DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Houten's Cacao No. 9. Honderd en vijftiende Jaargang 1918 MAANDAH 13 JANUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. m Telefoonnummer 3. Eiken dag: wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. BINNENLAND. CODRAN ■miniwnamiii ■in—■■min— irnium ■iwniw w n mi» i—hi—i ■«■nni—T——iW BENOEMING RAADSCOMAHSSIëN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in de Raadsvergadering van 8 Januari 1.1., voor het jaar 1913 zijn benoemd: a. tot leden der commissie voor het ontwerpen van verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, van welke de Burgemeester, krachtens art. 166 der Gemeentewet, voorzitter is, de heeren X. Glinderman, Mr. A. Dprbeck, Mr. B. van der Peen de Lille en J. de Lange CJz. b. tot. leden der commissie tot de belastingzaken en oenige andere onderwerpen van financiëelen atird, de heeren J. de Lange OJz., A. F. Tliomsen, H. J. F. Wanna, A. Fortuin en O. G. Zaadnoordijk; de heer de Lange werd tot voorzitter benoemd; e. tot leden der commissie van bijstand voor de pu blieke werken, de heeren G. de Groot Jz., G. T. M. van den Bosch en P. N. Leguit; tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de Burgemeester; d. tot leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van do wandelwegen, de beplanting' van straten, wegen en pleinen der gemeente, do heeren G. T. M. van den Bosch, G. de Groot Jz. en X. Glinderman; tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de heer Mr. H. Boel mans ter Spill, wethouder; e. tot leden der commissie van bijstand voor de ge meentelijke gasfabriek, de heeren J. dè Lange CJz. en C. van Buijsen; tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de Burgemeester; f. tot leden der oommissie van bijstand voor het ge meente-slachthuis, de heeren D. A. Luiting, A. F. Thomsen en D. J. Govers; tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de heer J. de Wit Dz., wet houder g. tot leden der commissie van bijstand voor het ge meentelijk pensioenfonds en ongevallenfonds, de hoeren X. Glinderman,J. de Lange CJz. en C. van Buijsen; tot voorzitter is door B. en W. aangewe zen de heer Mr. H. Boelmans ter Spill, wethouder; h. tot leden der commissie van bijstand1 in het beheer van den gemeentelijken reinigingsdienst, de hee ren I). J. Govers en H. P. Ibink Meienbrink; tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de heer C. Cr. Zaadnoordijk, wethouder. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar G. RTPPIXG, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 11 Januari 1913. SE^BSsanssf ALKMAAR, 13 Januari. De vredesonderhandelingen zijn de afgeloopen week te Londen geschorst, daar de Turken niet wenschten in to gaan op de eischen der Balkan-staten, die af gifte van Adrianopel en de Egeïische eilanden ver langden. Afgebroken zijn de onderhandelingen dus nog niet de bedoeling is, dat ze hervat zullen wor den, zoodra één der beide partijen dit aan de andere verzoekt. Sinds een korte zitting' op Maandag heb ben de afgevaardigden niet meer in het St. James- paleis vergaderd zij loopen doelloos in Londens stra ten rond en zouden al lang vertrokken zijn, zoo ze niet de hoop koesterden, dat de onderhandelingen weer hervat zullen worden. Adrianopel blijft echter het doode punt, waaroverheen de onderhandelingen moe ten worden gebracht. Voor de Bulgaren is deze ves ting het neusje yau den zalm en do Turken beweren, Roman van LEXE HAASE. 9) o Om de tafel, waarop groote glazen bier stonden, zaten een aantal heeren, die Loe op 't eerste gezicht allen volkomen gelijk schenen. Allen dezelfdé glad geschoren, zenuwachtige gezichten met de onrustige, alles opmerkende oogen; dezelfdie opvallend gestreeip- to costumes met de vierkant opgevulde schouders; de zfcïfde reusachtige schoenen met dé breede strikken en dé naar binnen gebogen puntetn. Dat waren de «■porters van de voornaamste kranten in Philadel phia. „„That's the young ladb'!" zei de dokter em schoof haar een stoel bij d'e tafel. Allo scherpe nieuwsgierige oogen richtten zich op haar en toen viel er een. hagelbui va* Engelsche en Duitsche vragen op haar neer. „Dus bent u miss van Wersien en komt uit Pots dam?" vroeg' do „Daily Express". „The ships-doctor tells us, you know the Kaiser!" merkte ds „Time Star" op. Loe zag- deni dokter ontsteld! aan. Deze lachte ge noeglijk. Xu volgde vraag op vraag. Vooreerst.: hoe Amerika haar beviel? Loe antwoordde, dat zij er nog niets van had ge zien, behalve de loodsen daar, en die bevielen haar volstrekt niet. De jong -„cub-reporters" krasten-ijverig in hun noti tieboeken. Wanneer en hoe vaak zij in Potsdam aan het hof ivas ontvangen? Of het waar was, dat de Keizer Teddy Roosevelt omhelsd had? Of do Keizerin hobble skirts droeg Met wie de kleine Prinses zieh vermoedelijk zou verloven RONA - KóXSSSt dat zij Konstantinopel niet meer kunnen verdedigen, indien Adrianopel deze stad niet langer beschermt. Bovendien zal de Bulgaarse he bevolking ten hoogste verontwaardigd' zijn, wanneer de vrede zonder Adria nopel als prijs wordt gesloten, en niet minder groot zal do verontwaardiging der Turkse he bevolking wfi- zen, zoo de stad verloren gaat. Ziedaar dus de groote moeielijkheid. De Turksehe regeering durft een voudig' de afgifte niet aan. Vooral sinds de Turksehe ministers van oorlog' en van buitenlandsehe zaken naar het front geweest zijn ze onderhandelden met den Bulgaarschen oppelbevelhebber Sawoff bij Tsja- taldsja en den indruk gekregen hebben, dat de offi cieren gaarne weer willen vechten, is het voor do ro- geering moeielijk Adrianopel af te staan. Men moet niet vergeten, dat de Balkan-staten handelen, alsof Turkije op genade of ongenade aan zijn vijanden is overgeleverd. Ook de mogendheden doen niet anders dan invloed uitoefenen op Turkije. Toen ze in het begin van den oorlog zich tot de verbonden Balkan- staten wendden, deden deze alsof zij de vermaningen zeer ernstig opnamen, dbch sloegen ze spoedig daarna in den wind. Vandaar dat de „grrroote" mogendhe den het nu maar niet met de overwinnaars aanbin den, doch voortdurend in de weer zijn om Turkije te overtuigen, dat het toch vooral Adrianopel moet af staan. Maar Turkije maakt geen haast. Men ziet Hoe de Keizer over de trust-quaestie dacht? Of het waar was, dat miss von Wersien naar Ame rika was verbannen, omdat: een koninklijke Prins haar had willen trouwen en the Kaiser zijn toestemming niet had gegeven? Xu werd) hot Loe te erg. Plotseling stond zij op. „Donnerwetter! Are you all crazy?! Pshia- krewl" riep zij woedend in een eerlijk talenmengsel, terwijl zij aanstalten maakte door de deur te ontsnap pen. Maar the „Saturday Evening Revue" liet haar niet zoo gemakkelijk los. Zacht maar beslist hield' de energieke heer haar bij de mouw terug'. „Zegt u tenminste nog, waar u heenreist, juffrouw von Wersien." „Xew Braunfels, Texas!" antwoordde zij onvriende lijk. Toen zag zij den dokter, die op de sofa zat te proes ten van lachen. Ondanks haar verontwaardiging begreep zij eens klaps het komische van den toestand. En daarmede keerde al haar schalksheid terug. Zachtmoedig liet zij zich door de „Saturday Evening' Revue" naai' haar stoel geleiden, bestelde een glas bier en begon verba zingwekkende leugens te vertellen, met al het talent van een Wersien, wier voorvaderen rechtgeaarde ja gers waren geweest. Ja, zij had een Prins diep en innig lief gehad. Den naam kon zij natuurlijk uit kieschheid niet noemen. De I rins had echter een Prinses moeten trouwen en die had' uit jaloezie haar naar het leven gestaan. Om het leven van den Prins ook niet in gevaar te brengen, bad zij, Loe, zich edelmoedig opgeofferd' en was naar Amerika gereisd, waar zij lang zou blijven, om haar verdriet te vergeten. De dokter hoestte luid. Loe zette een uiterst vol daan gezicht en sterkte zich met een slok bier. De re porters krasten vol ijver. Zijne Majesteit de Keizer was een vijand van de trusts. Xog kort voor haar vertrek had zij den Keizer in Sans-Souei ontmoet en Zijne Majesteit had' haar verzekerd, dat hij het met Teddy Roosevelt volkomen ••li- wii en ne*i t ««n teuH in Duit*«hla»d aou dul in Konstantinopel met voldoening, dat de betrekkin gen tusschen Bulgarije en Roemenië zeer gespannen zijn. Roemenië, dat tot dusverre als belangstellend toeschouwer, het geweer echter bij den voet, den strijd heeft gadegeslagen, komt thans zijn rekening presen toeren. Het verlangt van Bulgarije een deel van de kuststrook en schijnt niet ongeneigd) het tot een oor log te laten komen. Vandaar misschien mede, dat Turkije nog al op zijn stuk blijft staan. Het heet, dat de regeering' reeds het geld voor de terugreis aan de afgevaardigden te Londen zond, dat deze. vandaag aan de Balkan-afgevaardigden voorstellen zullen vragen en zoo deze niet bevredigd uitvallen, hun koffers zul len pakken. En dan de conferentie van de gezanten der groote mogendheden, waarop men het zoo roerend eens was. Veel valt er op het oogenblik van den toestand niet te zeggen, maar het is verre van uitgesloten, dat de wapens tocii nog weer ter hand worden genomen. In 't week-overzicht van verleden Maandag- hebben we medegedeeld, dat de conservatieve leidter in Spanje, de hr. Maura, zich uit de actieve politiek h-adlteruggetrok- ken en dat zijn voorbeeld door vele aanhangers in het parlement, in de provinciale staten en in de gemeen teraden werd gevolgd. Deze daad werd op ietwat zonderlinge wijze verklaard: zij was liet gevolg' van den. De dokter had zijn zakdoek voor den mond gedrukt en verliet het lokaal. Do hobble skirts waren aan het hof nu algemeen de mode. Er was een bijzondere huppeldans voor het volgende hofbal uitgevonden, die Johann Strausz met een bijzonder rythmus had) gecomponeerd. Hier zagen de reporters Loe wat sceptisch aan en hielden haar 'ook niet meer terug, toen zij opstond en don dokter volgde. Hij wachtte haar buiten op het dek. „U bent een drommelsehe guit." „Xu, wie is er begonnen en heeft verteld, dat ik met Zijne Majesteit bekend was?" Burghard lachte. „Let nu eens op, wat een gruwelijke onzin er mor gen in do kranten staat." ,,'t Is te hopen, dat die niet alles drukken, wat ik hen voorgejekt heb! maar gelukkig ton slotte hebben ze me ook niet meer geloofd!" „Wat! Hebt u het er nog dikker opgelegd?!" „O, ik heb alleen verteld, dat Johan Strausz een huppeldans voor het eerstkomende hofbal had gecom poneerd, om de nauwe rokken." Toen ging dokter Burghard op eeu bank zitten en lachte tot hein de tranen in de oogen kwamen. III. „Eindelijk klaar met uw toilet!" begroette Loe pa pa Hansen, die uit zijn hut kwam en burgeikleeren aan had, die hem al op honderd' pas als scheepskapi tein verrieden. Zij en de dokter waren gereed om uit te gaan, in lichte, losse kleeding, want het was altijd nog- druk kend zoel. Xu kwam ook oom Dircksen uit de. benedenverdie ping, in roovertenue en benzinelucht gehuld. Tn de beste stemming gingen de vier over de brug, door de lange loodsen naar de straat, om hun zwerf tocht door Philadelphia te ondernemen. Dn d« kad# nurnin aij «en auto, di» h#u »n»l uit da principieéle dwalingen, lang geleden begaan. En deze week is er een kentering gekomen. In een Woens dag' gehouden vergadering van conservatieven werd een schrijven aan den heer Maura vastgesteld, waarin deze dringend verzocht werd) terug té keeren en de leiding der partij wedter te aanvaardten. En verschil lende conservatieve politici gaven te kennen, dat zij zich met dit terugtrekken niet. konden vereenigen. Toen heeft de heer Maura ingezien, dat hij een ver keerden zet heeft gedaan. En hoewel hij als voorwaar de voor een onmiddellijk terugkeeren had gesteld) een geheele wijziging in de algemeene politiek, heeft hij toch zonder deze het leiderschap maar weer op zich genomen, zoodat de politieke klucht thans- geëindigd Portugal kreeg een nieuw ministerie. Het kabinet- Leite ging heen wegens een meeningsversehil met den president der republiek. De heer Arriaga richtte tot den minister-president een schrijven, waarin hij zeide, dat het noodig was amnestie te verleenen aan de bis schoppen en prie&t.eTS, d'ie tegen „zekere maatregelen der republiek" hebben geprotesteerd, terwijl hij er voorts op aandrong, dat de politieke gevangenen niet langer als tuchthuisboeven zouden worden behandeld» Maar do ministerraad! verwierp dit voorstel met alge meene stemmen en het weinig vriendelijk antwoord werd in de bladen opgenomen. Het kabinet ging. De leider der gematigden, de heer Almeidla, zou een nieuw ministerie samenstellen, doch slaagde daarin niet. Toen werd de heer Costa, dé vader van de scheidingswet, kabinetsformateur, en hij bracht een democratisch ministerie tot stand, daarin zelf het de partement van binnenlandsche zaken nemend. Het nieuwe kabinet is met een verklaring voor het kabinet gekomen, waarin een reeks beloften worden gedaan, o.a. deze, dat de wet op de scheiding van Kerk en Staat zorgvuldig zal worden uitgevoerd en dat de Kamer zal mogen beslissen over de wijze, waarop ze uitgelegd en toegepast zal worden. En de vonnissen der krijgsraden zullen worden vernietigd1! Of het kabinet-Coata wel veel heil brengen zal? MINISTER E. R. H. REGOUT. De Minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, is Zaterdagavond, omstreeks 10 uur, uit Nizza in de re sidentie teruggekomen. De patiënt maakte de reis in een speciaal daarvoor ingericht salonrijtuig van de Fransche spoorwegmaatschappij P. L. M. in gezel schap o.a. van zijn broeder, den Minister van Water staat, een geestelijke, familielid) van den heer Regout, zoomede van diens geneesheer dir. Visser, die met een Broeder van Joannes de Deo den patiënt tot Parijs was- tegemoet gereisd'. Hoewel de toestand van mr. Regout ernstig ge noemd' kan worden', had de lange reis hem niet te zeer vermoeid. Bij aankomst van heb Hollandsche Spoorstation stond op het perron een Roode Kruis- automobiel gereed om den lijder naar d'iens woning aan het Bezuidenhout te vervoeren. Op hoogst zorg volle wijze werd] de patiënt op een rustbed uit- het sa lonrijtuig overgedragen in de ziekenauto, waarin ook plaats namen dr. Visser en de broeder-verpleger. vuile havenbuurten in dé stad bracht met de geas- phalteerde straten, elegante winkelramen en wolken krabbers. Philadelphia bood' hot. typische beeld van een groo te, Amerikaansche stad. Alle gebouwen nuchter en practisch; alles op geldverdienen gericht. Daartus- schen een tempel uit, wit marmer in streng klassieke stijl, dien men zieh op een rots- door de zee omspoeld in het oude Griekenland' zou kunnen voorstellen, en waar boven den ingang in gouden letters- het op schrift Philadelphia Bank and Trust-Company prijk te. Af en toe kwam- men reusachtige bouwwerken voorbij, die veel pracht on geld ten toon spreidden. De chauffeur draaide zich om en vertelde wat zij go- kost hadden. Op de straten suisden de electrische trams in onatgebroken keten voorbij, rijtuigen, auto mobielen en fietsrijders vlogen er langs. Allen ge haast, allen op de jacht naar den dollar. Daartusschen schoten elegante eigen auto's heen en weer en hielden stil voor de fashionable warenhuizen. Zeer cique jon ge dames, allen met bleeke wangen, mooie schoenen en in do laatste Buttericlrmode, chauffeerden meestal zelf, met stalen rust door het straatgewoel sturend. Ook zij waren gehaast, hadden geen tijd, want elke minuut van hun dag was gevuld' met maatschappelijke verplichtingen. O-p de trottoirs schoof oen onafzien bare menschenstroom voort. Alle rassen, alle natio naliteiten waren vertegenwoordigd; elke stand. En al die menschen hadden haast. Allen stormden in het zelfde tempo voort, zagen elkander niet aan en wier pen slechts vluchtige blikken op de winkelramen, want voor hen allen was tijd' geld. Een reeks schoon heien ging aan beide zijden van do straat voorbij, met veerkrachtigen gang, zeer elegant, ge-kleed. Maar geen der jonge lieden, die haastig uit de deur van een of fice traden, o-p het horloge zagen- en dan de straat- uitsnelden, had een blik voor hen. Ook niet de oude heeren, die bezadigder liepen en slechts aandacht voor het laatste avondblad hadden, dat een schreeuwende Xewsboy ban aanbood. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1