svi ïETIWi HY 101 LET ZE EP STADSNIEUWS. LOOP DER BEVOLKING VAN DE GEMEENTE ALKMAAR. Trekking van heden. 5e klasse 3e lijst. No. 2791 f 1000. Nos. 6068 8869 en 15562 elk f 400. Ros. 4464 7287 9u55 9974 10928 12466 16052 16755 16960 17675 19310 en 20683 elk f 100. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. HIIJilllUMMnlMI :IIM DUMANTÊN-SMDKKELAAR GEARRESTEERD. Raar uit Rieuw-York geseind wordt, lieofb de poli tie aldaar eeu man gearresteerd, die aan liet post kantoor naar een .pakket uit Amsterdam vroeg, dat bij opening voor de douane een schilderijlijst bleek te bevatten, waarin diamanten waren tot een waarde van 50.000 verborgen. Op de verdenking van ontdtiiking der inkomende rechten deed de politie een huiszoeking in het kan toor van den arrestant, waarbij zij beslag legde op diamanten voor een waarde van 150.000. Men gelooft, dat hiermede de laatste smokkelarijen van diamanten ter waarde van f 480.000 tevens is op gehelderd. PARTIJLEVER TE NOORDWIJK. In Roordwijk, waar den laatsten tijd do partijgroe- peering Roomsch tegen niet-Roomsch is, wordt nu reeds van niet-Katholieke zijde gepoogd, invloed! te oefenen op de Raadsverkiezingen. Raar „Het Huisgezin" verneemt, heeft dezer da gen de burgemeester, graaf Van Limburg Stirum, onderhandelingen geopend! met d'e reeders en schip pers van een 20-tal loggers, ten einde te bewerken, dat de schippers en matrozen, die anders altijd ter haringvang-st zijn, in den zomer van dit jaar kunnen meestemmen bij de periodieke Raadsverkiezingen. Graaf Van Limburg Stirum garandeert elk vaartuig, waarmee gecontracteerd! wordt, een vangst van 2750 wel te verstaan gedurende de eerste reis, dip reeds be gin Mei zal moeten aanvangen, wil ze half Juni ge ëindigd kunnen worden. Voorts wil do graaf aan el- ken Noordwij kschen matroos, die op zoo'n „contract- logger' monstert, 15 extra monstergeld geven. En de schipper, die zóó tijdig van de eerste reis terug keert, dat hij en zijn matrozen kunnen deelnemen aan de Raadsverkiezingen, krijgt 25 gulden voor eiken kiezer, dien hij op tijd aflevert. Wanneer het er werkelijk van komt, dat dergelijk contracten tot stand! komen, dan kan heb den graaf naar ruwe berekening' op veertig duizend gulden ko men te staan. KORTE BERICHTEN. Uit Batavia wordt geseind, dat houtdieven te Cberibon den boschopzichter Jansen hebben doodge schoten. Gistermiddag is bij de justitie te Almelo tele- graphisch bericht ontvangen, dat de vermoedelijke da der van den moord! op een vrouw te Denekamp in een Duitsche grensplaats is aangehouden. Iemand: te Zutphen ontving van een gevangene te Amsterdam een brief, waarin deze mededeelde, dat hij van een voormalig ingezetene van Zutphen, nog wel een vroegeren vriend van dengeen aan wien de brief gericht was, de inlichtingen had! ontvangen om „met succes" bij dezen in te breken. De gevangene had er geen gebruik van gemaakt. -Te Beerta is een auto in volle vaart gereden in het kanaal. De beide inzittende personen bleven ge heel ongedeerd, maar de auto, welke op het ijs bleef liggen, werd! grootendeels vernield'. Uit eern herberg te Hoensbroek werd tijdens de kermispret uit de gelagkamer circa 600 gestolen. -Ofschoon de ijsperiode slechts 4 dagen heeft ge duurd, zijn in Friesland toch op 20 pla-atsen hardrijde rijen gehouden, waarbij 700 aan prijzen is verreden. - Een commissie, bestaande uit 20 winkeliers, heeft te Leeuwarden een enquête ingesteld bij onge veer 700 winkeliers over de vraag: vóór of tegen wet telijke winkelsluiting. Het resultaat was dat zi-eb 532 winkeliers tegen en 112 vóór wettelijke winkel sluiting verklaarden, terwijl de overigen zich niet wenschten uit te spreken. Een koopman te Bocholt, die de straf had ontloo- pen, welke hem door een Hollandsche Rechtbank was opgelegd, werd vriendelijk uitgenoodigd een auto tochtje te maken. Te Dinxperlo ontpopte de gastheer zich als een Hollandsche rechercheur. De vorige burgemeester van een dorp in den Achterhoek had1 een zoontje, en het zoontje had1 een ezel. Jaarlijks stond! dan ook op de gemeentelijke statistiek: aantal ezels: 1. Toen de burgemeester het vorige jaar naar elders vertrok, maakte de secretaris de volgende aanteeke- ning op de statistische lijst: „Sedert, het vertrek van den vorigen burgemeester zijn hier geep ezels meer." Door den laatsten personentrein is Maandag avond te Winterswijk een vrouw overreden. Ze was terstond dood. Raar het Huis van Bewaring te Rotterdam zijn twee werklieden overgebracht wegens diefstal van. 25 petroleumvaten. De rechtbank te Arnhem veroordeelde de vrouw, die den moord te Wehl pleegde, tot 8 jaar gevange nisstraf. De eisch was, zooals we modedeelden, 12 jaar. Gisternacht is een jeugdig mijnwerker to Schaesberg onverhoeds aangevallen en met een mes zeer ernstig in den rug verwond. Knusieu en Wetenschappen. LIEFDADIGIIEID'SCORCERT. Een concert door een viertal stadgenooten gegeven ten bate van de commissie tot bestrijding der tuber culose, had zeer vele.n, al waren niet alle plaatsen bezet den 21sten naar de „Harmonie" doen gaan. En zeer zeker zullen zij hun gang niet betreurd heb ben, 1ste steunde men een sympathiek doel, 2de kon mon verzekerd zijn van de uitvoerenden iets goeds te zullen krijgen. Een liefdadigheidsconcert, dus, en daarom geven wij geen kritisch verslag, al kunnen de dames en heeren de toets der kritiek zeer goed door staan, maar, waar in dienst der liefdadigheid! in het openbaar gemusiceerd wordt, daar zwijgt de kritiek. Geuoeg dus, wanneer wij zeggen dat. het program ma, uit negen nummers bestaande, stukken inhield' van meerendeels beroemde, en anders bekende compo nisten, en dat het. door de afwisseling van ensemble- spel en solo's zeer aantrekkelijk was gemaakt. De „Hovelett.en" van Gade openden het concert en werden gevolgd door een aria uit „Samson en Dalila" van Saint Saëns en twee liederen „Komm wir wan- dein zusammen" van Peter Cornelius en- „Lied" van Zweers, door mej. Verweij gezongen, die in 't. bezit is van een zeer welluidende, ietwat donker getimbreerde mezzo-sopraan. Daarna speelde mevr. Leopold-Dra per de „Papillons" (Carnavalsschetsen) van Schu mann, op eene wijze die zoo juist de inhoud dier stuk ken naar voren deed komen. Vervolgens gaf de heer Maschliaupt twee violoncel-solo'si „Adagio" van Bargiel en „Gavotte" van Rameau en werd het eerste gedeelte van het programma besloten met „Chant Ilindou" van Bemberg voor zang, viool en klavier. Ra de pauze weer twee ensemble-nummers n.l. „Al legro con brio" en „Largo con espressione", beide van Beethoven, nog eens liederen en solo's voor violoncel, en ten slotte de „Serenade" van Widor voor trio, De uitvoering der ensemble-nummers gaf blijk van zorgvuldige voorbereiding en muzikale opvatting, de zangstukken van mej. V. voldeden zeer door de mooie stem en natuurlijke voordracht, de solo's van den heer M. verwierven eveneens die bijval die zij ten volle verdienden, en de heer Leopold maakte zich zeer ver dienstelijk door in de trio's de vioolpartij en de bege leiding der cel-solo's op het klavier te spelen. De solisten werden meermalen teruggeroepen en de dames hadden bloemen, de heer Maschhaupt een krans in ontvangst te nemen. Toegiftjes werden er ook gegeven. Mej. V. 'zong nog een aardig Hollandsck lied en het trio speelde de melodie in F. van Rubin stein als extra-nummer. Het concert heeft dus- volkomen aan het doel be antwoord en de uitvoerenden zullen ongetwijfeld door alle aanwezigen dankbaar herdacht worden voor het initiatief en voor hun muzikale prestatie's. De Bechstein-vleugel was door den heer Ypma gele verd. De liederen en de aria werden door mevrouw Leo pold begeleid. A. K. A. VAR EELDE, t Te Bloemendaal is gistermiddag- plotseling overle den de heer A. van Eelde, e. i., die gedurende vele ja ren aan ons blad als x-edacteur der schaakrubriek ver bonden was. Wij verliezen in hem een trouw mede werker, die door zijn groote schaakkennis, zijn uitge breide nationale en internationale betrekkingen op schaakgebied en zijn genoegelijken, vaak grappigen schrijftrant deze rubriek uitnemend wist te verzorgen en de belangstelling er voor gaande wiet te houden, Riet alleen echter aan onze courant, maar ook aan andere bladen en tijdschriften, waaraan hij medewerk te, en in de geheele schaakwereld zal het heengaan van den heer Van Eelde als een verlies warden be- treui-d. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Op uitnoodiging van de Hanze spx-ak gisteravond voor den Alkmaarschen Middenstand! in de zaal van mej. wed. Peperkamp de heer O. Barends van Arnhem over het onderwerp: „Oneerlijke concurrentie." De voorzitter van d'e Hanze, de heer T. van der Klei heette de aanwezigen welkom en dacht dat het een goed idee was om gebruik te maken van de gelegen heid, welke do regeering biedt om voorlichting te krijgen. Het onderwerp is actueel in verband! met de rechtzaak hier ter stede. De heer Barends drukte er zijn verbazing en spijt over uit, dat een dergelijke zaak als hier voorgevallen is nu opnieuw moet worden behandeld. Dit doet schade aan de groote zaak van de oneerlijke concur- rontie. De Officier van Justitie is een soort pleit bezorger voor de partij, die bestreden moet worden. Tot zijn eigenlijk onderwerp komend, wilde spr. eerst zeggen, wat hij onder eerlijke concurrentie ver staat. Het is het verkoopen onder den waren naam met vermelding van de werkelijke kwaliteiten. De kwestie van prijs en winst heeft volstrekt niets' te maken met oneerlijke concurrentie. Wat onder oneerlijke concurrentie dient te worden verstaan, is volgens spr. moeilijk duidelijk te maken. Als b.v. één bakker op een dorp slecht broodi levert, dan valt dit onder den term oneerlijke concurrentie. Een betere naam is oneerlijke practijken in handel en bedrijf. Sommigen onderscheiden eerlijke en oneerlijke con currentie. Spr. plaatst naast de oneerlijke concur rentie ook nog de ongewenschte concurrentie. Spr. verdeelde de oneerlijke concurrentie in verschillende onderdeelen. Te min gewicht, maat of tal is d'e een voudigste vorm van oneerlijke concurrentie. Er zijn tal van eerlijke menschen, die in dat opzicht oneerlijk zijn, zooals spr. met een voorbeeld aantoonde. Bij deze soort fraude, b.v. den verkoop van busgroenten, be staat geen vrees voor den strafrechter, men verkoopt b.v. geen Litersbus maar een bus. Ook in kleine ar tikelen, lucifer» b.v., wordt de oneerlijke concurrentie gedreven. Op alle artikelen behoort te worden aan gegeven gewicht, maat of tal, in dien zin heeft spr. reeds adviezen uitgebracht. Spr. noemde nog ver schillende artikelen, waarbij de oneerlijke concurren tie een rol speelt. Yervalsching is feitelijk precies dezelfde kwestie als de voorgaande. Dooreenmenging- van een surrogaat met het echte artikel is vervalsching, roggemeel, waax-in wat bolderik is gebleven b.v., kan niet als ver valsching worden aangemerkt. Ook komt hierbij dik wijls het gebrek aan vakkennis van den winkelier aan het licht, het streven moet zijn, deze zoo groot moger lijk te maken. De eisch moet zijn het aangeven van de samenstelling, zooals min of meer gedwongen reeds geschied bij het artikel vet en dergelijke zaken. Spr. die tal van voorbeelden van vervalsching aanhaalde, noemde o.a. de geconstateerde melkvei-valschingen te Arnhem en wees- op het feit, dat bij het strenge toe zicht te Dordrecht ten opzichte van de melk zich ecu nieuw gevaar voordeed. Van de 250 melkverkoopers in Dordt is in de laatste 4 fl. 5 jaar 25 30 melk- verkooper-af geworden. Het gevolg van de ontstane concentratie is, dat do melkfabriek de baas wordt en de middenstand de dupe. Volgens de rijkskeurmeesters is noodig een rijks wet op do vervalsching. Do gemeentelijke wetgeving is betrekkelijk ook goed, maar er zijn groote bezwaren aan verbonden, o.a. door de verschillende opvattingen der keurmeesters. Ook op het gebied! van d'e vleesch- keuring moet er een rijkswet komen. De kwestie van den verkoop van vleesch op de markt, waar het niet zoo hygiënisch behandeld word-t als in den winkel, dient ook te worden geregeld, 't Is geen oneerlijke concurrentie, dóch ongewenschte concurrentie. Do keuringsdienst moet zich bepalen tot alle mogelijke handelsartikelen, die er zijn. en niet. uitsluitend tot de voedingsmiddelen. Stopgelden of smeergelden vormen oneerlijke con currentie in hoogo mate, doch spr. weet niet, wat er tegen te doen is. Het is bijna onmogelijk er maatre gelen tegen to treffen. Vliegende winkels onder gefingeerden naam, vel lingen onder valsebe voorwendselen enz. zijn ook een vorm van oneerlijke concurrentie. Spr. noemde daar na verdachtmaking, oneerlijke reclame en valsebe voorgevens wegens sterfte, te laat voor d© ten toonstelling enz. welke bij dozijnen zijn te tellen. Spr. noemde tal van voorbeelden, b. v. van een siga renwinkelier, die annonceerde: 4 nieuwe stuivers voor een dubbeltje. 'tLiep storm en in den winkel werd men ingelicht, dat. „nieuwe stuiver" een merk sigaar was. Ratuurlijk werd' dan toch wel gekocht. Eén van de unfairste wijzen van oneerlijke concurrentie viel vroeger in Friesland te consta toeren, gewone kaas werd aan Israëlieten verkocht voor kosjere kaas. Tot de ongewenschte concurrentie komend, onder scheidde spr. ambtenaren-concurrentie, rabbatzegels, cadeaux, brevetten van tentoonstellingen en hofle veranciers. Al zijn er bezwaren, vindt spr. toch, dat de ambtenarenconcurrentie moet worden verboden. Op het oogenblik is aan onderwijzers en leden van den Hoogen Raad verboden om zaken te doen. Op congressen is lang gepraat over de regeling van de oneerlijke concurrentie. Op een dor eerste con gressen te Nijmegen werd noodig geacht een alge meen artikel, waardoor alle oneerlijke concurrentie kon worden getroffen. Op een later congres te Arnhem werd behalve een algemeen artikel de nood zakelijkheid van sommige gespecialiseerde bepalingen bepleit. De juristen moeten voor de aankleeding maar zorgen, zei spr., het ie hoog tijd voor wettelijke regeling. Met oenige voorbeelden uit de Duitsche regeling toonde spr. de moeilijkheid om een dergelijke wet te maken aan. Spr. gaf daarna aan, wat er kan gebeu ren «onder wettelijke regeling ea noemde o.m. liet bijeenbrengen van geld oïu te waarschuwen, publici- j teit door tegen-annonces. Vakopleiding noemde spr het mooiste en beste middel, dat kan bestaan om de oneerlijke concurrentie den kop in te drukken. Wie vakman is gaat niet over tot oneerlijke concurrentie en laat zich niet bedotten dloor fabrikanten. Nadat eenige vragen waren beantwoord, bracht de voorzitter, die sterk aandrong op het vormen van vakvereenigingen, den heer Barende, die een niet zeer groot, maar aandachtig gehoor had, een woord van hartelijken dank. In 1912 zijn alhier geboren 253 jongens en 231 meis jes, te zameti 484 kinderen, waarvan 5 jongen® en 5 meisjes buiten huwelijk. 4 Jongens- en 4 meisjes wer den alhier geboren uit elders woonachtige ouders, ter wijl 1 jongen en 1 meisje elders geboren werden uit ouders, die in deze g-emeente woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 10 jongens en 14 meisjes. Overleden zijn 68 ongehuwde mannen, 51 onge huwde vrouwen, 5-5 gehuwde mannen, 40 gehuwde vrouwen, 30 weduwnaars: en 33 weduwen, totaal 153 mannen en 124 vrouwen of te zamen 277 personen. 25 Mannen en 12 vrouwen zijn alhier overleden, die elders woonplaats hadden, terwijl1 7 mannen en 7 vrou wen die hier woonachtig- waren, in een andere ge meente overleden. Het getal huwelijken bedroeg 191, te weten: 173 tusschen jonkmans en jongedochters, 3 tusschen jonk mans en weduwen, 9 tusschen weduwnaars en jonge dochters, 4 tusschen weduwnaars en weduwen, 1 tus schen van echt gescheiden vrouw en weduwnaar en 1 tusschen jonkman en van echt gescheiden vrouw. 4 Echtscheidingen werden ingeschreven. De bevolking, die op 31 December 1911 10325 man nen en 11049 vrouwen, totaal 21374 personen, bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de ge meente met 1496 mannen en 1224 vrouwen, terwijl zij verminderde door overlijden en vertrek uit de gemeen te met 1519 mannen en 1114 vrouwen, zoodat zij op 31 December 1912 bestond! uit 10302 mannen en 11159 vrouwen, totaal 21461 personen. Hieronder zijn begrepen de bevolking van het Rijks opvoedingsgesticht, bestaande uit' 50 en die van de Cadettenschool, bedragende 89 personen. De geboorte bedroeg 1 op 45er stierven 1 op 84. De geboorte bedroeg 2,24, de sterfte 1,19 pot. van de bevolking. 41 Huwelijken zijn op buitengewonen tijdi voltrok ken, waarvan 4 in do le, 11 in de 2e en 26 in de 3e klasse. EEN ONGEVAL. De heer C. van Twuyver, meubelmaker, wonende aan de Snaarmanslaan alhier, reed gistermiddag om streeks drie uur op zyn rijwiel aan de Kanaalkade. Ter hoogte van de gasfabriek reed hy een wagen achter op. Hij wilde passeeren tusschen den wagen en een hoop steenen, welke daar stond, toen het paard schrok, waardoor de wagen achteruit li-p, zoodat de heer van T. tusschen de steenen en den wagen bekneld raakte. De fiets werd totaal vernield, terwyl de Officier van Gezondheid van de Cadettenschool bij den heer van T. een lichte inwendige kneuzing by de linkerknieschijf constateerde. RIJKSSPEELGOED. In deze gemeente by de Vierstaten bevindt zich van omstreeks Juni af aan een sneeuwploeg, waarop de kinderen dikwijls spelen. Nu is er de vorige week sneeuw gevallen maar de rykssneeuwploeg bleef stilletjes liggen en tenslotte hebben mannen een on begaanbaar deel van den Rijksstraatweg schoon geschept. Waarom de ploeg niet werd gebruikt? Ge raadt het op geen parten lezer. Omdat de paarden, die dezen ploeg trekken moesten komen van Castricum of Uitgeest. In Alkmaar hebben ze immers ook geen paarden! Intusschen de sneeuwploeg aan de Vierstaten doet zijn dienst. Als rijksspeelgoed! STAATSLOTERIJ. De Turken beginnen hoe langer hoe meer uit te stellen. Nu ook al wordt d'e nationale vergadering verdaagd. Het heet, dat de regeering heeft doen weten, dat Turkije, om tegemoet te komen aan de wenschen der groote mogendheden en om vrede te sluiten, een laat ste concessie zou willen toestaan, die hierin bestaat, dat Adriaüopel bestuurd zal worden door Turkseh- Bulgaarsehe ambtenaren. Volgens het blad „La Tur- quie" zullen de Eegeïsche eilanden zelfbestuur ver krijgen onder de bescherming der groote mogendhe den. Op deze basis zal de vrede zeer spoedig gesloten kunnen worden. In Sofia neemt men aan, dat indien de Turksche regeering op de nota der mogendheden een weigerend antwoord mocht geven, do afgevaardigden der Balkan- staten ter vredesconferentie te Londen den Turkschen afgevaardigden Vrijdag a.s. een ultimatum zulleu overhandigen. De onderhandelingen zullen dan offi cieel worden afgebroken en de krijgsverrichtingen kunnen 31 dezer worden hervat. Wanneer het antwoord) der Turkseh© regeering ech ter geen besliste weigering inhoudt, zal het ultima tum nog «enigen tijd' uitblijven. FRANKRIJK. De heer Briand heeft een nieuw ministerie samengesteld. Hy gebruikte veel „wagen schot" van het oude kabinet. Alleen nieuw zyn de ministers van buitenlandsehe zaken, oorlog, justitie, koloniën, arbeid. Het kabinet zal morgen zijn intrede in de Kamer doen. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat Koning Alfonso het voornemen koestert in het voorjaar een bezoek te brengen aan Parys, Londen en Berlyn en in het najaar aan Rome. Gemengde mededeellngen. WEER TERECHT. Da bekende stichter van het warenhuis W. Wert- heim, de heer Wolf Wertheim, van wiens verdwynen wij melding maakten, is teruggevonden in Berlyn. DOOR GIEREN MEEGENOMEN. Een herder op Sardinië weidde zijn schapen, toen twee gieren hem meenamen in de lucht. Gelukkig verloren ze weldra hun krachten en kon een kame raad den armen, luid schreeuwenden herder bevryden en de twee dieren dooden, EEN KOSTBAAR BAL. Onlangs gaf Mr®. W. H. Draper, de weduwe van den Amerikaanschen gezant in Italië, in haar wo ning te Washington een bal, dat aan weelde en kost baarheid alle vorige in de schaduw vermocht te stel- i. Driehonderd' gasten, alle in. stijl Louis XV ge kleed, namen aan de buitengewone feestelijkheid deel. Mr». Draper, de gastvrouw, droeg alleen aan paarleu een kapitaal van meer dan een millioen. Eeu tiara (kroon) van prachtige peervormige paarlen bekroonde den weelderogen haardos. Haar dochter, die de erfge name van 70 millioen genoemd! wordt, droeg een col lier van paarlen, welke haar vader uit alle deelen der wereld verzameld had) de halsketting bevatte ook paarlen van bijzonder groote waarde, die hem eens door do koningin van Italië geschonken waren. LACHENDE ERFGENAMEN, Door het overlyden van den Engelschen lord Ash- burnham heeft diens jongere broeder het groote ver mogen en den adellijken titel geërfd. Deze was in Amerika gehuwd met een telefoniste, en leefde in bescheiden omstandigheden, Nu, na twaalf jaar, keeren beiden als Lord en Lady Ashbumham en Pairs van Engeland naar Londen terug. PRACTISCHE MODEBEWEGING. Te Boston maakt men propaganda voor de invoe ring van dameshoeden van aluminium, die in alle mogelijke vormen kunnen worden gebogen en daardoor de aanschaffing van nieuwe hoofddeksels bjj verande ring van mode onnoodig zouden maken. DE OORZAAK VAN KANKER. Hierover is veel geschreven, zonder dat de oplossing gevonden schijnt; en van alle kanten gaat men voort met pogingen om licht te brengen in dit duistere en vreeselijke vraagstuk. Een nieuwste bijdrage hierin is het werk van den Keulschen arts Dr. Fr. W. Hop- mann. Op grond van onderzoekingen bij zieken is hij tot- de opvatting gekomen dat de zoogenaamde perni cieus® anaemie (kwaadaardige bloedarmoede) en de kanker een gemeensehappelijken grond hebben, name lijk chronische eiwitovervoeding, waardoor de roode bloedlichaampjes abnonnaal snel te gronde gaani en zich weer vernieuwen, wat leidt tot een uitputting van het roode beenmerg als roode bloedlichaampjes- fabriek, derhalve tot bloedarmoede. Gaat de eiwit toevoer voort, dan worden ook dó cellen die geen nieuwvorming veroorzaken, uitgeput en kunnen zij het toestroomende eiwit niet opnemen, dat ten slotte in de opperhuidcellen werkzaam wordt en in sommige gevallen tot kanker leiden kan. In verband1 met deze beschouwing wordt sterke vleeschvoeding voor kan kerlijders veroordeeld, wat samenstemt met den in- stinetmatigen afkeer welken men vaak bij kankerlij ders tegen vleesch ontmoet. EEN FLINKE WANDELAAR. Een flinke marsch is afgelegd door den 57-jari.gen Karl Schladitz, n.l. dwars door N. Amerika, een af stand van 3343 Eng. mijl, waarover hij 123 dageu ge daan heeft, nog wel belast met 25 h 60 pond' bagage. Schladitz was vroeger kok, ia thans tuinman; hij leeft vegetarisch. De groote bladen, o.a. de N. York Herald, bevatten zijn portret met reisberichten. Onge lukkig werd hem op 't einde der rei» zijn dagboek ontstolen. Vroeger leed deze onvermoeide wandelaar aan rheumatiek, maar daaxwan is bij genezen, wat hij aan zijn vegetarische leefwijze toeschrijft. DE INTERESSANTE PATIëNT. In het ziekenhuis is een interessante patiënt geko men, een reiziger in sterke dranken, die ten gevolge van overmatig alcoholgebruik lijdt aan tijdelijk ver lies van het geheugen. Een hoogleeraar wijst zijn studenten op het merk waardige van het geval. >,Nu hoeveel hebt ga dagelijks gedronken!" vraagt hij den patiënt. „Tien tot vijftien glazen bier en dan nog eeu paar Beerenburgers." „Nog een paar wat!" „Beerenburgers, professor." „U ziet mijne heeren," zegt de hoogleeraar, dat de man heel wat alcohol heeft gebruikt. En nu .zult u eens hooren, hoezeer zijn geheugen verzwakt is. Hij heeft tien vijftien glazen bier dagelijks gedronken en dan nog een paareen paarwat had! je ook weer gedronken" „Ja ziet u, professor, klinkt het. uit den ziekenstoel, ,U weet het ook niet meer!" DE HARTSTOCHTELIJKE SPELER. Ze zaten met. z n drieën te kaarten op den besneeuw- den rand1 van een afgrond. Een onverwachte slag deed! een der drie een heftige beweging maken en daar viel hij dertig meter in de diepte en bleef in de mollige sneeuw liggen. Toen de beide anderen een beetje van den eersten schrik bekomen waren, boog een zich over den afgrond en riep naar beneden: „MuldeT, ben je nog in leven?" De aangero-epene verstond „geven" en brulde te rug: „Nee Jansen geeft." DE' MOORDENAAR STERNTCKEL. t\ erd eerst gemeld, dat de ouders van den berueh- ten moordenaar Sternickel overleden waren, thans wordt medegedeeld! dat zijn vader nog in leven is en te Solingen woont. De man had in veertien jaar tijd® niets van zijn zoon gehoord en dacht dat hij dood was. De moordenaar moet overigens betrokken zijn in een moord op een kleermaker, drie jaar geleden gepleegd te.Solingen! MONUMENTEN ER ALCOHOL. De burgemeester van Ren nes (Fr.) heeft bepaald, dat er geen nieuwe „vergunning" mag worden ge opend in een kring van 150 meter om standbeelden. Hoe meer monumenten1 dus, hoe minder sterken drank! ISnrgerlfyke Stand. GEBOREN. 21 Jan. Geertruida Agatha, d. v. Simon Petrus Roo- beek en Antje Timmer. Marytje, d. v. Martinus Kaal en Marijtje Madder. OVERLEDEN. 21 Jan. Dirk Brommer, 82 j. Catharine Roos, wed. Johannes Antonius Kops, 89 j. Laatsteberichten. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 22 Januari. De Tweedo Ka mer heeft op voorstel vau den voorzitter met 39 tegen 22 (zuiver rechts tegen links) besloten na afloop van den begrootingearbeid geen reces te houden, doch reeds 4 Februari te hervatten de behandeling van het invaliditeit»- en ouderdomsverzekeringsontwerp. De heeren Tydeman, Borgesius en de Klerk hadden aan gedrongen op een reces van een of twee weken.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2