DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, No. 11. Honderd en vflf tiende Jaargang. 1913 DINSDAG 14 JANUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 8. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. Inkwartiering. Vordering van Paarden. Stedelijk Museum. Jsariykscho oproeping van gegadigden naar^da trekking van arbeider bij de gemeente-reiniging De nieuwe Politieverordening. BINNENLAND. DEPARTEMENTS-AMBTENAREN. ALKMAAR URANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Alk- Gelet op art. 17, laatste zinsnede van liet Kon. Be- - .rit van 10 November 1892 (Staatsblad No. 253) Atstelijk gerVijzigKl bij Koninklijk Besluit van 9 op .mber 1910 (Staatsblad No. 2791) Brengon ter kennis van belanghebbenden dat de alphabetiache 1 ij s t-, bevattende de namen van do in de gemeente metterwoon gevestigde eigenaren van een paard of meer paarden, ook al is dit paard, of zijn deze paarden slechts gedurende een gedeelte van dit jaar in de gemeente aanwezig, alsmede, voor zooveel de eigenaren elders wonen, van de gewoonlijk voer die eigenaren optredende personen (zetbaas, zet- boer, bouwmeester of andere met het toezicht op het pahrd of op de paarden belaste personen) gedurende i if f maand Februari op de Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, van do voormiddag», 9 tot des namiddags 2 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 10 Jan. 1913. JAARKAARTEN voor 1918, A f 1.—toegang ge vende aan den houder, zjjne huisgenooten en logé s, luimen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Zij, die wensehen in aanmerking ta komen voor de intrekking van arbeider bij den gemeentelijken reini gingsdienst kunnen zich daartoe aanmelden Ier ge meente-secretarie (ten einie zich te doen inschrijven op oen daarvoor flian te leggen lijst) en- tevens bij den Directeur van genoemden tak van dienst. Gegadigden moeten gedurende minstens twee ach tereenvolgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan hunne aanmelding, binnen deze gemeente hebben ge woond, niet ouder zijn dan 30 jaren en im het bezit zijn van een gezond lichaamsgestel. Zij, die zich vroeger reed.? opgaven, hebben zich voor dit jaar opnieuw aan te melden. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATU, Secretaris. Alkmaar, C Januari 1913. (Vervolg.) Art. 70 dor nieuwo verordening legt een ieder de verplichting op de door of vanwege do politie gegeven bevelen op te volgen betreffende het binnengaan of Verlaten van het stationsgebouw. Hot is iedereen, die op het stations-buitenplein of op de toegangen daarvan aan reizigers te kennen geeft, dat hij hunne goederen of voorwerpen verlangt te dragen of te vervoeren, verboden, deze goederen of voorwerpen tegen den wil der eigenaars of houders aan te grijpen of zich in het bezit daarvan te stellen en in het algemeen zijne diensten ten deze op onbe- scheidene of hinderlijke wijze op te dringen. Aan de artikelen omtrent het gebruik der gemeen- tewateren is er één toegevoegd, voorschrijvende dat schippers of andere personen, die zand, vuilnis, mest, aarde, puin, turfmolm, kalk, cokes, schelpen, grint, zaagsel, steenkolen of dergelijke voorwerpen laden of lossen, van schip op schip, of van het. schip op den wal, oen dicht en voldoend kleed of zeil of een vloer moeten leggen, zoodat er niets in het water gestort wordt. De turf eu steenkolen, welke niet rechtstreeks uit de schepen voor de huizen worden gelost, mogen alleen aan de Turfmarkt worden gelost en, zoo daar geen plaats beschikbaar is, op plaatsen door den ha venmeester aan te wijzen. Afdeeling' VIII der nieuwo verordening bevat be palingen omtrent, het ijs en de baanvegers. Zonder vergunning van B. en W. i& het o.m. verboden banen te vegen of iets op het ijs te strooien, neder te leggen of daar te stellen, wat voor schaatsenrijders of voor sleden hinderlijk kan zijn. In het belang der openbare veiligheid kunnen B. en W. bepaalde wateren of gedeelten van wateren aanwijzen tot het uitsluitend gebruik van schaatsen rijders of voor sleden (prikken en arren). Binnen de kom der gemeente ia het verboden om op het ijs, zand, asch, vuilnis of iets dergelijks te wer pen of het ijs op eenige wijze te verontreinigen. De baanvegers zijn verplicht op het hun aangewe zen baanvakle. bij wakken of op plaatsen, waar zulks noodzakelijk is, bakens te zetten en te onderhou den; 2e. steeds een sterk touw ter lengte van vijf en twintig' Meter, een dregge en een ladder van minstens drie Meter lengte Op de baan voorhanden te hebben; 3e. tijdens hun werkzaamheden een duide lijk kenbaar teeken met volgnummer om den linker bovenarm te dragen, hun verstrekt door de politie of met goedvinden der politie door een vereeniging in wier dienst zij zijn. Ieder die zich op het ijs bevindt, is gehouden om zich op vordering der politie, in het belang der open bare orde of veiligheid, onmiddellijk daarvan te ver wijderen. Het is bij de nieuwe verordening verboden buiten de kom der gemeente mesthoopen te hebben op korter afstand van den openbaren weg dan 10 M. In eenige naburige gemeenteraden kwam den laat- sten tijd de kwestie ter sprake, dat de toestand, ver oorzaakt door volle mestwagens, voorziening behoeft. De nieuwo verordening van Alkmaar bevat een bepa ling, volgens welke het is verboden op den openbaren weg mest of ier van paarden en vee te vervoeren in wagens, die doorlekken of meer dan strijkelings vol geladen zijn. In het hoofdstuk „Van de herbergen" komt een ar tikel voor, hetgeen voorschrijft, dat ieder, die zich in eene herberg bevindt, zich ingeval van storing der orde, op de eerste aanzegging' van de politie van daar moet verwijderen. De herbergiers, of hun vervangers, zijn verplicht, drenkelingen en hen, die hun hulp verleenen, in hun voor het publiek toegankelijke localiteit te nemen, behalve op die uren, waarop de herbergen gesloten moeten zijn. Art. 145 verbiedt den openbaren weg te schrobben, te spoelen of op eenigerlei andere wijze met gebruik making van water te reinigen: lo. bij vriezend weder; 2o. binnen zee weken nadat de bestrating is gelegd, vernieuwd of heftteld. Verboden is uithangborden of uitstekende kentee- kenen te hebben of te plaatsen zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders en zonder vergunning van hetzelfde ooilege om na zonsondergang eenig voorwerp op of aan den openbaren weg neder te zet ten of te laten staan en met eenig voorwerp een vaste standplaats op den openbaren weg in te nemen. Het is verboden rij-, trek- of lastdieren en vee op den openbaren weg aan leuningen van bruggen, aan stoepen, lantaarnpalen of andere daartoe met be stemde voorwerpen vaat te maken. Hot is aan bestuurders van rij- of voertuigen ver boden, bij het brengen of halen van bezoekers naar ot van kerken, concerten, schouwburgen of andere ver- eonigingsplaat-sen, alsmede naar of van spoorwegsta tions en aanlegplaatsen van stoomboot-en, de ry- ot voertuigen anders op te stellen, of tot h-et uitlaten ot opnemen van bezoekers, anders op te rijden, dan vol gens aanwijzing der politie. In ieder rijtuig, waaraan een vaste standplaats is aangewezen, moet duidelijk leesbaar opgehangen zijn het door Burgemeester en Wethouders goedgekeurde tarief. Het vee, dat zonder geleide op den openharen weg wordt aangetroffen, wordt van gemeentewege in bc- waring genom&n en, ind)ien het binnen acht dagen daarna niet door den rechthebbende ia opgevorderd, verkocht. Bij de teruggave van het in bewaring genomen vee worden tevens de gemaakte kosten ingevorderd. Bij verkoop worden uit de opbrengst betaald de kosten van verkoop, bewaring en die ter opsporing van den rechthebbende gemaakt. De overblijvende gelden worden in de gemeentekas gestort en aan den rechthebbende uitgekeerd, indien hij deze binnen den, bij art. 2014 van het B. V ge- steldeni termijn, opvordert. Art. 173 verbiedt op den openbaren weg honden zonder toezicht of geleider te laten losloopen, tus- schen 's namiddags 10 uur en 'a avonds 6 uur. Houden, niet voorzien van een belastingpenning, die zonder geleide op den openbaren weg worden aan getroffen, kunnen door de politie worden opgevangen en blijven daarna drie dagen ter beschikking van den eigenaar. Daarna zijn zij ter beschikking der poli tie. Bij opvordering is1 de eigenaar verplicht voor el- ken dag 50 ets. bewaarloon. te betalen. Ieder is verplicht door de nood'ige voorzorgsmaatre gelen te waken (lat honden, dio hem t-oebehooren of onder zijn hoede staan, niet door voortdiirend janken of voortdurend blaffen hinderlijk zijn. Elke hoofdbewoner van een perceel, of als dit on bewoond of ongebruikt is, de eigenaar van het per ceel, is verplicht bij gladheid van den openbaren weg, tengevolge van sneeuw, ijzel of vorst te zorgen, dat de openbare weg vóór en langs die perceelen, ter breedte van ten minste één Meter, zoodanig met aecli, zand of turfmolm is bestrooid, dat daardoor de gladL hoid geheel benomen zij. Het is verboden, zittende op het raamkozijn, met het bovenlijf buiten het raam, ramen in db eerste of hoogere verdiepingen van eert gebouw aan de open bare straat of den openbaren weg schoon te maken of te wasschen. Hot is aan ieder verboden, op of aan don openbaren weg', karpetten, loopers, matten, tafelkleeden of an dere voorwerpen uit te slaan of uit te kloppen: lo. anders dan tusschen 8 en 8 uur en t-useehen 9 en 10 uur des voormiddags'; 2o. elders dan voor zijne wo ning; 3o. tegen boomen, lantaarnpalen, brugleunin gen en urinoirs. Tapijten en vloerkleeden mogen alleen op of aan den openbaren weg worden uitgeklopt op de door B. eu W. aan te wijzen plaatsen. Het is verboden, bij het nederlaten der bruggen daarop te loopen, vóórdat zij zijn gesloten en vastge maakt en op of aan den openbaren weg messen of an der gereedschap op gemeente-eigendom te slijpen ot te scherpen. Het is verboden op of aan den openbaren weg ot in voor het publiek toegankelijke localiteiteu te wer pen met confetti, serpentines, of dergelijke licht brandbare voorwerpen, iemand! met pauweveeren, pluimen of dergelijke voorwerpen aan te raken, of die voorwerpen te verkoopen, te koop aan te bieden ot uit te deelen en in voorraad1 te hebben.. Art. 201 verbiedt: lo. aan anderen dan de gebrui kers dor gebouwen, aan den openbaren weg, na aan maning der politie om zich t-e verwijderen, in de raamkozijnen of op de dorpels van deuren te zitten; 2o. op de leuningen van openbare bruggen te zitten 3o. met voertuigen op bruggen stil te staan. Zonder vergunning van B. en W. ie het verboden, voorwerpen of waren, van welken aard ook, hetzij op of aan den openbaren weg, hetzij aan de huizen ta koop aan te bieden of te venten. Ieder, die op den openbaren weg of in een open baar water eenig hem niet toehoorend! voorwerp van waarde vindt of opvischt, is verplicht daarvan bin nen tweemaal 24 uur bij de politie aangifte te doen. Het is verboden andere, dan krachtens wettelijke bepalingen geoorloofde inzamelingen te houden bij wege van collecte, inschrijvingen of op eenige andere wijze. B. en W. kunnen van dit verbod ontheffing verlee nen. Is die ontheffing niet verleend, dan zijn zij be voegd de inzameling te stuiten. MINISTER REGGUT. Een bezoek, chat prof. Winkler uit Amsterdam ga toren aan den minister van justitie, mr. E. R. H. Re- gout, tot onderzoek van diens toestand bracht, zal in den loop van deze week door een tweede bezoek ge volgd worden. De toestand van den Minister was in den loop van den dag en gisteravond onveranderd. Het door dén Alg. Ned. Ambtcnaarsbond tot den voorzitter van den Ministerraad ingediend verzoek tot sluiting van de departementale bureaux op do Za terdagmiddagen, is krachtig gesteund door bet hoofdL bestuur van de Ned. Ver. tot bev. v. d. Zondagsrust, vooral om do in de toelichting bij bet verzoek schrift voorkomende motieven, dat voor hen, die den Zondag buiten de stad .wensehen door te brengen de vrije Zaterdagmiddag gelegenheid! geeft om zich de reis op Zondag te besparen en om voor de sport en lichaamsoefeningen op Zaterdagmiddag meer dan tot dusver, eenige uren vrij te hebben. Gemengd nieuws. LAGE PREDIKANTSTRACTE'MENTEN Onlangs meldden wij dat in 69 van de 134 onder toezicht staande Hervormde gemeenten in Noord-Hol land de bezoldiging van den predikant minder dan 1400 bedraagt. Thans deelt het Hbld. mede, diat in 69 gemeenten do wedde nog lager is en in sommige nog aanmerkelijk lager. In een gemeente bodriaag-t het traktement, géén 1000! In de provincie Groningen zijn 46 gemeonten, waar het traktement beneden J 1400 is. HET BIOSCOOP-GEVAAR. Do burgemeester van Arnhem beeft bepaald, dat ir» de middag-voorstellingen die films worden geweerd, welke door den burgemeester voor kinderen onge- Roman van LENE HAASE. 10) o— Met groote verbaasde oogen keek Loe rond. Het was alles zoo anders dan in Berlijn. Maar zij wachtte zich nieuwsgierigheid of bewondering ta toonen. Het Was haar zoo vréémd, dat haasten en jagen, zoo- onbe haaglijk. Zij begreep niet, welke macht al deze men- schen voortzweepte, en in haar verzette zich iets tegen het Amerikaansche leven, zooals het zich hier aan haar voordeed. Toen1 kwam men door minder dtrukke zijstraten, door stille lanen, met imposante villa's in goed on derhouden tuinen. Bij de opvallendsten draaide de chauffeur zich om, vertelde hoeveel dollars de bouw had gekost en hoeveel de bezitters „waard"' warem En ten slotte kwamen zij weer in een elegante win kelstraat, die juist in een zee van electriseh licht op vlamde, reden in suizende vaart door den chaos van menschen en rijtuigen. Toen hield de chauffeur stil voor een paleis, dat in veelkleurig licht straalde, het depót (station). Men had! besloten naar Willow Gro ve te sporen, waar het groote electrischo park was, de meest geliefde ontspanningsplaats van Philadelphia. De dokter schoof door het gedrang en nam plaats- kaarten. Het donderen der binnenkomende treinen, het snui ven en sissen der locomotieven, de helle lichten en de drukte van zooveel menschen verdoofden Loe bijna. Zij haalde verlicht, adem, toen zij op de zachte kussens van den ruimen waggon zat, die vol' was met vroolijke, elegante menschen, allen naar buiten rijdend om zich te amuseeren. De spiegels aan d'e wanden weerkaats ten de bekoorlijke verschijningen der meisjes in hun luchtige toiletten en gewaagde reuzenhoeden. Daar naast zaten de boys, gladgeschoren, zorgvuldig ge kleed, beleefd en onbeduidend, met mantels, sjaal» en paraphiie.s van hun dam»* b#lad*» D*» wat rroe lijk gebabbel, gelach en geflirt gedurende den vliegen den rit door sombere voorsteden en donkere omgeving, waarvan Loe vergeefs iets trachtte te zien. „Nu, hoe vindt u Amerika vroeg dokter Burghard lachend. „Hier bevalt het me al beter; alles zoo vroolijk en chic! Maar i kerger me over mijn toilet 1" zei Loe en keek critisch in ee& spieg'el. In Potsdam had' zij de japon heel elegant gevonden, maar naast- de prach tige toiletten d'er Amerikaanschen scheen het haar smakeloos. „Laat u niet overbluffen, freule Loe", troostte papa Hansen. „Daar is ook een heeleboel schijn bij. Daar zult u wel oog voor krijgen!" „En kijk eens in den spiegel, wat een mooie, roode wangen u hebt", voegde oom Dirckaen er bij. „Daar erger ik mij ook juist over!" „Neen maar!" zei de dokter met uitdrukking. „Vindt u de bleekzuchtige, zenuwachtige schepsels werkelijk mooi? Denk eens, wat er overblijft zonder -het toilet! Ik dacht-, dat u zoo trotach was op het Oost-Pruisische ras?" Loe wierp het hoofd terug. „Dat ben ik ook! Maar ik vind! het deprimeerend, dat ik niet. chic ben." „Dat kunt u ook worden! Koop Amerikaansche schoenen en Butterich-modesdan bent u in uw bloei ende gezondheid mooier dan het mooiste American- girl „Dank u!" ant-wöordde Loe en keek werkelijk ge rustgesteld in den spiegel en' vergeleek haar frisch gezicht met het smalle, fijne profiel van de naast haar zittende girls. Ja, het was werkelijk heel aar dig; maar dunner moest ze worden. Do Ameri kaanschen waren allen zoo slank. Loe nam zich ten slotte voor, van 'nu af to vasten. De trein remde plotseling zijn razende vaart en reed sissend een klein station! binnen. „Willow Grove!" Schreeuwend, lachend stormde alles uit de wagens. Op het perron stonden twee conducteurs, die elke Jsbi» ridderlijk bh h»fc uit*Hig*u hielpen. Toen ging men naar den grooten weg, waar de lange stoet fees telijk gekleede menschen naar het park toog. „O, hoe mooi1!" zei Loe, geheel verbluft, terwijl zij voor het station bleef staan. Een verkwikkende koel te, die den geur van rozen en verach gemaaid' gras meebracht, ontving haar. Aan haar voeten lagen de donkere boomen en heesters vau het park, terwijl de wegen, weiden en het meer van duizenden gekleurde electrischo lichtjes straalden. De groote reuzenschom- mel,. Looping the Loop, de Waterrutschbaan en veel andere sportgebouwen verhieven zich hoog tegen den donkeren avondhemel, hun omtrekken werden door veel witte vlammen geteeken'd. In de verte stegen de raketten van een vuurwerk op. Reeds drong ge dempte opgewekte orkestmuziek tot hen door. De schouwburgen, kramen en restaurants waren als In dische tempels gebouwd! en schemerden licht tusscben het donkere gebladerte. Hier en daar werden zij door Bengaalseh vuur verlicht of liepen er rijen kleu rige lantaarns langs de daken. „Dat had ik niet gedacht, dat er zoo iets moois in Amerika is!" „Maar nu vooruit riep zij opgewonden en zette het op een dfafje. De anderè drie volgden haar lachend. Bij den ingang stuwde zich de lange rij van girls eu hoys op, die hier ongegeneerd en vriendschappelijk';] zonder familie of chaperonne op sleeptouw, plezier gingen maken. Loe-, onder geleide van haar drie hee-;| ren en aan den arm van den dokter, scheen volstrekt niet op te vallen. Zij moest onwillekeurig denken, wat men er in Potsdam wel van gezegd zou hebben. Do bo-ys betaalden de entree, namen parasol, man tel en tasokjes ter afwisseling öp den anderen arm en trippelden achter de girls het wonder-park in, als goede gehoorzame poedels. Hef viel Loe op, dut zij er bijna allen wat moe uitzagen. Zij hadden zeker een'nacht van rusteloozen arbeid, zenuwachtig geld- verdienen achter den rug. De girls zagen er echt-or stralend vroolijk Hit, hadden groote, stralende oog»n en geen vlekje was er op hun luchtige kleeding. Maar >r a«g i»tf koud!» in de mooie oogen eu een heer«ch- zuchtige trek om den mond. En eensklaps had Loe weer dat onbehaaglijke gevoel en ducht zij aan het Grunewald, waar families koffie kookten en verliefde paren donkere, stille paden zochten, met gloeiende wangen en brandende oogen; waar alles warm klop pend' leven was; wat ruw soms, maar hartelijk en echt Zij volgden den stroom langs de hoofdwegen; tus- schon circustenten, kinematograaftheate.rs en andere heerlijkheden door Moutain Scenery. Juist schoten wagentjes op rails met razende snelheid uit een don ker gapende rotspoort, schudden cle inzittenden op drie bochten flink door elkander en stonden dan vreedzaam stil voor het. perron. Een menigte stond aan het loket. Lachend stegen de passagiers uit; enkelen hadden hun hoeden verloren. Nieuwe Utegen in. Schril gefluit. Dan schoten (le kleine wagens weer weg en kropen langs de spiraal kronkelingen teg'en een he- melhooge rots op, waar zij achter den top Verdwenen. „Daar moeten we ook op", riep Loe Opgetogen, ter wijl zij den dokter naar het loket trok. Brommend volgde papa Hansen. „Daar kun een ouwe zeeman nog zeeziek van wor den", zei hij wantrouwend. Oom Dercksen keek het zaakje nog eens aan eu verklaarde toen, dat hij liever in de „Ieecream-soda- tent" wilde wachten. Verrukt klom Loe in het wagentje en liet zich door den dokter om het middel vasthouden, zoo'als do an dere girls en boys ook deden. Papa Hansen zette in het andere wagentje heide boenen tegen den wand, omklemde de zijleuningen en trok een gezicht, als verwachtte hij een taifoen. En toen ging het vooruit, eerst langzaam den berg op. „Ladies and gentlemen, hold your hat-s!" klonk de stem van den bestuurder. Toen giug het- omlaag. Loodrecht schijnbaar; in de zee van lichten, in oindelooze diepte, in razende vaart. Wordt rt-ryn Igd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1