DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VERBAZEND RONA Cacao BRIEVEN Van houtcn's No. 15. Honderd en rQftiende Jaargang 1MB ZATERDAG 18 JANÜARL FEUILLETON. In het Land tsii den Dollar. zoo voordeelig De Hondendokter Dit nmnmer hestaat uit 8 blade». KEES uit de Kogge PEET NEELTJE van om de Noord vandaan. V. Nadruk verboden. 11 in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. ALKMAARSCHE COURANT. VAN EN Kees, je mot ok gedag hewwen van Neeltje en dut keer kraig je een brief van main. Ik was er eerst zoo teugen verdeeld dat ze in de krant skreef en non doen ik 't zelfl Neeltje was un t-aid geleden ongansch en op 't end werd ze net zoo stug, zoo stug 'k was er bot verle gen meê en gong om de meester. Drie vlesscbe kruie heb ze gehad, twee vlessies goed en den nag van die effe kleine piltjes. 't Gaf allegaar een beetje; ze kwam welders van bed of, ze is doenig van netuur en ze heb er den zoo'n last van as 't zoo boelig is over huis beter leek ze toch maar niet te worde. Bij geval komt er een koopman met diggelgoed, we raken an de praat over Neeltje en toe zaide die: Dat hoef je niet langer te hewwen as je zelf wil. Nou, wie zou zuk wille, is dat niet zoo? 't Is niks gien on- moeite zaide hij en ok niet onkostelijk. Je motte hale voor vier duite beste, gedroogde kruie van dut, voor vier duite van dat en nag vier du ito van wat nors. Ck Heb alles opskreven, maar 't weet 't nllegaer niet zoo gauw uit me hoofd) Alles gooi je om domme rooi in een groote vlesch en den mot je deer gekookt petwater opdoen; staif dicht do uwe met een kurkestop en in een kast weg zette; je mot de kast niet ophalen met verzin. As 't drie dage trokken heb, ziet 't temet zoo swart as de kwalm van de lamp en den is 't net goed. Drie malen op een dag neem je een kommetje vol en as je twee of drie vlesscbe op hep den zei je zien dat je beter benne. We hewwen 't raedje opvolgd Neeltje is an dei- tweede vlesch en gerust we winne puur; ze is veul vlugger as ze weest heb. Nou mag je zegge: wat doen je met zukke rsedje», dat ia nllegaer niks gedaen en de meester zei 't toch wel beter wete.as jai onklaaT was Kees, je hadde der alles an verdokterd en vermeesterd, den doen je 't ok. 't Is wat hoor, as de vrouw van de vloer is; den hewwe we ders een waescher, den de.rs een dag een mensch en zoo gaen je maer prakkele heen; der hebbe wel dnege geweest dat Neeltje niks gebruikte as een beetje «koon water; nou gaet 't veul beter; me Snaar tje (schoonzustér) kwam iemesdage met een endje rookvleesch en deer had ze nou toch zoo'n verbeelding van dat viel alweer hard meê. Och ja, met die raed'jes is 't al net as met zooveul meer. Geloove dut geloove dat. Betoovere en bekolle, swarte kippe krultj es in de veere van een kussen, dat ie nou allegaer niks. Toch ben deer van die dingo weervoor je stilstaan- Ik heb 't ders had jare verleden dat 'k om een wage stroo te haal most, ik kom bai de breg over 't kenaal en deer wil 't peerd er niet over; 'k begon te prakkezere me goeie man dat komt vast van die ouwe Jan Stelt die said an de breg weunt, efkes meer innerdan; 'k was zoo goed1 niet of 'k most van de wage of, op .Tan es huis an en toe vroeg 'k: leet toch assieblief me peerd over de breg gaen. Wel ja d'ik Jaep, vooruit maer, zaide Jan en toen gong 't goed. Wat is zuk nou ja, je mag zegge wat je wil, maer as 't zoo ders daide dat 'k over 't kenaal weze most, den reed k nag liever een breg veerder, of was 't un half uur om. En voor dat 'k nou een end an deus brief maeke, zei 'k je nag van 's gelaike veul hail en zege in 't nu- we ja er wensche, ok van Neeltje; 't is wel waar dat 't puur een ding is zoo'n heel jaer weêr voor je en as je wat afskiete en je worde stalraemig, den weet je niet 11 "ün - -I, ril Roman van LENE HAASE. 10 -O- „Nü, dan gaat het nog al", zei Loe gekalmeerd. „Ik kreeg al een geweldigen schrik, want ik vind niets vreeselijker dan vreedzaam onder vervelende mensch en te moeten zitten!" Zij waren klaar met het dessert. De oude heeren staken hun Havanna aan en dokter Burghard presen teerde Loe zijn étui met Russische sigaretten. Zij blies juist zeer behaaglijk een blauw wolkje voor zich uit, toen twee neger-kellners tegelijk op haar afvlogen. De een pakte haar bij de mouw, terwijl de ander hevig gesticuleerend voor haar stond. „Not here! Not here!" herhaalde hij dringend. Loe werd boos. „Wat moet ik niet hier doen?" of 't je leste jaer wel niet ders weze kon! Maer ja, man. 'k Zeg met jou, we zelle de moed der maar in houwe. Benne wullie nag wat uit de ouwe doos en zien je zuk gienmeer as met die vaetdoek? 't Kan best weze hoor, dat Witte Krui», gezondheidskemissies, nortonwelle en al zult on zain ecu hoop deen hewwen, maer, gewoonte en gemak hewwe ok nag een woordje meê te praete. 'k Hoop over alle kante dat Neeltje nou veerder zelf weer skraive zal kenne, want alleen zuk bai de hand hewwen, deer heb 'k gien lucht op; ik trek me slobbroek en me. kutte liever an en gaen 't land in; 'a middags t'huis ders opsteke en een koppie doen, bij geval der» effe krant® en den is 't main al zad ge- nogt. En hiermee mot je gedag hebbe van main en Neel tje. Door Mr. L. H. J. LAMBERTS HURRELBRINK. (Nadruk verboden). Eiken dag, bij helder zonnig weer zit Carl Eroh- mann voor de deur van zijn net proper huisje, dat eenzaam, verlaten staat- aan deu boschrand, een wei nig ter zijde van den grooten, steil hellenden weg, welke dc Limburg-sche dorpen Hoogberg en Roosdaal met elkander verbindt. Een flinke, oude man met langen witten baard, om lijstend den breeden Germanenkop, waarin hoekig uit steken de puntige kaakknobbelsi; een diepe kerf over het hooge voorhoofd, een zwart-wit lintje in het knoopsgat van het grijswollen buis doen hem kennen - als een der grondmeesters van het machtige Duitscho Rijk. Gemoedelijk, lui rugleunend tegen den muur van j zijn woninkje, de fiuitlippen vast om het roer van ©en i lange reutelende piip, waarvan de kop rust op den grond, telkenmale wegblazend dikke rookkringen in de iucht, vertrouwelijk met een knikhoofd groetend de voorbijgangers, die allen hem kennen. Geen wonder Hij is de trouwe helper en bondgenoot der stroo- pers, dien bij met sluik-geheimzinnige knipoogen, met nauw merkbaar hoofdschudden, "het nabijzijn hunner vijanden, de veldwachters of gendarmen verraadt; bij dreigend gevaar verborgt hij in de hem alleen beken- j de rotskloven de door de wilddieven hem ijlings toege- worpen hazen en konijnen; ze zijn overtuigd van zijn j strikte onkreukbare eerlijkheid. j Ge-en beter wapensmid of rijwielhersteller hier iu den omtrek. De jagers, vooral do Zondag'sche bij her haald misschieten 't moet dan natuurlijk aan het geweer liggen vertrouwen hem hunne wapenen toe; fietsrijders, die haast hebben, weten, dat zij bij hem terstond hulp kunnen vinden voor hunne lekke ban den. Geld vraagt hij nooit: hij stelt zich tevreden met hetgeen men hem in de hand duwt, hartelijk dank brommend met diepe basstem voor de ruime gift, zonder daarentegen ooit blijk te geven van wre vel bij mindere belooning. „You must n't smoke iu this here restaurant zei de neger. Verbaasdl liet Loe de hand met de sigaret zinkon. „Noen, dat is het toppunt!" „Werkelijk! Dat heb ik heelemaal vergeten, toen ik u een sigaret presenteerde", zei dokter Burghard. „Hier wordt, het sedert eenige jaren kolossaal onnet gevonden, als een dame in het publiek rookt. Vroe ger was het mode." „Nu, dan maar niet! bromde Loo en legde haai' sigaret zuchtend1 neer. Verlogen grijnzend- gingen de kellners heen. Aan de naburige tafeltjes had men het tooneelt-je gezien. De vermoeide gentlemen glimlachten. De ladios trokken de neuzen op. Papa Hansen en oom Dircksen lachten ondeugend. Loe was woedend. „Zoo! Een elegante sigaret mag men niet roo tten Dat kan toch soms heel aardig staan. Maar amnmi_ kauwen en herkauwen als feet, lier® vee, dat. i« misschien chic!" ®e anderen laebte.B. „Ja, lacht maar! Daar pakt zoo'n vuile neger je aan en verbiedt je het rooken.... ongelooflijk! Ik zou wel eens willen zien, wat een Amerikaansche zou doen, als ze bij Adlou in Berlijn zat -en de oberkellner haar bij den mouw pakte en zei: „Dame, u moogt kier geen gummi kauwen." Zij zou hem zeker een klap geven." De dokter lachte hardop. „Klaagt u toch uw leed bij een reporter, dan staat het geval morgen in alle kranten en dan zal er wel een wet- komen, dat neger-kellners jonge dames niet meer bij den mouw mogen pakken, als ze in café's wil len rooken." „U moet me nu ook nog ergeren!" Loe was in -een zeer strijdlustige stemming, toen zij Royal-Café verlieten, om verder te boemelen. Er was echter geen drukte meer -op straat, hoewel het nog geen middernacht was. Op een tijd, dat in Berlijn het nachtleven begin wordt het in de groote haven stad leeg en stil. De lichten gaan uit. Stil en ver velend is het in de nuchtere straten. „'t Is me hier een boel I" bromde Loe. In den Deutschec Ratskeller, waar papa Hansen en oom Direkson bun dorst gelukkig nog met- een paar glazen schuimend bier van het vat konden stillen, werd hen het licht voor den neus uitgedraaid. De kellners zetten de stoelen op de tafels en twee neger vrouwen begonnen te schrobben. De Barkeeper vroeg met zoo n dreigend gezicht-, wat zij nog verder wensc-hten, dat zij verkozen te betalen en te vertrek ken. „Wat nu?' vroeg Loe, toen zij op de stille straat stonden. Oom Dircksen keek op het horloge. „Nog geen twaalf uur 't ia toch aehande!" „•Ia, willen we dan ook maat- aan boord gaan?" vroeg papa Hansen. Op dat oog-en blik kwamen twee negerparen om den boek. De zwarte dames, die in kleurige, ©enigszins verfonfaaide toiletten prijkten, hadden blijkbaar veel gedronken. De eene, wier dikte door een kanariegeel toilet neg meer uitkwam, had den klokhoed van baar wollig heefd getreWiceo »o waaide Wa koelt# tee Lachend sloegen de vier Duitschers dit tooneeltje gade. Maar dat bekwam hun slecht. De negers fluisterden onder elkander, teen kwamen de beide gekleurde heeren., beiden zeer forsche gestalten, lang zaam en dreigend nader. „Ayre you laughing at a decent coloured lady,you damned dutchmcn schreeuwde de een tegen den dokter. „Damned dutchmcn" mocht men zich door een zwarten schurk niet uiten noemen. De dokter gaf den kerel een i uistslag tusschen de oogen, dat hij achterover viel. Het was slechts het sein t-ot den strijd geweest. Als een wezel was de gespierde kerel weer op de been. Weldra waren de drie heeren in een woeste vecht partij gewikkeld. De negers hadden blijkbaar alcohol en cocaïne genoten, kenden geen vrees en waren sterk als reuzen. Do vrouwen mengden zich in den strijd, krijschten en sloegen met hun parasols naai den dokter. Loe had een stok gepakt, die haar voor de voeten viel en trok nu op de jongste- strijdbare vrouw los. Deze ontving haar met- de woede van een gewonden buffel. Het zou misschien slecht zijn af- goloopen met Loe, als niet eensklaps voet-stappen op het- plaveisel hadden geklonken. Een schril fluitje weerklonk, en een troep politiemannen kwam nadel en scheidde de kemphanen. Vergeefs protesteerden de kapitein en de dokter tegen een algemeen© inhech tenisneming. Niemand had er aan gedacht papieren mee te nemen, en zoo werd het geheele gezelschap ge arresteerd en naar de wacht gebracht, „Daar hebt u nu al een amusant avontuur", merkte de dokter droog op tegen Loe, terwijl hij zich het bloed van den neus bette. „Shut up!" zoi zijn policeman barsch- en schudde hem bij den kraag. „Stop that! Ja!' riep Loe en keek den bewaker der orde met fonkelende oogen aan. Er ging een goedmoedige grijns over het gezicht van den roodha-rigen Ierlander. „Never mind, young lady! Don't loose yotu- tem per I" Ook op «U wnobl- hielp kun protest «iet». Be «er- Hij is vriend van allen, bemind door alle men- schen, maai- daarentegen gehaat door alle honden, dia hem kennen en die zijn er vele, zeer vele in Roos- daal en verre omstreken. Een schuw kijken met angstige oogen en huilend gejank, als liet, arme beest zijn woning ontwaart, een haastige vlucht, den staart laag tusschen achterpoo- ten als hij den eigenaar ziet. Carl Frohmann is namelijk ook hondendokter, niet geëxamineerd, niet gediplomeerd, niet door den Staat aangesteld, maar niettemin, misschien wel' dientenge volge, geniet hij meer vertrouwen dan elke veearts. Wonderen, welke de boeren in hun gezellig samen zijn, in herbergen en kroegen, met harde vuistslagen als plechtige verzekeringen, elkaar weten te verhalen van zijn ongeëvenaarde kunde en wetenschap. „T'is e mirakel, waat dè Pruus kin", verzekerde mij eens een Roosdaler, „dao is gein dokter, geinperfester, dè zoi'n verstand van hou heet es dè kèl: ich zek uch e mirakel, effectief e mirakel, waat ich uch. zek! Es me bei em kump, mit- zoi'n bies dan heet er et mèr aon te kiek-e er hoof et neet ins aon- te -retire, be>- kieke allein mèr, bekieke zek ich uch en dan wit er al, waat het heet, of de ruug, of de worm, of hot vuur, of kwaojsappe, of de kondekrankde 't is alles gans egaal, dat zuut er, dat zuut er, zek ich uch. En noits mis. Altied vas, secuur. Mè dat is nog neet et schoinste de prie kin zod krank zien wie e verke, e» heer et onder z'n puuj heet gehad, dan is et- beter auch direk, sebiet! Ich zek uch, menier: 't is e mira kel, effectief e mirakel". „Da's vas en zeker e mirakel", bevestig ik. „leb zek uch, menier, 't is ene touveneer: zoi get heet van z'n lev-e neet bestoon en zal1 ouch neet meer bestoon. En ich weit et neet van hoire zekke, ioh hab et zelf gezeen. E paor maond geleje wouw miene hond neet vrete, e gansche week niks, get felsch: me kos om de ribbe zien in z'n pens en waat ich em ouch gaof, er vertikte n'et; er vraat neet- Toe ich met em nao de Pruus en noe kint goor mich geluive of neet, mè 't- is de waorheid, de znuvere waorheid; ich maag vermaledeid zien es ich leeg me nier: noelik hauw er de prie gezeen, of er zag: „dè heet eine kronkel in z'n derm." Er behandelde heum en toe ich nao e paor daog trukkaom, vraat mich et mormel direk e volle koop mit verkensvoor." Een zweem van spottend niet-gelooven om mijne lip pen. „Jao, jno, dao moat geer neet euver lache, menier: 't is zoe, 't is zoe wie ich es zelf uch zek: prohier et zelf mèr in-s." ,,'T spit. mich, ich büb geine hond" en lachend neem ik afscheid van mijn wonderverteller. Toch heeft hij geprikkeld mijn nieuwsgierigheid. Eens op kouden wintermorgen, op eenzamen weg, ontwaar ik een kleinen, onooglijken hond, van twij felachtig ras: de donkere kroesharen verraden den afstammeling' van den poedel: de lange spitse snuit, het kenmerk van de collie, misschien ook wel' van- den kees; in de kort ineengedrongen pooten herkende ik den das; de hoogstaande ooren brachten mij den ter rier voor den geest; de waaier-pluimstaart was dio van den Ierschen setter; de stompe neus die van den dog; een gewrocht van rijke verscheidenheid en stijl, het werk van tal van bouwmeesters, de Patou van Rostand, die met zelfbewusten trots verklaart: ,,Jo suis tous les c-inens-, je les ai tous été." Bibberend, kou-rillend, vlucht het arme dier weg bij mijn naderen. Een vriendelijk t-oeroepen met harde vingerknippen doet het stilstaan, even dTaait het den kop om, terwijl het mij aanstaart met vrees-schuwe oogen. Weer een vertrouwelijk, gemoedelijk roepen, met zachte dij-klappon en langzaam de korte pooten nog lager bij den grond, den buik wrijvend tegen den dik ken sneeuwlaag, immer mij aankijkend met strak sta rende oogen, sloop kruipt het naar mij toe. Eindelijk vlak voor mij aan mijn voeten: ik buk mij om met zachte hand den kop te streelen van het ar me beest, dat door zacht gekreun, door kwispelstaar ten mij zijn dankbaarheid te kennen geeft. Hij ziet er verschrikkelijk uit: mager, uitgeteerd, geant was wel zeer beleefd, maar weigerde zeer be slist hen vrij te laten, voor zij zich gelegitimeerd had den. „Tot morgenochtend moet u wachten", zei hij bp- slist. Papa Hansen viol wanhopig op een bank. „Om vijf uur moet de „Wolga" weer in zee!" De ambtenaar beschouwde hem met aandacht. „U beweert de captain van do „Wolga" te zijn?" „Ja natuurlijk! Ik bon captain Hansen!" stoof de oude man op, die nu toch zenuwachtig was geworden. Dat hij er als een oude kapitein uitzag, scheen de ambtenaar ook te vinden. „Eu u bent- de chef-engineer?" wendde hij zich tot oom Dircksen. „Ycs Sir! En 't wordt hoog tijd, dat ik aan mijn machine kom." „You are the ship's doctor?" „Ja zei de dokter verstrooid, terwijl hij voor zijn zakspiegel- trachtte zich weer oen rechte scheiding te maken. Y on look like it'zei de beambte glimlachend. „And the girl?" Hij nam Loo scherp op. „Dat is ouzo passagier!" riepen alle drie eenstem mig. De Iersche politieagent kwam nu voor en verklaar de, dat naar hij duidelijk had gezien, do negers de gentlemen zonder eenige aanleiding haddon aanga- pakt. Hij maakte meteen een knipoogje teg'en dea dokter. De sergoant scheen eenig menschelijk medelijden te voelen. Nog eenmaal zag hij bedenkelijk op zijn horloge, toen zond hij een politieagent naar de kade, om een van de scheepsofficieren van de „Wolga" te halen, die zijn superieuren moest legitimeeren. „Wat een schande!" zuchtte papa Hansen, met be rusting op do bank leunend. Ocrm Dircksen vloekte zacht. De dokter begon Loe Engelseke pleister te plak ken op de verschillende krabwondeu, die de woedende negerin haar had toegebracht. Zij hadden er allen wat van meegekregen. Waadt vervelgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 9