DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2* No. 4 Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 MAANDAG 9 JANUARI FEÜILLET ON. In het Land yan den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Telefoonnummer 3. /st STADSNIEUWS. ALKMAARSC ALKMAAR, 6 Januari. De eerste dagen van het nieuwe jaar onderscheiden zich altijd door stilte op internationaal politiek ter rein. De staatslieden en diplomaten nemen rust hooge politiek wordt er dus niet gemaakt. Wij hadden in deze eerste week van 1913 echter de vredesonderhandelingen. Reeds langer dan drie weken zitten de afgevaardigden der oorlogvoerende mogendheden in het St. Jamespa leis te Londen bijeen, zonder het echter eens te kunnen worden. De Turken, die langzaam te werk gaan, zijn begonnen met aller- bespottelijkste voorstellen, welke absoluut onaanneem baar voor de verbondenen waren. Toen bleek dat de Turken geen „instructies" hadden, en dat deze eerst moesten worden ingewonnen, wat vertraging tengevol ge heeft gehad. Tenslotte echter vonden de afgevaar digden van de Balkanstaten dat het zoo niet langer kon blijven gaan. Zij zonden een ultimatum: berus ting in het verlies van Adrianopel, Kreta en de Egeïsche eilanden. Vóór Maandag moest het ant woord komen. De andiers zoo trage Turken werden plotseling buitengewoon vlug. Zij zouden Zaterdag reeds hun antwoord zenden. Maar Zaterdag kwamen ze hierop terug' en spraken „om den Balkan-afgevaar digden tegemoet te komen" den wensch uit, dat het antwoord eerst Maandag zou worden gegeven. Blijk baar was Turkije aanvankelijk geneigd, om de eischen niet *in te willigen, maar enkele groote mogendheden hebben vermoedelijk te Konstantinopel een zachteu druk uitgeoefend,"zoodat de Turksche regeering tot ander inzicht is gekomen. In den Zaterdag gehouden ministerraad moet oneenigheid hebben geheerscht, maar enkele ministers moeten bereid zijn Adrianopel af te staan. Deze vesting schijnt het punt van eer te zijn voor de Turken. Verliezen ze die, dan moet het moeielijk zijn, zich ook in Azië te handhaven. Maar er is wel haast geen keuze, daar Bulgarije Adria- Roman van LENE HAASE. 3) o— Zij paste niet recht bij het overige gezelschap, dat had kapitein Hansen dadelijk ontdekt, en had haar eenigszins onder zijn bescherming genomen, zijn woonkamer tot haar beschikking gestald en haar van lectuur voorzien. Tot dank had zij hem kinderlijk vertrouwen en den titel „papa Hansen" geschonken. Loe \v*as op goeden voet. met de geheele bemanning en allen hadden zich dadelijk harer aangetrokken, toen zij' in haar eenvoudig reispakje aan boord was geko- men en met groote verschrikte oogen haar mede-pas sagiers had bekeken, het fijne neusje opgetrokken en het hoofd met een troteche beweging in den nek had geworpen. Toen wisten allen, de scheepsjongen, Pe ter en de oude kapitein, dat zij hier niet behoorde. itapitein Hansen had! haar toen een hut alleen la ten aanwijzen en haar aan tafel naast zich laten zet ten en aan den jongen scheepsdokter gezegd, dat deze dame „Tabu" was. Den eersten avond had) Loe hem haar geschiedenis verteld, die eenvoudig genoeg was. Loe von Wersien reisde naar dokter St.ower en zijn vrouw in New Braunfels in Texas: au pair. Zij wilde, eens wat van de wereld zien; er gingen immers tegenwoordig zooveel jonge meisjes uit de beste krin gen naar het buitenland, au pair. Zij zou zeker niet zoo Jicht de toestemming van haar pleegouders voor deze reis hebben gekregen, als niet allerlei bij komende omstandigheden hadden meegewerkt. De Wersiens waren altijd een wild geslacht geweest; goe de soldaten,'groote beeren, zelfs kunstenaars1 waren er in de familie- geweest; maar nooit was een Wersien koopman. Loe's grootvader had bij de garde ulanen in Potsdam gediend; later had! hij als grandseigneur op Grosz-Kossarten gewoond! en zijn jachten en jacht honden waren beroemd' geweest Loe's vader was bij hetzelfde regiment geweest, en m#n had zijn naam impel als den schoonsten buit beschouwt. Aan het hervatten van den oorlog gelooft eigenlijk niemand: het is midden-in den winter, er is geen geld! meer en de legers hebben geducht geleden. Evenwel op den Balkan gebeuren de dingen z.oo vaak, welke men aller minst mogelijk had geacht. Wordt het ultimatum hedenmiddag verworpen, dan wordt niet dadelijk die oorlog hervat. Eerst dienen de volkenrechtelijke formaliteiten ten aanzien van de beëindiging van den wapenstilstand te worden ver vuld. Hiervoor is een termijn van veertien dagen in een Reutertelegram wordt echter gezegd van vier uitgetrokken. In dien tijd) zullen de tegenstanders voorbereidselen nemen voor den nieuwen oorlog, maar misschien zullen de groote mogendheden ook nog eens probeeren of ze den vrede tot standi kunnen brengen dwongen zij Turkije bijv. om Adrianopel af te staan, dan zou het verlies van deze vesting voor de Turken nog niet zoo'n groote schande zijn. Mocht het onverhoopt tot een hervatting van den oorlog' komen, dan zou het tweede bedrijf van het drama zeker niet zoo snel worden afgewikkeld! als het eerste. Doch dat het den Turken nog gelukken zal, de krijgs kans te doen keeren is nauwelijks dlenkbaar. Intus- schen vanmiddag' valt er een belangrijke beslis sing! De gezanten kunnen het te Louden beter eens worden. Al verneemt men niet veel van de resulta ten, toch moeten deze zeer gunstig zijn. Alleen dreigt Roemenië ook andere dan diplomatieke midde len te zullen toepassen, wanneer het zijn zin niet krijgt! Het oude jaar berokkende Duitschland nog- een ge voelig verlies1: de heer v. Kiderlen-Wachter, de Duitsche staatssecretaris voor buitenlandsehe zaken overleed! plotseling. De Keizer, hoewel niet zoo heel bevriend met dezen diplomaat, die zijn meening nim mer onder stoelen en banken stak, seinde terecht: „Ik beklaag den dood! van een der meest beteekenende mannen, van wiens werkzaamheid voor het rijk nog veel te hopen was." In Spanje zijn de conservatieven verontwaardigd uver het nieuwe liberale kabinet, door den heer Ro- manones op verzoek van den koning samengesteld. Zij vonden, dat zij weer eens aan het bewind! hadden moeten komen.En als protest tegen het nieuwe kabinet heeft de heer Maura, de leider, en met hem 92- afgevaardigden en senatoren onder welke er waren, die voor hun leven waren benoemd het man daat neergelegd. Na dezen conservatieven uittocht heeft evenwel koning Alfonso zijn vertrouwen in het liberale kabinet bevestigd. Sindsdien heeft de heer Maura aan don heer Romanonea verklaard, dat hij geien grief had noch tegen hem persoonlijk, noch tegen de libérale kabinetten van den laatsten tijd, doch dat hij zich terugtrok.... wegens grove dwalingen in vroeger tijd begaan! VOETBAL. Alcmaria VictrtxV. V. A. 20. Onze tweedeklassers hebben het nieuwe jaar uit stekend' ingezet, door hun eersten competitie-wedstrijd in 1913 tegen het sterke V. V. A. met 20 te winnen. Wij hopen, dat dit een aansporing zal zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan. liet prachtige voetbalweer had een groot aantal toeschouwers naar de Zandersloot gelokt. Het terrein was, toen om twee uur scheidsrechter do Haan begin nen floot, aan drie zijden met een dichte haag voet balliefhebbers bezet. V. V. A. telde één invaller op de rechtsbuitenplaats en Alcmaria kwam met een elftal, zooals we het dit seizoen nog' niet gezien hadden en zooals velen het reeds eerder gewenscht hadden. Drie bekende Alcma riaspelers namen voor 't eerst hun plaats in 't elftal weder in en 't bleek al spoedig, dal. dit een verster king was. Alcmaria won den opgooi en verkoos eerst het voordeel van den' wind. V. V. A. trapte af en reeds dadelijk ontwikkelde zich een geanimeerd spel mot Alcmaria iets in de meerderheid, zood'at Koopmans al dadelijk eenige ma len reddend moest optreden. Dergelijk spel had V. V. A. niet verwacht. Ze had! gedacht hier een gemakke lijk ta overwinnen tegenpnrtij tegen zich te krijgen, döch het goede spel van Alcmaria deed haar een oogenblik verbaasd! staan. Weldra waren de spelers echter hunne verbazing te boven en begrepen zij, dat er duchtig gewerkt zou moeten worden om hier een overwinning te behalen. Met mooi© forsohe trappen zette Koopmans zijn man nen aan het werk en de vlugge voorhoede bracht het Alcmaria,-doel enkele malen in gevaar. De keeper daar leek ons ditmaal niet erg zeker en zijn verre uitloopen was zeer gevaarlijk. Gelukkig dat de V. V. A.-voorhoede slecht en onfortuinlijk schoot anders. De Alcmaria-voorhoede bleef echter ook in actie en beproefde met eenige goede schoten den Amsterdam- sehen keeper te verschalken. Enkele corners werden door Alcmaria geforceerd, doch alles nog zonder suc ces. Onze stadgenooten hiekten echter vol. Ze sche nen te begrijpen, dat het kleine spel tegen V. V. A. geen succes kon hebben. De vleugels moesten aan 't werk en dit bracht dan ook succes, want uit een voor zet van den linksbuiten wist do rechtervleugel via den vallenden keeper te doelpunten. Dit doelpunt werd met groot gejuich begroet. De gang kwam er nu eerst goed in. Mooi spel gaf de Alcmaria-voorhoede te zien; een keurig' combinatiespel van middenvoor en rechtervleugel' bracht den bal door de V. V. A. verdediging heen en met een zuiver onhoudbaar schot in den hoek maakte de middenvoor Alcmaria's tweede goal. Opnieuw groot enthousiasme, 't Applaus was verdiend. 'tWas«een magnifiek doelpunt. Opnieuw werd door V. V. A. uitgetrapt en dadelijk waren allen weer in actie. Van beide zijden werd goed gespeeld; wel werden enkele kansen gemist, doch men hield! dapper vol tot.... het fluitje van den Scheidsrechter een welverdiend kwartiertje rust bracht. V. V. A. had een 20 achterstand met rust niet verwacht en hoopte in de tweede helft er alles op te zetten, om in te halen. Om drie uur werd gefloten voor de tweede helft en - dadelijk liet V. V. A. de tanden zien. In tegenstel- ling met de eerste helft kunnen wij over de tweede kort zij tv. V. V. A. hield! Alcmaria gedurig ingeslo ten en op enkele uitvallen der Alcmaria-voorhoede na, bleef het spel steeds op de Alkmaarsche helft. Met gekend bij de wedrennen. Hij had. een mooie Russin getrouwd, dio hem niets mee ten huwelijk bracht dan de schulden van den schoonvader. Het jonge paar had bijna altijd op Kossarten gewoond, zorgeloos en gelukkig, en hier was ook Loe opgegroeid, temidden van paarden, honden en Lithauscho bedienden, die hlar slaafs gehoorzaamden. In ongebonden vrijheid in het zadel groot geworden, leidde zij .ren vroolijk wild leven, en de buren noemden haai" de „kleine kozak." Toen de jonge vrouw na een zware ziekte plotseling stierf, de dolle Wersien kort daarna op een drijfjacht zijn nek brak en Groot-Kossarten werd ver kocht, toen had iedereen, het wel zien aankomen. Er waren nog meer schulden, dan men had gedacht. Toen de nalatenschap was' geregeld, bleef er niets voor Loe over. In den familieraad, werd! besloten, dat oom en tante Wersien in Potsdam haar toch tot zich zouden nemendie waren majoor a. D. en hadden ook niet veel. Hier werd Loe opgevoed en had zich in weinig jaren de beschaving eigen gemaakt, die zij in het Oos ten niet had gekend, en zelfs nog wat meer dan voor een jonge dame ui.t haar kring bepaald geëischt werd. Maar aan haar ijzeren wil, haar wild temperament en haar sterk sprekenden familietrots kon de strengste opvoeding niets veranderen dat was het erfdeel van den dollen Wersien. Loe begon juist uit te gaan, en tante liet in haar gedachten alle rijko burgers de re vue passeeren, wien een Wersien haar hand kon ver- eeren (een ander zou zoo'n arm meisje helaas toch niet krijgen!), toen Loe zich levendig begon te inte resseeren voor een jong- infanterie-luitenant, die wel van goede familie was, maar ook niets had. Dat was oom en tante volstrekt niet naar den zin, l en hoewel Loe nog eèn kind was, kenden zij haar ge noeg om de domste streken te vreezen.. Als men deze al te levendige belangstelling maar op iets anders kon overbrengen! Juist ter rechter tijd) kwam er een brief uit Amerika, van een doktersvrouw, mevrouw Stower, geboren von Schönberg, dio Loe allervriendelijkst uit- noodigde baar in New Braunfels in Texas te bezoe- ikon, waar haar man een groot sanatorium had. Voor «en paar jaar waren de Stowers in Potsdam geww»t den moed der wanhoop werd echter verdedigd en uitstekend. Elk oogenblik kon een doelpunt verwacht worden, doch Fortuna, d'ie Alcmaria in de vorige com petitie-wedstrijden zoo menigmaal in den steek liet, was thans met haar. Alle pogingen der Amsterdam mers liepen op niets uit, De centrehalf en rechts back van Alcmaria wisselden van plaats en werkelijk de verdediging wist, meester van het terrein tte blijven. Een prachtig schot van één der V. V. A.-spelers kwam net tegen de paal, corners werden weggewerkt, kortom een doelpunt, dat V. V. A. zoo beslist verdiende bleef weg'. De keeper der Amsterdammers had weinig te doen en maakte wandelingen naar links en rechts. Bij een gevaarlijke doorbraak van den Alkmaarschen rechtsbuiten was hij toevallig' op de goede plaats om dezen speler tegemoet te loopen en den bal weg t» werken. Gelukkig voor hem, want anders' had! zijn wandellust een zeker doelpunt opgeleverd. Inmiddels verstreek de tijd en weldra bracht het eindsignaal van den scheidsrechter een 2—0 overwinning voor on ze stadgenooten. Bij V. V. A. blonken twee spelers in 't bijzonder uit, n.l. de achterback en de centrehalf. Het spel van den laatste was echter niet sympathiek. Overigens bestond het elftal uit, vlugge, harde werkers. Het schieten der voorhoede was zeer slecht. En nu het elftal onzer stadgenooten. De keeper heeft enkele malen uitstekend gered. Hij maakte echter lang niet zoo'n zekeren indruk als bij vorige wedstrijden. Linksback heel goed, terwijl dé rechts back, ook op 't eind als centrehalf, uitstekend werk heeft verricht en heel wat heeft, gered. In de midden- linie was d© linkshalf zeer goed. Deze speler wordt eiken wedstrijd beter en indien hij voortgaat met ge regeld te trainen, zal hij een aanwinst blijken voor 't eerste elftal. Het afnemen en plaatsen der centre half was uitstekend, terwijl ook de reehtsmiddënspeler heel goed voMeed'. In de voorhoede waren de heide binnenspelers dé zwakke plekken. Zij waren te lang zaam en er nog niet van overtuigd, dat bij goed' spel alles van de vleugcis komen moet. De middenvoor was door zijn spel en zijn leiding weer de rechte man op de rechte plaats en de vleugelspelers verdienen eveneens een woord' van lof voor hun verdienstelijk werk. De scheidsrechter verrichtte zijn teak heel goed'. Op 19 Januari, ala R.-A. P. hier komt, hopen wij weer een dergelijk elftal in 't veld te zien. Evenals Alcmaria verrichtte ook Holland giste ren uitstekend werk. Zij behaalde een beslist succes,, door Bloemendaal, dat nog kans- voor 't kampioen schap der afdeeling had met 30 te kloppen. Ten aanschouw© van zper veel publiek stelde Bloe mendaal zich volledig op, terwijl Holland! voor Filet een invaller had op de rechtsbuitenplaats. Deze in valler bleek een aanwinst en zijn plaats in 't elftal volkomen waard1. Voor dé rust .wogen dé partijen vrijwel tegen elkaar op. Om beurten waren d'e doelen in gevaar, doch de verdedigingen bleven de baas. Stand met rust 00. Na de rust was Holland in de meerderheid, doch kon voorloopig haar overwicht nog niet in doelpunten uitdrukken. 20 minuten voor tijd kreeg de linksbin nen den bal vrij, plaatste mooi naar den vleugelspeler, die met een hard schot doelpuntte. Holland ging nu met vier halfs spelen. Toen kort daarop de Bloemen- laal-achterhoede te ver opdrong, brak de Holland- voorhoed© mooi door en een keihard schot op doel volgde. De keeper stompte corner, die goed genomen, door ^lon rechtsbuiten van Holland mooi werd inge kopt. Bloemendaal liet den moed zakken, waarvan de en hadden de Wersiens bezocht. Tante majoor her innerde zich, dat zij een heel goeden indruk hadden gemaakt. De Schönberga waren eigenlijk met de Wersiens verwant en een van de eerste families ge weest, die omstreeks veertig met prins So,lm» naar Texas tegen en de kolonie New Braunfels stichtten Zij moesten zeer vermogend1 zijn. Loe was dadelijk vuur en vlam, dc infanterie-luitenant was voorloopig vergeten. Heels toentertijd bij het bezoek van do l Stowers zou zij het liefste dadelijk met hen naar Texa- zijn gereisd, het wonderland) van d'e cow-boys en de mustangs! I Paarden! Weer kunnen rijden! Dat was het, wat haar het meest lokte. Oom eni tante moesten al zoo veel uitgeven voor haar, dat Loe in Potsdam in het geheel niet aan rijden kon denken. Hoogstens kwam zij er eens toe, als zij 's zomers bij familie buiten lo geerde. Menigmaal had zij op den tuinmuur gezeten, j als de ulanen voorbijreden op mooie, dansende vossen, met muziek 'naar,het Bornstedter Feld, en de Garde du corps op hun zwarte, paarden en dc kranige huza ren; en dan had zij bitter geschreid. Loe bad en smeekte om ooms en tantes toestem ming. En eindelijk verkreeg zij die, na lang beraad,- en levendige briefwisseling met Texas. Maar eerstJ moest zij een cursus in het ziekenverplegeu doorma ken; want zij moest au pair naar de Stowers en in. het sanatorium helpen. Toen ging oom de majoor- naar Berlijn en nam een passagebiljet voor haar op de boot naar Galveston, goedkoopste lijn natuurlijk; maar daar er toch geen hooger klasse op deze booten was en het prospectus een uitstekende verzorging be loofde, meende hij, dat Löo het op de „Wolga" zeer goed zou hebben. Majoor von Wersien was twintig ja-ar geleden eens twee dagen in Hamburg geweest en bovendien ha,d de agent in Berlijn hem verzekerd1, dat het reisgezel schap over het algemeen zeer net was. Daar oom door de jicht werd' gekweld en Loe verklaarde, dat zij liever nog drie koffers meer dan haar tante wilde meeslepen, vertrok zij op een morgen gelukkig, onbe zorgd en zelfbewust van het- station Friedrichstrasze naar Br»m»n, nam in bat Oantraal hot»! logies (niet m het Christelijk Tehuis, zooals tante.had aanbevo len) en vóelde zich een wereldreizigster. No'g steeds in de aangenaamste stemming ging zij den volgenden morgen naar het perron, waar de hut passagiers van de „Wolga" voor dén extra-trein moes ten bijeenkomen. Met een doordringende merischen- lueht, kindcrgeschreeuw -en een mengelmoes van Poolsch- Russisch en slecht Duitseh werd' zij ontvan gen. Overal groepen van armoedig of opgeschikte menschen van de laagste klassen; daartusschen ver dwenen eenige goedgekleede en blijkbaar beschaafde lieden, zoodat de hoofdindruk ongunstig was. Ver schrikt deinsde Loe terug en liet, do blikken radeloos over de kakelende 'menigte gaan. Een opvallend ele gant gekleed heer, wiens handen met onechte ringen bedekt waren, trad op haar toe en nam don hoed af. ,,U reist ook met do „Wolga," juffrouw?" Er kwam een ijzige trots op Loe's mooie gezicht. „Ik wenseh geen gesprek." zei zij kort en wendde zich af. ..No, no, no!" zeide de heer en lachte luid. Rechts en links van haar werd er gegieheld, allerlei platte opmerkingen troffen haar oor. Daar ontdekte zij ergens een beambte. Zij drong' door tot in zijn buurt. „Zeg u eens, ik heb mij zeker vergist en ben hier onder de tusschendeks-passag'iers geraakt?" De man grinnikte. „Nee, noe, juffrouw! 't Is in orde. Dat zijn,alle maal hutpassagiers voor de „Wolga." „Goede God!" Loe's stem begon wat te beven. „Hoe zien dan de tïissch-cndeks-passagiers er wel uit?!" ..Niet veel anders, juffrouw," zei de beambte en ging lachend verder. „Mag ik u met uw bagage behulpzaam zijn?'' Do trein zal dadelijk binnenkomen." Loe keek verrast naar den kant, vanwaar deze be leefd© woorden kwamen. Het was een jongere hoer, elegant, maar niet opzichtig gekleed. .,0 ja, als 't u blieft." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1