DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na 266. Honderd en veertiende Jaargang. 1912 ZATERDAG 9 NOVEMBER. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone adyertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. UIT DEN RAAD. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. MAARSC COURANT. tatm tmrrr- Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Hoeveel schulden hebben wij Wijze menschen maken aan het einde van het jaar den staat van hun bezittingen en schulden op. Vermoedelijk hébben cchtér de meesten onzer meer schuld dan zij weten. Immers wie denkt er aan zijn. aandeel in de gemeenteschuld.En toch best a ai hbt Gij, welwillende lezer, hebt 32.07 voor Uw rekening te nemen en Uw jongste lieveling, vriendelijke leze res, kraait met. een schuld van 32.07 in de wieg. Zooveel hoöfden zooveel 32.07 schulden. De berekening schoon- niet geheel juist is nog al gemakkelijk: met -uitzondering va-m de annuïteits- leeningen bedragen de -schulden der gemeente o-p 1 Januari 1913 685.596, wij zijn volgens de laatste op gave in Alkmaar met z'n een en twintig duizend! drie honderd vierenzeventigen, zolodal onis aller aandeel 32.07 bedraagt. Onze schuld stijgt. Vijf jaar geleden hadden we met 29.75 quitte kunnen zijn en voor tien jaar wa ren we er met 25.80 af ge.weest zou 'tniaax niet geraden zijn dat we als extra-feestgave voor 1913, her denking van het roemruchte jaar enz. enz. allemaal voor ons zelf, onze vrouw en onze kinderen 32.07 in de gemeentekas! stortten, aldus schoon schip makend? Wie weet hoe de Alkmaarde-rs van 2013 ons dan zullen veree-ren als edele voorvade ren en voormoederen, die diep doordrongen waren van hetgeen het nageslacht toekwam, die begrepen, dat Neerlands onafhankelijkheid niet te duur was gekocht en Alkmaars schuld niet té gauw betaald Doch wij zitten met eeu berg ernstige cijfers voor ons en dienen derhalve ernstig te blijven. En dan zouden we willen vooropstellen, dat we ons over onzen gemeentelijken schuldenlast niet al te zeer behoeven to bezwaren. Het geld, dat in onze gemeentelijke huishouding' is gestoken is niet weggegooid!: wij heb ben steeds behoorlijk onze oude schulden afgelost verleden jaar zelfs J 10.000 meer, dan we behoefden we hebben onze huishouding niet slechts kostbaarder maar ook in vele opzichten aangenamer, practischer gemaakt en wanneer het op een inventarisatie aan kwam g-elooven we niet, dat er bijzondere reden tot ongerustheid1 zou zijn. Het is wel eens aardig een paar cijfers van de be grootingen van 1913, van 1908 en van 1903 naast el kaar te zetten en wel per hoofd eigenlijk „per ziel" berekend, omdat zulke tot eenvoudige getal len teruggebrachte bedragen veel meer zeggen dan de duizelingwekkende sommen, waarmede de heeren van bet. stadhuis werken. Het meest teekenachtige cijfer is zeker wel dat der gewone uitgaven. In 1903 verteerde de gemeente voor ons- 20.93 per hoofd, in 1908 21.87, in 1913 25.95. Voor een groot deel is- deze stijging toe te schrijven aan het toenemende bedrag' voor rente en aflossing van geld- leeningen, dat in genoemde jareni bedroeg: 2.47, 3.66 en 5.21. Maar alles wordt duurder, ook in de gemeentehuishoudens. Het werk bijv. tem stad- liuize (jaarwedden van B. en W., ontvanger en secre taris, van de beambten, bureaukosten enz.) geschied de" in 1903 voor 1.14 per hoofd, in 1908 voor J 1,19, in 1913 voor 1.41. Vergelijken wij aan de hand van de- „Statistiek der Gemeentelijke en Provin ciale Financiën! over 1909," daar we over geen nieuwe re gegevens beschikken deze kosten in andere plaatsen met die van Alkmaar in 1909, dan zien we bijv.: Leiden 1.355, Haarlem J 1,29, Alkma-ar 1.27, Arnhem 1.075, Gro-ningen 1.03 en Nijmegen 0.92. Voor verlichting hebben we in de afgeloopen jaren niet zoo erg veel mee-r uitgegeven: in 1903 51 cents, in 1908 61 cents, in 1913 63 cents. Aan Lager Onderwijs daarentegen i-s heel wat meer ten koste gelegd. Konden we in 1903 volstaan met j 3.92, in 1908 met» 3.53, than-a is het bedrag' 4.22 geworden. Ter vergelijking* voegen we hieraan toe nog eenige cijfers van 1909: Nijmegen 2.37, Schie dam J 3.38, Alkmaar 3.94, Haarlem 4.88, Arnhem 5.84, Groningen 6.10, Leiden 6.73. Ook armenwezen doet een steeds grooteren greep in den gemeentelijken geldbundel: im 1903 was voor dezen- post per hoofd1 uitgetrokken 2.11, in 1908 2.40, in 1913 2.91. Plaatsen wij hier nog ee-ns naast de gegevens van-1909 dan zien we deze volgorde-: Schiedam 0.585, Arnhem 1.47, Nijmegen 1.52, Leiden* J 1.75, Haarlem 2.30, Alkmaar 2.53 en Groningen 3.48. Natuurlijk moeten de groote verschillen hoofdzake lijk verklaard wo-rden uit den factor particuliere (met name kerkelijke) zorg voor onderwijs en armenwezen. Maar is het niet merkwaardig, dat Alkmaar ten op zichte van Armenzorg- van de genoemde gemeenten op één na het duurst uit -is? Gelijk hierboven reeds is gezegd! bedragen in de ja ren 1913, 1908 en 1903 de gewone uitgaven f 25.95, ,t 21.87 en J 20.93 per hoofd) dit is dus een vermeerde ring van j 5.02. Van die vermeerdering komt 27 ets. voor rekening van het algemeen bestuur, 12 cents voor verlichting, 1.85 voor onderwijs (31 ets. voor lager onderwijs,- maar sindsdien kreeg* men- instelling van het honger en uitbreiding vanhe.t middelbaar on derwijs), 2.90 voor rente en aflossing. Stellen wij nu hiertegen over de opbrengst van be lastingen en heffingen, dan zien we, dat deze in 1903 bedroeg 10.48, in 1908 11.75, in 1913 13.61. En wanneer we dan verder nagaan, dat. de opbrengst van d e n^h oo f del ijk e n omslag voortdurend stijgt (1903 58000, 1008 84000. 1909 87000, 1910 99000, 1911 104.000 en 1912 109.000, terwijl thans de opbrengst geraamd is op 110.000), dat ook de bevolking* geleidelijk toeneemt- (1902:18637, 1907: 20399, 1912:21374,) dan blijkt uit deze gegevens ten duidelijkste, dat men den- financieelen toestand! van onze gemeente, niet met duisteren blik en bezwaard gemoed behoeft- te beschouwen. Ei' wordt inderdaad heel wat aan Alkmaar ten koste gelegd, maar de stad' blijkt het als zich gestadig uitbreidend centrum waard te zijn. Wat is1 er in de laatste tien ja-ren al niet ge daan, om Alkmaar èn als woonstad èn als marktplaats te verbeteren, wat. zijn er een flinke dingen, ondanks de soms groote en helaas niet altijd gro-otsche opposi tie, tot stand' gekomen, zonder dat een voortdurend opdrijven der belasfingen hiervan het gevolg moest zijn! t De verhouding tussehen de stijging der inkomsten en uitgaven is allerminst onrustbarend en wanneer het volgendie jaar als „cry" bij de gemeenteraadsver kiezingen. mocht worden aangeheven „het dure gemeentebestuuy moet weg," dan tou dit een- valse hè en gemakkelijk te weerleggen leuze blijken te zijn. Het wettelijk voorschrift, volgens hetwelk de ge- meentebegrooting, na door den Raad! te zijn vast-go- steld, uiterlijk 1 November aan Gedeputeerde Staten moet worden aangeboden, is- dit jaar weer overschre den. Aan do lengte der beraadslagingen is het niet te wij-ten, dat men over de schreef is gegaan. Slechte een paar uurtjes zijn er noodig- geweest om heel het begrootingsstuk te behandelen. En de duur der be sprekingen is vrijwel evenredig a-an de beteekenis. In dien een buitenstaander de debatten over boomen en puinhoopen, klinkers en steekdeelen, sproeiwagen en motorvlet.had gevolgd, dan zon hij niet gemakke lijk daaruit de conclusie hébben getrokken, dat- men bezig was aan de behandeling van oen 'begrooting met een eindbedrag van een millioen twaalfduizend acht honderd acht gulden, acht en zestig cents. Er moet dus eeu zeer bijzondere overeenstemming zijn geweest tussehen wat B. en W. wilden en wat de Raad kon goedkeuren, om het mogelijk te maken, dat; de begroo- ting vrijwel ongewijzigd en in hoofdzaken onbespro ken kon worden vastgesteld. Een „overzicht" van al de behandelde detailzaken zou een nieuw verslag vor men wij zullen daarom slechts enkele onderwerpen naar voren brengen. Voetstoots werden de loonen der gemeentewerklieden verhoogd met 1 per week, waarmede ongeveer 6200 gemoeid' is. Nadat de heer Ringers had aangedrongen op de aanstelling van een keurmeester van levensmiddelen B. en W. zullen vermoedelijk den Raad1 binnen afzienbaren tijd in de gelegenheid stellen zich hierover -uit te spreken verdedigde de heer van Buijsen nog eens de instelling van een grondbedrijf. Eén oogenblik dreigde de mo gelijkheid, dat de Raad! B. en W., die sinds 1909 deze zaak in studie hebben, z.ou uit-noodigen zoo spoedig mogelijk met een des-betreffend! voor-stel te komen-, gelijk dit verleden jaar bij de begroeting met de beken-de gevolgen inzake het- werkloozenfonds ge schiedde, maar terecht wees de heer Boelmans ter Spill er op, dat B. en W. goeden grond hadden om de zaak vooralsnog te laten rus-ten. De onvergefelijke laksheid, waardoor de commissie PotLooman zich heeft onderscheiden-, is bij de al- gemeene beschouwingen ook ter sprake gekomen, al heeft men dan ook niet dé- kat een kat genoemd, niet onbevreesd een streng' oordeel over e.en dergelijk op treden uitgesproken. Waar het. hier vooral om gaat is zooals de heer van den Bosch volkomen juist opmerkte de blaam, welke nu sinds maanden dooi de openlijke beschuldiging van onbekwaamheid, ern stiger geworden door het daarna ingestelde onderzoek, waarvan de resultaten onbekend blijven op-den di recteur van gemeentewerken rust. Wat het rapport inhoudt weten we -niet, maar in elk geval had wel en veel -eerder de inhoud openhaar gemaakt moeten wor den, bad de onzekerheid! moeten worden weggenomen. O, de historie had eens moet-en zijn voorgevallen met een gemeentewerkman, op dezen- had! ee.ns een derge lijke openlijke blaam moeten zijn geworpen en dan had er eens zóólang een toestand van- onzekerheid moeten zijn bestendigd. Voor den werkman zou op velerlei wijs en volkomen terecht zijn opgekomen den hoofdambtenaar laat men alleen staan met zijn open lijke blaam. Schuchtertjea waagde de voorzitter de veronderstelling dat de heer Glinderman, wanneer hij het stenografisch verslag van de - handelingen leest, als voorzitter der commissie wel wat haast zal willen maken, zonder een woord van protest kon de secreta ris dier commissie, verklaren, dat' hij o-p geen stukken na zich wilde binden aan een toezegging, dat het rap port- spoedig zou verschijnen, en- zoo ver waren de aanwezige heeren commissieleden reeds- met. het van zich afschuiven van de verantwoordelijkheid voor deze onverantwoordelijke treuzelarij op den afwezigen heer Glinderman, dat tenslotte scheen, alsof een dezer da gen ontstane vlaag van rheumatiek de oorzaak van alle. vertraging is geweest. En niemand was- er, die de blamage der commissie naar behooren ging la ken Mogen we misschien voor dé volgende vergadering een motie verwachten het komt er natuurlijk niet op aan, of zij van het college van- B. en W., van de commissie zelve of uit den Raad1 afkomstig is waarin de commissie dank betuigd1 wordt voor de vele en gewichtige diensten welke zij de gemeente alreeds heeft bewezen, voor den grooten ijver en den zeldza- men spoed, wa-armede zij tót. dusverre hare taak heeft behartigd, voor den moed', dien de heeren hebben ge toond! door ondanks alles nog' ma-ar steedé leden der commissie te blijven, en- vooral niet te, vergeten het beleid, dat zij tot heden aan den dag gelegd hebben, waarin verder de vrees wordt uitgesproken, dat de heeren zich zouden kunnen overwerken, hetgeen im mers de beele zaak Pot—Looman, noch de heer Pot nóch de heer Looman, noch de openbare meaning in Alkmaar waard zou zijn, en waarin ten slotte wordt verklaard, dat 's Raads meerderheid nog altijd met. haar volle gewicht staat, op hét vroeger in genomen standpunt, dat een onderzoek naar de ge dragingen van een hoofdambtenaar veel vlugger en veel beter kan geschieden- door een raadscommissie dan door een commissie van deskundigen. Sommige leden hadden al reeds genoeg gekregen van het langdurig verblijf in het: bröeierig-bedompte vergaderlokaal "en de voorzitter had reeds schertsend bode Coriuo gevraagd! de deur op het «lot te draaien, da-ar ei' te veel heeren wegliepen, toen- er een discussie ontstond, welke door het verlangen naar het einde der vergadering werd afgebroken, maar alleszins waard was te worden voortgezet en dat waard blijft. Door de drie wethouders- toch werd- achtereen- volg-ens niets minder of meer beweerd, dan dat hét bestuur der Huishoud- en Industrieschool in zijn plannen noodig moest worden geremd, dat dé inrich ting Oorspronkelijk is bedoeld als opleiding van goede dienstboden, dat zij feitelijk kookschool is. De heer Dorbeek ging onmiddellijk krachtig daartegenin, maar het scheen niet, dat hij de wethouders- van- hun dwaling terug- kon bréngen. Hoe komen de heeren toch tot een dergelijke zonderlinge opvatting? I)e statuten laten evenmin als de naam aan duide lijkheid iets te we-nschen over. Artikel 1 zegt, dat de vereeniging ten doel' heeft „het geven van onder richt' in werkzaamheden van h u i sh o' u d e 1 ij k e n en i n d u s t r i e e 1 e n aard1 aan meisjes te bevor deren." En nimmer is dit doel onder stoelen en ban ken gestoken. De man, die zeker wel wist wat liij wilde, wiens naam in een gedenksteen gebeiteld staat, de heer J. W. Janssen, getuigde indertijd in eeu schrijven, dat ten deele gepubliceerd' werd, bijv. zijn groote ingenomen heid met de school „in het hijzonder, omdat zij als ambachtsschool voor meisjes de vrouwen in staat kan stel len later op voldoende wijze in haar onderhoud te voorzien." In haar openingswoord! omschreef de presidente, mevtduw van ReénenVöl'ter, den lOden Januari 1900 het doel der school aldus „goede huisvrouwen en technisch gevormdmet vakkennis tO'-gerus'e werksters v or de verschillende vakken van vrouwenarbeid te vormen. Minister Goeman Borgesius rie-p het bestuur bij die gelegenheid een geestdriftig- „hooger op, vooruit!" toe. De vertegenwoordiger der gemeente, de heer de ScnnayiHe, wethouder, begon zijn toes-pl'aak met het klassieke: „Door den tijd wordt de spruit! een boom." En nu zouden d'e Alkmaarsche wethouders den boom, welke steeds krachtiger wortelt eni steeds- breeder zijn takkcin uitspreidt, steeds talrijker vruchten begint te dragen, in) zijn groei willen belemmeren? Aan de vruchten kout men den boom zouden, wagen wij met den beer Dorbeek te vragen, de wet houders de vruchten wel kennen? Hoe is het toch anders mogelijk, dat waar het bestuur naar 's minis ters woord „vooruit" wil, de wethouders „en hiertoe en niet verder" roepen, hetwelk noch in het belang der school noch in dat van Alkmaar is en vreemd klinkt uit de monden van hen, die nog kort geleden bet bewijs hebben geleverd doordrongen te zijn van de beteekenis van het vak onderwijs- en tegen geen kos ten op te zien, waar de bevordering van dat onderwijs groote uitgaven- eischt. Inderdaad' de houding van alle drie der wethouders is verbijsterend, en we hopen, dat de eerstvolgende ge legenheid zal worden aangegrepen, om deze zoo be langrijke kwestie opnieuw aan de orde te stellen. „Men had1 mogen verwachten, dat het Dagelijksch „Bestuur minstens de aanneming dier motie zou heb ben ontraden en het is1 onbegrijpelijk, dat een derge lijke waarschuwing' achterwege, bleef en dat de wet houders zich slechts tot tegenstemmen 'bepaalden." Zoo schreven we- in het raadsovurzieht van 22 April 1911, naar aanleiding van de aanneming der nu zeker welbekende motie-Uitenbosck. liet onbegrijpelijke werd! Woensdag in de bespre king over de herziening van de jaarwedden dep/onder wijzers aan de openbare lagere scholen, welke aan de behandeling der begrooting voorafging, opgehelderd door den heer Boeknansi ter Spill: geen oogenblik had! men destijds aan de wethouders tafel gedacht, dat dé motie zou worden aangenomen,Men was nu beter op zijn quivive en de heer Boelmans ter Spill leverde -een betoog, waarmede de adresseerende onderwijzers hun nut kunnen doen. Vooral ik- Bond van Ned. On derwijzers kreeg er van langs. Zoolang, zeide de wet houder van onderwijs, hadden we bijna ge schreven, maar we hebben hier immers geen. vocdee- ling van functies en deze zaak i- ditmaal 1-i.i de be grooting zelfs niets eens meer ter sprake gekomen) ouder de oogen zien van wenscbcn, niet gelijk staat met ze in te willigen, zoolang mist men ook het recht te beweren, dat B. en W. geen uitvoering hebben ge geven aan 's raacl-s besluit. En waar de Bond -sprak over groote verbazing en teleurstelling ten aanzien van de voorstellen van II en V', da-ar verklaarde 't X. O. G. do oorspronkelijke adressanté, dat ze met be langstelling en voldoening kennis genomen had van die voorstellen. Trouwens het X. G. werd er opmerkzaam op gemaakt, dat het wel sprak c-ver de salarisverhooging van onderwijzers, maar niet over die der schoolhoof den, terwijl de twee onderteekenaren van het adres bij de aanneming der voorstellen toch J 200 en f 300 iu tractement zouden vooruitgaan. Met belangstelling hebben we verder de verdediging van het voorstel van B. en W. gehoord: de erkenning, dat men hoewel aan vankelijk tegenstander van het stelsel, om de dienst jaren van elders in rekening te brengen, inzag, niet langer tegen den stroom te kunnen'oproeien, het re kening houden met. cle draagkracht der ingezetenen ook zij, die de belasting' hebben op te brengen, voe len de verhooging van den levensstandaard-! het niet-willen samenkoppelen van) twee verhoogingen omdat- hierdéor een te groote sprong zou wor den gedaan en ten slotte de verklaring: wij zijn van' goeden wille, maar dé onderwijzers moeten ineens- niet te veel' willen. Ook in hetgeen de heer van Buijsen te berde bracht, was veel, dat hout sneed. Zijn motieven tegen verhooging der tegemoetkoming in woninghuur en vóór verhoöging' der toelage voor do hoofd1-acte leken ons volkomen juist, al heeft de Raad! zich tenslotte met het eerste voorstel' niet ver een igd. Van ruimere strekking was hetgeen de heer Thom son die gesteund werd- door den heer van den Bosch wilde n.l. de zes dri-ejaarlij ksehe verhoogingen van 50 op 75 brengen. Zorgden de vijf genoemde hee ren voor een belangwekkende, goedgemotiveei'dé dis cussie, de stemming bracht eenige. vertroebeling. Al lereerst, doordat de hee.r Thomson blijkbaar aan een inblazing gevolg gevend aan zijn amendement verbond de verlaging van het aanvangssalaris- met 50. Was deze stap terug op zich zelf al' vreemd, ze ched des te zonderlinger aan, nu dé voorsteller even te voren had' verklaard, dat men moest zorgen de bes te onderwijskrachten1 van elders naar hier te trekken. Waarschijnlijk echter heeft de heer Thomsen, tussehen twee kwaden plotseling moetende kiezen, het salaris der jongere onderwijzers willen verlagen, in de hoop zijn voorstel' om de oudere meer tractement toe te kennen daardoor gro'oter kanst van slagen te geven. Evenwel zijn denkbeeld! kon 's- raad» meerderheid niet verwerven. Meer resultaat behaalde de heer van Buijsen, die zijn voorstel om de twee laatste verhoogingen van 50 op J 75 en de verhooging voor de hoofd'acte van 10O op 150 te brengen zag aangenomen. Maar het amendement inzake verlaging der tegemoetkoming van woninghuur van 150 tot. J 100 werd' verworpen, evenals dat om 25 te geven voor de teekenacte. Het eindresultaat is dus, dat de onderwijzers, die de hoof den van scholen bijstaan een jaarwedde hebben van 700, welke na 3, 6, 9 en 12 jarigen dienst met. J 50 en na 15 en 18-jarigen dienst, met 75 worden ver hoogd, dus "1050 kunnen bedragen, terwijl de acte van hoofdonderwijzer een aanspraak geeft van 150, aan de onderwijzers- met. verplichte hoofdacte eetft ver hooging van 100 wordt toegekend! en de tegemoet koming voor woninghuur aan gehuwde mannelijke on derwijzers boven 28 jaar of weduwnaars met. een eigen huishouding 150^ bedraagt. Ai' te wachten staat nu, of in de onderwijzerswereld in 1913 hij de verkiezingen de leuze zal' weerklinken „het schriele gemeentebestuur moet weg." In verband met. eeu opmerking van den heer van den Boesterd-over de notulen en- het verslag van raadshandelingen. waarvan het. officieel cachet ont breekt, zij ten slotte nog eens weer de vraag gesteld, of liet geen overweging verdient, den sprekers in de gelegenheid te stellen het. stenogram hunneT rede of een drukproef te corxigeeren. Zonder iets te willen afdingen op de bekwaamheid der nogal eens wisselen de stenografen, meenen we wel te mogen zeggen, dat het verslag niet altijd precies woordelijk weergeeft hetgeen er wordt gesproken. En nu zou het wel kun nen gebeuren, dat men zich later eens ging beroepen op een verslag, hetwelk achterna niet geheel juist bleek. In verschillende and-ere gemeenten wordt liet hier boven bedoelde systeem gevolgd, zonder dat dit in de practijk groote moeielijkheden oplevert, terwijl het natuurlijk voor de betrouwbaarheid van het ver slag eeriigen meerderen waarborg geeft. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting ging de Kamer over tot de artikelsgewijzo behandeling' van de Invali diteitswet. Door de h-eereni Patijn, Duys en Treub werden op verschillende artikelen amendementen voorgesteld, welke echter alle Werden verworpen. De eerste 18 artikelen werden goedgekeurd. OPRICHTING EENER CHRISTELIJK-SOCIALE PARTIJ. Door een voorloopig' comité bestaande uit.: ds. O. W. Coolsma, Groningen, dr. C. D. Cramer, Utrecht, d-s. J. C. II. Kijkman. Sittard, A. -de- Geus, Gen-drin gen. dr. E. A. Keucbeniu-. Scheveningen, mej. M. van Woenscl KoOy. Huizen, en mr. dr. A. R. van de Laar, Gendringen, zijn stappen gedaan tot oprichting eener Christelijke Sociale Partij. Dézer dagegn zal aan ben van wie voor een dergelijke partei sympathie kan worden verwacht, worden toegezonden een ontwerp program en een oproep tor bijwoning van de constitii- eerendc vergadering. (Beukelaar). ROODE KRUIS. Van de ambulance van het Noderlandsebe Roode Kruis naar Griekenland is Donderdagavond het vol gende telegram uit. Korfu ingekomen: „Brandend dorp gepasseerd. Vertrekken naar Patras. Alles wel." Van de Xederlandscbe Roode Kruis-ambulance is uit Patras gistermiddag het volgend telegram ont vangen: Spoorweg door regens vernield, onmogelijk te Patras te debarqueérenvervolgen de reis met de boot „Palaeky"; lu pen morgen in Pyraeus aan te komen. MARINE EN OORLOG, liet ligt volgens het Ilbld. in de bedoeling bij even tueel' vereeniging der ministeries van Marine ea van Ooilog tot één Departement van Landsverdedi ging1. twee directeuren (niet eommlssarissen-)gene- raal iu te stellen, n.l. een voor Marine en epn voor 0orlog.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1