STADSNIEUWS. EEN AANKLACHT WEGENS HET VERWIJT VAN ONEERLIJKE' CONCURRENTIE. BUITENLAND. De Balkan-oorlog. die LICHTSTOET TE ZAANDAM. Gisteravond heeft te Zaandam de lichtstoet, Maandag ter gelegenheid van het St. Maartenfeest zou worden gehouden, doch toen wegens het ongun stige weer moest worden uitgesteld, overeenkomstig het daarvoor opgemaakte programma plaats gehad. Al beantwoordde de optocht nu niet aan het doel, waarvoor hij op touw was gezet - wanordelijkheden op den St. Maartenavond te voorkomen slaagde hij niettemin uitstekend. De stoet waaraan door ruim 40 firma's en vereeni- gingen werd deelgenomen, leverde een heel mooi heel op. ge- KRANIG. Omtrent de promotie tot doctor in de rechtsweten schap aan de Utreehtsche universiteit van den heer J. A. Rosenveldt, ambtenaar van de Staatsspoor te Utrecht, deelt „Het Volk" nog mede, dat haar partij genoot Rozenveldt slechts een diploma van de H. B. S. 3-jarigen cursus bezat toen hij zijn studie begon. Na het volledig staatsexamen afgelegd te hebben studeerde hy nog slechts twee jaar en drie maanden alvorens te promoveeren. Als zeldzaamheid kan nog vermeld worden dat Rosenveldt nooit college aan de universiteit geloopen heeft, zijn studie alleen in zijn vrijen tijd na zijn beroepsbezigheden kon verrichten en in totaal slechts zeventien uren les gehad heeft. KAMER VAN KOOPHANDEL. Door een der verdrietelijkheden, aan het vele aan gename van de zetmachines verbonden, is een gedeelte van het artikeltje over de Kamer van Koophandel onduidelijk geworden. Om niet. misverstaan te worden stellen wij er prijs op hier de betrokken zinsnede nog even te laten volgen, zooals wij haar hadden geschreven Indien waar is hetgeen heden werd beweerd, dat n.l. het drijven er op gericht geweest is, om drie vrij zinnige leden te doen verkiezen en de twee katholieke uit te werpen, dan zou een dergelijke tactiek o.i. on voorwaardelijk als kleinzielig en onbetamelijk moeten worden gelaakt, en dan zouden wij het toejuichen, dat dit nog bijtijds is afgewend. ERNSTIG ONGELUK. BERGEN OP ZOOM, 15 Nov. Een betreurens waardig ongeluk had hedenmorgen te ongeveer half acht alhier plaats. Toen in den in aanbouw zijnde St. Jo-sephkerk de schenkels welke het gewelf welke het priesterkoor ondersteunden, werden weggenomen, waartoe reeds gisteravond de voorbereidende maatre gelen waren getroffen, stortte het gewelf na het weg nemen van de laatste schenkel naar beneden. 4 tim merlieden werden onder het neerstortende puin be dolven. Door kaïneraden en politie werden zij uit hun benarden toestand) verlost. Een hunner is spoedig I overleden, een tweede ligt met een schedelbreuk, de beide anderen werden ernstig gewond. Ingezonden Stukken. GYMNASIUM ALKMAAR. Door het Curatorium is op 14 November toegelaten tot de 3e klasse mej. J. N. Henket, leerlinge van de 3e klasse van het Gymnasium te Zwolle. UIT GRAFT. J.l. Donderdag werd te Graft publiek verkocht de boerenplaats met erf, schuur en hooiberg met bijbe- hoorende stukken weiland, groot samen 18.74.30 H.A., gelegen in den Eilandspolder en toebehoorende aan de Erven van wijlen den heer J. Muijs, voor de som van f 34711,60. ALKMAAR'S ONTZET IN DE BIOSCOOP. Naar de „Bioscoopcouramt" meldt, heeft dé heer A. Koodfeld te Haarlem een Hollandseh schouwspel' voor de bioscoop bewerkt: „Alkmaar'» Ontzet." Het blad ze gr, dat het nummer uitstekend voor de bioscoop ge schikt is en de schrijver op typische wijze dit stuk ge schiedenis doet meeleven. Het is dramatisch van op zet en eindigt in twee mooie apotheosen, het ontzet én de wereLd vrode-idéé verheerlijkend'. UIT SCHOORL. Ds. Vetter alhier heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Zutfen aangenomen. KORTE BERICHTEN. Te Katwijk is het derde geval in acht dagen voorgekomen van lendevuur bij paarden van voerlie den. Twee zijn reeds dood en de derde zal men niet kunnen behouden. De drie voerlieden, die met hun paard' hun kost moesten verdienen waren niet verze kerd. De Velserponten hebben Maandag bij den storm geen dienst kunnen doen. De stoomtram kon niet worden overgezet, omdat de ponten niet behoorlijk ko-nden aankomen. De dienst was totaal' in die war. Twee Amsterdamsche jongens, di© niet durfden thuis komen, hadden zich in een goederenwagen der H. IJ. Spoor verstopt, waren daarin in slaap gevallen en werden zoo te Haarlem gevonden. Zij zijn naar Amsterdam teruggebracht. Gisteren is in den Haag door 236 dames en hee ren, die voor het Nederlandische Roede Kruis langs de huizen collecteerden 14000 opgehaald Tijdens de «fscheidlsvoorstellimg van de bekende rederijkerskamer Vreugdendal' te. Breda, 'op Woens dagavond, geraakte in het laatste bedrijf het achter doek op het tooneel in brand, doordat een gasbrander defect geraakte en' de vlam met het doek in aanra king kwam. Door de tooneelbediendé werd het doek dadelijk losgemaakt en opgerold, waardoor de vlam men doofden. Een kleine paniek ontstond in de zaal, doch toen men zag, dat er geen gevaar was, bleef men kalm, en kon de voorstelling worden) voortgezet, Gravin Von Piiekler, wonende huize Belmonte te Wagenin'gen, heeft een' belooning van 100 uitge loofd aan hem, die zoodanige inlichtingen geeft, dat de diader van den in den nacht van 16 op 17 October j.l. te haren huize gepleegden diefstal wordt gestraft en' dat zij bovendien 10 pet. uitlooft van do waarde der ontvreemde voorwerpen, welke ongeschonden we der in haar bezit komen. Een landman te Hoogkarspel heeft, een aardap pel gerooid, die het aanzienlijke gewicht had van een pond en 3 ons. Naar het Weekblad voor de Vrijzinnige Her vormden verneemt zijn van die 24 studenten in de the ologie, die van het jaar te Leiden zijn aangekomen, 10 vrijzinnig. „Onder deze 10 zijn, wat. zeker opmer kelijk is, niet- minder den) 3 meisjes. Verder is er één Remonstrant, zoodat er 6 aanstaande Hervormde pre dikanten bij zijn. Een groot getal is dat niet, maar. het. is wel eens kleiner geweest." De Nederlandsehe Heidemaatschappij heeft het terrein van ontginning te Opeinde van de Vereeni- g'ing voor Land-Kolonisatie en Inwendige Zending, in eigendom overgenomen en zet het ontginningswerk krachtig voort. Het doel is op de groot© uitgestrekt heid ontgonnen grond ini het vroege voorjaar aardap pelen te poten. Een loopknecht van een firma te Rotterdam moest gisteren bij iemand 300 ontvangen. Men be taalde hem bij vergissing 1300 uit, wat eerst- na zijn vertrek bemerkt werd. De loopknecht werd opgespoord doch ontkende duizend gulden te veel te hebben ont vangen. Daarop is de hulp van de politie ingeroepen. Bij fouilleering werd' het te veel' betaalde bankbiljet van J 1000 in zijn bezit gevonden. Terwijl een loodgietersjongen te Rotterdam be zig was met. het hijschen van stukken zink, werd' hij onophoudelijk door jongens geplaagd. De loodgieters- jongen, eindelijk kwaad' geworden, nam een steen op en wierp dien in] het wilde weg naar de jongens. De steen trof een 11-jarigen knaap in het rechteroog, de jongen nu zal moeten missen. In den Gelderschen Achterhoek bestaat- nog gebruik, dat kennissen bij de geboorte van een l^j.nd een kfentebrood' voor de moeder zenden. Daarbij ber staat een wedijver om de grootste te geven. Deze week bakte de bakker te Hennepe te Varsseveld' voor een kraamvrouw een krentebrood, dat 75 pond woog en 2 meter lang was. Een bond had na lange weifeling gistermiddag den durf den winkel binnen te gaan van een slager in de N. Boteringestraat te Groningen, toen een der klanten het bekje had laten openstaan. Het is het dier slecht bekomen. Niet zood'ra had het een po ging- gedaan om door middel van diefstal meester te worden van een der voor hem zoo begeerlijke kluifjes, of door een slagersknecht werd een vlijmscherp mes geworpen, dat. het, arme dier in dén r»ig trof, aanvan kelijk daarin bleef steken, doch er later weer uitviel. Met een. gapende wonde werd de hondi opgenomen. --.Gisterennacht te half één sprong een 18-jarig meisje in de haven te Vlaardingen, omdat haar vrijer de liefdesbetrekking had afgebroken. Zij werd door een agent van politie met een dreg uit het water ge haald, waarna door een dokter de levensgeesten wer- den opgewekt, In de Burchtstraat te Nijmegen is tijdelijk eene inrichting gevestigd waar men voor een kleinigheid een dozijn pho-tografieën gemaakt krijgt, Een tram conducteur aldaar vond dezer dageni in zijn wagon een portemonnaie, welke o. a. ook zulk een kiekje be vatte. Hij stapte er mee naar „de fabriek" in de Burcht-straat, waar men hem den naam der dame zeg gen kon; deze was nu spoedig gevonden en ini bet. be zit van het verlorene gesteld. Naar wij vernemen) is door den heer S. Halma al hier een aanklacht ingediend tegen den redacteur van „De Haarlemselie Hanze", het orgaan van den Bond van Roomsch-Kathol'iek© Vereenigingen van den Handeldrij vonden eu Industrieelen Middenstand in liet. Bisdom Haarlem. Een ingezetene vani Uithoorn heeft in het nummer van 8 November een ingezonden stuk geplaatst, waar in gevraagd! werd of een uitverkoop van allerlei soor ten religieus© artikelen déor dén heer Halma of een vliegende winkel of eein eeuwigdurende uitverkoop was. De redacteur schreef in een ouderschrift, dat de uitverkoop te Uithoorn is geschiedt „onder leugen achtige voorspiegelingen", wijl' het magazijn dés hee- ren H. te Alkmaar nog bestaat, dus niet uitverkocht j is, en hij noemde dezen uitverkoop „oneerlijke concur rentie.' De heer H. heeft' zich door deze uitdrukkin gen beleedigd gevoeld en de justitie verzocht- een ver volging tegen den redacteur in te stellen. IJSBOND „HOLLANDS NOORDERKWARTIER." De Ijsbond' „Hollands Noorderkwartier" zal zijn algemeen© vergadering dit jaar hier ter stede houden, op den 28sten December ini d© „Harmonie". Aan de beurt van aftreden zijn: In het dagelijkschl bestuur de 2e secretaris. In het hoofdbestuur de voorzitters der distrieten Hoorn, Purmerend, Zaanstreek en Zuiderdistrict. Vacatures: de districten Schagen en Haarlem. AANBESTEDING. Te Zaandam ia gisteren voor rekening der Conrad te Haarlem aanbesteedhet bouwen van een scheepshelling, werkplaatsen, magazijn, kantoren, opzichterswoning en bijbehoorende werken op een ter rein aan het Visschershop te Zaandam. Aantal inschrijvingen 24: laagste de heer Joh. Ap' peldoorn alhier voor f 29.990. De gunning is aangehouden. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 17 November 1912. Groote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Evangeli sche Unie, avond 7 uur, Ds. A. van Wjjk, van Zaandam. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Heidelb. Cat. Zond. 44. Woensdagavond 71/2 uur, Ds. de Pree. Êvang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, Ds. Makkink. Doopsgez. Kerk, 10l/2 uur, Ds. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10' /2 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, de heer Har- restein, Cand. te Amsterdam. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintatraat voormiddag 10 uur en namiddag 6 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegraeht D 83. Zondag middag 8 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni- ging „Paulus." Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 81/, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- tingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. 'Zondagmiddag van 5% tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapen vereen igfing „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Herv Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. T. Kloos terman van Alkmaar. Herv. gem. te Stom petoren, 91 /2 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. F. W. J. v. dl dat Kieboom. Herv. Gem. Herv. Gem het te Oterleek. Geref. kerk voorin te Grootschermer, 9t/2 uur, Ds. France- te Sshermerhorn, 9l/2 uur, Ds. Proost 91 /2 uur preeklezen. AGENDA. VRIJDAG: Zangv. „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orphans", geen repetitie. Zang ea Vriendaehap, repetitie van Harmonie. Het Vrije Tooneel, repetitie, 8 uur, gebouw waarts." Geachte Heer Redacteur! Daar mijn koffiespit alweer staat te draaien ont breekt mij den tijd U voet voor voet te volgen in uw repliek op mijn «tuitje, dat geen klacht was maar een weerlegging. „Zie je, daar heb je liet nou" riep mijn vrouw gis teravond met de wapperende Alkmaarsche Courant, naar mij toekomend, „wij vrouwen hebben liet natuur lijk weer gedaan, wat doe je ook in de Courant te schrijven! Wij annexeexen d'e 10-stuiverstukjes voor ons potje, w ij grijpen maar uit onzen winkel, zelfs uit je geldla. Hadt jij nou ook maar een cassa net als je collega's dan zou die Redacteur dat. tenminste oiet van mij hebben kunnen denken en jou niet heb ben uitgemaakt voor „geldlabankier." Ik stond een oogenblik perplex, gai haar den tijd om wat af te koelen1 en vroeg haar toen wat dat voor een soort bankier was. Dat wist zij niet, evenmin als ik, maar zij zou het aan „de krant" vragen, die wist toch alles! Met de hand' op het hart heeft mijni tweede en be tere helft mij toen verklaard' geen enkel onrechtmatig verkregen 10-stuiversstukje in haar „potje" te hebben, dat zij, naar zij zegt, alléén spekt met wat zij op onze rantsoenen bezuinigen kan, en zelfs iedere cent Zaan dammer mosterd, uit mijn winkel betrokken, getrouw te hebben_ verantwoord. En ik. ik voelde mij van een zwaren last be vrijd! Het niet-zakelijke in uw betoog zo-u ik liever stil zwijgend' zijn voorbij gegaan maar daardoor allicht een verkeerde meening zich hebben laten vestigen. Dit, uw betoog n.l., is voornamelijk gevestigd' op vermoedens. U vermoedt slechte boekhouding! U vermoedt bij onze vrouwtjes een vingervlugheid, slechts geëvenaard door onze dommelige sufheid'! U vermoedt onjuiste aangifte! U vermoedt een vroegere te lage aanslag! Ja, wat vermoedt: U eigenlijk niet, M. de R. Maar al die vermoedens bewijzen niets I k heb "U bewezen dat ik, ondanks uw beweren van het tegendeel, 70 meer in de gemeentekas offer dan vroeger. Het komt er maar op aan of U dit een verhooging noemt of niet, en doet het niets ter zake of die verhooging aan het Rijk of aan die tonnen ge weten moet worden, de verhooging bestaat en daarop komt het aan. Dat met het verhoogen in klasse stelselmatig- wordt doorgegaan bewijst U zelf. Van Werf de 193 bezwaarschriften werd slechts Va onveranderd gelaten, dus waren die andére 2/a onrechtmatig en wil lekeurig verhoogd. Is U misschien daarvan het per centage aan winkeliers bekend? Die menschen heb ben gereclameerd', maar hoevelen zullen er buitendien zijn die zicli, om de daaraan vefbondten soesah, maar in hun lot schikken, geen lust en geen tijd hebbende eventueel met al hun hebben en houden: eenige- reizen naar Haarlem te maken. De door u aangehaalde cijfers plaatsen den toe stand van .11 u en- van 10 jaar geleden voorzeker wèl in een eigenaardig licht. Een toestand! waarover ze ker een paar kolommen vol' konden geschreven wór d-en, ik zal' mij nu echter beperken tot eenige regels-. Toen had men op 19000 inwoners 2330 aangeslagenen, dus 1 op 8. De bevolking .groeit- in 10 jaar met nog geen 2800 zielen wat een globale vermeerdering' van aangeslagenen moet geven van 2800:8 350, maar in werkelijkheid' vermeerdert dit aantal' met bij-na 1900. Is het IJ, die klaarblijkelijk over meer gegevens be schikt dan ik, misschien ook mogelijk op te geven hoeveel II. O. betalers zich in dien tijd' hier gevestigd' hebben en hoeveel er van hier vertrokken zijn? De meest voor de hand liggende hieruit te trekken conclusie, waarschijnlijk volgens u wel weer opper vlakkig, moet zijn, waar de hoogstaangeslagenen maar voor J 16000 meetellen, dat die groote aanwas voor namelijk gevormd wordt door de zéér lage de aller laagste aanslagen, en diis het, grootste deel van de meerdere opbrengst, alweer van den Middenstand! komt, misschien voor een klein gedeelte van-de zich hier gevestigd hebbende „kapitaalkrachtige menschen van elders" wier aantal, gezien' d'e betrekkelijk gerin ge aanwas der bevolking, nu niet! zoo verbijsterend groot, kan- zijn. Geeft mij deze beschouwing nog niet het recht te spreken van een flink geknepen citroen, laat mij dan, om een beeld te gebruiken u meer welgevallig en mo derner, mogen spreken van een half uitgekleed© Turk. Ik zou zoo nog wel even kunnen doorschrijven, M. de R., b. v. over bijverdiensten en. emolumenten van ambtenaren met een bekend! vast inkomen en over eenige door u gemaakte opmerkingen, die met ons oor spronkelijk verschil geen verband houden, maar zooals ik i-eeds gezegd heb daorvoor ontbreekt- mij den tijd. Alleen nog dit. Gaarne zou ik nog van u vernemen op welke zaak het schrijven van een noodig en des kundig licht wenschelijk ware en of U zelf misschien daartoe door onze Middenstandsvereenigingen aange zocht, eventueel bereid zoudt worden bevonden! Mijn dank ook voor de opname van dit., mijn laat ste, wederwoord'! over, dat de winkelstand, pardon de middenstand, het allergrootste deel van dé meerdere opbrengst betaalt. Hoe dom ook van ons, om niet te weten, dat ieder tot den middelstand behoort, die minder dan 10.000 jaarlijksch inkomen heeft, dat de middenstand te Alkma-ar 4206 de 25 hoogstaangeslagenen 4181 personen omvat. Men zal het, ons wel niet- kwalijk nemen, dat wij van dergelijk schermutsel maar liever afzien. Wil men ons met de cijfers en met argumenten be strijden—niet» liever dan dat. Maar aan een pole miek, die in den komkommertijd dienst zou kunnen doen, hebben wij thans waarlijk geen behoefte! Hoe vereerend ook, eveneens moeten wij afzien van een eventueole uit-noodiging om te konion spreken over den middenstand, in het bijzonder den winkel stand te Alkmaar en dé plaatselijke belastingen. Maar wanneer over dit belangrijke en aantrekkelijke onder werp eens een spreker wordt uitgenoodigd, zal hij„ zoo wij de vergadering mogen bijwonen, in ons een be langstellend luisteraar ontmoeten. Red. Alkrn. Ct.] Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. Geachte Redactie. „In sommige bladen komt het bericht voordat enkele afdeelingen van den Bond Jvoor |Staatspension- neering in het district Alkmaar met een zelfstandige candidaat voor de Tweede Kamer willen uitkomen, wanneer de politieke partijen niet een beslisten voor stander van staatspensionneering proclameeren". Aldus een berichtje in Uw blad van Donderdag. Het zij ons door middel van Uw blad vergund, G. R., die afdeelingen van den Bond voor Staatspension neering in kennis te stellen, dat door een der poli tieke partijen, n.l. de S. D. A. P., reeds gecandideerd is A. H. Gerhard, die als lid der S. D. A. P. toch een beslist voorstander van staatspensioen is. Met beleefden dank voor opname, Voor de Federatie der S. D. A. P., O. J. VERKERK, voorz. J. DE VRIES, secr. [De inzenders hebben volkomen gelijkwaarom zouden de staatspensionneerders, wanneer ze toch „maling" aan de politiek willen toonen, niet maar dadelijk op den sociaal-democratischen candidaat gaan stemmen Red.] uur, „Voor- ZATERDAG: Gymn.-v»r. „d« Halter," oefening voor jongens van 1216 jaar van 89 uur; leden ouder dan 16 jaar van 9—10 uur, turnlokaal „K. eu V." Schoolstraat. „Het Vrije „Voorwaarts." ZONDAG: Tooneel," repetitie, 7 uur, gebouw Laatste berichten. OMMEN. AMSTERDAM, 16 Nov. Mr. C. A. J. Pichaud van IJsselmonde is door de Christeljjk-Historischen candi daat gesteld voor Ommen. VAN DEN BALKAN. AMSTERDAM, 15 Nov. Naar uit goede bron door het Hbld. wordt vernomen is- Kademkoj, waar het Turksche hoofdkwartier gevestigd was, door de Bul garen genomen. Officieel© bevestiging van dit be richt is echter nog niet ontvangen. EEN FIT VELEN. [De geachte inzender zegt, dat hij zoo nog wel even zou kunnen doorschrijven. We gelooven het gaarne zóó kan men inderdaad nog wel een hééle poos doorschrijven. Gelukkig maar, dat hem dé tijd j daartoe ontbreekt V ant hoe geoioegelijk zijn ge. .keuvel is, het staat evenzeer buiten onze polemiek als het onwaar is dat dat de schrijver mosterd verkoopt? Waarom koffie er bij gehaald!, d'ie geen zuivere koffie is, en waarom geen klaren wijn geschonken? Wie sterk staat in een polemiek kan het zonder zulk omhaal eu verzinsel wel stellen, gaat recht op het doel' af. Die spreekt I niet van feiten als van vermoedens en stelt het niet voor alsof dé feiten, die hij anderen zijn waargeno men op hemzelf word'en toegepast. En wanneer hij liet bewijs kan leveren, dat zijn aanslag, vroeger I i 33.147'", thans 55.30, hedén te hoog is en voorheen beslist niet te laag wasf, dan komt hij niet met een algemeen praatje, d'och zegt: „Ziehier mijnheer de redacteur mijn boeken, kijk ze zelf na en schrijf daar na in de courant naar uw eerlijke overtuiging of ik gelijk heb of niet." Wanneer wij op grond van- de cijfers, die ieder, wel ke hierop prijs stelt zich kan aanschaffen, aantoonen, dat de aangeslagenen met een inkomen van boven de 10.000 in 1911 het tienvoudige bet-alen van het be drag in 1901.... dan plaatst de inzender daartegen- Aan de Morgenpost. wordt nit Boekarest geseind, dat de verliezen der Bulgaren, welke verschrikkelijk moeten zijn, angstvallig geheim gehouden worden. Het aantal doodén moet 6080.000 bedragen. De ca valerie zou geheel vernietigd' zijn en jongens van 16— 18 jaar moeten reeds- opkomen. Volgens het blad Advirui" moeten de Bulgaren zeer naar dén vred'e verlangen. De corr. van de „Reicbspost" in het Bulgaai-sche hoofdkwartier meldt dat het Turksche legercomman- do een parlementair heeft gezonden naar het Bulgaar- sche hoofdkwartier om de vredesondérhandélingen te openen. Bulgarije heeft echter uog geen definitief antwoord gegeven. Ik verneem, seint de correspon dent, dat de Bulgaren thans over het Turksche voor stel beraadslagen, doch zich niet zullen ontzien van een nieuwe actie tegenover de Turkeu en van plan zijnjna, de inname van de Tschataldja-linie toch naar Konstantinopel op te rukken. Déze intocht zou op gelijke basis geschieden als die van de Duitschers in Parijs in het jaar 1870/71. Bulgarije wil het voor de definitieve toekening van het vredesverdrag- zoo ver laten komen d'at d'e Turken niet meer in het bezit van verschansingen zijn. Naar uit Konstantinopel aan de Vossieche Zeitung wordt geseind zou dé wapenstilstand met Bulgarije reeds tot stand gekomen zijn. De Morgenpos-t verneemt uit Konstantinopel dat volgens loopende geruchten niet slechts mett Bulgarije doch ook met Griekenland vredesonderhandelingen gaande zijn. Een gezant is naar Athene afgereisd. De verhandelingen met Bulgarije zouden reeds ver gevorderd zijn. In goed ingelichte kringen te Belgrado, aldus werd uit die stad d.d. 14 Nov. aan dén Berl. Lokal Anz. ge seind, wordt verteld, d!at. het gevecht bij Monastir he den of uiterlijk morgen zal beginnen, daar dé concen tratie der Servische troepen om Monastir gereed is. In de stad' en omliggende vestingen) moet 90.000 Turken met 40 kanonnen staan. De Serviërs moeten ongeveer 120.000 man sterk zijn, met' 100 kanonnen. De Serviërs beheerschen reeds- een gunstige positie bij Monastir, die zij veroverden 11a. het gevecht, bij Prilep, toen zij de naar Monastir vluchtende Turken hardnekkig achtervolgden. De verovering van Mo nastir had, volgens de afspraak van d'e vier Balka.n- staten, door het Grieksche leger moeten geschieden, doch om onbekende redenen is deze taak op de Servi ërs overgegaan. Het Hbld. ontving onder voorbehoud' bericht uit Belgrado, dat het gerucht wil, dat Adrianopel door de ServLsch-Bulgaarsclie troepen genomen is-. Een offi- cieele bevestiging- van dit gerucht is echter nog niet ontvangen. De „Wiener Allgem. Zeitung" verneemt, volgens het Ilbld., dat d'e mogendheden van dé TripleEntente Servië hebben trachten te overredén af te zien van den voorgenomen opmarsch naar Durazzo. Naar be richt wordt, zou de gezant, van Italië den koning de zelfde mededeeling hebben gedaan als de gezant van Oostenrijk en zou koning Nilcita hem hebben geant woord „De regeering zou te kort doen aan de be langen van Montenegro, wanneer zij zich zou laten overreden om de operaties tegen Alessdo en San Gio vanni di Med'ua uit te schaken, wijl die plaatsen deel zullen uitmaken van een autonoom Albanië. Zoo als Europa zelf erkent, bestaat de territoriale status quo niet meer, bijgevolg gelden de argumenten van Italië en Oos-tenrijk omtrent den politieker: -staat van Albanië evenmin meer." De president van dé Kamer Da-nef, aldhs wordt uit Sofia gemeld', deelde in den ministerraad' den uitslag van zijn zending mede. Minister-president Gesjof, wien na afloop dér zitting inlichtingen omtrent die zending werdén gevraagd, weig*erde iets los- te laten. Het schijnt echter, dat de resultaten daar als bevredi gend worden beschouwd, niet alleen ten aanzien van de verhouding tusschen Oostenrijk eu Bulgarije, maar vooral ook wat betreft de geschillen tusschen Oosten rijk en Servië. Er bestaat nog steeds hoop, dat een bevredigende oplossing van de geschilpunten tussclien beide landen zal worden gevonden. Kunsten en Wetenschappen. PEROY GRAINGER. Wederom is bij door dé goede zorgetn van mej. We- bet- tot ons gekomen, de jeugdige, eenvoudige, sympa thieke klavierheid, die opnieuw zijn talrijk auditorium met verbazing, enthousiasme en eerbied heeft ver vuld. Zijn programma, waarop helaas de naam Beet hoven gemist werd, bestond uit belangwekkende num mers. Bach opende het, en wel met: een Prelude eu Fuga m d groote terts, oorspronkelijk voor orgel' gecompo neerd en door Busoni voor klavier gezet, Hierin kwa men al direct de groote eigenschappen van den kuns-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2