraagd voor het toezicht op de naleving der verordening tot het weren van inbreuken op natuur schoon. In verband met het voorschrift, dat voor het heb ben van thans bestaande reclames of reclameborden na 1 Jan. 1914 vrijstelling gevorderd wordt, stellen Gedep. Staten het zeer op prijs, dat de belangheb benden door de gemeentebesturen worden aangespoord in hun eigen belang het verzoek om vrijstelling zoo spoedig mogelijk aan Gedep. Staten in te zenden. Gemengd nieuws. NAAR DEN BALKAN. Dr. A. van Tienhoven uit 's Gravenhage, is gister avond over Weenen naar Belgrado vertrokken, om in dienst te treden van den Rooden Kruisdienst van Ser vië. Twee verplegers zullen dr. Van Tienhoven ver gezellen. De heer C. de Mooy, oud-kolonel bjj den genees kundigen dienst in Ned.-Indië, heeft belangloos de door hem uitgevonden brancard ter beschikking van dr. Van Tienhoven gesteld. PROTEST. Voor gemachtigden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden, zijn bij herstemming voor de 8 periodieke vacatures de 6 candidaten der modernen gekozen en de 2 (aftr.) candidaten der or thodoxen. Voor de buitengewone vacature werd de candidaat der modernen gekozen. De orthodoxen zullen protest tegen deze verkiezing aanteekenen. PERSDELICT. De heer Van Everdingen, die candidaat was voor den Raad in district III te Haarlem, heeft een aan klacht ingediend tegen de directie der „N. Haarl. Crtwegens beleediging. De redactie had hem een opruier der marins ge noemd. VRIJZINNIGE SAMENWERKING IN 1913. Door de hoofdbesturen van de drie vrijzinnige par tijen is aan de aangesloten.' Kiesvereenigingen een uitvoerige circulaire verzonden. In breed© kringen wekt de gang' van zaken op staatkundig gebied, zoo wordt gezegd, steeds ernsti ger gezorgdheid. Het Ministerie-Heemskerk, dat bij zijn optreden het voornemen te kennen gaf, in gema tigden en verzoenenden zin te willen re-geeren, zet thans de tradities van het Ministerie-Kuyper voort, en keert zich al scherper tegen dë vrijzinnige begin selen, welke sedert 1848 ons staatsleven baheerschen. Onder den invloed van met den dag feller optreden de elementen uit de Roomsehe en Calvinistische staatspartijen wordt eene reactie ingeleid! tegen do beginselen van vrijheid! en recht, die aan o-nze staats instellingen ten grondslag liggen eni Nederland ten zegen zijn geworden. Geloofsgeschillen worden aan gescherpt en doorgetrokken op elk gebied! van het maatschappelijk leven; het gevoel! van nationale eaam- hoorigheid' gaat te loor. Na het gevaar aart den bestaanden politieken toe stand vefbondetn te hebben geschetst, wordt gezegd1: De hoofdbesturen van de drie vrijzinnige partijen zijn met elkander in overleg getreden, om te overwe gen, wat in dëze ernstige omstandigheden de taak is der vrijzinnigen. Zij oordeeletn dat het noodzakelijk is met behoud van eigen zelfstandigheid1 de, han den ineen te slaan, ten einde gezamenlijk dë gevaren te kunnen afwenden, die het land! bedreigen. Die noodzakelijkheid! klemt te meer, daar dë vrijzinnigen strijd te voeren hebben niet alleen tegen de rechterzij de, maar evenzeer tegen dë 'sociaal-democratie, die, zich. stellende op het standpunt van den klassenstrijd, tot bereiking van een hersenschimmig' einddoel, de grondslagen van dë hedendaagsche maatschappij on dermijnt. De samenwerking van do drie vrijzinnige partijen zal berusten op den navolgenden grondslag: Algemeen kiesrecht voor mannen moet worden in gevoerd, zonder dat aan die hervorming als voorwaar de wordt verbonden het nemen van maatregelen tot verzwakking van den volksinvloed, dien men door het algemeen kiesrecht tot volle ontwikkeling wil bren gen. De gelegenheid! moet worden geopend, aan de vrouw het kiesrecht te verleenen, zonder dat daarbij eischen van maatschappelijken welstand mogen worden ge steld. De beletselen tegen verkiesbaarheid der vrouw moeten worden weggenomen. Evenredige vertegenwoordiging moet worden inge voerd. De verhouding tusschen Kroon en Volk, zooals dia in onze Grondivet is geregeld, moet worden besten digd. Onverzwakt moet ook als waarborg voor dë deug delijkheid van bet geheel© volksonderwijs de open bare school worden gehandhaafd, waar ieders gods dienstige gevoelens worden geëerbiedigd. Herziening van het schoolwezen en verbetering van de opleiding en de positie der onderwijzers, ten einde bet volkson derwijs op hooger peil te brengen, is dringende eisch. Verandering in onze vrijhandelspolitiek moet wor den afgewezen. In de behoeften ontstaan door ouderdom moet voor zien worden door uitkeeringen uit de staatskas, on verschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loon arbeiders behooren. Verzekering van uitkeeringen boven het minimum, dat aan behoeftigen wordt ver strekt, dient van staatswege bevorderd! en geldelijk gesteund te worden. Noodzakelijk is eene algemeene voorziening op het gebied van de geneeskundige en geldelijke hulp bij ziekte en invaliditeit van on- en minvermogenden. Hiervoor zal eene wettelijke regeling van de zieken fondsen en ziekenkassen en van den daarbij van staatswege te verleenen steun het uitgangspunt moe ten zijn. Tot het verkrijgen van de voor sociale hervormin gen benoodigde middelen zal, voorzoover die niet ge vonden worden uit bijdragen van belanghebbenden en uit bestaande inkomsten van den Staat, niet mogen worden teruggedeinsd voor verhooging van directe heffingen. KORTE BERICHTEN. Gisteren is- te Heerjansdam, in het bijzijn van leden van rechtbank en parket uit Dordrecht, het lijk opgegraven van A. Koioiiman, die verleden jaar bij een jachtpartij is omgekomen. Een dokter, die aan de jachtpartij deelnam, steldë als1 doodsoorzaak zonne steek vast; volgen» het beweren van sommigen, o. w.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2