DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 12, Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 WOENSDA® 15 JANUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. VERGADEREN. ALKMAAR, 15 Januari. Oorlog of geen oorlog? Zoo luidt de vraag van den dag, waarop liet ant woord' nog maar steeds uitblijft. De internationale toestand! doet denken aan dien voor het uitbreken der vijandelijkheden op dén Bal kan. Ook toen beraadslaagden de mogendheden lang en breed' over den vorm van een actie tot verhinde ring van den oorlog, ook toen draalde men en stelde men uiti, totdat het te laat was en de oorlogsfakkel plotseling was ontstoken. Het heeft allen schijn, dat het ditmaal niet anders zal gaan. Al dagen lang zijn de mogendheden bezig om aan het gevaar voor het hervatten van den strijd een einde te maken. Zij be sloten een collectieve nota aan de Turksche regeering te zenden het- beroemde huismiddeltje, dat moeder Europa het zieke Turksche mannetje zoo vaak heeft toegediend. Maar het overhandigen van de nota wordt van dag tot dag uitgesteld! en zelfs over de wijze, waarop cte nota zal worden overhandigd!, kan men het niet-; eens worden Over het geheel wordt er weinig hoop gekoesterd, dat hervatting van den oorlog zaL zijn te vermijden. In Londen wijst men er zelfs op, dat misschien een weinig vechten de kortste weg tot den vrede zal blij ken, want men denkt algemeen,-dat Adxianopel' geen aanval meer kan weerstaan en dat, zoodra de vesting gevallen is, Turkije en de Balkanstaten wel tot over eenstemming zullen komen. Ook te Konstantinopel gelooft men dat hernieuwing van den oorlog aan- - staande is. In Berlijn weifelt de stemming men acht hervatting van den strijd, ook al zouden de on derhandelingen geheel worden afgebroken, hoogst on waarschijnlijk, hoewel men zich niet juist rekenschap kan geven waarom. To Weenen heerscht groote ongerustheid en hier vertrouwt men vooral Rusland niet, vreest men zelfs Roman van LENE HAASE. 1 o Een zwarte rotspoort opende zich voor hen. Een laatste, geweldige sprong deedi de wagen en verdween in het donker. Diepo duisternis omgaf hen, water plaste. De kleine wagen begon zacht te schommelen •en scheen een gondel te zijn geworden, die een onder- aardschen stroom volgde. Dikwijls maakte het ka naal kronkelingen; men kon koude, vochtige rotswand den op beide zijden voelen. Een sterke strooming sleepte hen mee. Het licht verscheen weer. Eensklaps schoot de wagen nit dë rots te voorschijn, kwam. weer op de rails, liep als ra zend om drie korte bochten en hield dan met een ruk voor het perron stil. Verward etond Loe op en stapte uit. Het helle licht en do dringende, schreeuwende mensohen ont nuchterden haar. Toen zag zij papa Hansen, die met een vuurrood gezicht uit zijn wagen schoot, en die woedend wasi, omdat hij zijn hoed had! verloren. "Kijk papa Hansen toch eens. t Is om te stikken!''* En Loc barstte het uit van lachen en was een echt uitgelaten kind. „Nu, hoo is het u bevallen, kapitein?'' vroeg de dokter ondeugend. Papa Hansen wuifde zich lucht toe met een ge- klourden, gerai ten zakdoek. „Eenmaal en niet meer! Zulke krankzinnigheden vmd! je alleen in Amerika. Dat moet nu een pleizier zyn. Mijn hoed is ook weg. En hij wuifde nog' har- ruet' ^eu ^n"ten rakdoek. „Ik heb gezweet van benauwdheid! Neen. dan lie ver op de commandobrug bij eeu orkaan, dan nog eens En 'k heb een dorst!" aTaT-i" papa Han»en", troostte Loe. „Wij dadelijk n,»ar kei restaur.,, dat het Tsarenrijk wel eens Konatantinopel zou kun nen bezetten Nu wordt wel beweerd, dat Turkije niet veel zal kunnen doen, indien het tegen de verbondon mogend heden opnieuw de wapens zou moeten opnemen, maar een Duitsch officier prijst in het Tageblatt van gis teren zeer de verbeteringen welke er zijn aangebracht aan de Tsjataldsja-linio. Sedert de Turken dóór kraehtigen tegenstand den oprukkenden vijand! niet alleen tegenhielden, maar zelfs tendeele tot den terugtocht dtvongen, zegt hij, is deze linie buitengewoon versterkt en geheel voor haar doel berekend. De loopgraven bezitten thans alle noodige inrich tingen voor een ongehinderd verkeer naar het leger, dat zich verder achterwaarts bevindt. Op sommige plaatsen heeft men zelfs meerdere loopgraven boven elkaar aangebracht, zoodat men een z. g. étage-vuur kan openen. Verder hebben de Turken op alle plaat sen, waar de grond niet moerassig is, en dus niets het voortrukken verhindert, kunstmatige hindernissen ge maakt, zoodat het terrein toch onbegaanbaar is. Deze hindernissen bestaan voornamelijk in draadversper ringen. De opstelling der artillerie is uitnemend, de meeste stukken zijn goed verdekt geplaatst. De bewapening is best en munitie is er in voldoenden voorraad! aan wezig, terwijl er wekelijks nog uit Duitechland bin nen komt. De munitie voor de infanterie wordt onder deskundige leiding vervaardigd! Er worden dagelijks bij een arbeidstijd van 9 uur niet minder dan 100.000 patronen van verschillend systeem gemaakt. Ze ko men vervolgens1 in het depot, om verder aan de troe pen te worden uitgedeeld Ook het gehalte der troepen is goed. Dagelijks vinden er oefeningen plaats, waarbij ook de Koerden tot soldaten worden gevormd op dezelfde wijze als recruten in het Pruisische leger. Slecht» één ding is nog steeds door het ministerie van oorlog verwaar loosd: dev erzorging-. Nóg' altijd is men niet tot het inzicht gekomen, dat de Turksche nederlagen bij Loele Boergas en Wisa en de schandelijke terugtocht enkel en alleen haar oorzaak vinden in gebrek aan verzorging van man en paard. In plaats van achter de verdedigingslinie magazijnen op te richten met fourage voor meerdere dagen of weken, moeten thans alle bestellingen bij een eventueel gebrek door de centrale Hademkeuy aan den generalen staf te Kon- stantinopel gericht worden die wederom alles over laat aan de commissie voor inkoop-en. Deze commissie doet de bestellingen bij de verschillende leveranciers of neemt het verlangde uit de meestal zoo goed als leege magazijnen! Ia dit alles geschied, dan begint het vervoor per stoomschip of spoor tot het naastbij gelegen station, waarvan het vervolgons met ossen wagens of per lastdier verder gaat. Intus-schen zijn er dagen verloopen. De troepen lijden honger, lijden koude bij gemis aan hout, de paarden komen om en desondanks wordt veel van hen geëischt, wordt een glas bier; dan komt u weer bij." Op het roode, toornige gezicht verscheen nu een minachtend! lachje. „Zoo! Bier wilt u drinken! Probeer dat maar eens, of er in het heelë duiveische park een fatsoen lijk glas bier is te krijgen. Ice-eream-soda en sarsa- parilla en andere mengsels, waar een christenmenseh mieseiijk van kan worden; maar bier krijg jc hier niet!" „Bier drinken vinden ze hier bijna onfatsoenlijk", zei do dokter lachend. „Die lui zijn zeker niet hoelemaal wijs?" zei Loe verontwaardigd. „Dio goede Yankees voeren nu oen kruistocht tegen den alcohol. Zelfs het onschuldige bier wordt ver doemd. Wie zijn goeden naam wil behouden, neemt zich wel in acht in het openbaar alcohol to drinken. Wie het niet laten kan g-aat thuis te bed liggen en drinkt whiskey of eau de cologne. „Foei, te dtommel, wat een huichelarij!" Loe was diep verontwaardigd, Amerika beviel haar volstrekt niet meer. Zelfs het park scheen haar min der mooi. „En nu krijg ik ook dorst naar bier!" „Houd toch op over bier!" bromde papa Hansen, op een bank neervallend. „In de stad zijn heel veel Duitsche restaurants, daar kunnen wo later op den avond flink soupeer en", stelde de dokter voor. „Fijn, dat doen we." „Ten minste een troost!" Lit het tegenover gelegen ice-cveam-paviljoen kwam oom Dircksen op hen toe. „Eindelijk woer veilig goarfiveerdIk heb in- tusschen drie soda's gedronken. Eén met aardbeien, één met kersen en één met cocacola, en daar ben ik heelemaal misselijk van. Kan men hier niet ergens een glas bier drinken?" „Nu begint die ook nog!" steunde papa Hansen. „Bedwing uw dorst maar, tot we weer in de stad sijn. Hier zijn alleen alcoholvrije dranken te krijgen." -•®* o»«r «Ie .Xscjiing the Leop", riep opgewekte strijdlustige stemming en discipline ver langd. Het gebrek aan verzorging, zoo eindigt het artikel, is dus nog steeds de zwakke plek van de Turksche ver dediging. Zonder deze zou or aan de Tsjataldsja niet getwijfeld behoeven te worden. Wellicht, dat nu nog blijkt, dat zij in staat van Verdediging is gebracht, en dat Turkije de vredeson- der handelingen enkel heeft aangegaan om zich op nieuw voor den oorlog voor te bereiden! TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de begrooting van oorlog werden gisteren voortgezet. Eerst enkele ondergeschikte punten besprekende zeide de minister o. m„ te zullen laten onder zoeken of het mogelijk is bij de oefeningen te water zwemvesten aan de manschappen te verstrekken. De minister kwam daarna tot het meer algemeen debat en wees erop, wat de taak is van een land als het onze, dat zijn onzijdigheid moet kunnen verdedi gen. Het leger voldeed niet aan de met betrekking- tot zijn organisatie en uitrusting in het belang van onmiddellijke slagvaardigheid' en bewegelijkheid te stellen eischen. Uitvoerig verdedigde nu de minister z ij u stelsel van organisatie. Hij deed dit o.a. ten opzichte van het brigade-verband, de aanwezigheid! van slechts één luitenant per compagnie, de sterkte van de compag nieën, de overlading in de hooge rangen en 't verdub belingsstelsel. Dit laatste bestreed' hij op grond van aan de mobilisatie te stelen eischen; onbestaanbaar heid van een reservekader voor de hooge rangen; het feit, dat er geen werk is voor den brigade-comman dant, en meerdere ernstige bezwaren. Spr. heeft eveneens bezwaar tegen het stelsel vau den heer Duymaer van Twist, maar is toeh bereid bij .een der brigades een proef te nemen met 12 oefen-een heden in plaats van met. 18, met behoud! van de 6 ba taljons en van den volledigen brigade-staf. De minister verklaarde zich echter in alle opzichten tegen de motief-Eland en Ter Laan. De minister eindigde met een enkel woord over de kosten. Hoe men er ook tegen sputtert de oorlogs- begrooting zal stijgen, wie er ook minister is. Dat el ders de oorlogs-uit-gaven geringer zijn, houdt verband met de verschillende economische omstandigheden. De 40 millioen zullen ten slotte bereikt worden door vol doening aan alle eischen. De minister onderschrijft veel wat de heer Mar- chant wenscht, maar in dezen tijd is kortere oefe- ningstijd onmogelijk. Daarna werd' gerepliceerd. Op aandrang van den heer No 1 e n s (R, K.) nam de minister don crediet-post voor het kustfonds terug met het voorbehoud, het bedTag aan te vragen bij sup pletoir© begrooting. De beer Eland (Ui L.) wilde de verdere debatten afwachten, alvorens te beslissen over intrekking of gedeeltelijke handhaving zijner motie. De heer Duymaer van T w i s t (A. R.) ont wikkelde nader zijn critiek op de te zwakke compag nieën en vreesdë, dat de toeloop naar de militaire academie zal afnemen, nu één luitenant per compag nie voldoende wordt geacht. De heer Tor Laan (S. D. A. F.) hield vol, dat men de militie gehaat maakt door de uitvoering. Hij verwierp het stelsel van pensionneering der onderof- Loo en trok den dokter voort. „De goede zij van „Willow Grove" willen we ten minste volop genieten!" Oom Dircksen bromde iets van „gokkenboel" en volg'do hen met papa Hensen, die zich voortdurend lucht toewuifde. Een kleine niggoiboy galoppeerde hen achterna en zwaaide met den verloren hoed. erheug'd. stak papa Hansen er de hand naar uit, maar de bengel trok hem snel terug en verstopte hem achter zijn rug. ,,I'irat you pay half a dollar!" zei Hij zeer beslist. „Wat? Ik zou twee mark betalen; alleen voor het oprapen van den hood? Onzin, geef hier!" De jongen sprong op zij. „Mo find you hat! Hat is five dollars worth! So you pay mo a half dollar!" „Hij maakt aanspraak op tien procent belooning voor den vinder. Zeer vereerend, dat hij uw ouden vilthoed op vijf dollars taxeert, kapitein!" „Daar, jou zwarte schurk!" Kwaad wierp do kapitein hom het. geld voor de voo- ten. Voorzichtig, met uitgestrekten arm, hield de jon gen hem den hoed toe. Toen raapte hij snel het gold op en verdween met een sprong als een spook in de boschjes. Papa Hansen was toch blij zijn hoed te-rug- te heb ben en bekeek hem liefkoozend van allo kanten. Lachend' en schertsend trokken zij verder, van de eene tent in do andore. Tu een theater zagen zij wetenschappelijke licht- beoldeu. Do Gloasina palpalis werd vertoond; haar offers uit menschen- on dierenrijk in verschillende stadiën der slaapziekte; do microben in het bloed van don mensch. In het volgende theater werd een klucht opgevoerd: De schoonmoeder van een cowboy". Het was een laffe grsïp, voor een eenvoudig' publiek bere kend, in Berlijn had het zelfs bij het Zondags-publiek weinig bijval gevonden. Do Amerikanen waren ech ter opgetogen. De flauwste grappen warden met yel len en trappe-Jeo beloond. De girls moesten sebudden ficieren op 35-jarigen leeftijd en hoopte, dat de mi nister het bestuur van „Ons Belang" zal willen ont vangen, ook na do vergadering dier vereeniging met den matrozenboncL Gemengd nieuws. KWAKZALVERIJ. Wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunde heeft voor het Kantongerecht te Medomblik te rechtgestaan de bekendie H. J. Eilers te Oegstgeeat. Beklaagde was niet verschenen. Het Openb. Ministerie eischte voor 3 gevallen, te Nibbikswoud gepleegd, samen 15 overtredingen, voor elke overtreding 200 boete of 60 dagen hechtenis. De lust tot vergaderen zit ons Nederlanders in het bl-oed. Het amusante spel van officieel- en gewichtig-doen is een product vau ons klimaat en van ons volkskarak ter. We kwamen do donkere regen-avonden in eikaars gezelschap doorbrengen, maar konden dat niet „ge woon" doen, we moesten „officieel" zijn en waar in een dorp vijf menschen om een kroeg-vuur zaten, werd Haantje-de-Voorste president en de schoolmeester scriba. Zóó zijn we altijd geweest. Dit spel had onze liefde lang vóór we rederijkten in „Den Eglentier." Maar wij zijn wijs- geworden in deze laatste eeuw en hebben dus gedaan wat een politiek-ontwikkeld: volk past te doenwe hebben van ons verlangen een „recht' gemaakt. De eerste onzer politieke vrijheden was niet wel neen, we zijn er immer» nóg niet! onze eigen overheden te mogen kiezen, maar déze: te mogen vergaderen, waarlijk naar hartelust vergade ren, zooveel we wilden, 's morgens, 'a avonds, 's nachts, ültijd, vereenigen èn vergaderen. Het is eenvoudig een kwestie van appreciatie. En nu zijn we dan, dank zij de Fransche revolutie en Thorbeckc, eindelijk zóó ver, dat ieder onzer zonen, jaren vóór hij in de lange broek komt, per post zijn convocatie-biljetten ontvangt van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond („Jongelieden-afdëeling") van zijn „Vereeniging voor Geheelonthouding," van „U. L. T. O." en van „Emmanuël"; en op de H. B. S.- debatingclub leert hij al vast het „Meneer de Voorzit ter" zeggen op den juist en toon, beseheiden, maar ze- kor. Vermeent ge eeniige ironie te ontdekken in deze woorden en denkt ge, dat ik spot? Wel-neen-ik! Uw zoon heeft inderdaad! ook die ontwikkeling noodig tot zijn later nut en genoegen. Liet ge hem ook niet door kundige- lieden inwijden in de geheele literatuur van West-Europa? Liet ge hem niet het vioolspel beoefe nen? En betaaldet gij niet- zijne danslessen? Welnu, als later zijne be-enen reedb te straf geworden zijn voor een wals, zijn vingers te straf voor do viool, zijn phantasie te straf voor roman of gedicht, dan nóg zal hij zijn vroeg-ont-wikkeld! vergadering-talent terdege kunnen gebruiken en waardeeren, en geestdriftig zal hij, op avonden dat biljart en omber tafeltje rasten, het zoete spel meespelen in de „Vereeniging ter bevor dering vanof „ter beoefening vanof „ter verfraaiing van"Hij zal danig „zijn woord doen" en „zijn oordeel ten beste geven" „dat hijzelf gansch niet onfeilbaar acht, Meneer de President!" hy zal „namens de kas^commissio Meneer den Penuingmeest-er lof en dank brengen"; hij zal den be scheiden en welwillenden glimlach weten te lachen als op zijn beurt aan hèm, „het hoogstverdienstelijke lid," den dank wordt gebracht „voor de kundige wijze, waarop hijHij zal zich gelukkig prijzen vroeg- van het lachen. Do boys brachten hun twee fluitvin- gers niet meer uit den mond. Loe, die de Engelscho uitdrukkingen heel goed be greep, want zij had' als kind al Engelsch leeren spre ken, krulde minachtend de lippen. „Zeg eens dokter, zijn de Amerikanen nu eigenlijk zoo kinderachtig of zijn wij zoo geblaseerd1?" „Allebei mi-sschien. U bent geheel het product van het geblaseerde, verfijnde Europa, van een oude fa milie en een groote stad. De Amerikanen zijn nog jong als natie. U wilt zo zelfs niet voor een natie la ten geitenIn dezo kinderlijko oorspronkelijkheid en hun vatbaarheid' iets in zich op te nemen ligt ech ter do kracht van hot- jonge volk!" „Nou „Als men niet aan de New-Yorker upper vierhon derd zag, hoe gemakkelijk do Amerikaan vatbaar is voor Europeesche corruptie, dan zou men bijna angst krijgen voor de Unie als groote mogendheid." ..Do republikeinen van hot oude Rome zijn zij niet", zei Loc spottend. „Neen, dat zijn ze niet. gelukkig voor het arnio Eu ropa." Loe's oogon fonkelden. zult. zien, dokter, wij ziju do wereldmarkt van de toekomst, wij. alle Duitsch sprekenden. Ten slotte overwint toch het ras, want. dë groote oorlogen zijn t as-oorlogen. En het gevoel van bijeen te hehooreu van hetzelfde ras is sterker dan alle bezoldigde legers on de modernste krijgstechuiek. Dat is zoo'n vast gevoel in mij, 'dat ik er aan moet gelooven." „U bent fanatiek vaderlandsgezind. Ik zou wen- scheu dat u gelijk hadt. Ook ik schat Duitschlaud altijd hooger, hoe moer ik andere landen zio." „Tja, daar kan men ton minste rustig zijn gla« bier drinken", merkte papa Hansen droog op. ...Eu wat voor bier!" voeg'do o-om Direksen er bij. Loc sprong verontwaardigd' op. „Schaamt u zich niet, zoo prozaïsch te zijn, als wij hier van ideale dingen spreken?!" „Mij begeeft het idealisme bij de hitte en den dorst!" steunde papa Hansen. (Wordt veiYolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1