A.O. brood! Openbare Verkooping P. J. C. ïan Toornenburgh ALKMAAR HUIS. ST. NICOLAAS- SINGER Maatschappij, Hotel „de Rustende Jager" ÉÜLÏI SIS i^Ao^i te Groet, gemeente SCHOORL, J. H. Willers, "ac? adv ËïïTËNm IfFT™" Nuttig en fraai Bergen. SiïöTE op Zondag 17 November, üa afio&p Bal. t .a lüTERDIENST Dames Flanellen, Pantalons, Rokken, Tailles, Combinaties, Kousen, enz. Heeren- Hemden, Borstrokken, Pantalons, Combinaties, Sokken, enz., enz. Goederenvervoer vlug, billijk, goed Heeren Borstrok f 2.50. Heeren Pantalon f 2.50. Het keeren der jaren. van het uitmuntend WEILAND ook zeer geschikt voor BOUWLAND,' genaamd „de Voorweid" te GROET, kadaster Sectie A, nos. 97 en 101, groot 3 Hectaren 36 Aren 40 cen tiaren. HOE GROET MEN ZONDER HOED? m Depóts alom. Alkmaar, Mient 6. s namiddags van 3-5 uur, entrée 25 cents, 's avonds van 8—11 uur, entrée 60 cents. 2 "3 W) 3 I Schol! Engberts Schollen ALMELO. Steeds voorradig aanvallen met een spons boven den rug. Onder dit scherm wandelt zij door de zee; evenals een andere krabbensoort, welke met. haar vangarmen alles, onver schillig of het resten van vischkoppen, mosselschel pen, algen, of zelfs vensterglas is, naar zich toe- haalt en op haar rug bevestigt. Wordt zij dan aange grepen, dan houdt zij zeer slim haar tegenstander eerst zulk een vischkop of een stuk vensterglas voor en laat hem zijn woede eerst, daaraan koelen, totdat gewoonlijk haar sieraden in de klauwen of kaken van haar aanvaller achterblijven en zij zich ijlings uit de voeten maakt. De z.g. „zeespinnen" zorgen, er voor, dat, wanneer ze zich verkleeden, de eigenaardige bedekking van het lichaam ook een soort bergplaats voor voedsel vormt. Zij steken haar voedsel' op de stekels en de hoornach tig harde haren van den rug, om 'bij gelegenheid een hapje daarvan af te nemen, wanneer ben niets anders in den hongerigen bek loopt. Eveneens is er onder de zeeëgels een zeer slimme verkleeder, een grimmige, zeeT gevreesde roover, die alles grijpt, wat hij met zijn) zuignappen bereiken kan. Deze dwergen schijnen ook te weten, dat ze wegens hun stekelig pantser overal door de kleine waterbewo ners gevreesd worden. Om er zeer onschuldig uit te zien, bedekken ze zich met mosselschelpen en loeren vanonder deze bedriegelijke kleeding op niiets vermoe dende kreeften en' dergelijke lekkernijen. Zelfs voor een grooten spinkreeft zijn deze in verhouding kleine struik roover» niet bang. Ze laten tusschen de bedek kende mosselschelpen door een van! hunne gevaarlijke zuignappen te voorschijn schieten, hechten zich stevig aan den niets vermoedende vast, de reus iis gevangen en hoe vertwijfeld luj zich ook verzet, hij is een zekere buit. r I T AAM —IJ 1 f 1 I >1 -■ wordt U door zijn voor de natuurlijk* voeding juist gehalte en vorm der cellulose, door Uwen huisdokter of specialist, als het tarwebrood bij uit nemendheid aanbevolen. Eisch origineele verpakking merk met contrólezegel van Ledden Hulse bosch. A. O. brood a 10 cents per brood van 5 ons, verkrijgbaar te Alkmaar: G. LANDMAN, B. REITSMA, N.V. Eerste Hygiënische ALKM. BROODFABRIEK. P. VAN DER SCHINKEL, Egmond a. Zee. AO stemming met den mantel of het costuum, waarbij zij booren.De toques of barets worden eveneens met bont versierd. Zeer modieus' zijn ook de langharige fluweelachtige of zijden vilten hoeden, vervaardigd Yan zoogenaamde „molvilt" of hoeden van soepel tiuweelvilt „Weenervilt" genaamd, verdier groote met moiree of fluweel omrande hoeden, met aigrettes of pleureuses versierd, het allerchicste in dit seizoen; de kostbare aigrettes kunnen vervangen worden door losse struisveeren of tulle-plooisel. Dit laatste is vooral aan te bevelen voor dames, die liever geen vee- ren dragen. Bloemengarnituur wordt op de winter hoeden met meer gedragen'; zeer in den smaak vallen de kleine ronde hoedjes van soepel vilt, die men ge heel naar eigen wil kan buigen en getooid worden met tule of lint naar eigen smaak. AO NUTTIGE ALGEN. Het nuttig maken van de aan het zeestrand' neer geworpen. planten (algen) is in den laatsten tijd al- gemeener geworden. Behalve tot het bereiden van al kaliën en jodium, worden ze Ln Europa nauwelijks ge bruikt. Van de Noord-Fransche kust halen tegen woordig veel boeren de algen als mest op hun land. Een soort daarvan, welke ten, onrechte „IJs- landsch mos?' genoemd word, wordt in Bretagne in groote hoeveelheid verzameld, zoodlat men in 1904 reeds tweehonderd ton gedroogde algen verzamelde. Een andere algerisoort vormt een goed middel om wormen te verdrijven en wordt daarom veel1 im Cor sica gebruikt. Wegens hun gehalte aan jodium die nen eenige algensoorten verder als geneesmiddel te gen kliergezwellen en klieraandéeningen. Als voe dingsmiddel schijnen ze in Europa slechts in Bretag ne gebruikt te worden, doch daar ook slechts door de armste bevolking; daarentegen is dit gebruik in het verre Oosten zeer algemeen. In Japan worden bijv. eetbare algen op verschillende wijze toebereid, terwijl men er geen jodium uit verkrijgt. Een ander gebruik ervan is bet maken van Agar-Agar, gelatine en plan- tenlijm. De gelatine-soorten uit deze bron hebben nauwelijks voedingswaarde, maar niettegenstaande dat, worden ze in groote hoeveelheid gebruikt, omdat ze bij de zoo dikwijls uit visch en rijst bestaande voe ding van de bevolking, de spijsvertering bevorderen. Van Japan worden deze algen veel uitgevoerd. NIEUWE VRUOHTENDIEVEN. Dit Engeland] komt een bericht, dat men! nauwe lijks gelooven kan, n.L dat die meezen in den herfst de kostbare peren en appelen stuk maken. Men ver moedt, dat zij hiertoe gekomen zijn, omdat er tegen woordig zoo weinig insecten voor hen zijn. Ook in fc chv a.ben heeft men deze voorliefde voor oogst hij de meezen bemerkt. Nog ongelooflijker is het. volgende bericht: In Pommoren bemerkte de eigenaar van een mooi en vruchtentuin, dat mem van zijn pruimenboo- jW11 Maar op welke wijze en wie was de schul dige? Niet hef geringste vermoeden had de eigenaar, hoewel het aantal vruchten dagelijks verminderde, loon zijn vrouw op oonj morgen toevallig zeer vroeg in den tuin kwam, zag zij in de pruimemboomen een massa duiven zitten, die zich te goed dedenj aan de sappige, vruchten. Den volgenden morgen zaten zij er weer er* het leed geen twijfel of de tamme duiven, die zelden op vruchtboomen zitten, waren de dieven. HUIZEN VAN PAPIER. Eenigen tijd geleden is in) Amerika het eerste hiiis gebouwd, dat geheel uit papier bestaat. De millioe- nair Henry Vanderjungen had aan een Japansch ar chitect opgedragen, hem naar voorbeeld van een Ja- panache Sogi op zijn landgoed een ruime, tegen weer en wind bestand zijnde papieren, zomerwoning te bou wen. Het huis staat -in de nabijheid! van Harmon, aan den oever van den Hudson en1 is slechts uit een houten fundament en waterdicht papier opgebouwd. Do wanden zijn verschuifbaar en maken bet daardoor mogelijk, op heete zomerdagen alle vertrekken aan de afkoelende werking van den wind bloot te stellen. Blijft het papieren buis goed' in de Amerikaamsche temperatuur, dan zal het zeker niet ontbreken aan na volgers, wie deze goedkoope manier van bouwen wel kom zal zijn. Deze papieren huizen zijn overigens1 ge makkelijk uit elkander te nemen, en niet lastig van do eeno plaats naar de andore te vervoeren. vraag in het geheel niet zoo „lastig"; want naar voor uit te zien is, zal de mode van de bloote heerenhoof. den den herfst, niet eens overleven DENKENDE PAARDEN. Professor dr. Bresredka van het Instituut Pasteur te Parijs spreekt zijn verwondering uit over de juist heid, waarmede de paarden vragen beantwoorden en zegt hiervan: „Er bestaat geen twijfel, dat de paar den denken en' rekenen." De bekende psycholoog pro fessor dr. Claparèd'O te Genève schrijft: „Nadat ik den 30en en 31en Augustus van dit jaar in Elberfeld de oefeningen van de paarden van dén heer Krall (Muhamed, Zarif en Iiansehen) bijgewoond: had, stemde ik met deze verklaring, in Juiste antwoorden zijn door de paarden gegeven onder omstandigheden, welke de veronderstelling van het geven van zichtbare of onzichtbare teekens geheel buitensloten, 't Schijnt mij zeker, dat deze dieren het getal der slagen, welke zij kloppen, werkelijk tellen, en dat zij volgens de hun gewone manier van spellen ook zelf de woorden spel len. Hoe het „Zarif" en vooral' „Muhamed" mogelijk is, in zeer korten tijd' zekere moeilijke opgaven goed uit te rekenen, is mij op dit! oogenblik niet mogelijk te zeggen; nieuwe methodische onderzoekingen zullen tot beantwoording van déze vraag onvoorwaardelijk noodig zijn." Op een dergelijke manier uit zich prof. dr. v. But- tel-Reepen, (Oldenburg)ook hem schijnt een gedach- tenwisseling uitgesloten, omdat de dieren dikwijls iets heel anders geven, dlan meni van hen venvacht. Ein delijk kornet? nog bij de genoemde getuigen) „zonder ©enig voorbehoud!" twee Italiaansche onderzoekers van beteekenis, namelijk dr. William Mackenzie (Ge nua), en dr. Roberts Aissagioli (Florenz), die een ge- heele week dagelijks tweemaal eenige uren met de paarden, ten deele alleen, proeven genomen hebben. Zooals zij voorgeven, waren de uiterlijke omstandig heden, waaronder de onderzoekingen plaats vonden, niet bepaald gunstig, daar de beide beste paarden „Muhamed" en „Zarif" gedurende dezen tijd aan influenza leden. Zij kregen intusschen o. a. van de pony „Hanschen" merkwaardige resultaten in het tellen en) optellen (zelfs1 van twee en drie cijfers), zonder dat buiten deze nog een persoon aanwezig' was. Men ging met deze .pogingen) zoo te werk, dat de onderzoekers de. opgaven zonder geluid in getallen op het bord schreven) en zich dan achter het paard terug trokken. Zij hebben verder vastgesteld, dat zoowel „Zarif als „Muhamed" verscheidene opgaven beant woordden (ja, „Muhamed'" ook moeilijke, zooals het trekken van derde en vierde machtswortels uit getal len van vijf en zeven cijfers), terwijl' niemand aanwe zig was, dl w. z. terwijl alle: aanwezigen naar buiten waren gegaan en het alleen werkende paard dooi' klei- ira de twee deuren vain de ruimte, waarin de proe- slechts aan jou." Zij: „Is dat ernst?" Hij: t'ibui'bedérf?" V0OT de grnP Mei" mijU nievnvc Pfln- Jimmy voor een kunsthandel: „Papa, wat is dat, een zwijgende held „Een zwijgende held, mijn jongen, is een getrouwd man." Ingezonden Mededeelingeu. In het leven der vrouw is het keeren der jaren een tijdperk van veel zorg en ziekte. Hef openbaart zich door pijn in den rug, hoofdpijn, duizeligheid, gevoel van slaperigheid na den maialtijd, opstijgingen yan het bloed, benauwdheden, een gevoel van zwaarte in de onderbuik, in het kort door de verschijnselen, die gepaard gaan aan een slechte werking der nieren. VVant de onzuiverheden die vroeger op geregelde tij den werden verwijderd, blijven voortaan gedeeltelijk in het lichaam achter en kunnen niet worden afge voerd, wanneer de nieren niet voldoendë kracht heb ben om. bet bloed voortdiirend te filtreeren. Het is daarom, dat het vooral in dit tijdperk nood zakelijk is Poster's Rugpijn Nieren Pillen te gebrui ken die do nieren opwekken en herstellen, en haar geschikt maken tot haar belangrijke taak, waardoor de gezondheid van het geheel© organisme verzekerd wordt. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nierop en Slothouber, Langestr 52. Toezending geschiedt fr. na onvt. v. postwissel k f 1.75 voor één, of rfPyilI®-voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen Mi weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk I jierberg van J. HOOGVORST op WOENS. I 27 KOVE1IBER 1013, des morgens 10 uur, j ten overstaan van den notaris In vijf perceelen, breeder bij billetten omschreven. Eigendom van den Heer P. DALENBERG Jz. te Groet. Aanvaarding na betaling. Meerdere inlichtingen geeft de notaris. Op besten WIKKELSTAÏÏD wordt te koop aangeboden een HUIS, zeer geschikt om met kleine verandering tot flink WINKELHUIS te worden ingericht. Koopsom billijk. Brieven letter G 256, bureau van dit blad. Bij het begin van dezen zomer heeft de griL der rnode natuurlijk van Parijs uitgaande het. daar heen geleid, dat de heeren, ook uit de beste leringen, zonder hoed op straat gaan. En het is niet meer clan natuurlijk, dat deze mode overal elders nagevolgd werd'. Men breekt zich thans) het nu onbedekte hoofd, hoe de heeren zonder hoed in het1 bizonder de dames, moeten groeten. Nu kunnen zij niet meer met een zwaaiende of stijve beweging, met gratie of onbe holpen dem hoed afnemen. Met de hand een klein, welwillend teeken maken, of zelfs op militaire manieij de vingers aan de muts slaan, welke er niet is, zou ook niet zeer te pas komen. Dus1 hoe nu te groeten in de hoedelooze toekomst? De beweging, den hoed voor een dame af te nemen en) in de hand te houden, was een echt. ridderlijke, galante beweging. Moet men nu het bovenlichaam op eerbiedige wijze buigen Misschienwant dat is> ton slotte- ook de groet, welke in den salon toegelaten en voorgeschreven is. Ma.ar zou het weer geen grappig gezicht zijn een heer, die aan den overkant van de straat een bekende ziet en haar een' tooneelgroet' brengt. Eenige jonge heeren hebben het. voorstel' gedaan, degenen, die men ontmoet, een „glimlachje" toe te zenden! Dat is ech ter ook niet. in ernst op te nemen. Men kan niet goed tot een ambtgenoot of zakenvriend of oude bloedver want een klein vriendschappelijk glimlachje richten; en ook tegenover een hooggeplaatste dame, aan wié men zijn eerbied wil bewijzen, zou dat een misplaatste vertrouwelijkheid zijn. En ook in alle gevallen, waarin men een zekere plechtigheid en ondergeschiktheid wil toonen, zou het glimlachje totaal uitgesloten zijn. Anderen mieenen, dat men terug- moet keeren tot den mooien en eerbiedigen groet van de Oosterlingen de hand op hart en voorhoofd. Dat maakt wel indruk op het tooneel; maar op straat? En deze groet kan onder sommige omstandigheden zeer goed' staan, maar ook zeer - komisch; liet hangt er geheel van af, wie hem uitvoert en hoe! Men ziet, dat het niet zoo gemakkelijk zal zijn, een eenvoudige, gemakkelijke, practische en elegante ma nier van groeten te vinden. Maar misschien is de ven genomen werdén, aangebrachte en meti glas voor ziene kijkglaasjes, gadesloegen." Zij leggen er even eens den nadruk op, dat de dieren, ook afgezien van de rekenfouten, niet zelden antwoorden gaven, welke niet overeenstemmen met hetgeen de aanwezigen ver wachtten en misschien wensehten. ENGELSCHE HUMOR. „Ik heb nog nooit zulk een eigenwijzen man gezien als Mr. Bilson. Altijd probeert hij den strijd te be ginnen". „Ja, waarom trouwt de man dan niet?" •—„Wie was toch die arane man, wien je een rijksdaal der gegeven hebt?" „Ach, een oude bekende van mij. De schrijver van het boek „Duizend wegen tot rijkdom"." ,,U gelooft dus, dokter, dat de mosterdpleister mij helpen zal?„Zeker. Dat schrijf ik altijd! mijn pa ti enten voor, die mij des nachts om een kleinigheid laten roepen." „Boem! zeiden de kanonnen. Een knappe, jonge I dame viel van schrik in de armen van 'n jongen man. „Ach, vergeef mij", zei ze blozend, „de kanonnen".. „Dat hindert niets", meende de jonge man. „Wij zul len nog eens-weer naar de oefeningen van de artille rie gaan." Muziekliefhebber: „Wij zullen nog veel van dit jonge genie te hooren krijgen." Een ander: „Maar, hopelijk toch niet vandaag?" Een Zondagsschoolondérwijzer noodigt eens zijn leerlingen! uit voor het plukken van aardbeien in zijn tuin. Natuurlijk komen allen heel graag, in het hij zonder, omdat de onderwijzer aan ieder suiker en slagroom belooft bij de aardbeien. De onderwijzer verzamelt de kinderen om zich heen, en in de mee ning', hun een goede levensles: te geven, vraagt hij: „Zeg eens, kinderen, zonden de aardbeien jullie ook zoo goed' smaken, wanneer je ze uit mijn tuin ge stolen had't?" „Neen", roepen ze in koor. „Eu waarom niejt?" Allen zwijgen, eindelijk komt een kleine jongen naar voren en zegt: „Omdat we er dan geen slagroom en suiker bij hadden." Hij (op dé knieën) „Ik bemin je, mijn hart behoort TCOB DAMES. Kijkjes in de Modewereld. Nu het koudere seizoen zijn intrede gedaan heeft en de herfst ons' koude handten en koude gezichten be- zorgt, worden bonten en moffen te voorschijn gehaald. Een mof is tegenwoordig voor een vrouw, die van elegance houdt een even onmisbaar voorwerp als een hoed; het is niet alleen voor de koude, dat zij een mof wenscht te dragen, maar voornamelijk voor de chic dat zij er een wil bezitten. Maar niet alleen in den tegenwoordigen tijd' wordt de mof gebruikt om gra- cieuser en eleganter te lijken, immers oorspronke lijk diende de mof, die in Italië haiar wieg heeft staan alleen tot dit doel. De Venetinansche schoonen na men geen mof mee op straat om haar blanke handrjes tegen koude en vocht te beschermen1 maar om haar uiterlijk een zeker cachet te verleenen. Tevens ge bruikten zij de mof om kleine aapjes of schoothondjes mee te dragen. Frankrijk nam de mof over van Italië en het is nog altijd niet bewezen of het- een mannelijk of een vrouwelijk wezen was, dat in Frankrijk het eerst een mof droeg. Langen tijd! was dé mof daar het bevoorrechte klee- dingstuk van dien adel. Aan het hof van Frans I verschenen dames en heeren met moffen, welke uit lynx- of marterbont waren vervaardigd. Een burger mocht geen mof dragen. Karei IX veroorloofde dit het eerst aan de burgers van zijn hoofdstad, echter mocht deze „burger -mof slechts uit zwart bont bestaan, ter wijl de adel gewoon was de mof met kostbare kant en zijden weefsels te versieren. Eigenlijk begint de geschiedenis van de mof eerst in de dagen van den jongen Voltaire, toen geheel Pa- iijs er om lachte, dat de heeren der schepping hunne handen in een pijp van pelswerk verstopten. De „ge spierde vuisten" Hadden het immers zoo noodig, warm gehouden te worden. Toen droeg geen vrouw een mof. Later veranderde de mode evenwel' weer en droegen alleen de dames moffen, nu eens waren de af metingen zeer klein dan weer heel groot. Door alle modes heen zijn verschillende bontsoorten als lynx, chinchilla, sabelbont, vos en hermelijn voor het ver vaardigen van moffen gebruikt. De. mooiste moffen van alle m od e tij dp erken beston den nooit uit één enkele pelssoort; twee of meer ver schillende pelsdieren moesten hun huid geven, om de handen van een schoone dame te beschermen. En toen het mode werd', dat de mof precies1 in overeen stemming moest zijn met heti geheel© costuum, kwam men op de gedachte, de hui dén te verven en te „branden." Naast de mof uit bont heeft zich echter ook de uit lichte zijden stoffen vervaardigde een plaats veroverd, vooral in gezelschap en in het thea ter. Zijde en kostbare kanten, fluweel .en brokaat, en niet het minst, pluche, zijn alle dankbare stoffen, waarvan zich een aardige mof ook zonder pelswerk laat vervaardigen. at de wintermode van dit jaar betreft, daarin is iu het bijzonder dé groote verscheidenheid van mof fen op te merken. Hef met pelswerk afgezette costuum en de op dérgelijke wijze uitgeruste mantel hebben moffen doen verschijnen, welke geheel daarbij passen. Ze zijn uit dezelfde stof als het costuum of de mantel gemaakt en met hetzelfde bont- afgezet. Ook dé boed'en zijn dit seizoen veelal in overeen- Onderricht gratis niet slechts in het machine- naaien, maar ook in het BORDUREN en STOPPEN op de naaimachine. Plaatsbeapreken A 10 CE ATS extra per plaats op den speeldag vanaf 's morgens 10 UUR. s <H ÓC N r- VS '-P <s 06 Ph - sy a to T3 a fl6 c3 a -ö 9 5) Van ALKMAAR 1 8.-, 10.—, 3.80, 6.— uur. Van AMSTERDAM 4L— ZUIVER WOLLEN ONDERKLEEDINQ. (fabrikaat wjansin) verkrijgbaar Verdronkenoord 117 achter de Vischmarkt, Alkmaar. 8.80, 8.80, O Alleen op Zon- en Feestdagen.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 6