CLYSMA OLtLMAN Have a Ingezonden Rfededeelingeu. HET HUIS YAH ALMA TADEMA. STADSNIEUWS. BUITENLAND. De Balkan-oorlog. 'Van militairen noemde spr. overd'reven. Tegen het concubinaat van de i'nlandsche militai ren mag- en kan de regepring niet optreden, zei spr. De heer V erhey (TJ. L.), repliceerende, beplëit- te betere opleiding van inlanders tot schepelingen voor de marine. Hij vroeg ook, dat eindelijk het vraagstuk van het gebruik van Ombilinsteenkool zal worden opgelost. De heer Hugenholtz besprak voedimgskwes- ties. De minister van marine wil in de richting van verbeterde opleiding van schepelingen sturen. Do zaak van de Ombilinsteenkool' zal worden be spoedigd. De heer De Meester (U. L.) maakte eenige opmerkingen over de wijze van inning van de over- winstbelflstlng van naamloo-ze vennootschappen. De hoofdstukken van de Indische begrooting' wer den daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De behandeling is hiermede geëindigd. Daarna vingen1 de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroot-ing aan. Zij werden geopend door den heer Eland (TT. L.), die eenige militaire za ken besprak. Op voorstel van den heer Roodhuyzen (TT.L.) word hierna met het oog op den St. Nieola&sa von.d de vergadering verdaagd! tot hedenochtend. Het vermaarde huis van Alma Tadëxna werd gis termiddag in publieke veiling gebracht en tot 30.000 pond opgehouden, aldus wordt uit Londen aan het Hbld. geseind. De veilinghouder deelde daarop ruede, dat de koop niet werd toegeslagen. Gemengd nieuws. UIT AKERSLOOT. Dinsdagavond! vergaderden de leden van 't Protes- tantsch Harmoniegezelschap „de Vooruitgang" in het calé van den heer K. Kuitwaard. Tie vice-voorzitter, de heer A. Hopman, opende de vergadering en verzocht den secretaris1 de voorlezing der notulen, welke met een kleine opmerking werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den voorzitter, den heer R. de Boer, welke bedankte voor de functie als voorzitter of bestuurslid Een schrij ven van de gemeente Akersloot, welke een jaarlijks subsidie, groot 25, wil toekennen, werd met applaus aangenomen. Aan de orde kwam de rekening en verantwoording over 1912, de inkomsten bedroegen ƒ419.03, de uitga ven J 319.85%, zoodat een batig saldo van 99.17% in kas is. De begrooting voor 1913 werd vastgesteld op 413.17%. Het verslag vain; den heer P. Blokker omtrent de instrumenten was zeer gunstig, er bleek uit dat op de instrumenten goed gepast werd. Met de stemming voor een nieuwen voorzitter werd' de heer A. Hopman gekozen en de heer K. Vermeulen als vice-voorzittex. De heer S. Schermerhorn vroeg hoe het gaan moet met. de contributie der aspir-antle- den. Va bespreking werd voorgesteld dit in overleg met den directeur, den heer J. M. Otto, vast te stel len. De entitle bij de te geven uitvoering' werd) vast gesteld op 0.50, tevens balkaartjes 0.20. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. UIT SINT-PANORAS. De vereeniging „De IJshoeier" vergaderde j. 1. Woensdag ten huize van. dein heer Jn. Ruys met 26 leden. Na opening volgde lezing der notulen, welke Werden goedgekeurd. De penningmeester bracht ver slag uit. van dë geldmiddelen; ontvangen was 100.99, uitgegeven 36.81, alzoo een voordeelig saldo groot J 61.18. De rekening werd goedgekeurd. De contributie der leden werd! bepaald' op een bij drage van 5 cents per 1000 kool en 2% cents van een hoop uien. Goedgevonden werd 't voorstel van 't be stuur om voor den tweeden ijsboéier een schuitemihuis te maken, alsmede de overeenkomst met de-heeren P. en J. Gootjes, omtrent 't open maken van die Wijde Vaart ook dit jaar te handhaven. Na!gst 't bestuur werden de hoeren Jb. Hartman, Jn. Kloosterboer Dz. en A Gerritsen aangewezen, om bij een 10-tal leden, door loting aan te wijzen, de kool te tellen. Na den eerkoop van lijnen en haken werd de vergadering ge- ■Een der fitters aan de gasleiding' kreeg' gister kokend lood itm 't .gezicht. Men vreest voor beschadi ging der oogen. STRANDING. Men meldt aan de Tel. d.d. 4 Dee. van Urk: Hedenmorgen passeerden de stoomboot Hunze I en de lichter Ilunze 15, beide geladen met stukgoederen van Amsterdam naar Groningen, ten Westen van Urk. De lichter raakte aan den grond en bij een poging met de stoomboot, om de lichter vlot- te maken, raakte ook de stoomboot, aldaar .aan den grond. Geen der beide vaartuigen kon zonder hulp vlot. komen, medo door het invallen van de eb. Vaartuigen van Urk zijn tor hulp gezeild, hebben de stoomboot- eni lichter gedleeltelijk gelost en de goe deren te Urk opgeslagen, waarna de stoomboot en do lichter in de haven zijn gestoomd. Persoonlijke on gel ukken zijn niet- voorgevallen. Het vaartuig van L. Romkes, dat aan de stoomboot vastmaakte, werd losgegooid en is eveneens op „de vorm geloopen, sloeg lek en nadat het. lek mtot kus sens en ander beddegoed gestopt, was, is het met eigen hulp de haven van Urk binnengezeild. De oorzaak van1 de stranding wordt verschillend# opgegeven. VERSTIKKING DOOR KOLENDAMP. Gistermorgen is d'e bloemist' N. Meyer, te Hengelo, dood in zijn woning gevonden, gestorven door kolen- dampverstikking. Zijn vrouw en driejarig kind' zijn bewusteloos, doch geven nog teekenen van leven. Nader meldt men aan de Tel. over dit treurig ongeval Gistermorgen omstreeks half 9 bemerkten omwo nenden, dat- in den winkel van den bloemist Meyer, in de Drienerstraat te Hengelo, het licht nog brand de en de deur gesloten bleef. Een ongeluk vermo'e- dende, zond' men bericht aan den vader van M., die onmiddellijk het huis binnendrong en even later weer te voorschijn kwam, roepende: „Mijn kinderen zijn dood'!" De heer Hageraate, uit Almelo, die toevallig passeerde, ging dë woning binnen en vond' dë woon kamer vol verstikken den kolendamp. Het raam open werpende, zag hij aan weerszijden van de kachel man en vrouw in slapende houding liggen; de man was reeds dood, de vrouw evenwel niet. De heer H„ Re steeds vlugzout en eau de cologne bij zich draagt, mocht het gonoegiem smaken bij de vrouw eenig tec- ken van leven op te wekken. Het eenig, op een kamertje te bed! liggend, kind van het echtpaar, d-ervond geem gevolgen van den kolendamp. op- on- ontving 4788,43 bloemp- een som KORTE BERICHTEN. Tengevolge van den boegen waterstand, die her innert aan het jaar 1910,, worden de Fries-che laag landen gezuiverd van duizenden veldmuizen, die deels verdrinken deels naar de iets hooger gelegen landen trekken. Ook hier zijn ze niet veilig, want nu ver schijnt. de dorpsjeugd en begint het. jachtvermaak; de gaten worden volgegoten en bij tientallen komen de diertjes te voorschijn, om in handen te vallen van de jeugdige jagers of vervolgd te worden d'oor dë kraai en, die van alle kanten komen aanvliegen. De „Xed. Krijgsman" maakt thans bekend, wel ke de gebeele opbrengst is geweest van den verkoop der Oranjebloem op 31 Augustus j.l. Men totaal de som van 18,725,41, waarvan moest afgetrokken worden voor aankoop der jes en onkosten. II. M. de Koningin schonk van 250. Een treurig ongeval trof gisteren een landbou wer te Boreulo-. Deze verwijderde zich van zijn arbei ders om de dorschm'achine stop te zetten, doch toen de machine na verloop van eenigen tijd' gewoon bleef doorwerken en de landbouwer niets van zich liet hoo rt n, begon1 men te vreezen1 dat er een ongeluk gebeurd was. Zijn zoon spoedde zich daarom naar de machi ne kamer en vond aldaar zijn vadler op den grond lig gen, bewusteloos en badende in zijn bloed. De onge lukkige schijnt door den riem dër machine gegrepen, een keer rond' ge-slimgerd en met kracht op den grond gesmeten te zijn. De onmiddellijk ontbodën genees- beeren constateerden schedelbreuk en achtten den toestand' zeer zorgwekkend. Naar de Eindh. Crt. verneemt, circuleert te Woensel een adres a.an den Raad, over den toestand der wegen, waarover groote verbittering bestaat, „wat tot ernstige gevolgen aanleiding kan geven, in dien niet onmiddellijk de noodige maatregelen ter verbetering aangewend worden.Het blad verneemt, dat met „die ernstige gevolgen" bedoeld wordt, dat al de belastingbetalers- in deze gemeente „en bloc" betaling van gemeentebelasting zullen weigeren. Bij het in aanbouw zijnde huis van G. S. te Hel mond had gisteren een gasontploffing plaats, met het gevolg, dat brand ontstond en een zoldering uit brandde, waardoor veel materieele schade ontstond. Een droevig ongeluk had -gisteren plaats in de Spaa.rndammerstraat te Amsterdam, Een zoon van den werkman de Graaf had het ongeluk, bij 't overste ken der rails door den motorwagen van lijn 5 te wor den gegrepen. Hij werd ernstig gewond naar het Bin nengasthuis vervoerd, waar de knaap bij aankomst bleek overleden te zijn. De Groningsche rechtbank veroordeelde E. Rug- ge, raadslid aldaar, wegens het niet opvolgen van de bevelen der politie, tot 25 boete subsidiair dagen hechtenis. In de vergadering van den Raad van Doetin- m deelde de voorzitter mede, dat B. en W., in ver band met het ongeluk aan den IJselbrug, een onder zoek naar den toestand dier brug hebben doen instel len. De conclusie der deskundigen, de ingenieurs L-ramer en lolano, te 's-Graveuhage, luidt dat de vei ligheid der brug boven redelijken twijfel verheven is. Dat,, in de bosschcn van Het Loo zich een groot aantal wilde zwijnen ophoudt, blijkt wel hieruit, dat Prins Hendrik Dinsdag deelnam aan een jacht, waar bij 78 wild# varkens werden neergelegd. Den tweeden dag Van de houtvorkooping In he't Ilaagsehe Bosch zijn voor-al' voor het iepen- en- beu kenhout wederom goede prijzen gemaakt; in het ge heel werd voor ongeveer1 5000 verkocht, dat is met de opbrengst van den eersten dag ruim 25.000. Toen een landbouwer, wonende aan don Dordt- achen Straatweg te Rotterdam gistermorgen in zijn land kwam, bemerkte hij, dat van vier varkens bik ken van den staart waren afgesneden. Te Strijp is dezer dagen een 81-jarig vrouwtje gestorven, dat, naar men aan „het Huisgezin mede deelt, nooit in het op een kwartier afstand gelegen Eindhoven was- geweest. Terwijl de tuinman van den heer M. te Loeuen in den tuin op vogels aan 't schieten was, had hij het ongeluk oen door de dorpstraat passeorende vrouw in het hoofd te raken, waarbij zij zoo ernstig werd ge wond, dat overbrenging naar het gasthuis te Utrecht noodzakelijk was. Als bijzonderheid, met het oog op den tijd van 't jaar, wordt gemeld, dat de arbeider Hoogenveen aan 't Gouwsluis te Alfon, dëze week 10 nieuwe aardappe len gerooid heeft als nieuwe vrucht van een aardap pel, die hij na den gewonen rooitijd aan den grond heeft toevertrouwd. De automatische mistbel te Urk werkte niet, hoe wel het wel ©enigszins: mistig was. Anderen beweren, dat het eiland Urk te dicht genaderd i's, hoewel de tonnen goed zichtbaar waren. BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS. De Nederlander meldt, dat de minister van binnen in nd'sehe zaken dezer dagen eeoii voor-ontwerp van een wet, regelende het- bewaarschool-ouderwijs, om advies heeft gezonden aanverschillënde ondërwijs-vereeni- gingen. Dit vóór-ontwerp gaat uit van het denkbeeld dat dë zorg en de kosten van het bewaarschooloinder- wijs op de gemeenten moet- worden gelegd'; voor zoo veel het bijzonder onderwijs is zullen die kosten voor de gemeenten niet hooger dan 75 proeent mogen zijn, terwijl de ovierige, kosten door de oprichters moeten wordein gedragen. Deze regeling zou ook gelden voor de bouwkosten. DE ELECTRIC1T E1TSLEZIXG Na^r yvij vernemen zal de lezing over Electriciteit en -toepassingen van dien stroom in huis, op dë in dustrie, in de verlichting, met proeven en lichtbeel den, door den heer A. F. Smit Kleine el. ing., direc teur der Ken-nemer ElectriciteitS'-Maatschappij te Bloem enda al, voor de vereeniging tot oprichting- en instandhouding van een Openbare Leeszaal en Boe kerij, in samenwerking- met d'e Alkmaarsche Winke- liersvereeniging en de Hanze Dinsdag a. st. plaats hebben. De vergadering is gratis toegankelijk voor de leden van een der drie bovenstaande vereenigingen. Schriftelijk kunnen vragen aan den spreker worden gezonden aan den heer E. C. H. Chr. Bruins, Voor- dam C 9. Deze laatste maatregel is genomen, om be langstellenden en. belanghebbenden bezoekers zoo goed mogelijk in- en voor te lichten, daar vóór alles wordt beoogd den avond tot een leerzamen te maken. Van EEN RECORD, het waaggebouw wapperden heden vlaggen en op een bord was aangegeven welke reden daarvoor bestond. Vanmorgen, klokslag tien, werd een stapel kaas afgewogen, welke de 8 millioen K. G. vol maak te. Tot nu toe is deze hoeveelheid nog nooit in één jaar gewogen, terwijl er thans voor de jaarwisseling nog drie markten worden gehouden. In 1910 werd 7.438,457 K. G., in 1911, eeni slecht jaar door de vee ziekten, 7.245,937 K.G. kaas gewogen. CADETTENSCHOOL. Hedenmiddag twaalf uur is door luitenant-kolonel Grevinck, directeur der Cadettenschool, het gouden kruis voor 15-jarig officiersschap, uitgereikt aan den luitenant-kwartiermeester Henderson en de eerste luitenante F. W. H. van Straaten en W. Kaas. zocht en hun verteld zijn hosten vriend vermoord te hebben in de Scheveningsche 'boschjes en op dë zelfde plaats, zelfmoord te hehbem gepleegd. Jarenlang bleef lnj aan die plek gebonden en toen daar een huis ge bouwd werd, openbaarde hij zich door kloppen. Ooit een jongen uit Utrecht-, die van het eene kwaad' in het andere vervallen, was en ten slotte dn ellende was ge- sterven en een man, die door een trein- nabij Neme- gen verongelukt was, openbaarden zich. Ongelukkige geesten verkeeren bijna altijd in het donker, alleen kunnen zij het mediamieke licht, dat zacht en schoon van een medium uitstraalt, waarnemen, zij komen daar op -af en dëeleni mee wat hen kwelt. Meermalen heeft men een geest, door hem op God's goedheid te wijzen, rust gegeven. Spr. heeft zelf geesten g'e'zien, sommige zagen er schitterend) en heerlijk uit als engelen. Minder ge lukkige geesten zien er donker en treurig uit. Ten «lotte ging spr. over tot het beantwoorden van de vraag: „Waartoe die beweging?," waarbij hij er op \\ees, dat zij in de eerste plaats ten doel heeft ge loof iu de onsterfelijkheid te geven en een krachtige basis te vormen voor godsdienst en moraliteit, maar ook om de smart dër scheiding op te heffen. Zij stelt ons in staat onze afgestorvenen weer te Zien en met hen- te spreken. „V aai blijven al die geesten!" is men geneigd te vragen. Zij hebben ons medegedeeld) zei spr., d'at er een geesteswereld is, waar de geesten in verband met hun moraal en ontwikkeling een zekere mate van geluk en zaligheid genieten. Trapsgewijze worden de geesten ontwikkeld, steeds nader komen zij tot God den Hemelse hen Vader. Hoe nader zij bij Hem ko- men, hoe intenser hefc geluk is. Laat ons, zoo eindigde spr. zijn rede, nu de Hemel- «cJie V adër die gouden poort van he>t Eeuwige Leven op een kier heeft gezet en wij mededëeling hebben gekregen van een nieuw vaderland, dat ons wacht, na den dood, deze boodschap aannemen als een blijde tij ding en luisteren, waar te luisteren valt. EVANGELISCHE' UNIE. Het Bestuur der Vereeniging van Vrdjz. Hervorm den verzoekt ons er melding van te maken, dat de \VelEerw ZGei. Heer Dr. A. Rutgers yan der Loeff, Km. predikant te Haarlem, als spreker hoopt op te treilen in de godsdienstige samenkomst in de Groote Kerk, op a.s. Zondagavond te 7 uur. „DE DAGERAAD." Te laat om het nog in de advertentie te vermelden, werd ons bericht, d!at de vergadering van bovenge noemde vereeniging, met dis. Schermerhorn van Nieu- We-Niedorp als spreker om 8 uur a.s. Maandagavond gehouden wordt. zeven VERNIELING. Baldadigen hebben zich hedennacht vermaakt met het stuksnijden van de zeilen der kramen, die ter ge legenheid van hpt St.-Nicoiaasfeest op het Hof ston den en daardoor den eigenaren een niet onbelangrijke schade hebben toegebracht. HET VOORTBESTAAN NA DEN DOOD. De heer J. J. van Boekhoven sprak Woensdagavond voor slechts een klein aantal belangstellenden in „de Unie" over „Het voortbestaan, na den dood." Spr. be gon met er op te wijzen dat hij er zich zeer goed van bewust wais te zullen spreken over een zaak, die nog niet- populair is; zij verdient echter in alle kringen bekend en geacht te zijn en gelukkig wëkt zij dan ook langzamerhand belangstelling en breidt zij zich gaan deweg uit. Zoovelen zijn e.r, zei spr., die in dezen tijd, waarin het materialisme hoogtij viert, het beste onderdrukken wat er in hen is en hun idealen verloren hebben. Zij gelooven niet aan een leven na den dood. Het spiritualisme echter, de gemeenschap met de -geesten en de geestenwereld, leert den memseh, dat met den dood niet alles- ophoudt. Het spiritualisme is geen uitvinding van de menschen, het is geboren uit de behoefte des tijd's, uit een levensbehoefte. De geesten zelf hebben ons kenbaar gemaakt, dat men blijft leven, al is het stoffelijk organisme vergaan. Het allereerst, openbaarden zij zich in 1848 in Hydes- ville in Amerika, in het. zoogenaamde spookhuis, be woond door de familie Fox. De beide dochtertjes van 11 en 12 jaar raakten op 't laatst zoo vertrouwd' met het kloppeli, dat steeds in het huls vernomen werd, dat zij er tegen begonnen te praten en toen bleek het, dat de geest van Ühai-les Rosna, een marskramer, die in dat huis vermoord was, zich aan haar openbaarde. Hij' zeide gekomen te zijn om den mensch te vertel len van het nieuwe leven, vertrouwd! te leeren maken met het waarachtig individueel voortbestaan. Door deze meisjes, die in hooge mate mediamiek van-aanleg waren, werd1 door tal van geesten gesproken. Van uit Hydesville breidde het spiritualisme zich uit over heel Amerika, over heel de wereld en het bleëk, dat er honderden, duizenden menschen waren, die media miek waren aangelegd'. Er is gebleken, dat de gees ten gebruik maken van een geestelijke telegraaf, zij gebruiken echter geen electrische, maar een magneti sche batterij, daarvoor verzamelen- zij het magnetisme, dat de mensch uitstraalt. Door klopteefcens maken zij zich kenbaar eni duizenden' berichten worden er van de geesten maar de menscheni overgeseind. Zij heb ben ons zooveel te zeggen-, dat zij zich om een medium verdringen om te spreken tot- de menschen. Spr. vestigde er daarna; de aandacht op, dat tal van geleerden, ma-nnem van naam als prof. Crooks, Theodoor Parker, Flammarion, Lombroso het spiri tualisme proefondervindelijk onderzocht hebben en tot de slotsom zijn gekomen,"dat het hier geldt de wer king van een onzichtbare intelligentie. Door de dochter Laura van dem groeten Edfnonds hebben tal van geesten gesproken en ofschoon zij slechte En- gelsch kende, vloeide h#t Chineesch, Indiaanseh, Noors'ch, E-ransch en meerdere talen haa-r van de lip pen. In het laboratorium van prof. Crooks materiali seerde Katie King zich avond aan avond. Naar zeide volbracht zij een zending naar de aarde. Treffende gevallen van geest-esopenbaring werden daaina door spr. medegedeeld. Niet alleen door spre kende, ook door schrijvende mediums open-baren- gees ten zich, bovendien kunnen sommige menschen hen hooren, anderen hen- zien. Daarna, kwam spr. tot het spiritualisme in- Neder land, in 1857 kwam het -naar den Haag en verbreidde zich van daaruit verder over ons- land. Een van haar warmste aanhangsters- was: Elise van Calcar, inspec- t-rice van het bewaa-rschoolwezen, te 's-Gravenhage. Velen keerden haar daarom den rug toe, maar al-les en alles offerde, zij op om zich aa-n het spiritualisme te wijden. Door haar openbaarden zich tal van let terkundigen; geleerden van naam schreven d'oor haar hunne handteekening. Ook vertelde spr. van verschillende staaltjes van geestesopenbaring, die in den kring zijner vrienden waien voorgekomen of die hij zelf had meegemaakt. Zoo had een ongelukkige geest contact met hen ge- PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 8 December 1912. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. E v a n g e- il8r Yni6, ^V0Dd 7 uur> Dr' A- Rutgers van der Loeff, te Haarlem. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Avond 6 uur, Da Kloosterman. Heidelb. Cat. Zond. 47. - Woensdag' avond 7i/2 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 101 2 uur, Ds. Makkink. Doopsgez. Kerk10l/2 uurDs. D. Attema van IJmuiden. Rem.-Ger. Kerk, 10l/2 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. Petersen van Veendam. Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 8 tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 6% tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus voor knapen van 12 tat 16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussainfcstraat voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Consistorie Geref. Kerk, Oudegraoht D 83. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni- ging „Paulus." Uit de omgeving. Herv Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. T. Kloos terman van Alkmaar. Herv. gem. te Stompetoren, 9i/2 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te Oterleek, avond 7 uur, Ds. K F. Proost. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. F. W. J. Kiebooin. Herv. Gem. te Oudorp. Geref. kerk voorm 91 /2 uur en nam. D/2 uur, Ds. Kroeskamp te Utrecht. v. d. te Schermerhom, 91/2 uur, Ds. Groot en nam. ll/2 uur, AGENDA. VRIJDAG: Znngv. „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus", repetitie voor 'tgeheele koor, 8 uur, lokaal' Mooij, Koorstraat. Gemengd koor „Zanglust,8 uur. Harmonie, ZATERDAG: Gymn.-ver. „d# Halter,' oefening voor jongen-s van 12 16 jaar van 8-9 uur; leden ouder dan 16 jaar van 9—10 uur, turnlokaal „K. en V." Schoolstraat. ZIJ Lit K oust anti nope! wordt- aan dien „Berliner Lokal Anzeiger" geseind); „Men hoopt hier nog steeds, dat Griekenland) de vijaiidelijk'hedon zal opgeven, en ■eveneens het wapen stilstands-protocol onderteekenen. Ook de officieus© „Ikdam" deelt mee, dat Grieken land eerstdaags op d)e voorwaarde van- den wapenstil stand zal ingaan, zoodat dë vredësonderhandëlingen spoedig- daarna beginnen kunnen. Mocht echter Griekenland den strijd) willen voortzetten-, dan zullen, naar hier verondersteld) wordt, de verbonden Balkan- mogendhedeni met elkaar overeenstemmen, om de Grieken, in het gebied waar Bulgaarsehe en Servi sche troepen met hen' vereenigd zijn-, alleen te laten tegen de Turken. Uit Sofia wordt gemeld, d!at, naar aanleiding van de berichten uit Konstant-inopel, d'at toebereidlselen "worden gemaakt- om dë Turksche vestingen, die bele gerd worden, weder van het n-oodïge te voorzien, men aldaar opmerkt, dat dëze quaestie geregeld' is bij art. 2 van het protocol van den wapenstilstand1. Dit arti kel verbiedt n.l. formeel, dat de garnizoenen1 van be legerde vestingen opnieuw wonden voorzien van le vensmiddelen en munitie. Het voorstel van Bulgarije om de vredesonderhan delingen te Londen1 te doen plaats hebben, is aan de Britsehe regeering medegedeeld en deze heeft het goedgekeurd en haa-r bevrediging heeft uitgesproken over het vertrouwen, door de oorlogvoerende staten i-n haar gesteld'. Alen verklaart te Athene, dat het feit, d'at Grie kenland' den wapenstilstand niet heeft geteekend, niet beschouwd1 mag worden als een -bewijs van on- eenigheid' tusseben de geallieerden. Griekenland was er bijzonder op gesteld^ dat zijn vlootactie niet be lemmerd we-rd, zoodat zij de proviandeering van- het Turksche leger in Epirus en het vervoer van Turkscho troepen naar Thracië kon beletten. Griekenland had daarmede veel meer het voordeel van de geallieerde^

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2