DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 20. Honderd en vijftiende Jaargang 1913 VRIJDAG 24 JANUARI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Graote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Kiezerslijst. Telefoonnummer 3. B I N NË N LAND. ASPERGETEELT. ALKMAARSCHE COURANT J>e Burgemeester der gemeente Alkmaar, Gezien de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit, die vóór of op 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en geplaatst wenschen te worden op de lijst, aanwijzende de kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, voor het jaar loopende van 15 Mei 1913 tot 15 Mei 1914, voorzoover die inwoners dat kiesrecht niet ontleenm aan een aanslag in de Rijks directe belastingen over liet laatstverloopen dienstjaar in de gemeente Alkmaar opgelegd (grond- en personeele belasting, dienstjaar 1912; bedrijft en vermogensbe lasting, dienstjaar 19111912) daarvan ter Secretarie der gemeente vóór 15 Februari a.s, ts doen blijkeu op de volgend# wijze: lo. wanneer zij over het laatstverloopen dienstjaar in een andere gemeente of in andere gemeenten in sene of meer der Rijk» directe belastingen zijn aange slagen geweest (in de grondbelasting voor minstens l)door inlevering van de voor voldaan geteekonde aanslagbiljetten van alle die belastingen, waarin men is aangeslagen geweest, welke biljetten na de vaststelling der lijst worden terug gegeven; 2o. wanneer zij aanspraak op kiesrecht meenen te kunnen maken van te zijn mede-eigenaar van onroe rende goederen in een onverdeelde nalatenschap, om dat hun aandeel in den niet te bunnen name gestelden aanslag in de grondbelasting voor die goederen ten minste 1 bedraagt, door inlevering van een ter secretarie daarvoor kosteloos verkrijgbaar gesteld for mulier, vergezeld van de noodige bewijsstukken, waar toe behooren het aanslagbiljet of -een afschrift daar van en de noodige bescheiden ten bewijze van bet ge meenschappelijk bezit; (Deze bewijsstukkeu worden na de vaststelling dei- lijst terug gegeven.) Personen, müende onder de belastingschuldigen sub lo en 2o., kun* en geen aanspraak op kiesrecht ontleen en aan de gevallen, hierna sub 3o. behandeld. 3o. a. wanneer zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen in deze gemeente op den 31 Januari 1913 hebben bewoond sedert 1 Augustus 1912 krachtens huur één buis of een gedeelte van een huis, dan wel hoogstens twee huizen of gedeelten daarvan (al of niet met bijbehoorenden of gehuurden grond of niet ter bewoning bestemde bijlokalen of bijgebouwen), waarvan de per week berekende huur minstens 1.50 heeft bedragen (huurkiezers), of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter in houd of 24000 Kg. laadvermogen (vaartuigkie zers); b. wanneer zij op 31 Januari 1913 sedert 1 Januari 1912 onafgebroken in dienstbetrekking zijn gewees-t bij één of niet meer dan twee patroons, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen of als inwonende zoons werkzaam zijn geweest in 't bedrijf of beroep hunner ouders en als zoodanig over 1912 hebben geno ten 400 inkomen, of vrije kost en 200 inkomen, of wel vrije kost, inwoning en 125 inkomen (loon- kiezers); c. wanneer zij op 1 Februari 1913 iu het genot zijn van een pensioen of lijfrente van 400, verleend door eene openbare of bijzondere instelling of door eene on derneming (pensioenkiezers); (Voor hen die in beide gevallen, sub b en c vermeld, Verkeeren, kunnen inkomen, pensioen en lijfrente wor den samengeteld ter bereiking van het vereisehte be drag van 400.) d. wanneer zij op 1 Februavi 1913 sedert 1 Februari den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van minstens 100 nominaal, ingeschreven in een der Grootboeken der Nationale Schuld (Groot boekkiezers), of van minstens 50, ingelegd in de Rijkspostspaar- barLk> 111 eene gemeentelijke spaarbank of in eene, be heerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennoot schap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting (s paarbankkiezer e); e. wanneer zij met goed gevolg een examen hebben afgelegd, ingesteld door of krachtens de wet of aange wezen bij een algemeenen maatregel van bestuur (e x a m e n k i e z e r s), door inlevering van daartoe strekkende ter gemeen te-secretarie kosteloos verkrijgbaar gestelds formulie ren, waarbij voor de onder 3o sub d genoemde kiezers, die voor bet eerst op de lijst Wenschen te worden ge plaatst, eene verklaring moet worden gevoegd van de Directie van het Grootboek, den Directeur van de Rijkspostspaarbank of van de besturen van de overige daar genoemde spaarbanken en die op schriftelijk ver zoek van de belanghebbenden bun wordt toegezonden. Hierbij wordt er aan herinnerd: dat aanslagen in d# Rijks directe belastingen, ten name van de vrouw, gelden voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan de vader het vruchtgenot heeft, voor den vader; dat aanslagen in de Rijks directe belastingen buiten aanmerking blijven als zij, wat de grondbelasting betreft, minder dan 1 in hoofdsom en Rijksopcenten bedragen; voorts wat de Personeele belasting aangaat alleen betrekking hebben op een rijwiel of een motor rijtuig of op beide te zameu of eerst na 31 December 1912 een aanslagbiljet is uitgereikt. dat de huur voor eene woning, waaronder ook is te verstaan contributie aan eene coöperatieve bouwveree- niging, als zij per jaar bepaald is, door 50 en als zij per maand bepaald is, door 4 wordt gedeeld om de weekhuur te verkrijgen. Is in den huurprijs het genot Tan gas- of waterleiding begrepen, dan vindt biervoor geen aftrek plaats. Huur-, vaartuig-, pensioen- of lijfrente-, grootboek-, spaarbank- en examenkiezers die reeds op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, hebben gee- ne nieuwe aan gift» te do»n» tenzij wat de huur- of vaartuigkiezers betreft zij niet meer het zelfde huis of vaartuig .bewonen, dat zij op 31 Januari 1912 bewoonden. Loonkiezers, die reeds op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, wordt een nieuw aangifte-for mulier ter invulling thuis gezonden. Ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mits op den omslag worde vermeld boven aan de voorzijde: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linker-benedenhoek de naam en woonplaats van den afzender en zijne handteekening. Hij, die eene aangifte inzendt en daarin opzettelijk eene valsche opgave doet aangaande een feit, waar van de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogstens één jaar. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 22 Januari 1913. ALKMAAR, 24 Januari. Het is vandaag voor de Engelsche politiek een cri- tieke dag van den eersten rang. De kiesrechthervor ming komt aan dfe orde en daarover is reeds veel te doen geweest. Zoo hebben er grootsche betoogingen plaats gehad, omdat men hevig gebe-gd is over een voorgestelde nieuwigheid volgens welke men slechts kiezer kau zijn in het district waarin men. slaapt? Werd deze regel ingevoerd, dan zouden er in de city het oude handelsdeel, hoofdzakelijk p'ortiers en bank- loopers stemmen, daar de kooplieden, die er hun kan toren hebben, buiten wonen en dat deze omstandig heid een heelen ommekeer in de vertegenwoordiging van het district dat thans o.m. den"beroemden heer Balfour afvaardigt tengevolge zou hebben, ligt voor de hand. Van veel grooter gewicht echter is de kwestie van vrouwenkiesrecht, welke bij het wetsont werp, hetwelk den 12dén. Juli in tweede lezing is aangenomen met 290 tegen 218 stemmen, in behande ling komt. In dit ontwerp wordt voorgesteld het kiesrecht uit te breiden tot bijna' alle meerderjarige mannen, terwijl vrouwen uitdrukkelijk worden uitge sloten. Er zijn echter een aantal amendementen ingediend en wel: 1) door den Minister Sir Edward' Grey en nog vijf parlementsleden van alle partijen, strekkende om den eisch „manlijk" te laten vervallen; 2) door den heer Henderson (soc.-dem.) en twee andere leden om algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen gelijke lijk in te voeren; 3) door den heer Dickinson (lib.) en een paar gematigden uit andere partijen om onge veer aan 6 millioen vrouwen, gezinshoofden en vrou wen van gezinshoofden het kiesrecht te geven; 4) door den heer Lyttelton (conservatief) en nog 4 le den om ongeveer 2 millioen vr. gezinshoofden, die bet gemeentelijk kiesrecht reeds hebben, ook het par lementair kiesrecht te geven. Verschillende bladen verklaren dat het vrouwen- kiesrecht op het oogenblik een kwestie van groot po litiek gewicht is. De kwestie heeft zelfs bijna on- eenigheid in het ministerie ten gevolge geliad, maar tenslotte is er een oplossing gevonden, waardoor, hoo de afloop ook moge zijn, een kabinetscrisis wordt ver meden. Minister Lloyd George had er i.u toegestemd eenige vertegenwoordigsters van de Viesreclitvrouwen te ontvangen, waardoor er een wapenstilstand xverd ge sloten men weet, dat deze vrouwen den minister den oorlog hadden verklaard. Zij eischten gisteren van hem een verklaring, d;at hij niet. langer gebonden wilde zijn door de verklaringen van den minister-pre sident, den heer Asquith. Verder nog ging een ru moerige afvaardiging van vrouwen uit den arbeiders- stond gisteren naar de ministers Lloyd) George en Grey, om to vragen hun belofte jegens den minis ter-president te verbreken en af te treden, zoo het amendement-Grey mocht worden verworpen. Maar tot teleurstelling en ergernis der dames waren de minis ters daarvan niet gediend. Wel zouden beiden voor bet amendement-Grey stemmen. Beslist ontkenden zij de. mededeeling, dat eenig' lid der regeering zal af treden of dat liberale leden zullen stemmen tegen de derde lezing van de wet. Namens de regeering ver klaarden zij, dat zoo bet amendement-Grey of eenig ander amendement van gelijke strekking zou worden aangenomen, bet. een samenhangend geheel werd met het regeoringsvoorstel, en dat de regeering zich ver bonden hoeft dit voorstel te doen aannemen, ook met een amendement tot invoering van vrouwen-kiesrecht. Intusschen de kansen op aanneming of verwer ping zijn onzeker. Het heet zelfs, dat ministerieele en anti-ministerieele tegenstanders van vrouwenkies recht zouden samengaan om de kiesrechtvrouwen te dupeeren. Maar ook wordt het vertrouwen uitgespro ken, dat de ontvoogding der vrouw thans zal plaats hebben, dat het Lagerhuis thans den sekseslagboom voorgoed zal wegnemen. Wij zullen zien. In elk geval een belangrijke dag is het beden, Èn voor Engeland èn voor het vrouwen kiesrecht in het algemeen. TWEEDE KAMER. Aan de orde was) gisteren de motie-De. Meester in zake de Surinaamsche Cultuurbank, strekkende tot verdaging van de behandeling van het wetsontwerp. De minister van koloniën, de heer De Waal Malefijt, deelde mede, dat de Rotterdamse he Bankver- eeniging, naar aanleiding van de in de Kamer gevoer de gedachtenwisseling, verzocht hadi haar volle vrij heid te mogen voorbehouden. Naar aanleiding van dit verzoek ontspon zich. eeni ge discussie. De motie werd) aangenomen met- 49 te gen 21 stemmen. Do Surinaamsche begrooting was daarna aan de orde. Ze werd na eenige discussie z. h. s. aangeno men. De begrooting voor Curasao werd) na eenige discus sie ook aangenomen. lu de avondvergadering werd de begrooting van Binnenlandsche Zaken verder behandeld. Do posten „Hoogere Burgerscholen, jaarwedden directeuren en leeraren" en „Vak- en teekenseholen" gaf verschillen de leden aanleiding om d'e belangen van hun district te bepleiten. De heer D r u c k e r (V. D.) meende, dat. men te ver is gegaan bij de opneming van bevoegden en ge- schikten uit de kringen van het bijzonder onderwijs in de examen-commissies, gelijk ook in „De Maasbo de" is erkend. Bij spreker is ook twijfel gerezen aan de geschikt heid van de thans gekozen personen; iemand, die zich niet geschikt, achtte, bedankte, maar minder hoog- staanden zouden de benoeming aanvaard' hebben. De minister noemde het ietwat- conservatief, dat ieder jaar dezelfde personen benoemd worden. Er moet eenige personeelswisseling in de commissies zijn. Het is de vraag of iemand, die zich ongeschikt achtte, inderdaad niet geschikt was. De minister zal nu den voorzitter vragen voordrachten in te dienen, nu de keuze uit aanbevelingen ondeugdelijk is gebleken. Heden werd de afdeeling lager onderwijs behandeld. (Tlemengti nlenws. 1 >E TYTOGRAFENST AKING Te Amsterdam is gisteravond in liet Paleis voor Volksvlijt eeu groote openbare vergadering van sta kers gehouden, welke door ongeveer 1500 man werd bijgewoond. Deze bijeenkomst hield' verband met de Woensdag te Utrecht gehouden vergadering' van den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen, waarvan bet resultaat gisteren door ons is medegedeeld. De heer van der Wal van den Alg. Vod. Typogra fenbond, wees er op, dat er personen zijn in het land, die zich hebben voorgenomen geen Anisterdamsch werk te maken, ook al worden er duizenden voor ge boden. Spr. kwam tot de conclusie, dat de vergadering te Utrecht eeu mislukking ia geweest, en dat door de tusschenkomst van den Ned. Bond van Boekdrukke rijen de zaak eigenlijk iu de war is geloopen. De leden van dezen Bond zijn er natuurlijk tule op, dat de Am- sterdamsehe drukkers tot hen komen met portefeuil les vol werk, en hun zoodéendé hun relaties in deu schoot werpen. Zij roepen de Amsterdamsche druk kers toe vol te houden en dezen zijn zoo dom, dat zij niet inzien, door hun concurrenten om den tuin te worden geleid. De stakende typografen kunnen niet anders doen dan kalm afwachten, totdat de Amsterdamsche pa troons gevoelen, dat zij in het moeras zitten en moei te gaan doen om eruit te komen. Omtrent, het vervaardigen van Anisterdamsch druk werk buiten Amsterdam schrijft Het Volk: Van de 70 patroons, die, volgens de mededeelingen van den Boekdrukkersbond, tot onmiddellijke overne ming van drukwerk bereid bleken en wien het reeds is verstrekt, hebben slechts twaalf verklaard! het te zullen uitvoeren ook indien daardoor staking in hun drukkerijen zou uitbreken. Ach t-en-vijf tig patroons weigerden déze verklaring af te geven en zullen dus, zoo er strijd uit dreigt voort te komen, bet Amster damsche werk laten rusten. En ongetwijfeld' zullen er ook bij de 60 patroons, die schriftelijk hun medewer king toezegden, een aantal zijn, die het niet tot sta king- zullen laten komen. De Standaard is gisteravond voor het eerst weer verschenen, iu klein formaat. DE MOORD TE DENEKAMP. Aan de gemeenschappelijke pogingen van de Hol- landscho en Duitseke politie, Tildus) wordt uit Keulen aan de N. E. Crt. gemeld, is het. gelukt op de mijn Stinnes' te Carnap in den persoon van den daar werk- zamen arbeider T. een sedert lang door de Nederland- sche justitie gezocht misdadiger in hechtenis te ne men, die kort na de Kerstdagen in Donekamp een moord met diefstal op de weduwe Rakers gepleegd' en de woning van do vermoorde in brand! gestoken had. T., die onder den naam Mayer op dte lijst van de werk lieden voorkwam, is reeds vroeger wegens ernstige misdrijven met 13 jaren tuchthuis gestraft geweest; na dien tijd uitgezeten te hebben, is hij naar Neder land teruggekeerd en pleegde daar den vreeselijken moord. Zijn broek was nog met. bloed bevlekt De Nederlnridsche justitie heeft de uitlevering van T. gevraagd. Gisteravond hield, op initiatief van dén burgemees ter, den heer Van Reenen, de heer Hazeloop, rijks tuinbouwleeraar, in de Rustende Jager te Bergen ec-n lezing over as-p erge teelt, met. heti doel, om tot het stichten van een tuinbouwvereeni.ging te geraken. De burgemeester opende met een woord! van welkom, waarna, de heer Hazeloop er op wees, dat de groentet- teelt zich in de laatste jaren sterk had! ontwikkeld, wat men uit persoonlijke waarnemingen kan opmer ken. Uit de statistiek blijkt, dat de groenteteelt in 1894 in ons land een oppervlakte besloeg van 5211 II.A. alleen bet oppervlak voor den handel is hiermee be doeld. In 1904 was dit. oppervlak gestegen tot 15816 II. Aalzoo een stijging van 200 in 10 jaar, terwijl in 1910 het oppervlak 16335 H.A. bedroeg. Oogenschijnlijk is dus iu die laatste 6 jaar de stij ging van geen beteekenis. In werkelijkheid' is dit echter niet het geval, aangezien de wijze van verza meling voor de statistiek niet zoo nauwkeurig is; waarom men dau ook bij het ministerie middelen be raamt, om tot zuiverder statistiek te geraken. Eeu beter middel, om de stijging waar te nemen is dan ook de omzet bij d'e publieke veilingen. In 1904 be droeg die omzet 6 millioen gulden, in 1910, 107s mil lioen en in 1911, I6V2 millioen, welke groote sprong echter in 't. laatste jaar meer 't gevolg was van de groote droogte, welke Europa doormaakte. 1911 bui ten beschouwing latende, blijkt toch, dat de stijging tusschen 1904 en 1910, 72 bedroeg. Deze vermeer dering, die jiet een gevolg is van een vermeerdering- van het bebouwde oppervlak vindt dan o-ok haar oor zaak in de intensiviteit van de cultuur. Het gebruik van glas is sinds 1904 sterk toegenomen, terwijl men ook sinds dien tijd, vooral in Z. Holl. veel gebruik maakt van kassen. liet is gebleken, dat voor den tuinbouw de zand gronden zeer geschikt zijn en zelfs vo,or de groente teelt boven andere gronden te verkiezen, omdat op zandgronden de groente zich sneller ontwikkelt, waar door men vroeg in 't voorjaar reeds, producten kan hebben, waardoor hoogere prijzen gemaakt- worden. In de laatste tijden heeft men ontdekt, dat ook zand gronden, die meer dan een paar voet boven liet. wa terpeil liggen, productief gemaakt kunnen worden De internationale tentoonstellingen te Mannheim en Dusseldorf waren oorzaak, dat een product als asper ges, op grooter schaal in cultuur werd! gebracht. Vroeger bedroeg het daarvoor gebruikte oppervlak iu ons land slechts 250 H.A., terwijl! dit oppervlak in 't Duit-soho Hertogdom Brunswijk alleen al 6000 II.A. bedroeg. Waar Nederland op die tentoonstellingen in de groenteteelt voor de andere producten bovenaan ■stond, stond het. voor de asperges tegenover Duitsch- landi dan ook ver ten achter. De asperges behooren tot do overblijvend® planten. liet bovenaardsche ge deelte sterft jaarlijks af, maar 't ondéraardsche ge deelte blijft voorleven. Deze plant kan zelfs een 25 a 30 jaar leven. Do wortels dringen daardoor dieper in den grond, waardoor de plant water uit den grond kan halen, ook al i-, liet grondwater ver beneden de oppervlakte, Het is voor asperges zelfs niet. goed, i!at. dit water dicht, aan de oppervlakte ^taat. De teelt slaagt zeer goed, ook al staat het water 2 a 3 M. bo neden de oppervlakte. Een van de hoofdeisehen voor 't gewas is, dat d® grond' los is en dus zandachtig, want alleen zandgrond is op groote diepte nog los. Do duingrond is-de grond bij uitnemendheid voor de as pergeteelt en waar wij dezen grond bezitten, is dus de Duitseher niet vóór met zijn hooggelegen gronden. Ja, de duingrond is zelfs die natuurlijke groeiplaats voor asperges; zij komt dau ook in groote koeveelhe den in de duinen in 't wild! voor. Ook het klimaat is in Duitsehland niet gunstiger. De voorsprong van Duitechland lag" dan ook in de teeltwijze. Duitseh land had veel meer gebruik gemaakt van de rasver betering. De beteekenis van de rasverbetering zette spr. hierna meer uiteen. Het voordeel van liet uit zetten van do beste planten voor do zaadteelt, bleek hieruit. De asperges behooren tot de tweehuizige planten. Hierdoor is het plukken van het zaad van de beste planten nog- niet voldoende voor de rasver-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1