CLYSMA OLD-MAN ave sT a~ D S N 1 E uw s. Ingezonden (Mededeclingen. Trekking van heden. 2e Klasse 3e lijst. Nr. 8398 f 1000; ns. 18549, 11976 en 13011 f200; na. 13081, 13325, 20557, 20656 en 20893 f 100. «.telling handhaaft d!at de leerlingen, wier leeftijd! grootendeels varieert tusschen 16 en 19 jaar, zich ree eten onderwerpen aan maatregelen van orde en tuelit. De leerlingen meenen dat zij moeten gehoor zamen aan hevelen, die voor hen van te kindierachti- gen aard zijn. Zoo verkozen de jongelui zich o.m. niet te storen aan de medcdeeling der schooldirectie, dat zij niet wilde erkennen het „wonen op kamers" en zich op het standpunt stelde, dat. de jongelui bij familie in den huiselljken kring werden opgenomen. Met deze zienswijze der directie stemden bijna alle ouders der leerlingen in, op twee na, terwijl enkele andere ouders tot hun leedwezen erkenden, in deze niets aan den zin van hun zoon te kunnen veranderen. Nadat de leerlingen zich eerst hadden bepaald tot het toonen van hoogst irriteerend lijdelijk verzet te gen de schooldirectie, heeft een viertal hunner iets anders bedacht om den directeur onaangenaam te zijn, door van Zaterdag op Zondagnacht zich door in braak toegang tot- de school te verschaffen en daar verschillende baldadigheden uit te halen. Dit alles geschiedde in een zeer vroolijke stemming na afloop van een gezellige fuif. Aan de vier dapperen is tijde lijk de toegang tot de lessen ontzegd, in afwachting van de beslissingen door autoriteiten te nemen, met betrekking tot hun verder schoolbezoek. Het geheele geval waarover natuurlijk allerlei over dreven lezingen de ronde zullen doen, komt hierop neer d'at de jongelui „echt situdent" willen zijn. De politie, heeft de zaak in onderzoek, voor zoover door de betrokken leerlingen strafbare feiten zijn ge pleegd, ook omdat één der leerlingen zich Zaterdag nacht aan krachtig verzet tegen de politie heeft schuldig gemaakt. Tot de baldadigheden behoort o. a.: het hijschen van een koeiensehedel aan een vlag- gestok tegen den gevel van het gebouw, het zetten eener ledige ehampagneflesch op den schoorsteen op het dak en het uithalen van allerlei fraais met school materiaal. DE NEDE'RLANDSCHE „CHESHIRE KAAS." In het Engelsch© Lagerhuis wees de heer Bamt-on op den uitgebreiden handel van kaas1 uit Holland, die voor Cheshirekaas word't uitgegeven. Hij meende, dat dit niet zoozeer te wijten is aan de Hollandstehe kaasmakers eni exporteurs, die kaas van dit merk aan de markt brengen, dan wel aan de gebrekkige Engelsche wetgeving. De heer Runciman antwoordde, dat de „Board of Agriculture" reeds over de zaak met. belanghebbenden gesproken heeft en dat' zij een onderwerp van bespre king zal uitmaken op de vergadering deze week te houden tusschen afgevaardigden van de Board' eni le den van de Kamer van Koophandel te Cheshire. NED. HERV KERK. In de Zondagsbode voor Noord-Holland (Christelijk Weekblad) wordt medegedeeld, dat een door enkele rechtzinnige leden der Ned. Herv. Kerk te Zaandam (Oostzij) opnieuw gedaan verzoek om den Kerkeraad uit te breiden door naast den rechtzinnigen predikant een of meer rechtzinnige ouderlingen en diakenen te benoemen, op grond van practische en principieele bezwaren van de hand gewezen werd. Ook werd af gewezen het verzoek van de Vereen, tot verbreiding der Waarheid, om ter gelegenheid van haar gouden feest in Februari voor een avond, waar enkele Her vormde predikanten zouden optreden, de Oostzijder Herv. Kerk te mogen huren. Waarom, vraagt het blad, aan een Christelijke ver- eeniging, die jarenlang de Hervormde Kerk ten zegen was, geweigerd werd, wat men aan zangvereenigingen enz. gaarne toestaat, hebben Kerkvoogden niet te ken nen gegeven; wie een weinig op de hoogte is van de Zaansche verdraagzaamheid kan de motieven echter wel raden." HET ALIIAMBRA FLOTTANTE. De tinna Van Houten te Weeep heeft het vroegere Alhambra een nogal' groote verjongingskuur dioen on dergaan en er een bioscoop-theater van gemaakt, dat in alle opzichten de concurrentie met de gewone in richtingen van dien aard kan doorstaan. Het zal zich in ons land in de: groote wateren vertoonen en voorstellingen gegeven. Reeds d'e naam: Rona-Theater wijst er op dat bet als reclamemiddel voor een soort cacao dienst doet. Doch daarvan bemerkt men weinig als men het pro gram inziet, daar zoowat alle pakkende nummers uit de gewone theaters er in zijn opgenomen. Maandagavond liep AYeesp uit toen de opzie-nwek- kende verlichting van het schip de bewoners tot be zoek noodigde. Een 300-tal' vond er plaats. Men ge- noot van die levende beeld'en, dronk Rona-cacao en ging dankbaar heen. («bW-) UIT HEER-HUGOAVAARD. Het besluit van hoofdingelanden van den polder Heerhugowaard d.d'. 12 Nov. 1.1., waarbij P. Schilder Jz. benoemd is1 tot secretaris van dien polder is bij besluit van Ged. Staten der provincie Noordholland, d.d. 4 Dec. 1.1. no. 05 vernietigd, wegens1 strijd! met artikel 54 van het Algemeen Reglement van bestuur van de waterschappen in Noordholland. (Reeds in) een gedeelte van onze vorige oplaag ver meld.) a. Een schrijyen van Gedeputeerde Staten van Noord holland, waarin kennis werd gegeven, dat dp Sehager kaasmarkt van 1 November j.l. tot 1 iVjiei 1913 }3 ge schorst. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven van den Centralen Gezondheidsraad, waarin kennis werd gegeven, dat de heer Veenebos eervol ontslag had gekregen als lid. Van het recht om een candidaat op te geven in de plaats van den heer Veenebos, werd geen gebruik ge maakt. Alzoo voor kennisgeving aangenomen. c. Een verzoek van den heer F. Jong te Zijdewind, om benoemd te worden als makelaar. Met algemeens stemmen werd hij als zoodanig benoemd. d. Een schrijven van den hear D. Wonder, waarin hij bedankt voor zijn herbenoeming als armvoogd van de Protestantsche armvoogdij alhier. Benoemd werd nu de heer G. Liefhebber. Op de voordracht voor de benoemirg'van de com missie tot wering van schoolverzuim'voor de school- wijk O. Niedorp waren door B. en W. geplaatst de heeren1. Woutman, 2. G. Liefhebber, 3. P. Age- nant, 4. A. van Zoonen, 5. A. Mijts, 6. C. Rempt, Op die voor de schoolwijk Zijdewind waren geplaatst de^heeren: 1. S. Snel. 2. J. Nagelhout, 3. J. Ligt- hart, 4. J. Wit, 5. P. Wit, 6, D. Burger. Van beide voordrachten werden de eerste genoemde drie heeren benoemd. Vervolgens las voorzitter een door B. en W. opge maakte concept-verordening op de woonwagens voor, waarin het verboden wordt zich met die wagens op te houden in deze gemeente. [Onveranderd werd deze concept-verordeniDg vast gesteld, zij zal ter goedkeuring naar Ged. Staten wor den opgezonden. Hierop werd kopteen verzoek yan den heer 8. Snel om eene vergoeding te mogen ontvangen voor zijne onlangs behaalde akte landbouw, met algemeene stem men besloten zjjn salaris met f 100.— te verhoogen, met ingang van 1 Januari 1913, met die voorwaarden, dat, wanneer er in deze gemeente een cursus mocht worden opgericht voor den landbouw, hjj onderwjjs zal geven. UIT OUDE NIEDORP. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteren. Af wezig was de heer P. Wit. Voorzitter de heer A. Wonder, burgemeester. Ingekomen was s KORTE BERICHTEN. Door de politie te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen een somnambule, wonende Croos- wijksche Singel aldaar, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde (het voorschrijven van recepten) 5 maal gepleegd. Gisteren vierde de oudste ingezetene van Lem mer zijn 96sten verjaardag. De oude heer is zeer kras. Hij vervult nog steeds de betrekking van om roeper. Dagelijks hoort men zijn nog vrij heldere stem door de straten klinken. Van beroep touwslager, werkt hij van 's morgens 7 uur tot des avonds als het donker wordt in een lijnbaan, waarin hij eerst als leerling, daarna als knecht en thans als patroon nu reeds 35 jaar werkzaam is. Gistermorgen had' op de zandst-eenfabriek te Rhenen een ongeluk plaats. Bij het afgraven van zand stortte een groote massa naar beneden en werden twee werklieden daaronder bedolven. Een hunner werd levenloos te voorschijn gehaald, de ander be kwam weinig letsel. De overledene laat een weduwe met kinderen achter. Maandagnamiddag werd het lijk van den aan kolendampverstikking' overleden bloemist te Hengelo (O.) begraven. Zijn vrouw, die j.l. Donderdagmorgen mede bewusteloos werd gevonden, is eerst Zondag' we der tot bewustzijn gekomen en Maandag naar het ziekenhuis overgebracht. Zij kon nog niet in kennis worden gesteld met het overlijden van haar man. Tegen het hoofd' van de bijzondere school te Hoek (Zeeuwsch-ATla,anderen) is procesuverbaal opge maakt, wegens bet plegen van onzedelijke handelin gen met een van zijn vrouwelijk» l»«rlin®»n. Binnenkort zal te 's-Gravenhage de eerste auto- lijkwagen in gebruik genomen worden. De wagen, die dof zwart gelakt is, bevat twee evenwijdige ruim ten, één voor de kist, en één met 6 zitplaatsen vtoor personen. De wagen kan 65 K.M. per uur loopen Een kantoor uit Roosendaal zond' naar Bier vliet een brief met 5000 aan een agent van een sui kerfabriek. Bij de ontvangst was de inhoud! slechts 3000. De brief was gaaf en ongeschonden. De af zender heeft de nummers der biljetten aangeteakend, zoodat die der vermiste ook bekend' zijn. De politie doet onderzoek. Gisternacht dreigde een bewoner van de Leeu wenstraat te Rotterdam, zijn vrouw en kinderen met een bajonet. Buren kwamen tusechenbeiden en na men hem het wapen' af, maar nu greep de man het geweer en vertoonde zich daarmee aan het venstervan zijn woning op de eerste verdieping, alsof hij op de voorbijgangers wilde schieten. Eenigie politieagen ten kwamen naar boven en ontrukten den man het geweer, dat ongeladen bleek. Zondagmorgen hebben op een hofstede onder de gemeente Graauw, terwijl de familie naar de kerk was, 3 personen de alleen zijnde jeugdige dienstbode gekneveld en daarna gedwongen de plaats te wijzen waar het geld! en andere waarden geborgen wa.ren. Zij deed dit. De mannen wilden daarna iets gebrui ken en eis'cihten dat het meisje koffie zou zetten. Zij verklaarde zich bereid, maar vroeg haar los te ma ken, omdat zij Voor de koffie even buiten iets moest halen. De mannen lieten haar onbewaakt gaan en daarvan maakte zij gebruik om weg te snellen en hulp te halen. Ofschoon de dieven onraad' bemerkten, werden nog twee hunner op de hofstede aangehouden; de derde werd' door den hond van den rijksveldwach ter in een kreek opgespoord'. Gisteren zijn de man nen naar Middelburg overgebracht. Begin November is het geheele huisraad van een rijk met kinderen gezegenden man te Driebrugge (Zuid-Holland) afgebrand. Een aantal medelijdende ingezetenen wist daarop een bedrag van 250 bijeen te brengen, waarvoor men nieuw huisraad' kocht. Daarmede was de man echter niet tevreden; hij wilde het geld hebben, om naar eigen goedvinden daarover te beschikken. Het comité weigerde dat en gaf hem eenige dagen bedenktijd. De man bleef echter bij 'zijn wensch volharden en het gevolg was, dat de geldelij ke bijdragen aan d'e schenkers teruggegeven werden. STAATSLOTERIJ. J. FRANCKEN. t Een treffend! sterfgeval had1 hedenmorgen teu stad- huize plaats. Nadat de hoogbejaarde ambtenaar van den Burger lijken Stand, de heer J. Francken, eenige huwelijken had gesloten en met den assisteerenden ambtenaar de trap afliep, zeeg hij plotseling ineen. Laatstgenoem de ambtenaar en enkele getuigen droegen hem naai de trouwzaal. Dr. Dirken, die dadelijk te hulp geroe pen werd', kon slechts den dood constateeren. De heer Francken was pas van een langdurige on gesteldheid! aan de beterende hand, doch lijdend aan een ernstige kwaal, welke een spoedig einde aan zijn werkzaam leven heeft- gemaakt. Meer dan een halve eepw heeft hij het onderwijs gediend, eerst (van 1 April 1857 af aan) te Wormer, Assendelft en West zaan ais hulponderwijzer en sinds 1867 tot voor enke le jaren als hoofd der school te Bergen. Bij meer dan één openbare gelegenheid bleek, hoezeer zijn on derwijs en zijn persoonlijkheid, die, zoo'n werkzaam aandeel in het dorpsleven nam, werd gewaardeerd. Hij was pen beminnelijk man, die altijd' bereid was hulp te verleenen, die een benijdenswaardige, opgewektheid en arbeidskracht bezat, wiens gaven schuil gingen achter zijn eenvoud' en bescheidenheid. Bekleedde hij in de gemeente Bergen verscheidene functies, in Alkmaar was hij sinds vele jaren voorzitter van de loge de Noordistar, terwijl hij spoedig na de vestiging in deze gemeente werd benoemd tot commissaris van de Nutsspaarbank. Ongetwijfeld zullen velen in Noord-Holland aan den heer Erancken, die dpp leeftijd! van 73 jaar be reikte, aangename herinneringen bewaren, TENTOONSTELLING DE VROUW 1813—1913. Hier ter stede heeft zich in verband met bovenge noemde tentoonstelling gisteravond in een bijeen komst van 26 dames, een comité gevormd, bestaande uit 10 dames. Presidente is mevrtouw Moltzer; secre taresse mejuffrouw A. B. II, Weber; penningmeeste- resse mevrouw I. Prins, terwijl verder tot het' comité behooren mevrouw Yan Houweninge, mevrouw Van Tienhoven, mejuffrouw E. van der Hoeven, mejuf frouw Bruining, mevrouw P. van der Horst, mejuf frouw M. W. Arbeiter en mevrouw Looman. Besloten is binnenkort een tea te org,aniseeren: waarop een der leden van het hoofdbestuur een lezing zal houden over genoemde tentoonstelling. Daarna zal (het comité verdere plannen maken. ELECTRICITEITSLEZING In de geheel gevulde groote zaal der „Harmonie" trad gisteravond voor d'e vereeniiging tot oprichting en instandhouding van een Openbare Leeszaal en Boekerij, in samenwerking met de Alkmaarsche Win- keliersvereeniging en1 „d'e Hanze", als spreker op de he.er F. A. Smit Kleine, electrisch ingenieur, direc teur der K. E. M. De heer E. C. H. Chr. Bruins, voorzitter der Open bare Leeszaal, zeide in zijn openingswoord' het een bijzonder voorrecht te achten de dn zoo grooten getale opgekomen aanwezigen en in het bijzonder den heer Smit Kleine, welkom te mogen heeten. Spr. wees er op, dat deze avond' het product was van de samenwer king van drie vereenigingen, welke samenwerking hij nader wilde bespreken. Spr. zeide de Alkmaarsche Winkeliersvereeniging en „de Hanze" te beschouwen als betalende logée's en de Openbare Leeszaal' als de gesalarieerd wordende gastvrouw. Het plan van de lezing is uitgegaan van het bestuur der Openbare Leeszaal. Toen het bestuur samenkwam om de cam pagne voor dezen winter samen te stellen, kwam als i vanzelf het denkbeeld een electrieiteits-lezing te, hou- den. Uit het, jaarverslag van de Openbare Leeszaal te Leeuwarden bleek, welk© groote belangstelling er voor d'e electrificatie voor dit ondérweirp bestond. Spr. zette het drieledig doel van het houd'en dezer lezingen uiteen: het bevorderen van de ontwikkeling, het ma ken van propaganda voor de Leeszaal en het winnen van leden. Toen het plan met den heer Smit Kleine klaar was, zei spr., kwam het denkbeeld' op, dat de electriciteits- lezing van veel belang kon worden voor dén midden stand en getracht is toen tot samenwerking met de beide Aliddenstandsvereenigingen te komen. De ver ©enigingen hadden elkaar dus noodig. Toen echter bekend werd, welk bedrag „d'e Hanze" votor het, hou den van de lezing beschikbaar stelde, dacht de Open bare Leeszaal reeds aan een lezing op bescheiden schaal. AYe hadden niet durven denken, zei spr., dat de jonge Alkmaarsche Winkeliensvereemging het grootste deel van dé kosten voor haar rekening' zou nemen. Spr. meende dan ook te spreken namens d'e leden van de Openbare Leeszaal en „de Hanze", wan neer hij hiervoor een woord van warmen dank bracht aan de Alkmaarsche AArinkel 1 ersvereenig 1 ng en haar bestuur. (Applaus.) Hierna gaf spreker het woord aan den heer Smit Kleine. In het -eerste deel van zijn rede dat zich voor een uitvoerig verslag uiteraard' minder leent, zood'at we slechts met een zeer korte aanstipping volstaan maakte spreker duidelijk hoe d'e electrieiteit te voor schijn wordt geroepen, door het bewegen van een ge leider in een magnetisch veld, dat' in de nabijheid' is van een magneet, of door den draad' stil te laten lig gen en den magneet té laten bewegen. In de electro- t-echniek wordt de stroom opgewekt door een anker met een geleider te bewegen in een magnetisch veld. Het groote principe is steed's, d'at een koperdraad zeer snel wordt bewogen in een electrisch veld, daarvoor is noodig een ronddraaiende beweging. In verband hiermede 'ligt het voor de hand dat stoomwaterturbi nes wordén gebezigd. Er zijn tegenwoordig turbines van zoo'n groot vermogen, dat één enkele voor geheel Noord-Holland voldoende zou zijn. -Uitvoerig stond spreker stil bij den eleetrischen stroom, en verklaarde hoe het mogelijk is, dat de stroom langs bovengrond'sche kabels1 wordt gebracht van de Oostkust van Spanje tot Madrid. Voor kleine afstanden, zooals in Noor-HoUand, is, ook in verband' met de dichtheid en, den aard' van de bc-volking, die lastig is en alles stuk gooit, het ge bruik van ondergrondSche kabels aan te bevelen. Het nadeel er van is echter, dat de fouten in die kabels moeielijk te vinden zijn. Tal van lichtbeelden, afkomstig van de Technische hoogeschool te Delft o. a. ankers, motoren, turbi nes, hoogspanningsisolatoren, kijkjes in de electrische centrale to Nieuw-York, watervallen werden hier na op het doek gebracht en toegelicht. In de pauze werden tal van brochures verstrekt aan belangstellenden. Spr. kwam daarna, op de toepassingen -en deed me dedeelingen over het reusachtige bedrijf van de Na tural Food Company, de groote biscuitfabriek, waar het pakken in cartons het eenige is dat met de hand geschiedt, andérs gebeurt alles, do geheele bereiding b.v., langs eléctrischen weg. Men staat verstomd over het comfort, dat daar gratis aan (het personeel wordt verschaft. En dit niet om redenen van sociologischen aard pf bij wijze van proefneming, maar het eenige doel is om het personeel in zoo gunstig mogelijke conditie te doen arbeiden, daar er dan het meeste van verkregen wordt (applaus). AVat is te Alkmaar de quintessence van het gebruik tan electrieiteit, vroeg spr. Deu kleinen man, den kleinen industrieel en ook deni middenstand in vele gevallen met den electro-motor sterk te maken in den strijd' met den grooten man. Is er electrieiteit be schikbaar, dan gaat het aantal P. K„ dat in electro- inotorische kracht is1 vastgelegd, sprongsgewijze naar boven. I-n plaatsen als Alkmaar schaffen alle hout bewerkers een electro-motor aan, do metaalbewerkers gaan er direct toe over, de bakkers voor hun kneed machines, de slagers voor de vdeeschmachines, bij pakhuizen voor het vervoer per lift en in kleine be drijven zooals kapperszaken. Dit laatste brengtdecen- trale intussehen niet veel' vooruit, 't. Is voor hen zeer gemakkelijk, maar ze gebruiken bijna geen stroom. De pract-ijk wijst nu eenmaal aan, d'at de menschen gemakkelijk zijn uitgevallen, hetgeen ook waar to ne men valt ten -opzichte van het nemen van elect-risch licht. In Duitschland is het aantal electrische lam pen drie maal zoo groot als het aantal gaslampen. De petrolemninvocr welke in Duitschland in 1904 tot een bedrag ging van 76 millioeu mark, was in 1(110 gedaald tot 39 millioeu, hetgeen bijna alles karot ten voordeele van de electrische richting. Als een feit kan worden geconstateerd, dat het na tionaal vermogen, dqt in electrieiteit wordt vastge legd, steeds grootfr word). Nederland' is mot de electrieiteit steeds ten achter gebleven. In 1912 be gint men te denken aan een electrische wet, in 1882 waren in de wetgeving van Groot-Brittanje -en Ier" land ai bepalingen vastgelegd. Nederland' ziet graag de kat uit den boom, dikwijls zoo lang zelfs, dat de kat er al uit is. Electriciemsi enz. hehhen geleden door het ontbreken van een wetgeving. Moest er een ka bel door iemands grond! gelegd' worden, dan rezen er allerlei bezwaren, zelfs menschen met gold) bleken weinig oog te hebbpn yo» Het algemeen belang. Is., indien de wet tot stand gekomen is, een kabel' van al gemeen nut, dan moet' déze gelegd' worden, Een kléine electrische centrale is een onding, zei spr., deze maakt dure Kilo-AVatt-uren. Goedkoop verkrijgt men ze slechts bij een groot geheel, dan zijn de kosten van aanleg geringer, Ook in een ander opzicht staan we ten achter. Om de electrische beweging te doen slagen, heeft men noodig bekwaam electrisch personeel. Om dit. t© krij- gen moet er ook goed onderwijs zijn. Er is hier tér stede een prachtige ambachtsschool, zei spr., 't zou zeer goed' zijn indiien daar ook gedoceerd' werd in electrische richting. Eu daaraan is behoefte. Bij den aanleg van leidingen is veel personeel' noodig. Zij, die water- en gasleidingen aanleggen, zijn aange wezen, zei spr., om zich ook toe te leggen op het aan leggen van electriscihe geleidingen. Er zal hier in deze streek veel geld' in de electriei teit worden gestoken - tonnen zijn hiermede ge moeid. Daarom wenschte spreker er den nadruk op te leggen, dat men moest zorgen bij d'e pinken te zijn, trachten te voorkomen, dat buitenlandsche firma's hier den room van de melk scheppen, de eerste en beste jaren zich hier vestigen en dan plotseling ver dwijnen. Ook is in ons Land nog veel meer nationaal gevoel noodig. Alles laat men hier van buiten komen, wan neer het maar iets goedkooper is. Wil men een volk groot maken, d'an moet men er niet naar kijken, of men iets duurder uit moet zijn. (Applaus). De nationale, electrische industrie móét er komen De inrichting van Willem Smit te Slikkerveer is ai zeer veranderd, we kunnen krijgen een Hollandschen motor. Een specifiek Hollandisehe motorenfabriek ia gevestigd te Dordrecht. Aan den anderen kant van r u Amsterdam heeft men een draad- en kabel- ia bnek. A\ e moeten bier alles kunnen maken, zei spr dan zal .een talrijk deel van dé bevolking gele gen/heul vinden tot het verwerven' van een behoorlijk en eerzaam bestaan. In de toekomst moet de kaart van Nederland, geteekond met het sterkstroom-elec- trisch net er precies uitzien, als thans de spoorweg- kaart. Daar gaat een groot vermogen in. Spr. wees-er op, dat dé gemeenteraden vaak veel te autonoom zijn. Dikwijls is het n'oodig de handen in een te slaan. Er is een gasfabriek te Haarlem en to Leiden en de plaatsen er tusschen hebben ook eigen gas. Een groot nationaal vermogen wordt hierdoor als het ware door de ruiteni gegooid. Voor warmte en koken heeft d'e electrieiteit wel toekomst, maar gas is nog goedkooper. Aroor kleine plaatsen is eigen gas betrekkelijk onzin, deze behoor den het te betrekken van groote plaatsen, diie hierdoor een equivalent vindén tegenover hen, die electrieiteit nemen. Iliei behooren als in Duitschland' 80 gemeenten sa men te gaan om stroom te nemen, waardoor d'e ge meenteraden elkaar beter leeren kennen en waardee- ren, wat wel noodig is. Spr. kwam hierna tot de beantwoording van ver- schillende schriftelijk tot 'hem gerichte vragen. Uier- uit bleek, dat. electrische brandspuiten er al lang zijn, goed werken en dat de aan te leggen contacten niet duur zijn, dat ten opzichte van het tariefwezen het de electrische centrale per slot. van rekening weinig kan schelen of een lamp iets korter of langer brandt. De aansluiting kost in IJmuiden voor 10 Watt per maand' 25 ets., 4 maal zooveel is in een gezin noodig. De prijs van een lamp met- een lichtsterkte van 32 kaarsen is 0.8 ets. per uur. A7oor buitenverlichting té zorgen oordeelde spr. niet- verstandig', daar moét de gemeente voor zorg' dragen. Booglampen moeten zoo weinig- mogelijk gebruik worden, zei spr. Het moet worden Voorkomen, d'at mensehen recht streeks kunnen kijken in de. lichtbron, 't oog moet rustig kunnen zijn. AVat dé samenstelling van het licht aangaat, merkte spr. naar aanleiding van een desbetreffende vraag op, d'at over het algemeen ge kleurde stoffen bij electrisch metaaldra adlicht vrijwel hun kleuren behouden. Spr. bracht hierna een woord' van dank aan de di rectie van de gasfabriek voor het verschaffen van de electrische verlichting en aan het publiek voor het volgen van zijn lezing. Spr. eindigde met het uit spreken van deu wensch, dat in Alkmaar zal mogen blijken wat spr. als een vaste overtuiging bij zich draagt dat het electrisch licht één van de factoren zal zijn, die Alkmaar kan brengen! tof verhoogden bloei. (Applaus). Nadat de voorzitter de gelegenheid' had' opengesteld' tot het nader stellen van vragen, waarvan door nie mand' gebruik werd gemaakt, bracht hij namens de drie vcreenigingen een woord vaii dank aan den heer Smit Kleine voor zijn lezing, aan den heer Birkhoff, directeur der gasfabriek, die zoo welwillend was voor de atroomlevering te zorgen en aan den heer dr. Nug- teren voor het afstaan van zijn sciopticon. Met het uitspreken van de hoop, dat de aan het slot van zijn rede door den heer Smit Kleine, geuite wensch in vervulling mocht gaan, sloot d'e voorzitter hierna d'e vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2