dagblad voor alkmaar en omstreken. No. 2. Honderd en vflttiende Jaargang. 1913. VRIJDAG 3 JANUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Z0-&- BINNENLAND. BAKKERSWET. Wosd# Ywvelsd. ALKMAARSC COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar Ros. 392 tot on met 398 is opgenomen het besluit van den Raad' dier gemeente van 0 November j.l. waarbij is vastgesteld eene wijzi ging van de a. Verordening, regelende het beheer van het gemeen te-slachthuis en den rang, het getal, de bezoldiging en de wijze van benoeming van het daaraan ver bonden personeel (Gemeenteblad No. 392). b. Verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van de ambtenaren en de werklieden bij den gemeentelijken reinigingsdienst (Gemeente blad No. 393). c. Verordening, regelende het getal en de bezoldiging' van de bedienden bij bet gemeentebestuur. (Ge meenteblad No. 394). d. verordening, regelende den rang, het getal en de beizoldiging van de beambten bij den dienst der plantsoenen. (Gemeenteblad No. 395). e. Verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van de ambtenaren en de werklieden bij den dienst der gemeentewerken. (Gemeenteblad No. 396). f. Verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van do beambten der Algemeene be graafplaats.. (Gemeenteblad No. 397). g. Verordening, regelende de bezoldiging van het personeel aan het gymnasium, voor zooveel aan gaat de jaarwedde van den concierge. (Gemeente blad No.'398). Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedureu- de drie maanden ter gemeentesecretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling resp. van 0.12%, 0.07%, 0.07%, 0.073, 0.10, 0.05 en 0.05 in afdruk verkrijgbaar zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 28 December 1912. ALKMAAR, 3 Januari. In Griekenland werkt men tegenwoordig veel met prenten 'tGrieksche volk is arm en kan deels niet lezen, zoodat goedkoope en duidelijke platen een wel kome gelegenheid zijn, om zich op de hoogte te stelleu van belangrijke gebeurtenissen. Natuurlijk hebben vooral de prenten, welke oorlogsdaden weergeven, veel aftrek. Zij zijn even symbolisch als fantastisch de fotografie kan niet voldoende op de verbeelding der onontwikkelde bekijkers werken, zoodat de fan tasia te hulp moet komen om het er wat „dik" op te leggen. Wij hebben zulk een afbeelding voor ons. De rand wordt gevormd door krijgstrompetten, trom mels, ransels en draperieën. Bovenaan vindt men de wapens van Hellas, Bulgaria, Serbia en Maviowunion (Montenegro). Een Turks-che draak, omringd door doodshoofden en -beenderen, wordt door vier Bal- ka nkrijgers doodgeslagen met behulp van sabels en geweerkolven en hun werk wordt gezegend door een vredesengel, die in de eene hand een palmtak, in de andere een kruis houdt. Gelijk men weet gaat het in werkelijkheid! niet pre cies zoo. Het Griekeche volk mag nog steeds in een overwinningsroes' verkesren „Londino" is er ook nog en heel haastig schieten de zaken in de Engelsche hoofdstad niet op. Men voert er niet enkel onderhan delingen, men drijft er, is terecht opgemerkt, ook handel. En bij dit handeldrijven behooren dreigemen ten. Men zegt, dat men van beide kanten bereid is de vijandelijkheden te hervatten, maar van beide kan ten denkt- men ook, dat het hiertoe wel niet zal ko men. De algemeene indruk is, dat Turkije eerst wel zal blijven tegenstribbelen, doch wanneer de onder handelingen op het punt staan om afg'ebroken te wor den wel zal toegeven. Zoo blijven de Turken voorshands halsstarrig wei geren Adrianopel aan de Bulgaren af te staan. Zij zeggen, dat in deze «tad de Sultan Selim-moskee en do graven van de voorvaderen des sultans staan, maar de Bulgaren verklaren daartegenover, dat in Konstanti- nopel de Aya Sofia, de in de geheele orthodoxe wereld vereerde kerk staat en dat Adrianopel bovendien heeft behoord tot Bulgarije, voordat deze stad onder Turk- sche hoerschappij kwam. Eindelijk is Adrianopel een belangrijke vesting uit strategisch oogpunt, welke de Bulgaren zeggen niet te kunnen missen. Zoo ver klaart. een toonaangevend Bulgaarsch blad o.a.: „Wat de strategische overwegingen aangaat, de Bulgaren kunnen een vesting als Adrianopel, die voor hen een voortdurende bedreiging zou ziju, deu Turken niet laten. De toekomstige vriendschap tusschen Turkije en Bulgarije eiseht, dat Adrianopel aan de Bulgaren komt, De Turken hebben genoeg aan de Tsqataldsja-linie. Bovendien eischen de nationale en economische belaugen, dat do in meerderheid Christe lijke bevolking van bet vilajet, met de hoofdstad van Thracië, onder Bulgaarsch bestuur kome, want dan eerst zal de vroegere, door de Turken vernietigde wel vaart, terugkeeren. Adrianopel wordt Bulgaarsch daarover mag geen twijfel bestaan." De andere Bnlkanstaten zijn het- met Bulgarije eens. Zij hebben reeds verklaard! dat zij, indien de Turken weigeren Adrianopel af te staan, de conferentie zullen verlaten. Dan is er de kwestie van de Aegeësche eilanden Daar is Griekenland! vooral bij betrokken. Turkije wil wel enkele, eilanden afstaan, doch niet zooveel als de Grieken gaarne zouden hebben. Met belangstelling mag men afwachten hoe, deze kwestie opgelost wordt De Bulgaren zullen hun buit zeker wel binnen krijgen van de Grieken, die nog altijd in oorlog zijn, valt dit nog niet zoo zeker te zeggen! genwoordig. De Koningin ontving gistermiddag te 4 uur alle autoriteiten en dames en heeren particulieren uit Den Haag en de provincie Zuid-Holland, die verzocht had den aan H. M. hun opwachting te maken. De Prins verleende dergelijke audiëntie te 3 uur. DE GHINEElZ E NRE LLET J E S Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, gezant van Ne derland in China, die in het begin van Februari zijn standplaats te Peking zal verlaten, om zijn verlof in Europa door te brengen, heeft, naar gemeld wordt, in opdracht ontvangen, alvorens naar bet moederland te vertrekken, 'n dienstreis te maken in Ned.-Indië, ten einde persoonlijk met. de Indische regeering eenige Chineesche aangelegenbeden te bespreken. Naar het Centr. verneemt, is het voorloopig verslag op het ontwerp-Bakkerswet van do heeren Aalberse c.s. in het begin van deze maand te wachten. Gemengd nieuws. AANRANDING. Woensdagavond omstreeks 7 uur werd te Soest do hulp-brieven- en telegrambesteller L. Stuivenberg, terwijl hij aan 't bestellen was langs den straatweg', gaande van Soest naar Amersfoort, onverwachts door een drietal tot, nog toe onbekende personen beetgegre pen, op den grond geworpen en gefouilleerd. Van ver weren of geluid' maken was gem sprake, dooi' de overmacht en door de prop welke in de grootste behen digheid! in den mond was gestopt. Een 'horlogeketting, een brievenbite&leutel, eenige correspondentie en een dubbeltje dat toevallig in zijn vestzak zat, werden hem ontnomen. Doordat er nog al véél woonwagens iets verder stonden, werd vermoed, schrijft de Tel., dat hiermede wel verband' kon zijn. Dit bleek ook juist, daar den volgenden morgen bij onderzoek der woonwagens door politie van Amersfoort en Soest nog een stuk der herkende correspondentie naast een der wagens werd gevonden. Tot spijt, echter geen enkele aanwijzing op een der personen. i) Roman van LENE HAASE. o— Windsterkte negen! De storm floot door het scheepswant; huilde om brug en dek. Do ,,Wolga;' stampte en slingerde en schoot flink vooruit in de hooge deining, terwijl het schuim tot aan de gele schoorsteenen spatte. Het tusscbendek was leeg; door kletterende zeeën overspoeld. Alle luiken gesloten; de lading van tweeduizend landverhuizers in het ruim geborgen. Van de commandobrug gilde onophoudelijk de fluit. Schuw zagen de scheepsjongens omhoog. Do „oude" was slecht geluimd, de „Eerste" vloekte, en de bootsman liep dreigend als een onweerswolk rond. Geen wonder! In zoo'n storm, een. dag voor Philadel phia In de machine was iets niet in orde. „Oom Dirck- sen", de eerste machinist, balanceerde op de smalle ijzeren trap, die naar de helsehe regionen voerde, waaruit het stampen der machines en 't sissen van do heete damp opsteeg. Krampachtig de leuning om klemmend, kibbelde hij met den tweeden machinist, die vuil en vettig uit- de machinekamer opdook. Nu en dan verschenen ook de zwarte, misnoegde gezichten van de stokers, phantastisch verlicht door den witten gloed. Het was daar beneden hard werken, bij de zware zee. Het geraas der machines overstemde het huilen en brullen buiten, en telkens als de schroef bladen uit het water kwamen, gp'ujj er een rilling1 »n HOFBERICHTEN. De Koningin en de Prins hielden de Nieuwjaarsre ceptie voor de hoofden der Departementen en Hooge Staatscollegiën in de roode zaal en voor de leden van Ilr. Ms. Burgerlijke en Militaire Huis in de kleine balzaal. De Prinses was bij dé beide audiëntiën te- beving door het geheele scheepslichaam. In keuken en provisiekamer kletterden brekende borden en schalen. Geschreeuw, gevloek, gelach klonk door elkander. In de hutten was het een steunen, schreien, bid'den, twisten in de talen van vele volken. J Een bedompte lucht van zeeziekte, uien en armelui trok door alle scheepsruimten. Zelfs ondér dé kajuitpassag'iers waren slechts wei nigen niet zeeziek. Dat waren een paar Denen met hun vriendinnen, een Duitsch-Amerikaan, de adellijke heer, die in Montana bezittingen had, en het verloof de paar. Die zaten in dé rookkamer en dronken grog. De anderen waren allen in hun hutten. In nummer vier logeerde de familie uit Galicië. Zij baden ge meenschappelijk hun eentonige formulieren, want zij meenden in groot gevaar te zijn. Af en toe overstem den de kreten van den jongste het doffe gemurmel. Voor de deur hadden zij een blad met dé restjes van haring en aardappelen, in de schil, gezet, wat nu een liefelijko aroma mengde in de scheepsgeuren. Uit hut drie kwam de hofmeesteres met emmer en dweil. „Voel jo je wat beter!" vroeg mijnheer Sohmitz uit Keulen aan zijn wederhelft. Een mat gekreun antwoordde hem: „Och heer! Sjors, het begint weer!" Hij stond! hulpvaardig op van de sofa. De „Welga" keerde zich op één zij. Mijnheer Schmitz trachtte vergeefs, het evenwicht te bewaren. Woest tastte hij naar een houvast, toen viel hij rug gelings in do openstaande kastdeur. „Sjors! Och heer!" klonk het gedempt uit de kooi' en mevrouw Schmitz hield deu geruiten zak doek voor het gezicht, terwijl haar hand de bel zocht. Dadelijk daarop werd er alarm geluid in hut drie. Met rood gezicht verscheen de veel geplaagdehofm«»«t#re» EEN NIEUWE KIST. Een vreemd! voorval heeft de belangstelling der burgers van IJlst getrokken, volgens het Eriesch Dag blad. Een paar jaren geleden wasi daar een dame be graven, afkomstig uit Amsterdam, die Kaar vermogen aan haar getrouwe dienstmeid had vermaakt. Deze juffrouw had nu gewetenswroeging, omdat zij baar weldoenster in een kist van vuren hout had laten he graven. Zij wenschte deze daad weer goed te maken door opgraving van de kist en deze in oen eikenhou ten kist over te zetten. Dit is nu geschied. Bij de plechtigheid was, beneveus de burgemeester, een tal rijk publiek tegenwoordig. UIT WINKEL. In de laatst gehouden raadsvergadering' was inge komen een mededeeling van Ged. Staten, dat er bij hen bezwaar bestaat tegen het aangaan van een geld- leening van 1200 voor den loopenden dienst, af te lossen in zes jaren, doch goed zouden kunnen vinden dit bedrag in twee jaren af te lossen, waarvoor zij de begroeting voor 1913 ter wijziging zullen terugzenden. Tot armvoogd werden benoemd de heeren P. Sloo ves Az. en C. Strijker. Tot, regentes- werd benoemd mejE. ZeilemakerSlot. Tot leden der commissio van toezicht op de wegen de heeren C. Meur®, P. Wit- Cz. en de voorzitter. UIT BERGEN. (Vervolg). Duidelijk zette spreker uiteen, dat de term kortshii ting zeer misbruikt wordt, daar zij in den tegenwoor- digen tijd door het nauwkeurig maken van een In stallatie niet. meer voorkomt. Door lucifers had men in 1908 alleen in Pruisen 730 branden, waardoor een kapitaal van 2 millioen verlo ren ging. 'V' Het standpunt van dé Kennemcr Electriciteita- Maatsehappij is voor groote of kleine gemeenten het zelfde tarief, alleen vraagt de maatschappij een prijs voor het aantal Kilowatt dat zij beschikbaar moei houden, welke prijs, wanneer de hoeveelheid grooter wordt, minder is. Ook de prijs voor Bergen is overigens evenals di» voor ALkmaar2% et. per Kilowattuur. Het belang van electriciteit van de klein-industrie die door de tarieven van de Maatschappij bevorderd wordt, werd door spreker uitvoerig aangetoond. Ook stond spreker geruimen tijd bij bet- koken stil en ver' klaarde een meegebrachte, bij spreker in gebruik zijn de, kookinrichting. Deze inrichting is nogal duur, maar spreker wees er met nadruk op, dat men niet uit het oog mag verliezen, dat ook gascomforen vroe ger veel duurder waren en dat men dus, wat in de toekomst ligt, niet over het hoofd mag zien. Een krachtig applaus volgde' op sprekers rede. Na een pauze verduidelijkte spreker met lichtbeel den het gebruik van dynamo's in groote en kleine bedrijven, waarna hij op een vraag mededeelde, dat een licht van 50 normaal kaarsen voor een kamer in het algemeen voldoende was, voor een gang kon men met een licht van 16 N. K. volstaan, terwijl z. i. een keukon en een slaapkamer een lichtsterkte van 30 N. K. vereiechte. Spreker die nu stellig niet minder licht gebruikte, betaalde vroeger in de maand November 14 en kon nu met 11 volstaan. De ga&teekniei strijden dan ook tegenwoordig veel meer tegen electriciteit, omdat zij bang voor den in vloed van de electriciteit worden. Speciaal tracht men het gas voor de kleinere plaatsen te behouden, maar ook deze hebben recht op het betere. Ook me* het oog op bet vele houtgewas heeft electriciteit da voorkeur, daar gas de boomen doodt. De heer Klomp zeide van meening te zijn dat een gasfabriek meer in het belang ligt van de menschen met kleine beurzen. Met een gasfabriek diende meu z. i. een grooter aantal inwoners, terwijl bij electrici teit meer bet luxe deel gebaat is. Spreker noemd* verschillende gegevens en wees op het feit, dat in plaatsen waar electriciteit en gas is, veel meer gas- aansluitingen -waren. De vraag was niet „wat is het mooiste" maar „wat is bereikbaar voor allen." Een langdurige discussie volgde hierop, waarbij de heeren Sterke, Coster, v. Ketel en Zeiler een gasfa briek een stap achteruit noemden. De voorzitter en de lieer Nagtglas Versteeg deelden mede dat het in de bedoeling lag het electrisch licht voor arbeiderswoningen goedkoop te verschaffen. Ook dacht, men, om het aantal aansluitingen zooveel mo gelijk te bevorderen, aan hen wier beurs een groote uitgave in eens niet veroorloofde faciliteiten te ver- leenen. De gemeente moest als koopman optreden. De heer Coster achtte het ook overbodig de verbrui kers tot groote uitgave te dwingen, de gemeente moest de inwoners' tegemoet komen. De heer v. Ketel achtte het in het belang van de gemeente, wanneer het lichtvraagstuk eindelijk eens tot oen oplossing kwam. De heer v. Pelt vroeg of de kosten, met al die faci liteiten voor arbeiderswoningen en inwoners die. zich een groote uitgave ineens niet kunnen veroorlooven, niet te hoog' zouden worden. De heer Nagtglas Versteeg deelde mede, dat 't ta rief 25 ct. per Kilowattuur zou worden, wat gelijk staat met 7 a 8 ct. per M3. gas, de verdere regeling diende in den Raad besproken te worden, die zeker met. het gesprokene wel rekening zou houden. Te 12 uur sloot do voorzitter met een woord van dank aan den heer Nagtglas Versteeg en den wensch „Wat is er nu weer?" vroeg zij knorrig'. Al te veel fooien kreeg zij niet op d'eze landverhuizersbooten, die slechts tusschendek en een kajuit hadden. „Bont u nu alweer zeeziek?" Toen bemerkte zij mijnheer Schmitz in de kleerkast en moest nu toch lachen. „Hoe bent u daar in gekomen? Nu, pak maar aan!" Met een krachtigen ruk hielp de pootigo vrouw hem uit zijn benarde positie. Toen hielp zij zijn vrouw, op den wankelenden bodem balanceerend als 'n ouden matroos. „Je bent een resoluut vrouwspersoon", zei hij waardecrend. Hij tastte in zijn zak, wierp snol een blik op ziju vrouw, die zich uitgeput naar den wand had gekeerd en drukte de hofmeesteres een vijfmark- stuk in de hand. „Dank u!" Zij knikto en wierp hem een uitdagen- den blik toe. „Zal ik mevrouw het avondeten op bed brengen?" vroeg zij toen aanmerkelijk vriendelijker Mevrouw Schmitz .steunde zwak, dat haar alles het zelfde was. Daar streek weer de storm over het schip. Het huilde en suisde in de ventilators, alsof duizend arme zielen kreunden en klaagden. De duisternis viol, het werd spookachtig. De methodist e Oklahama in hut twee hief' een koraal aan. „Och Sjors!" „Ja?" „Was bet. nou niet beter, dat we in Keulen waren gebleven en nog ons mooie melkzaak]© hadden?" „Begin je weet'?!" Maar zijn stem klonk onzeker. Hij twijfelde sedert eenig'en tijd zelf, of het verstandig was geweest, zijn florissante zaak op te geven, om in Amerika zijn ge luk te beproeven. Het land der vrijheid en gelijkheid had hem altijd als een eldorado gelokt. Reeds al© jon gen zou hij er gaarne zijn heengetogen. Hij had al tijd de verhalen van Buffalo Bill en Nick Carter ge kocht en verslonden; in den laatsten tijd had hij le vensbeschrijvingen van Rockefeller en andere indus trie-magnaten gelezen. In Amerika daar kon _men nog fortuin maken; elk werkman kon eens president en elke daglooner millionair worden. Toen die ge schiedenis met den politie-agent Esser gebeurde, gaf dat den doorslag. Mijnheer Schmitz verkocht zijn zaak en schudde het stof van den „politiestaat" van zijn zolen. Hier aan boord waren echter oude Ameri kanen, die hem dingen vertelden, dingen, die hem vol strekt niet bevielen, en d'io zijn geestdrift voor Ame rika aanmerkelijk doofden. Blijkbaar was daar ook niet alles goud, wat er blonk. Dc veis bad mijnheer Schmitz zich al anders voorgesteld. „Als we eerst maar eens in Philadelphia' zijn, dan zal het wol goed worden." Daarmede trachtte hij zich zelf gerust te stellen. „Ik heb zoo'n akelig voorgevoel!" kreunde de vrouw. „Als we die mooie melkinrichting nog maar hadden!" „Hou nu,toch op jij!" „Nu, Sjors, dat is zoo! Als jij niet dat standje met den politieagent Es&er hadt gehad, dan was je ook niot weggegaan. Het is alleen, omdat je voor 't gerecht moest komen Een huilende windvlaag, gevolgd door 'n kletteren de zee, stoorde haar. Do „Wolga" hief haar achterdek hoog uit het water, en weer deed de vrij werkende schroef de geheele boot sidderen. Brekend glas klet terde in de eetzaal. „Jezus Maria!" mompelde mevrouw Schmitz en wikkelde zich vaster iu de dekens. Haar man krabde bez-orgd op zijn hoofd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1