buitenland. VOETBAL. STADSNIEUWS. De Balkan-oorlog. DE ELLENDE VAN DEN OORLOO. ke loopbaan is hefc mijn streven geweest' om te trach ten door samenwerking van gelijkgezinden iets ten nutte van het land in de door mij voorgestane rich ting tot stand to brengen. Niet altijd' helaas is mij dat gelukt. Meermalen heeft verdeeldheid en strijd tusschen de vrijzinnigen ten gevolge gehad, dat te genstanders, die geheel andere beginselen voorstaan, victorie konden roepen en dat hervormingen, die in hot algemeen belang dringend noodzakelijk waren, achterwege bleven. Geen wonder derhalve, dat ik mij van harte verheug, dat thans gevoeligheden en kleine verschillen worden op zijdte gezet, dat allen bereid worden bevonden, om in het belang van d'e beginselen, die ons dierbaar zijn, zich offers te getroosten, en dat u als resultaat van gemeenschappelijk overleg een compromis kan worden voorgelegd, dat ook voor de Liberale Unie alleszins aannemelijk is. Moebt het straks blijken, dat de groote meerderheid kan het zijn alle afdeel'ingem zich niet alleen vereenigen met het na langdurige overweging vastgestelde con cept, maar ook bezield zijn met het vaste voornemen om al de maanden, die ons nog" van de verkiezingen scheiden, werkzaam te zijn in den' geest van uw hoofd bestuur en in den geest, van het compromis het zal niet alleen voor mij persoonlijk een groote voldoening zijn, en aan mijn herinneringsfeest nog meer waarde geven, maar het zal ook naar mijn innige overtuiging een goed begin zijn, ja meer dan dat, het zal een groote stap zijn op den eenig mogelijken weg, die in Juni 1913 tot de overwinning der vrijzinnige beginse len kan voeren." De voorzitter noemde de aanneming van bet pro gram een historisch oogenblik. Een onzer grootste tegenstanders: heeft dezer dagen verklaard, zeide spr., dat het mooie van het concentratieprogram was, dat het geen personenstrijd bevatte. Men heeft spreker hulde gebracht voor zijn optre den in deze zaak. Hij zou echter niet zooveel hebben kunnen bereiken, wanneer hij niet had' gehad' zijn trouwe medewerkers en zijn bondgenooten van vrij-li- berale en vrijzinnig-democratische zijde. Spr. eindig de met een aansporing om nu aan den arbeid te gaan en met den wensch, dat de samenwerking mocht, lei den tot de overwinning der vrijzinnigen. In de vergadering van den Yrijzinnig-democrati- schen bond! deed1 zich na aanneming van het program een vermakelijk incident voor, meldt het Ilbld. Een personeel lid, die herhaaldelijk het woord had gevraagd op het oogenblik dat de voorzitter het voor stel in stemming wilde brengen, kreeg vérvolgens het woord, vrij verontwaardigd over de weigering van den voorzitter hem het woord te geven. Hot bleek toen, dat hij had willen voorstellen over de zaak een refe rendum te houden, omdat hij dit democratischer acht te. Spr. gaf toe dat dit thans1 weinig doel meer had, doch zou alsnog een referendum daarover wenschen omdat anders1 alleen do afdeeliiigeni omtrent de zaak beslissen. De voorzitter, ofschoon dit geReel overbodig ach tend, bracht dit voorstel in stemming. Met algemeen© stemmen werd dit voorstel verworpen. De voorzitter wees het bedoelde personeellid' er vervolgens op, dat hij eerst gisteren telegrafisch zich als lid had opgege ven. Het bedoeld lid' vroeg vervolgens den president oi door de concentratie niet de domper wordt gezet op het. enthusiasm© van het Nederlancfeche volk. De president: Door de aanneming van dit voorstel na mondelinge voorbereiding in alle afdeelingen en nespiekingen is er het beste antwoord] op gegeven. Het bedoelde lid! schreeuwde vervolgens: het schijnt dat de vergadering bevangen is door een concentratie- delirium. Ik constateer dat hier de democratie wordt vermoord. Ik bedank als lid van den Vrijzinnig-De- mocrat.ischen bond! (Daverend' gelach en gejoel. Ge roep: de vent is niet snik! Heeft hij zijn contributie wel betaald!) LIMBUR-GSOHE KERKDIEVEN". Het is den veldwachter uit Scbinnen en drie mare chaussees gelukt, een dér kerkdieven, die zoo langen tijd het Zuiden van Limburg onveilig maakten, hechtenis te nemen. De L. K. verneemt hieromtrent, het volgende: De beruchte kerkdief C. werd reeds lang gezocht door rijks- en gemeentepolitie. Hij wordt verdacht van den diefstal met braak ini de pastorie te Voeren- daal, alwaar 1200 ontvreemd' werd. Verder wordt hij verdacht van de verschillende kerkdiefstallen in den omtrek gepleegd. Veldwachter Janssen vernam, dat er te Heggen, een gehucht nabij het station Scbinnen gelegen, iemand op een hooizolder lag te slapen en men vermoedde dat het C. was. De veldwachter ging dadelijk naar het station om hulp, In een binnenko menden trein zaten twee marechaussees van de briga de Hoensbroek en een van Nieuwerehagen, op weg naar den verbandcursus te Roermond; dezen gingen dadelijk mede om de zaak te onderzoeken. Op den hooizolder vond men eeni persoon, slapend, met een revolver in de vuist, en al' spoedig merkte de politie met C. te doen te hebben. 0. werd gegrepen, en in verzekerde bewaring gebracht. Zooals wij ver nemen, heeft C. reed's bekend' dat hij den diefstal met braak gepleegd heeft bij den pastoor te Voerendaal, en ook de dader is van den kerkdiefstal te Sweijkhui- zen. C. was nog in het bezit van 70 centen. Waar hij het andere geld gelaten heeft is een raadsel. Hij is naar Heerlen gevoerd. PROVINCIAAL KERKBESTUUR VAN NOORD- TIOLLAND. Tot voorzitter van het Provinciaal Kerkbestuur* van Noord-Holland is benoemd) ds. D. A. Brinkerink te Bovenka rspel; tot secretaris dé heer J. van Witzen- burg, oud-predikant te Amsterdam; tot diens dus ds. C. J. Paassen te Haarlem. secun- zeid eü een reiziger', zich bevindende in een 2e klasse coupé, werd door dien steen aan bet hoofd) gewond. Deze moest zich, daar de trein niet -eerder stopt, aan het station Kesteren laten verbinden. Door de mare chaussees wordt een streng onderzoek ingesteld. In de Wiesselsche bosschen en nabij Udidel wor den voorbereidendte maatregelen genomen tot het hou den van een groote jacht op wilde zwijnen op Woens dag 4 December. Ie Oudewater bij Gouda ontspoorden Zaterdag morgen de machine en eenige wagens van een goede rentrein. Het verkeer tusschen Amsterdam en Rot terdam had hierdoor belangrijke vertraging; verschil lende aansluitingen werden gemist. - Do fabriek van Spoor- en andere Rijtuigen i,lnes te Haarlem zal naar een der omliggende gemeenten verplaatst worden. Zooals dézer dagen gemeld werd, heeft de con cierge van hot Hypotheekkantoor te Breda een be ambte mishandeld, omdat hij na tijd' op het kantoor bleef, ten eandé zijn werk gereedl te maken. De con cierge is thans geschorst, doch weigert het gebouw te verlaten. In afwachting van zijn definitief ontslag wordt het gebouw nu geregeld bewaakt door een rijks veldwachter, die daartoe ook in het gebouw logeert. —-Te Winschoten is gisteren een 18-jarige jonge ling, B. genaamd, in voor-arrest gesteld, wegens ver duistering aan het postkantoor te Stadskanaal De Rotterdamsche Padvinders hebben het voor nemen opgevat, om in den loop van de volgende week een openbare inzameling te houden, ten bate van door het Roode Kruis naar het oorlogsterrein op den Balkan uit te zenden ambulances. De Oud-Katholiek bevat den staat van de Oud- Katholieke Kerk in Nederland op 1 October 1.1. De grootste gemeenten zijn Egmond-aan-Zee met 1825 zielen, Rotterdam (2 gemeenten) met 1249, IJmuiden met 1121 zielen. De uitslag' van den gisteren alhier strijd tusschen Alcmaria Vicirix I elftal is 33. Woanea de Nederlanders van de Duitsohers met 32. gespeelden wed en het Cadetten- Maiuienkoor AGENDA. MAANDAG: Wp,?0?1*101'-" repetitie van 8V2—KB/ri café „Graanhandel," Luttik-Oudorp. Teekengenootsehap „Kunst zij ens doel." tP/2 uur Dansclub A. Crefeld van 5—7 en 8—10 uur, Har monie. DINSDAG: Zansvereeeigimg „Nieuw Levea" me» maa.enkoor Koorl'n'aat r®P voor (lam9S' 7''2 uur, lokaal Moeij Dansclub Alcmaria Victrix, 6 uur, Harmonie, ymn.-ver. „De Halter," oefening voor jongens van n 78 uur; leden ouder dan 16 jaar ,r i°n8'en8' van 1216 jaar van 910 uur turnlokaal „K. en V." Schoolstraat. WOENSDAG: Koninklijke Erk. Schiet ver. „Nimrod schietoefeningen, mir, Noord'-Hollandsch huis, Zaadmarkt. 8 <""Ue<,',n ,n 9—12 vani jaar van 0 uur; flobert- Koffie- Laatste berichten. half MOORDAANSLAG EN POGING TOT ZELF- MOORD. GRONINGEN, 18 Nov. Hedénmorgen omstreeks negen heeft zich een bloedig drama afgespeeld i de Josef^ Israelss t raat ten huize van de weduwe Leiu- weber. NEDERLANDSCH SCHIP VERONGELUKT. Reuter seint) aan de N. Ct. uit Londen, dat de Ni derlaiidsche stoomboot „Dordrecht" bij het invaren van de Tynemonding bij dichten mist in botsing is gekomen met dé Spaansche stoomboot „Juno." Bij de „Dordrecht" werd' de stuurboordzijde ingedrukt-, maar net schip ontkwam nog juist aan bet ken vóór het dé haven bereikte. gevaar te zin- PROTESTMEETING TEGEN DEN OORLOG Gistermiddag heeft in het Paleis voor Volksvlijt en in het gebouw „Handwerkers Vriendenkring" te Am sterdam een protestmeeting tegen den oorlog plaats ge had, uitgeschreven door het partijbestuur van de S. D. A. P. in opdracht van het Internationaal socialistisch Bureau. Vertegenwoordigd waren 389 organisaties en 29 vak bonden, tezamen 950 afgevaardigden, vertegenwoordi gende ruim 100.000 leden, terwijl o.m. van 72 or ganisaties sympathie-betuigingen waren ingekomen. Als sprekers traden op de Duitsche afgevaardigde Hermann Molkenbuhr, de heer De Zwarte uit Brussel Mr. Mendels. en Ten slotte werd onder applaus een protest-motie aan genomen. TWEEDE KAMERVERKIEZING OMMEN. Zaterdag zijn by den burgemeester van Ommen voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vaeature-dr. A. Kuyper) de candidatenlyaten inge diend voor de heeren mr. C. J. A. Bichon van IJssel- monde (christ.-hist.) te Rotterdam en mr. H. van der Vegte (anti-rev.) te Zwolle. EEN INCIDENT. In de vergadering van de vereeniging tot bevorde ring der belangen van de Zuiderzee-visscherij deed zich een incident voor. Naar aanleiding van et verslag van den penningmeester dat een tekort vermeldt van f 74, ontspon zich tusschen den voor zitter, den heer Duymaer van Twist, en den heer welder, een heftige discussie. Laatstgenoemde vroeg wanneer hij zijn geld eigenlijk van de vereeniging krijgt waarop de voorzitter verontwaardigd zeide „Als de heer Gelder wil dat ik daarop inga, is het my goed. Als ik voor de vereeniging reis, dan be- ïeken ik 3e klas, al reis ik 2e klas; meneer Gelder brengt 2e klas in rekening. Dat komt niet ts pas!" De heer Gelder: „U behoeft me niet zoo aan te blaf fen. Ik ben Duys niet!" "tier„Ik ontneem u het woord 1" Gelder„Dan zal ik u een deurwaarder CONCENTRATIE' EN STAATSPENSION- NEERING. Ru, voordat de samenwerking* der vrijzinnige partij en bij de stembus in 1913 een voldongen feit was ge worden, door den Bond) voor St-aatspensionneering leeds gepoogd werd roet in het eten te gooien, ver dient, vooral in het district Alkmaar, zeer die aan- c.acht de houding, welke de heer Fr. Netscher heeft aangenomen. In de vergadering van den Vrijzinnig-democrati- sehen Bond verklaarde hij Zaterdag onder herhaalde bewijzen van instemming, dat hij in verband) met het concentratieprogram het bestuurslidmaatschap van den Bond' voor Staatspensionneering heeft neergelegd. If ij had, zoo lozen we in de verslagen, er op gewezen, dat die bond' een verkeerd] standpunt gaat innemen door zijn besluit aan de verkiezingen te gaan deelne men. Daardoor komen leden van politieke partijen, die aan partij-discipline gehoorzamen in moeilijkhe den. (Applaus). Als lid van hef bestuur van dien bond kan spr. bij de Juni-verkiezingen geen tegen standers gaan aanbevelen. (Applaus). Spr. heeft daarom ontslag genomen, maar zijn liefde voor het Staatspensioen blijft onverzwakt, zijn standpunt on veranderd. (Luid applaus). ^Ongetwijfeld zal de nobele houding van den heer Netscher in het gansche land1, maar in het bijzonder in ons distriet-, door alle waarlijk vrijzinnigen met groote ingenomenheid worden begroet. Waar een der voormannen aldus voorgaat, mogen dé volgelingen tot inkeer komen. In elk geval zullen onze district- genooten, die voorstanders zijn van staatspensionnee ring, zich zeker nog wel eens bedenken, voordat zij den stap doen, die hun de vorige week in de pers werd toegeschreven. in ei se tra at ten tiuize van- de weduwe Lei TT i in dienstbetrekking Jantje van der Ilorn, afkomstig uit ülrnm, die een liefdesbetrekking had met den 23-jangen schoenmaker W. F. Schrekkc uit- Amsterdam. Het meisje scheen echter aan deze verhouding een einde te hebben gemaakt. Hedenmor gen belde Schrekker aan het huis van de weduwe aan waar hij het meisje te spreken vroeg. Toen hij het dienstmeisje de trap zal afkomen trok hij een geopend mes te voorschijn, waarmede hij het meisje een diepe suede m de borst, toebracht*. Het meisje viel bewuste loos op den grond. De dader bracht daarna zichzelf eveneens een snede met het mes toe. Het meisje dat inmiddels om hulp geroepen had, werd per brancard naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Eeni ge doktoren waren onmiddellijk ter plaatse. De toe stand van het meisje is redelijk, die van den dader ernstig. De Turksche bladen maken melding van een groote lurksche overwinning-, welke betrekking heeft op den slag bij I sjataldsja. J>e Turken marcheeren op Mu- radii aan. Een Bulgaarsche divisie zou door de Tur ken zijn ingesloten. 8000 Bulgaren zijn gevangen ge nomen, 3000 daarvan met inbegrip van een cavalerie regiment zijn naar Konstant-inopel getransporteerd. eie Bulgaarsche kanonnen zijn buit gemaakt. Bevestigd) is1 het bericht nog niet, In het Oostelijke Turksche leger is, tot overmaat van ramp de typhus uitgebroken. De Balkanstaten zijn aan het overleggen om een gemeenschappelijke houding ten aanzien van het 1 urksche verzoek om een wapenstilstand vast te stel len. NIET NAAR HET OORLOGSTER REIN De Roode Kruis-ambulanee, die onder leiding dr. Lingbeek Dinsdag a.s. naar Konstantinopei vertrekken, zal wegens de in Konstantinopei sollende cholera de Teis niet aanvaarden. Dr. Lingbeek zelf met dr. Van Ommeren soonlijk wel naar Konstantinopei. De ambulance, die onder leiding van dr. Sikemeier uit Arnhem zal vertrekken', gaat ondanks de cholera, wel naar het oorlogsterrein. van zou heer gaan per- Gemengd nieuws. DE AA NB EST EDI NGSQU AE'STIE TE ZAAN DAM. Te Zaandam werd, zooals dézer dagen is vermeld, eenige dagen geleden het bouwen van dertien wonin gen voor het Gemeentelijk Armbestuur aanbesteed. aanleiding* van het besluit van den gemeente- raad inzake de toepassing van art, 1638 c. en d. van het B. W. (Arbeidscontract') waarbij do risico 0111 ziektegeld enz. op den aannemer wordt overgedragen, werd door de aannemers, die bij den Ned. Aannemers- bond' zijn aangesloten eenparig besloten niet in te schrijven. Nu -echter toch door twee aannemers is ingeschre ven en men vermoedt, dat het werk aan den laagste-n inschrijver, den heer D. Vens te Zaandam znl worden gegund, heeft de afdeeling Zaanstreek van den Ne- derlandschen Aannemersbond besloten dezen principi eel en strijd door te «.zetten en hebben zij zich verbon den uitvoering ran het werk met alle geoorloofde mTdxrelen te belemmeren. Te dien einde is Zaterdag aan alle leveranciers van «uiwniaterialen een circulaire verzonden, waarin deze verzocht wordt zich van directe of indirecte levering- ten behoeve van dit werk aan den betrokken aanne mer of onderaannemers te onthouden, terwijl te ken nen wordt gegeven, indien aan dit verzoek niet wordt voldaan, die leveranciers gedurende twee jaar van allo leveringen zullen worden uitgesloten. Omtrent het al of niet gunnen van het werk aan een der beide inschrijvers zal Maandag door het Bur gerlijk Armbestuur worden beslist. De heer sturen Hiermede was het incident gesloten. GRAPJES UIT DE MAASBODE. Een winkelier die het vervelend rond dat de klan ten het fruit in handen namen om er op te nijpen, hing volgend plakkaatje boven het fruit Belangrijk bericht. De Dames die op het fruit moeten nijpen worden vriendelijk verzocht cocosnoten in handen te nemen Kleine Rudolf, een vinnig stadsjongetje, konit voor de eerste maal in het veld. Hij zag een koe en vroeg aan zijne moeder „Wat beest is dat „Een koe, ventje „Wat heeft die koe op haren kop Twee horens, mijn jongen zegt de moeder. Op dit oogenblik begint de koe Rudolf vraagt aan zyne moeder heeft ze nu geblazen te loeien en kleine »°P welken horen VAN DEN LANGENDLrtC. Gedurende de week van 11 tot en met 16 Novem ber werd aan de veiling te Broek op Langendiik aange voerd 113700 bloemkool, 529700 roodekool, 149400 golekool 105700 wittekool, 1594 zak roodekool, 4 waggons wittekool4750 rammenassen 400 pond schoi seneerrn, 2000 bieten, 625 baal wortelen en 1295 baal uien. BILJARDWEDSTRIJD. Onder groote belangstelling is gisteren in „Central" i het tweede gedeelte van den 30 October te Haarlem begonnen wedstrijd tusschen „Haarlem" aldaar en „Alcmaria" alhier gespeeld. De stand was na 13 par tyen Alkmaar 1840 en Haarlem 1449 caramboles. De voorsprong van 391 punten is na den strijd van giste ren nog met 83 caramboles vergroot, de stand werd Alkmaar 3425, Haarlem 2951. Door „Alcmaria" werd dus gewonnen de groote zil veren medaille, uitgeloofd door de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij. Deze moet tweemaal worden gewonnen om het eigendom der club te worden. De prijs voor de hoogste serie, een zilveren medaille, werd gewonnen door den heer K. Willig met 99 ca ramboles, terwijl de moyenne-prys, ook een zilveren medaille, werd toegekend aan den heer J. Smit van „Alcmaria met als moyenne 51/2. Het hoogste moyen- ne was dat van den heer Willig n.l. 10.45. Bij afwezigheid van het bestuur van „Alcmaria" reikte de heer A. Euglander met een toepasselijk woord de pryzen uit. De correspondent der Daily Telegraph verzekert, dat een Duitseh' officier, von Weiss geheeten, onder de lurksche troepen hij Kirk-Kilisseh heeft gestre den. Men weet echter niet, of hij gevlucht dan wel gesneuveld] is. Generaal Here, commandant van het zesde artile- riecorps in St. Germain is gisteren naar het oorlogs toon eel vertrokken.' om in opdracht van de Fransche regeering de krijgsverrichtingen té volgen. Voor zijn vertrek heeft hij eenige journalisten te woord gestaan wie ij verklaarde dat er slechts twee daadwerkelijke oorlogsmachten zijn, n.l. Frankrijk en Duitschland en twee daadwerkelijke kanonnen die van Krupp en behneider Creusot. „Ik ben een der vele lieden welke de uitnemende resultaten van Schneiders werken hoogschatten, zedde ne generaal en ik ben blij deze gebeurtenissen bij te mogen wonen. Natuurlijk maak ik mij niet te veel illusie, want ik weet zeer goed dat die troepen de slaglinie niet al te na zullen komen. Maar indien de gevechten nog lang voortduren zullen naar ik hoop ue Bulgaarsche kanonnen uit' de fabriek van Schnei der nog* meermalen gelegenheid' vinden hunne uit-ne- mende werking op de Turksche verdedigingslinie bij Tsjataldsja te laten zien." Er UIT PÜRMEREND. Op de heden alhier gehouden najaaraveemarkt (seliei- f Zd6n aangevoerd 539 runderen, geldekoeien f 150 a 330, melkkoeien f 190 a 320, pinken f 110 a 180, graskalveren f 50 a 90. Handel stug. UIT SCHOORL. Uit de voordracht voor hoofd der school te Groet waarop geplaatst waren de heeren J. C. Kettenborg van Amsterdam, D. Brouwer van Velsen en J. Hoek v. n Hei en Boeikoop, is door den Raad dezer gemeente No. 1 gekozen. (Hbld.) Toen dé ran de EEN GRIFFEL IN HET HOOFD Een achtjarig knaapje te Hillegom, leerling vai openbare school aldaar, werd Donderdagnamiddag m het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Hem was eén griffel1 in het hoofd' gedrongen. De toestand Week vrij ernstig en de kleine is dan ook derdag aan de gevolgen overleden. Er loopen, aldus meldt, het Leidsch DbL, over de oorzaak van het ongeval verschillende verhalen. Vol gens sommigen zou het knaapje met een griffel het oor hebben' gezeten, waarop de onderwijzeres ,tlkT-^°U kel>ben- gegeven, waardoor de griffel het hoofd dfong, met het vermeld droevig gevolg. De rechter-commissaris uit Haarlem, metl het ge- i,..1.11 kennis gesteld, verzocht! dén, commissaris van politie te Leiden op de hoogte te worden gehouden van den toestand van den knaap en zoo noodig te voorkomen, dat de kleine na overlijden te Leiden zou worden begraven, wat ook niet is geschied. VAN TEXEL, woning van don barbier P. Vermeulen te Den Burg gistermorgen langer dan gewoonlijk geslo ten bleef, en men een onderzoek instelde, vond men het gezin door ontsnapte gassen uit een vulkachel be wusteloos. De onmiddellijk ontboden geneesheeren nadden vooral met den man groote moeite, vensgeesten weer op te wekken. om do le- nog Don- *Do dames in het in UIT BERGEN. O. M. E. Neelissen en M. Schaper, al hier slaagden te Amsterdam orde-oefeningen. De biescoop-voorstelli „de Rustende Jager" deus eenige kleine ongelukjes goed geslaagd heeten. Ue groote zaal was ongeveer ten halve bezet. Een zei lig bal besloot, den avond. voor het examen vrije- en ingen gisteren in het hotel alhier gegeven, kunnen, behou- ge- KORTE BERICHTEN. Vermoedelijk door een jongen, werd Zaterdag, toen de sneltrein van Amersfoort-Kesteren, omstreeks vut uur de gemeente Veenendaal passeerde, met. een steen naar d»n trein geworpen. Een ruit werd verbrij- ALKMAARSCH BIOSCOPE-THEATER, is voor deze week in 't Alkmaarsch Bioscope- theater een heel aardig programma samengesteld, dat zeker bezoekers zal trekker. Een van de hoofdnum mers is een fragment bijbelsche geschiedenis, getiteld „Sauis dood", een mooie gekleurde film. „Het fa milieleven der vogels", is eveneens een zeer mooie j film, die ons het leven der watervogels te zien geeft. De komische films ontlokten menigeen weer een scha terlach, vooral de altijd-typische Max Binder, die een glaasje „Hunyadi Janos", het bekende laxeermiddel, gedronken had, bracht de lachspieren danig in be weging, maar ook „Van je vrienden moet je 't maar hebben", de geschiedenis van een soldaat, die straf heeft op zyn trouwdag en een vriend in zijn plaats zendt, en „Rigadin beweent zijn broeders dood" gaven aanleiding tot vroolijkheid. „Het laatste avontuur vau prins Curasao" was een al te galant avontuur. Boven dien bevatte het programma een drama „De marte laren des levens", dat zeer in den smaak van het publiek viel en tot slot Pathé Journal, die o. a. op het gebied van mode nieuwe snuijes gaf. CINEMA AMERICAIN. e zouden zeer verkeerd doen, wanneer we van het nieuwe programma niet allereerst het hoofdnummer vermeldden. Dit toch is een belangwekkend drama in 3 bedrijven, een uurfilm, aan welk woord hier aller minst de kwade beteekenis1 mag worden gehecht, wel ke ei* en niet geheel ten onrechte wel eens aan wordt- gegeven. „De verloren zoon" speculeert niet op een ongezondesensatie, integendeel' het kwade wordt er zéér zeker' niet in verheerlijkt. Roerende too- neeltjes zijn bet, welke den ondergang en het- verdriet eener heel© familie, als gevolg' van het wangedrag van den zoon des huizes, schetsen en verheffend' is de teekening van d'e wroeging en de krachtsuiting" hier door van den „verloren zoon," die in Afrika met vrucht een beter levenj begint' en zich' met- zijn armen blinden vader, die tot den bedelstaf vervallen is, ver zoend. De film is van groote scherpte en hooge foto grafische kwaliteit Tintelend van geest is „Calino' als' gendarme," de titel geeft reeds leiding aan het oordeel dergenen, die het nummer nog* niet zagen. „Max Binder is d'r ook" hoorden we een kleine met een blijden klank in de stem roepen. Men weet wat dat zeggen wil. Tal van andere films, waarvan we de gekleurde acrobatenfilm „De Alberts" noemen, voltooien het nieuwe programma. Een belangrijke bladzijde heeft baron von Reitzen- stem geschréven in zijn oorlogsdagboek, dat in de Morgenpost" wordt opgenomen. Een stad om van te rillen is Konstantinopei ge worden, schrijft hij. Er ligt, iets onbekends, iets drei gends in, de lucht, door allen gevoeld, door weinigen nog verkend. Een somber spook is uit dén damp der slagvelden opgedoken en bedreigt de st-ad: de cholera. ok deze belegeraar werkt in het verborgene. In 4 era, den vuilere hoek, het punt- van samenkomst vau alle Europeescli uitvaagsel, zijn totnogtoe slechts twee dooden geweest. Maar een eind verder, wordt de bezoeker geheel omgeven door alle vuil en stank van het Oosten. Daar huist de cholera en haar dage- Iijksche offers hebben de honderden overschreden, en alle gevallen hadden een döodelijke-n afloop. In het lazaret Güllianneh1 is het begonnen. Een Anatolisch iegiment heeft den boozen gast meegenomen Een be teren vo-edingsboden kon hij niet vinden; d'e. bekwaam ste bacterioloog zou niet in staat zijn, voor zijn rein- culturen ie te beters te vormen. Daar vond de cholera de uitgemergelde lichamen van de gewonde soldaten, die in' d'e dagen van den t.é- mgmarsch verslonden hadden, wat ze vonden, om de leege darmen te vullen. Wat de kogels niet konden doen, verricht nu de besmettelijke ziekte. Een groote kans, w-elke de besmettelijke ziekte heeft, is de door dén oorlog veroorzaakte duurte der levensmiddelen. Brood1 is met 50 pet. verhoogd' en zou nog duurder geworden zijn, wanneer de regeering er zich niet mee bemoeid had en dén prijs had vastge steld. Ja heusch, hier heeft de regeering ingegrepen. Slechte twee brooden mogen tegelijk aan één persoon verkocht worden, zoo schaarsch is het voornaamste voedingsmiddel reeds. De arm© kan dus niet- de min ste voorzichtigheid bij de keuze van zijn levensmidde- ten in acht nemen. Het ergst woedt de ziekt© daar, waar d© troepen het dichtst verzameld' zijn. In deTsjataldsja-linie moeten tot heden 2000 ge vallen zijn voorgekomen. Geen wonder. Hademkoi b.v. geleek reeds vóór een paar dagen een mesthoop. I urnen en velden rondom, tusschen de tenten, naast de kookplaatsen, alles was verontreinigd. Daarbij ont breekt het aan water. De streek ligt hoog en de bronnen' geven niets meer. De soldaat drinkt dus uit de regenplassen op de straat. De gevolgen kunnen niet. uitblijven. Tegenover dözo ziekt© staan ook d© doctoron en verplegers van het Roode Kruis machteloos. Hun ge-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2