fi >,i Laatste berichten. UIT WEST-GRAFTDIJK. BUI TEN LAND. STADSNIEUWS. "pet fö% 86% 86% 100% 86% 95% A J p s' p V ti Vf p St ke li. hi tijdig te hebben geleerd dit-, zijn eerste Nederlandsch, burgerrecht te gebruiken op de juiste wijze. P. EEN KOUD BAD. Zondagavond circa half elf is die zoon. van een bier brouwer uit Oeffeit (N.-Br.) bij het huiswaarts keeren van Vortum, met rijtuig en paard: door de sneeuw misleid, in eèn diepe sloot gereden. Daar er op zijn hulpgeroep niemand kwam opdagen, moest hij zich zelf trachten te redden. Eerst na -1 uren slaagde hij er in uit het rijtuig te komen. Het paard was reeds dood en het rijtuig totaal gehavend. De man zelf kreeg eenige blessuren aan hoofd en arm, en daar hij 4 uren in het water doorbracht is het te verwachten, dat hij nog onaangename gevolgen daarvan zal onder vinden. DE ÖEVOLOEH VAN HET „SNEEUWWAS- SCHEN". Maandagavond heeft de „aardigheid1" der jeugd, om jonge meisjes op de meest hardhandige wijze met sneeuw te wasscheu, te Utrecht tot ernstige gevolgen geleid, schrijft het „U. D.". Een dienstmeisje werd door zes vlegels van jonge mannen op de meeat ruwe wijze beetgepakt, op den grond geworpen en met sneeuw gewasschen. Op zóó verregaande manier, dat het meisje een hevigen zenuwtoeval kreeg en door voorbijgangers moest worden ontzet. Zij werd bin nengedragen in een schoenwinkel, terwijl de politie onmiddellijk zorgde voor het inroepen van geneeskun dige hulp. Eenige doktoren deden alle moeite om het meisje bij te brengen, maar haar zenuwen waren zóó overstuur, dat zij het feit zelve had! te negen uur plaats te twaalf uur 's nachts nog niet was bij ge komen en luid' gillende in dm winkel lag. VALSCHE REISBRIEF. Bij een bankiersfirma te 's-Gravenhage vervoegde zich Maandag een vreemdeling, die vloeiend Engelsch sprak en een reisbrief aanbood van de „African Ban king Corporation Ltd." te Londen, waarop hem 3600 werd uitbetaald, voor de eene helft in En gelsch, voor de andere helft in Nederlandsch gel'd, terwijl er nog 30 pond st. op den brief bleef staan. Thans is gebleken, dat de naam, welken de vreem deling opgaf, bij bovengenoemde Londensche bankin stelling onbekend is en de reisbrief was vervalacht. DE KAMERVERKIEZING TE ZAANDAM. In „De Maasbode" komt een ingezonden stuk voor van iemand, die er van overtuigd! is, dat het landsbe lang vordert de niet-berkiezing van den heer Duys. Indien de vrijzinnige partijen goed uitzien, zegt de inzender, zou voor een geschikten candlidaat de steun van anti-revolutionair en katholiek te vinden zijn. De naam frans Netseher heeft voor hem echter geen aangenamen klank. De redactie toekent hier o.m. bij aan: „Wie Net seher zou willen stemmen om Duys te wippen, zou he slist een vergissing begaan. Als de vrijzinnige partij en kans van slagen hadden willen hebben, hadden ze met een anderen candidaat voor den dag moeten ko men dan dezen feilen anti-papistischen heer Netseher. Eerlijk onze opinie gezegd zien wij Duys liever geko zen dan Netseher." schen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang te zitten of te liggen op een voetpad aldaar. A la Schiedam dus. De lamme straatmuzikant te Amsterdam, die door den kantonrechter was vrijgesproken, is door de rechtbank veroordeeld1 tot 0.50 boete of één dag hechtenis. Bij het 25-jarig ambt-af eest van den burgemees ter vari Blokker heeft deze door de groote uitgestrekt heid der landelijke gemeente op niet minder dan 7 plaatsen gedurende den namiddag en avond gelegen heid gegeven tot receptie aan zijne gemeentenaren. In den Haag dreigt een ernstige staking uit te breken in het bakkersbedrijf. Een matroos te Hellevoetsluis, die 15 November met levenegevaar een jongen redde, zal eerstdaags door den burgemeester een spaarbankboekje met 100 worden ter hand gesteld', hem door het Carnegie-Hel- denfonds te den Haag geschonken. Een 66-jarig man te Rotterdam is aangehouden als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan on zedelijke handelingen met een meisje van 10 jaar. De raad van Venlo had een voorstel aangeno men om het uur van aanvang van de vergaderingen van 8 op 7 uur te brengen, waarop de burgemeester zich tot de Kroon wendde om vernietiging van dit raadsbesluit te krijgen. De minister van Binnenland- sche Zaken stelde den raad' te dezen in het gelijk, zoo dat dit college dus het uur van aanvang der vergade ringen kan vaststellen. Tijdens de reis van het Nederlandsch stoomschip „Rotterdam" van Nieuw-York naar ons land is de scheepstimmerman door een hooge zee weggeslagen en verdronken. In de gisteravond! te Amsterdam gehouden ver gadering van afgevaardigden van stakende typogra fen en den Nederlandsehen Bond van Boekdrukke rijen, die als bemiddelaar zal optreden, kwam men tot geen resultaat. Een vijftienjarige molenaarsknecht te Steenber gen geraakte tuaschen een dorschmolen bekneld, en was onmiddellijk dood. De Minister van Koloniën heeft het traktement voor de predikantsplaats te Nieuw Niekerie (Siwdna- me), waarover sedert 1908 in de Tweede Kamer tel ken jare bij de behandeling der begrooting zooveel te doen is geweest, eindelijk weer toegestaan. Tot pre dikant aldaar is nu benoemd ds. W. B. Onnekes te Helder. In den Haag zijn drie jongemannen van 27, 21 en 18 jaar aangehouden wegens het beschadigen van- koopwaren in een kraam door een bombardement van sneeuwballen. De ijsclub „Algemeen belang" te West-Graftdijk vergaderde in het lokaal van den heer W. Ton. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer D. orst, bracht de secretaris het jaarverslag uit, dat tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding gaf. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen 42.82 en de uitgaven 36.735 alzoo een saldo van 6.085 opleverde. De geheele be zitting, saldo's van vorige jaren, bedroeg 125.09L De bestuursleden, de heeren D. Vorst en W. Ton, werden herkozen. In de plaats van de heeren J. Nap en P. de Haan, die bedankt hadden, werden tot be stuursleden gekozen de heeren T. Winkel en R. Mul. Door vertrek en bedanken is het aantal leden thans gedaald tot 69. DE MINISTER VAN JUSTITIE. s-GRAVENHAGE, 15 Jan. De minister van justitie, de heer E. R. H. Regout, wiens toestand zeer ernstig en zorgwekkend is, is thans van de HeiHge Sacramenten der Stervenden voorzien. TWEEDE KAMER. s-GRAVENHAGE, 15 Januari. De Tweede Ka mer heeft bij het voortgezet debat over de oorlogsbe- grooting met 49 tegen 16 stemmen verworpen de mo- tie-Ter Laan, om de door minister Oolijn voorgestelde legerreorganisatie niet uit te voeren. Ook werd ver worpen het amendement-Ter Laan om dit jaar geen derde herhalingsoefening te houden. Deze oefening zal hoogstens elf dagen duren. van 24 worden slnven- UIT HENSBROEK. Gisteren was het een gezellige dag voor de leden onzer sociëteit „Eensgezindheid/": het was de dag van de onderlinge wedstrijden. Na heel wat spannen de momenten werd bij het kolven de eerste prijs be haald door den heer W. Groenwoudt, de tweede en derde prijs vielen ten deel aan de heeren J. Schots man en Willinge. Ook bij het biljarten werd met veel animo gespeeld. Winnaars in dezen strijd waren do heeren Jac. Groot, I). Kok en S. Sohrooder. I)e serieprijs bij het kolven werd behaald door den heer W. Groenwoudt en hij het biljarten door den heer Jac. Groot, UIT OUDKARSPEL. Gisteravond voerde de tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht, o-p „De Oude kassier," tooneelspel in 4 bedrijven, door R. Faassen. In alle opzichten mag de avond goed geslaagd hoeten. De zaal van A. Swager was geheel gevuld. Iïet stuk werd, in aanmerking- nemende de krachten der vereeniging, goed vertolkt, hoewel hot. nog wel wat zwaar was. Het, beste been tje is ook deze keer weer voorgezet, Jammer dat en kele druktemakers in de zaal het sommigen onmoge lijk maakten het stuk goed te volgen. Het n as tukje „Kort van Memorie" zat er niet te best im. UIT SCHOORL. In de plaats van den heer P. Bareman, die op 1 Januari 1.1. op pensioen gesteld! werd, is als veldwach ter in deze gemeente aangesteld de heer J. Postumus, thans agent van politie te Sc.hagen. IJS. De IJsclub te Joure heeft tegen heden een wed strijd uitgesohreveu, de snelste beroepsrijders zijn uit- genoodigd tot deolneming. In 't geheel zijn voor de ze week in 16 planteen van Friesland al hardrijderijen aangekondigd. Te Winsum, in die provincie gelegen, heeft Maandag al een hardrijderij plaat» gehad. In Groningen is de vaart- geheel gestremd. Er zijn geen marktschepen aangekomen. De stoombootdienst DelfzijlEmden is wegens ijs bezetting op do Eems- gestaakt, Het ijs, dat zich van de Oranjesluizen te Am sterdam tot den Durgerdammer vuurtoren tot eene vaste korst heeft vcreenigd, veroorzaakt groote ver traging aan de stoombooten. Groote drijvende ijsvel den op de Zuiderzee belemmeren zoowel de zeilvaart als de visscherij. Wijl het Zaterdag voor niet te Urk wonenden ongeraden was daarheen te reizen, is, naar het Hbld. meldt, in de Ned. Herv. Gemeente aldaar de bevesti- ging van den nieuwen kerkeraad en kerkvoogden, wat door ds. Ter Linden uit Amsterdam zou geschieden, uitgesteld. Het Hoornsche Hop ligt. geheel dicht. Mede door den lagen waterstand is het ijs zoo sterk, dat er reeds op geloopen word't, tot ver in zee. tiemengde Hsdedeelingen. EEN MILLIOENENSTICHTING. J. D. Rockefeller Jr. heeft een geschenk millioen gulden toegezegd, dat gebruikt zal om de offers van den zoogenaamden blanken handel op het pad1 der deugd terug te voeren COURANTEN-RECLAME. Een groot blad! te Buenos-Aire» heeft, een eigen- aardigo manier van aankondiging der extra-tijdin- gen. Op het dak van het gebouw is een groote sirene aangebracht en als er een bijzonder bericht ontvan gen is, laat de redactie de sirene gillen. Het geluid kan tot op een afstand! van 20 mijl gehoord worden. De politie te Buenos-Aims beschouwt dit, als buren gerucht en legt het blad, telken» al» de sirene hit ar geluid doet hoeren, een boete van 2400 op. De krant heeft- dit er echter best voor over en gaat voort haar nieuwstijdingen op deze sensationeele manier aan te kondigen. DE PAARLEN DER KONINGIN. Op den Nieuwjaarsdag hield de Koningin van Ita lië voor officieel© bezoekers cour. Op het oogenblik dat de bloem van den Romeinschen adel haar hulde betuigde, brak eensklaps de paarlen halssnoer der Ko ningin en de kostbare steenen rolden over den vloer. Onmiddellijk grabbelde natuurlijk de geheele adel van Rome om de paarlen der Koningin op te rapen, hoe zeer deze ook protesteerde en verklaarde, dat het niet de moeite waard was. To-en de heeren op het' punt stonden de paarlen aan Hare Majesteit ter hand te stollen, zei-de zij glimlachend: „Neen, behoudt ze als aandenken.Zoodat thans een aantal heeren het hof een prachtig gemonteerde parel dragen, komstig van Koningin Helena. ONGELUKKEN IN NIEUW-YORK. In het afgeloopen jaar kwamen in de straten Nieuw-York- 532 personen door ongelukken om leven, waarvan 221 door auto's. Verder hadden 2363 ongelukken zonder doodelijken afloop plaats, waarvan I wederom 1342 door automobielen. Het aantal kinderen, d!at- onder genoemde cijfers be grepen is, is veel grooter dan in het voorafgaande jaar, wat voornamelijk moet worden geweten aan de kinderen zelf, wier onvoorzichtigheid bij het rol schaatsen veelal schuld droeg aan het ongeval WATERSNOOD. Een gedeelte van de Vereenigde Staten wordt ge teisterd door een zwaren watersnood. In Ohio zijn reeds 3000 mensehen zonder onderdak en het water wast nog voortdurend. Bij Evansvillo in Indiana staan honderden vierkante K.M. vruchtbare bouw grond in. het dal van de Ohio onder water. Menschen- levens vallen gelukkig nog niet te betreuren, ouder de bevolking heerscht echter groote ellende. MIST IN LONDEN. London is Maandag den geheelen dag in dikken mist gedompeld' geweest, Het electrisch licht kon de dichte duisternis) niet doorboren en in der haast moest petroleumlicht van afstand! tot afstand worden ont stoken om de weinige rijtuigen, die onderweg waren m staat te stellen de linkerzijde te houdën, EEN GEZEN DOOR HET IJS. Te Karlstadt zakte een jpngetje van 6 jaar door het ijs. Zijn broertje van 8 wilde hem redden en ver dween eveneens in de diepte. Ook de ouders, inmid dels toegesneld, geraakten te water. Alle verdronken. van af- van het vier zijn KORTE BERICHTEN. T° Vrijenban is de politie-verordening aange- vuldl met een artikel1, waarbij het strafbaar gesteld j hare arme verpleegden, wordt met een boete van ten Hoogste 25, om tu*- j GEZINSVERPLEGING. Men schrijft one: De kippen, tentoongesteld door Aves, zijn zoo be leefd geweest 39 eieren achter te laten, die door het Bestuur dier Vereeniging zijn geschonken aan de Vereeniging voor Gezinsverpleging ten behoeve van U/2 JAAR GEEISCHT. De officier van justitie eischte gistermiddag tegen C. H. van E alhier, wegens het plegen van onzede lijke handelingen met een 12jarig meisje alhier, ll/2 jaar gevangenisstraf. De zaak werd 'met gesloten deuren behandeldde heer mr. W. Stap trad als ambtshalve toegevoegde verdediger voor beklaagde op. TUIN/BOUWFONDS „STEUN BIJ ZIEKTE," Men schrijft ons: Bovenstaande vereeniging hield haar jaarlijksche vergadering in hot oafé van den heer P. Hoeker, al- 1 hier. Na opening door den voorzitter, die het betreurde dat de vergadering door zoo weinig leden bezocht was, hetgeen hij toeschreef aan het goede vertrouwen dat, de leden in den gang der zaken van het fonds stellen, werden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris voorgelezen, welke met dank aan den se cretaris goedgekeurd werden met een kleine opmer king over het al of niet verleenen van vrij gelag o-p de vergadering. Besloten werd geen vrij gelag te geven. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat begin 1912 de vereeniging 39 leden telde; in den loop van dit jaar werden 5 nieuwe leden aangenomen en vertrokken 2 leden naar elders, zoodat de vereeniging 1 Januari 1913 42 leden 'telde. Het saldo bedroeg Jan. 1912 345,31, aan contri butie en reglementen werd ontvangen 209,32y2 en aan renten van belegde gelden 12,27, du» te zamen 566,90%. Uitgaven aan ziekengelden voor 64 da gen aan 4 personen 44,80, aan bodeloon 20,87 aan diversen 0,28, dus geheele uitgaven 65,95. Blijft aan saldo 1913 500,95y2. Er is dus over 1912 een saldo gemaakt van 155,64y2, zoodat de vereeniging een voordeelig jaar gehad heeft. Den penningmeester werd dank gebracht door de vergadering voor zijn accuraat en zuinig gehouden beheer. De secretaris-penningmeester en de tweede com missarissen de heeren P. Blankendaal, J. Pool en C. Appel, die volgens rooster moes-ten aftreden, werden met algemeene stemmen weder tot bestuursleden her kozen. Na eenige discussie werd besloten, wat meer re clame voor de vereeniging te maken en werden de aanwezigen aangespoord de vakgenooten, die de een of anderen tak van den tuinbouw uitoefenen of han delaren ia tuinbouwproducten zijn, op te wekken, lid' van deze vereeniging te worden en werd! het bestuur gemachtigd om, mocht in dit boekjaar de bij regle ment vastgestelde som voor ieder lid bereikt worden, de leden in de eerstvolgende wintermaanden eenige weken vrijstelling van contributie te verleenen. Met de hoo-p dat 1913 voor de vereeniging weder zulk een gunstig jaar moge zijn, ward de vergadering door dein voorzitter gesloten. Ingezonden Stukken Alkmaar, 14 Januari 1913. Mijnheer de Redacteur. Mag ik naar aanleiding van uw Raadsoverzicht een paar opmerkingen maken? lo. omdat naar mijn meening daarin vergeten is to herinneren aan de onjuiste opmerking van den Voor zitter, toen hij z-eide„De Handelsdagschool is niet uitsluitend voor den winkelstand bedoeld1; dat is nooit beweerden 2o. omdat u de mogelijkheid on derstelt, dat indien door de beide Middenstands- vereenigingen pogingen waren aangewend om de hee ren Ihomeen en Pels heiden gekozen te krijgen, die pogingen wellicht een gewenschte wijziging in den uitslag zouden hebben gebracht. „De Handelsdagschool is niet uitsluitend voor den winkelstand bedoeld, dat is nooit beweerd". Ieder, die de geschiedenis kent, weet, dat, toen eenmaal het Gymnasium zijn intrede zou doen en de planneu voor een Handelsavondschool vasteren vorm begonnen te krijgen, eenige winkeliers meenden, dat er dëor de oprichting van die school voor de kinderen uit de hoogere kringen nu op onderwijsgebied) vol doende gezorgd was; dat d'e Ambachtsschool d'aar was om te bewijzen, dat ook aan den toekomstigen werk man do noodige aandacht geschonken werdj maar dat noch Gymnasium noch Rijks Hoogere Burgerschool noch Ambachtsschool ook maar eenigszins beant woordden aan de redelijke eischen, die de winkeliers moesten stellen voor de opleiding van hun kinderen. Loon hebben een drietal winkeliers maanden lang gewerkt om de noodzakelijkheid van een Handelsdag- school te doen inzien en hebben zij een leerplan sa mengesteld, dat aan de gestelde eischen voldoet. De heer Fortuin heeft daarop de verdediging van dit leerplan op zich genomen. En nu de school eenmaal gevestigd is en zij blijkt, ook goede diensten te kun nen bewijzen aan anderen dan aan kinderen van win keliers, mag dat pleiten voor die inrichting, maar neemt dat feit met weg, dat de bedoeling geen ande re is geweest dan een school te krijgen voor onze kin deren en er is ook nooit anders door ons beweerd. Vandaar dan ook, dut. niet opgaat uw redeneering: „De verklaring' van den Voorzitter, volgens welke B. en W. meenen, dat de commissieleden zelf dienen uit te maken met welke personen zij bij voorkeur wen- schen samen te werken, maakt slechts den indruk van een verlegenheids^argument". Wanneer men toch het standpunt inneemt, van den Raad: „De Handelsdagschool is niet uitsluitend voor den winkelstand bestemd", dan behoeft men de com missie van toezicht ook geen winkelier op te dringen. In het tegenovergestelde geval echter is dat een plicht, die alleen mag worden verzaakt, wanneer zich ia die kringen geen geschikt persoon bevindt. En omdat in winkelierskringen even zeldzaam ge schikte personen worden gevonden al» in hoogere kringen veelvuldig, is in dit geval nu wel een ge schikt persoon aanwezig was aan de winkeliers een klap in 't. gezicht gegeven, die een schade zal blijven voor de commissie en voor den Raad. En wat onze invloed betreftInderdaad, Mijnheer de Redacteur, dien overschat gij 1 Dien weet de Raad heter te taxeeren! Indien wij ook maar een beetje kracht konden ontwikkelen, zoudt gij dan denken, dat na het geval Pels ook nog de zaak Wentink ware voorgevallen? Wanneer is ooit aan een Dr., een Mr. of een der hoogst aangeslagenen gebeurd, dat in de zelfde Raadszitting, waarin de winkelier Pels wordt op zij gezet, aan den heer Wentink werdi aangedaan? Maar wij mogen ons niet beklagen; wij verdienen niet beter! Wij, winkeliers, willen alles, behalve sa men werken om onze positie in de maatschappij te verbeteren. Jaren lang heeft onze organisatie ge kwijnd, Eindelijk werd door 30 van de 100 leden be sloten de zaak weer op te beuren. Met veel moeite werden 6 personen bereid gevonden de bestuursfunc tie to vervullen.Drie honderd- circulaires werden verzonden en nog geen 10 winkeliers gaven zich vrij willig als lid op. De honderd' andere, die er met de haren bij werden gesleept, zullen zich vermoedelijk wel bepalen tot het voldoen van hun contributie. Bezoek eens onze vergaderingen en gij zult van ver bazing de handen ineen slaan en zeggen: I® dat nu do Alkmaarsche Middenstand? En wanneer gij dan achter de bestuurstafel ziet zitten twee grossiers en één warenhuisbeziteer en gij denkt dan aan middens+audsleuzen als: „Vóór Coö peratie en tegen het warenhuis"' dan zult gij met mij denkbaar rijn, dat die menschen rich voor die funo- ties laten vinden, maar dan zult gij dok overtuigd zijn geworden, dat van de Alkmaarsche groep van den Middenstand niets te verwachten is! De - Alkmaarsche winkeliers zijn voor zichzeive wakker en werkzaam, ijiaar voor elkander voelen zij niets. Onze invloed', Mijnheer de Redacteur. Laat mij eindigen met U aan de laatste stemming 5'oor de Kamer van Koophandel' te herinneren! Mij dunkt in één wede voorbeelden te over! Met beleefden dank voor de plaatsing J. CLOECK. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 15 Januari. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch instituut te de Bilt. Geldig tot den avond van 16 Januari. In het gebied van de waameminsr is de hoogste be kende atand van den barometer 774.9 te Hernoaand. De laagate atand van den barometer 785.8 te Ma- linhead. VERWACHTING. Kraohtige tot matige zuidelijke tot zuidooateljjken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, mogelijk regen- of sneeuwbuien, minder vorst in het noorden. AMSTERDAMSOHE BEURS Opgave van het NÖORDHOI LANDSCH LANDBOUWCRED1ET. Voerdam, O 11, Alkmaar. Koers ras 14 Jan. 15 Jaa, 8TAATILEENINGSN. Nederland, Sed. Werk, Schuld pCt, 3% it li Vï Buitenland. Bulgarije TabaknieeniBg pCt. 6 Brazilië Fundi ng S Mexico binnen!, 5 Japan 4 Oostenrijk Jan. Jul. 4 Rusland Hope 4 Consoi 4 1906 5 1894 6e E». 4 Iwaiur Dombr. 4% BANK- en CREDIETINSTELLINGEN EN HYPOTHEEKBANKEN. Amsterdamsche Ba k div. Nederlaudsche Bank Cert. Nederl. Handel Mij. Cert. Noordhollandsek Landb. Cred. Nationale Hypotheek Bank Noordliollandsoh Gronderediet dir. pCt. 4 u dlh INDUSTRISBLE ONDBRN. (Buitënl.) Amalgamated Copper Cy. Aandeel div. Amer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph Common Steels Car and Foundry CULTUUR ONDERN. BN HANDELS VENNOOTSCHAPPEN IN NEDERLAND EN KOLONIËN. Cultuur Vorstenlanden Winstbew, Handelsvereen. Amsterdam' Nieuwe Afrikaanseke Handelsver. TABAESONDBRNEMINGEN. A'darn Del) sand. Langkat Idem pre/. Adam Sc-daag - bicdjey Deli Batavia Deli Cultuur- Mij. Oeii-MaatschHDuij ttersa Tabak-Mjj, Üedan tabak tl M Rotterdam Deli Sei'embah Tabak-Mij. Uuitad Langkat Plant. Co. PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Dortsche Petroleum aand. div. Gecons. Holl. Petrol. Cert. A Intern. Ran. Petroleum Mq. Kon. Mij. t. expi. v. Petroled» VIoeara Enim Perlak Petroleum-Mij. Sumatra Palembang óuid-Perlak Orion Petroleum Ma. MlJNBOUW-MAATSBBAPPljlN. Ketaboen lievr. h pref. Redjang Lebong Great Cnhar 91»lu 66% 96tyg 104'/m 46 88 86 86W1»! 867/, 100% 86% 96 189% 218 1787/g 112 97% 100% 72V, 35% 96% 64% 683/,* «aad. ih. 81 n pCt. RUBBER MAATSCBAPPIJEN. inuterdanic Rubber Cult. Mij. aand. div. Deli Batavia Rubber Mij. Koloniale Rubber Mij. Nederl. Rub er Mij. »Serbadjadi" Sum. Ruhb. Cult. Mij. SCHEEPVAART MAATS. HAPPIJHN. kmenk, Stoomr -Mu m u Nederl. Sekeepvaart Unie -oiumon Marine Preferent Marinebonds DIVERSEN. Uonun. Peru Prefer3B i SPOOR WEBBN. Roll. IJz. Sp.-Mij, tffi. tot expl. van Stsatsspoorw. )eli Spoorweg MER1KA, Ateh. Top. Cert. v. Convert Denv. en II. Gr. Cert- aasd. div Eric u K Ransaa City South. iv. Pre' v Miss 3, Texas C. v. Now-York and Ontarie Norfolk Western C, Roek Island gew Southern Pacific M u Southern Railway Union Pacific eert v. Wabash gew. tUSLAHD WlaHikawkav 188Ü PR1MIBLEENINGEN. 3EDERLAÏ! t>. Btad Amsterd, löft Gemeonte-cred. iÊLÜIB Antwerpen 183? /ONÜARIJE Hongaarscbe Hyp. Idem JöSTEKRlJR, Stnatsleerung 18<V' tUSLAMU 1864 Ex-dividend. Koer» van het geld. Prolongatie 3% pCt. Mededoclingen. De verklaringen van den toekoms tigen president Wilson, afgelegd al» gouverneur van New-Yersey, onder do wetten van welken staat velo groote Amerikaansche maatschappijen zijn opgericht, en welke verklaringen voor verscherping -der anti trust-wetgeving doen vreezen, waren voor New-York de oorzaak van een zeer verlaagd, koerapeii, terwijl hierop tevens de weder critiek geworden toestand op den Balkan en in mindere mate de verlaging der ko- perprijzen in Amerika van invloed waren. Hier open den groote industrieele soorten en Union» gevoelig la ger, hoewel toch door vraag van het publiek de markt een vasten tendenz had. Na de opening konden de meeste koersen een a vans behalen. De Oliemarkt opende mede flauw onder invloed van de Balkan-poli tiek. Spoedig trad echter krachtige verbetering in. Koninklijke 664 na Ö58V2, Geconsolideerde 2263/4 na 22lVz. Slot 564 en 226. Noteering Koninklijke 658- 64, Geconsolideerde 22128%. Tabakhen goed prijs houdend. Rubber beter. Mijnen onveranderd. r.OL 8 3% i S 5 5 156% 180.26 182% 208% 687 802 851 87 90 620 182% 681 140 261 891 566% 524% 178% 228 129% 563 227 74% 304 61% 86 9% 37% 210 84 221% 182 72% 87% 160 194 154% 47/, 19% 66 11V* 65% 88% 95% 260 105% 101 22 26% 62 2713/16 82% 1123A, 24%8 105 27% 161% 4% 84% 109% 10,% 80% 116% 109% 154% 479 91% 66% 104 88 173% »7 Ik 71% 25% 26% 62% 58% 156 188 189 195% 841 87 90 520 188 680 262 890 550 524 174% 226 127 664 226% 72 204 85% 9% 27 210 82% 219 180 70 86 160 164 47/, 18% 65% 11 65% 18% 95 260 1051/4 22 80% 257k 61V, 27 82% 28% 105% 27 157" 4 84% 101 80

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2