DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 10 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 WOENSDAG 22 JANUAftI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0t80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hondenbelasting. Engelsche Brieven. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAARSC COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in berinnering, cl!at volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de hef fing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, be zitter of houder van een of meer aan de belasting on derworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 111 JANUARI ten kantore van den gemeente-ontvan ger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige -on der teekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd! het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 21 Januari 1913. (Nadruk verboden). Londen, 20 Januari 1913. lu één opzicht zijn de Engelschen verschillende na ties voor, en wel in zooverre, dat zij het kaai-werkers- argument, genaamd „duel,'' hebben afgeschaft. Men hoort wel eens van uitzonderingen op dezen regel door 't gezond verstand voorgeschreven, doch die zijn zoo gering in aantal dat ze enkel den regel beve-sti gen. Ik dacht aan dit anachronisme iu manieren, toen het publiek gerucht melding maakte van uitdagingen gewisseld of geopperd' tusschen het nieuwe staats hoofd waarvan de Fransche Republiek zich heeft voorzien, deu heer Poincaré en den heer Clemenceau. De eenigen hier te lande die zich het langst- hielden aan dit versleten middel om te bewijzen dat- tweemaal twee vier of vijt is, wareu de Ieren en ik herinner me hoe, een jaar of dertig geleden, een Iersch afgevaar digde, vriend van Parnel, erg gauw met zijn pistolen m de weer was. Deze heer „The O'Gorman Mahon" Precies* een figuur uit Lever's amusanten roman „Charles O'Malley," die, naar men- weet, speelt in den tijd van Wellington en Napoleon I. En men zegt d!at de heer O'Kelly, die nu nog in het Lagerhuis zit, in die jaren den toenmaligen minister van Ierland, Forster, heeft uitgedaagd. Doch Forster, die trouwens een Kwaker was, nam eenvoudig geen do minste notitie van de invitatie, zooals hier trou wens tegenwoordig elk verstandig en beschaafd mensch doet, die achting heeft voor zichzelfen voor zijn tegenstander, waar dit kan. Trouwens, het is bekend) dat de hert-og van Welling ton en Lord Winchilsen geduelleerd! hebben en Thackeray s Vanity Fair, dat ook in die dagen speelt-, kent het duel ook. Doch het is nu volslagen ondenk baar, dat bijvoorbeeld een verwoed conservatief edel man als Lord Win ter ton een ultra-rood medelid als John V ara zou mviteeren op „pistolen voor twee per sonen, met koffie toe." Dit neemt- niet- weg dat de heeren afgevaardigden hier te lande geen blad voor den mond nemen. De eerste minister, Asquitb, zijn collega voor financiën, Lloyd George, en dm voor marine, Winston Churchill zyn m den loop der jaren uitgemaakt voor ongeveer „alles wat leelijk is," terwijl, beide laatstgenoemden ten minste, hun aanvallers niet sparen, al worden ze nooit grof en al schelden ze niet voor: „verraders, Judas, dief, windwijzer, lafaard," en zoo voorts, zoo- \5e 21 z vaak genoeg hooren noemen, Men zal zeggen dat scheldwoorden ook kaaiwerkers argumenten zijn, doch zóó onzinnig als vechten is schelden in geen geval. En in den strijd tusschen politici zijn geest en vernuft tegenwoordig wapenen die veel nlgemecncr gewaardeerd worden dan pistool en degen. herinnert zich bijvoorbeeld de wisseling van beleefdheden tusschen wijlen Kiderlen-Wachter en Lambon, toen hun strijd over Marokko uitgestreden was De Duitsche minister zond den Franschen ge- TlïVme> hf 0pschrift: "A mon oher ami et terrible adversnire," terwijl Cnmbon den ander de zuno zond met: „A mon terrible ami et, cher adVersai- re er op. T'f,°W°k onjPer8'etelijk liet- korte duel tusschen T m Healy, een lerscho Home Ruler, die in 't Lage" fWr, genn partlJ bohw)rt- doch, evenais wijlen Groen van Pnnsterer was. een eonlteg is. De W George was met 'n hartstochtelijk, vurig het-oog bezig en midden daarin roept Healy met snijdend, kil sar casme: „In elko partij zijn fanatieken." „Zelfs in een partij van één" antwoordt George: en Tim boog even, alsof hij zijn tegenstander wou toeroepen: „touché." Doch, al vechten Engelsche staatslieden eu anderen dan niet, hier staat- tegenover dat ze 't wedden niet kunnen laten. Zoo is er ook gewed' tusschen een der vice-ministers en een jong* liberaal afgevaardigde. De minister beweerde dat het Home Rule-óntwerp (zelf regeering aan Ierland)) ten slotte met een meerder heid van 110 stemmen zou worden aangenomen. Als de meerderheid grooter bleek, zou do minister voor el ke sfem 1 pd. st. 12) krijgen, was ze kleiner dan zou elke stem minder hem dat. bedrag kosten. 't Geheele Lagerhuis had! natuurlijk van de wed denschap gehoord en het amuseerde de leden niet wei nig, dat Donderdagavond do meerderheid) precies 110 bleek te wezen. Toch loopt de minister nog gevaar dat hij, ten minste, 1 pd. st. moet missen, wijl één der conservatieve tegenstemmers niet meegeteld) is. Om te laten begrijpen hoe -d.it mogelijk is, moet ik even uitleggen hoe het stemmen in 't Lagerhuis ge beurt. Als de stemming begint, verlaten de leden de zaal. De voorstemmers gaan naar de zaal. De voorstem mers gaan naar het „Ja-vertrek," „the Aye Lobby," de tegenstemmers naar den „Neen-vertrek, „the No Lobby." Bij de deur van elke Lobby staan de „whips'', de leiders der partij; in dit geval dus: do ministerieele „whips bij de deur der „Aye Lobby", de conservatie ve of unionistische „whips" bij die - der „No Lobby." Zij hebbeu de lijst der leden iu hun hand' en schrappen elk lid aan dat binnenkomt. Nu was eeni der voornaamste tegenstanders van Home Rule, al pratend met 'n vriend, de „Aye Lob by" binnen gewandeld, De' ministerieele „whips' schrapten zijn naam dus maar niet aan. En voor de. stemming of het binnenwandelen der Lobby afgeloo pen was, ging hij er ook weer uit, de „No Lobby' binnen. Zijn „whips" dachten echter, dat hij er a was geweest en schrapten zijn naam ook niet aan. Zood'oonde heeft hij tweemaal gestemd, zonder evenwel te zijn meegeteld] en die fout is later hersteld, zoodat de meerderheid feitelijk 109 is geworden, daar, tot -nu toe althans, geen der ministerieele leden is ontdekt, die- buiten de telling is gebleven. "S oorloopig- heelt de aanneming van het Home Ru- le-ontwerp door het Lagerhuis nog weinig aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. Hier te Londen was Donderdagavond! zoo goed als niets te zien, op een honderd of wat betoogera na, die voor een der con servatieve clubs „the Constitutional", in Northumber land Avenue, naast- het Grand Hotel en tegenover Hotel Victoria, demonstreerden. Daar er minstens twee jaar moeten verloopen, voor het ontwerp voor den laat&ten en derden keer door het Hoogerhuis kan worden verworpen het krijgt dan de Kon. goedkeuring, ook al stemmen de Lords het af zal tegen: dien tijd het beetje opgewonden heid, dat er nu nog leeft in het- conservatieve Lon den, wel geheel' en al verdwenen zijn. En ook de Pro testantsche Ieren in Noord-Oost- Ierland zullen we, geen kans zien twee jaar lang woedend genoeg te blij ven, om dan- te gaan burgeroorlogen. In een der bladen, de „Evening Standard and St James/ Gazette" is een plaatje afgedtukt, voorstellen- cU? II. M. Koningin ilhelmina in hare arreslede. Er schijnt in Nederland dus voldoende sneeuw te liggen om dat vermaak mogelijk te maken. Hier te Londen hebben we tot nu toe sneeuw noch ijs gezien. 'tWeer blijft over 'fl algemeen zahht-, al verdwaalt nu en dan een enkele koude dag hierheen. We genieten op zoo'n dag vau^ onze parken, waar de vogels zingen alsof ze midden in de lente zijn. Nu en dan krijgen we een poging tot mist-, die op zijn langst na een halven dag wordt opgegeven. Doch we hebben veel regendagen eu dan bespeuren we, dat er zoo weinig „taxi's" rij- - - - - "VI, Ai IU A X Q 1 IJ - P0 der chauffeurs heeft ongeveer gestaakt en 5 a 6000 auto's minder op straat is natuurlijk las- tig. Doch het publiek trekt er zich niets van aan. zoolang het niet regent en vooral niet als het droog is, wanneer 's avonds de- theaters en concerten uit gaan. Regent het dan, dan is 't onaangenaam, om dat dan alle omnibussen dadelijk vol' zijn, terwijl niet iedereen vlak bij n station van een ondergrondschen spoorweg woont. TWEEDE KAMER. De voorzitter en de minister van binnenlandsche zaken herdachten gisteren zooals we reedis meldden ■het overlijden van den minister van justitie, toe spraken, welke door de leden der Kamer staande aan gehoord! werden. Bij de verdere behandeling der Staatsbegrooting besprak de heer S c h a p e r (S. D. A. P.) de slechte positie van verpleegsters en verplegers, de heer van teamel (u.l.) bepleitte unificatie van de verouderde sanitaire wetgeving. De heer Ketelaar (V. D.) verzocht de regee- nng haar steun te verleenen aan de vacantiekolonies. De heer de Kanter (U. L.) wees op de wen- schelijkheid tot verhooging- der rijksbijdrage iu de os en van verpleging van behoeftige krankzinnigen. Voor de minder welgestelde gemeenten is deze zaak J bijzonder van groot belang. Spr. diende een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt dat los van de regeling der financieele verhouding tusschen rqk en gemeente, de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen voor aan hot. rijk, te komen Pr0rl"Cle cn /s aan de gemeente belmoren Eenige kleine wetsontwerpen werden daarn» »o»«I- gokeurd. In de avondvergadering werd voortgezet de beraad slaging over de Begrooting van Koloniën voor 1913 en over de daarbij aan de orde zijncle suppletoire Su- rinaainsche Begrooting voor 1912, betreffende de op richting van de Surinaamsche Cultuurbank. De minister van koloniën betoogde, dat van de schending van het octrooi der Surinaamsche Bank geen sprake is. liet, totstandkomen der Bank is een levensbelang voor do kolonie. Bij het verdere debat stelde de heer va n Vee (C. II.) een motie voor, waarin de Kamer als haa oordeel uitspreekt, dat duidelijk moet blijken, dat op het octrooi der Surinaamsche Bank geen inbreuk wordt gemaakt eu het besluit wordt voorgesteld, om do behandeling van het wetsontwerp te verdagen. Over de motie, welke door den. minister ont raden werd, zal Donderdagavond' gestemd worden. MINISTER L. REGOÜT. Uit zeer goede bron verneemt „Het Centrum", dat E. Exc. L. Regout, minister van Waterstaat, hoe ook de verkiezingen zullen uitvallen, hij het einde der loo ipende parlementaire periode zijn ambt zal neerleggen TEGENSPRAAK VAN DEN HEER ROOD- HUIJZEN. Vaar aanleiding van de mededeeling van een der afgevaardigden naar de vergadering van den Provin cialen Bond van R. K. Kiesvereenigingon in Noord- Hollaud, als zou de heer Roodhuyzen dezer-dagen bij het hoofd eener Christelijke school in de Haarlemmer meer geweest zijn, met. den voorslag dat de anti-revo lutionairen een -eigen eandidaat zouden stellen, die dan door de vrijzinnige concentratie zou worden ge steund, met het doel om den katholiek te wippen, schrijft de heer Roodhuyzen aan „de Maasbode": _,,Ik weusch, dat uwe lezers weten zullen, dat deze afgevaardigde de meest onbeschaamde leugenaar is, dien ik ooit ontmoette. Ik tart- hem om zijne woorden waar te maken; niet alleen dat ik niet im Haarlem mermeer geweest ben, maar ik ken daar geen Christe lijk schoolhoofd, en denk niet aan dergelijke onzinni ge voorslagen." Gemengd) nieuws. MINISTER REGOUT ALS SUBS.-OFFICIER VAN JUSTITIE. In het Utr. Dagblad' wordt in herinnering gebracht een requisitoir vau wijlen dén heer Regout als sub stituut-officier van justitie te Amsterdam. Het was een requisitoir tegen eeu joingen ke rel, diie vo:or moord! terecht' stond' en ondanks verplet- telende getuigenverklaringen pertinent en cynisch alle schuld! ontkende. Aan het einde van z'n ei.sch gekomen, richtte de officier zich tot den beklaagde, terwijl het doodstil werd' in de volle zaal: „Mijnerzijds heb ik getracht- L tot inkeer te brengen; ik heb met L gesproken in de eenzaamheid! van Uw cel, ik heb L bij dag opgezocht en ik ben des nachts bij U ge weest, ik heb gedaan, wat ik doen kon en mocht, om in U nog een sprankje van bet-er-leven te ontdekken en het te mogen aanblazen tot Uw welzijn. Gij hebt met gewild'; berouw hebt ge niet willen t-oouen eu even onverschillig als- ge waart jegens mij, zijt ge ge weest jegens de rechters, die weldra over U zullen vonnissen. Maar voor en aleer zich de gevangenis deur wellicht voor goed' achter U sluit, wil ik nog een poging wagen, de laatste die ik doen kan. Ik roep U, jonge man, met een leven dat zoo anders had' kun nen wezen, maar dat nu reeds verwoest is en vergooid, ik i ovp L' het beeld' L wer Moeder voor oogen -en hoop, dat haar aanblik in U zal kunnen wakker-roepen, wat i k niet in U heb vermogen te wekken." Hier zweeg Regout. Men kon 'n speld' hooren val len. De geheele zaal was in spanning. De beklaagde keek den officier aan, wiens blik onafgebroken op 'm had gerust. De jonge man barstte in snikken uit en bekende het misdrijf, waarvoor hij terecht had ge staan. W ie mr. Regout aan de Amsterdamscho Rechtbank heeft gekend, zal hem niet spoedig kunnen vergeten, lij was een officier iu wie-n het menschelijke mede- gevoel nooit onderging en die het zich als een dure plicht beschouwde iu den beklaagde- ook nog- iets an ders te ontdekken dan het misdadige alléén. Zoo kwamen de-verdachten bij hem in het volle licht te f*?,?.1.1' zou word'en recht ged'aan naar eisch en billijkheid'.^Daartoe sprak hij met de beklaagden tij dens het voor-onderzoek en bracht hij bijeen, wat naar zijn meening- kon dienstig zijn in hun belang. En me nige veroordeelde zal in de gevangenisstilte tot- de ei kenning zijn gekomen, dat tegenover hem stond! een justitie-ambtenaar, die opkwam voor het onverbidde lijke recht, wiens verschijning misschien stroefheid deed vreezen en meedoogenlöoze hardheid, maar 'wiens inborst was vol piëteit voor den gevallen medemensch, en die alzoo verstond! aanleiding en omstandigheden tot de misgreep en voelde wat er omging in het ge moed van hem of haar, die den zwaren gang deden ter rechtzaal henen. Daarbij welwillend jegens ons, journalisten, van wie hij begreep, dat zo voorlichting behoefden voor een goede vervulling van hun vaak zoo moeilijk werk, Regout beeft ons altoos geholpen, zoo veel hij kon, appreeieeren als hij, deed ons- streven om binnen bescheiden grenzen te schrijven wat ge schreven kon worden. Wij, die zoo dikwijls het te gendeel in deze kringen ondervinden, mochten in mr. Regout een autoriteit waardeeren, die de verslagge vers hielp, voor zoover hij d'it als als justitieel ambte- naar vermocht te doen. Hem zij daarvoor een woord van hulde gebracht. 1 EEN EIGENAARDIGE KWESTIE. De N. R. Ct, noemt als staaltje, dat in sommige gedeelten van Amsterdam zonderling is gebouwd, het volgende: De perceelen Lange Lei d.se hedwa rast raat 180-182 werden verkocht, teneinde, na slooping van de oude huizen, op dezen grond! twee nieuwe huizen te zetten. Vol moed! begonnen do sloopers d© pannen en spanten en latten van d'e kap te verwijderen, toen de eigenaar van het belendend® perceel, no. 184, hierte gen bezwaren inbracht, Hset bovenhuis van dit per ceel no. 184 heeft n.l. een kamer in no. 182, zoodat de bewoners hiervan hun diak zagen wegnemen. Er werd zelfs al over. gedacht hun eenige bedekking, den zoldervloer, te sloopen. Het zal er nu om gaan aan wie het kamertje toebehoort, aan dengenen, die ja renlang huur van deze woning heeft ontvangen, of aan den eigenaar van den grond, waarboven het zich bevindt. 11. en W. van Amsterdam hebben een foto grafische opname van den toestand laten maken. INBREKERS. De vorige week deelden we mede, dat in 1912 iu den Haag niet minder dan 800 fietsen zijn gest-olen. Op rijwielen beluste inbrekers zijn in de residentie weer aan het werk geweest. Een bewoner van de Bilderdijkstraat was 's avonds bezig zijn fiets schoon te maken die achter in d'e gang- stond, toen hij plot seling de huisdeur hoorde opengaan. Hij liep naar voren en stond voor twee mannen die blijkbaar met een valschen sleutel waren binnengekomen. Op zijn vraag, wat zij daar moesten, ging het tweetal aan den haal. Het gelukte hem echter er -een te grijpen, die door hem aan de politie werdl overgeleverd. De andere ontkwam. De aangehouden inbreker had' te voren nog- een bos sleutels in het water geworpen, waarnaar door de politie wordt gedregd. DE KINDERMOORD TE LEIDEN. Het blijkt telkens opnieuw, aldus schrijft die Tel., in welk gevaar kleine jongens in Leiden hebben ver keerd door het verdwaasd! optreden van den jongeling, die Vrijdagavond' kindennoord pleegde. Zoo heeft hij een dag te voren zich nog met een knaapje in de stil le laantjes van Poelgeest begeven en had een bijl uit het, pakhuis van zijn vad'er meegenomen. Daar wilde hij den knaap mede te lijf gaan, die echter schreeu wend wegliep en ontkwam. Na den moord h.ad hij zich daarover tegen zijn broeder uitgelaten, die daar aan echter geen geloof sloeg. De vader van den moordenaar heeft den ouders van het vermoorde kind een voorloopig- maandgeld toegezegd. INVAL IN EEN BOEKWINKEL. Maandagavond heeft d'e Justitie een inval gedaan in den boekwinkel „Insulinde" te Amsterdam. De substituut-officier van Justitie en de rechter-commis* saris, vergezeld van een dlrietal rechercheurs, stapten den winkel binnen en begonnen onmiddellijk den ge- heelen voorraad) te doorzoeken. In het geheel werden op grond1 van art, 240 van het Strafwetboek, dat o.ro. verbiedt „het in voorraad' hebben van eenig voor du eerbaarheid aanstootólijk geschrift, waarvan hij deu inhoud kent, een 25-tal boekeu in beslag genomen. Van den winkel begaf de Justitie zich echter naar het, magazijn. Daar werden nog ongeveer 750 soort gelijke boeken gevonden. De meeste van de in be slag genomen boeken zijn getiteld „Venuskinderen," terwijl er ook enkele Duitsche werkjes bij wareu. VARKEN ALS HUISDIER. Men schrijft uit Heumen aan „Het Centrum": Dat met een varken nog wel iets meer is aan to vangen dan alleen vetmesten, slachten en verorberen, blijkt uit het volgende feit-: Eeu landbouwer alhier is in het bezit vau een speenvarken, in deze omgeving beter bekend onder den naam van „lepkeut-je." Dit- „keutje" verkeerde vnn^ af zijn geboorte dagelijks onder de huisgenooten en in voor en achterhuis en deelde alzoo met de be woners het huiselijk verkeer. Door de zorgen en les sen van den eigenaar heeft 't varkentje het thans reeds zoover gebracht, dat het kan opzitten eu pootjes geven. Bij de kachel staat een maindje, bet- rust- on nachtverblijf van krulstaartje. Begint zijn maag te jeuken of ziet het de huisge- nooten aan den disch, dan zet het zich als een hondjo bij de tafel neder, een bedelende houding aannemen de. Krijgt knorrepot achterlast, dan gaat het, even als ieder welopgevoed' huisdiertje, naar het achter huis. Belet in zulke omstandigheden een gesloten deur den toegang dan blijft het met een smeokend sum it je zoolang hier voor staan, tot voor krulstaartje wórdt opengedaan. UIT SCIIOORL. Dat in deze gemeente veel gebouwd is en wordt, bewijst wel het volgende: Niet minder dan 14 gebou wen zijn hier verleden jaar verrezen, waarvan eenige nog in wording; terwijl nieuwe planmen in voorberei ding zijn. Ons dorp belooft, meer en meer een plaats te worden voor bouwondernemers, zoowel door zijne schoone ligging als door de vele aanwezige bouwter reinen. UIT SOIIERMER1IORN. De vereeniging „Steun bij ziekte" mag- zich in voortdurenden bloei verheugen. Gedurende het jaar 1912 bedroegen hare ontvangsten 290.99, hare uit gaven^/ 148.24, zoo.lat. het batig saldo bedraagt J 112.(5, dat vermeerderd met het saldo van vorige ja ren (7812.08°) een bedrag vormt van 954.83°. Do vereeniging bestaat- uit 40 leden en 35 begun,ri gors. De aftredende leden van het bestuur, de heeren .1- Mulder, H. Smit en J. Koster zijn allen herkozen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1