SOLIST Kinder Tijdschrift warme KALME sÏRöiETJES, voor VEERTIG CENTS. Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Vraag en aanbod. G. W. VAN DER VEEN, Banketbakker, Telef. 74. Kok. Warendorf's Geïllustreerde Twee fraaie practiscke Premies» 4 boeiende Novellen. Twaalf prachtige platen. A. een BOEK getiteld„Wat een Huisvrouw weten moet," B. Een practische Zakalmanak voor 1913 in fraai omslag. Ingezonden mededeellngen. GRATIS ADVERTEN tIFtsT ÏO CENT bevattende een schat van practische wenken voor de huisvrouw. FRANCO PER POST f 0.47. De blindendrukkerij vindt men, nu in ongeveer de meeste groote inrichtingen. Hier werken twee of drie blinde meisjes. Aan een handpersje (naaimachine- systeem) zit een 'blind jong meisje. De hlindeiflezen en schrijven volgens het alphabet van den blinden Pa- rijzenaar Braille. Haast het persje zit een der zien de dames, die uit belangstelling voor de1 blinden om beurten komen dicteeren. Een tweede blind meisje logt tusschen de klaargemaakte ste reo t.yppl a ten, vochtig gemaakt, sterk blindëndfukpaipier. De plaat schuift ze onder de pers. Een stevige druk op den grooten hefboom, de plaat wordt verwijderd, het blad is gedrukt. Ook het inbinden van de boeken d'oen de blinde meisjes zelf. Zoo ontstaan veel blindenboeken en tijdschriften. Ook de blindennoten worden op de zelfde manier volgens het Braille-systee-m gedrukt. In bet blindeninstituut te Berlijn worden ook door een blinde drukster zakboekjes voor blinden gedrukt. De blinde pianiste ziet men dikwijls op concerten. Bijna iedere moede.r koestert, wanneer ze over de blindheid van haar dochter heen is, den wensch, dat haar kind pianospelen leert. Aan dezen wensch komt uren in blindeninstituten gaarne tegemoet. Want de blinde kan zich met muziek menig eenzaam uur ver maken. Het. zelfde geldt voor de blinde concertzan geres en de blinde violiste, ofschoon het publiek ge woonlijk minder sympathie voor deze beide gevoelt. Ook de blinde als piano-onderwijzeres heeft succes en heeft dikwijls evengoed blinde als ziende leerlin gen. De blinde onderwijzeres heeft het geheele mu ziekstuk natuurlijk in het hoofd, terwijl de ziende leerling de noten voor zich heeft. Maar haar ont gaat geen halVe noot, geen pauze en geen voorslag. Zangonderwijzeressen zijn er maar enkele onder de blinden. Eveneens organisten en orgelvirtuozen. Ik zelf ken eeul blinde organiste, die in Stettin aange steld is. Ze geeft ook met succes orgelconcerten. Ook schrijft en dicht de blinde graag. De blinde koopvrouw noem ik ook nog, maar niet gaarne. Ze staat in groote steden op de hoeken van de straten en biedt lucifers en bloemen te koop aan. Het bord op de borst zegt: „Geheel blind." Ze ver dient met het speculeeren op het medelijden van de zienden helaas dikwijls meer dan haar werkende me dezusters; of dit echter gemakkelijker en eervoller gaat valt te betwijfelen. Van de blinden in huis kan ik slechts zeggen: wan neer ik het niet zelf bij mijn vele bezoeken bij de fa milies of bij de alleenstaande blinde meisjes gezien had, zou ik het niet gelooven kunnen, hoe handig, hoe zeker, hoe rustig ze op het- fornuis koken, of het. ko len- of houtvuur is, gas- of spiritussteUen ter hunner beschikking staan. Er zijn zeer veel angstige moe ders, die haar blinde dochters; gewoonlijk niets i;n huis laten dbem, en zulk een vertroeteld dochtertje behoort later tot de onhandige, zwaarmoedige blin den. Er zullen wel even angstige vaders geweest zijn, die aan de blinde inwoonsters het zelfkokem streng verboden. Men zegt, dat ze hun spiritustoestellen vaak verborgen hadden. Doch deze tijden zijn voorbij. oor 30 en 50 jaar, toen de blindeninstituten meest nog particuliere opvoedingstehuizen waren, hielpen de blmde jongens en meisjes bij alle huiselijke werk zaamheden. Later werden de inrichtingen! grooter, ze kwamen onder staatsbeheer, veel personeel werd aan gesteld en de hulp van de blinden uitgeschakeld. Daardoor werden ze onpraktischer. Nu wordt in het blindeninstituut de huishoudonderwijzeres aangesteld naast de gymnastiek en handenarbeid-onderwijzeres np keert het blinde meisje naar het fornuis terug, nu helpt ze opnieuw bij d'e wasich. Ze leert de wasch van het in de week zetten, tot het tellen en in orde maken van die linnenkast, ze leert d'e groote schoonmaak en het dagelijks opruimen eni schoonhouden van de wo ning. Het. is een grooto stap voorwaarts. Zoo gaarne als ik het alleenstaande blinde meisje bewonder en haar huishoudelijke waarde erken, zoo weinig ben ik voor de blindle als echtgenoote en moe- (b(r. Zeker, ze is in staat haar klleine huishouding pijnlijk zindelijk te. houden, evenals ze als ongehuwde deed. Ze verzorgt haar man, kookt voor hem. Meest al is hij geheel of gedeeltelijk blind en zal daardoor bijzonder welwillend zijn voor zijn levens- en lijdens- genoote. Maar er kunnen toch steeds weer oogenblikken ko men waarin d'e blinde vrouw haar onvolkomenheid smartelijk moet voelen. Ze kan wel een aardig, be leefd kind opvoeden, maar haar kinderen worden vroegrijp en vroeg ernstig. Het. kind van de blinde moeder moet reeds zeer jong helpen en ingrijpen, wanneer andere kinderen van zijn ouderdom nog spe lend van geen levensernst weten. Hoeveel ontgaat ook de blinde moeder! Hoe dikwijls zal het kind; den ken: „Moeder ziet het niet, moeder is immers blind, ik ben toch do baas. Hoeveel isi er, dat de moeder niet weet van haar kindi, want ze ziet immers d.e vra gen niet, die in het kinderoog' en op het kinderge zichtje te lezen staan! Ten slotte houdt ons de blind'e nog als bewaar schoolonderwijzeres bezig. In het blindeninstituut kan voor haar een goed arbeidsveld liggen, vooral, wanneer ze eerst later blind geworden is en nog haar geheele opvoeding als bewaarschoolonderwijzeres heeft genoten. De kléine kinderen weten en bemerken het niet. dat ook hun „juffrouw blind! is, daar zij immers met hen naar hartelust bouwen, vlechten, turnen, spe len en zingen kan! I de onderlip van de kin verwijderd mag zijn, hoeveel centimeter het voorhoofd en de oogen1 moeten meten, kort en goed) hij heeft het menschelijke gelaat nauw keurig in centi- en millimeters verdeeld, opdat ieder zal weten, wie mooi, wie leelijk is, en dat eindelijk het twisten over den smaak een® ophoudt. Men mag dus voortaan niet vertrouwen op het oog, maar slechts op den centimeter. Men mag een wipneus en negerlippen hebben, be hoeft er niet jong uit te zien en geen) vol haar te hebben, kortom, men kan leelijk wezen, en toch een gevierde schoonheid zijn. Weliswaar hebben wij een bepaald modetype, dat overigens, omgekeerd! als vroeger, door teekenaars uitge-vondën en door de me dedames- dan „levend gemaakt" wordt. Op het oogenblik zijn het de dames met slanke heu pen en de schijnbaar kinderachtige trekken en de hoekige onbevallige gratie. Maar over het algemeen kan elke vrouw eruit zien zooals ze wil en kan, wan neer ze slechts het „eigen cachet" en de chic bezit. Chic is het. De chic heeft de schoonheid' verdron gen. En wee de arme klassieke beauté, die nu een maal deze moderne, schitterende, grillige, potsierlijke chic niet aanbrengen kan, deze chic, die voor niets terugdeinst, en welke men eigenlijk niet ontleden kan. „Veroorloofd is, wat bevalt," dat, is het devies. En„De vrouw is zoo oud al® ze er uitziet." Dat heet, ze behoeft tegenwoordig in het geheel niet jong uit te zien, integendeel, men vindt in een afgetakelde da me, die, het rijkelijk gebruik van ko-smetische midde len rustig te kijk draagt, nieuwe en pikante bekoring. De Parijsche vrouw probeert het in het geheel niet te verbergen, dat haar gezicht) een kunstig schilderij is en op openbare plaatsen ziet men dikwijls hoe ze uit verscheiden zilveren doosjes, welke aan zilveren kettinkjes aan de polsen hangen, de lippenstift en de wenkbrauwenstift neemt en doodkalm haar schilder kunst ten toon spreid't. Ze verandert haar teint ook naar de, verschillende toiletten, naar de belichting, ja zelfs naar de mode. Wordt er toch uit Parijs gemeld, dat totmutoe de wan gen van „melk en bloed" gebruikelijk waren, doch dat nu een gebruinde teint het nieuwste: is, dan hebben de schmink- en poederfalbrikanfen alle handen vol om de gevraagde kleuren te maken. Bij deze huidkleur moet donkerbruin haar gedragen worden, anderen be weren aschblond Reeds meer dan eens hebben schoonheidskenners zich ermee bezig gehouden, een normaal voor de vrou welijke schoonheid volgens getallen vast te stellen. De Venus van Milo moest daarvoor gelden, en in de theorie gold deze waardige dame als het eeuwig onbereikbare ideaal van vrouwelijke schoonheid. In de theorie! Want in de praktijk heeft men steeds heel weinig daarom gegeven, maar zich gericht naar het. spreekwoord: „mooi is, wat bevalt." En in iederen tijd beviel! weer iets anders; want niets; is veranderlijker dan de meeningen over mooi en leelijk. Ofschoon in de verschillende tijdperken de smaken nogal' uit, elkander liepen, hadden ze toch en kele bepaalde schoonheids,regel® gemeen: men mocht geen wipneus hebben eni geen negerlippen, men moest er jeugdig en frisch uitzien, groote oogen en vol haar hebben en wat dergelijke sehoonheidsregelen meer zijn. Nu echter, in den tijd van ommekeer, en revolutie, waarin men het liefst alles, wat vroeger recht was, krom maakt, juist omdat het! vroeger recht was, i® ook in het, begrip vrouwensehoonheid' een, geheele omme keer gekomen. Ook gang en houding gehoorzamen niet meer aan de vroegere wetten van schoonheid. Met licht naar binnen gerichte, door Amerikaanseh schoenwerk ver korte. voetjes en steile, licht voorovergebogen lichaamshouding trippelt men vlug heen; de ellebo gen in d'e zijde gedrukt, licht wiegelend met de niet aanwezige heupen. En in die, salon of bij het dansen beijvert men zich hoekig uitziende, snelle bewegingen te maken. Mem houdt bij het dansen den linker elle boog in een scherpen hoek en strekt den rechterarm rechtuit. Toch is er reeds een ommekeer merkbaar; men spreekt van de ronde heupen, die terugkeeren zullen en van de wespen taille, die niet terugkeeren zal, van een opgerichte houding, kortom van een tijdperk van majesteit. Laten we rustig afwachten en er voor zorgen, dat met den tiran „chic", niet alle natuurlijke schoonheid ondergaat. Ook wanneer ze niet met, de centimeter gemeten wordt. lm— Richard Leander zijn veelgelezen „Droomerijen aan Fransche haarden" -schreef. In; Amerika- heeft men een geheel nieuwe kachel uitgevonden namelijk die, welke men).bij zich draagt. Boven hebben we het' verwarmingstapijt be sproken. Een sterrekundige van een Amerikaansche sterrenwacht, d'ie in bitter koude nachten buiten waarnemingen moest doen, bevroor daarbij haast, en zoo kwam1 hij op d'e gedachte zich naar het voorbeeld van het verwarmingskleed, een pak te laten maken. En ziedaar, het ging! Tusschen voering en bovenstof bevindt, zich het asbestweefsel en de verwarmingsdra den. Het, geheel werd door middel van een geleiding' aan de electrische leiding van het observatorium aan gesloten. Daar hebben we de kachel van de toe komst, die bontmantels, voetenwarmer® en wie weet wat meer, zal vervangen. Hoe heerlijk zal het zijn, wanneer we zulk een kleeding dragenDan stappen we in de tram en betalen den conducteur misschien een stuiver meer. Daarvoor hebben we dan het recht, ons aan te sluiten aan liet, binnen aangebrachte steek- cont.act, en weldra doorstroomt ons behagelijke warm te. Evenzoo zal het gaan in den trein of in de auto. De huisvrouw behoeft niet meer bezorgd te zijn, of de verwarming gaat of niet en of de kachel brandt of uitgaat. Ook in den) winter zal ze alle venster® kun nen openen en de fris-sche, zuivere winterlucht zal dan binnenstroomen, en van allen, gekleed in verwar- mingskleoderen zal niemand iet® van de koude bemer ken. Komt er echter bezoek, dan zal men inplaats van „Neemt! u plaats," in de toekomst zeggen: „Sluit u maar gauw aan Te huur: KANTOOR en PAKHUIS, 135 Meter groot, bjj de Kaasmarkt. Te bevr. Pieterstraat No. 16. Voor de St. NICOLAAS. Het adres voor fijn opge maakte FRUITMANDEN vanaf 40 ct. en hooger, is bij O. W. v. d. POL, Sehoutenstraat. ZIE DE ETALAOE. Billijk te koop een FOTOGRAFIE-TOESTEL, 0 X 12. Te bevragen bureau van dit blad. life vrouw PRINS, Oudegracht 285, vraagt een flinke 111 DIENSTBODE. ^TWARTE TREKHOND. Reu, prima ouders, spot prijs. Tevens jonge LEGKIPPEN, Hoenderpark „de Kraaikop", Metiusstr. 3, Alkmaar. UARMONICA's, 2-rijïg, vanaf f 6 50, MONDOR GELS, gestemd, vanaf f 0.35. A. H. DEKKER, Ged. Baansloot No. 1, Agentschap: A. W. WOLF, Amsterdam. fit. NICOLAAS-CADEAU. Prima SAKSISCHE KA- NARIES op vollen zang, zingen bij dag en avond, reuzenvoorraad bij H. N. RANZIJN. Oudegr. A 215 b. d. Zilverstr., Alkmaar. DE SLIMME BIJEN. Het. is reeds lang bekend, dat) de. bouw van de cel len en honigraten in d'en bijenkorf volgens wiskundi ge wetten geschiedt, in den laatstexj) tijd echter heeft men ook bij andere bezigheden van deze zoo dikwijls bewonderde insecten wiskundige regels; opgemerkt, zooal® b.v. in het verkrijgen) van den grootst mogelij ken honigoogst in den kortst mogelijken tijd, in du juiste \eidepling van de arbeider® over de bloemen, in overeenstemming met het aantal' planten van een en dezelfde soort, binnen de. korf d'e bestemming" van de bijen, welke voor het vervaardigen van de lucht-kana- len tusschen de cellen) moeten zorgen, eni welke bijna streng letten op de dagelijksche vermeerdering van de homngcellen; zorgen voor het: sluiten) van de cellen met- de deksels, welke eerst, dan plaats vindt, wanneer de zich daarin bevindende honing niet meer dan 25 procent, water bevat. In al deze werkzaamheden van de bijen toont zich een zeker bewustzijn voor arith- metische verhoudingen, waarvoor een verklaring na tuurlijk lastig is: te geven; in ieder geval i'g het. in oen deigelijke graad aanwezig alsi do zin voor geome trische verhoudingen bij het bouwen van cellen en ho- nigraten. De gave van de bijen, om na het honing- zoeken op de vlugste en zekerste manier de eigen 'korf weer te bereiken, ontwikkelt) zich waarschijnlijk door een langzame opvoeding. Wanneer de jonge 'bijen voor het. eerst, de korf ver laten, ziet men ze in. kringen voor d'en ingang op en neder vliegen, waarbij ze d'e oogen steeds op den korf gericht, houden. Hierdoor prent zich het 'beeld van de onmiddellijke omgeving zoo scherp in het geheu gen van het kleine wezen, dat het herkennen nader hand vanzelfsprekend' is. DE MODERNE VROUW EN DE SCHOONHEID. Ee.ii zeer wij® man, Engelsehman natuurlijk, heeft kort geleden een nieuwe, alleen zaligmakende maat van de schoonheid ontdekt. Dat wil zeggen, hij heeft juist vastgesteld, hoe ver de neus van de bovenlip en VAN DE KACHEL TOT IIET ELECTRISCHE COSTUUM. Toen aan een schooljongen gevraagd werd, hoe het licht was ontstaan, antwoordde hij„God draaide het knopje om en het. was licht". Dit antwoord' is karakteristiek voor onzen tijd, voor het. jnilieu, waarin het tegenwoordige geslacht op groeit. Wat weet men in de groote steden en wel dra ook op het platte land van' d'e vertrouwelijk heid' van de oude petroleumlamp en de gezelligheid van de kachel'! Men draait het licht, de verwarming aan, daarmee bastaEn terwijl men draait, gaat de techniek steeds verder haar gang: tot nieuwe resulta ten, nieuwe gemakken. Vandaag draait men nog de verwarming* aan, maar weldra zal ook dit misschien oud'erwetsch zijn. Wanneer echter eens verlaging van de electrici- teitsprijs ingevoerd zal worden en die moet- ten slotte komen dan zullen' wij hier te- Alkmaar in plaats van d'e verwarming aan te draaien, misschien op electrisch verwarmde vloerkleeden wandelen, welke van onderaf behagelijke warmte verstpreiden, en waar op men nooit koude voeten kan krijgen. Gemaakt worden deze tapijten al, en men kan ze ook reeds koopen. Ma,ar nog steed® is het gebruik daarvau te duur. Het verwarming'skleed is een gewoon kleed, waar onder, zonder brandgevaar, een asfoestweefsel' is aan gebracht, waarin dunne platiniadrad'en geweven zijn. Evenals bij een electrisch nachtlichtje wordt het met behulp van een steekcontact ingeschakeld en meteen beginnen de platinadraden te gloeien, de warmte deelt, zich aan het asbest weefsel mee en stroomt van den vloer in de kamer. De gezelligheid! kunnen wij ten «enenmale niet mis sen, daar, waar ze niet i®, probeeren wij ze na te ma ken. De nuchtere verwarmingstoestellen der centrale verwarming laat men dikwijls: met kachels omkleede-u, zoodat ze er uit zien als, eert kachel en de oude gezel ligheid-^te voorschijn roepen. Deze „coulissen van kachels", zooal® men ze 'het best' betitelt, geven de geheele kamer een ander aanzien en we zijn blij, dat ze het ijzeren geraamte, hetwelk men „Radiator" of „verwarmingstoestel" noemt, verbergen. Ergens- an dersi maakt men haarden waarin onder kunstig be schilderde houtblokken gloeilampjes, aangebracht zijn, «ie door roode venstertje® schijnen. Daardoor ont staat de indruk, dat hier het hout in) den haard glimt, zoonU het vroeger werkelijk glom, toen de -haard pog een haard, en niet slechts decoratie was. Jat was in den tijd, toen de dichters nog door het knappen van de houtblokken geïnspireerd kondon worden toen hen bij het turen in den gloed' de mooi ste gedachten invielen. Toen schreef in Engeland Charles Dickens zijn yroolijke vertellingen, waarin de ard zulk een groote rol speelt. Eeni arts- in Halle was het die in den oorlog 1870-71 zooveel aan haar den dacht en droomde, dat hij ooder het pseudoniem AMERIKAANSCHE HOENDERTEELT. In Amerika wordt de hoen-derteelti zeer veel en met zeer goede resultaten uitgeoefend. Er zijn da-ar land- heeren, die zicK met niet® anders' bezighouden. Men laat gewoonlijk 450O vogels bij elkaar wonen, die men in 3 reusachtige hokken, die ieder plaats- bieden voor 1500^ dieren, onderbrengt. De resultaten zijn fabel achtig. Een kip legt ongeveer 146 eieren in een jaar en van 15000 dieren verkrijgt men 219000 eieren. DE STERRENHEMEL. Van een internationaal reuzenwerk, waaraan vóór 23 jaar begonnen is, ziet men de voltooiing tegemoet. Binnen de drie jaar is men gereed' meti de fotografi sche opname van den geheelen sterrenhemel. Op de sterrenwachten der geheele wereld' heeft men op 20.000 fotografische platen meer d'an 50 millioen sterren in beeld! gebracht. Wandel in nieuwe en gebruikte MachinerieënGe reedschappen, enz. Motoren ten alle tijde in wer king te zien. Werkplaats Koningsweg 65, Magazijn Kanaalkade 41. O. DOESCHOT en ZOON, Alkmaar. Voor de St. NICOLAAS. Mooie BELLEFLEURS en GOUDRENETTEN, per pond 15 ct., per tien pond 121/2 ct. Beleefd aanbevelend, G. W. v. d. POL, Schostenstr&at. DE BESCHAVING BIJ VERSCHILLENDE VOLKEREN. Do Engelsche onderzoeker A. Macdonald heeft een statistiek opgemaakt, omtrent d'e volksontwikkeling der verschillende landen. Het kleinste aantal anal fabeten heeft Duitschland: op de 10.000 rekruten wa ren er slechts 4, die niet' schrijven konden. In Zwit serland' wareni er 9 op da 10.000, in Denemarken 20, in Engeland 100, in Holland 210, in Frankrijk 346, in Noord-Amerika 380, in België 833, in Italië 3072 en in Rusland 6110. Wat het aantal couranten betreft, neemt Zwitserland de eerste plaat® in, op ieder mil lioen inwoners zijn daar 275 couranten. Vervolgens komen Noord-Amerika (op ieder millioen 260), Fran krijk (251), Holland (132), Duitschland! (115), Enge land (98), Denemarken (84), Italië (60), België (27), en Rusland! (8). Duitschland publiceert jaarlijks de meeste boeken 11.1. 33.000, Engeland slechts een- derde van dit aantal. an sociaal en medisch belang zijn vooral de onder zoekingen van Macdonald! over den pathologischen in vloed, der volksontwikkeling. Uit de statistieken blijkt dat m landen met geringe volksontwikkeling de sterf - te het grootst is, vooral onder d'e zuigelingen, terwijl in landen met groote volksontwikkeling de meeste zelfmoorden voorkomen. Van 15 regels 85 Cents, bjj vooruitbetaling. IJpE KOOPMeubelen, Stoelen en Spiegels in ver schillende stijlen, Kamermeubelen, ook solied Stof- feerwerk te leveren. Aanbevelend, Firma P. J. C. NIEROP. Alkmaar. Fnidsen 113. Langestraat 58. J.B- U. SIMONAlkmaar. Steenhouwerij K 0" ningsweg 46. Grafteekenen, Schoorsteen mantels enz. prima SAKSISCHE KANARIES. Dag- en avond- zangers, vanaf f 8,8 dagen proef, poppen f 0 50" R. CUPIDO, Kinheimstraat 23. Familiekalender INHOUD: Volledige Kalender met plaatb voor Kasboek enz. „Een St. Nicolaasavond" van JUSTUS VAN MAURIK. „De Politiehond", Novelle van F. DE SINCLAIR. „De Vriendin", een Zeemans-schets door JOH. W. BROE- DELET. „Mijn nieuw Denkbeeld", naar het En- gelsch door HAJEM. Buitendien: 18 groote Portretten van beken de tydgenooten, door H. J. HAVERMAN. Ieder kooper ontvangt tevens gratis De prjjs van dit alles te zamen is slechts Verkrijgbaar bij de N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tel, 8.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 6