DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het derde schot. Schippersknecht gevraagd, No. 282 Honderd en veertiende Jaargang 1912 DONDERDAG 28 NOVEMBER FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ADVeR~T~Ë^tTe~N Telefoonnummer 3. BINNENLAND. Het was een klein sleuteltje; en op eens scheen hij zijn kalmte te hebben teruggekregen. STADSNIEUW S. Onderlinge Noord-Holl. en Holl. Brandwb.-MU«n v. 1816, Oudkarspel. Tarieven en inlichtingen verschaft J. H. ELFRING, Telefoon 567. Gemengd nieuws. UIT BERGEN. (Vervolg Gemeenteraadszitting.) De restauratie* van het oude gebouw kwam thans in bespreking. De voorzitter deelde mede, dat er. een verzoekschrift van den heer Sterke en zijn twee dochters is ingeko men. Adressanten vinden het behoud van liet gebouw van zeer veel belang voor de gemeente en verzoeken den Baad, het gebouw met den grond a,an hen af te staan, zoodat zij geheel recht over den grond en ge bouw zullen verkrijgen, waardoor het hun eigendom wordt. Na den dood van adressanten zou het gebouw zon der bezwaren aan de. gemeente in eigendom terug ko men. Dan behoefde er niets voor beta'ald te worden. Gaat de Raad hierop in, dan stelt de heer Sterke zich voor, het gebouwtje ten- spoedigste volgens plannen van de heeren Veldheer en Plate te restaureeren. Verder is .ser ingekomen een brief yam de vereeni- gin.g „Heemschut", waarin verzocht wordt met het sloopen te wachten, aangezien door haar pogingen) worden aangewend, gelden voor de restauratie van het gebouw bijeen, te brengen. Verder heeft ook per 0 November de Commissaris der Koningin zich tot den burgemeester giewend met het verzoek om inlichtingen. Dit geschiedde niet, zei de voorzitter, omdat ik mij tot Zijne Excellentie wendde. Z. E. toch schrijft, uit de dagbladen verno men te hebben, dat besloten is tot bet sloopen van een oude gevel. Het is hierom, dat hij onder verwij zing naar de circulaire No. 6 van dit jaar inlichtin gen vroeg en toezenden van een foto of prentbrief kaart verzocht. In de laatste conferentie, welke ik met den Com missaris der Koningin lrad, vervolgde de voorzitter, heb ik Z. E. medegedeeld, dat wij den Minister in kennis hebben gesteld1 met het gebeurde. Dat- hierop de heer Schepers een plan had gemaakt, zooals dan Raad bekend is. Het verzoek van den- heer Sterke is echter bij Ge deputeerden, zoodat spreker dit. niet kan voorlezen. Bij Gedeputeerden toch wordt, de mogelijkheid' van dat verzoek besproken. Het doet spreker genoegen, dat er iemand in de gemeente is gevonden, die zoo veel hart heeft voor het. behoud van oude merkwaar digheden,. dat hij het wil herstellen op zijne kosten. De wijze waarop wij liet zullen overdragen, vereischt echter ernstige overweging. Wij hebben er straks reeds in comité over gesproken. Noch „Heemschut", noch de Commissaris der Koningin hebben een tijd gesteld van antwoord. De heer Sterke echter eischt, vóór 1 December antwoord. 'Het is dus zeer gewenisclit oom einde aan deze zaak te maken. De heer Masehmeijer stelde voor, geen beslissend besluit te nemen, vóór men weet hoe Gedeputeerden er over denken, daar dit toch van veel belang is. Do Voorzitter: Wij hebben straks reeds1 in comité- vergadering do conclusie gekregen, dat er wettelijke bezwaren verbonden zijn aan de overdracht, maar misschien is er wel iets op te vinden door verhuring of zoo iets. De heer Masehmeijer achtte dit wensohelijk, daar dan de transportkosten vermeden worden. De lieer Baltus was van meeninig, dat met den keer Sterke iemand voor den dag is gekomen, die. tegen geen honderden, ja tegen geen duizenden guldens op ziet. Waar liet behoud1 en het herstel zonder kosten van do gemeente kan geschieden, daar wil spreker het CR! MIN KEEK ROMAN VAN HANS VON WIESA. (Vertaald met toestemming van den Duitscbea uitgever.) 18) -o- Met somber gelaat, bleek van angst, wendde My li us zich nu tot-Behringer, die zwijgend van dit alles ge tuige was geweest, en verzocht hom de deur dicht te doen. „Is het taschje nergens te vinden vroeg Behrin 8'er. „Neen!" En naderbij tredende, stiet hij er letter lijk deze woorden uit: „Behringer, nu begint het geval ernstig te worden.'' „Hoe. meen je dat?" „Behalve ik is er nog' slechts éé.n persoon, die be lang heeft bij dat taschje, en dat ben jij 1" Als door een vuistslag getroffen deinsde Behringer eenige schreden terug. Alle kleur was uit zijn ge zicht geweken, de aderen aan zijn voorhoofd zwollen. „Mylius," kermde Hij, alsof hij stikte van inwendi ge ontroering, ,„in Gods naam, geen woord meer! Je bent mijn gast. maar ik. ben ook een mensch." De jurist, gewend, aan uitbarstingen van mensche- lijken hartstocht, vertrok geen spier van zijn gezicht. Hij wachtte slenht-s tot Beliringer een weinig tot kalmte gekomen was en antwoordde toen: „Ik zie, dat je uitstekend begrepen hebt, wat ik bedoel. Dat bespaart mij de onaangename verklaring' van den toe stand, waarin ik mii bevind." En na ©énig stilzwijgen ging hij voort: „Verplaats je even in mijn geval. Wat zou jij in mijn plaats doen?" Behringer ging naar een tafel, die midden in de kamer stond, de lcrachtig-e gestalte hoog" opgericht; hij steunde met de hand' op het zware eikenhouten verzoek inwilligen en wel hoe gauwer, hoe- liever. De heer Masehmeijer is het hiermee eens. De heer Veenhuijsen blijft er tegen, liet ding te handhaven. De lieer Oldenburg is er tegeur, wanneer de gemeen te afstand moet doen van eigendommen. Do Voorzitter stelde vaor, met de familie Sterke in overleg te fcred.en en als voorwaarde te stellen, dat het bestaande gebouw niet gebruikt mag worden op een wijze, waardoor beslaande zaken benadeeld wor den en dat een en ander onder goedkeuring' van den Minister van Binnenlandsch© Zaken kan geschieden. De Raad verklaarde zich hiermee te vereenigen. In zake de verordening, bepalende do snelheid voor het rijden van auto's in de kom der gemeente, werd besloten, op verschillende punten waarschuwingsbor den te plaatsen. Op de vraag van den heer Baltus, deelde de Voor zitter mee, dat niet de Raad maar B. en W. de snel heid kunnen vaststellen. De heer Veenhuijsen achtte alle wegen lang niet geschikt voor het rijden met auto's. Met- liet oog op het groote aantal ratten bij de nieuwe vuilnisbelt, werd besloten sprenkels te koopeu en iemand aan te stellen, die voor het vange-ni van die beesten per stuk zal worden betaald. Nog deelde de Voorzitter mede, dat de kwestie bij het bouwen van het huis van den heer Vader tot een goed eind was gebracht. Tot leden van de commissie tot wering' van school verzuim werden de -beide afteedenden, de heeren W. v. d. Steen en B. van Hoorn, met algemeene stemmen herbenoemd. Voor de levering van de steenein ten behoeve van de Breelaan was- nog maar één opgave ingekomen. Daar de nachtwacht bedankt had, -was het noodig, een nieuwe te benoemen. Een viertal inwoners, m.l. de hoeren K. v. d. Berg, R. Clevorlaan, A. Stam en G. "Witte, hadden zich hiervoor aangemeld, allen ech ter onder voorwaarde, dat Zij niet zelve bij de inwo ners behoefden rond te gaan voor het innen van een bijdrage. B. en IV. stelden daarom voor, iemand te benoemen die heeft te loopen van 1 October tot 31 Maart van dos avonds 10 tot. des morgens 4 uur, op een salaris van 5 .per week. Na bespreking werd daartoe besloten. Met alge- meene stemmen, werd de heer G. Witte als zoodanig benoemd. De te loopen wijk werd vastgesteld tot Zuilenhof; in de Breelaan tot de Wed. Kaandorp, de Hoflaan tot 't Hof, de Sehoollaan tot Bog tin an, de Loudélsweg, de Schoolstraat, do Karei de Groote laan en de Rus- seuweg. Bij de rondvraag' zeide dé heer Baltus, liet wensclie- 1 ijk te vinden, de boomen voor dé .aanplanting aan den weg naar de nieuwe begraafplaats in Schoorl aan te koopcin,, daar deze de meeste kanis maken, het óp dezen mageren grond te halen. De Voorzitter zeide in dezen overweging toe, waar na .de vergadering werd gesloten. UIT CASTRIGUM. De heer M. de Haas alhier is de laagste inschrij ver voor de levering van kruidenierswaren1 aan „Duin en Bosch" voor 1913. UIT HOORN. Het einddiploma van de te Hoorn gevestigde vak school voor kaasmakers is behaald1 door blad. Zijn gespierde hand beefde. Plotseling' keek hij met aandacht, naar iets, dat voor hem op den grond1 lag, hij bukte en raapte een klein, blinkend voorwerp op. „Daar je mij de rol van officier van justitie, toebe deelt", zei hij o.p een weinig- ironischen toon, „Veroor loof mij je hiermede opmerkzaam te maken op het spoor van den dief. Zou het sleuteltje, dat hier op mijn kamer ligt, niet bij het gestolen taschje belmo ren?" Mylius nam hem het sleuteltje af. „Inderdaad, dat is het sleuteltje. Er is geen twij fel aan." „Waar de sleutel gevonden werd1 moet ook de dief te zoeken zijn. Dit is een in het oog loopend1 bewijs en als ik officier van. justitie was, zou ik den man dadelijk in verzekerde bewaring brengen." Mylius hield' zijn donkere oogen steeds rustig op den spreker gevestigd. „Denk niet, dat je spotternij eenigen indruk op mli maakt. De gebeurtenissen hebben je zenuwgestel aangegrepen. Kun je een verklaring vinden of ge ven, hoe het sleuteltje hier op jouw kamer komt?" Behringer lachte. Het was een gedwongen lach. „Dan moet ik inderdaad' bevel geven tot hetgeen je mij schertsend! hebt aangeraden. Ik verzoek je vrien delijk je in mijn tegenwoordigheid totaal1 te verklee- den en naar een andere kamer te verlunzen. Deze ka mer rnoog je niet buiten mijn weten verlaten, je woord van eer daarop is mij voldoende. Ben je bereid mij dat tg, geven?" „Wanneer je dat noodig acht, ja, ik geef het je!" „De commissaris van politie, die zoo aanstonds zal komen, moet volgens zijn ambtsplichten handelen. Je zult het zelf trouwens- aangenaam vinden alle verden king. van je te kunnen afwerpen. Voor de bedienden raad ik jo aan een geldige reden te verzinnen om een andere kamer te verlangen. Het is er mij waarlijk niet om te doen, je zonder reden te compromitteeren. Wees nu zoo goed je niet 1e verzetten tegen de niaat- H. Belie te Dirkslrorii. P. den Bezomer te Midden- B oom-s ter. K. Haan te Groothuizen. Jb. linker Dz. te Schellinkhout. K. Kalf te Jisp. P. Keetbaas te Item. Nic. Koning te Zuiderwoude. Tli. Kwantes te Assendelft. K. Mienis te Akersloot. Joh. G. Potgie- ser te Hensbroekï Jb. Wijn) te Beemster. Gisteren is te Schellinkhout mej. G. Grove ld te water gerankt en verdronken. UIT HENSBROEK. Onder leiding van den heer J. Bomruezij hield het Onderling Veefonds alhier zijn algemeene jaarverga dering bij don hoer Gunder. De opkomst was zeer goed. Na opening' en voorlezing der notulen bracht de secretaris liet jaarverslag uit, loopende van Decem ber 1911 tot 1 December 1912, waaruit bleek, dat we gens verliezen o.nder het rundvee per koe -een omslag- moest worden geheven) van 2.45. Hierna werd overgegaan tot het benoemen van. 2 plaatsvervangende taxateurs in de plaats van de hee ren C. Wit en K. Kamp, die volgens reglement de af tredende taxateurs als zoodanig opvolgen. Na stem ming werden gekozen de heeren K. Wit en J. Vriend. Vervolgens werd bij acclamatie herkozen als secre taris-penningmeester de heer J«. Bolkest-ein. Na nog enkele besprekingen volgde luiting met een woord van dank in liet bijzonder aan do afgetreden bestuursleden. UIT OUDE NIEDOEP. Dinsdagavond werd in liet lokaal van den hoer T. de Joug een algemeene vergadering gehouden van de IJsclub alhier. Bij afwezigheid van den voorzitter werd de verga dering geopend door den heer A. Wonder,, waarna lo zing en goedkeuring der notulen volgde. De secretaris, de heer Kooijman, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. De rekening o-ver het verloopen jaar werd nagezien door de -heeren J. Har tog' en Helleman, die dezelve na onderzoek goedkeurden met. een voordeelig saldo groot 201,73; ontvangen was- 305,01 en de uitga- veil bedroegen 43,28. Onder de ontvangsten was begrepen het saldo vair het vorige jaar groot 257,13. Op de Rijkspostspaarbank was geplaatst 255,49. Volgde bestuursverkiezing. In de plaats van den heer Rootjes, voorzitter, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer J. Hnrtog. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, die op 28 December a.s. te Alkmaar zal worden gehou den, Werd benoemd' de lieer Kooijman; tot plaatsver vanger de heer D. Kriller. Ilun zittingsduur werd bepaald op 2 jaar. IJs en weder dienende, zullen er van dezen winter weer wedstrijden worden gehouden. De regeling werd ag'n liet bestuur overgelaten. In een hierop gehouden bestuursvergadering werd tot voorzitter benoemd do beer O. Liefhebber. Bij het punt „Bespreking openbare vergadering" deelde de voorzitter mede, dat men zich eerst in ver binding had gesteld met den heer De Hoog, die niet kon optreden, daarna met Enka, welke pogingen ook niet slnagxlen, terwijl de heer Frans Netscher slechts zeer kort voor dien tijd kon opgeven, wanneer hij een avond beschikbaar had. Het bestuur heeft daarna Pcrio bereid gevonden' en zich verzekerd van de mede werking van de „Vereenigde Zangers." Den heer Uitenbosch was ter oone gekomen, dat op denzelfden avond, dat Perio hier spreekt, Enka te Ile-iloo optreedt. Spreker hoopte dat pogingen zou den worden gedaan, om hierin verandering te bren gen. Bes-loten werd dat. -do propaganda-oommissie zal trachten, dat de spreekbeurt in. Ileiloo een avond vroeger of later wordt gehouden. Het plan van actie werd daarna in bespreking ge nomen. Het comité door het hoofdbestuur benoemd, heeft een werkplan vastgesteld. Het comité van actie vraagt om hulp, om te weten, wat er in het district omgaat. Het verzoekt een vertrouwensman aan te wijzen, die op de hoogte is van het politieke leven en bereid is inlichtingen te verschaffen en te a-dVisee- ren; vrijwilligers op te roepen) om bij bemiddelde vrienden om steun te gaan vragen; den verkoop yam si uitzegels te organisoeren, en een persoon uit de af- deeling aan te wijzen, die ze koopt en zich met den verkoop aam de leden belast; te overleggen op welke wijze personen in het district, tot dezelfdé partij be- lioorende, zich buiten dé afdteelingen. om kunnen aan eensluiten, om invloed te oeifenen bij de keuze van een, candidaat. Ilet. bestuur was vnm oordeel, dat het. program va li actie dient te worden gesteund. Na een langdurige discussie werd bij acclamatie besloten, dat dé afdee- ling' Alkmaar het niet noodig acht aan een Kamer- caudidaat, die het conoentratieprogram onderteekent, noch aa,n een sociaal-democraat, nog te vragen hoe hij denkt over staatspensionmeering'. De voorzitter zal voor 10 sluitzegels koopen, wel ke bij hem verkrijgbaar zullen worden gesteld. Tot leden der pro-paganda-conrmi'ssie werdén geko zen de heeren C. L. Boineveld en II. Landman, die de benoeming aannamen. Tot afgevaardigde naar de federatie werd1 gekozen de heer F. J. Aukes, tot vertrouwensman de heer Bf. Leemeijer. Bei-den namen de benoeming aan. Hierna werd de vergadering gesloten. BOND VOOR >S T A AT S PENSIONNEE RIN G Onder voorzitterschap van den heer Jb. Cloeck hield Dinsdagavond! de afdeeling Alkmaar van den Bond voor Staatspewsionneering een zeer goed be zochte algemeene ledenvergadering' in de benedenzaal van het café „de Graanhandel." De voorzitter zei-de in zijn openingswoord zich ten zeerste te verheugen over die groote opkomst. regelen, die ik noodzakelijk acht." Langzaam naderde Behringer zijn1 vriend. „Kijk, Mylius! Daar aan den muur hangen twee geladen revolvers! Ging de zaak niemand anders aan dan mij, dan zou niets mij kunnen verhinderen jij ook niet een dier wapens te -grijpen en mij zelf een kogel door het hoofd te jagen. Dan was die heele ellendige geschiedenis voorbij. He zal het ech ter niet doen. Want ik moet in de eerste plaats zor gen dat mijn eer wordt hersteld. Welnu, doe nu dan wat er gebeuren moet. Wees zoo goed mij naar mijn slaapkamer te volgen." ACHTSTE HOOFDSTUK. Op den straatweg langs den bosehrand naderde een rijtuig, door een paar flinke paarden getrokken, Do koetsier had zijn kraag opgezet, want de wind sneed hem in het. gezicht. De lantaarns wierpen een helder licht op den rug der paarden. Nu én dan zag men aan den kant van den weg een man tc paard te voorschijn komen; maar dat 'duurde nooit lang, gewoonlijk moest hij achter het rijtuig blij ven. Het licht maakte den schimmel onrustig, hij wou vooruit, het rijtuig voorbijde man had echter bevel ontvangen steeds vlak in do nabijheid van het rijtuig te blijven. In het rijtuig' zal een heer in zijn jas gehuld. Daar werd eensklaps hard geklopt, aan het raampje achter den koetsier. Deze keek een weinig om. Er werd nog eens geklopt. Nu begon hij wat minder hard te rijden, en deed 't kleine raampje achter zich even open. „Laat de paarden stappen," „Om u te dienen, mijnheer." „Is er naast jo cp den bok nog plaats voor mij?" „Als mijnheer het voor lief wil nemen, dan kan het." „Houd dan eveu stil." De heer die in het rijtuig gezeten had, stapte uit en, klom op den bok. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 18 tot 23 Nov, zijn in het bad huis van het „Witte Kruis" genomen: 74 kuipbaden, 82 regenbaden le klas, 141 regenbaden 2e klas, te zamen 297 baden. Loon 11 h 12 gulden per week. Firma PLANIJE v. BLAN8ERT, Haarlem. „Wil mijnheer de deken niet over zich nemen?" vroeg' de koetsier, terwijl hij een wollen deken onder het spatieder te voorschijn haalde; „het is verduiveld koud." De kleine, gezette man hield! zijn beenea eerst zorgvuldig' in de dikke, wollen deken, toen trok hii den breedlgeranden hoed voor zijn hoofd en zei: „Laat de paarden nu e.ens uitblazen." Hij keek aandachtig naar rechts en naar links, zoo ver de duisternis- hem dit veroorloofde. „Zijn wij hier al in de streek van do beukenbos- schen „Ja, mijnheer." „Hoever zijn wij neg van het landgoed verwijderd?" „Een half uur." ..Rijden wij door het. boech heen?" „Wij rijden er een eindje langs, bij don molen be gint het." ..Is het een groot gebied?" „Over do twee duizend morgen." „Veel wild?" „De houtvester zegt van wel. Over een paar we ken beginnen de groote jachtpartijen." „Er wordt zeker ook wel gestroopt?" ..Dat zal wel zoo zijn." „Wordt er veel gekapt?" „Niet zoo heel veel. Mevrouw wil niet, dat er véél boomen vallen; misschien om do nagedachtenis van haar man, die heel veel met het boseh op had." „Dus, het is een mooi boseh. Komen hier veel vreemdelingen uit de stad?" „Er is geen trein, dus de reits is voor de meesten te omslachtig. Fietsers, ja, die wel; maar een rijtuig hier naar .toe is duur." „Dus dan ziet. men hier in de buurt hiét veel mon- sehen uit de stad?" „Zeer zelden." „Zijn er in den laatsten tijd1 hier vreemden ge weest „Ik heb niemand gezien." „Neen, dat wil ik wel gelooven, je hebt je werk. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 5