DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GemeeDteraadsverslag eo Bylageo. Inschrijving Militie No. 7 Honderd en vgttiende Jaargang. 1913 DONDERDAG 9 JANUARI Gemeenteraad van Alkmaar. voor de mannelijke geborenen i van 1894 op Dinsdag en Vrijdag van iedere week, van 1-3 uur, tot 20 Januari a.s. Vergadering van den Zij, die het verslag van 's Raads handelingen en de daarbij behoorende bijlagen geregeld wenschen te ont vangen, kunnen zich daarvoor ter Gemeente-Secretarie tegen betaling van f 2.59 per jaar abonneeren. De Secretaris van Alkmaar, DONATH. ALKMAAR, 9 Januari. Nog een week en de Fransche republiek heeft voor den vertirekkenden heer Faïliëres een nieuwen presi dent gekregen. Wiet zal den I7den e. k. de gelukkige zijn? De kansen schijnen bij den1 dag' te wisselen. Eerst was de beer Léon Bourgeois, Frankrijks grootste po liticus, de groote man. Dij zou zeker president wor den. Maar hij wilde niet, zeide, dat hij zich te zwak gevoelde. Men fluistert, dat vaderliefde bij zijn besluit een mooie rol heeft gespeeld, dat hij zijn knappen .zoon 'niet in den weg wilde staan. Immers wanneer een zoon van een president snel vooruitgaat in de wereld, dan wordt dit toch toegeschreven- aan gunstbewijzen, ook al is daarvan geen sprake. En om nu den weg voor zijn zoon vrij te houden, moet de heer Bourgeois hebben besloten zich voor het presi dentschap niet beschikbaar te stellen. Toen) kwam als zeer ernstige candidaat de heer Paul Deschanel, de Kamerpresident, cCie zoo sierlijk kan spreken. De Marokkaansche vechtgeneraal Lyeautey kwam op den voorgrond en verdween even snel als hij gekomen was. Vervolgens -dte oude heer Ribot, van wiea eens werd getuigd, dat hij de beste afgevaardigde was, maar ook de eenige, die nooit president, of minister of zooiets moest worden. Na den heer Ribot den heer Poincaré, minister-presi dent. Het schijnt, dat de Fransche natie dezen tot president wenscht. Maar het is niet zeker, of de se natoren en Kamerleden, of dus de vertegenwoordi gers der natie, dten heer Poincaré tot president zullen benoemen. Ziehier dus een eigenaardige tegenstel ling: een volksvertegenwoordiging uit d-e natie voort gekomen, die een ander staatshoofd kiest dan de na tie wenscht. Tal van Frarusche bladen vinden hierin aanleiding om te betaogeni, dat het in de republiek er niet op aankomt wat het volk wil, daar dt volkswil wordt, vertroebeld door part ij-klieken enz. Maar men vindt het verschijnsel overal en zoo erg als het in een 'deel der Fransche pers voorgesteld wordt i.s het natuurlijk niet. Tegen den heer Poincaré wordt in gebracht, dat hij al weer zoo lang aan de regeering is. Hij is ook reeds -een jaar minister-president men ziet, dat in one land een ministerieel leven langer duurt! hij heeft onder verdragen van wereldhisto rische beteekenis zijn naam gezet, hij heeft op oor logsbodems gevaren en is in- Rusland ontvangen als een president. Bovendien is lui knap en heeft hij een sterken wil en een president kan wetten, die hem niet aanstaan -terugzenden en boodschappen nhar de Kamer zenden. Eni de heer Poincaré is e,r de man niet naar om hondententoonstellingen te openen en geloofsbrieven van gezanten van afgelegen rijkjes in ontvangst, te nemen. Met, name denkt men, dat hij uooit aan een middelmatig man de voirming van een kabinet zal opdragen voldoende reden voor alle middelmatige lieden om hem niet te stemmen. Dan liever de heer Parus, minister van landbouw - die is rijk en vele afgevaardigden en senatoren moeten bij hem in bet boekje staan. Wie weet of hij verleent kwijtschelding, als hij gekozen wo-rdt. De Fransche couranten zorgen, dat het -publiek be langstelling krijgt voor deze verkiezing. Zij schrij ven- prijsvragen uit, waarmee men veel geld en zelfs auto's kan winnen. En de sportmensehen hebben na tuurlijk een totalisator. Volgens de laatste berekeningen wordt op den heer Poincaré het meest gewed. Zijn briefjes staan 15:10. Maar zoo ooit, dan is er bij dezen politieken ren grooten kans, dat een buitenstaander het eerst over de eindstreep gaat en ak overwinnaar het Ely- sée binneU treedt. (Vervolg). INTERPELLATIE VAN DEN HEER VAN DEN BOSCH IN ZAKE DE EXPLOITATIE VAN DE IJSFABRIEK. De heer Va-n den Bosch heeft, zooals de voorzitter mededeelt, eten schrijven aan den. raad' gericht, waa-r- in hij zegt, dat hij naar aanleiding Van een adverten tie in de plaatselijke bladen in zake de exploitatie Van de gemeentelijke ijsfabriek gaafne antwoord zou Willen ontvangen op deze vragen: le. Wat heeft aanleiding gegeven, om af te wij ken van de tót lieden gevolgd© wijze van exploitatie van de ijsfabriek? 2e. Is het B. en W. bekend-, dat een contract is afgesloten, niet in overeenstemming met d-e prijzen van levering door den raad vastgesteld f De voorzitter zegt, dat de heer van den Bosch zijn vragen tijdig' heeft ingezonden, zoodat. de- ze in handen kondien- worden gesteld van de commis sie, van het slachthuis, die bereid is daarop te ant woorden. Hij vraagt voorts, of de heer van den Bosch zijne vragen nog wenscht toe te lichten. De heer van den- Bosch wenscht slechts een enkel woord tot nadere toelichting te zeggen. Toen destijds het voorstel om een ijsfa-briek op te richten in behairdeli-ng kwam werden daaraan uitvoe rige beschouwingen gewijd* in de eerste plaats heeft ook spreker toen verschillende, opmerkingen gemaakt betreffende, het beginsel en in de volgende vergade ring over do exploitatie. In de eerste zitting, waarin gezegd werd, dat het voornemen was te,maken, dat het ijs tegen billijke prijzen zou verkrijgbaar worden gesteld, heeft spre ker er op gewezen, dat zulks niet n-oodig was, daar 'buitengewoon liooge prijzen niet voorkwamen. De prijzen moesten echter van dien aard zijn, dat het bedrijf loonend was. In die zitting is ook er over gesproken, of de zaak in handen zou komen van een exploitant. De ijsfabriek werd opgericht en do exploitatie zou men later vaststellen. Dat is gebeurd. De. Raad stelde den prijs vast op 21 ct. per 25 K.G. voor groote hoeveelheden, 26 ct. voor bedrijven en 31 -ct. voor par ticulieren. Voorts werden bepaald' die uren waarop het ijs verkrijgbaar werd gesteld hij den directeur. Een advertentie, naar spr. meent, had tengevolge dat er slechts één inschrijving kwam voor het geheele bedrag met diein verstande, dat de levering moest plaats hebben aan de burgerij tegen' de vastgestelde prijzen. Men mag aannemen, gezien de schitterende wijze, waaTop het ijs werd vervoerd, dat het bedrijf goede resultaten heeft gehad voor den exploitant oil ook loonend was voor de gemeente. Nu wordt, onverwachts een advertentie geplaatst, dat van 1 Januari 1913 af de exploitatie in eigen be heer wordt, genomen en het ijs verkrijgbaar is hij den heer Noome in de Heerenstraat. Verder heeft spre ker vernomen, dat. die directeur rondging mét gedruk te briefjes om contracten af te sluiten voor den 1-Öop van het- jaar tegen 26 cent, franco- huis, terwijl er ook iemand bij s-pr. is geweest, die niet tevreden was. over de exploitatie van het vorig jaar en nu niet met de commissie tot overeenkomst kon komen. Dit alles heeft spr. aanleiding gegeven tot het stellen dezer vragen. 't Kwam hem vreemd' voor, dat zondeir dat de raad vooraf gehoord' werd-, zooals bepaald' was, contracten werden afgesloten tot lager prijs. Dat een koopman dat doet, kan spr. begrijpen, maar waar de gemeente eenmaal de prijzen heeft, vastge steld, heeft het hem verbaasd, dat de raad in déze niet werd gehoord. Spreker vraagt daarom, of de exploitatie vóór- of nadeelig is geweest en o-f al het ijs, waarvoor gecon tracteerd werd is verkocht en geleverd, en of het niet op den weg gelegen had desnoods een spoedteischende vergadering te beleggen, opdat de raad, die den prijs vaststelt gehoord was geworden? De voorzitter zegt, alvorens het woord' te geven aan dern voorzitter der commissie, den heer de Wit, dat geen spoedieischende vergadering kon worden bijeengeroepen, omdat de commissie tot kort voor Kerstmis door den exploitant aan! het lijntje was ge houden. Toen kwamen dé feestdagen en was er geen tijd voor een vergadering. Daarom lag- het ook in het voornemen, om aan' het einde van deze verga-der ring mededeeling' te deen- van hetgeen er is geschied' en daaraan vast te knoópen het voorstel om het be sluit betreffende de prijzen van het ijs buiten werking te stellen. Nu do interpellatie is gekomen kan de zaak meteen worden besproken eni stelt spreker zich voor na af loop van het debat den raad te doen hesluiten over het genoemde voorstel. De heer Fortuin vraagt o-f de uitdrukking dat dé commissie aan 't lijntje wa-s gehouden in on- gun-stige-n zin wordt bedoeld, dan wenscht hij op te .merken, dat dit niet juist is. Do voorzitter verklaart dit niet in oirgunsti- gen zin te bedoelen. Hij wil dan ook liever zeggen, dat d-e besprekingen tus-sehen de commissi-© en den exploitant wat lang geduurd hebben. De/heer d e W i t daarop het woord verkrijgende zegt het volgende: Ik dank U mijnheer den Voorzitter, dat U de com missie tijdig iin kennis hebt gesteld! met de vragen door den heer van don Bosch gesteld in zake het IJs- bedrijf, en zal ik dein Raad namens de commissie me- dedeelen, welke redenen de co'mmissie hebben bewo gen, het IJsbedrijf In eigen beheer te nemen. Da heer Wen.tink, die im het afgeloopeni jagr een contract met het slachthuis had loopen, deelde in het late najaar de commissie mede dat de exploitatie vain zijn ijóbedrijf hem een nadeelig saldo opleverde en verzocht onze commissie liet daarheen te leiden, dat hem schadeloos-stelling daarvoor werd gegeven. Na daarover te hebben geconfereerd, bleek onze commissie de mogelijkheid daartoe niet aanwezig, en wel te meer, -daar zulk een daad een gevaarlijk ante cedent zou scheppen. Hem hiermede, in kennis gesteld, werd hem evenwel aangeboden, een contract voor 1913 met het Slacht huis af te s-luiten dat evenwel afweek Van het bij ver ordening bepaalde, doch waarvoor bij wijze van proef de voorloopig© goedkeuring van het college van B. en W. was gevraagd en verkregen. Na eenige malen pok hierover met den heer Wentink te bobben gecon fereerd, bleek het onze comm. ten laatste, dat dé heer Wentink geen contract wemschto af te sluiten, yan- ineer hem niet alleen het r-echt van verkoop van ijs als eenig contractant werd gegeven, en derhalve van af het slachthuis geen enkele staaf ijs mocht worden verkocht. Wel wilde hij zich verplichten hét ijs tegen een bepaalden prijs en niet hooger te zullen verkoo- pen, doch deze bindende bepaling kon en m-ocht niet door de commissie worden aanvaard, en waarmede do onderhandelingen met dén heer Wentink werden be ëindigd in de tweede helft van December. Zijdelings vernemende dat de,1 heer Wentink, niet tegenstaande zijne verklaring het- ijsbodrijf hem eon groot nadeelig saldo oplevert, toch de exploitatie van zij-n ijsbodrijf gaat voortzetten en dit door eene mede deeling van- den heer Wentink zelve aan een ernstig aanvrager tot het aangaan van een contract tot ze kerheid gemaakt, waardoor dien aanvrager de moed werd benomen een contract te sluiten, heeft d-e com missie pogingen in het werk gesteld! het bedrijf met 1 Januari 1913 in eigen beheer te nemen, en maat regelen te treffen, ten eind© niet achter het net te visschen, en besloot de exploitatie zelve ter hand te nemen. Voor liet bezorgen vond de commissie een- geschikt persoon, die tegen behoorlijke vergoeding zich daartoe bc-reid heeft verklaard. De vraag of van de verordening is afgeweken, moet in toestemmenden zin wordt beantwoord, maar duide lijk is ook thans gebleken, d-at in e.en bedrijf waarin ■een handelsartikel wordt gefabriceerd, oen door den Baad vastgestelde prijs van het artikel groote moeie- lijkheid geeft tot uitoefening van het bedrijf. Een ieder die met den1 handel bekend) is, weet dat verschil lende en somtijds plotselinge omstandigheden het noodzakelijk maken prijzen te wijzigen, en waar nu bleek dat de hoer Wentink als concurrent gaat optre den, zou het al v-an een zieer slechte handelspolitiek hebben getuigd, wanneer do commissi© werkeloos zou zijn gebleven. Ten ei-nde dus eenige zekorheid van ijsafname te hebben, heeft do Directeur met verschillende afne mers een© verbintenis aangegaan. Van deze handeling' werd door mij -ook mededeeling- gedaan in het college van B. en W. Nu vraagt d© heer van den Bosch wel of die afwijking van het be paald© in de verordening niet eerst aan 'a R-aads oor deel had moeten zijn onderworpen, en de noodzakelijk heid daarvan door den Itaad zou zijn gebleken, doch zoonls reeds is opgemerkt valt dit 6ij bedrijven zeer meeielijk te doen, vooral wanneer plotseling moet worden ingegrepen. Het college van B. en W. heeft dit dan ook terecht begrepen, toen het bij wijze van proef zijn voorloopige goedkeuring gat' aan een eventueel te sluiten contract met den heer Wentink, in afwijking met het bij ver ordening bepaalde. Wij hebben getracht den heer Wentink ter wille te zijn, en hem een voordeelig contract voor 1913 te doen aangaan. In d© laatste conferentie, omstreeks 20 Doe., bleek dat hij het contract alleen' wild© aangaan onder beding, dat hij uitsluitend! het recht tot ver koop zou hebben, toen is hem gezegd, dat die bepaling voor de gemeente te bindend was. Wat verder de af wijking der verordening betreft, reed» bij d© vaststel ling daarvan heeft spr. er op gewezen, dat men hier t-e doen had met een handelsartikel, waarvoor moei lijk een vaste prijs was aan te geven. Het is er mee als met d© -bijproducten der gasfabriek eni de; compost der gemeente-reiniging. Ook daarbij moet men den directeuren de vrije hand laten. Aan B. en W. is voorloopig goedkeuring gevraagd, om van de verordening af te wijken, opdat men het bedrijf niet stop moest zetten. Ook met de slachtloonen is men van de verordening moeten afwijken. Toen- in 1912 de fabriek Kennemer- 1 ancl! beg-on met den verkoop van vleesehwaren, gecon troleerd aan het slachthuis, en daarvoor een groot aantal varkens slachtte, werd! door den directeur be zwaar gemaakt tegen- het slach-tloon. Toen is overwogen op welke wijze m-en aan dat be zwaar kon tegemoetkomen. De commissie heeft daarvoor nagegaan wie in 1912 d-e meeste varkens had geslacht. Dit was de fabriek Kennemerlan-d' met 469 stuks. Daarom werd bepaald! dat van de eerste 500 per jaar het volle loon van 2.50 moet worden betaald en van- het restant in 1 jaar 1. Ook dat is huiten den raad om gegaan, doch men kon niet anders handelen ter wille van het bedrijf. Ook de weegloonen zijn gewijzigd' bij wijze van proef, om dan later een nieuw tarief aan do goedkeuring van den Raad te onderwerpen. Do heer van den Bos c h ka.n zich tot zekere hoogte indenken, dat het soms moeilijk gaat, de vast gestelde prijzen te handhaven. Hij lioort echter tot zijn verbazing, dat de exploitatie niet naar zin ging. Als dat reeds zo© vroeg bek-end was, is- het toch niet alles zoo plotseling gegaan en had men dadelijk den raad mededeeling daarvan kunnen doen. De heer de Wit: 't Was on-s eerst bekend op 20 November. De voorzitter zou het praematuur geacht heb ben de zaak in den raad te brengen, voordat men met den contractant, tot overeenstemming was gekomen, over den inhoud van het contract- Men moet niet uit het oog verliezen dat men met oen bedrijf te doen heeft. De bedoeling is destijds geweest hot ijs verkrijgbaar te stellen tegen een redelijken prijs1 en een bescheiden winst te maken. Dat heeft voorgezeten bij de destijds gemaakte begrooting. Als de commissie was blijven zitten, dan zou dit jaar niet beantwoorden aan de verwachtingen, 't Is waar, ze is buiten haar boekje gegaan, maar daarover kan men haar niet. hard' val len. Spreker gelooft, dat het goed zal zijn, de verorde ning- voor 1913 buiten werking te stellen, dat ia in het belang van de goede zaak. De heer van den Bosch vraagt of de com missie tot dusver over de resultaten van- het bedrijf tevreden is geweest. De lieer de Wit antwoordt bevestigend. Als men- in aanmerking n-eemt, dat de rekening nog belast, is met afschrijvingen, dan kan men gerust zeggen, dat het bedrijf loonend i-s geweest, era daarom kan men. ook medewerken tot een voordeeli'ger contract voor den heer Wentink. De heer Glinderman vraagt hoeveel ijs er geleverd is. De heer de W i t: 16000 staven-; er was gecon tracteerd voor 20000. De voorzitter merkt op, dat het volle aantal niet. is geleverd doordat de zomer zoo is tegengeval len. De heer For t u i n heeft met belangstelling kennis gen-omen van het duidelijk resumé van den wethouder, doch mee-nt, dat deze niet volledig heett 'ingelicht. Spr. wil gaarne toegeven, dat er in zaken als deze wat bedrijfevrijheid1 moet zijn, doch daarom verhaast het hem van den geachten wethouder te hoeven, dat toen de beer Wen-tink klaagde over het door hem geleden verlies, geantwoord werd: ,,j«, maar we kunnen aan de verordening niet kernen," en nu blijkt het, dat men dat. wel kan in het -belang vau het bedrijf zelve. Ho-e is de hoer Wentink leverancier geworden-? Op een avondzitting zei de heer Thomsen: „Wat hebben we pech met Blaauw, weet jij niet iemand?" Spr. zei toen: Misschien wel, moet je H gauw weten V' „Liefst morgen voor tienen." 't Was den dag voor Hemelvaartsdag. Spreker heeft toen den volgenden dag den heer Wentink opge beld, met dit. gevolg, dat om 9 uur deze een conferen tie had met den heer Thomsen. Voordat het contract met den heer Wentink werd aangegaan, heeft deze heel kaufmaitniseh gevraagd: ka,n ik er geen verlies mee hebben De wethouder heeft hem toen, te goeder trouw, dat wil spr. graag aannemen, cijfers overhandigd. En toen de heer Wentink do vraag lanceerde, „maar stel, dat ik met verlies werk," heeft do wethouder gezegd: Maar dan zijn wij er ook nog. Nu geeft Wémti-mk zijn exploita tierekening, met de namen der cliënten. De heor Wentink heeft verlies en zegt: Is u er nu nog, nu ben ik er! Spieker heeft dit willen zeggen om-dat hij met deal heer Thomsen- de promotor is gewest voor den beer Wentink, die hem nu gezegd heeft: Als je weer wat voor me weet, houd) ik me aanbevoleu. Dat de heer Wentink niet erg meegaand was, kan spr. zich voorstellen. Of er eenig voorde©! in dte zaak zit, ligt- in het duister. Alkmaair kan do produotie niet alleen absorbeeren, de omtrek heeft de grootste quantiteit gebruikt. Nu hij opuieuw oen contract zou aangaan,, wenscht© de heer Wentink meerdere ze kerheid. Spreker vraagt: waarom niet een bemidde lingsvoorstel gedaan en eenige restitutie gegeven? Het contract was toch eigenlijk voor Blaauw en niot- voor mijnheer Wentink gemaakt- Spreker wil om al deze redenen- -den heer Wentink in bescherming nemen en niet den- indruk laten, alsof deze met opzet de commissie onaangenaam is ge weest. De heer de Wit zou de overige leden der com missie willen vragen of het heele betoog van den heer Fortuin- o'p waarheid! -is gegrond. De heer Fortuin: Ik hieb het van den heer Wentink. De heer de Wit: Dat ik toezegging heb gedaan van restitutie bij een eventueel tekort? Ik heb wel gezegd': Hier zijn de opgaven. Komt u tot dit be drag aan staven niet toe, dan is die commissie er nog. De heer L u i t i n g bevestigt dit. De heer Gevers eveneens. Volgens den heer Fortuin zegt deze spreker, zoiuden wo den heer Wen tink hebben verleid, een rad voer oogon- hebben' ge draaid. De heer Fortuin: Ik heb gezegd: te goeder trouw. De voorzitter: Men heeft u zonder Interrup tie geduldig aangehoord, laat u een ander ook uit spreken. U krijgt straks nog het woord'. De heer Gó vers vervolgend, zegt, dat hij alle respect hoeft voor de wijze, waarop de heer Wentink de ijsexploitatie op zich genomen heeft, doch spr. moet liet hier zeggen, dat de heer W. in geen enkel opzicht toenadering wildé, als niet bepaald werd, dat hij alleen den verko-op zou hebben. Dat was absoluut -in strijd' met de verordening. Al het ander© wil spre ker uitschakelen, maar de heer W. heeft absoluut geen water in den wijn willen doen. En wat de kostenberekening aangaat, begrijpt spr. n-iet hoe de heer Wentink zijn potlood op papier zet, als men ziet, dat hij de eene maand een verlies heeft van 170 en 3 weken later van 570. Het spijt Spreker, dat de exploitatie dit ongunstig verloop heeft gehad, en hij is er van overtuigd, dat moest worden gehandeld als gedaan is om de exploi tatie aan den gang te houden. D© heer Fortuin' zegt, dat de heer de Wit feitelijk heeft erkend, dat het contract 'geen handels zaak was. Neen er is ook niet lang over gediiscou- reerd, het was een sauve-qui-peut. 's Avonds om 10 uur had' men- nog niemand. Als sprekers voordracht van de zaak onwaar is, dan wil hij er op wijzen, dat die verklaring o-ok afg'elegd is voor die sla.chthuiscom- missie, die dat zelf kan controleeren-. Die schen king van die 5000 staven was geen sehenk'in-g, omdat het bedrag dat- voor den slagershond' was opgegeven ma,ar de helft bedroeg. Dat. moet de raad weten. De heer G o v e r s merkt nog op, dat men de over eenkomst met den heer Wentink aanging, omdat men geen stagnatie in het bedrijf wilde. Er waren nog twee zeer sterke inschrijvers, de hoeren Groot en Xoomo die echter aarzelden, omdat ze tegen het be drag van 20.000 staven opzagen. Tegen den heer Wentink its toen gezegd: komt ge niet tot do 20.000, dan zullen we weer zien. Had mon dat niet gedaan, dan zou men zeker voor een verlies van 1000 hebben gestaan en daar bedankte spreker voor. De. heer L u i t i n g wenscht op tc komen tegen de verdachtmaking wat betreft die 5000 staven van den slagershond. Er werd voor de commissie ge vraagd een op-gaaf en toen is gegeven het aantal) dat in het vorig jaar wies gebruikt. De heer van- den Bosch is door alles wat hij heeft gehoord, wel wat in- de war gebracht. Hij had1 niet gedacht dat zijne vragen tot déze discussie aanleiding zouden geven. Hij hoort, nu, dat tegen den heer Wentink is gezegd het contract luidt 20000 staven, maar als je er niet aan toekomt, zullen we zco nauw niet kijken, De voorzitter: Maar do exploitatie begon zoo laat in het ja-ar. De heer van den Bosch zou dan denken dat dan ook tegen dé lieer-en Noome en Groot zou zijn gezegd'Je behoeft je niet ongerust te maken. Als dit alleen voor den- heer Wentink een aanmoedi ging is geweest, dan vindt spreker toch dat er iets niet in deni haak is. Dan gaat hij er ook aan twijfe len of mon bij het maken der exploitatierekening' niet wat. te optimistisch is geweest. Men heeft zich mo gelijk wel wat laten verleiden- door don heeten zomer. Jlad) men eens geïnformeerd,, dan zou men geweten hebben, dat hij een slechten zomer het verbruik van ijs enorm minder is. Spreker is dan ook wel een beetje huiverig, dat de exploitatierekening illusoir zal blijken.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1