DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 9 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 11 JANUARI. Uit den Raad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Groote Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BINNENLAND. COURANT. Wij bezitten hier te Alkmaar een onderwijsgebouw zooals er zeker geen tweede in den lande bestaat. Er wordt altijd maar door onderwijs gegeven's ochtends, 's middags en 'a avonds, 's Zondags en door de week, tijdens do gewone schooluren en op de vrije namidda gen. Het 'leere-n is er soms spelen, het spelen dik wijls leeron. Latijn en Grieksch wordt er onderwe zen, maar matjes vlechten evenzeer. Kinderen krijgen er hun eerste bijbelsche geschiedenis en toekomstige onderwijzers en onderwijzeressen hun opleiding voor de acte gymnastiek. Ook wordt er bij de jeugd ge meenschapszin aangekweekt en bij den rijpen en over- rijpen leeftijd onthouding en naastenliefde. Ia deze paedagogisehe toko worden de volgende in richtingen en vereenigingen gevonden: 1. het .gymnasium;; 2. de Nut-sfröbelschool 8. de gymnastiek-afdeeling der gemeentelijke nor maallessen; 4. de Zondagsschool der Evangelische Unie; 3. do Kinderbondi; de Orde der Goede Tempelieren. Ook zijn er in het gebouw een twintigtal weezen en daarom heet dit Alkmaarsche onderwijst-warenhuis nog steeds Burgerweeshuis. Men aou zoo zeggen, dat het in een gebouw met zooveel bestemmingen wel goed wonen moest zijn. Eilacie! Al die onder dak gebrachte instellingen kunnen met elkaar nog niet eens voor een behoorlijke bewoning zorg dragen. Het, noodzak el ij ke verfwerk binnens1- en buitens huis kan niet. eens worden uitgevoerd eu zelfs zonder deze noodig geachte onderhoudskosten sluit de be grooting met een nadeelig saldo van 890 249 bedraagt het nadeelig saldo der rekening van 1911). En nu moge ook hier worden aangevoerd, dat de le vensmiddelen duurder geworden zijn, het tekort op de begroeting is niet het gevolg van een dergelijke toevallige omstandigheid. Men kan gelijk Woens dag in den Raad geschiedde ev over twisten of het door een openbare inzameling' bijeenbrengen van het ontbrekende bedrag menscheerenid of mensch-ontee- rend is, maar niet ontkennen kan men, dat de ver pleging van de Alkmaarsche weezen haast onmen- schelijk vee! kost. In het j.aarl867 werd becijferd, dat voor een getal van zestig weezen zou moeten worden betaald 9498, terwijl er thans nu er slecht» twintig weezen in het gebouw gehuisvest zijn, een begrooting isi van 94.35. Deze cijfers spreken. Trouwens eenige jaren geleden hebben B. en W een berekening gemaakt van de kosten, waarop het opvoeden en verplegen der weezen onder de tegen- j woordige omstandigheden komt te staan. Het bleek, dat do kosten per wees over de jaren 19031907 ach tereenvolgens bedroegen J 455.95°, j 458.70, j 439.61, 480.99, 515.63 of gemiddeld per jaar 469.98. Te recht wezen B. en W. er toen op, dat in deze gemeen te voor één enkele wees evenveel per jaar wordt be taald als een heel werkmansgezin, waaruit hij of zij niet zelden voorkomt, heeft te verteeren. De onder- houdskosten van het groote gebouw, dat plaats biedt voor 80 weezen en thans slechts 20 bevat, zijn do voornaamste oorzaak van deze buitensporige verple- gingskosten. Men beeft Woensdag de begrooting aan heb bestuur van het weeshuis teruggezonden met het verzoek haar eenigszins te wijzigen, o.r. den post Onderhond opnieuw na te gaan, en te overwegen of altliaDs ren deel van het buitenverfwerk moet worden uitgevoerd. Kaar alle waarschijnlijkheid wordt dus het tekort nog groot-er. De gemeente zal het in den vorm van „een tijdelijke versterking der geldmiddelen voor 1913" hebben bij te. passen. In het jaar 1840 hebben de .regenten er. den nadruk op gelegd, dat „de gladde baan eene-r geregelde subsidie uit de gemeen tekas ten strengste moest worden vermeden." Men is dus thans op die baan aangeland en al heeft men er een paaltje bijgezet en daarop expresselijk aangetee- kend, dat de vergunning om uit de gemeentekas te putten enkel voor 1913 geldt, wij vreezen, dat men desondank» in 1914 reeds weer een eindje verder zal zijn gegleden. Op zich zelf is natuurlijk tegen ge meente-subsidie aan een dergelijke instelling en wij voegen er dadelijk aan toe een dergelijke instel ling alléén niets' te zeggen. Maar anders wordt het geval, wanneer, gelijk hier, do tekorten het ge volg zijn van do veel te groote inrichting, welke de verplegingskosten zoo hoog opdrijven. Hier is geen noodzaak. Was het vóór 1867 de wenseh der burgerij, te breken met het steleed van besteding der weezen en oen eigen tehuis voor weezen te hebben, wij gelooven, '■lat thans het oogenblik een er algeheel© reorganisatie der weezenverpleging ngdert. Al» vau zalf »«1 de wei- doorwrochte voordracht van B. en W., welke in het voorjaar van 1909 verscheen, weer aan de orde worden gesteld. Het dagelijksoh bestuur stelde destijds den Raad voor, het college uit te noodigen maatregelen voor te bereiden, om te geraken tot het verplegen der burgerweezen in daartoe nader aan te wijzen gezin nen. Het tijdstip dezer reorganisatie was uiterst ge lukkig gekozen, immers er bestonden vacatures van weesvader en weesmoeder en er moesten ook nieuwe regenten en regentessen worden benoemd. De Raad heeft het gunstige moment laten voorbijgaan en de zoo belangrijke voordracht weggepraat in een van die betreurenswaardige discussies, waarmede enkel ver warring wordt gesticht en uitstel bereikt. De loop van de besprekingen wordt voldoende get-eekend door de slotopmerking van den heer v. d. Eeen de Lille 't was in de vergadering van 7 April 1909 dat. de kwestie van de gezinsverpleging van de baan was, waarop de heer Boelmans ter Spill deze conclusie trok: „Behoudens bezwaren, waarover men nog niet heen wil stappen, is men niet ongezind tot gezinsver pleging." Sindsdien is de kwestie blijven rusten. Wij hopen dat een finale oplossing nu in voorbereiding zal wor den genomen. Het spreekt wel van zelf, dat men zich ook een kleiner gesticht kan deuken. Wel is waar verklaarde de heer van der Eeen de Lille, dat zelfs het kleinste gesticht, in verband met de gestelde eisehen, nog duurder in exploitatie zou zijn dan de te genwoordige inrichting, doch dit zou natuurlijk nader te onderzoeken zijn. In elk geval bestendiging van den tegenwoordi- gen toestand is zeker niet in overeenstemming met de belangen der gemeenschap 1 Op de aanbeveling voor twee leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in verband met de opheffing van de commissie van toezicht op de handelsdagschool, had de commissie slechts een der beide aangewezen leden der ontbonden commissie ge plaatst, B. en W. hebben er vrede mee genomen en 'a Raads meerderheid heeft overeenkomstig de aanbe veling gestemd. Men mag dit zoo mooi voorstellen als men wil, men kan niet wegredeneeren, dat deze uitslag grievend is voor den heer Pel», terwijl er niets aan den dag gekomen is, dat deze behandeling moti veert, De verklaring van don voorzitter, volgens wel ke B. en W. meenen, dat de commissie-leden zelf die nen uiltemaken met welke personen zij bij voorkeur wenschen samen te werken, maakte slechts den indruk van een yei'legenheidsargument, terwijl er verder blijkbaar niemendal te zeggen viel. Maar waartoe dient dan die geheele bevoegdheid? In dit uitzonde ringsgeval toch moest er, zoo ooit, aanleiding zijn om er gebruik van te makenil B. en W. zelve hadden im mers in 1909 den heer Pels voorgedragen, de Raad had hem als lid der commissie gekozen, hem in 1910 bij zijn periodiek aft-roden herkozen, en hem doen dea len in de hulde, welke verleden jaar aan de tot heen gaan gedwongen commissie werd gebracht. Men zou zoo zeggen, dat de heer Pels ee.n der mannen was, die door het gemeentebestuur waren aangewezen, bo vendien wijl ook hij van den beginne af aan bij het handelsonderwijs in deze gemeente is betrokken ge weest. Nu de commissie echter den heer Pels niet in aanmerking wilde laten komen, nu wenschten B. en W. en den Raad het plotseling evenmin. Komt dit feitelijk niet hierop neer, dat men iemand tot twee maal toe waardig keurt en hem dan te licht bevindt, omdat anderen hem gewogen hebben Het is jammer, dat deze benoeming in of vóór dén Raad niet eens kalm en zakelijk uiteengezet i» en dat do beide middenstand&vereenigingen geen pogingen hebben aangewend om beide leden, de heeren Thom- sen en Pels, gekozen te krijgen. Wellicht had dit een gewcnschto wijziging in den uitslag der stemming gebracht, was er voorkomen, dat er iemand is bloot gesteld aan een behandeling, welk© niemand gaarne op zijn beurt ondervindt en waren er twee leden in de commissie gekozen, die beiden reeds toezicht hebben gehouden op de h an del sd agschoolEr mocht dan van komen wat wilde! Over het andere, minder beteekenende ongelukje bij de benoemingen mogen we zwijgen, al is hot zonder ling dat 's Raads meerderheid den aftredenden regent, van het weeshuis zoo maar wipt en men blijkbaar zelf met verbazing van de herstemming kennis nam zoodat het ten sfotte toch maar goed is, dat die her stemming vervalt en het weeshui# zijn ontegenzegge lijk yverigen penningmeester behoudt. Voor de interpellatie mogen we verwijzen naar het uitvoerige Vierslag, Waaruit men gelezen zal hebben, dat de heer de Wit zeer sterk stond en krachtig werd gezeooneUerd door rijn medeleden van- de slaohthuhs- commissie. Het meest eigenaardige van het geval vonden we de omstandigheid, dat de heer Wentink, die werd voorgesteld als teleurgesteld en ontevreden exploitant, zich niet zelf tot den Raad heeft gewend. Tenslotte willen we de aandacht vestigen op een tweetal ingekomen stukken. Door een aantal veree nigingen is wijziging verzocht van artikel 5 van de verordening oj> het heffen eener belasting op open bare vermakelijkheden. Alinea a van dit artikel luidt, dat vrijgesteld zijn van belasting alle openbare vermakelijkheden door vereenigingen in het bezit van rechtspersoonlijkheid of nfdeelingen daarvan mits hier ter stede gezeteld en uitsluitend ondernomen of gegeven ter bevordering van kunst, wetenschap, volksontwikkeling en volkswelvaart, voor zoover daar bij geen winst wordt beoogd of gemaakt anders dan ten bate van de vereenigiug of eenig weldadig doel. Adressanten nu verzoeken de woorden: „In het be zit van rechtspersoonlijkheid of afdeelingen daarvan, - mits hier ter stede gezeteld" te dóen vervallen, of te besluiten de volgende bepaling aan dit artikel toe te voegen: d. gegeven doof hier ter stede gevestigde vereeni gingen of afdeelingen, niet in het bezit van rechts- persoonlijkheid of afdeelingen van vereenigingen met rechtspersoonlijkheid elders gezeteld, staande op ethi- schen grondslag voor hunné bijeenkomsten, waarbij geen hooger entree dan 20 cent geheven wordt. Als motieven worden opgegeven, dat propaganda- bijeenkomsten geen openbare vermakelijkheden zijn, dat de kassen do belasting niet toelaten en dat de ge lijkstelling door wijziging meer wordt betracht. Bij de vaststelling van de verordening deed de heer Uitenbosch reeds uitkomen dat het hier een onbillijk heid betrof, doch daarover werd toen heengegleden. Het tweede ingekomen stuk was een motie van de vergadering van aangeslotenen aau de Alkmaarsche Waterleidingsmaatschappij, gehouden 17 December j.l. te Bergen, waariu het tot heden geldend© tarief voor waterlevering buitensporig hoog wordt genoemd en er bij de directie op wordt aangedrongen, om zoo spoedig mogelijk tot verlaging over te gaan. De Raad nam de motie zonder meer voor kennisge ving aan. Wellicht dat er later nog wel eens gelegen heid zal zijn op deze zaak terug te komen er is im mers ook in onze gemeente iets gaande! EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting waren aan de orde verschillende wetsontwerpen. Er werd een gedachtenwisaeling gehouden tusschen den heer Van Nierop (U. L.) en den minis ter van financiën, den heer Kolkman, over de regeling van de amortisatie van Nationale Schuld. Alle wetsontwerpen werden aangenomen, ook dat tot regeling van do amortisatie van Nationale Schuld; dit laatste met alleen do stem van den heer van Nierop tegen. De Kamer ging daarop tot nadere bijeenroeping uiteen. positieverbetering voor de non-combattante onderof ficieren is bij de be-groot-ing voor 1914 te verwachten. Naar gelijkstelling van de promotie van land- en zeemacht zal zooveel mogelijk gestreefd worden, maar men heeft met verschillende omstandigheden reke ning' te houden. Wat de nieuwe uniform betreft, öf de oude uni form, of de nieuwe uniform moet gedragen worden. Alleen de overkleeding kan zoowel de oude als de nieuwe uniform zijn. Men diene daarbij niet te ver geten, dat de waarde van de kleeding van den troep ongeveer 10 millioen bedraagt, zoodat men geleidelijk tot do nieuwe uniform meende te moeten overgaan. Spr. behandelde hierna nog eenige andere punten van ondergeschikt belang. Dinsdag voortzetting. MINISTER E. R. H. REGOÜT. Uit Nizza wordt gemeld, dat de Minister van Justi tie, mr. E. R. H. Regout, gistermiddag die stad heeft verlaten, door een geneesheer vergezeld'. De Minister wordt hedenavond te negen uur in do residentie ver wacht, De toestand is zeer ernstig. TWEEDE KAMER. De algemeen© beraadslagingen over de oorlogsbe- grooting werden gisteren hen-at. De heer Duymaer van Twist (A. R.) be pleitte do wenschelijkheid, de herhalingsoefeningen in het najaar ie houden. In verhand met de manoeu vres vroeg spr.. welke maatregelen de minister denkt te nemen naar aanleiding van het feit-, dat de land weeroffieierc-n bleken niet overal voor hun taak ge schikt te zijn. Spr, zal tegen die- motie-Eland stemmen, en, mits de minister een proef neemt met. het verdubbeling» stelsel, ook tegen de motie-Ter Laan. De heer Van Vlijmen (R. K.) drong aller eerst op bezuiniging aan. Do voorgestelde organisa tie is echter in sprekers geest. Spr. ontwikkelde zijn bezwaren tegen wat men een volksleger noemt. Hij eindigde met, nog oen woord te zeggen over de vakvereenigingen van militairen. Do heer Van K a r n e b e e k (V. L.) prees de ingediende begrooting om verschillend© redenen. Hij verdedigde het organisatie-stelsel van den minister uitvoerig en wees er op, dat de beroepsofficieren meer werk zullen krijgen. Spr. bestreed de instelling van een volksleger. De heer Marchant (V. D.) gaf aan wat hij onder volksleger verstaat en keerde zich tegen do denkbeelden van den heer Tydeman. Hij bestreed het organisatie-stelsel van den minister op verschillende gronden en gaf het standpunt der verschillende con centratie-partijon ton opzichte van het legervraag stuk aan, om tevens te zeggen, dat de heer Tydema: hier niet de moening van alle vrije liberalen weer geeft. 's Ministers voorstellen, zei spr., gaan in tegen de maatschappelijke evolutie van het leger; ze zijn een uiting van onmacht op het gebied van organisatie Spr. verdedigde breedvoerig het Zwitsersche leger stelsel ook voor ons land. De minister van oorlog z-eide, dat de pensioenregeling .voor de enderofficieren nog dit zit tingsjaar, du» in het voorjaar, is te verwachten, en de KAMERVERKIEZINGEN. Maandag 20 dezer zal, aldus meldt het Huisgezin, de jaarlijksche vergadering plaats hebben van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland, in welke deze bond zijn houding zal bepalen bij de Kamer en Statenverkiezingen. tiemanicil n»e«w«. EEN MISVERSTAND In den nacht van 'L0 op 11 December kwam een be woner van een villa aan het Melkpad te Hilversum laat thuis; hij zette zijn fiets, waarvan de lantaarn nog brandde, in de gang; maakte een weinig licht en ontdeed zich van zijn schoenen toen hij plotseling de ruiten zijner wening door de stralen van een elec- tri&che lantaarn zag belichten. Denkende met een inbreker te doen te hebben, schoof hij een raam open, sprong in den tuin en ging den man, die zich in den tuin bevond, to lijf. Hij bracht hem eenige klappen toe. „Ik ben van do politie!", riep de aldus aangevalle ne en inderdaad behoorde de man tot do politie en had hij in de villa licht ziende branden en eenig la waai hoomnde met zijn electrische lantaarn ge speurd of niet wellicht inbrekers in do villa aan den gang waren. Bovendien, schrijft het Hbld., was de politieagent ten bewijze, dat hij een dieet van de poli tie uitmaakte, in uniform gekleed. Maar daar het pikdonker was, kon de villa-bewoner dit niet waarne men. En met de enkele bewering, dat de man, die zich op zijn erf bevond, van de politie was, nam de villa-bewoner geen genoegen. Op het zeggen: „Ik ben van de politie," antwoordde hij dan ook: ,,'t-Kan mij niet schelen, je gaat er af." Hij ging den man voor, opende het hek en maande hem aan zijn erf te verlaten. Do aangevallen agent weigerde echter aan die aan maning te voldoen. Geslagen zijnde, meendo hij den villa-bewoner te moeten arresteeren. Op zijn weige ring bracht de villa-bewoner hem weder eenige klap pen too, waarop de worsteling volgde. De villabewo ner kwam op den grond te liggen en na twintig minu ten, gedurende welke de agont voortdurend op zijn signaalhoorn blies, kwam hulp opdagen. De robust© meneer st-ond gisteren voer de recht bank te Amsterdam terecht en hoorde acht dagen ge vangenisstraf tegeni zich eisehen. EEN TREURIGE TOESTAND. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den raad van Ambt-Almelo werd lecture gedaan van een schrijven van den rijksveearts aldaar, waarin deze er op wees, dat te Wierden een slachthuis bestaat, alwaar tegenwoordig met don vleeschuood in Duitsch- land varkens voor dat land worden geslacht. Nu worden de varkens (deze worden niet van Rijkswege gekeurd), die op het gezicht er zeer slecht uitzien, bijv. die, welke lijdende zijn aan een zeer uitgebreide .nate van tuberculose, voor Duitschland' teruggehou den, wijl men weet, dat ze aldaar voor de consumptie worden afgekeurd. Deze teruggehouden varkens wor den nu met de Wierdensche slagers geruild met hun goede varkens tegen een flinke vergoeding. De onge zonde dieren komen dan te Almelo binnen en het vleesch wordt dan d'es Donderdags aan de markt ver kocht. Aan do stukjes vleetsc-h is dan totaal niets te zien, te meer daar de Wierdeneche slagers de klieren uit het vleesch snijden. Zoo moet, schrijft liet Ilbld., ongeveer drie weken geleden een varken, lijdende aan varkenspest, door een Wierdenschen slager te- Almelo des Donderdags zijn ingevoerd. Het keuren op de markt geschiedt al leen op bederf, maar dit, kunnen do koepor» zelve wel zien. ANNIE PASCAL. Het blijkt, dat de oplichterijen, welke Gnurtje Hol der ouder tal van namen heeft gepleegd, legio zijn. Dat de menschen haar vertrouwden, blijkt o.a. uit 't volgende. To Bussuin stapte zij een drogistwinkel binnen, waar zij rheumat-iekwatten vroeg. Zij kreeg deze en na het gewone praatje te hebben verkocht en een naam en adres t© hebben opgegeven waar be schikt- kon worden en waarmede genoegen werd geno men, vertelde de winkoljuffrouw haar dat zij do plek, waarop de watten moesten gelegd worden, eerst- met eau-de-cologne moest bevochtigen. Dat artikel had ze ook niet, dus moest zij maar een fleschjo hebben. Verder vond de juffrouw dat er dan eon windsel om moest. Ook dit had zij niet en of de juffrouw dit dan ook maar geven wilde. Zoo geschiedde en de drogist vloog er door naastenliefde en bereidwilligheid erger in dan liaui eerst wa# toebedeeld.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1