DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im No. 11. Honderd en Tij ftiende Jaargang. DINSDAG 21 JANUARI. S T A D S N lEUW S ALKMAARSCHE COURANT AT,KMA AR. 21 Januari. Alle Amerikanen, die wat in de nieuwe wereld' be- teekenen, stammen af van.... koningen. Dit is de nieuwste ontdekking, gedaan door een man van de wetenschap, prof. dr. David Starr Jordan, president van de Leiand Stanford^universiteit in Ca- lifornië. Men weet, dat rijk geworden Amerikanen behoefte hebben, om van adellijke geslachten af te stammen. Zij kunnen die behoefte vrij gemakkelijk bevredigen: in Londen leveren wapenkundigen stamboomen, als het moet zelfs binnen drie dagen en de lengte van een stamboom, de historische beteekenis der voorvaderen en de leveringstijdi hangen af van de som, welke de „adellijke personen" willen besteden. Het schijnt me nigeen misschien vreemd, dlat burgers eener republiek, die „vrij en gelijk geboren" zijn, prijs stellen op zoo'n stamboom, maar het is toch wel te begrijpen, dat men- schen die het in materieel opzicht tot iets gebracht hebben, ook den wensch koesteren zich in ander op zicht van de menigte te onderscheiden. De hooggeleerde schrijver heeft dan ook een werk gemaakt, dat, gelijk de term luidt, in een bestaande behoefte voorziet, Niet alleen leert het, dat Ameri kanen van naam blauw bloed hebben, maar zelfs dat hun koningsbloed door de aderen vloeit zij het dan, dat het niet van vreemde smetten vrij is. Daar is b.v. de man, wiens naam dit jaar veelvuldig' over Neder- landsche lippen zal komen Andrew Carnegie. Hij is volgens den schrijver een nakomeling van Maria Stu art. Het is wel niet precies in overeenstemming met de erfelijkheidstheorie want Maria Stuart was mooi en ongelukkig en Carnegie is gelukkig doch niet mooi, hij heeft een sterk ontwikkeld verwantschapsgevoel, wat van haar nu niet precies kon worden gezegd, maar dit zijn natuurlijk slechts bijkomstigheden. De jonge Vincent Astor, de rijkste vrijgezel der wereld, stamt af van Robert Bruce, een vroegeren ko ning van Schotland. Dat Vincent de achter-achter- aehter-kleinzoon is van een slagersgezel Johan Jacob Astor kan echter niet bestreden worden, zoodat het koningsbloed door de vrouwen in de familie moet zijn gekomen. Prof. dr. Jordan verklaart verder, dat de afstam melingen van Karei den Grooten overal in Amerika te vinden zijn en dat ze alom tot de hoogstgeplaatsten behooren hetgeen natuurlijk een gevolg is van de afstamming. Of arme menschen ook van vorsten af stammen, heeft de schrijver zich echter niet afge vraagd. Wel heeft hij getracht, de verwantschap aan te t-oonen 1 tusschen aanzienlijke Amerikanen onder ling. De hoeren John Rockefeller, Pierpont Morgan, Theodore Roosevelt, Washington, Cleveland, Lincoln endr. Jordan hebben allen één gemeenschap pelijke stammoeder, waaraan zij alle eigenschappen te danken hebben, waardoor zij tot eer en aanzien zijn gekomen. Wie was deze voortreffelijke dame? Isa bella de Vermandois, dochter van den aanvoerder der Voord-Pransehen in den eersten kruistocht. Deze Isa bella huwde op jeugdigen leeftijd een zestigjarigen graaf. Aanvankelijk bleef het huwelijk kinderloos, maar na zes jaar werd er een meisje geboren en toen de echtgenoot op tachtig-jarigen leeftijd overleed, had zij juist haar zevende dochter gespeend. Zij trad da delijk opnieuw in het huwelijk met een vriend van den graaf, lord Warren, wijl zij zich alleen zoo eenzaam gevoelde! Dank zij haar groot aantal nakomelingen is zij zeer geschikt om de stammoeder van vele Ame- rikaansche families te zijn, al laat zij overigens ook heel wat te wensehen over. Zij is ook nog bijzonder welkom, omdat de Amerikaan voor alles wat Pransch is nog iets meer over heeft dan voor Engelsch. En al had de geleerde onderzoeken zonder dat het iets meer kostte of meer moeite vereischte, ook wel een andere stammoeder kunnen opzoeken, in elk geval valt er op zedelijk gebied op de Amerikanen van thans weinig aan te merken. In moreel opzicht heeft de af stamming hun dus niet geschaad wat in elk ge val een troost is! knots-oefeningen waren geheel af, het hoogbrugtur- nen geschiedde op correcte wijze, terwijl vooral het hoogrek-turnen, besloten door keurturnen, deed ,zien, dat „Kracht en Vlugheid" over uitstekende krachten beschikt. We zullen niet van alle nummeTS, die het program ma bood, gewagen, maar mogen niet nalaten melding te maken van de fraaie plastische standen, door Ben- gaalsch vuur belicht. Dit leste, beste nummer werd luide toegejuicht. De krachtige leiding van den nieuwen directeur, den heer L. Wouters, heeft veel goeds gewrocht. En dat dit gewaardeerd wordt, dat bewees het openings woord van den voorzitter, den heer A. Burger, die er den nadruk op legde, dat het streven van den nieuwen directeur vóór alles is gericht op de degelijke afwer king der oefeningen en die appreciatie kwam tevens tot uiting in de waardeerendo toespraak, waarmede de heer J. Wijdeman den directeur namens de veree- niging een fraaie schilderij aanbood. Is het nood'ig te zeggen, dat de heer Hartog J. Po lak vele volgelingen had, toen deze zijn scepter begon te zwaaien „KRACHT EK VLUGHEID". Een zeer goed verzorgde uitvoering, welke prijzens waardig vlot van stapel liep dat is in 't kort ons oordeel over hetgeen Zaterdagavond bovengenoemdo rurnelub aan een volle Harmonie-zaal bood. Daar zat direct reeds „Schwung" in de wijze, waar- op de jongens der eerste afdeeling de vrije oefeningen verrichtten; enkelen wie verontschuldigt het niet? schenen bij den opmarsch meer aandacht te schen ken aan de pa's en ma's dan aan hun -voorganger in de lange rij. De d'ames-afdeeling van „Kracht en Vlugheid" heeft flink werk verricht. In het nummer voor de pauze haperde er iets aan maar de dames hebben ^ns uitdrukkelijk verzekerd, dat het dc schuld was van de muziek. Het was niet de eenige keer, dat de begeleiding wel een beetje erg deed! denken aan het itegeven paard, waarop de regelen der wellevendheid dienen te worden toegepast. a do pauze werkte de dames-afdeeling aan de brug' op een alleszins lofwaardige wijze. De stijgende be langstelling- voor haar prestaties kwam na den fraaien s anc oor een bijzonder hartelijk en langxlurig ap- p aus o uiting. Ook de orde- en vrije-oefeningen vereen er uitstekend' afgebracht; do directeur moest zich bij dit nummer veel moeite geven om èn de oefe ningen te leiden èn tegelijkertijd de maat voor de mu- zibk aan te geven. De heeren-afdeeling gaf mooi werk te zien. De BROOD- EK MELKÜITDEELIKG. Hedenochtend werd aan 179 kinderen brood en melk uitgedeeld. Er kwamen .3 volwassenen. Daar het aantal kinderen steeds toeneemt, heeft men be sloten de zaal van 71/2uur alleen voor kinderen open te zetten en geen volwassenen meer toe to laten. „BILDERDIJK". Kaar men ons mededeelt zal de volgende week „Bil- derdijk" voor haar leden opvoeren het mooie taoneel- spel „Mésalliance" van den Ilaarlem3ehen letterkun dige J. B. Schuil. Op geestige wijze heeft de schrij ver weten voor te stellen de bekrompen ideeën van. toch ontwikkelde menschen, waar het op „stand'' aan komt, de knstegeest weten te hekelen, die onze maat schappij in o, zulke kleine kringetjes verdeelt. De „Telegraaf"' zegt er van: „Het succes was, dank zij de uitmuntende teekening van de personen uit de kleine burgerij, zeer groot" en de „Leeuwarder Colu- Tant": „Mésalliance" is beoeiend geschreven en rijk aan pakkende tooneelen, terwijl de karakterteekeniug juist is. De auteur toont in dit stuk, dat hij een goeden kijk op het leven heeft". ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER. Bij dé programma's werden dezen keer teksten uit gedeeld, waarop de uitvoerige beschrijving van het hoofdnummer, een boeiend drama „De millioenen der Wees" gegeven is. De directie kondigt aan, dat de volgende week het allernieuwste op Bioscope-gebiedl wordt gegeven ni. „De Ellendigen," een bewerking van het beroemde stuk van Victor Hugo. Dit stuk wordt, in vier opvol gende programma's gegeven, omdat men op één avond deze film niet zou kunnen vert.oonen. Van het programma van deze week munten vooral de gekleurde films „De Haven van Marseille," „De schoone Prinses1 -en de Koopman" en een gekleurde feeërie „Andalusisch bijgeloof" uit, terwijl ook de ko mische nummers hun doel bereiken, dus de toeschou wers een flink doen lachen. CINEMA AMERICAIN. In deze bioscope wordt als extra-nummer bij elk programma „Dood en Opstanding des Pausen" gege ven. Dit stuk wordt door de Katholieken zeier ge roemd en geeft -een beeld van een groote gebeurtenis in het Vntieaan, n.l. het sterven van Paus Leo XIII en de verkiezing van den nieuwen Paus. Verder ziet men hier een gekleurd drama, „Lucretia Borgia," dat uitmunt door fijne kleuren, rustige, beel den en mooie natuurtafreelen. Een. gekleurde natuur opname „Een tocht door Kabijlenland, nog een drama, „De Zwerfster" getiteld en eenige. komische nummers waaronder „Het kostbaar gipsen borstbeeld" en „Twintig- treden te veel," voltooien het programma, dat een bezoek waard is. SUBSIDIE AAK EENE VOLKSKLASSE VOOR GYMNASTIEK. Dc heer L. A. Wouters, leeraar in de gymnastiek aan de R. H. B. S. alhier, heeft zich tot B. en W. ge wend met het verzoek in overweging te willen nemen het instellen eener Volksklasse voor gymnastiek in deze gemeente. Door adressant wordt daarbij de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat, waar de Militiewet 1912 niet onbelangrijke voordeelen toekent aan lichamelijk voorgeoefenden, eene zoodanige klasse ook practische resultaten zal kunnen geven aan de deel ruimers. Deze voordeelen, gevoegd bij het belang dat de ge meenschap heeft bij eene verho.oging van den lichame- lijken welstand van het opkomende geslacht, doet B. en W. deze zaak met ingenomenheid' begroeten en geeft het college de vrijheid den Raad! in overweging te geven door het. toekennen eener jaarlijksohe sub sidie het in het leven roepen van eene dergelijke volksklasse door adressant mogelijk te maken. Zij stellen den Raad voor te besluiten: aan den heer L. A. Wouters, leeraar in de gym nastiek aan de R. II. B. S. alhier, tot wederopzeg- gens, uit de gemeentekas eene jaarlijkscho subsidie te verleenen van 150 voor eene door hem op te richten L olksklasse voor gymnastiek in deze gemeente, onder do navolgende voorwaarden: a. dat het gymnastiekonderwijs zal worden gegeven in een daartoe geschikt lokaal gedurende minstens 2 uren per week; b. dat^ het onderwijs kosteloos worde gegeven aan on- en minvermogenden der gemeente, die zich daar voor aanmelden; c. dat jaarlijks in de maand Januari aan Burge meester en Wethouders verslag worde gedaan omtrent de leerlingen, die kosteloos onderwijs hebben ontvan gen in het afgeloopen jaar eni van de resultaten van het onderwijs. GEBRUIK VAK ALCOHOLHOUDENDE DRAN KEN OP AANBESTEDE GEMEENTE-WERKEN. In verhand met het adres d.d. 21 November van het Hoofdbestuur van de Nedarlandsche Vereeniging tot. Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, goedge keurd bij K.B. van 4 April 1844, No. 62 stellen B. en W. den Raad voor te betluiten: dat in de bestekken van uit te voeïen gemeente werken voortaan de bepaling zal worden opgenomen, dat het gebruik van sterken drank op de in die be- j stekken bedoelde werken streng verboden is en van dit besluit mededeeling te doen aan 't Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken als beschikking op zijn adres d.d. 21 November j.l. BOUWTERREIN TUSSCHEN' KENNEMERSIN- GEL EN WESTERWEG. De N. V. Alkmaarsche Exploitatie Maatschappij al hier, heeft zich onder dagteekening van 14 November j.l. tot den Raad gewendi met een adres waarin wordt gezegd, dat het bekende bouwplan in uitvoering is ge bracht en bijna alle straten aan dé Gemeente zijn overgedragen; doch dat bij bebouwing van dit stads gedeelte gebleken is, dat liet. wenschelijk is de ont worpen straat V-K te laten vervallen, daar deze straat een doodloopend gedeelte zou blijven, dat niet strekken zou tot verfraaiing van de omgeving, welke er door gebaat zou worden wanneer de ruimte tus schen do huizen, bewoond door de heeren Iloutkooper en den Boesterd, werd volgebouwd, verzoekt adressan- te good te keuren, dat de geprojecteerde straat, op de oorspronkelijke teekening aangemerkt met V-K, ver valt, zoodat zij van den aanleg VRn die straat wordt ontheven. De hier bedoelde ontworpen straat zal de verbin ding vormen tusschen het westeinde van de Nassau- laan en het Nassauplein met, de Lindenlaan ter hoog te van de Akerslaan, waardoor een meer directe ver binding zal worden verkregen met den Westerhout. Waar deze straat deel uitmaakt van het vastgestel de plan van uitbreiding der gemeente, wil het B. en W. voorkomen, dat op het verzoek niet kan worden in gegaan, zoolang dat plan niet gewijzigd is en dat voorts alleen wijziging in bedoeld plan behoort to worden aangebracht, wanneer die wijziging tevens eene verbetering medebrengt. In de toekomst zal ech ter blijken dat de ontworpen verbindingsweg niet overbodig is, ook al zal voorloopig deze straat geen uitweg krijgen op de Lindenlaan en alzoo een doód- loopend gedeelte vormen: Zij stellen den'Raad voor te besluiten: aan de N. V. Alkmaarsche Exploitatie Maatschap pij alhier, als beschikking op haar.adres d.d. 14 No vember j.l. te berfehten, dat. haar verzoek om de ge projecteerde straat op de oorspronkelijke teekening aangeduid met de letters V-K, te doen vervallen en haar alzoo van den aanleg van die straat te ontheffen, niet voor inwilliging vatbaar is. VOETBAL. Alcmaria Victrix IR. A. P. I 21. Teil aansehouwe van zeer veel publiek heeft Alcma ria Zondag haar laatsten thuiswedstrijd voor de com petitie, welverdiend met 21 gewonnen. Het terrein was uitstekend bespeelbaar, ondanks de sneeuw en don regen der vorige week, wat zeer zeker bijzondere vermelding verdient, Alcmaria verscheen met een zeer goed' elftal. Het samenspel wilde echter in de eerste helft niet- vlotten, doch na de rust heeft het geheele elftal uitstekend ge speeld en door vurig, doortastend! spel een 16 ach terstand veranderd in een 21 overwinning. De zonderlinge beslissingen van den scheidsrechter, die dikwijls het karakter van partijdigheid droegen, wekten nlgemeene ontstemming. De buitenspelregel was ook nu weer het groote struikelblok. De toss. werd do,or Alcmaria verloren. Zij trapte tegen den zwakken wind in af en direct volgde een aanval van den links buiten, die echter afgeslagen werd en gevolgd door een zeer gevaarlijke doorbraak van Herekenrath, even eens zonder resultaat. R. A. P. hield het beste van het spel en bijna voortdurend werd er op Alcmaria's helft gespeeld. De verdediging en keeper redden ech ter telkenmaal uitstekend. Eenmaal wisten de Am sterdammers te doelpunten. Na handig spel van den rechtsbinnen, kwam de bal voor de goial, eenig' heen en weer getrap volgde en het leder rolde in 't doel. R. A. P. leidde met 10 en wist die leiding tot rust te behouden, ofschoon enkele uitstekende uitvallen van Alcmaria, geleid door den rechtsbuiten, het R. A. P.-doel danig in gevaar brachten. De middenvoor lóste een tweetal schoten, waarvan het tweede door den Amsterdamschen keeper al vallende schitterend werd gestopt, wat hem luid applaus bezorgde. Weldra was het rusten. Vol moed werd de tweede helft begonnen. Het spel van Alcmaria werd steeds beter en weldra had zij het spel in handen. De gang kwam er goed' in en na uitstekend spel der voorhoede, wist de middenvoor met een onhoudbaar schot in den hoek den stand ge lijk le maken. Een luid gejuich der talrijke Alcmaria- supporters brak los en onder luide aanmoedigings-" kreten ging Alcmaria weer tot den aanval over met het gevolg dat de linksbinnen weldra den bal in 't net deponeerde. De scheidsrechter kende dit punt we gens buitenspel niet toe, welke beslissing ook volgens de spelers, beslist onjuist was. Doch spoedig had de zelfde speler het genoegen opnieuw den bal keurig in 't doel te plaatsen en dit winnende punt deed een nog luider gejuich losbreken dan de eerste maal. De R. A. P. supporters zaten verslagen te kijken. Alcmaria had nu de smaak duchtig te pakken en een paar mooie doorbraken van linksbuiten en middenvoor volgden. De spelers schenen nieuwe kracht gekregen te hebben. De rechtervleugel leverde nu uitstekend samenspel en de rechtsbuiten loste tweemalen een prachtschot op doel, waar echter een uitstekende doelman stond om het te retournéeren. R. A. P. spande ook nog eens alle krachten in en werkelijk dc Amsterdammers kregen een prachtkans voor den gelijkmaker. De keeper liep uit, werkte den bal slecht weg, waarna een schot op 't leege doel volg de. De back kopte hem uitstekend) weg, trapte hem daarna in de lucht en vlug was nu de keeper ter plaat se om den uit de lucht vallenden bal op te vangen en weg te werken. Herekenrath beproefde enkele malen door te breken, doch zonder succes. Weldra kwam het einde en was de overwinning met- 21 voor Alkmaar. R. A. P. komt hierdoor vaster op de laatste plaats. Over het al of niet spelen van degradatiewedstrijden van de Laatste in afd. C, na het uittreden der Adel borsten, zijn de meeningen verdeeld. In de verslagen over de Bestuursvergadering staat van niet, in de off. aiededeelingen van wel. Spoedig hopen wjj de defini tieve regeling mede te kunnen deelen. Thans over de spelers het volgende: Bij R. A. P. waren keeper, linksback, rechtsbinnen, linksbuiten en centrehalf zeer goede spelers. Het spel was- in de tweede helft wat minder dan in de eerste. Bij Alcmaria juist andersom. De tweede helft was uitstekend. De keeper was betrouwbaarder dan veer tien dagen geleden. Hij verdedigde zijn doel goed. De backs waren heel goed. Speciaal van der Oord heeft uitstekend spel te zien gegeven. De half linie goed, met de centrehalf in de eerste helft de zwakste. De voorhoede verdient een woord van hulde voor haar mooi spel na de rust. Aan de leden en donateurs, die plan hebben den Holland'Engeland! wedstrijd! op 24 Maart in den Haag bij te wonen, zij medegedeeld, dat zij tot 12 Febr. bij den secretaris van Alcmaria kaarten kunnen bestellen, mits vergezeld van het bedrag. Zitplaatsen kosten 2 Va of 2 gld. Staanplaatsen 75 en 50 cent. „DE DAGERAAD." Voor de afdeeling Alkmaar van bovengenoemde vereeniging sprak de heer dr. J. Rutgers van 's-Gra- veuhago Zondagmorgen in de tuiuzaal der Harmonie over „Liefde en Huwelijk." Wijzend op de vaak te constateeren tegenstelling tusschen engagementstijd en dén tijd van het huwe lijk, begon spr. met op te merken, dat daar, waar een vereeniging gebaseerd is op de onderwerping van de eene partij en overheersching van de andere, geen ge luk kan zijn. Is, vroeg spr., die heerschappij van den man en die onderdrukking van de vrouw, iets dat ligt in de natuur van beiden; is het iets onvermijdelijks? Of is het door economische toestanden zoo geworden, zoodat we er weer af kunnen? Volgens de oude, geschreven, geschiedenis, is het altijd zoo geweest, dat de man de baas was. Doch de geheele ontwikkelingsgeschiedenis! leert anders. Bij de lagere diersoorten, waar het wijfje vaak grooter is dan het mannetje, zien we dat dit grootexe lichaam de vrouwtjes geen aanleiding geeft tot machtsmis bruik. Het mannetje is de aanvaller, het wijfje moet over vallen worden. Eerstgenoemde moet lokmiddelen gebruiken, om het wijfje gewillig te maken, daardoor is hij bij de hoogere diersoorten de sterkere geworden. Zoo is het ook bij den mensch. Vroeger was het hu welijk een vriendschappelijke verhouding. Al' de toen bestaande vormen van huwelijk zijn bij den mensch verdrongen door het geweld van den man. Het werd gemakkelijker gevonden vrouwen te veroveren, dan s. v. p. te moeten spelen. Dit was het roofhuwelijk, het huwelijk met vaderlijke macht, de vrouw was op gesloten in het huis van den man. Het roofhuwelijk werd lastig op den duur, het leidde tot allerlei ruzies en veoten en het gevolg was het ontstaan van het koophuwelijk. 't Was voor deu man echter voordeeliger geschen ken te geven, een nieuwe vorm het geschenkenhu- welijk ontstond. Toen werd de man zoo listig, dat hij de geschenken niet gaf aan do ouders, maar aan de bruid, dan kreeg hij ze weer mee bij het huwelijk. En thans wordt geld toegegeven, de. bruidschat, de helft der huwbare vrouwen blijft ongehuwd, met geld toe, kun je ze nog niet kwaad. Hoe komt het, vroeg spl"., dat in het verloop der eeuwen de waarde van de vrouw is gedaald? Het eerst wenschte spr. een blik te weipen naar de hooge re kringen. Oorspronkelijk werkten man en vrouw even hard. Na het roofhuwelijk werden sommige vrouwen, de favorites, uitgezonderd van den arbeid. Dit werd het ideaal der vrouwen. Vooral' in de hoo gere klassen werd het ideaal zoo weinig mogelijk te doen! Overal waar vroeger het bedrijf van d'e vrouw was, is do laatste 25 jaar dé arbeid! weggevaagd. Er komt echter een andere geest. Jonge meisjes worden er op voorbereid, dat ze bij eventueel niet-trouwen, den kost kunnen verdienen. Nu komt echter de oppo sitie t :i de tegenstand. Het clericalisme wil dé vrouw terugdringen tot liaar oorspronkelijke slavernij. On gelukkig zijn er veel mannen, aldus spr., die het wel zoo gemakkelijk vinden de vrouw onderworpen te hou den en daarom samenspannen met de clericnlen. Een uitvloeisel van dezen zucht tot terugdringen der vrouw is liet wetsvoorstel om alle onderwijzeressen en ambtenaressen bij haar huwelijk te ontslaan. Op het gebied' van den fabrieksarbeid is men bezig alles te beknibbelen. Al die kunstmatige dingen zijn uit den booze, zei spr. Bij dé wetgeving moet een oogje in het zeil worden gehouden, dat de vrouw, die begint te ontwaken, niet teruggevoerd wordt in de oude slavernij. Bij het proletariaat had' de vrouw oorspronkelijk groote waarde, omdat ze kinderen ter wereld bracht (vechten, verkoopen), 't was een levenskwestie. Later was het nadeel, dat er moeilijk werk voor de kinderen was te vinden. Het bewuste moederschap kan de vrouw weer in eero herstellen, zei spr. Het clericalis me doet hier met een schoonen schijn weer pogingen, om de menschen en speciaal de vrouw dom te houden. De domme vrouwen zijn steed's de steunpilaren dor kerk geweest. De vrouw kan meehelpen de overwinning te verove ren in de maatschappij, ze meet vrij staan naast den man. Vroeger was het huwelijk heelemaal kerkelijk, het tegenwoordige burgerlijk huwelijk is het vermomde kerkelijk huwelijk, man en vrouw kunnen slecht van elkaar af, behalve in eenige uitzonderingsgeva len. Jongelui moeten zelf de condities weten, waaronder ze willen trouwen, dan kan er eerst met recht sprake zijn van een burgerlijk huwelijk. Blijft de tegenwoor dige regeering aan het roer, dan zal er een regeling komen, die scheiding verbiedt, zelfs als, beide partijen willen. Bestaat er kans op verwildering op zedelijk gebied, wanneer ieder ten opzichte van hot huwelijk voor zich zelf kan beslissen? Spr. dacht van niet. Het huwelijk moet zijn een daad van vriendschappelijke liefde. De vriendschap onder vrienden staat ook niet op het stadhuis genoteerd. Loopt er een verkeerde onder, dan wordt hij spoedig genegeerd, liet. kwaad' straft zichzelf. Zoo zou, bij het vrij zijn der menschen, het huwelijk in overeenstemming zijn te brengen 'me.t de liefde. Wanneer thans man en vrouw 25 jaar ge trouwd zijn, wordt de vlag- uitgestoken, maar er moet niet gevraagd worden, zei spr., wat er in die 25 jaar al voorgevallen is; wanneer man en vrouw 25 j'uar bij

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1