i\ J STADSNIEUWS. Maanda g. Tot. Aanv. 1911, 1 732 523 1 405 2900 2142 2563 2563 2914 2775 7855 8564 28569 82488 29889 12 4927 4012 541 528 229 216 13027 18027 16638 1016 4025 3748 9104 8081 43358 78392 76755 J J p s T V U v P s< k li hi schikt worden geacht, doordat zo oen zedon- of karak- terbodervendea invloed kunnen hebben. Bij de beoordeeling van deze films dient een com missie, welke gevormd is met het doel om de uitvoe ring van voor de jeugd verkeerde films tegen te gaan, den burgemeester van advies. Wanneer in de mid dagvoorstellingen lichtbeelden rullen worden gepro jecteerd, die door den burgemeester voor kinderen ongeschikt worden geacht, dan ral op die voorstellin gen aan personen beneden den leeftijd van 10 jaren geen toegang mogen worden verleend!. DE TYPOGRAFENSTAKING. In antwoord op den genomen patroonamaatregel hebben de werkliedenorganisaties Zondag besloten de staking onmiddellijk uit te breiden. Dientengevolge is gistermorgen het werk bij twee firma's met teza men 78 werklieden niet hervat, zoodat het aantal stakers 960 bedraagt. De besturen van de werkliedenorganisaties hebben bepaald, dat de zetters en drukkers, die reeds onder de nieuwe voorwaarden werken, gedurende den tijd van de staking, de helft van de verkregen loonsverhooging als extra-contributie zullen hebben te betalen. Velen echter storten voorloopig de geheele verhooging in de weerstandekaa. UfiÜÜHI SNEEUW EN IJS. Zoover het oog reikt, is buiten de Oranjesluizen alles dxijfije, zoodat er geen zeilschepen van Amster dam naar de Zuiderzee vertrekken. Wegens grond ijs en lagen wat-orstand] is de Zuiderzee voor het grootste gedeelte onbevaarbaar. De visscherij is voor loopig gestaakt. De paardetram HoornEnkhuizen heeft Zondag den dienst moeten staken. De baan was geheel inge sneeuwd. Gisteren waren te Amsterdam niet minder dan 1700 sneeuwscheppers aan het werk. De scheepvaart in Friesland! is gestremd. De stoombooten naar Sneek en Groningen zijn niet ver trokken. In Groningen zijn de meeste zijkanalen en enkele hoofdkanalen door de vorst voor de scheep vaart gesloten. Een 9-jarig jongentje te Waart (N.-H.) is gis tel-middag. naar de N. R. Crt. meldt, terwijl hij aan den kant van een sloot met het- ijs aan het spelen was van den wal gegleden en verdronken. Hierna werd de vergadering door den aftredendec voorzitter gesloten, waarna de heer Bouwens hem har telijk en in goed gekozen woorden dank zegde voor j hetgeen hij aan „Groentecultuur" heeft gedaan. Met weemoed zien we u van ons soheiden, doch we weten dat andere functiën u roepen, ook weten we, al is het niet in het bestuur, dat u de vereeniging „De Groen tecultuur" altijd een goed hart zult blijven toedra gen. (Applaus). Da heer Kostelijk dankte den heer Bouwens voor het gesprokene en de vergadering voor het applaus en bevestigde dat hij geheel blijft opgaan in „Groente- cultuur." Gedurende de vergadering werd ingeschreven voor 1019 aardappelmanden, waarvoor door belanghebben den zal kunnen worden ingeschreven. Bij do nu volgende bestuursvergadering werd tot voorzitter uit hun mididon gekozen de heer S. Wage- naar bij loting met den heer Jan Kostelijk. UIT EGMOND AAN ZEE. De heer Cornelia Willem Hisaink, oud-scheepsge- zagvoerder, te Zutphen overleden, heeft aan de Prins Hendrik-stichting voor oude zeelieden alhier een le gaat van 2000 vermaakt. HERVATTING VAN DEN OORLOG. LONDEN, 14 Januari (V.D.). De Balkan- staten besloten tot sluiting der conferentie en tot hervatting «Ier v<|andeH|bhcden. UIT HEER-HUGOWAARD. Zaterdagavond' 1.1. vergaderde de verlichtingscom missie ten huize van den heer J. Zijp. Van eenige fabrikanten van luchtgastoestellen alsmede van een steenkolengasfabriekbouwer waren brieven en circu laires ingekomen betreffende het vraagstuk verlich ting en verwarming. Van een dezer firma'» was eene begrooting ingekomen over de rentabiliteit eener luchtgat insta 11 a tie in deze gemeente, welke door de commissie nauwkeurig werd nagegaan en aan INBRAAK. Als dader van den diefstal met braak, gepleegd in de tijdelijk onbewoonde woning van den heer P. Kool aan de Nieüwesloot waarvan wij dezer dagen mel ding maakten is naar het huis van bewaring alhier overgebracht de 31-jarige reiziger N. A. O. de V. al hier. Gelijk men weet is hij het perceel binnenge gaan, heeft het van onder tot boven doorzocht. En kel oen zilveren melkkannetje en een paaT kopjes en schoteltjes nam hij mee, terwijl hij voorts een fleseh wijn uit den kelder nam en deze leegdtronk. De meegenomen voorwerpen had hij verstopt onder een plank in de Bleekersloot, waar ze door een schip per werden gevonden. De politiehond van den agent van politie Koster vond het spoor van den verdachte tot ongeveer dit punt, maar raakte het. daar kwijt. Inmiddels kwamen er sterker aanwijzingen tegen de V., die in hechtenis genomen werd1 en tenslotte bekende. DE ZAAK ENDEL—HALMA. Naar we vernemen, heeft de Gfficier van Justitie gisteren appèl aangeteekend' tegen het vrijsprekend vonnis der Rechtbank in de zaak EndelHalma, zoo dat binnenkort de behandeling voor het Hof tegemoet kan worden gezien. MARKTAANVOEREN IN 1912. A. Veemarkten. Zaterdag, paarden 731 ezels i koeien 2491 vette kalveren nuchtere 5080 schapen 8939 lammeren 4915 bokk. en geit. 541 jonge id 229 vette varkens magere id. 3009 biggen 9104 85034 Op de drie groote j, voerd 1628 stuks, op de drie groote veemarkten 919» stuks. Totale aanvoer 89116 stuks, tegen 86128 in 1911. B. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt werden in het afgeloopen jaar aangevoerd 14489 stapels, wegende 8.478.081 K.G kaas, tegen 14015 stapels wegende 7.246.987 K.G, in 1911. Bovendien werden gewogen 12943 varkens, we gende 1.528.130 K.G. en 10469 K.G. andere waren. een BENOEMD. Met ingang van 1913 ie benoemd tot Mdi van het ernstig onderzoek zal worden onderworpen. Binnen I Historisch Genootschap (gevestigd te Utrecht') mei pan ™av tt''>lrpn "q1 fC'. E. C. Bruining, adjunet-archivaresse alhier. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In 't café van den heer Kuiper hield! die vereeniging „de Groent©cultuur" Maandagmiddag haar 10de jaar vergadering. De voorzitter, de heer Jb. Kostelijk, opende met een hartelijk woont van welkom en herinnerde er aan wat de laatste jaren op tuinbouwgebied is ondervon den. Tevens maakte spreker melding van de jaren 1911 en 1012, 't eerste was een bij uitstek jaar voor den bouwer, terwijl zijn opvolger een jaar was van misgewassen en lage prijzen. Spreker hoopte, dat al len dit jaar met goeden moed zullen ingaan en dat hunne arbeid gezegend moge worden. De notulen werden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Hierna werd door den secretaris een jaarverslag uitgebracht. Hij begon met ,,'t Is nooit zoo'n dag geweest, Bij ons in Broek, wijzende op het 10-jarig bestaan der vereeniging na de afscheiding der N. L. Verder bleek dat de vereeniging 138 leden rijk was, dat de Landbouwschool geopend was met 10 leerlin gen, welk onderwijs gegeven werd1 door den heer Posto, van V inkel. Spreker wilde op het onderwijs van den heer Poste in t minst niets afdingen, maar vond het toch vreemd! dat aan den Langendijk, met zóóveel onderwijzers, niet één te vinden i® met Land- bouwacte. Over de financiën bracht de penningmeester ver slag uit. Het vorig jaar i» uitgegeven 3036.55, ont vangen 3154.87y2, saldo 118.32y2. Met vorige ba ten heeft de vereeniging in kas 828.32. In het jaar 1903 waren deze cijfers: ontvangst 63, uitgaaf 6Ö.5iy2, saldo 6.48%. De rekening en verantwoording van den penning meester werden volgens rapport van den heer Jb. Kaas in orde bevonden. Hierna kwam aan de orde het rapport dér Wortel- zaad-commissie. Volgens den rapporteur, den heer C. Slot Kz., is de cultuur van wortelzaad' dit jaar meegevallen en is de commissie in staat het wortel- zaad aan de leden aan te bieden it 1.80 per y2 K.G. Hij meent dat de commissie voor de vereeniging een aardig voordeeltje heeft behaald. Verkiezing lid van 't bestuur, aftr. Jb. Kostelijk, voorzitter, niet herkiesbaar. Vóór de stemming* vroeg en verkreeg den heer D. Slot', 0 iu 1- bes t. u u r s li d, het woord, om mee te deelen dat bij voor bestuurslid niet in aanmerking wonechte to komen. Hierop antwoord de de voorzitter dat onze eere-voorzitter ons door den dood1 is ontvallen, en dat het nu bepaald! geen be hoefte is een ©ore-voorzitter in eene vereeniging te hebben, doch hij stelde voor om dien heer Slot tot eere-voorzitter te benoemen, welk voorstel met krach- tig applaus en bij acclamatie werd aangenomen. Dc heer Slot nam het eere-voorzitterschap gaarne aan. Verder werd als bestuurslid gekozen met 53 van de 91 stemmen de heer 0. Ooijevaar, die de benoeming aannam. Voorts moest gekozen worden een lid van de com missie van beheer (aftr. O. Slot, herkiesbaar). Bij acclamatie herkozen. Onder de verdere voorstellen behoort eerst ratten- verdelging te worden genoemd. Volgens den inlei der, den heer J. Bouwens, verkrijgt men van serum niet het, gewenschte resultaat, doch een proef, geno men met een paar fuiken, bleek practisch nut af te werpen, waarop besloten werd voor elk lid der veree niging een fuik aan te schaffen ten koste der veree- nigmg (kosten pl. m. 2 per stuk). Veilen van aardappelpooters: Na veel discussie werd aan het bestuur overgelaten om te laten veilen, of het bekend! to maken aan het pas aangekochte bord, geplaatst aan de veiling. Nieuwe contracten van koop en verkoop: Aangehouden tot de volgende vergadering. Het bestuur kon hierover nog geen gedetailleerd verslag uitbrengen, daar ze 'n paar dagen geleden eerst wa ren ontvangen. Het arbeidersvraagstuk werd ingeleid! door den heer 0. Slot, dio er op wees, dat het hier in 't drukst van den tijd haast ondoenlijk was om genoeg arbeids krachten te krijgen. Als de een 3 per dag wil go- ven, dan geeft de ander 3.50 of 4; dit, is echter geen zuivere toestand. In 't, drukst van den tijd is hier volk te weinig en 's winters is er te veel. De heer A. Dirkmaat stelde voor om voor dien drukker, tijd werkvolk uit Friesland, Groningen of andere plaatsen te laten komen, waarop besloten werd voor dat doel een commissie te benoemen. Ons Orgaan. (Het nieuwe blad). Na voor en tegen te hebben besproken werd op voorstel van den heer Bouwens besloten een abonne ment te nemen van 50 exemplaren, ten koste der ver eeniging. Aardappelbesproeiing Voorgesteld werd om meer en kleinere machines aan te sohaffen, Besloten werd echter het te laten zooals het is. Proeven met zeLfdekkende reuzenbloomkool: Besloten werd dat proeven zullen genomen worden dóór hef bestuur. een paar weken zal bedoelde finna een toestel als re clame^ te Rustenburg plaatsen, waar onze verlichtings commissie dan aanwezig zal zijn om de proeven, die daar genomen worden, te beoordeelen. OOK EEN PROCES! In Januari van het vorige jaar werd ter eere van d'en kinderschrijver P. Louwerse in zijn geboorteplaats oen monument geplaatst op het Oranjeplein, in de kom der gemeente Oost en West Souburg. De am bachtsheer van Oost en West Souburg, de heer Scho- rer, in Den Haag, meent nu, dat de gemeente niet het recht had, dit monument aldaar te plaatsen; volgens zijn inzicht heeft hij alleen recht, boomen te planten en te rooien, gras te zaaien en te hooien op gemeentegrond. De am bachtsheer wenscht nu, naar de N. R. Crt. meldt, dat de gemeente dit monument wegruimt en hem schade loos -stelt voor het gras, dat op die plaats had kunnen groeien. Hij heeft de gemeente in rechten aange sproken. KORTE BERICHTEN. De vorige week arriveerde te Amsterdam een schip uit Argentinië, aan boord waarvan een rat werd aangetroffen, die vermoedelijk door pestbacillen be smet was. Het schip zal, naar het N. v. d. D. meldt, ontzwaveld worden. Op het eiland Terschelling heerschen de maze len epidemisch, zoodat in het dorp Hoorn van de 80 leerlingen der openbare lagere school niet, minder dan 67 ontbreken. De toestand van het meisje, dat Zondag aan het MuidCrpoort-stati0n te Amsterdam tegen het perron werd gesmeten,doordat ze te vroeg uit den trein sprong, is hoogst ernstig. Haar verloofde is aan de beterende hand. Een vader en zoon, te Harkema-Opeinde (Fr.), die, wegens een snijpartij ieder tot 1% jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld, zijn naar Duitsehland' ge vlucht. De vader liet een 14-jarige dochter onver zorgd achter. Dezer dagen werd te Haarlem een wielrijder zijn fiets ontstolen. De recherche ploos het geval uit, schrijft de Tel., en toen bleek, dat een.... zesjarige jongen het rij wiel had meegenomen. H. M. de Koningin is gistervoonniddag met het prinsesje in open rijtuig naar het Haagscho Bosch gereden en heeft daarna met H. K. H. in een arresle- de met een span fraai opgetuigde paarden een tocht door het bosch gemaakt. Do Am sterdam se ho politie heeft vier mannen en een vrouw aangehouden, verdacht van verduiste ring of heling van een partij tabak. Een 54-jarige schipper siprong Zondag' te Ko«t- verloren bij Groningen uit don trein, waarbij bij een schedelbreuk opliep. Zaterdagmorgen is een achtjarige jongen, die water moest halen, in hot Kanaal bij Apeldoorn ver dronken. Zondagmorgen is aan de De Ruyterkade te Am sterdam opgehaald het geheel naakte lijk van een haar gissing 20 k 22-jarige vrouw, waarvan de beide beenen ontbraken. Naar de Kölnische Ztg. mededeelt zou er een scherper toezicht plaats hebben op treinen, welke uit Nederland komen, omdat men vermoedt dat hande laars in meisjes in den laatsten tijd tal van Duitscbe meisjes uit Duitsehland willen voeren, bestemd) voor Nederlandsche en Engelsche bordeelen." T~ -^Ü'dens afwezigheid der moeder heeft een twee jarig kindje te Groningen met lucifers gespeeld, waardoor brand ontstond. Ernstig verwond wejxl het kiud naar het ziekenhuis gebracht. Te Blesken,graaf werd Zaterdag reed» door de kinderen schaatsen gereden. In de Sint-Annakerk te Breda zijn eenige offer bussen opengebroken en van den vrij aanzienlijken in houd beroofd. Te Winterswijk is een geschil tusschen kerkbe- stuur en gemeentebestuur ontstaan over de betaling vau een urinoir. De burgemeester heeft toen maar. het object laten dichtspijkeren! - De Tielscbe Ct. meldt, dat het orgel in de kerk te Hurwenon wordt bespeeld' door een negen-jarige. Bij den Raad van State, afdteeling voor de ge schillen van bestuur, werden in 1912 ter overweging aanhangig gemaakt 520 zaken tegen ongeveer 370 in het jaar te voren. De knecht van een landbouwer te Driewegen, die eenige dagen geleden een trap van een paard in het gelaat had gekregen, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Te Hazerswoude is een 81-jarige man te water geraakt; hoewel gered, is hü aan de gevolgen overle den. Laatste berichten. WATERLEIDING. Donderdagavond a.s. wordt in café „Central" een vergadering gehouden ter bespreking van de verhoog de contracten der waterleiding. LEZING ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Op uitnoodiging van „de Hanze" zal voor den Alk- maarschen Middenstand optreden de heer O. Berends uit Arnhem, met het onderwerp: „Oneerlijke concur rentie". De lezing zal Dinsdag 21 Januari worden gehouden op de bovenzaal van mej. Peperkamp en be halve voor de leden van „de Hanze" en de „A. W. V." j ook voor andere middenstanders toegankelijk zijn. GRATIS BROOD EN MET .TT De gratis brood- en melkuitdeeling voor kinderen en dito brood en koffie voor volwassenen, van wege de afdeeling Alkmaar van den Ned. Chr. Geheel-Ont- houdersbond, zal a.s. Donderdag 16 Januari een aan vang nemen in het Turngebouw, Schoolstraat No. 1, bij de Paardenmarkt, en vervolgens eiken werkdag. De regeling is als volgt: Van 7%—8s/4 voor kinderen en van 9&y2 voor volwassenen. Een ieder, zonder onderscheid, is welkom. O. Graan Kanariezaad Mosterdzaad Koolzaad (diverse) Elauwmaanzaad Karwjjzaad Erwten Tarwe Rogge Gerst Haver Boonen en Zaadmarkt. 27 H.L. 680 74 320 418 0852 21652 1945 11193 81027 2649 Aanvoer in 1911. 8 H.L. 704 166 85 747 6587 15084 1760 9710 25247 3549 76837 62591 In de erwtenkokerij werden 409 pannetjes gekookt, terwyl 2750 H.L. granen werden gewogen en 568 H.L. gemeten. De grootste aanvoer was op 20 September 5506 H.L. D. kleine markten. ge- DE MOORD TE WEHL. ARNHEM, 14 Januari. Het O. M. eischte tegen R. A., huisvrouw van J. E. wegens moord op zekeren K. te Wehl 12 jaar gevangenisstraf. PESTRATTEN. AMS F ERDAM, 14 Januari. Het onderzoek aar, boord van de „Zaanland" van de aan een infectieziek- ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. 0. H., arbeider te Zijpe, diefstal, 6 maanden vangenisstraf. J. M., K. M. arbeiders te Opperdoes en C. W., land bouwer aldaar, mishandeling, ieder 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, voor den len bekl. sub. plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 2 weken. C. K., Avenhom, overtreding Visscherij wet, vonnis bevestigd. C. G., werkman, Zijpe en J. E., landbouwer, jacht wetovertreding, vonnis bevestigd. H. v. d. B., los werkman te Hoorn, vernieling, 2 maanden gev. O. K., timmermansknecht Enkhuizen, mishande ling, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. S. K., veesnijder Oudorp, onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, 8 dagen hechtenis, A. V., visscher, Hoorn, overtreding Visscherijwet, vonnis bevestigd. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. De Officier van Justitie eischte heden een jaar gevangenisstraf tegen Laurentius T. te Grootebroek, thans gedetineerd' in het Huis van Bewaring alhier, wegens diefstal van een bankbiljet van 60 ten na deel© van J. Brander te Hoorn. Tegen G. B., werkman te Warmenhuizen, gede tineerd, eischte de Officier 6 maanden gevangenis straf. De rechtbank, na de pauze uitspraak doende, sprak bekl. vrij met. last tot onmiddellijke invrijheid stelling. De heer mr. D. Sluis trad' als verdediger voor bekl. op. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER. Het programma dezer week is weer alleszins een bezoek waard. Het. hoofdnummer i# een politie-scèno in twee afdeelingen, „Do wederopstanding van Nick Winter," spannend van het begin tot het eind. Aller lei trucs dóen de belangstelling voor de schavuiten en hun dapperen bestrijder steeds gaande houden. Een film van een gezond dramatisch peil is „De kleine clown," de geschiedenis van een liefdevol en offervaardig kermisjongetje. Behalve een zeer mooi gekleurde natuuropname „Een dajakdorp op Borneo," dat een zeer origineel verkeer te water te aanschouwen geeft, komen op het programma oen tweetal mooie komische nummers voor „Hendrik als magistraat," waarin de niet zeer brave Hendrik zich in de nieuw© omgeving, temidden waarvan hij door zeer bijzondere omstandigheden komt-, al spoedig een bete noir toont en „Kassierster, dichter en kapper," welk nummer tot eenige koddige complicaties aanleiding geeft. CINEMA. AMERIOAIN. Alle nummers van dit programma, van de Pathó Coux-ant tot het. hoofdnummer, „Treurspel aan hot hof van Milaan," zijn met zorg gekozen. Twee span nende drama's en een gekleurde natuurfilm, „Schil derachtige Krim," worden afgewisseld dbor verschei den komische nummers, waarin ook weer Max Binder en Little Moritz een grappige rol vervullen. Verder ziet men nog een acrobatenfilm, Miss Etta, die de wonderlijkste toeren verricht aan een rekstok. Ook het hoofdnummer verdient nog even onder de aan dacht te worden gebracht als eeu fraai gekleurde voorstelling, die de toeschouwers zeer boeit. Het Pathé Journal alleen is reeds bijna de moeite waard om aan dezo bioscope een bezoek te brengen. BENOEMD. Men seint, ons uit 's-Gravenhage: Benoemd is tot Roserve-Eerste-Luitenant in het 26ste Landweerdistrict te Alkmaar de eervol ontsla gen Eersto-Luitenant der Infanterie G. Honing. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 0 tot 11 Jan, zijn in het bad- Diverse stalletjes Boomen Bloemen in potten Sierplanten Aardappelen Groenten Zwanen Pauwen of Kalkoenen Ganzen Ander gevogelte Idem Konijnen Appelen Peren Andere Vruchten 6729 M2. plaatsruimte. 670 stuks. 489 Ma. plaatsruimte. 781 stuks. 8067 H.L. 4321 Ma. plaatsruimte. 29 stuks. 1120 party en van meer dan 10 stuks. 1860 partyen van min der dan 10 stuks. 12310 stuks 5768 H.L. 14650 1595 te lijdende ratten door dr. J. v. Loghem heeft'üitge- «J"8 van «Witte Kruis" genomen 60 kuipbaden, maakt dat deze lijdende zijn aan pest. Do meeat uit- j le klaB' 118 '^baden 2e klas, te gebreide maatregelen zijn genomen, zoodat men niet i D- bevreesd behoeft te zijn voor uitbreiding*. Men is reeds aangevangen met. het ontsmettingswerk op de 1 D** j QUINT. 1 - IHJ doorgaande vorst worden de ijsbanen der Tds- „Zaanland." (Zie korte berichten.) m vuiïl worueu i club de Quint morgen geopend KATHOLIEKE SOCIALE ACTIE. Do lieer mr. dr. Jan van Beat, lid der Tweede Ka mer voor Eindhoven, «prak gisteravond; in de boven zaal van café Peperkamp, over het onderwerp: „Ka tholieke Sociale Actie en Rechtvaardigheid". Spreker zeide geaarzeld! te hebben, om met dit on derwerp op te treden, omdat het een moeilijk onder werp is. Rechtvaardigheid] is een begrip d!at precies genomen moet worden in den loop der besprekingen. Willen we bereiken, dat de maatschappij hersteld wordt in Christus, dan dient daarin te worden terug gebracht het juiste begrip der sociale rechtvaardige beid. Spr. wees te dezen op de encycliek van Paus Leo XIII, waarin er op wordt gewezen, dat, wil men met succes werken tot verbetering dier maatschappe lijke toestanden, dan nauwkeurig uit elkaar dient te worden gehouden rechtvaardigheid en naastenliefde. Spreker definieerde uitvoerig deze begrippen. Het liberalisme, dat spr. den vader van het anar chistisch kapitalisme noemde, heeft als rechtvaardig heidsbeginsel een soort van machtsbeginsel. Als eeni- go eiseh van rechtvaardigheid' tegenover datgene, dat een ander presteert, wordt gezet wat de andere raagt, de zuivere wet van vraag en aanbod. Door vrijheid, die men te dezen wensehte, is een soort bandeloosheid gekomen. De arbeidskracht wordt als gewone koopwaar beschouwd. Het gevolg hiervan is geweest, dat er een wantoestand is ontstaan, waarte gen zich een ander systeem heeft opgezet, het socia- Iiflme. Ta plaat-s van stelling te neonen tegen het kwaad! en tegen het kwaad alliéén, heeft het socialis- me aangetast het grondbeginsel van het maatschap- pc-lijk samenstel en daardoor als elke revolutionaire beweging haar eigen graf gegraven. Na te hebben gewezen op de miskenning van een hoogere macht, op de opvatting van het socialisme, diat niet God, maar de gemeenschap de hoogste wetgever is, wees spr. er op, dat het socialisme zich speciaal kant tegen het kapitalisme en de opvatting huldigt, dat arbeid de eenige productiefactor is, waarmee rekening moet worden gehouden. Vergeten wordt, zei spr., mede to deelen, op welke wijze die arbeid moet worden geme ten en dat het kapitalisme is een product van den arbeid. Door zijn miskenning van natuurwet en ei gendomsrecht is het socialisme op dón duur verplicht tergronde te gaan. Wij ontkennen, zei spr., het recht om te heerschen over anderen, anders dan volgens wetten van recht vaardigheid' door de hoogere macht gesteld. TVij stel len als recht het Godsrecht; afgeleid van dit recht, kunnen we spreken van het recht der menschen. Spr. behandelde daarna de plichten van den werk man en de rechten van den werkgever. Den plicht van den werkman noemde spr. dé trouwe en volledige verrichting van den arbeid, zóó, dat déze, indien hij het voor zichzelf deed, t niet beter zou hebben ge daan. Spr. wees daarna op eenige fouten, welke de vakbe weging aankleven; de Kath. arbeiders moeten zich onthouden van samenwerking met andere dan Katho lieke organisaties, de samenhoorigheidi behoort te blij ven. Is er een R. K. patroonsorganisatie, dan moe ten de Katholieke arbeiders eerst daarmee overleg gen alvorens zich solidair te verklaren met een niet- Katholieko vereeniging. Is tot geen goed overleg met den patroon te komen, dan heeft de arbeider ongetwij feld het recht tot staking over te gaan en zich met andere organisaties te verstaan. Een onrechtvaar digheid! ie het steeds, een niet-stakende de uitoefe ning van zijn arbeid' te belemmeren. Den plicht van dén werkgever noemde spr. een reohtvaardig loon uit to keeren. Dat is niet de markt prijs van den arbeid. Vraag en aanbod mag het loon niet beheersehen. Bij den arbeid! is te nauw betrok ken de arbeider zelf, het heele gezin van den arbei der. Bij het betalen van een rechtvaardig loon moet in de eerste plaats rekening worden gehouden met de bestaansvoorwaarden van dén arbeider. Het loon moot onder normale omstandigheden voldoende zijn om den arbeider en zijn gezin een behoorlijk bestaan te geven. Het loon moet bovendien rekening honden met de geschiktheid en den ijver en het gevaar, aan den arbeid' verbonden. Er zijn tijdelijke factoren, die het loon kunnen ver- hoogan of verlagen, n.l. de waarde van het geprodu

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 4