DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 3 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 4 JANUARI.^ Hst Kipd en de Scheel. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en reestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. STADSNIEUWS. IMt is (immer bestaat uit 3 bladen. EENVOUD IN L)E OPVOEDING. „Wat hebben de kinderen het tochi heerlijk tegen woordig! Vergelijk daar onzen tijd! eens rneel" hoort men dikwijls zeggen. En met! recht in véél opzichten. Mooie, ruime, vroo-lijke schoollokalen en speelplaatsen, flinke schoolpa u-aen, verminderd) huis werk, school'wandelingen en -reisjes, meer vrije -mid dagen; kindervoorstellingen, bioscopen, sport en wed strijden dit alles en nog veel' meer wordt, zoo 't al niet overal reeds genoegzaami( isi ingevoerd, aanbe volen en nagestreefd. Zon men langs dezen weg den weg van minder arbeid en steeds meer genot, in- tusschen werkelijk een gelukkiger jeugd kwee ken f Vele aanhangers van „Verbetering en Vereenvoudi ging van Examens! en Onderwijs" zoeken de fouten van ons hedendaagseh opvoedingsstelsel' alleen in de school. D i'e moet hervormd, verbeterd, aangenamer gemaakt; daar heerscht overlading, die maakt de kinderen humeurig, overprikkeld, zwak en zenuw ziekAlsi d'e oudersi zich eens wat meer afvroe gen, wat zij zelf konden doen, om' hun kinderen heter bestand' te maken tegen de moeilijkheden, die nu nog het kinder-, later het grooto-menschenleven hun op legt! Zeker, in. onze scholen dient nog' heel wat veran derd, vereenvoudigd, besnoeid!! Maar in onze gezin nen? Of liever, in hetgeen van 'ti gezin uit, voor de jeugd! wordt gedaan' want in het gezin zijn de jongelui dikwijls niet veel meer dan om te eten, te slapen, en 't huiswerk gauw even af te raffelen. Overlading op onderwijsgebied worde bestreden! Maar die andere, zeker niet' minder schadelijke, dat te veel aan genietingen van allerlei aard, die .ongemerkt, door den geest des tijd's, de geheele maatschappij zóó verraderlijk is binnengeslopen, dat men er zich, zoo wel voor volwassenen als kinderen, nauwelijks of niet van bewust is? We zijn in December, de feestmaand; in onze jeugd; de maand bij uitnemendheid! voor huiselijke, gezellige feestviering. De St. Nicolaas-avond, in den vooravond! voor de kinderen, later dunnetjes na- gevierd door de groote menschen. Het Kerstfeest, min of ineer als vrome, in alle geval rustige viering van vrije dag'en in 't gezin. En nuOp G Dec. is de eerste vraag van de leer lingen aan elkaar: „Tot hoelaat zijn jullie (grooten en kleinen met elkaar!) opgebleven?" En wie het in zijn verslag tot middernacht kan brengen, voelt zich trotsch. „Hoeveel pakjes heb je gekregen?" Het aantal, ziet ge, daar komt het op aan! 't Kerstfeest heeft langzamerhand, dank zij ons cosmopolitism©, meer „cachet" gekregen dan de ou- derwetsche St. Nicolaasavond, en wordt dus in zékere kringen gevierd als in 't buitenland, zonder dat in- tusschen de 5e Dec. zich over minder belangstelling behoeft 'te beklagen. Wie dus de schitterendste be schrijving kan geven van zijn Kerstviering, van de grootte van zijn Kerstboom, het aantal gasten, den Stapel geschenken die is weer de held onder zijn medescholieren. Na de Kerstvacantie komen de kinderpartijen, met of zonder tooneel-uitvoeringen door de gasten. Luis ter maar weer naar de gesprekken, den dag na zoo'n feest door dei bleekziende geeuwende' leerlingen tus- sehen (of in) de schooltijden gevoerd. „Hoeveel dan sen heb je gehad? Was er ijs? Wat heb je gekregen?" Ja, „wat heb je gekregen." Het kan er niet meer mee door, d#t men kinderen uitnoodigt om zich te komen vermaken; ieder der kleine gasten, behoort een cadeautje mee te krijgen dat thuis in die overvolle speelgoedl-kast (of, als bonbons, in de overvolle maag) nauwelijks meer geborgen kan. „Foei, wat een overdrijving!" Ik acht u gelukkig, lezer, die dit kunt zeggen en dus niet, zooals ik, het beeld dat 'ik u voorstel, uit uw gezin of omgeving kent. 't ls geen fantasie; 't isi uit de school ge klapt.Zelfs- het woord „cachet," in 't verband hier boven door een vijftienjarige gebruikt. Maar, zegt ge, gelukkig beperken zich deze uitwas sen tot een klein gedeelte der schooljeugd; tot de „upper ten." Is intusschen de kwaal' niet evenzeer,, zij liet in anderen vorm, aanwezig bij de minder ge goeden? Wel verheft zich reeds menige waarschu wende stem tegen de bioscopen, zooalsi ze 'in onze da gen, worden geëxploiteerd); maar welke ouders vatten bun taak ernstig genoeg op, en zijn bij machte, om voor hun kinderen bij dit goedkoope vermaak voldoen de matigheid te betrachten? Eu. hoeveel (helaas, hoe weinig!) gezinnen vindt men nog, waar een gezellige avond met lectuur en gesprekken, door ouders en kinderen samen doorgebracht, tot de genietingen wordt gerekend!?? „Ik kan tot mijn spijt uw uitnoodiging niet aanne- I men!" zei ongeveer twintig jaar geleden een lief i twaalfjarig meisje. „Ziet u, dit ia juist de avond dat papa voorleest; dat is zóó iets heerlijks, dat-wil ik nooit missen." Ook) d' i t is uit de school ge klapt, lezer! Maar - van twintig jaar geleden, j 1st het wonder, dat; onze kinderen weinig kracht en liefhebberij over hebben voor hetgeen de school' mag i verlangen; dat zij meer en meer als recht gaan I eischen, wat. vroeger, alsi bijzonderheid', blijde uitroe pen van verrassing ontlokte; dat de invloed' der ouders op de opgroeiende jeugd steeds vermindert 1) en zij zuchtend! moeten erkennen: „We vinden, dit en dat wel niet. goed, maar doe er eens iets aan! Sluit u aan, ouders, zoekt steuni bij elkander., zoo het anuers niet gaat! Sticht desnoods ecu „Vereoni- §ing tot bevordering van den Eenvoud bij de Opvoe ding" of neen, er zijn vereenigingen genoeg; be vordert zelf dien eenvoud! Laat ons terugkeeren tot betere inzichten omtrent wat werkelijk het ge luk van een kind, ook voor den lateren leeftijd, aan kweekt. B. M. COHEN STUART. 1) Dezer dagen kon men in de bladen, naar aan leiding van relletjes1 in de Middelb. Kolon. Landbouw er-hooi te Deventer lezen; „Met deze zienswijze der directie (n.l. dat jongelui' tusschen 16 en 19 jaar niet erkend moeten worden als „op kamers wonenden, doch als opgenomen in den huiselij-ken kring') stem den bijna alle ouders der leerlingen in, op twee na; terwijl enkele andere ouders tot hun leedwezen erken den, in deze niets aan den zin van liun zoon te kunnen veranderen. MINISTER E. R. H. REGOUT. Naar men weet, bevindt de minister van Justitie, mr. E. R. II. Reg'óu't, zich om gezondheidsredenen in het Zuiden van Frankrijk. In verband met vandaar ontvangen berichten, om trent, den minder gunstigen toestand van den minis ter, is gisteren zijn broeder, L. Reg out, minister van Waterstaat, naar Nizza vertrokken. KAM ER VERKIEZINGEN 1913. De Rott. deelt mede, dat er gisteren onderhandelin gen gevoerd zijn tusschen afgevaardigden van de drie rechtsche partijen over de verdeeling va,n, d'e verschil lende districten, bij die bestendiging vara d'e coalitie bij do Tweede-Kamerverkiezingen. Urmriij((l uicuwk. INBRAAK. in den avond van den lsten Januari, is te Soest in gebroken in de woning van een hoogbejaard', alleen wonend koopman in prentbriefkaarten enz. De man had' dien avond tusschen vijf en half negen uur ver- •sekillende Nieuwjaarsbezoeken afgelegd. Thuiskomende, schrijft de Maasbode, vond1 hij de deur zijner woning open, zijn inboedel overhoop ge haald, terwijl een oude lederen portemonnaie bevat tende 's mans geheele bedrijfskapitaal, tot eep bedrag van negen gulden tachtig cent, was verdwenen. 1?|5 Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar de tot op heden onbekende daders. FILM ZIEKTE. Een inzender in het Handelsblad schrijft, dat hij zich voor eenige dagen voor eene pijnlijke prikkeling der oog-en naar den oogarts begevende, zich dé vraag hoorde stellen, of hij misschien ook lijdende was aan filniziekte. „Niet direct snappende zijne bedoeling, verklaarde de dokter mij dat in de l'aatste tijden tamelijk vele patiënten, hij noemde hen slachtoffers' van bioscope- bezoqk, hem consulteerden. Hot waren dan voor het meerendeel menschen die op de goedkoopste rangen plaats nemend zoo- dicht bij het doek geplaatst worden, dat de oogen er pijnlijk van aangedaan worden en er zelfs onder kunnen lij den. Naar aanleiding hiervan deelde een bekend oogspe cialist het IIbid. mede, dat heim noch in zijn uitgebrei de praktijk, nóch in zijn kli'niek, is gebleken, dat er een „filmziekte" bestaat. De mogelijkheid! is niet uitgesloten echter, dat iemand, die een chronische oog-ziekte heeft, na her haald bezoek van een bioscope-theater, daarvan nadee- lige gevolgen ondervindt, omdat het voor dergelijke personen soms al even verkeerd is; om in een electri- sche booglamp te kijken, als naar een trillende film. Uit eigen praktijk wist d'e zegsman, dat een bezoek aan een- bioscope-theater, op een persoon, die geen gevoelige oogen had', geen nadeeligen invloed heeft. Een_ herhaald! zitten in een café vol rook voor gevoelige oogen. misschien nog veel nadeeliger dan het zijn in een bioscope-theater. EEN BRUTALE AANRANDING. In de Halve Maansteeg te Amsterdam heeft gister middag omstreeks! twaalf uur, een brutale aanranding plaats gehad. Oe heer J. F., in die straat woonachtig, begaf zich huiswaarts met een portefeuille in zijn zak, bevattende f 1500. Toen hij de Halvemaansteeg binnen kwam, liepen van den anderen kant twee personen op hem toe. Een er van bood hem een krant aan. De heer F. vroeg verbaasd wat liij daarmede moest doen en terwijl hij luisterde naar een onbegrijpelijk antwoord, dat in 't i Engelsch gegeven werd, rukte de andere onbekende hem d'e jas open en wilde de portefeuille grijpen. Op 't huïpgeschreef van den heer F., schrijft de Tel., kwamen politieagenten uit; het posthuis Halve maansteeg aansnellen, waarop de beid'e personen haas tig op de vlucht sloegen. ITet mocht de politie niet gelukken de hand' op hen te leggen. Vermoed wordt, da tl de beidei individuen den heer F. geruimen tijd gevolgd zijn en daardoor wisten, d'at hij de belangrijke som gelds ergens' in ontvangst had- genomen. KWAKZALVERIJ. Zooals we reeds mededeelden, moet H. J. Filers te Oegstgpest, die reeds meermalen wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde werd veroordeeld, ook nog terecht staan voor het kantongerecht te Hoorn en Medenrblik. Als een bewijs hoe druk zijn praktijk is, kan wor den medegedeeld, schrijft het Hbld., dat er dagen zijn waarop meer dan 200 verrekenpakketten met genees middelen tegen tuberculose worden verzonden. TREINBOTSING. Donderdagavond zijn te Roermond twee goederen treinen op elkaar geloopen. De botsing was vrij he vig De arbeider-remmer J. Jans-sens en de hulprem mer Kool, beiden van Maastricht, werden onmiddellijk gedood. Verschillende sporen werden versperd'. De materieels schade is zeer groot. Het ongeluk door d'en uit Vlod'rop komenden trein is vermoedelijk veroorzaakt door verkeerden wissel stand1. De botsing was zóó hevig dat men deze over de geheele stad kon hooren. Een goederenwagen en een personenrijtuig dat in den trein wasi ingescha keld werden versplinterd'. De beide slachtoffers wer den letterlijk doodgedrukt. In deerlijken toestand werden zij onder het puin te voorschijn gehaald' en onmiddellijk naar de wachtkamer gebracht, waar ter stond geneeskundige hulp en geestelijke bijstand wer den verlëend. Een van de ongel'ukkigen was reeds overleden; de ander gaf spoedig den geest. Beiden waren gehuwd. Daar- het- ongeluk op een zijspoor gebeurde, onder vond liet verkeer geen belemmering. RELLETJES. De politie te Sneek heeft Oudejaarsnacht tegen minstens 1000 personen de sabel moéten gebruiken, met 't gevolg, dat velen kwetsuren bekwamen. De drukte begon met een pa-ar nachtagenten, die door eenige luidruchtige ga-sten in een rondedans' werden getrokken. Velen meenen, dat de politie niet tactvol is opgetreden. Daar de agenten op last van -den bur gemeester hebben gehandeld, neemt deze alle verant woordelijkheid' voor zijn rekening. 9 UUR WINKELSLUITING TE BEVERWIJK. Donderdagavond hebben het meerendeel' der winke liers te Beverwijk, zonder eenige verordening van- ge meentewege, waartegen velen ernstige bezwaren heb ben, de 9-uur-sluit-ing ingevoerd. Zóó goed kon liet publiek zich hi-ermede vereenigen, schrijft het- Ilbld., dat het d'e ouwill'igen die open ble ven, zelf aanmaande de lichten uit te d'oon. MAZELEN. Te Woense-1 worden gisteren ook de openbare en Bijzondere scholen gesloten, op advies van de Gezond heidscommissie, met het, oog op h-et epidemisch heer- schen der mazelen. Vertoonde zich de kinderziekte eerst alleen in het' naburige Stratum, waar zij dra zulke afmeting" aan nam, dat de scholen moesten worden gesloten, al spoedig heeft zij zich uitgebreid! over die naburige ge meenten Eindhoven, Woense.1, Gestel en St'ryp; en wel in zoo hoogen graad', d'at de Gezondheidscommis sie zich genoodzaakt, zag, krasse maatregelen te ne men, om dén voortgang der ziekte te stuiten. Geluk kig is het aantal' sterfgevallen in verhouding van- het aantal zieken tot. heden betrekkelijk nog niet groot. KORTE BERICHTEN. Te Rotterdam werd een reizende koopman in zwaar beschonken toestand! op een handlwagen naar een politiepost aldaar gebracht. Een pa-ar uur later is hij in dien post aan de gevolgen van drankmisbruik overleden. Te Buiksloot verwondde dezer dagen een vee houder zich met een roestigen spijker aan een pink. Een paar dagen daarna ontstond bl-oedVergiftiging en de man ia aan de gevolgen bezweken. Een dame uit Domburg behaalde bij een te Vliss-ingen gehouden biljartconcours dén vierden prijs. Ze speelde een uitstekende partij. Op Oudejaarsavond zijn ecjni-ge ingezetenen van Harlingen opgelicht door iemand, d'ie zich uitgaf voor een Servischen Jo-od en meedeelde uit het Servische leger te zijn gedeserteerd. Spoedig bleek, dat men met een bedrieger te doen had. Een 38-jarige slager te Winterswijk viel, dicht bij zijn woning, met het hoofd achterover op d'e straat- steenen. Een ontboden geneesheer kon slechts' d'en dood' vaststellen. Een Donderdagavond met d-en Noord'd'uitsdben mailtrein te Vlissingen aangekomen reiziger uit Hamburg miste zijn portefeuille, inhoudende ongeveer 2000 mark aan bankpapier, benevens papieren, welke voor hem waarde hebben. Vermoedelijk heeft- men hem de portefeuille in den slaap ontfutseld. Een 20-jarige losse werkman geraakte te Rotter dam onder een zware kist. Eenige uren later overleed hij aan de gevolgen. Op de Lindengra-cht te Amsterdam werd een vrouw door haar schoonzoon van de trap afgegooid. Ze werd zoo ernstig gewond, dat ze naar het Zieken huis moest worden overgebracht. Gistermiddag werd t-e Amsterdam een 7-jarig meisje dooi' een kar overreden. De wielen gingen het kind over het hoofdje. De dood trad bijna onmiddel lijk in. In een pakhuis op het entrepotdok te Amster dam geraakte gisteren een werkman bij het openschui ven van een deur tusschen eenige za-klcen suiker en een ballustrade bekneld met het -gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. Naar het Hbld' verneemt, heeft mevrouw R. Ter- nooy ApèlHaspels- het tooneel' voor goedl vaarwel gezegd. Door bemiddeling van eenige bekende medi ci is zij t-hans benoemd' tot verpleegster in het zieken huis te Rotterdam. Een imker schrijft a-an- de Zutph. Cour.: Ten gevolge van 't veelal zachte, nu en dan zonnige weer, vliegen de bijen nog telkens' uit, dat wel is waar be vorderlijk i.s aan den gezondheidstoestand) der volken, doch die tevens tot ruimer voedselverbruik leiden, dan gewo-onlijfc in dezen tijd van 'tjaar het geval is, Te Leeuwarden werd gisteren iemand' d-o-or een stier tot tweemaal toe gestooten; hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een dienstbode te Eengelo viel van de trap toen ze aan 't glazenwasschen was. Haar toestand' is zor gelijk. - Te Zwolle beeft men eenige jongens in handen gekregen, die zich schuldig maakten aan diefstal van sigaretten. VOETBAL. Morgen speelt Alcmaria Victrix een interessanten wedstrijd' voor d-e competitie. V. V. A. uit! Amster dam, na IJ. V. V. de stérkste tegenstander uit de af- deeling, zal de gast zijn. Naar wij vernemen zal Alcmaria met een zeer sterk el'ftal uitkomen, dat vol vertrouwen is- in de overwinning. In Amsterdam werd slechts met 32 verloren. Voer een overwinning op deze Amsterdammers moet echter heel wat gepresu teerd worden. Vooral de Al'cmaria-aanval zal een zwaren taak hebben tegen de sterke verdediging ,met Ko-opmans, de bekende back, aan het hoofd. In de V. V. A. voorhoede zijn Houtman, Seeman en Jibben zeer gevaarlijke spelers, dlie bet onze verdediging zeer lastig zullen maken. Wij hopen- op een mooie n wedt s-trijd! en als beide partijen hun uiterste best doen, lis over deni vermoedelijken uitslag niets te voorspellen. Alcmaria II gaat naar Amsterdam om den strijd aan te binden met het tweede elftal' van R. A. P. Holland heeft een zwaren wedstrijd te spelen mor gen. Zij moet naar Bloemendaal, op eigen terrein een zeer zwaren tegenstander. Het sterkst mogelijke en vooral een volledig elftal' zal' no-odi-g zijn om een goed resultaat te bereiken tegen deze e-x-tweedeklassers. SOC IA AL-1 lEMOCRATl SC IIE ARBEIDERS. PARTIJ. Den 15den Januari a.s-. zal de candi'daat van dé S. D. A. P., voor dé- Tweede Kamer in dit district, de heer A. II. Gerhard] in d'e Harmonie hier zijn eerste lezing houden over het onderwerp „De Verkiezin gen." HANDELSDAG-SCHOOL. Door den Directeur-Generaal van de Maatsch. tot Expl. v. Stspw. is besloten jongelieden, die in het be- z.it zijn van een getuigschrift van voldoend afgelegd eindexamen der Handelsschool te Allernaar, vrijstel ling te verleeneni van het examen voor surnumerair bij bovengenoemde Maatschappij, zulks op gelijken voet al-s bij art. 4 van het „Programma der voorwaar de-u verbonden aan de toelating tot het examen voor- en a-an de benoeming tot surnumerair bij' de, Maat schappij tot E'xpl. van Stsp-w." bepaald is ten aanzien van vrijstelling van dat examen op grond' van een der in bedoeld art. onder 2, 3 en 4 genoemde getuigschrif ten. De Candida te n moeten d'en leeftijd van 16 jaren bereikt en mogen dien van 23 jaar nog niet over schreden hebben. Het aanvangssalaris van een surnumerair bedlraagt J 400 per jaar. NED., IIERV. KERK. Morgenochtend zal in de Groote Kerk door ds. de Pree de bevestiging plaats hebben van ouderlingen en' diakenen. Morgenavond zal in hetzelfde kerkgebouw vanwege d.e vereeniging van Vrijz. llerv. „Evangelische Unie" een godsdienstige bijeenkomst worden gehouden, waarin als spreker optreedt de heer d-s. D. Boer uit Grootebroek. EEN AFSCHEID. In aansluiting met liet bericht van 31 December 1.1. kunnen we nog mededeelen, dat aan den heer J. Emmerig, die zijn ontslag als concierge-bode bij de Rechtbank heeft genomen, door het Kantongerecht en gisteren door de orde van advocaten, stoffelijke blijken van waardeering zijn aangeboden. OPENING NIEUWE ZAKEN. De beer Joh. Lauwers opent hedenavond' in de Lan- gestraat eon zaak in optische artikelen. Moge het hem niet aan -succes ontbreken! De heer K. Poeze, behanger en stoffeerder, vraagt aan het Sehnrloo voor een nieuwe zaak in de artikelen tot zijn vak behoorende, de aandacht. De uitstalling en de indeeling maken een goeden indruk.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5