n Een hel op aarde. 4 BINNENLAND, BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. getracht mij te verplaatsen in uw toestand. En ik vond uw positie, eerlijk gezegd, niet benijdenswaardig. Waarom? Omdat het wel vreemd wezen moet voor u, om zich de vraag te hooren stellen, zooals de twee- do van uwe bevestigingsvragen: „Of gij de schriften vftn het O. en het N. Testament houdt voor het eeni- ge Woord' Gods en of het behelst de leer der Zalig heid en of gij alle leering die daartegen strijdt ver werpt" en daarop „Ja" te moeten antwoorden, daar anders de ambtsbanken der kerk u ontzegd zullen zijn en deze pijnlijkheid wordt niet weggenomen door de restrictie; in geest en in hoofdzaak, al is dit antwoord' in de lijn der kerkelijke reglementen en daarop geba seerd, om den laatsten slagboom, door de reglementen gesteld, te kunnen passeeren. Voor uzelf moet gij toch met zeer ontevreden en onaangename gevoelens naar huis gaan en als gij dat doet, dan is mij dat zeer aangenaam, omdat wij het dan eens zijn geworden in één ding, n.l. dat de toestanden in onze kerk allesbe halve ideaal zijn en dat het hoog noodig is, dat er eindelijk eens verandering komt. Veranderingen op andere wijze, dan de synode in haar laatste schrijven aan de kerkeTaden nog trachtte aan te brengen, waar zij, schrijvende over art. 39 van het reglement op het godsdienst-onderwijs zegt: „de woorden: ja, in geest en in hoofdzaak", laten wij staan, maar wij herinneren de predikanten er aan, dat zij gebonden zijn aan de belijdenis, de verklaring en de belofte, in de bevesti gingsvragen vervat." Vreemd, de synode durft het niet aan, om Petrus- achtige maatregelen te nemen en daarom zoekt zij naar allerlei peuterige maatregelen en maat regeltjes. De tegenwoordige toestand' is onhoudbaar, maar gij kunt het ook niet helpen, tenminste niet in alle dee- len, dat de kerk is, die zij is, want, gij en ik, wij per soonlijk, dragen een doel van de schuld, van de ellen de van onze kerk. Eén ding wensch ik u toe, nu gij in de toekomst naderbij kennis zult maken met het kerkelijk leven; dat gij meer en meer overtuigd wordt yan de noodzakelijke veranderingen, die moeten ko men. Een groep jongere modernen in de kerk stonden dan ook, toen wij in een klassikale vergadering spra ken over de onhoudbaarheid van den toestand in de kerk, aan mijne zijde en ten opzichte van noodzake lijkheid van reorganisatie zeiden zij, het met mij eens te zijn. Ik hoop, dat gij spoedig met ons zult. ijveren voor de reorganisatie in onze kerk, opdat, wat aan geestelijk leven is in onze kerk, niet langer door een keurslijf wordt gedrongen en gewrongen. Voor uzelf wensch ik u toe, dat gij, mede zittende onder de pre diking van het evangelie van Jezus Christus, door het Woord, iets zult zien heen schemeren van het Godde lijk wezen, van Christus Jezus, zoodat gij uw knieën zult buigen met den uitroep: „Mijn Heer en mijn God." Dat wenschen wij u van harte toe en hiermee verklaren wij u, in den naam van de wetten onzer kerk voor bevestigd. Ik heb gezien, dat verschillende broeders van de af getreden kerkeraaclsleden niet tegenwoordig zijn en ik mis den nestor van de afgetredenen en ik kan het begrijpen, dat het pijnlijk i®, om op den ouden dag aan kant gezet te worden, vooral, als men getoond heeft, zooveel hart te hebben voor de kerk, de kerk, die men tot hiertoe gediend heeft. Gij allen, die nu op non activiteit zijt gezet, wij groeten u. Het is niet met onzen wil, dat gij allen, waaronder de beste krachten, uit de diakonie geweerd zijt door dé par tijschap. Maar het is mij een groot genoegen, bij het schei den, u te mogen herinneren hieraan, dat gij zeggen kunt: „al is, althans, wat betreft voor ons deel, het kerkelijk leven verloren, de eer is niet verloren," Want de eer neemt gij mede, de eer, om des werks wil, dat gij verricht hebt in nijvere vlijt, de eer, dét gij, onge acht den tijd, trouw zijt gebleven aan dle beginselen, die gij beleden hebt. Mannen broeders, God zegene u met zijn keur van zegeningen, ook buiten uw ambtsL leven en geve, dat uwe belangstelling voor de vader landsche kerk niet verflauwt, maar door het gebed voor haar, vermenigvuldigd worde. God geve, ter uit breid'ing van Zijn Koninkrijk, meer arbeiders, als gij want aan arbeiders op de knieën hebben wij behoefte. En nu, aan U, gemeente Alkmaar, een woord van opheldering. Het zal u wel een weinig verrast hebben, dat het zoo ontzaggelijk stilletjes is gegaan en het in het kerkelijk leven was, als een zoetvloeiende stroom, dat er geen woord van protest is ingebracht tegen de verkiezing en bevestiging der nieuw benoemden, waar aan gij de kleur der partij, waardóór zij werden be noemd, kunt herkennen. Gij hebt u verwonderd, om dat zij niet gehouden kunnen worden voor belijders van Christus, dat tegen hen geen bezwaren werdén ingebracht. Toen verschillende menschen mij vroe gen, of er niet, geprotesteerd moest worden, hebben wij geantwoord': „Wij voor ons meenen, dat het 't wijste is, dit niet te doen, omdat het zeer zeker zijn zal een kloppen aan doovemans deur. Dat is natuur lijk en blijft de schande van de kerk." Wij gaven dit antwoord, omdat wij meenden, dat in twoe 5 drie maanden tijd het, aangezicht der kerk niet zou zijn veranderd en dat dus te verwachten was, dat een protest door het belijdende deel der kerk inge bracht tegen de verkiezing van de benoemden, niet baten zou. Waar het dus niet meer zijn zou dan een niets gevende vertraging, hebben wij het protesteeren niet dienstig geacht. Gij zijt daarmede accoord ge gaan en wij verheugen er ons over. Maar toch wij vragen waar moet het. heen met onze kerk, als de synode al brieven schrijft aan kerkeraden, waarvan één van de deftigste, liberale bladen, die hee lt» kolommen wijdt aan het kerkelijk leven der vrijzim nigen zegt: „De synode heeft het gedaan, opdat de spot van de buitenwereld over de bandeloosheid! in de leer niet meer gehoord wordt." Maar het is wel mogelijk, dat de spot, van de bui tenwereld nog vermeerderd wordt door dit deftig schrijven van de synode. Och, met een deftig schrij ven komen wij er niet. Wij komen er alleen met de waarheid te zeggen van Jezus Christus. Wij moeten ons uitspreken, modern contra orthodox, wij moeten eerlijk wezen en geen handdruk over de klove heen geven. Zijt. gij dan toch zoo strijdlustig? werpt men ons tegen. Wij verkiezen een eerlijken strijd boven een valsehen vrede. En strijdende willen wij bidden om den vrede van Jeruzalem. Er staat, ergens in de Psalmen, dat gebeden moet worden om den vrede van Jeruzalem en Jeruzalem beteekent: woonplaats des vredes. Er moet, dus gebeden worden voor den vrede van de woonplaats des vredes. De kerk moet zijn de woonplaats des vredes, van den vrede Gods in Chris tus. Wij hebben te bidden om dien vrede, die door herstel en verzoening voor de kerk van Christus, noo dig is, opdat de vrede, van haar uitgaande, haar in vloed oefent op de wereld, over de gemeente. Wij heb ben niet alleen te bidden om ons persoonlijk deel te ontvangen van de genadé Gods, in psalm 25 heet het reeds: „O God, verlos Jsraël uit alle benauwdheid." Wij hebben ook, ieder voor ons, meer en meer te be antwoorden aan onze bestemming, opdat het evange lie wordt voor de wereld' ten eeuwigen zegen. Amen. Hierna sprak <te. de Pree een gebed uit, waarin hij vroeg, weg te nemen de woorden, die niet naar den wil van God waren, de vrager vroeg om vrede in het bloed' des Gekruisigden. Velen, die meezingen, maar niet mee belijden Jezus Christus en dien gekruisigd, zullen daarom niet meebidden: „Mijn Heer en mijn God." Ds. de Pree vroeg dan ook de ontwaking van de begeerte naar rust in zulke harten, opdat zij geen vrede meer zullen hebben met een valscbe rast en daardoor getrokken zullen worden uit de duisternis. Do vrede van Jeruzalem werd ten zegen van de derlandsche kerk afgesmeekt. Geef aan de richting, die geopenbaard' moet wor den, dé richting, die heen wijst naar 't Kanaan Jeru zalem. Wij vragen den zegen over alle ambtsdiena ren, zoowel voor de dienaren des Woerdis als alle an dere, opdat allen den ernst der tijden, waarin wij le ven, rullen verstaan. Wijs ons allen onze taak aan. Wanneer Gij ons geschonken hebt het eenig noodige, dan kunnen wij vele andere dingen missen. Na het gebed werd gezongen psalm 97, het zevende vers. Onder de tonen van het orgel dat speelde „In deze heilige h&lle kent men de wrake niet," verlieten de talrijke kerkgangers het gebouw. CINEMA AMERICAIN. Het programma dezer week is weer op uitstekende wijze samengesteld. Het hoofdnummer i» een span nend drama in drie afdeelingen, Zigeunerliefde ge- heeten, behandelend' de intriges van een Zigeuner meisje en de jaloezie van een Zigeuner. Een buitenge woon mooi nummer is het extra gegevene „De molens, die weenen en juichen," mooi, niet door de diepte van de handeling, maar door de zeer schoone kleureffec ten. Een gekleurde natuuropname „Schilderachtig Bretagne" geeft fraaie kiekjes van Middeleeuwsche steden. Het komische gedeelte is weer zeer goedi verzorgd. „Hoe Fouinardi kampioen werdP' en „Onze gediensti ge ontvanger" zijn in hooge mate lachwekkend, ter wijl Max Linder, die zoo dikwijls iemand! beet neemt, thans tengevolge van zijn talrijke rendez-vous op grappige wijze op de koffie komt. lerliefste kind", woorden van Guide Gezelle. Men had goed' gestudeerd, het koor legt er zich op toe dé stukken met goed begrip van den tekst weer te geven en op 'n .enkele uitzondering na zong men zui ver. Toch zijn die nummers die geen groot klankvo lume verlangen het meest geschikt voor déze vereeni- ging, o.a. het koortje van- Bortniansky was wel een der best geslaagde. De klank van het koor n.m. is niet krachtig genoeg omi f en ff passages zóó weer te geven, dat zij goed) tot hun recht komen. Overigens, het zij nog eens gezegd, men moet waardeuren de wij ze van voordragen. Een dameslid zong twee solo's: „Ik heb en klein hufke hier binnen", van Venverloo, en „Verraden", van mej. v. Rennes. Zij hadi er wel succes mede, even als alles wat dezen avond gegeven werd aandachtig werd aangehoord. De solo's werden op een vleugel van de lieeren Spanjaard door den directeur begeleid A. K. Z. K. II, PRINS HENDRIK. Prins Hendrik, die tot herstel van zijn gezondheid, eenigen tijd' in den Taunus gaat doorbrengen, zal zich morgen daarheen begeven, vergezeld! van zijn adju dant, majoor jhr. Van Suchtelen van de Haam Mr. E. R. H. REGOUT. Volgens uit Nizza bij mevrouw Regout, echtgenooto van den Minister van Waterstaat, ontvangen tijding, luiden de berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Minister van Justitie, Mr. E. R. H. Regout, iets gunstiger. De geneeskundige wereld neemt iederen dag de be. langrgke vermeerdering der gevallen van zenuwziek- v g%m -9 ontmoedigende en pijnlijke ziekten. Voor velen, zeide een kundig zenuwarts is het de hel op aarde.» Wij zoeken hier niet naar de warar «en/an \f kW*ad' WÜ nemen Wet eenvoudig waar en doen alleen een a'doend middel aan de hand voorbeeld! Verlos*en' en le™«n daarbij een De zenuwziekten schijnen het booze lot te zijn voor menschen die door zaken, door zorgen, door moeie- lijkheden en ook door verdriet en beproevingen over- spannen Zflnmaar men zal zien dat zelfs rustige nLtgvnór t Tlv- SÜI te kunnen voortleven, er met voor bespaard blyven. AKKMAARSCH BIOSCOOP-THEATER. „Gouddorst" heet het hoofdnummer van het week- programma. Het is een drama van een gewetenlooze, die aan het hoofd' van een bank-instelling onnoozele menschen door schoonschijnende beloften verlokt hem hun geld af te staan, daarmee prachtige zaken maakt totdat het te verwachten einde van den diepen val komt. De film, in drie afdeelingen, is zeer lang 1200 meter staat op het program. En dé missen-scène voor dit drama is schitterend geweest. Alles valt er te bewonderen: mooie schaduwbeelden, schitterende kleur-effecten (een prachtig avondfeest), het- leven op de Parijsche boulevards, op de Parijsehe beurs, in een Parijsche bank. Spannend is de dag van den val der Bank en de bezoekers leven mee met het dalen en rijzen der aandeelen, die tenslotte schrikbarend ach- teruitloopen, zoodat de gewetenlooze, wiens vrouw even te voren overleed, om aan zijn vervolgers te ont komen een eind aan zijn leven maakt. Dit hoofdnum mer alleen is een bezoek overwaard. Maar bovendien staan er een paar komische nummers op het program ma, nog een drama, een episode uit een oorlog waar in een knaapje de rol van verrader speelt, zijn mis daad weer goed maken wil en tenslotte zijn moed met den doodi boet, en een mooie film, een gekleurde reis, jacht op den opossum, een dier ter grootte van een eekhoorntje, dat om zijn huid gevangen wordt. „KUNST ZIJ ONS DOEL.» Bovenstaande vereeniging" houdt op Donderdag 9 Januari a.9. op de bovenzalen van het gebouw de Unie alhier een tentoonstelling van haar zusterveree- niging „Kunst zij ons Doel" uit Haarlem, welke zal bestaan uit een belangrijke collectie wat erve rfteeke- ningen benevens olieverfschilderijen. Het is voor het eerst dat genoemde vereeniging in onze gemeente ex poseert, zoodat men terecht „iets nieuwe" te aan schouwen zal krijgen. Moge „Kunst zij ons Doel" die de tentoonstelling geeft en „Kunst zij ons Doel" die de tentoonstelling houdt beiden déor een druk bezoek worden vereerd. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Het comité voor het district Zaandam heeft defi nitief de groslijst van candidaten voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer vastgesteld. Hierop zijn geplaatst de heeren Fransi Netscher, prof. dr. Ph. Kohnstamm en Klaas de Vries Gz., allen vrijzinnig democraten. Dr. D. Bos, die door de Liberale Kies vereniging te Wormerveer op de groslijst was ge plaatst, had te kennen gegeven geen candidatuur voor het district Zaandam te wenschen. Gemengd nieuws. DE TYPOQ RAEENSTAKING. In .de gistermiddag gehouden vergadering van de patroonsyereeniging „De Amaterdamsche drnkkers- vereeniging werd besloten een afwachtende houding- aan te nemen. Met ingang van heden is nog voor een elftal druk kerijen de staking geproclameerd. Deze tellen samen bijna 200 man. Op een dezer drukkerijen, n.l. ,,'t Kas teel yan Aemstel" -worden „De Tijd" en „De Amstel- bodo" gedrukt. Deze bladen zullen dus vermoedelijk heden niet kunnen verschijnen, evenmin als „De Ne- derlandsche Financier," welke bij de firma Gebr. Bin- ger ter perse gaat. Doordat de lirma Holdert dé eischen der stakers inwilligde, kon het Christelijk Volksdagblad „De Amsterdammer' gisteravond! nog laat met een half vel verschijnen. „De Standaard" verscheen niet. Het aantal stakers bedraagt heden ongeveer 700. 1 umiddela worden de onderhandelingen met ver- schillende werkgevers voortgezet. Het zal van den stand der beweging afhangen, of Woensdagochtend het aantal in staking zijnde personeelen weer met andere zal worden vermeerderd. ARMENBUS. De inhoud der Armenbus, geplaatst in het stadhuis bij het trouwen, heeft over 1912 bedragen 93.75 te gen 65.80 in 1911. een res- OUD PAPIER. Voor de eerste maal sedert de oprichting vergader de gisteren alhier in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond de Centrale afdeeling Alkmaar van het Liefdewerk „Oud Papier". Van de bij de Centrale aangesloten afdeelingen hadden alleen Oudorp, 't Veld, Uitgeest, Heer Hugo waard II, Langendijk en Egmond aan den Hoef af gevaardigden gezonden. Drie nieuwe afdeelingen sloten zich aan, n.l Schoorl, Bergen en 't Zand, zoodat het getal afdee lingen, dat thans onder de Cent-raio ressorteert, 16 bedraagt. Medegedeeld werd dlat in 1912 alleen te Alkmaar ruim 36.000 kilo oud papier werd verzameld. De voorzitter hoopte, dat in 1913 dit aantal kilo's nog overtroffen zou worden, vooral nu Alkmaar Centrale was geworden, waarheen de daaronder sorteerende afdeelingen het oude papier zenden. Kunsten en Wetenschappen. „DOOR ONTHOUDING VEREENIGD". Aan het. bestuur dezer Geheelonthouders Zangver- ceniging alhier danken wij -de kennismaking met het Amsterdamsch trio, bestaande uit de dames Fanny Gelbart, pianiste, Nella Gunning, violiste en Cato van der Hoeven, violoncelliste, dat eenige jaren gele den ie opgericht en reeds een goeden naam heeft ver worven. De diames kwamen hier met een trio van Beetho ven in Es groote terts, en uit zijn eerste periode als componist, en een van Mendelssohn, in d kleine terts. Het optreden dezer artisten is sympathiek, eenvoudig, zonder aanstellerij zet men zich neder om do op zich genomen taak te volbrengen. Het ensem ble is uitstekend, een groote mate van eenheid) zit er in, en met muzikaliteit wordt er gespeeld' vooral gevoelvol was de uitvoering van het Adagio in B's en van het Andante in M's trio. Ook de technische ont wikkeling heeft een groote hoogte bereikt, die, hoe wel ook reeds in B's trio, nog meer uitkwam in het Molto Allegro ed' Agitate en in de finale van M's compositie. De pianist© heeft er een zware taak in, maar op heldere, duidelijke wijze kwam alles ten gehoore. Zij en de celliste halen een fraaien klank uit hun instru ment, waarin de violiste bij hen wel iets ten achter staat; in muzikaliteit echter geven zij elkander niets toe. Dit bewees mej. G. in haar solo's (Andante vao Mozart, lambourin van Gretzy en Hongaarsche dans van Brahms-Joachim, die zij uitstekend speelde.) Ook de celliste droeg alleen iets voor n.m. „Sonata" van Eeclesy bestaande uit vier kleine stukken, prachtige celmuziek, en gaf daarin ook bewijzen kunstenares te zijn. De pianiste is even degelijk. In alle partijen gaf zy doorslaande bewijzen van volkomen haar taak te beheersclien, en daardoor kon zij zich geheel aan het ensemble en de voordracht geven. Met genoegen hebben we dit ensemble gehoord, waarvoor wij het be stuur dank zeggen. De instrumentale nummers werden allen vóór de pauze gegeven. De zangvereeniging zong vóór en na de pauze een viertal nummers: van Olman, Loser, Bortniansky, Oushoorn, Abt, v. d. Vliet, de Nobel en één van den directeur, den heer Anderson: „Jesu al- INBREKERS. Zaterdagnacht heeft men te Terborg op verschil lende plaatsen ingebroken. Het ergst hebben dé die ven huisgehouden bij den dokter, waar alles nagesnuf feld en door elkander gegooid) werd, zelfs de genees kundige instrumenten waren niet gespaard. Ook wer den or ruiten vernield. Bij een manufacturier heeft men 20 ontvreemd, benevens een nieuwe jas in ruil' waarvoor een oude achtergelaten werd Verder heeft men vergeefsehe pogingen om binnen te komen gedaan bij dén burge meester en bij twee andere ingezetenen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek met honden leidde tot geen resultaat. speur- UIT BERGEN. De gemeente is het over den vorm van overdracht van het oude Raadhuis met den heer Sterken eens ge worden. De heer Sterken krijgt de vrije beschikking I over het gebouwtje en den grond, zoodat het gebouw tje thans volgens plannen van den heeren Plate en Veldheer in 17 eeuwschen stijl zal worden gerestau reerd en ingericht, terwjjl daarna een bestemming aan dit merkwaardige gebouwtje gegeven zal worden. KORTE BERICHTEN. Uit een sloot aan den Bemmelschen weg te Eist, is het lijk opgehaald van een onbekenden man, ongeveer 60 jaar oud, waarscbjjnlijk een colporteur van boekwerken. De rokken van- een vrouw te Amsterdam, die met een kind op haar schoot de beenen op een warme stoof hield, vatten vlam, waardoor ze ernstige brand wonden opliep. In deerniswaardigen toestand werd ze naar het ziekenhuis overgebracht. - Een 25-jarige bakker uit Houten, die op Oude jaarsavond met een revolverschot een timmerman al daar ernstig gewond had en sindsdien voortvluchtig was, heeft zich bij de politie te Utrecht aangemeld. IIij is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Zondag vierde te Drachten naar aan „De Rotterd." wordt bericht de heer A. Tosch zijn 102en verjaardag. Hjj is, voor zoover bekend, de eenige nog ove- gebleven drager van het Metalen Kruis, verworven in den Tiendaagschen Veldtocht, in 1830/31. Zaterdagmiddag hebben een drietal personen een landbouwer in den Grooten IJpolder aangehouden, en onder bedreiging geld afgeperst. Denzelfden avond werden ze door den gemeenteveldwachter en een rijks veldwachter gearresteerd. Zaterdag is een jongeling, t legrambesteller te Tiel, geschorst wegens het schenden van het briefge heim. De justitie heeft de zaak in onderzo°k. Gistermorgen vielen op het s.s. „Durward" te Rotterdam drie werklieden in het ruim, doordat uit het graan, dat gelost werd, vergiftige gassen opstegen. Een hunner kwam spoedig bij, de anderen konden eerst na 20 minuten, door hel toepassen van kunst matige ademhaling, bijgebracht worden. - Te Eext (Dr.) is Zaterdag een 69-jarige landbou wer door het op hol slaan van de paarden van den wagen geslingerd en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Zaterdagnamiddag is op de Maas voor Schiedam van een tjalk overboord geslagen en verdronken een 12-j arige jongen uit Stadskanaal. STAATSLOTERIJ' Trekking van heden. 4e klasse 2e lijst. Nos. 7810 en 9991 f 1000. No. 11325 f 400. No. 7474 f 200. Nos. 1176 2215 9631 18004 en 19668 elk f 100. Laatste berichten. HET MINISTERIE VAN JUSTITIE. s-GRAVENHAGE, 7 Jan. Ofschoon de gezond heidstoestand van den Minister van Justitie niet on gunstiger is, wordt het beheer van zijn departement ad' interim opgedragen aan den Minister van Biunen- landsche Zaken. van Slooten. Mevrouw P. van Slooten, geb. v d. Brul, oud 52 jaren, wonende te Utrecht, Korte Roozendaal 9, heeft ons geschreven „Gedurende lange jaren heb ik veel geleden een zenuwziekte. Daar ik niet het minste succes heb bereikt met de geneeswijzen die ik volgde, ben ik overgegaan tot het gebruik der Pink Pillen die men m\j had aanbevolen als een uitmuntend versterkings middel voor het zenuwstelsel. Nauwelijks had ik ge durende een weinig tijd de behandeling met de Pink Pillen gevolgd, of mjjn zenuwziekte begon te ver- kalmte en mijn gemoedsevenwicht ik hervond mijne krachten en mijn maakte plaats voor mijne vroegere minderen. Mijn kwamen terug somber humeur vroolijkheid." De kuur voor zenuwziekten verplicht vele menschen saamgestelde behandelingen te volgenafzondering, watergeneeawijze, verandering van woonplaats, elee- triciteit, leefregels enz.en de resultaten zijn niet altijd heel schitterend. Mevrouw van Slooten heeft niet zulk een saamgestelde behandeling behoeven te volgen, zij heeft na iederen maaltijd een paar pillen genomen, maar die pillen waren Pink Pillen en zij is genezen. Yerkr|jgbaar f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22, Amsterdam, te Alkmaar bij Nierop Slothouber, Langestraat, Alkmaar. De onderhandelingen zijn afgebroken. Het is dui delijk, dat dé Turksche regeer ing wel den vrede wil, maar de bevolking geen vrede durft aan te bieden, waarin het verlies van Adrianopel is opgenomen. Men blijft er dan ook op rekenen, dat het niet zal komen tot een hervatting der vijandelijkheden. De Turken zouden, wilden ze Adrianopel behouden, tot den aanval overgaan en daar zijn de troepen bij Tsja- taldeja volgens dé berichten niet sterk genoeg voor. En voor het overige wordt verwacht, dat de groote mogendheden wel tussehenbeidé zullen komen en noo- delooze hernieuwing van wreedheden zullen verhinde ren. De stad Skoetarn, nog altijd déor de Montenegrij- nen bezet, heet er gunstig voor de Turken voor te- staan. BELGlë. Blijkens de opgave over November 1912 is er in die maand voor 18 millioen gulden aan levens^ middelen uit Holland ingevoerd, tegen 14 millioen in November 1911. Aan groenten werd er ingevoerd 12 millioen kilogram. AMERIKA, President Taft wil de kwestie van de Panama-tollen wel door een scheidsgerecht laten be slissen, maar een, dat uit evenveel Amerikanen als Engelschen bestaat. Van het Haagsche Hof van Ar bitrage moet hij niets hebben, d'aar hij vreest, dat in den Haag heel1 Europa tegen de Vereenigdé Staten zou zijn. Concurrentie niet onder de mogendhe den maar onder de werelddeelen! Gemengde üfededeelingen. VALSCHE MUNTER IN HET ARMEN HUIS. Te Hamburg is een 63-jarige verpleegde in het ar menhuis in hechtenis genomen, wegens het maken van valsche munten. De man had in de stad een kamer gehuurd en die tot werkplaats ingericht! Hjj heeft reeds twintig jaar van zjjn leven wegens het zelfde misdrijf in de gevangenis doorgebracht. HENNEPROOKERS Een ander verdoovingsmiddel dan opium, cocaïne, enz., is Indische hennep, dat niet alleen veel ge kauwd wordt, maar ook gerookt, vooral in Syrië, Tur kije en op Kreta. Het bestanddeel dat gerookt wordt is oen bruin, poederuehtdg uittreksel, dat 'n scherpen, bijtenden rook verspreidt. Deverbrandingwordtonder houden door middel van stukje® wit gloeiende houts kool. De rooker haalt de rook diep in en wacht zoo lang mogelijk met uitademen. Eenige teugen zijn voldoende, om iemand' dronken te maken. Dit uit zich door groote opgewondenheid'; de rooker spreekt, maakt allerlei vreemde bewegingen, slingert en zijn gelaat zet op. Wanneer bij van bet rooken een ge woonte maakt, verandert hij in korten tijd'; bij wordt stompzinnig, krachtloos, raakt afgeleefd; krankzin nigheid kan ook uit het rooken voortvloeien. OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Hevige stortregens, die veertig uren onafgebroken aanhielden, zijn in Noord-Oost Warwickshire geval len. Dientengevolge hebben er overstroomingen plaats gehad welke van groot er omvang zijn dan nog zijn voorgekomen sinds het laatst van de 19e eeuw. Mijlen land zijn overstroomd, huizen geheel verlaten, de we gen onbegaanbaar. Schapen en varkens zijn door de overstroomingen weggesleept en het voedsel voor de dieren is vernield. De pompen werken dag en nacht, maar tot nu toe met gering gevolg. DE ERFELIJKHEID VAN HET INTELLECT. Dr. W. Peters deelt in de „Umschau" eenige merk waardige bijzonderheden' mee omtrent de erfelijkheid van normale begaafdheid. Hij vergeleek in de volks scholen van Beieren, Pruisen en Oostenrijk de rap-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2