Wandkalender 1913. Openbare Verkooping Twee pcrceelen uitmuntend Weiland Openbare Verkooping 40 perceelen uitmuntend weiland, P. J. C. van Toornenburgh, Te bekomen 7 SUNLIGHT-ZEEP omslagen Voor 13 een Kindersprookjesboek, Voor 59 vier verschillende Schilderytjes. i Het orgeltje van de ziel Stokpaardjes- LS" -Zeep OPROEPING Openbare Hes*lcooping P. J. C. van Toornenburgh, Drie perceelen uitmuntend WEILAND 2 Hectaren 79 Aren 70 centiaren, een perceel bosch te Groet, ADVERTENTIE N. Stokpaard j es-Leiienmeik-Cream te Schagerbrug, gemeente Zype, aan het BUURTJE nabij SCHA GERBRUG aan den Schagerweg kadaster gemeente ZijpeSectie D, nos. 1534, groot 1 Hectare 61 aren 70 centiaren en 1535, groot 1 Hec tare 34 aren 10 centiaren. te Groet, gemeente Schoorl Notaris te ALKMAAR, van te Hargen, gemeente Schoorl, aan den Houtendijk, het Kleiwegje en den Hoogenweg, samen groot groot 26 Aren 15 centiaren. te ALKMAAR, zoolang de voorraad strekt in rnil voor een prachtige verder Circulaire rond ieder stuk Zeep, ter, mevrouw-, Doncaster." „Dank u wel," ant woordde ze, „ik heb uitgerekend] -dat ik in Doncaster mijn vogel versch watier moet geven. Wilt u zoo vriendelijk zijn voor mij dit kleine bakje onder de kra-an- te vullen?" „Mijn vrouw is zoo zenuwachtig ein angstig, dat ze s nachts nauwelijks- slaapt" „Is ze ook bang voior inbrekers?" „Ja". „Daartegen weet ik een goed middel. Mijn vrouw leed! er oo-k aan. Toen heb ik haar eenvoudig verklaard, dat een man, die -stelen wil of het voornemen heeft iemand te vermoorden, heel zachtjes werkt dn- bovendien -geen lawaai op de trap maakt. Sedert dien tij-dl i-si ze rustiger." „Du, daarvoor zal ik oppassen," meent die man, „anders maakt mijn vrouw mij altijd] wakk-er, als -er geen ge luid] op de trap is." VOOR DAMES. K'jhjes in «le Modewereld. a;n de avondtoiletten wordt w-eer veel werk ge maakt voor het komende seizoen. Ondanks de inge werkte igepliss-eerdte volants, borduursels en d'raperie- ®n blijven de japonnen toch van zeer e-envoudigen snit en behouden voor het figuur, t-olcb de zoozeer ge- wemschte „slanke lijn". De eenvoudigste japonnen zijn van taffet zijde, zijdlen voile, soepel' satijn of be werkte tulle. De meer giekleed'e toiletten hebben een g-azen metaal-acht-igen-, changeant op zijde of fluweel gewerkt overkleed of ko-sthare draperieën. Tule speelt weer een hoofdrol en wordt fijn of grof, effen en ge streept vervaardigd, sommige soorten zijn met kleine pareltjes bestikt. Tunieke-n' beleven) bij de nieuwe toiletten) weer een gouden tijd, zij zijn bijzonder ini de mode evenals de -overrobes-. Zij worden eenvoudig glad .afgewerkt vervaardigd] of wel rijk-er met kant omzoomd; een wit of zwart satijnen* met witte tule gevoileerd] -overkleed ia bijzonder- ge-kleed. Ook bij costuuni,rokken blijven de tunieken n-og steeds in den smaak, daarbij zijn twee soorten wel de voornaamste: dé opgenomen) tuniek, die alleen jon gere dames- staat en de gladdie tuniek, die iediere da me -kan dragen; de eerste -is-vaak bevestigd op een g-eplo-oiden rok, die natuurlijk van zeer soepele stof m-oet- zijn. De korte tuniek van een toilet van soepe le stof hangt luchtig van vor-en naair achteren, in plaats van -zooafe vroeger in dien) rug korter te zijn. De lange tunieken zijn) 'meestal van voile of zijden mousselme gema.akt, terwijl ook tul'e d-e niet meer nieuwe japonnen handig opfrischt. De gedrapeerde tunieken, die zeer veel- -opgang maken, worden van onderen teruggeslagen nadat zij eerst g-efromsdi zijn. Men versiert ze met eigenaardige borduurmotieveh of men maakt, ze van afstekende' gebloemde stof. Vele jacquets zijn tegenwoordig van een ceintuur voorzien, sommige hebban -een lederen ceintuur, ande re een stoffen; de meeste klimmen een weinig- boven de c-ci n-tuurl ij n en komeni alleen vóór- en rugwaarts of zijwaarts te voorschijn; zelden- -omgeven zij dé ge- h-eel-e oeintuurlijn. De ceintuurs bestaan uit dof le der in overeenstemming van kleur met de stof, uit zwart blink-end! of verlakt leder, uit zwart leder met blauw, groen of oud-rood gekleurd' Iedere omranding v-en gekleurd' koordje, uit stof met soutache koordjes tres of lederen -passe-poil. De gespen, haakjes- en nestelgaatjes zijn uit ipietaal in allerlei soort: mat of bli-nkend vergul-d koper, dof of bruinachtig zilver of geoxideerd- staal. Dour BERNARD CANTER. (Nadruk verboden). Ouwe Dirk de Lapper was toen zijn vrouw stierf alleen op de wereld. Hij hadl een zoon gehad, die als koloniaal naar Indië was gegaan en daar zijn leven had gegeven voor de eer, da macht en de welvaart van zijn vaderland'. Gegeven is wat overdrachtelijk gezegd. Hij had een behoorlijk handgeld ontvangen. En daarvan had' hij zij-n- moeder een deel gegeven. Toen ze hun jongen weg hadden gebracht naar 't schip, waren de -ouders, huiswaarts gaande aan '1 overleggen gegaan- wat ze met het geld zouden be ginnen. En na een w-eek averleggens, telkens de vijf tien rijksdaalders uittellend op 't wrakke tafeltje van de achterkamer in de kelderwoning, met huiverige vreugde om dat vreemde van 7t- geval, opeens! zooveel zilver bij elkaar te zien, ha-dld'en -ze besloten een straat orgel er voor te koopen en daarmede voortaan de stad rond te rijden. Zij ha-ddem een nieuw -orgel gekocht met vier wijzen er op. Een d-ans, een vroolijk moppie, een treurig moppie, want dat willen, de dienstmeissies- ook, 't bin- ne me zukke rare teugeswoordig, dat had de vrouw van Dirk zoc besteld en Dirk hadl als vierde -nummer heel graag 't „Wien Neerlan-disch Bloedt gehad, zoo te zeggen-, omdat zijn zoon nou in den- Oost tegen de ■blauwe jongens an 't bakkeleien was geraakt. Maar de koopman- had 'm dat sterk afgera-aie. Da-t was veel te vervelend op den duur. En dan waren dé tijen er met naar, dat de menschen zooveel' om d'r Neer- land'sch bloed ma-alden. „Kan het jou- wat schelen, moeder, wat voor bloed! je hebteen flinke bloedr worst m de pot hebben, da's wat anders. En nou jij moeder?" v jaL.mi0ec'^r was' dat met 'm eens en als orgelman had Dirk alleen te maken- offe de -minse 'm een cent gaffe of met en offe ze sociale ware of geen sociale, pat kon -mi koud) laten. Mlaar wat de koopman- 'm dan aanraaide. Toen had de koopman 'm het lied van Torredorus, d'en- Spaians-chen- stierenbevechter uit db opera-keme- e Sarmen op 't orgel gezet en jongen ja, daar had- ie goed mee verdiend. De dans, het vroolijke moppie en het treurige moppie dejen het 'm niet maar zoodra als lorredorus aan de 'beurt kwam, stonden de men schen stil en de jongens begonnen het mee te fluiten en de dienstmeissies' schoven de ramen op en- zijn vrouw haalde goed centen binnen. Zoo hadden zij sa men met het orgel hun bestaan. Het was wel hard werken,^ want den heelen dag een orgel' voortduwen en als j-e stil staat' de kruk draaien en telkens het zware stel aanzetten en dan met die hooge bruggen, t viel met mee. Maar zij hadden hun bestaan, zomer en winter door en dat was al' veel. En zij hadden ge spaard en gehoopt op de terugkomst van hun jongen. Want Willem hadl de centen gefourneerd en as-ie te rugkwam uit den Oost zouwen ze 'tm eerlijk terugge ven en dan kon-ie óók een orgel koopen en na-ar een andere stad! gaan. Maar Willem was ginds gebleven, fourier Ho. zooveel, was in 't hospitaal gestorven aan een klewangwond, dwars over zijn hoofd. Toen het met het succes van Torredorus- wat te minderen begon, hadl de koopman tegen een kleine vergoeding, na lang beraadslagen het vro-olijke mop pie van 't orgel genomen en er nog een andere opera- comedie opgezet, genaamd „de Vuist van Genot." En mirakel, watte de meissies daar ook weer een sas- in ha-dde, ze stonden) -er kepleet op te waehta of-ie d'at stukkie nou aan 't afdraaien gingZoo was 't dan gebleven dag-in, da,g-uit, gingen Dirk en zijn vrouw uit het achterstraatje, waar het orgel goed' on der zeildoek en een oude wollen deken- toegedekt in een ouden stal onder gebracht wast, met hun. orgel de stad in en 's -middags kwamen ze terug en tel'den de een-ten. Mindbr dan! een gulden was het in die goeie tijd'en nooit. Toen was zijn vro-uw gestorven en Dirk was nu al leen op de. wereld. Hij was allang wat sufferig ge worden van a-ltoos maar diezelfde moppies te hooren of ho-o.ren deed-ie ze niet eens meer, h-et was maar zoo'n geroezemoes van tonen en 'klanken, dat hij hoorde, draaiend] aan den beugel. Hu, na zijn vrouws dood'^ werdde murtner-eierd'erig in zijn- hoofd. Een buurjongen liep nu met 'm mee om db oenten op te halen en mee te duwen als het orgel tegen een brug op moest. Het orgel, nu niet meer verzorgd] en on derhouden door de vrouw, begon- als zijn- baas, ook suf- rerig te worden. liet hadJ ook al heel wat jaren mee- laan. Lag het er aan dat Dirk stijf in zijn eenen arm begon te worden van al dia jaren draaien? Of dooi het rimmetiek, dat hij in zijn kelderwoning had opgedaan- Maar de wals, wa'armede het repertoire begonnen was, db „Valse des Sylp-hides" van Ganne had zijlij oo-rspronikelijk tempo geheel- verloren) en was nu uit zichzelve.een treurig, lijzerig moppie geworden. En de ,,1' a-ust van Gouncdf', had' al) het diabolische, waar de diens-tlmeisjesi -eni de slagersjongens en de zoo fatsoenlijke winkeldochters uit db magazijnen van ren, hand1 en sajet zoo verzo-t op waren, afgelegd' en alleen het „Choeur des Vieillardls" hield' nog wat tempo, wellicht omd'at het zelf een) grijsaard] was, die het afdraa-id'eDe „Torréado-r" was al-le Vuur en wreedheid1 kwijt. Arme Carmen. Don José on-trouw te moeten worden) voor iemand, die waarlijk met zulk een saai en- zéér v-a-lsoh gezongen- lied! eer een os ver diende te hoeden, dan een stier bevechten'.En de inkomsten) werden minder veel) minider. Het lag niet alleen aa-n' 't verscheiden van -de pientere orgel draaiersvrouw, die breed'heupig en- altoos kraakzinde lijk -de dienstmeisjes hadl gesuggereerd, dat zij haar een cent gevend, een weldaad! deden -aan zoo iets als de eigen moeder of instinctmatig gehoorzaamd had den aan een bevel' als db vrouw, wat ongeduldig, de centen bevelend hadl doen klapperen- in de platte, hel- d'er-gli:mmendb messing leurbus. Ook niet geheel ,aan dien a-a-p van een jongen, die zeker den s-ufferigen man, -die 't bevelend' oog vani zijn vrouw mis-te, er wel eens voor een paar centen bij lapte. Maar ook aan de concurrentie. Er waren andere orgels gekomen, 'hee- le groote, met veel verguldsel en mekani-eke poppen d. r op van pa-ardiespul-juffers; die op belletjes sloegen en groote blinkend-gele trompette-n er voor in, waai de muziek uitkwam. Ja, je ha-dfi er een, dat' noemde Dirk d-e „asemafsnij-er," omd'at d'at vervl.orgel alle eerlijke ouwerwetsche orgeldraaiers db asem afsnee want was die vóór je in een straat geweest, verdijd as je nog één cent ophaal-de, of 't moieis't van je ouwe vaste klantjes zijn. Hou, daar waren er onder, die ga ven 'm wel -graag z'n cent zonder muziek ook, want kwam wel voor, dat ze den jongen zeiden, dat baas maar gauw met zijn orgel moest oprukken dan een cent of een iplak in d'e messinghus gooiden, welke óók a-1 me-t. d-e jaren do'f en gebult en oud was geworden. Maar d'at dee-ie niet.. Hij was geen- bedelaar. Hij wilde de menschen waar voor hun geld] gev-en. Voor wat hoorde wat. En bij 't rimmètiek en den stijven! arm kwam nou nog de aamborstigheid.Hij begon voorover te mopen en veel te hoes-ten. En d'at rare orgel, dat scheen wel net d'ezelfdb kwal-en' .als zijn- baasi te heb ben. Want soms-, zo,a midden ini het koo-r van de grijsaards1 of in het lied' vanj Escami-llo, hij kon vlu of langzaam draaien, kwam) er geen geluid' en dan even zoo'n piepen, net alsof eenJ mensch het op zijn borst had en dan, as 't orgel had- gehoest, kwam er opeens weer een flinke toon, dat je er te met as- je stond te draaien1 en in jezelf .aan 't- soezen was- over je eenigsten jongen; die db blauw,e jongens hadden vermoord of over je best wij-f, dat je altoos zoo trouw en goed hadl verzorgd', jouw en je orgel, nou ja das maar gekheid, maa.r zoo'n orgel mot toch óók zijn ver zorging hebbenopeens, as je zoo uit gewoonte onder t draaien, -aan' 't soezen) was, hoordé je dan je orgel een stem opzetten, dat je er temet van op schrok. Het le-ek m nu ook w.eL soms' of met db- jaren hij en zijn orgel'kleiner waren geworden. Hij, nu, ja, een mensch die over de zestig komt, gaat krimpen en- dan als je van t rimmetiek en 't as-tma, voorover gaat lo-o pen, maar zijn orgel'. d'ait kw,am dan' zeker, omdat ze nou met zukke bakbeesten rondkrooien, vooral d'at eéne, met een trom- -er op met mekanieke trommelstok ken- en beelden van d-raaiende flodders, die op een tri angel sloegen. Zij had'deu er warempel' nou ook al een hit voor, om het te trekken. Hij had zijn wijk hoe langer ho-e kleiner gemaakt, want zoovéél straten as vroeger kon hij niet meer duwen en ook -loonde het m-et meer. Want de vaste klantjes waren1 zoo lang haam aan' verhuisd of gestorven of ook ouwe men schen geworden, die geen orgel meer wilden of kon- den hooren. Omdat het draaien niet meer wilde met) zijn ar- >nen. ook zijn linker begon stijf te worden, speelde iJ n;u Seen' heele wijs' -meer af, maar zood'ra hij een stukje had' gespeeld en hij voelde, daar krijgt de Vuist van Genot het weer op zijn borst of Torredorus heit last van- zijn bezetting, dan hiel'dJ-ie! -maar op en hij liet t or-geltfje staan en) ging zelf met de doffe leur bus r-on-d. Want de jongen was -groot-er geworden en werkte aan de kaai bij d-e schuiten- en een nieuwe jongen in 't vak op te leiden, loonde niet. hij kon zijn paar klantjes wel alleen af Maar hij was niet' kwaad op zijn orgeltje. Hij hield van dat- oude kastje met meziekkie in zijn buik, ie a-1 die jaren zijn bestaan van- had gehad: Het hem een vriend geworden m-et een eigen stem en gen ziel En samen verouderd, w,as er tusschen die twee zen-s innigheid van leven ontstaan-, iets van dat voel der „saamgehoo-righeid", 't welk menschen dmgen doordringt, die lang samen den strijd om bestaan der zwakken hebben doorstreden. de en waar- was ei- we- ge- en 't Ingezonden Stokken. DE VERKIEZING VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Den Weled. Heer Redacteur der Alkniaarscfhe Cou- rant, alhier. Weledele Heer, In verba ndl met het Donderdag 14 dezer in Uw blad vermelde omtrent de verkiezing van 3 leden- v. d. Kamer van Koophandel, waarmede ik het volkomen een-s ben, verzoek ik beleefd) het onderstaande in uw blad te plaats-en, daar ik in deze geheel neutraal wil blijven, gezien de opzet waartegen ik van 'tl begin af aan heb geageerd! en de zaak zonder -onderscheid' van personen thans haar beloop -moet hebben. De zinsnede „n-a-ar men beweert was het erop aan gelegd de twee Katholieke leden eruit te werpen," noopt mij U db juiste toedracht mede te deelen. Reed-s meer dan een jaar geleden w-erdi door enkele leden dbr z. g. n. Maan-diagsche Beurs-elub in algemeenen zin besproken of het niet weruschel'ijk zou zijn bij een eerstvolgende verkiezing te trachten jonge, frissche krachten- in de Kamer te brengen. Over -dit onder werp is niet meer gesproken -dan voor een achttal weken terug. Da-ar ik in dien] tijd] door bijkomende omstandigheden g-een medereiziger was der Maan- da-gsche Club vroeg ik 's Maandags den 28sten Octo ber in de -coupé den heer Thoms-en hiernaar. Z-ed. deelde mij toen mede hierover persoonlijk te zullen komen spreken-. Den Dinsdag daarop vroeg ik den heer Th. telefo nisch wanneer ik hem kon verwachten) en was zijn antwoord dat Hij n-og eenige dringende bezigheden- in orde moest maken voor de Gemeenteraadsvergade ring van Woensdag. Echter hoopte hij Donderdag even te mijneni kantore te ko-men, wat d-an ook ge schied is en toen deed' de heer Th. mij d-e medbdeeling dat het de bedoeling was twee nieu-we leden, die reeds hadden toegestemd, in de Kamer te brengen. Ik ma-akte^ hier tegenover hem de -opmerking, dat deze -opzet niet in den ha-ak was-. Zed'.'s verweer hiertegen was, dat hij in- deze toch niet kon ageeren tegen- zij n schoonvader, den heer Potgieser. Hierop heb ik den heer Th. -geantwoord d'at hij den schijn zou verwekken dat het de bedoeling was de Katholieke led-en uit te werpen. De heer Th. echter hield zich eraan niet te gen zijn schoonvader te kunnen ageeren-. Ik ben- toen nog ten overvloede naar desi hceren Thomson/s- kan toor gegaan, er nogmaals dringend op wijzend alles, te vermijden dat maar eenigszims den schijn kon- geven van een -niet zuiveren) opzet en voor alles een openlijken strijd te voeren en wel 3 tegen 3. Ik deel de hem tevens- mede alleen- op deze wijze te willen me dewerken. Ik hoorde van db zaak niets meer; angstvallig liet men het onderwerp -onaangeroerd tegenover mij, tot dat de bekende annoncq van aanbeveling Woensdag avond in Uw blad voorkwam -met de -onderteeken-ing „eenige kiezers." Zood'ra ik deze -annonce las, heb ik een der -a-anbev-o-len candidaten, den heer Hollsmuler, gevraagd of de annonce met zijn voorkennis was- ge plaatst. Zed'. verklaarde m-ij er niets" van- te we ten. De bom was gesprongen! Wat is- nu het geval: Wanneer ik db een of andere dringende za-ak te be spreken heb w-eet ik mijn boekhouder, den heer Zwa-answijk, bijna steeds na kantoortijd te vinden bij den heer Boom, zijn voormaligen patroon en schel ik hem daar op of hij w-ederkeerig mij. Het gesprek kwam dien avondl natuurl-ijk ook over het brandpunt, de annonce, en db heer B. zei-de mij datl dit toch een zeer^ unfaire handelwijze tegenover de Katholieke partij was. Ik deelde den heer B. mede dat ik, wat betreft d-e kwadb trouw, het -niet met hem eens was, doch dat ik van- m-eet af aan tegen den voorsteller van twe-e nieuwe Candida turen- geageerd! had om dit te doen en all-een en uitsluitend verlangde een open lijken strijd van- drie -candidaten tegen de drie aft-re denden, da-ar anders hieruit de Schijn zou kunnen ko men, dat men er een politieken) strijd van- wilde ma ken, doch dat ik om d'ie reden- n-iet in- deze za-ak wensehte mede te werken. Hoewel ik. uitdrukkelijk heb gezegd dit niet al-s een- -persoonlijke aanbeveling v-oor mijzelf te beschouwen heeft dit d'en heer Boom -aanleiding gegeven' mij als lid te stemmen en hiervoor propaganda te maken, notabene tijden® de stemuren. Het verdere beloop der zaak is U bekend. De b-edoeling va-n d-eze uiteenzetting van' feiten is alleen o-m aan de v-erscliillende verkeerd'e mcenin'gen een einde te maken. Inmiddels verblijf ik, hoogacht-end] en dankend voor d-e plaatsruimte Uw dlw. dr. J. C. BAAH. ning meermalen heb te kennen gegeven. De pmgressie dan werkt da 1ste 10 klassen uitne mend, Jaarna in d-e 5 volgende klassen- door de onre gelmatigheid] verkeerd! en in de volgende klassen on regelmatig, wa-arvan het gevolg i-s, -dat db lagere klas sen vrij goed zijn aangeslagen, de middenklassen te hoog en de hoogere klassen- te laiag worden aangesla gen dan hij een geheel regelmatige progressie het ge val zou wezen. Om van -een slechte schroef een beste te maken is in de practijk niet gemakkelijk, hier is- het al' heel ge makkelijk, men heeft de verordening maar te wijzigen -en ze -pasklaar te maken) voor het tegenwoordig ge bruik. Hu er toch een- wijziging in de lucht hangt door een voorstel van B. en W. om het noodzakelijk levenson derhoud van 450 op- 500 te brengen, kan men een geheel nieuwe progressie-regeling maken die aan al'- ie belastingschuldigen, als- er met draagkracht vol doende rekening wordt gehouden, voldoening kan o-e- v-en. Bij voorbaat' mijn dank. ATI -XT G- NOBEL. Alkmaar, November. verblindend schoon wordt de ge laatskleur, jeugdig en frisch wordt bet uiterlijk door't dagelijksch gebruik van Bergmann Co., Arnhem Fabrieksmerk: .Stokpaardjes' Prie;tnanC^lrood;8eIe (hollandsche) verpakking. Prijs 40 cent per stuk. Verder maakt het roode, ruwe en opengesprongen huid in een nacht blank en fluweelzacht Tube 35 cent bij; LEO BIJLOOS, Coiffeur, Langestraat, Firma NIEKOP SLOTHOUBEB, Drogisten, Langestraat, J. SOIIOUTEN Co., Huigbrouwerstraat, J. A. BA- SIE, Coiffeur, Payglop, F. BEEG, drogist, Hofplein 53, Alkmaar. Ieder, die iets te vorderen heeft van-, verschuldigd is aan of in het bezit is van borgtochten, geteekend door Mejuffrouw ELISABETH BLOM, weduwe van den Heer JAN VAN LIENEN, gewoond hebbende te H a r g e d, gemeente Schoorl, en aldaar overleden 15 Hovember 1912, wordt verzocht daarvan vóór 12 December 1912 opgave of betaling te doen bij den Exec. test. den Heer A. J. PEECK te Schoorl, often kantore van P. J. C. VAN TOOENE NBURGH, Notaris te Alkmaar. de herberg van Jb. TUINMAN op DXNSDAU 1912, des middags 12 uur, ten in ae nernerg van 17 DECEMBER overstaan van ONZE H. O. Mijnheer de Eedacteur! Het heeft wel even de sich'ijn alsof ik kom met mos-- terd na den ma-altijd, als- ik nu nog kom met een her innering aan het ingezonden stuk van „één uit velen" en d-e daar-op gevolgde polemiek over ons gemeente lijk belastingstelsel, wat door mij en dit zal u zeker niet verwonderen, met belangstelling is nagega-an. Stel u evenwel gerust; heb is niets dan schijn, omd'at ik in geen -enkel opzicht, noch ter eene noch ter andere zijde in het geschil) mijn oordeel' zal uitspreken. Die herinnering is d'ani ook -al-leen- noodi-g .al® -een aan loopje om te komen tot het' uiten van wat ik inzake Gemeente-belasting nog op mijn gemoed- héb. II zal m-ij zeker wel toestemmen, d'at het onderwerp daarvoor belangrijk genoeg is. In uw antwoord o-p het bedoelde ingezonden stuk staat deze zin: Dit geeft in elk geval- m-eer kans- dan het klagen in- beeldspraak van uitgeknepen citroenen, sterk .aangedr.a-aide belas-- tingschroeven en wat dies meer zij. Het is hierover dat ik nog het een en ander ins het midden wen-sch te brengen. Ik zal in verband hiermede mij uitsluitend bepalen bij onzen H. O. die wij zeker wel- al-s- d'e meest ingrijpende van ons belastingstelsel mogen beschou wen. Om nu niet op het stuk van „een uit velen" terug te komen, zal ik de uitgeknepen citroen maar laten rusten en ajlen de sterk aangedraaide he.las-ting- schroef behandelen. Die schroef dan- heeft naar mijn bescheiden meening niet alleen' bestaansrecht, maar is een zeer nuttig werktuig, ik zou Zélfs zoo ver wil len gaan, te beweren dat geen verordening op den TI. O. goed en billijk kan werken als- er geen! schroef in wordt gebracht om d-e belastingschuldigen het bedrag' aan te wijzen waarvoor zij zullen worden- aangeslagen. Natuurlijk mag een belastingschroef nilmmer te sterk -worden aangedraaid, d'o'ch daarvoor bestaat dan -ook niet de minste vree-s, o-mdat genoemde schroef nimmer sterker mag worden aangezet d-an de Ge meentewet dit toel-aat. De lezer zal' nu wel 'begrepen ihebben waar ik heen wil, en) dat d'ie belastin-gs'chroef niets a-nders is dan de -progressie die ii^elke verorde ning o-p d'en IT. O. een eereplaats toekomt. In on-z-e verordening nu, die dateert van 13 Nov. 1901, is dan- ook die schroef aangebracht. M.aar w.at nu het geval, al-s' men een schroef maakt en- ze is gereed,men gebruikt ze, d-a-n) verwacht men dat zij re gelmatig tot het doel' komt waarvoor ze ge-maakt is. Dit nu is met de schroef in onz-e verordening niet het geval, men heeft in 1901 het kunststukje uitgehaald om een schroef te maken die niet gelijkmatig werkt, integendeel, nadat ze een poosje gelijkmatig haar plicht deed, gaat ze nog een' wijle voort met spron getjes om dan stokstijf te blijven staan, terwijl ze -nog minstens eeni 30 a 40 slagen' verder had moeten kunnen worden' omgedraaid, en zou ze aan de tegen- woordigen toestand! voldoen nog een 20 meer. Hoe ze hier dat kunststukje hébben- klaargekregen, is mij neg altijdl een raadsel, ik mag toch niet aannemen dat men toen gewild heeft een- sdhroef te maken die niet aan den eisch voldoet, van welke schroef dan- ook, n.l. een regelimati-ge werking. Laat mij n-u nog m-et enkele woerden d'e progressie als schroef even nader toelichten zooa-l-s ze werkt, en zooal® ze moest werken, ik kan 't zonder veel' omhaal doen, omdat iik vooral' omtrent het laatste mijn me-e- Notaris to ALKHAAB, van Behoorende tot de nalatenschap van den Heer WIL LEM BRINKMAN te Harencarspel. Thans nog in huur bij den Heer PAARLBERG. Aanvaarding na betaling. Meerdere inlichtingen geeft de Notaris. in de herberg van J. HOOGVORST op DOHTDER- ÖAG 13 DECEMBER 1913, des morgens 10 uur, ten overstaan van Verhuurd voor f 200.— per jaar tot 25 December 1915 aan den Heer V. V. KOSSEN en Breeder bij billetten omschreven. Alles behoorende tot de nalatenschap van Mei. de Wed. J. VAN LIENEN, geb. E. BLOM te Schoorl. Meerdere inlichtingen geeft de notaris. op MAANDAG 9 DECEMBER 1912, bij opbod, en op MAANDAG 16 DECEMBER 1912, bij afslag en com binatiën, telkens des morgens 10 uur, in- de herberg „de Raaf", van den' heer A. DE GRAAF, aan dë Breedstraat, ten overstaan van den Notaris Mr. A. P H. DE LANGE, van bizonder geschikt voor Bloembollen- en Groentencul- tuur, en 2 perceelen BLOEMBOLLENGROND, aan den Hoeverweg -en aan dén Meerweg, in de gemeente Egmond-Binnen, kadaster sectie E, nummers- 52 en 63, te zamen groot 10 Hectaren 32 Aren. Eigendom van deni heer P. N. VERDUIN. Te aanvaarden: het Weiland hij de betaling der kooppenningen en- dé Bloembollengrond' 1 Augus tus 1913. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van ge noemden Notaris, aan de Breedstraat A 10 te Alk maar, alwaar tevens teekeningen verkrijgbaar zijn.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 10