reukloos Jachtwater Noordhollandsch Landbouwcrediet C H èQU E S. Het Circuskind. 1. De prachtige nagenoeg nieuwe VillaHUIS TER DUIN, 2. De fraaie Villa Margaretha, ANS1NGH MESMAN, FEUILLETON. te Egmond aan Zee. HOOFDPRIJZEN: BINNENLAND. ADVERTENTIE N. Totaal 500 kostbare prijzen. Onmisbaar voor kinderen is het a 30 Gt. per FLACON van ROMAN VAN PAULA BUSOH. 76) -o- f 1250, in verband waarmede de toelage uit de ge meentekas kan worden voorgedragen op f 15733.54 en het totaal der ontvangsten en uitgaven kan worden geraamd op f 22935.05. De heer Wanna heeft met teleurstelling gezien, dat de comm. voorstelt den post jaarwedden der ge neeskundigen van 1500 tot 1200 terug te brengen. Regenten achtten deze verhooging gewenscht. Hij zou alsnog willon voorstellen hot bedrag van 1500 te handhaven. De heer de Lange zegt dat do commissie thans tegen deze verhooging was, en het beter oordeel de, dat de herziening dor jaarwedden voior de genees kundigen aan do orde werd gesteld) bij do reorganisa tie van het ziekenhuis. Do heer van don Bosch zou het voorstel van den heer Wanna kunnen ondersteunen, doch na dat de voorzitter erop heeft gewezen dat die zaak toch weldra aam de orde zal komen bij de reorganisa tie van het ziekenhuis kan hij zich thans bij het voor stel der commissie neerleggen. Daarna wordt overeenkomstig het voorstel besloten. REKENING STADSZIEKENHUIS, DIENST 1911. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den Raad voor de rekening van het stadsziekenhuis, dienst 1911, goed te keuren in ontvang op f 24219.60 en in uitgaaf op f 22631.59, alzoo met een batig saldo van f 1588.01, als eersten post van ontvang te brengen op de rekening over 1913. Goedgekeurd1. BEGROOTING BURGERLIJK ARMBESTUUR, DIENST 1913. De ontvangsten van het Burgerlijk Armbestuur wor den voor 1913 geraamd op f27636.68®, waaronder een subsidie uit de gemeentekas van f 26000.tegen i 23000.voor 1912. Ten deele is de meerdere sub sidie het gevolg van het kleine saldo, waarmede de begrooting %anvangt. Dit saldo toch bedraagt slechts f 10.68®, tegen f 2032.76 op de begrooting voor 1912. De inkomsten worden verder geraamd als volgt onzekere inkomsten f400.—, collecte f75.—interesten 1 816.— en landhuur f 335.De uitgaven wegens bedeeling in geld en brood worden, evenals voor 1912, geraamd op f 20.000. Lager is geraamd de post voor granen en kosten der bakkerij, namelijk op f1100.— tegen f 1200.verleden jaar, 6n hooger, de posten verpleging ziekenhuis, begrafeniskosten, besteding in gestichten en onvoorziene uitgaven, de eerste op f 2100.of f 500.hooger, de tweede op f 125. of f 25.— hooger, de derde op f 3300 of f 500.— hooger en de vierde op f 236.68®, of f 36.685 hooger. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den Raad voor te besluiten de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor het jaar 1913 in ontvang en uitgaaf vast te stellen op f 27636.68, met toekenning van eene subsidie uit de gemeentekas van f26000.—. Goedgekeurd. BEGROOTING BURGERLIJK ARMBESTUUR, DIENST 1913. Voorgesteld' wordt de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1913 in ontvang en uitgaaf vast te stellen op 27636.68, met toekenning van eene subsidie uit de gemeentekas van 26000. Goedgekeurd. BEGROOTING GEMEENTEREINIGUNG, DIENST 1913. De commissie tot de belastingzaken stelt voor de begrooting voer de gemeentereiniging' voor 1913 vast te stellen in ontvang op 26241 en in uitgaaf op 47393, onder toekenning eener bijdrage van de ge meente tot dekking van het vermoedelijk tekort o<p de exploitatie van 21152. Goedgekeurd. BEGROOTING VAN DEN DIENST VOOR DEN HOUT, DÈ PLANTSOENEN EN DE KWEEKE- RIJEN, DIENST 1913. De commissie stelt verder voor de begrooting voor de plantsoenen good te keuren in ontvang op ƒ1598.28 en in uitgaaf op 10690.13, met toekenning eener bij drage van de gemeente tot dekking van het tekort op de exploitatie van 9091.85. Goedgekeurd. Aan de orde is thans de GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1913. De voorzitter geeft gelegenheid tot het hou den van algemeene beschouwingen. De heer van Buijsen wenscht een en ander te zeggen naar aanleiding- vani zijne motie van drie jaar geleden in zake de inrichting van een grondbe drijf. Het advies op die motie is nog altijd uitgeble ven tenzij de opmerking in de memorie van antwoord thans als zoodanig; moet worden opgevat. Die opmerking bevat echter naar zijn meening geen argumenten tegen, doch eerder een voor de instelling van het grondbedrijf. Er wordt gewezen op het oor deel van de rechtbank te Amsterdam in zake de ont eigening voor het uitbreiRingsplan-Berlage. Een be slissing ton deze is ear 'nog niet. Doch al was1 die er, dan nog' zou het een argument te meer zijn voor een grondbedrijf, waardoor de gemeente in het bezit kan komen van gronden tegen de koopwaarde. Als de ge meente gronden koopt, die later in exploitatie worden gebracht, dan kan het een voordeel opleveren, wan neer do koopprijs plus do rente van de geleende gelden j na zekeren tijd minder bedraagt dan de koopwaarde - op dat moment. Stel dat Alkmaar verschillende gron den aankoopt, dan is men gebonden volgens een lee- ningbesluit de gelden af te lossen, doch de grond kan in dien tijd in waarde stijgen en aldus daarvan voor deel hebben. Nu kan men wel zeggen, dat het nu voor Alkmaar niet noodig is, doch' spr. acht het nu juist een ge schikte tijd, nu de inrichting van dat grondbedrijf zou vallen in een tijdperk van bloei en vooruitgang der gemeente. Brengt men een bedrag voor aankoop op de begrooting, dan komt men -niet telkens- voor een groote uitgaaf in eeus, terwijl de verhooging in waar de tengevolge kan hebben, dat de begrooting daardoor wordt ontlast. Dat kan al reeds met een klein bedrijf plaats hebben. Spreker meent dan ook dat thans- door den Raad' wel in beginsel kan worden besloten of men zoodanig bedrijf al of niet zal instellen. De heer den Boesterd stelt zich voor, dat zoo'n bedrijf wel uitvoerbaar is- voor Amsterdam doch Alkmaar heeft er in de eerste 50 jaar geen behoefte aan, er is nog bouwgrond genoeg. Wat hij wel zou willen is dit, dat de gemeente, die volgens de Woning wet het recht heeft tot onteigening van straten, we gen en pleinen, voor de inrichting daarvan een zeker percentage heft van- de eigenaars, wier grond' daar door hooger in waarde wordt. De voorzitter: Dat is dus een belasting op de meerwaarde. De heer den Boesterd zegt, dat hij daarme de bedoelt de eigenaars te doen bijdragen in de kosten van bestrating, rioleering enz. De voorzitter wijst er op, dat dat al reeds bestaat, dat behoeft niet opnieuw te wo-rden bepaald. De heer d'en B o os terd stemt dat toe, en herhaalt nog eens, dat hij de instelling van een grond bedrijf in de -eerste 50 jaar niet noodig acht. De voorzitter is ook van) gevoelen, dat thans de tijd voor een grondbedrijf nog niet is gekomen. De inrichting zal nog al wat kosten on de groote voor- deelan voor de gemeente ziet hij nog -niet. Om de 5 jaar zullen de gronden moeten worden getaxeerd en bij daling deT waarde zal deze toch door een bijdrage van de gemeente moeten worden aangevuld. De heer van Buijsen zegt, dat dOor het grondbedrijf de tegenwoordige zoowel als- volgende generatie van de waardevermeerdering zal profitee- ren. Vooral doordat het een geschikt middel tot spa ren is voor de gemeente acht hij het aan te bevelen. De waarde van den grond' blijft, want vermindert de vaar-le dan past de gemeente bij. Verhoogt de waar- -de dan profiteert' die tegenwoordige generatie. Zou men te optimistisch oordeelen) over den bloei van Alk maar dan past men altijd tooh bij zoodat het nage slacht ons er dus nooit een verwijt van kan maken, dat de uitgaven voor den aankoop van grond werden gedaan. De voorzitter vindt het wel eigenaardig, dat in den Haag de waardevermindering van den grond tengevolge heeft gehad, dat een belangrijk bedrag uit de gemeentekas moest worden bijgepast. Gaat dat hier ook zoo, dan kan men ook voor groo te moeilijkheden komen te staan. Nu gaat het hier met de financiën nog goed, doch maken we een grondbedrijf dan krijgen we op onze begrooting toch de kosten voor de inrichting daarvan; de boekhouding, de taxatiekosten- -enz., wat -nog al aanzienlijk zal worden. De heer don Boesterd wijst er op dat men uitsluitend voor het volgend geslacht zou werken. De voorzitter zegt, dat, indien dat zoo mocht zijn spr. heeft zelf geen belang bij dat nageslacht hij toch gelooft,, dat dat nageslacht er -niet zooveel van zal profiteeren. Evenwel zo-u er geen bezwaar zijn dat de raad zich thans uitsprak. Den heer L e g u i t komt het voor, dat voor een goede exploitatie do tijd nog niet daar is. Op het oogenolik doet de gemeente met ha-ar terreinen nog niets. Om de kosten die het bedrijf zou meesleepen is spreker er -niet voor. De heer Boelmana ter Spill zegt naar aanleiding van- het' proces der gemeente Amsterdam, dat de beslissing nog niet is gevallen. Daarom acht hij het ook niet gewenscht thans een uitspraak te doen- of op spoed' aan te dringen temeer waar men geen grond voor exploitatie heeft. Laat men eerst nog eens afwachten' hoe de beslissing in Amsterdam zal zijn. De heer van B u ij se n is dat niet eens; er is grond beschikbaar als bijv. de grond aan de Hoorn- sche vaart. De voorzitter zou dat terrein) te klein en on geschikt achten en daarom zou de -zaalc te groote kosten met- zich brengen. De heer van B u ij s e n is tevreden met de toe zegging van den heer. Boelmans ter Spill, waarop de discussie wordt gesloten. De heer Ringers spreekt in verband met de opmerking van de tweede sectie in zake de inrichting vaneen gemeentelijke keuringsdienst de hoop uit, dat de Raad zich daarover binnen niet te lange-n tijd' zal uitspreken. Hij acht de zaak van groot belang. In verband met de opmerking van een lid der eerste sectie, over het onderhoud der buitenwegen en den 1 toestand der beplantingen zegt de voorzitter dat 1 hij met den heer Govers, die die opmerking maakte, van gevoelen verschilt. De toestand der buitenwegen is geenszins slecht. Den heer Boel mans ter Spill spcij t het dat dat eene lid niet aanwezig is; daar het de schijn heeft of in 't algemeen die wegen niet in orde zijn. Als het nu alleen den Bergerweg geldt, dan moet dat li(i zich. wat bepaaldeT uitdrukken. De Bergerweg is niet slecht en wat de beplanting aanga-at men weet, dat dit op de begrooting niet kon worden gevonden. De voorzitter zegt in verband met het voor stel om alle loonen der werklieden t-e verhoogen met J 1 per week, dat B. en W. dit bepaald noodig hebben geoordeeld daar 9.40, het bedrag dat een jong ge huwd werkman zuiver als loon ontvangt werkelijk on toereikend is. De raad stemt daarmede i-n. Met deze verhooging zal een bedrag van 6200 ge moeid zijn. Zie Tervolg le blad. Gemengd nieuws. UIT BERGEN. (Vervolg gemeenteraads-zitting.) Van het bestuur vani „Bergem's fanfare" was het verzoek ingekomen de vereeniging, welke thans 30 le den telt-, voor haar 9e en 10e uitvoering een subsidie van 50 te verschaffen en de jaarlijksche subsidie te verhoogen van 20O tot 300. Daar de begrooting reeds was opgemaakt, toen het verzoek inkwam, had den B. en hiermede nog geen rekening kunnen houden. Besloten werd d'e subsidie te verhoogen van 200 tot 250. Het bedrag vain 50 zal worden over geschreven van de post- onvoorzien. Het uitbreidingsplan der gemeente was aan de ge zondheidscommissie toegezonden en van- deze terug ontvangen. De aanleg van(een rioleering wordt door haar noodzakelijk geacht. De voorzitter was ook van oordeel, dat deze wel tot stand moet komen, er zal een 15000 mee ge moeid gaan. Dit- bedrag kan) niet uit de gewone mid delen worden bestreden, er zal een belasting op de ge bouwde eigendommen voor moeten worden geheven. De heer Veenhuysen wast van oordeel, dat uitstel slechts hoogere kosten met zich zou meebrengen. Besloten werd met het oog op de afwezigheid van twee ledten de volgende vergadering tot stemming hieromtrent over te gaan eu met begrooting en plan te komen. Nog werden mededeelingen gedaan omtrent den door de Gezondheidscommissie gewensehenten verbin dingsweg en ©en ontwerp voor de beplanting van den Kerkedijk' met houtgewas-. Aan de orde was daarna de kwestie van' het oude huis achter d'e kerk. Op een desbetreffende vraag van dan heer Baltu®, die over dteze zaak, welke Teeds zoo lang hangende is, een definitieve beslissing wenschte, deelde de Voorzitter mede; dat men zich tot den Minister gewend heeft. Door een bouwkundige van zijnentwege is een ondterzOek ingesteld en deze zeide het te betreuren, indien de gevel uit Bergen verdween. De Voorzitter vroeg of het wel zoo'n waag stuk was voor de gemeente een leening van 6000 te sl-uiten voor de restauratie, om er b.v. een woonhuis, een badgelegenheid] of een- bergplaats voor dte brand spuit van- te maken. Do heeren Veenhuijsien, Swaan en Oldenburg ver klaarden zich vóór slooping', de Voorzitter en de heer Baltus vóór restauratie, zoodat tot het -eerste werd besloten. De Voorzitter vroeg of, indien bin nen drie weken iemand zich aanmeldt, die het huis wil restaureeren, de Raad daarvoor dan te vinden is. Zoo niemand zich aanmeldt-, dan kan tot slooping worden overge gaan. Behalve de heer Veeriknijsen, kon de Raad zich hiermede wel vereemige-n. De Voorzitter zeide irn verband met dte elect-riscbe kwestie, dat het nieuwe plan van den heer Nagtglas Versteegh ©enigszins afwijkend) is van het eerste. Spr. oordeelde het in het belang der gemeente zoo gauw mogelijk een openbare lezing te houden, waarin óf de heer Nagtglas Versteegh öf de heer Smit Kleine op treedt, om daarna- den heer Nagtglas Versteegh te la ten komen met- zijn plannen en een dtefinit-ief besluit te nemen. Na een langdurige discussie hieromtrent werd be sloten, dat de Voorzitter één van beide genoemd© hee ren zal uitmoodigen, waarna hot- gedetailleerde plan dooa- den beer Nagtglas Versteegh in den Raad zal worden toegelicht. Bij de rondvraag wees do heer Vaemhuijsen op den last, welko op St. Maartensdal <loor do kinderen aan de ingezetenen wordt bezorgd. De oorzitter zeide, dat op het bord zal worden ge publiceerd, dat dte kindteren im één groep mogen rond gaan. Hierna werd de vergadering gesloten. UITSLAG VEILING, bij opbod gehoudten op don 6 November 1912, ton overstaan van den te Alkmaar gevestigden tnotaris Mr. A. P. H. de Lange, van de volgende peroeelen te Egmondbinnen. A. Eigendom van den heer R. Groot. 1. huis, schuur en erf, groot 32 a. 60 oa. Str. de heer Jb. Melker 5800. 2. weiland, groot ongeveer 1.2-2.95 H.A. Str. de heer G. Duinmeijer 4900. 3. weiland, groot ongeveer 1.49.00 H.A. Str. de heer Jb. Melker 5100. 4. weiland, groot ongeveer 1.64.35 H.A. Str. de heer Jb. Melker 6050. 5. bouw- en weiland, groot ongeveer 1.34.19 H.A. Str. de heer N. Groot 6020. 6. weiland, groot ongeveer 1.11.27 H.A. Str. de heor Jb. Melker 3600. 7. weiland, groot ongeveer 0.80.71 H.A. Str. de heer Jb. Melker 2900. 8. weiland, groot ongeveer 0.82.59 H.A. Str. dte heer Jb. Melker 3050. 9. weiland, groot ongeveer 1.13.65 H.A. Str. de heer Jb. Melker 4100. 10. weiland, groot ongeveer 0.83.050 H.A. Str. de heer Jb. Melker 3100. 11. weiland, groot ongeveer 0.86.91 H.A. Str. de heer •Tb. Melker 3100. Te zamen 47720. B. eigendom van Mej. de wed. G. Telleman. een- huis en erf, groot 83 cA. Str. de heer C. de Goed© 705. De afslag en combinatiën blijven bepaald op Woens dag den 13 November 1912 desi voor-middags 10 uur in het cafe van dten heer C. van der Molen t-e Rinne- g'om, gemeente Egmondbinmen. Groote Verloting Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 2 Maart 1912, No. 52. in hot openbaar ten overstaan van Mr. A. P. H. DE LANGE, Notaris te Alkmaar. ter waarde van 11.000 galden. Deze op eersten stand gelegen en zeldzaam mooie Villa, bevat ÏO Kamers, Serre, Keuken, bjj keuken enz., en is verhuurd voor 750 (zeven honderd vijftig) gulden 'sjaars. ter waarde van 4SOO galden. Deze, op een verrukkelijk schoon punt gelegen Villa is verhuurd voor 300 gulden 'sjaars. Voorts Salon», Eet- en Slaapkamer-Ameu blementen, By wielen, Naaimachines, Pendu les enz. OO.OOO Loten Loten verkrjjgbaar bij het Comité der groote Eg- mondsche Verloting 1 gulden, 11 voor 10 gulden, benevens bij de Agenten, waar afbeeldingen van de Villa's te zien zijn. Het ComitéA. C. BOS, Voorzitter. J. A. VERDER, Secretaris. S. PLUIMGRAAFFPenningm. Apothekers en Drogisten. Sfagdalenenstraat Telet. 158. Boven bij het afglijden -stond zij kaarsrecht-, den eenen voet achter den anderen geplaatst-, de Japan- sche parasol in do rechterhand' houdend om te balan- ceerep. Maar daar gaf het koord plotseling mede, het zwiepte heen en weder. Mira hield' d© parasol kramp achtig in do hand, alsof zij zich daaraan wilde vast houden. Daar zij wist zelve niet-, wat haar over kwam voelde zij het koord niet meer onder hare voeten. Een gillende kreet vulde hot geheele huis. Daarop doodlsche stilte. Mira lag op den grond, beweging loos, het gezicht i-n het manè-gezand begraven. Als oen. razende stormde Olivier de arena binnen, tilde haar op on sleepte ha-ar mede, voordat nog een ander hom daarbij kon helpen. De muziek speeldekalm voort en een jockey kwam vro-olijk binnen galoppeer en. Olly droeg haar, zoo snel' hij kon, met bevende han den naar haar kleedkamer. Wat konden hem de lie den schelen, die hem hoofdschuddend' nastaarden. Konden zij weten, wat dte vrouw, die hij in zijn armen droeg, voor hem was? In de kleedkamer legde hij' haar op de sofa. Hij wilde haar onderzoeken, co-nst-atoeren wa,t haar scheel de. Maar was hij thans daartoe in staat-, nu elke ze nuw in hem trilde, nu hem de tranen in de oogen stonden en hij zich niet meer op dé voeten kon staan de houden? Hij viel voor haar neder. Wat hij daar stamelde, hij wist het zelf niet. Het was een gebed, een vurig gebed, dat zij -nog eens de oogen mocht opslaan en hem zeggen, dat zij leefde. Nu drongen de anderen in het vertrek. Olivier stond haastig op en wischte de tranen uit de oogen. Zij kwamen dicht bij' hem si-aan én vroegen: „O, dokter, leeft zij nog? Is zij dood?" Olivier waakte geheele nachten aan het ziekbed van Mira. De verpleegsters wisselden elkaar af, maar hij bleef aan baar zijdte zitten en lette op elke ademha- ling; Welke bo»ze uren had) hij sedert dien ongeluks- avond- doorgemaakt! Met elke seconde geloofde hij de vreeselijke hersenschudding, waarvan de kenteeke- nen hij en zijne collega's helaas- moesten consta-teeren, te-zien intreden. Mira had) hevig de koorts, en dte ge broken aim kon niet de eenige oorzaak daarvan zijn- Maar zij waren radeloos en schoven alles op inwendi ge kneuzingen en, daar OIOy hier niet t-e helpen wist, voel dte hij zich in zijn onmacht zoo gedrukt, dat hij uren en uren stom daar zat en zich' in zijn smart steeds meer begroef. Maar zouden zich als door een wonder al die kwade vermoedens niet verwezenlijken? Kon niet een ieder van dag tot dag een groote beterschap in den alge- meenen toestand! waarnemen? Hoe regelmatig haalde zij heden adem! Hij boog zich over haar heen, daar sloeg zij hare oogen op. Hoe lief zag zij eruit! Hoe kringelden de zwarte lokken over het blanke voorhoofd! en lijstten het blee- ke gezichtje in. Hij wendde zich om naar de ver pleegster, die in een hoek op den stoel zat. De goede, oude zuster Magdalene was ingedut, en daarover ver heugde hij zich niet weinig. „Olly, waakt gij nog altijd) bij mij? Ik voel mij reeds zoo gezond weer, dat gij thans niet meer je nachten aan mij moet opofferen," fluisterde Mira hem toe. Hij knielde voor haar bed neder. „Liefste, gelooft gij, dat- ik mijn oogen ook slechts ©en minuut zou kunnen sluiten, als ik wist, dat gij lijdt, en gij hebt nog pijn en zijt nog niet genezen." "Ik dank je, Olly, ik heb nu uit al die duizenden offers, welke gij mij gebracht hebt, gezien, hoe lief gij mij hebt - dat maakt mij zoo gelukkigAch, ik voel dat dit mij mijne ziekte zoo snel heeft doen te boven komen." Hij boog zich over haar heen, hij wilde haar niet op winden, neen, hij wist, dat hij haar voor opwinding hoeden moest. Maar hij kon hat niet nalaten zijne armen onder haar hoofdkussen te schuiven en haar vast aan zijn borst te drukken.. „Mira, geliefde, ik kan den tijd haast niet afwach ten, dat ik je als mijne gezonde vrouw in dte armen kan sluiten. Dat was een hfirdo tijd', waarin het mij duidelijk geworden is; d'at men van de dagen van het korte leven gebruik moet maken. Wanneer men- ziet, hoe gemakkelijk een geluk, dat iemand toelacht, kan vervliegen, dan leert men het te grijpen. En ik zal nu niet langer dralen." „Mat zullen je ouders daarvan zeggen? Ik heb im mers nooit aan je getwijfeld) en geweten, dat gij niet met mij zoudt spelen, maar ik ben bang voor je ou ders." „Ik bon heden een man, die zfine vrouw zelfstandig kan onderhouden. Ik heb mijne oudere in geen en'kel opzicht noodig'. Wanneer zij zich tusschen jou en mijn geluk wiillen dringen, dan moet ik hen vaarwel neggen, hoezeer ik hen ook liefheb en vereer. Maar ik boop, dat wij hen mettertijd daarvan overtuigen zul len, dat elke liefde, die menschen gelukkig maakt, I een heilige is „En dat ook eene van het) circus voor een geleeTd heer doctor zou deugen", zeide Mira glimlachend. „Ach, Olly, wat wordt er dan van mijn circus", fluis terde zij hem in het oot. „Daarmede is- het dan voorbij, lieve, of gelooft gij, dat ik mijn kleine vrouw daar eiken avond) weder zou laten arbeidten en zulk een angst) als ik in den Mat sten tijd doorgestaan heb, weer zou willen doorma ken Neen, mijn lieveling wordt; dan een echte burger vrouw." „Maar eene met kunsfenaar&bloed in de aderen, dio zich over haar afkomst nooit schamen en haar circus steeds liefhebben zal." De ouders van Olivier Bran des waren: geen onmen sehen. Zij zagen hun zoon lijden onder hunne hard heid, die zij rechtvaardigheid noemden en voor het moederoog in het bijzonder bleef de groot-e zielesmart van baar Olivier, welke hij gedurende de ziekte van Mira had geleden, geenszins- verborgen. De ouders za gen het teu slotte meer en meer in, dat zij noch dteor tfoedheid, noch door ooufSequente gestrengheid) hun zoon van zijn voornemen konden afbrengen. Nn kwam het er dus op aan öf geheel te breken, of zich langza merhand in de hun vroeger onmogelijke gedachte in -te denken. Olly gaf den strijd met zijn ouders geens zins op, want hij voelde de kracht in zich beiden te overtuigen. Hij wist ook, dat zijn moeder een mede lijdend hart bezat. Men moest slechts de goede woor den, den goeden weg naar dit hart vinden en Olly vond dien. Op een zekeren dag had hij aan zijn moe der, die hem gewillig, zondter in de rede te vallen, tot bet eind aanhoorde, de treurige gebeurtenissen uit de jeugd' van Mira verteld1, hoe zij als wees door -ruwe menschen na den dood van haar go-eden vader behan deld' werd, hoe zij een moeder nooit -gekend had. Ja, Olivier wist het nog als heden, hoe Mira hem als klein meisje, wanneer zij van het wilde spel' op de barrière uitrustten, hare kleine .beenen met de vele litteekens liet zien en hem schreiend1 van haar marte laarschap bij de Lewandowsky's vertelde. Dat waren geen leugens. Al deze indrukken schilderde hij aan zijn moeder, en hoe zij nu met eeu diepe voorhoofd- wonde en gebroken arm daar lag en zich nauwelijks herstellen kon. En zie een wonder geschiedde, zijn moeder schreide, schreide de eerste tranen om Mira! En er zouden nog meer wonderen gebeurenDen vol genden dag reeds stond zij aan bet ziekbed' van Mira! Olivier had de zieke voorbereid, om te groote opwin ding te voorkomen. Weliswaar 'had dat niet veel ge holpen, want hoe beefden hare handen, teen zij die voor de eerste maal aan die vrouw toestak. De hand van mevrouw Brandes bracht die aan haar mond en kuste ze. En zag Olly goed, vergiste hij zich niet? Zijn moeder boog zich neder, om Mira op het voor hoofd te kussen. „Ja, nu zien wij elkaar toch eerder dan ik gedacht had en ik ben blijde, dat het zoo ge gaan is!" Dat waren de eerste woorden, welke Oli vier'» moeder sprak, en Mira zag haar lang aan. „Hoe dank ik u van ganseher harte, dat u bij mij gekomen zijt; deze vreugde zal mij gezond maken." Zij spraken weinig, maar drukten, elkaar des te ste viger de hand. B I N B

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 6