DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 15. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 18 JANÜARL Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Alkmaar, Koedijk, Oudorp, Heilo Minister Regout. f Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAAR Dit nnmmer bestaat nit 3 bladen. ALKMAAR, 18 Januari. Do gemeenteraden van Koedijk en Oudorp hebben aan het einde van het vorige jaar in beginsel besloten om gezamenlijk tot den bouw en de exploitatie van een steenkolen-gasfabriek over te gaan. Het is een even opmerkelijk als verblijdend' verschijnsel dat te genwoordig artikel' 121 der gemeentewet, volgens het welk besturen van twee of meer gemeenten gemeen schappelijke zaken, belangen, inrichtingen of werken, na machtiging- en onder goedkeuring van G-ed. St,kun nen regelen, meer en meer toepassing vindt. Vooral bij gemeenschappelijke verlichtingsbelangen beeft er in onzen tijd samenwerking tusschen gemeenten plaats en wordt er teruggekomen van de vroegere op vatting, volgens welke men baas in eigen buis moest zijn en om dit te kunnen wezen alles zelf en alles al leen moest hebben. In de plaats van het ver doorge dreven gemeentelijk individualisme komt over heel het land de gemeentelijke coöperatie, door den vèr- zienden wetgever vroeger toegestaan, door den geest des tijds thans gewild. In zooverre valt het beginselbesluit der beide na burige gemeenten dus toe te juichen. Maar zou er in stede van deze beperkte niet een samenwerking mogelijk zijn op breederen grondslag, zouden Koedijk en Oudorp wellicht niet verstandiger doen met in plaats van zelf een fabriek te bouwen, hot gas te be trekken van de gasfabriek van Alkmaar? Men herin nert zich misschien, dat in een el eetrieiteits-verga de- ring te Bergen, de burgemeester een enkel woord heeft gesproken over een poging, om van Alkmaar gas geleverd te krijgen. De Alkmaarsche offerte was te hoog en daar de fabriek in Alkmaar niet voor uit breiding vatbaar is, kon men geen voordeeliger voor waarden bedingen, verklaarde do beer van Reenen. Deze spreker was destijds reeds voorstander van elec- trisch licht wat trouwens volkomen begrijpelijk is. Een gemeente, welke meer en meer voordeel trekt van do tijdelijke vestiging van meerendeels voorname vreemdelingen, welker ontwikkeling ligt. in de rich ting van uitbreiding van het vreemdelingenverkeer, wordt het meest gebaat door eleetrisch licht en onver antwoordelijk zou haar bestuur handelen, indien het, ^taande voor de keuze, niet verre de voorkeur gaf aan electrieiteit. Maar het lijkt ons niet onmogelijk, dat hetgeen de heer van Keenen zeide over den prijs een verkeerden indruk kan maken in die gemeenten dio naar onze bescheiden meening in tegenstelling met Bergen wèl in de eerste plaats belang hebben bij gas: Heilo, Oudorp en Koedijk. Immers het moge waar zijn, dat de Alkmaarsche gasfabriek niet voor uitbrei ding vatbaar is, zij kan wel verplaatst en dan uitge breid! worden. En het is geen geheim, dat in de naaste toekomst tot verplaatsing zal worden overge gaan. oor een nieuwe gasfabriek zijn immers aan gekocht de gronden van den heer Bakker, gelegen naast de spoorlijn tegenover het Kanaal bij de spoor brug. Hoe nabij de vernieuwing wordt geacht, kan hieruit blijken, dat met het oog op een naderende verplaatsing' der fabriek de uitgaven voor onderhoud reeds in 1911 tot het hoog noodzakelijke werden be perkt. Zoodra nu deze verplaatsing tot stand komt, is de oorzaak van de bijzondere verhooging- van den gasprijs voor levering aan buitengemeenten door den heer van Keenen aangegeven, vervallen en is er alle reden om voordeelige voorwaarden te verwachten. Het is bijv. heel goed! mogelijk, dat de fabriek bij de ver nieuwing allerlei verbeteringen ondergaat, waardoor een veel goedkooper aanbieding kan worden gedaan dan onder de tegenwoordige omstandigheden. Tecb- nisehe bezwaren behoeven er zeker niet te zijn voor beelden van intercommunale gasvoorziening zijn er te over. Enschede levert gas aan Lonneker, Dokkum aan Dantumadeelj Haarlem aan Haarlemmer]iede, Delft aan Vrijenban, \enlo aan Blerick, maar het mooiste voorbeeld biedt zeker wel de gemeente Leiden. Toen daar het gasverbruik door de verhooging van den gas prijs en door de oprichting der electrische centrale eenigszins was afgenomen, heeft men gezocht naar vermeerdering van het debiet op andere wijze. En men heeft het gevonden door het gas te leveren aan omringende gemeenten. Leiderdorp, Sassenheim, Voorschoten, Warmond, Valkenburg, Rijnsburg, Ila- zerswoude, Zoeterwoude, Oogst geest, Koudekerk, zij allen ontvangen het gas uit de Leidsche gasfabriek. Natuurlijk niet allen op dezelfde wijze. In enkele ge meenten wordt het door persleidingen in gashouders gepompt, vanwaar de gemeenten zelf zorgen voor de rt ere distributie. In andere gemeenten daarente gen wordt het rechtstreeks aan de ingezetenen gele- un oor het uit. Leiden onder verhoogden dt-uk naar epaa de punten in de gemeenten te voeren en daar dfror regulatoren onder den gewonen druk in de bui zennetten te brengen. Denkt- men nu, dat, wanneer dit voor d'e aangeslo ten gemeenten niet voordeeliger ware geweest, zij successievelijk allen hiertoe zouden zijn overgegaan? Dat Leiden in n! deze aansluitingen zou hebben toe gestemd, zoo deze gemeente cr geen voordeel uit trok? Dat samenwerking tusschen stad' en omringende ge- meenten op een dergelijke schaal tot stand zou zijn i gekomen indien niet beid!e partijen er door gebaat l werden? Deze vragen stellen beteekent ze bevestigend1 beant woorden. En terloops kan er nog aan worden toege voegd, dat Leiden nu ook reeds aan onderscheidene omringende gemeenten (Noordwijk, Voorhout, Oegst- geest, Zoeterwoude en Leiderdorp) electrieiteit levert wel een bewijs, dat de samenwerking over en weer in den smaak is gevallen De besturen der drie evengenoemde gemeenten in onze eigen omgeving mogen wel eens hun aandacht schenken aan hetgeen die buitengemeenten in de buurt van Leiden deden. Oudorp en Koedijk, omdat deze hebben getoond gas te willen hebben, Heilo, om dat dit door zijn ligging als van zelf is aangewezen op gasafname van Alkmaar ook al komt er een kabel door de gemeente Lonneker verleende op hetzelfde oogenblik, waarop het besloot gas van Enschede te betrekken een electriciteits-concessie en Blerick nam gas van Venlo, hoewel electrische energie op komst was. Het zou al heel zonderling zijn, indien het Alkmaar sche gemeentebestuur, wanneer bet, over gasvoorzie ning aan buitengemeenten gepolst werd, daartoe niet bereid zou' zijn. Alkmaar toch verkeert in dezelfde positie als Leiden. Het zou uit het bezit van zijn gas fabriek nog meer voordeel- kunnen behalen, indien het ook voor de gasproductie voor de omgeving zorgde, terwijl de omgeving er toch nog door gebaat werd. Bovendien vergete men niet, dat er naast de directe ook groote indirecte voordeelen aan een diergelijke le vering verbonden zijn. Hoe meer factoren er zijn om de omgeving tot welvaart te brengen, hoe meer de stad, die als haar metropool is te beschouwen, er van zal profiteeren. Wie zelf buiten woont, en dus weet wat hij direct of indirect uit de stad1 betrekt, kali daarover het best oordeelen. Wie echter stedeling is, geve er eens acht op, wat vrachtrijders en beurtschip pers niet aan voorraden van de stad naar het platte land brengen! Trouwens de voorbeelden, die bewijzen, dat besturen van steden het groote belang van samen werking met omringende gemeenten op velerlei ge bied inzien, liggen voor het grijpen. Bepalen we ons slechts bij twee andere zaken, welke ook hier spoedig act.ueele beteekeni» kunnen krijgen en herinneren er in de eerste plaats aan, dat de ge meente 's-Gravenhage voornemens is met de gemeen ten Zoetermeer en Zegwaard een overeenkomst te treffen, waardoor de brandblusckmiddelen der resi dentie voor 'hen beschikbaar zijn en dat tal van andere stadsgemeenten met plattelandsgemeenten regelingen ten aanzien van het blusschen van brand hebben ge troffen (Breda, Enschede, Haarlem, Leeuwarden, Utrecht, enz.). Dan het tegengaan van vervalsching van voedings middelen. De gemeentelijke keuringsdienst te Leiden heeft hier het voorbeeld! gegeven, door op aanvrage van Voorschoten en Warmond: deze gemeenten in zich op te nemen, en in den Haag, Haarlem en Arnhem zijn thans onderhandelingen met naburige gemeenten voor gelijk doel gaande (d'en, Haag vraagt 8 ets. 's jaars cn per inwoner, Haarlem en Arnhem 10 ets., Leiden 12 ets.). Het spreekt wel vanzelf, dat bij dit laatste onder werp het indirecte belang, dat de stadsgemeente heeft bij meerdere welvaart in de omringende gemeenten den doorslag' geeft. Zoo moge, naast het directe ook het indirecte be lang te Alkmaar worden begrepen, indien de drie ge noemde gemeenten eens pogingen in het werk moch ten stellen, om gas1 van hier te betrekken. En waar Oudorp en Koedijk slechts een beginsel besluit namen, daar bestaat nog gelegenheid! om eorst nog eenn te informeeren of men niet- gemakkelijker en goedkooper gas van Alkmaar kan krijgen, dan wan neer men zelf een fabriek gaat exploiteeren onder den rook der nieuwe Alkmaarsche fabriek deze beeld spraak zij ons veroorloofd, ook al rooken moderne gas fabrieken niet. Voor Heilo zou dan tevens een ge schikt oogenblik zijn. aangebroken om eveneens te trachten gas te krij gen. Wanneer deze dl' je gemeenten eerst eens gas van Alkmaar betrokken wie weet welkt* er dan nog zouden volgen Zou het èn vota- Alkmaar èn voor de omgeving niet d« gelukkigste oplossing in d# toekomst zijn, indien het Leidsche voorbeeld van gasleveranti© cn verschaf fing van electrieiteit op ruime schaal werd gevolgd, indien dus de gemeenschappelijke belangen ten op zichte van het-verlichtingsvraagstuk op den grondslag van de meest mogelijke samenwerking werden behar tigd?- Hedenochtend om half acht is Minister E. R. H. Regout te 's-Gravenhage overleden. Zoo is dus, thans door den dood, aan het ministe rie Heemskerk voor de tweede maal do minister van Justitie ontvallen. Toen het ambt minister Nelissen te zwaar begon te drukken en hij om gezondheidsrede nen den llden Mei 1910 zijn ontslag nam, ging al heel gauw het gerucht, dat Helmoads afgevaardigde, de heer mr. E. R. II. Regout, broeder van den minis ter van waterstaat, was aangewezen om den kundigen en na-uwgezetten minister op te volgen. En het ge rucht werd! zekerheid, toen de oud-minister Loeff, an aermaal uitgenoodigd! om' de. portefeuille van justitie te aanvaarden, bedankte ook wegens gezondheids redenen. Enkele dagen daarna was de heer Regout dan eek benoemd. De benoeming ging echter eerst den 7den Juni in, en wel in verband met de werk zaamheden, die de nieuwe titularis nog als commissa ris-generaal van de Nederlandsche afdeeling op de Brusselsche tentoonstelling had te vervullen. De be noemde had reeds een eervolle loopbaan achter zich. Den 31sten Mei 1886 hij waa den Iden Juni 1865 geboren en de zoon van het in Januari 1905 overleden oud'-lid der Eerste Kamer promoveerde hij tot doc tor in de rechtswetenschap op een dissertatie over het faillissement. In Juni 1888 werd1 hij benoemd tot ambtenaar van bet Openbaar Ministerie bij de kan tongerechten te Roermond, in October 1893 tot sub stituut-officier van justitie te Amsterdam, in Decem ber 1893 tot officier van justitie te Roermond. Om zich geheel aan het Kamerlidmaatschap te kannen wijden hij werd bij enkele candidaat,stelling geko zen vroeg en verkreeg hij in 1905 eervol ontslag uit zijn betrekking en vestigde hij zich metterwoon te 's-Gravenhage. In tal van commissies en besturen van vereenigin- gen en maatschappijen hadi hij zitting. Wij herinne ren er bijv. aan, dat hij voorzitter was van het Rijks- woningcollege van art. 35 der Woningwet, lid van het algemeen college van toezicht-, bijstand! en advies voor 's Rijks tucht en opvoedingswezen, van de staatscom missie voor bedelarij en landlooperij, enz. enz. Als minister toonde hij iemand te zijn met groote werkkracht en werklust, met. de gave van krachtig en duidelijk, in mooien stijl het woord te kunnen voeren - hetgeen intusschen niet verhinderde, dat hij zich dikwijls door een regeerings-commissaris bij de verde diging van wetsontwerpen bijstaan liet-. Veel heeft hij voorbereid maar ook van zijn ontwerpen zijn er weinig in het Staatsblad terecht gekomen, hetgeen natuurlijk do-or een deel van de natie ten zeerste, door een ander deel echter niet in alle opzichten zal worden betreurd'. De voornaamste wet, welke tot standgekomen is tijdens zijn bewind is de zedelijk- heidswet, welke door zijn voorganger was ingediend, doch door hem werd verdedigd, evenals de erfgooiers- wet. t Ingediend werden door hem o.a. wetsontwerpen in zake echtscheiding, onrechtmatige daad en militaire rechtspleging. Reeds bij de behandeling' van de laatste justitiebe- grooting bleek, dat de gezondheidstoestand van mr. Regout te wenschen overliet. Spoedig daarna ging hij naar Nizza, waar helaas verergering van de ernstige kwaal een hersengezwel intrad, welke verregaande verzwakking ten gevolge had. Juist een week geleden is hij in ons land teruggekeerd' om er te sterven. Nog in de kracht van zijn leven is deze krachtige, bekwame bewindsman want dat hij dit was zal door vriend zoowel als door tegenstandor wor den erkend heengegaan. Moeielijk zal 't zeker min. He emskevk vallen, den heer Regout te vervangen door iemand, die als zijn evenknie mag worden aange merkt. liet is immers weinig waarschijnlijk, dat bij ad iuteruia bet departement van justitie zal blijven In lieereti tot de verkiezingen. TWEEDE KAMER. Bij de.verdere behandeling van d'e begrooting voor Binnenlandsche Zaken laakte de heer De Beau fort (V. L.) het verbod van opvoering van toonoel- stukken, gevolg van een verkeerde toepassing van art. 188 der Gemeentewet. De heer v an der Velde (A. R.) verdedigde de zedelijkheids-verordening van de gemeente Schie-* dam, waarop de heer De Beaufort critiek had uitge oefend. Minister Heemskerk zei, dat z. i. het ont werp tot pensionneering van gemeenteambtenaren een spoedige afdoening verdient, Inzake de herzie ning van de Drankwet kon de minister niet veel toe zeggingen doen. Spr. verdédigde d'e Schiedamsche verordening, eveneens de toepassing van art. 188 Ge meentewet- door den burgemeester van Apeldoorn bij de opvoering van Allerzielen. Kaar aanleiding van het verbod van ,,De Moid" wildé spreker echter nadere inlichtingen aan den burgemeeat-er van Bergen-op- Zoom vragen. Voor een appèl van de uitspraak van den burgemeester op den minister gevoelde spr. niet veel. Verschillende leden repliceerden. Mr. H. SMEENGE. De heer mr. H. Smeenge, lid van de Tw-eede Ka- a»»r au voorzitter van het hoofdbestuur der sohippws- vereeniging Schuttevaer, welke vereeniglng haar 50- jarig bestaan viert, is benoemd' tot commandeur in de orde van. Oranje-Nassau, Gemengd nieuws. DIPLOMA MELKEN1 1913. De vereeniging- „Hollands Noorderkwartier" stelt in de maand Mei 1913, voor mannen en vrouwen, en jongens en meisjes van minstens: 16 jaar, de gelegen heid open, een diploma te verwerven voor bekwaam heid in het melken. In afwijking met vorige jaren kunnen ook personen boven 20 jaar hiervan gebruik maken. Reiskosten naar en van Hoorn, waar het melken zal geschieden, worden desverlangd' ver goed. Ka ontvangst der aangifte (bij den Rijkszuivelcon- sulent te Hoorn), wordt den deelnemers een boekje over het melken toegezonden, om hen ip de gelegenheid! te stellen, de daarin beschreven ma nier van melken vooraf flink te beoefenen. Spoe dige aangifte is dus gewenscht. Hollands Hoorderkwartier doet tevens een beroep op de medewerking van de practische veehouders, door de wijze van melken van aanstaande deelnemers en deelneemsters dan het melkexamen te beoordeelen, en hen op verkeerde gewoonten te wijzen, desge- wenscht- aan de hand van bovengenoemd boekje. MISHANDELING' HOOR VELDWACHTERS. Voor de Groninger Rechtbank hebben terecht ge staan twee gemeente-veldwachters, resp. te Kolham en Seharmer, ter zake van mishandeling. Ze had'dten iemand" met hunne sabels dermate bewerkt, dat zijn kleeren tot op zijn rug waren doorgesneden en hij zelf bloedend was verwond. De mishandelde bad' ab soluut niets- met de ruzie in kweet-ie uitstaande gehad. Ook van twee andere personen waren nog klachten in gekomen. De beklaagden hadden bij de inwoner® een stuk ter teekening lat.en eirculeeren waarin veel ter hunner verontschuldiging werd gezegd, maar uit de verkla ring van een der getuigen bleek dat beklaagden zijn naam er buiten zijn medeweten hadden onder geschre ven. Het O. M. eischte tegen dén Veldwachter uit Kol ham 6 maanden gevangenisstraf en ontzegging tot het vervullen van het ambt van gemeenteveldwachter Voor den tijd van 4 jaar; voor den anderen beklaagde 4 maanden gevangenisstraf. DE TYPOGRAFENSTAXING. Gisteravond vergaderde het bestuur van de Am- sterdamsche Drukkersvereeniging met den vertrou wensman en enkele hoofdbestuursleden van den Ned. Bond vau Boekdrukkerijen. Namens het- hoofdbestuur van dien bond' werd! besloten op het schrijven der werHiedenprgani'saties niet in te gaan en de onder handelingen af te breken. Van werkgeverszijde deelt men aan bet Hbld. mede, dat het de bedoeling is den strijd1 tot- het uiterste voort te. zetten en over het geheele land op bij den patroons bond aangesloten drukkerijen z.g. „besmet" werk aan te bieden. UIT DE BEEMSTER. Tot heemraad van het waterschap de Beemstér is benoemd' de heer jhr. mr. B. C. van Merlen, te De Bilt, UIT SCHERMERHORN. De landerijen van het Burgerlijk Armbestuur heb ben in publieke verhuring opgebracht 770, tegen 620 bij de op 2 jaar geleden gehouden verhuring. UIT OUDE-NIEDORP. Hot nut. „Ons Genoegen," alhier, hield Donderdag avond in het lokaal van den heer T. do Jong zijn 4e bijeenkomst in dit seizoen. Na opening der bijeen komst door den voorzitter, den heer A. Wonder, werd de lezing vervuld door dien voorzitter. Deze was ge titeld: ,,Op de vischmarkt te Amsterdam." Bijdragen werden door verschillende dames en heeron ten beste gegeven als: „De It.aliaansche houdlt een metsieje," „Rudio en Hoen en Snoek." Zoowel lozing als bijdra gen vielen zeer in de smaak. Het geheel werd afge wisseld door zang- en door de gramafoon van den heer D. Wonder. Nadat de. volgende vergadering werd! vastgesteld op 29 Febr. a.s. in het lokaal van den lieer A. Mijts, werd deze. bijeenkomst' met woorden van dank door den voorzitter gesloten. UIT BROEK 01' LANGE NDIJK. Officieel werd gister de burgetij aangezocht de straat te reinigen. Op den middag waren dun ook mannen en vrouwen hiermede bezig en was de straat weg in korten tijd van zijn vuil,en last bevrijd. Voor zeker ter navolging van andere gemeenten waard! Alhier werd opgericht in verband met de ver betering der volkshuisvesting „de woningbouwvereeni- ging Broek op Langen dijk," gevestigd alhier. Tot leden van bet bestuur werdeu gekozen: burge meester Slot. voorzitter; II. J. Iloutkooper, secretaris; W. J/. Dii'kmaat, penningmeesterD. Slot Pz„ A. Gla-, J. Kostelijk en O. do Does. ITet. doel der vereeniging is het aankoopen van. bouwterrein en het bomven van arbeiderswoningen. RECTIFICATIE. Niet te 9'/2 uur maar te 10 uur zal de dipnst in de Ked. llerv. kerk te Zuid-Scharwotido aanvangen. KORTE BERICHTEN. - Voor het kantongerecht te Hoorn werd gisteren tegen H. J. Filers te Oagetgeest, wegens het onbe-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1