DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DAT IS DE CACAO RONA Van houten's RONA. No. 16. Honderd en vflftiende Jaargang. 1913 MAANDAG 20 JANUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is. Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen, De naam is STADSNIEUWS. POSTKANTOOR TE Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maandl Januari 1913. Brieven. L. Verzijt, Amsterdam. Fr. Kieft, Amsterdam. J. Schouten, He^oo. Mej. O. v. d. Ent, Herema State Fr. Mej. J. v. d. Maath, Nijmegen. Vloatdorp ,Schugen. A. Komen, Haringkarspel. Briefkaarten. Aio tall Stanz u Bresswerko, Holthausen. J. Smeet», Ostende. J. Loltenz, Ostende. A. Schoonewil, Essen. Buitenland. W. II. Bakker, Amsterdam. A. van. Damme, Amsterdam. Dames Ingenhous, Amsterdam. K. Smit, Amsterdam. J. Terpstra, Amsterdam. P. Ursem, Beverwijk- HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie isi gelegd! het aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie inge diende verzoek met bijlagen van het bestuur van den polder „Overdie en Achtermeer' aldaar, om vergun ning tot het. oprichten van een ruwoliediezelmotor van pl. m. 25 P. K. tot het in beweging brengen van een centrifugaalpomp op het perceel Overdiepolder Wijk E. No. ten kadaster hekend gemeente Alkmaar in Sectie F. No. 152. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend top raadhuize dezer gemeente, mondeling op VRIJDAG 81 JANUARI e.k., 's-voorm ididags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht,, op do secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 17 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, r i; Q. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 20 Januari. De vredesonderhandelingen te Londen zijn in de afgoloopen week geen steek verder gekomen. Het scheelde niet veel of de vertegenwoordigers der oor logvoerende mogendheden waren boos van elkaar ge gaan, maar tot dusverre hebben ze Londen nog niet verlaten hoewel de Turken reeds den llden Janu ari verklaarden, dat ze zouden vertrekken zoo er binnen twee dagen niet een overeenstemming was be reikt en de vertegenwoordigers der Balkanstaten drie dagen daarna dreigden met opheffing der bijeenkomst Intu^schen hebben de groote mogendheden nu einde lijk het woord genomen en Turkije Vrijdag in een ge zamenlijke nota tot toegevendheid aangespoord. Niet onwaarschijnlijk zal de Turksche regeering een ontwij kend antwoord geven en dan is het uitwisselen van nota's weer aan den gang. De gewone Turksche me thode 1 In het begin der week liepen er onrustbarende ge ruchten over nieuwe troepenbewegingen van het Oos- tenrijksche leger aan de Servische grens. En de Roe- meensche staatscourant bevatte een oorlogszuchtig gestelde dagorder, waarin de Koning een beroep deed op de toewijding van het leger. En nog steeds komen er mobilisatdeberiehten uit Oostenrijk, zoodat de toe stand onrustwekkend blijft. De Franscho republiek heeft voor de eerstvolgende 1 Roman van LENE HA ARE 15) -o- Na bijna eindeloos wachten verscheen de politie agent weer onder geleide van den eersten officier. Deze bleef wezenloos staan bij het zien van de ont redderde menschen met de gezwollen gezichten, die daar op de bank zaten. „Wat hebt u uitgevoerd, kapitein!" was alles, wat hij zpi. Zij waren eindelijk gelegimiteerd en de poorten van de wacht openden zich weer voor hen. „I wish you a good! trip, lacljy and' officers," riep rle beleefde beambte hen nog na. Met een zucht van verlichting' stonden zij weer op de stille straat. „Goddank," zuchtte papa Hansen, „denk eens; als ik om vijf uur niet aan boord was geweest!" „Wat hebt u ook uitgevoerd, kapitein!" herhaalde de eerste stuurman hoofdschuddend1. „Wordt jij nu ook nog lastig, man!" viel papa Han sen nu kwaad uit. „Houdi op met' je duivelsch geza nik r Toen krabde de eerste zich het hoofd en zweeg. De roode Iertsche politieman kwam plotseling op den dokter af. „Wel, sir, did n't I do it fine?" zei hij grinnekend. Zuchtend trok de dokter zijn portefeuille en gaf den man eenige dollarbiljetten. Thank you, sir! I'll do it again for you!" verze kerde de Ier lachend;, groette en begaf zich waardig naar zijn post op de hoek van de straat. Een zachte, fijne regen was al voor eenigen tijd be gonnen, nu goot het. Niemand had een parapluie. „Ook dat nog!" bromde Loe. Ondanks haar verzet had! de dokter zijn jas uitge trokken, en hem over haar schouders ^eiangsep. zeven jaren in den minister-president, den heer Ray mond Poi-ncaré, een nieuwen president gekregen. Ge makkelijk is het tenslotte dezen bekwamen man, die zijn land reeds zulke groote diensten bewees, niet ge vallen om den tegenstand der radicale partij te over winnen. Men waa nog niet vergeten, dat hij in de Dreyfus-zaak eerst kleur bekende, toen er over den uitslag geen twijfel meer noodig was en ongelukkiger wijze werd vlak voor do presidentsverkiezing de herin nering aan deze zaak verlevendigd door het weder in dienst stellen van kolonel du Paty de Clam. Vooral de heeren Combes en Clemenceau bestreden hem en verdedigden krachtig dó candidatuur van den rijken landbouw-minister, den heer Pams, gunsteling van den heer Fallières, den tegenwoordigen president. Maar de heer Poincaré, de man, die verleden jaar in veertien uur zoo'n kranig kabinet in elkaar timmer de werd' Vrijdag te Versailles gekozen. Niet onwaar schijnlijk zal hij als minister-president worden opge volgd' door den heer Briand, den begaafden spreker en grooten kenner van de parlementaire tactiek, die vroeger reeds tijdens een spoorwegstaking toonde een doortastend man te zijn, van wien een krachtig be wind mag worden verwacht. Frankrijk krijgt dus wel goede staatslieden aan het hoofd! Engeland had de afgeloopen week ook een histori- schen dag: de aanneming van het wetsontwerp, waar bij zelf-regeering aan Ierland werd toegekend, op 16 Januari in het Lagerhuis, toch is een feit van groote beteekenis. Men weet, dat de Ieren door de eeuwen De eerste stuurman voorop, die nog steeds het hoofd schudde, Loe aan den arm van den dokter, papa Han sen en oom Dircksen achteraan hinkend, trokken zij door het nachtelijk Philadelphia en zochten naar iets, wat op een rijtuig leek. Maar er was niets te zien. Als uitgestorven waren de straten. De voetstappen van de eenzame wandelaars dteunden spookachtig op het plaveisel. Het station van de stadsspoor wae ook gesloten; er reed geen trein meer. Geen electrische tram suisde meer door de straten. Te voet ging men dus naar de haven in een stort regen door steeds akeliger straten en stegen. Over hobbelig plaveisel, d'oog slijk, door buurten, waar het naar teer, en buurten, waar het naar rotte visch en uien rook. Eindelijk kwam men bij de groote loodsen. Verbeten zwijgend marcheerde het gezelschap er door. Men vloekte zelfs niet meer. Zwijgend ging men de glibberige brug op. Zwijgend kreeg de scheepsjongen Peter, die op het dek stond en „Gen'avond, kapitein!" zei, een oorveeg. Doodmoe nam Loe voor haar hut afscheid1 van den dokter. Zij gaf hem de druipende jas terug. „U hebt het leelijk koud' gehad', arme kerel!" „Dat heb ik graag voor u over," zei hij. Slaperig gaf zij hem de hand'. „Maar weet u, Amerika imponeert me volstrekt niet I" Toen geeuwde zij flink en verdween in haar hut. IV. De „ÜV olga had een prachtige reis door de zonnige golf van Mexico gehad, was dicht langs de ruischende palmen van Florida's kust gestoomd door warme, donkerblauwe, tropische wateren. Het was Loe als ©en droom geweest, dat zachte glij den door de spiegelgladde zee, die bij zonsop- en on dergang' in de heerlijkste kleurenpracht straalde. Voor de eerste maal gevoelde zij de betooveriDg der tropen, die trage, zoete verslapping na zoele zomerda gen, de eigenaardig# zenuwspanniDg in lauwe maau- heen op ergerlijke wijze werden onderdrukt. Zelfs den schijn van zelfregeering werd het groene eiland in 1801 ontroofd. Maar een volk, dat een goede kern heeft, blijft zich zelf, ondanks verdrukking en uitmergeling. De Ieren hebben nooit het denkbeeld laten varen, dat hun laud nog eens een eigen volks vertegenwoordiging in de hoofdstad Dublin zou krij gen, zij het dan ook ondór de souvereiniteit van Enge- lands Koning. Tot tweemaal toe heeft de groote li berale staatsman Gladstone getracht dezen wensch te verwezenlijken, maar hij slaagde er niet in de meer derheid van het Lagerhuis voor dezen billijken eisch te stemmen. De conservatieven wilden niets van Icr- sche zelfregeering weten. Met de komst van de libe ralen aan het bewind! ontwaakte echter weer de hoop der Ieren en daartoe was te meer reden, wijl de libe rale regeering de Iersche stemmen in het parlement niet kon missen. Verleden jaar April is de minister president, de heer Asquith, de belofte gaan inwisselen en Donderdag is nadat cle heer Balfour uit naam der conservatieven voor de laatste maal nog eens had verklaard', dat de wet in het belang van de eenheid des rijks en de rust in Ierland diende te worden ver worpen het Wetsontwerp aangenomen met een meerderheid, nog grooter dan men had verwacht: 307 stemmen voor, 257 tegen. De beteekenis van dezen uitslag blijkt het best uit een manifest, dat de Iersche leider, de heer John Redmond, onmiddellijk uitgaf. „Deze wet, zoo verklaarde hij, is een grondwet van nachten. Het was leeg en rustig geworden aan boord. Het meerendeel der landverhuizers was in Philadelphia gebleven. Slechts weinigen, de beste elementen, reis den mee naar Galveston. Er was groote schoonmaak gehouden. De benauwde menschénlucht was uit het schip verdwenen. Loe veelde zich al» een prinses' in die laatste dagen. Het geheel e bootsdek behoorde haar alleen. Lui lag zij onder het groote zonnezeil en liet zich door den dokter voorlezen, 's Avonds kwam men met papa Hansen en oom Dircksen om een bowl in den mane schijn. Zoo'n leventje beviel haar. Urenlang keek zij uit over de verre, blauwe zee en droomde zooals men slechts in het Zuiden droomt, van toekomstige won deren, en geluk en liefde. Het was, als bedwelmden haar de zachte lucht, dc dansende zonnestralen, als werden er wensohen in haar gewerkt, die zij in het. Noorden nooit, had gekend. En papa Hansen bleef veel langer op, dan anders zijn gewoonte was, en luisterde geduldig, als de dok ter voorlas'; moderne romans, met oude romantiek en rococo. Nu wa» de dro.om ten einde. De „Wolga" lag aan de kade in Galveston. Een doffe, drukkende broei- kaswarmte, veel erger dan de stekende hitte van Phi ladelphia, maakte het verblijf aan boord bijna on draaglijk. Duizenden muskieten gonsden in alle ruimten, die niet door gordijnen en netten beschut waren. Alle mogelijke geuren van katoenbalen en andere farmproducten stroomden uit de opslaglood sen. Loe was blij, toen eindelijk alle landingsformalitei ten en de douane waren doorgemaakt en zij naast den dokter in een groote ouderwetsohe glazen koets zat, die hen naar het Royal-hotel moest brengen. De dok ter wilde ook nu nog haar ridder zijn. „Ongelooflijke hitte!" bromde hij, zich koelte toe waaiend met de palmbladen, die in de koets lagen. „Afschuwelijk!" knikte Loe. „Maar Galveston maakt toch een beteren indruk op jm» dan Philadelphia. Zoo'n vriedelijk stadje en vrijheid voor Ierland; een. wet, die verzoening en toe nadering beteekent van den kant van Groot-Brittnnje en die» als zoodanig beschouwd zal worden door alle Ieren, in het eigen land en in den vreemde." Het in-werking-treden der wet is verzekerd en het gevolg er van in Ierland zal niet alleen zijn het ope nen van een nieuw tijdperk van vrede en welvaart, doch het samensmelten van de Ieren van eiken stand en elk geloof in één onverbreekbaren band van broe derschap en liefde, om te bevorderen de welvaart en het geluk van hun moederland." In het Hoogerhuis werd d'it belangrijke wetsontwerp in eerste lezing met algemeene, zegge vijf van de 608 stemmen aangenomen overeenkomstig het heer- schende gebruik. Bij de tweede lezing beginnen eerst de debatten en het lijdt geen twijfel of het conserva tieve Hoogerhuis zal het ontwerp verwerpen. Het komt dan weer in het Lagerhuis terug, waar het weer zal worden aangenomen, dan wordt het weer verwor pen in het Hoogerhuis en als het dan weer aangeno men is in het Lagerhuis is het tot wet verheven. Men rekent, dat er op deze wijze twee jaren zoek gebracht zullen worden en in dien tijd kan er nog heel wat gebeuren! De conservatieven hebben bijv. hun hoop gevestigd op Ulster, waar de anti-katholieken zich met hand en tand verzetten tegen de wet, wijl zij een katholiek parlement vreezen en waar reeds met on lusten wordt gedreigdDeze conservatieve hoop zal echter wel ijdel blijken en met den heer Redmond mag men verwachten, dat de wet in werking zal tre den het is nu enkel nog maar een kwestie van tijd, niet meer van beginsel DE COÖPERATIEVE VOLKSBANK. Gistermiddag ten 2 ure had! in de bovenzaal van het café „Central" een vergadering plaats van aan deelhouder», spaarders en leden van de coöperatieve Volksbank. Te half drie opende de voorzitter, de heer J. Bree- baart Jz. de door een 150-tal personen bezochte verga dering. In zijn inleiding wees hij er op, dat op het gerucht in het einde van het vorige jaar, over den slechten toestand bij de coöperatieve volksbank, den derden Januari een leden-vergud. volgde, gepresi deerd dóór mr. Verdam, die er in zijn openingswoord op wees, dat de toestand' de ontbinding van de veree- niging noodzakelijk maakte. Spreker zeide naar aan leiding' van die openingswoorden, dat buiten de com missarissen, niemand der leden met dón toestand be kend was en drong dns op het benoemen van een com missie aan. De commissarissen, Verdam en Kooij, gingen hier tegen in en trachtten gedaan te krijgen, dat het voorstel verworpen werd. De leden waren echter wijzer en benoemden de commissie, die het recht kreeg zich deskundigen te assumeeren. De commissie, bestaande uit' de heeren J. A. B. Fenijn, M. Zuid'scharwoude en spreker benoemde tot deskun dige den heer Elfring, leeraar in het boekhouden, en heel spoedig toog de commissie aan het werk en zoo als men wel al gelezen zal hebben, waren die werk zaamheden van korten duur. Do commissie meende echter dat hetgeen zij ontdekt had, toch voldoende was om deze vergadering uit te schrijven. Met nadrivk wees spreker er op, dat de drie categorieën, n.l. de aandeelhouders, de leden en de spaarders één belang hebben en wel het belang om gedaan te krijgen, dat de commissarissen aansprakelijk worden gesteld voor hunne nalatigheid. Het is daarom van veel belang, dat de spaarders, aandeelhouders en leden niet. ver deeld worden in groepen. Er moet gered worden wat er te redden is. Spreker ging hierna na op welke wijze tegen de commissarissen opgetreden kan wor den. Bovenal zal getracht worden de commissarissen nog goedschiks- te bewegen tot het op zich nemen der schadeloosstelling. Aangezien de voorgenomen actie eenig geld zal vooral niet dat vreeselijke haasten ©n jachten." „Neen," zei de dokter lachend, „het tempo van cle ze droschke is zelfs hoogst gemoedelijk." De stad vertoonde een vreemde mengeling van zui delijken smaak en noorschen handelsgeest. Nuchtere practische winkels in de hoofdstraten. Maar de zij wegen overdekt tegen de zon. En onder deze zonneda ken speelden zich afwisselende straattafereelen af. Blanken zaten in schommelstoelen voor de deuren. Daarnaast stond de hoog© voetbank van een zwarten schoenpoetser. Mexicaansche vruchten- en curiosi teitenhandelaars. Chineescho gaarkeukens, wier deur uitnoodigend open stond, met het opschrift: „Chop Sucy," een geliefkoosd Chineesch gerecht. Dames in zeer dunne, witte toiletten deden hun inkoopen in de warenhuizen. De meesten met gekleurde parasols, maar zonder hoed. Allen hadden den witten albasten gelaatskleur, die in Philadelphia zoo opvallend was geweest, Maar de vrouwen hier waren nog bleeker, nog slauker, deels van het edele type der oude Zuid- Ia aders, met do kleine voeten met. hpoge wreef dei- afstammelingen van een ruitervolk. „Hier zijn de dames nog chiquer!" klaagde Loe. De dokter lachte. „Het is te hopen, dat u uw frissche kleur houdt in dit afschuwelijke klimaat. Dat marmerwit verveelt me al 1" Op de wegen was het druk van automobielen, koet sen, karren, fietsers en ruiters. Maar alle menschen schenen veel tijd te hebben. Aan de palen der zonne daken hadden bruine farmers, met sombrero en ge kleurd hemd, hun paarden vastgebonden. Meest ma gere afgejakkerde dieren, die onder den last van het groote zaclel bijna schenen te bezwijken. Hun heeren stonden in groepen bij elkaar, kauwden tabak, spuw den eu praatten, zwarte dienstboden slenterden voor bij, op een banaan kauwend en voor elk uitstalraam kijkend. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1