DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Houtens Cacao No. 276 Honderd en veertiende Jaargang. 1912 DONDERDAG 21 NOVEMBER Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,-— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENORM VERSCHIL in Smaak, Kracht, Geur en Kleur Telefoonnummer 3. met alle andere goedkoope merken. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefa briceerde cacao moet bezitten. Jt BINNENLAND. COURANT Dit unmmer beslaat nlt 3 Marien. ALKMAAR-, 21 November. Op het slagveld rusten, thans de wapens voor een wijle. Maar het geweer blijft bij den voet en wanneer de onderhandelingen niet slagen, wordt de oorlog' weer voortgezet. Hoe is de toestand op het ©ogenblik? De voornaamste steden van Oud-Servië en Mace donië zijn in handen der Serviërs: Uskjub, Djakowa, Prizrend, Koemanowo, Istip en Monastir. De Serviërs rukken naar do Adriatascbe kust op. De Momténegrijnen hebben San Giovanni di Medun bezet. De Grieken hebben, nadat zij het Turksche Thessa- lië veroverden, Snloniki bezet en eveneens talrijke eilanden van de. Eegeïsche zee. De Bulgaren hebben in het gebied1 van Macedo- nisch-Thracië het zoogenaamde middelste oorlogs terrein aanzienlijke militaire resultaten behaald. In Thracië zijn ze tot op 40 kilometer, van Kon.st.an- tinopel opgerukt, zij hebbeni de slagen van Kirk-kil'is- iSah en Loele-Boergas gewonnen en belegeren Adria- nopel. De „groote Turksche. overwinning" aan de Tsja- taldsja-linie heeft blijkbaar niet zooveel te beteeke- nen als de opperbevelhebber Naz.im Pasja aanvanke lijk wilde doen voorkomen. Het feit-, dat er onder handelingen over den wapenstilstand zijn aange knoopt, is een nieuw bewijs, dat de overwinning van weinig militair of politiek gewicht is. Nu er eenmaal een wapenstilstand is, is de vrede zoo goed' als zeker. De verbonden Balkanstaten zul len niet lang willen loven cru bieden en van hun scherpe voorwaarden weinig willen laten' vallen. En als Turkije niet wil welnu dan tirekt men Konstam- tinopel binnen. Tegenstand bieden kunnen de Tur ken immers toch niet meer, hoe langer zij wachten, hoe duurder zij hun nederlaag moeten betalen en betalen moeten zij haar toch. Als oorzaak van den smadelijken afloop van den oorlog wordt nu „de vreemde geest" aangegeven. Het leger is zegt de militaire medewerker van de Mor- genpost te Kenstantinppel door den Europeesehen geest bedorven. Men heeft het ingeënt met de ba cillen van moderne Eurogeesche hervormingen. Er volgde de reactie, welke met dit proces verbonden is. Koortsrillingen gingen door het leger en dientenge volge door het land. Men heeft het arme lichaam ,echt.cr niet de gelegenheid1, gegeven de hervormings- bacillen tpt het einde te laten werken, men heeft het reactie-proces plotseling gestoord. De gevolgen daarvan zijn geweest, een verregaande vervreemding- tu&schen officieren en manschappen en moeielijk overbrugbar,e tegenstellingen in het offi cierskorps. Zegt de officier uit St, Cyr zóó, dan zegt degeen, die in Berlijn geweest is zus De Euro,- ipeescli geschoolde officier kent de troep niet, de on derofficier die na twintigjarigen dienst officier wordt, meent dat. hij nu wel rusten mag en steekt geen vinger uit. Absoluut.' zeker isi liet-: alleen de goede Muselman kan, een goed Turksch soldaat zijn. Uit Europa, keert de Turk, verzwakt door het ten deele onbegrijpelijke leven en voorzien van een be hoorlijke dosis scepticisme, terug en de nog vroome Anatolische boer, die als, recruut bij helm komt, nadert, hem met wantrouwen. Men heeft bovendien vergeten het menschenmateriaal te sorteeren. De trouw op hun post blijvende Anatoliërs kunnen niet tegelijk vechten met de agressieve Koerden. De Griek is geen recruut voor een regiment in Saloniiki en de Bulgaarsche boer is' niet hijster geschikt voor grens wacht bij Kirkkiliisseh. Hervormingen waren nopdig, maar do tijd heeft ontbroken om ze ten einde te bren gen. Het. ware beter voor Turkije geweest indien het. met den ouden geest der voorvaderen ten oorlog ware ge gaan. En het geheim van het succes van den Bulgaar ligt hierin, dat. hij meer vertrouwd! met zijn wapens is dan de Turk. Er zullen nog wel meer verklaringen volgen, maar in elk geval -de Turken zijn op het oogenblik op genade en ongenade overgeleverd. Over de strategische, morede en technische oor zaken van de Turksche nederlagen kan dan later nog wel eens. nader worden gepraat eerst moet de oor log maar eens uit zijn. Was er gisteren nog een uitbreiding te vreezen, vanmorgen blijkt, dat de kwestie van een Oosten- rijkseh ultimatum aan Servië niet veel te beteekenen heeft. Het betrof inderdaad het gedrag der Servi sche militaire autoriteiten tegenover de Oostenrijk- sche consuls in het bezette gebied, maar Servië heeft toegegeven, zoodat die zwarigheid weer de we reld uit is als er nu maar weer geen nieuwe op doemt! RONA TWEEDE KAMER. De Kamer zette gisteren de algemeene beraadsla gingen o-ver de Indische begrooting voort. De heer Scheur er (A.-R.) vervolgde zijne rede. Hij 'kwam tot liet christelijk optreden van de regeering. De toe stand in Indië heet ten gevolge van dit optreden ge- gevaarlijk. Niets van waar, zei spr. Er is in Indië eem algemeene agitatie tegen den go.uverneur-g,ene- iraal. Dat is de kwestie, Is er dan geen plaats voor een Christen-staatsman in Indië? vroeg Spr. Dan behandelde spr. de Chineezen-kwestie. Dit vraagstuk meende hij' moet opgelost worden dóór eene regeling van de rechtspositie der inlanders. Het is gevaarlijk, aan de Ckimeezen steeds meer rechten te geven, zoolang de positie van de inlanders niet is geregeld. De inlander® voelen het als een bevoor rechting van de Chineezen, wanneer aan dezen rech ten wordt toegekend. En dit vervreemdt de inlanders van ons. De heer Hugenholtz (S. D. A. P.) sprak ook over de Chineezen-oproertjes. De regeering' had' den bodem daarvoor voorbereid, door het hatelijke passeu- cn wijken stelsel en dergelijke uitzonderingsbepalin gen. Spr. critiseerde de handelingen van de regeering en den gouverneur-generaal in de kwestie; evenzoo de houding van den procureur-generaal. Er was, zei spr., wanbeleid' bij de autoriteiten. Sipr, betoogde zeer uitvoerig, dat men te Soerabaja te doen heeft gehad) met een bedrijfsetaking uit soli dariteit, een verzet van alle Chineezen, en dat geheel ten onrechte thansi de voorstelling wordt gegeven, als of die staking: het gevolg wast van enkele kwaadge- zin.de elementen, waartegen de goedgezinde elementen beschermd moesten worden. Spr. hield', trots interrupties van den minister, vol, dat de voorgenomen hervormingen afgedwongen zijn door de Cbineesche beweging. De heer De Beaufort (v. 1.) zeide, dat men het niet moet voorstellen alsof van regeeringiswege het Christendom wordt gepredikt, de zending is geen regeeringsorgaan. S,pr. vertrouwde, dat de minister zich aan de vroeger door hem afgelegde verklaringen zou houden. De heer Bogaerdt (R. K.) diende met eenige andere leden een motie in, strekkende om binnen een tijdperk van 10 jaren maatregelen te treffen tot ver bod van opium in geheel Indië behalve voor genees kundige doeleinden. De Kamer besloot voortaan, tot Kerstmis, :s Maan dags te vergaderen, en driemaal per week avondver gadering' te houden. In de avondvergaderingen van de komende week zal 't eerst aan de orde komen do begrooting van justitie. DE „KORTENAER." Blijkens te 's-Grav.enh.age ontvangen bericht, is de „Kortenaer" gisterochtend te Smyrna aangekomen. NAAR HET OORLOGSTERREIN. Gisternacht arriveerde te Rotterdam uit Amerika het s.s. ,,Campnnello" der Uranium Steamship Com pany. .fel Aan boord bevonden zich 900 terugkeerende land verhuizers als Oostenrijkers, Russen en Bulgaren. De laatstgenoemden, 350 in getal, waren door hunne re geering teruggeroepen. Onder hen hcerschte een zeer enthousiaste stemming. Slechts enkelen hebben hun ne vrouwen medegebracht; de meesten hadden hunne vrouwen en kinderen achter gelaten. Gistermorgen half 10 zetten zij van het Maasstati on af die reis met een extra-trein voort. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. In Hotel Igesz te Schagen vergaderde gisteren de Vereeniging tot Ontwikkeling van dein Landbouw in Hóllands Noorderkwartier ouder leiding van den heer R. Visser Lz. van Berkhout. Do voorzitter betreurde in zijn openingswoord' dat zoo weinig' gebruik gemaakt wordt van het vakonder wijs, hoopte, dat vele gemeenten zullen overgaan tot bevordering' vani het landbouwonderwijs en dat de ouders van eventueele leerlingen daartoe die besturen zullen mogen aansporen. Voorgesteld! werd, dat de. vereeniging zich vereeni- gen zal -met de strekking van het adres door dien Boe renbond] tot de Regeering gericht, om art, 2 dier wet <5p het L. O. zoodanig t.e wijzigen, dat het landbouw onderwijs onder de verplichte vakken zal word'en op genomen en dat de onderwijzers met landbouwakt-e een verheoging van salaris krijgen, evenals dit het geval is met de hoofdakte. Tijdens de discussies sprak de vergadering zich uit, dat het wel wen schel ijk maiaa* niet verei&cht is, dat het hoofd! der school van een plattelands-gemeente de landbouwakte bezit. Na zeer uitgebreide discussies werd' de zaak aange houden tot de volgende vergadering. De heer dr. L. T. C. Stehey bracht vervolgens rap port uit omtrent- het bevorderen van goed melken. Uit het. rapport van den heer C. D. Kaaskooper, omtrent de beproeving van zwadkeerders bleek, dat deze zeer goedl geslaagd mag heeten. 6 machines na men er aan deel. Ook de beproeving van zel'fbinders, waarvan rapport uitgebracht werd' door den heer P. Mel'chior is geslaagd,-hoewel slechts twee machines er aan deelnamen. De wenschelijkheid) bleek hierbij, dat landbouwers gezamenlijk recht&che en linksche machines aanschaffen, zood'at ze elkaar kunnen hel pen. De heer C. Nobel deed! hierna eenige mededeelin- gen omtrent het Landbouwhuishoudonderwijs. De 5- mrige cursus A te Alkmaar is zijn tweede leerjaar ingegaan, met 12 leerlingen. De cursussen C te Beemster ,en Winkel slagen uit stekend'. Men hoopt, dat deze dit jaar met goed' re sultaat. zullen afloopen. De cursus in koken, en voe dingsleer te Winkel voor arbeidersvrouwen heeft zeer veel succes gehad. 20 vrouwen namen er aan deel. De cursus voor boerinnen te Winkel, waarin onder wijs gegeven- wordt in koken en voedingsleer en land- bouwkennis' slaagt, in allo opzichten- Besloten werd dat de voorjaarsvergadering in Oost huizen zal worden gehouden. Tot bestuurslid' werd' gekozen de heer J. Best Nz. van Baarsdoipermcer en tof voorzitter de heer D. O. Rezel'man van Anna Paulowna. Aan de orde kwam daarna, de bc-spreking van do belangen, waarvan men de behartiging voor het vol gende jaar aanbeveelt. Na een inleiding van den heer, dr. Schoy werd be sloten ook het volgend, jaar het goed melken te bevor deren. De heer JI. Waiboer Az. verdedigde ook het, be vorderen van goed ploegen in het komende jaar ter hand te nemen. Aldus werd besloten. Na een inleiding van den heer D. Schoenmaker werd besloten tot. deelneming aan de nationale en in ternationale landbouwtentoonstelling to VGravenha- ge in 1913. Da arna leidde de heer F. Schenk Dz. het punt „Op welko wijze kan het gebruik van goede fokstieren wor den bevorderd" in. De vergadering machtigde het bestuur plannen te ontwerpen, om te komen tot de oprichting van een vereeniging, die 3 a 4 fokstieren, zal aanknopen, om dezo ter dekking beschikbaar to stellen. Men hoopte in deze op medewerking met de Provinciale Commis sie en de fokvereeniging. Na e«n inleiding van den heer 0. B. Kaaskooper, werd besloten, pogingen aan te wenden tot instelling van arbitrage-commissies' voor den veehandel, daar deze zeker in 't belang van de landbouwende bevol king zullen kunnen werken. Daarna leidde dr. Schey inhet uitgeven van een brochure over de voorziening van boerderijen en zui velfabrieken van goed water voor het zuivelbedrijf en de winning voor consumptiemelk. Na een inleiding vn.n den heer D. Brander Tz. sprak de vergadering de wenschelijkheid uit, dat de vereeniging pogingen aanwendt, ter bestrijding van tuberculose onder het rundvee. Do voorzitter leidde vervolgens in de bespreking van het ontwerp van wet tot. verkrijging door landar beiders van land met woning dn eigendom of van lo9 land in pacht. Het bestuur zal haar aandacht op de zaak geves tigd, houden. Hierna werd na de rondvraag de vergadering ge sloten. Gemengd nieuws. ONGEPASTE GRAP. In een kerk, in 't Land! van) Heusden, werd een bank biljet- van 100 gecollecteerd voor de armen. Toen diakenen liet opgevouwen biljet nader bekeken, was het. een, reclamebiljet. Vroolijkheid en veront waardiging wisselden elkander af. Do predikant- deel de de vondst in de nvond-godsdienstoefeninig mede en gispte in krasse bewoordingen de ongepaste handel wijze, er echter den raad' bijvoegende, om, indien het een vergissing was, deze alsnog te herstellen. DE DANSVEROEDUNING TE WAMEL. Gisteravond vergaderde de Raad der gemeente Wa- mel in hoofdtaak om to beslissen over een adres van 143 ingezetenen der gemeente, waarbij verzocht wordt- de verordening' i.n te trekken, die clans, muziek en openbar© vermakelijkheden na zondsondergang ver biedt. Na een langdurige bespreking werd! gestemd en bleek slechts óón1 lid voor tie wijziging te zijn. l it. de discussies stippen we het' volgende aan, meldt het Hbld. De voorzitter (tot dë led'enj)U wordt die beschul diging aangewreven, dat gij een verordening hebt ge maakt, die strijdt met het algemeen belang. Me.n mag van u eischen, dat gij u verdedigt. De heer J. van Elk: Wij doen) wat wij goed' vinden en als de burgemeester zich recht wil verschaffen, dan mo-et liij het. maar zoeken. De lieer Van dier Ven: Alsi wij de verordening maar goedvinden. De voorzitter: Ik wil1 ten ernstigste waarschuwen tegen broodroof, die men voornemens is te plegen. De heer en Pompe en Eisen hebben afschrift genomen van de handteekeningen en in verband! met geuite dreige menten, meen ik die waarschuwing' niet achterwege te mogen houden. De heer Pompe: Belachelijk! Ik zal er nooit aan meedoen. De voorzitter: Die verzekering neem ik in dank aan. Maar de heer Hol' dan! De lieer Hol: Dat men voornemens is, mij te tref fen, weet ik van een 'der kerkmeesters, De voorzitter: De houding' van de. hoeren is anders dan in de vorige zitting. Argumenten vóór de veror dening heeft hij niet vernomen. Hij wil de heereu waarschuwen: de. komende Raad zal aan deftigheid inboeten, maiar aan intellect winnen. Gij zit hier als een Raad van voor 1848. DE inbraak: bij GRAVIN VON PüCKLER. De kermisreiziger H. de G. is te Enschede aange houden en naiar Wageningen overgebracht,, omdat men meende in hem den persoon te hebben gear resteerd, in wien men met vrij groote zekerheid den dader van de inbraak bij gravin Von Piickler ver moedt. Hij is geconfronteerd) mot een drietal perso nen, die den vermoedelijken dader den morgen ua de inbraak hebben gesproken. Een daarvan herkende de man vrij stellig, de beide anderen absoluut niet. Een huiszoeking te Nijmegen bij de familie van de aan staande van de G. bracht aan het licht, dat de G. on langs twee fietsen heeft gestolen^ welke, daar in be slag genomen werden. Wegens1 dezen diefstal wordt hij te Arnhem in hechtenis gesteld. (Tel.) DE rnXOODIGlXG TOT HET ZEVENDE NE' DERLANDSCHE PIIILOLOGENCOXGRES. Dr. F. 11. Dams té uit Utrecht schrijft in de X. R. Cf. „Een paar dagen geleden ontving ik de uituoodi- giiig tot het zevende Nederlandsche Philologenoon- gres, dat 2(1 en 27 Maart te Groningen zal worden gehouden. Tot. mijne verbazing* en verontwaardiging is dat stuk in tóne zoogenaamde vereenvoudigde spel ling geschreven. Tot mijne verontwaardiging niet omdat ik de spelling van De Vries en Te Winkel be wonder of eene andere spelling verfoei, maar omdat lo. de spelling van Do Vries en Te Winkel de door onze regeering gebezigde en du s onze spelling is, die ook door die besturen der vorige congressen is ge volgd, en 2o. hot bestuur voor het zevende congres niet hot recht had om daarvan af te wijken, te minder daar op het vorige, congres daartoe geen vergunning is gevraagd of gegeven. Aangezien het bestuur voor het zevende congres derhalve zijiie opdracht misbruikt tot een propaganda middel voor eene nieuwe spelling en dat wel terwij! de regeering zelve de herziening onzer spelling heeft ter hand genomen, w-ensch ik hierbij openlijk tegen die eigenmachtige handelwijze te protesteeren."

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1