DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m m ww V No. 21 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913. ZATERDAG 25 JANUARI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. A W V binnenland. 1 Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat nlt 3 bladen. ALKMAAR, 25 Januari. an den heer J. Oloeck plaatsten we de vorige week een ingezonden stuk, waarin de schrijver, blijk baar wrevelig- gestemd, zich ontmoedigd en ontmoedi gend' uitlaat over den Alkmaarschen middenstand. Hoe. geheel anders klonk de toon nog maar luttele maanden geleden, toen de heer Oloeck vol hoop en vol moed aan het werk was getogen om de kwijnende Alk- maarsche Winkeliersvereniging er boven op, haar op krachten te brengen. Wij denken aan het ferme ingezonden stuk in het nummer van 21 Augustus, waarin op zoo kernachtige wijze het recht van bestaan van een vereeniging van winkeliers werd aangetoond, aan zijn vertrouwen, in de vergadering van 22 Augustus aan d'en dag gelegd en zijn belofte, van te zullen doen wat mogelijk was om de A. W. V. vooruit te brengen, aan zijn verkla- ring in de vergadering van 9 October, dat men de rol- len in het bestuur verdeeld! had!, zoodat ieder bet zij ne meest doen en hij voor dien avond' was aangewezen een bestuursvoorstel te verdedigen, hetgeen hij overi gens met- succes deed. Plaats naast deze uitlatingen, getuigend van ver trouwen in de toekomst van de Alkmaarsehe Winke liersvereniging, nu eens de overtuiging, uitgesproken in het stuk van 15 Januari „dat van de Alkmaarsehe groep van den Middenstand! niets te verwachten is.'1 Vanwaar deze ommekeer? Het is den heer Cloeck niet onwaarschijnlijk ge gaan als ons in de zomervacant.ie, toen we vol moed en verwachting een steenigen weg insloegen, welke zou leiden naar een stadje, waarvan we ons zooveel hadden voorgesteld, doch dat ons de verzuchting deed slaken of düt nu al was. De moedeloosheid' en te leurstelling waren echter bij ons slechts van korten duur, weldra toch bleek, dat de moeite volop was- be loond en dat we volkomen hadden bereikt, hetgeen we ons hadden voorgesteld. Moge het- den heer Cloeck niet anders vergaand Maar dan dient hij te beden- i ken, dat de georganiseerde middenstand' nog mtar een Klein Duimpje is en dat zevenmijlslaarzen in het sprookjesland thuis' hoeren. Heeft hij, met zijn geest- drift voor de zaak van den middenstand, zich daarvan wel voldoende rekenschap gegeven, wanneer hij nu niet slechts verklaart, dat de uitkomst niet aan de verwachting heeft beantwoord, doch zelfs, dat van de Alkmaarsehe groep van den Middenstand „niets te vernachten' is?" O zeker, de herleefde vereeniging heeft niet die actieve belangstelling gevonden, waarop is gehoopt, het lie» bestuur heeft niet geheel die kracht ont- wikkel-d, welke gewenseht was en het optreden naar buiten was niet altijd gelukkigMaar is dit wel zoo heel bijzonder? Men heeft in een der circulaires aangehaald, het geen een der voormannen uit de Rotterdamsche mid denstandsbeweging badi verklaard. Maar die thans krachtige beweging verging het in den beginne Weinig beter dan de Alkmaarsehe nu. Men begon er met vei" vroegde winkelsluiting. De vereeniging nam dat aan, j met groote meerderheid van stemmen. Den eersten avond sloot do helft van do voorstemmers vroeg. En den tweeden avond bleven ook de winkels welhaast van alle voorstemmers open! De ijver van de leden liet ook daar te wenschen over, het eerste jaar was er een tekort van 1000 gulden, het, ledental dunde aar dig. Men zag geen heil in de vereeniging, men dacht dat- t wel mis zou loopen do ratten verlieten hot zinkende schip en op een jaarvergadering kwam het voorstel de vereeniging- te ontbinden „als zijnde niet levensvatbaar." Besloten werd evenwel do vereeni ging- „voorloopig-niet te ontbinden, maar het. bleef, zooals de voorzitter eens zeide, één vervelend gesuk kel, dat twee jaar duurde. En thans is deze midden- standsveroeniging een der krachtigste in den lande. Men moet met dadelijk een krachtig gemeenschap pelijk optreden verwachten van personen, voor wie nog weinig is gedaan om het vereenigingsloven aan te moedigen, dio uit zich zelf-weinig eensgezind zijn, dm nog met den juisten kijk hebben op liet belang om samen te werken. Zoo ergens, dan valt hier enkel langs lynen van geleidelijkheid iets to bereiken. Kooit mag uit het oog worden verloren wat dr. Ivuyper bij do behandeling der staatsbegrooting zeide: „De middenstand' staat wat initiatief en activiteit t™ b hierin ver bij de arbeidende klasse achter." Du Middenstandsbeweging - dat is hier te lande in hoofdzaak nog maar wat beweging van enkele krachtige, vooruitstrevende middenstanders. Het is zoo aardig gezegd door den penning-meest van den Middenstandsbond, den heer J. Das Dz. „Do overgreote menigte der middenstanders leeft „nog geheel buiten de beweging. Een kleiner deel he „gint mee te voelen en mee te leven. Een nog' klei „uer deel moet altijd, overal en in alles zich geven en „aan de spits staan." Wanneer een voorman zich aldtis uitlaat, wanneer dus blijkt, dat hetgeen de heer Cloeck constateert, niet een plaatselijk doch een algemeen geldend ver schijnsel hier te lande is heigeen trouwens uit de verslagen van Nederland'sche middenstandsvereeni- gingen voor zoover ze niet katholiek zijn, volkomen wordt bevestigd is er dan wel reden om dadelijk bij de pakken te gaan neerzitten Of moeten zij, die leiding kunnen g-even, juist doorgaan en het vereeni- gingsieven zooveel doenlijk bevorderen? In plaats van te ontmoedigen aan te moedigen? Het zou ons geenszins verwonderen als de heer Cloeck bij nader inzien tot de conclusie is gekomen, dat hij zijn stuk toch mnar liever niet had geschre ven. En dat het bestuur der A. AA". A'. nog eens na der zal overwegen, of men niet wat al te hard van sta pel is geloop en met zijn „wintel-campagne." Lezingen bijv. over onderwerpen, die men nu al eeu tiental ja ren in den middenstand heeft behandeld, die al her haaldelijk op agenda's van congressen hebben geprijkt en die men des ondanks nog niet veel verder gebracht, heeft, lijken ons nu niet in de eerste .plaats geschikt om belangstelling op te wekken. Zou het geen aan beveling verdienen, het eens op een andere manier te probeeren, do belangstelling der leden en zij die het kunnen worden op te wekken niet door groote rede neringen over algemeene onderwerpen, maar door onderlinge besprekingen over zaken van dadelijk, plaatselijk belang? Te beginnen dus met het be gin? AA ij denken bijv., dat men met een korte bespre king over „contante betaling" en een debat daarna heel wat verder komt, dan met een redevoering van iemand! van buiten, welke een paar uur duurt. Op zoo n natuurlijk niet openbaren avond kan het bestuur weten, wat belangstellenden willen of niet willen. Gesteld, dat die belangstellenden eens tot de conclusie kwamen van een geleidelijke invoering van betaling tegen gereed geld. Dan moesten de niet- belangstellenden, gélijk de beer Cloeck schreef, bij de haren naar de vereeniging gesleept, op dezelfde wijze tot deze zaak gebracht worden: door persoonlijk be zoek moest men hen overtuigen, dat- deze maatregel zoo gewenseht en toch zoo eenvoudig is, mits men ook hier maar niet te. veel in eens wil en tot geleidelijke invoering besluit. Bleek, dat de overgroote meerder heid voor deze wensehelijko hervorming te vinden was, dan kon men te werk gaan met de bekende strookjes op de rekening te plakken, welke wij vroeger al eens bespiaken en welke het karakter zouden krijgen van uitvoering van een besluit, dat inderdaad als een ver eenigingsbesluit mocht gelden. Gaat men aldus te werk, dan kost dit. zeker veel tijd en arbeid van enkele personen, maar wanneer de w el- willenden en de welw i 11 e n d e n de rollen verdee- len, zou het stellig wel eens te beproeven zijn. Mgar dan moet men niet uit het veld' geslagen zijn, als het niet zoo voorspoedig gaat als men het wel zou wen schen en uit minder aangename ervaringen niet en kel teleurstelling maar ook leering putten. Men heeft fiasco geleden bij de verkiezing van de Kamer van Koophandel welnu, dit bewijst enkel, dat de vereo- niging nog niet sterk genoeg is, om dit verkiezings- we.rk ter hand te nemen. Men heeft sleeht-bezoclito vergaderingen maar dat is nog geen reden om werk loos te worden. Dacht elk Alkmaarsch bestuur er zoo over, dau zouden er heel wat verecnigingen kun nen opdoeken. Men kan met A. AA". A'. voor oogen Ach, AVee en ee' roepen, maar men kan er ook Arbeid, AVerk- en A oerkracht uit halen. Eu zelf® geeft de A. W. AT. antwoord op de vraag, wie iets bereiken kan: Alleen Wie Volhoudt! streng wordt nageleefd. De lieer Dolk (II.-L.) bepleitte hét stellen van ^esthetische eischen aan de schoolgebouwen. De heer S meen ge (U. L.) wilde toepassing van de Leerplichtwet ook op de schipperskinderen. De lieer De, Jong (Hoorn; U. L.) vroeg een I wetswijziging, welke de aanspraken op pensioen van j onderwijzers, die Kamerlid! worden, waarborgt. Ook deze spr. meende, dat de uitvoering van de Leerplicht wet te wenschen overlaat. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) oefende even eens kritiek uit op do ondei'wijspolitiek der regeering. Ook deze spreker stelde het gevaar in het licht, van een wijziging van art, 192 der Grontwet, waarvan het gevolg zal zijn, dat de openbaro school wordt een „toevlucht voot dakloozen." !>pr. bepleitte vrijheid van uiting voor de onderwij zers en hun organisaties, voorts invoering van de ver eenvoudigde spelling, althans vrijheid van spelling, bij onderwijs en examens, en eindelijk pensionneering van vak- en gymnastiekonderwijzers en van de onder wijzers der herhalingsscholen. AA at de vrijheid van meeningsuiting betreft, vroeg spi. vrijheid van uiting voor de onderwijzers in hunne organen. A oorts herinnerde spr. aan het geval te Stedurn, waar aan de onderwijzers een zeer lange reeks van vragen werd voorgelegd. Do heer Blum (A. R.) erkende, dat, er fouten zijn bij bet bijzonder onderwijs, maar dat is volgens spi. een gevolg van het gedurende een halve 'eeuw on derdrukt. zijn. Spr. protesteerde tegen de bewering, dat er de laat ste vijf jaren niets zou zijn gedaan op het gebied' van onderwijs. Het verrijzen van standenscholen is een verschijnsel, dat zic-h overal vertoont en spr. ziet vol strekt niet het. ongewensehto daarvan in. Dat de bij zondere school een zoo sterk propagandistisch karak ter zou hebben, is een verwijt, waartoe links het. recht mist. Over de vraag, of er door kinderen voor de ver kiezingen mag' worden gebeden, wilde spr. zich niet uitlaten. Stommen van links: Spreek u daarover uit! Hii durft niet! De hoor B 1 urn: Met de hoeren, die van geen gebed' willen weten, discussieer ik niet over deze zaak. Spr. betoogde ten slotte, dat als er weinig gedaan wordt, dit in elk geval niet de schuld is van den mi nister, maar van de Kamer. eiet aan dek, en een ander gedeelte vloog over boord. De reeling van het achterschip werd gedeeltelijk ver nield, een ijzeren trap in het ruim knapte af, en de stoker werd zwaar gekwetst en met brandwonden aan handen en gezicht gevonden.. Hij overleed spoedig daarna aan de bekomen kwetsuren. Een andere .stoker werd door een van do weggeslin gerde stukken anthraciet a-an het hoofd verwond en kreeg brandwonden aan de handen. DE KAArAKZALA7ER EILERS. De Kantonrechter te Medemblik veroordeelde giste ren H. J. Eilers te Oegstgeest, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te Nibbikswoud, tot J 1500 boete, subs. 300 dagen hechtenis. De eisch luidde: voor 15 overtredingen ieder 200, subs. 60 dagen hechtenis. TAA'EEDE KAMER. De behandeling yan de begrooting van Binnenland- sehe Zaken werd gisteren voortgezet ?etela1ai' (Y- D') oefende o.m. kritiek op het optreden van den schoolopziener Iïuys te Apel doorn tegenover de Onderwijzerstoomcelvereenigiiig ter zake van de opvoering van Allerzielen en op liet. algemeen onderwijsbeleid van de regeering Van liet nieuwe art, 192 der grondwetscommissie vreesde spr., dat. het. het openbaar onderwijs tot arme lui s onderwys zal maken. Hij laakte ook den geest, ran het byzonder en de houding van .sommige gemeen tebesturen ten aanzien van het openbaar onderwijs. opr. verweet de regeering, dat zij den onderwijzers stand in de oogen van bet publiek naar beneden haalt, ei betreurde spr. het, dait de Leerplichtwet niet Gemeugd nieuws. EEN TRAGISCHE DOOD. Donderdagavond' is de Hollandsehe acteur August van Biene plotseling op het tooneel van het hippodro me to Brighton overleden, dadelijk na het slot van de tweede voorstelling van „Do gebroken Melodie," een schets, die hij meer dan zesduizend maal in En geland opvoerde. De omstandigheden, .waaronder Aran Biene stierf, schrijft de Iel., zijn hoogst tragisch. In dé bewuste schets toch vervulde Van Biene de rol van een ouden musicus, die aan lager wal geraakt is, en doodziek in een logement vertoeft, Een jong meisje verzoekt hem, iets voor haar te willen spelen. De musicus grypt zijn cello, zet een melodie in en valt plotseling, door een beroerte getroffen, midden onder het spelen achterover. Dit gebeurde ook Donderdagavond, en het publiek besefte met, dat men e,en man toejuichte, die werke- lyk stervende was. A an Biene voelde zich reeds eenige dagen ongesteld, doch wilde desniettegenstaande t.e Brighton d'e voor stelling laten doorgaan. Terwijl zijn vader stierf, dirigeerde de jonge Van Biene het orkest. UIT SCHERMERHORN. De commissie tot organisatie van de feesten ter herdenking van het honderdjarig bestaan van Neer land® onafhankelijkheid hield! onder Voorzitterschap van den heer J. Kuilman eene vergadering, waarin voorloopig werd besloten de feesten in Augustus te vieren en, wel gedeeltelijk in het dorp en gedeeltelijk in de buurtschap Stompetoren. In het dorp zal de feestelijkheid' bestaan uit. een optocht en verschillende volksspelen. De optocht zal voorstellen eenige histo rische groepen, waaronder „De Pinksterbloem" en „de A rijstermarkt." Te Stompetoren zal een kinderfeest worden gehouden, terwijl het. tooneelstuk „De Vrij- stermarkt door do Rederijkerskamer zal worden opge voerd. Ook zal nog worden getracht eene commissie van jongelieden te vormen, om mede eenige feestelijkheid qp touw te zetten. liet, bestuur werd samengesteld) als volgt.: P. Al- blas, burgemeester, eere-voorzitter; J. Kuilman, voor zitter; J. Sehreuder, secretaris en T. J. Natzijl, pen ningmeester. In de vergadering van de A7rijzinnige Kiesver- eemging is besloten het, gewijzigde reglement van de Centrale A"rijzinnige Kiesvcree,niging- in het, district Hoorn goed' te keuren. Tot plaatsvervangend Hoofdbestuurslid' werd geko- zen de lieer J. do Groot; tot afgevaardigden naar de op 2 rebr. te houden vergadering te Purmerend van afgevaardigden der Kiesvereenigingen in het district do hoeren J. de Groot en T. J. Natzijl. Ais candidaat voor de Tweede Kamer voor de op te maken groslijst werd verkozen de heer AV. de Jong te s-Gravenhage. UIT SCHOORLDAM. Benoemd in de .plaats van wijlen den heer J. Boe, directeur en penningmeester der kaasfabriek „Kenne- merschei" alhier de heer A. de Groot als directeur en de heer J. Bas als penningmeester. UIT PURMEREND. I ot voorzitter van de Banne Purmerend ter ver vanging van den heer M. de Groot te Purmerend, die had bedankt, is benoemd de heer Jb. Kramer te II- pendam. DOOD GEVONDEN. In de Is-te AVeteringdwarsstraat te Amsterdam woonde boven in een perceel een alleenloopendé schip per. Toen de buren hem na Zondag 12 dezer niet moer zagen en de deur van zijn kamertje gesloten onden, meenden ze, dat de man was uitgegaan. Maar dagyn verliepen en van den schipper geen spoor. Er werd nog een week gewacht; toen begon er"een vreem de lucht in net. perceel te hangen. Dinsdag waar schuwden de buren de politie; deze brak de deur open en vond den man dood te bed liggen. Naar het- Nwsbl. v. N. meldt, was gisternamiddag het lijk nog niet vervoerd, hoewel de gezondheidsdienst het Donderdag had laten kisten. DE MAAS. Do Maas is steeds wassende. Bij Grave zijn alle uiterwaarden en buitendijksehe polders overstroomd on ingeloopen; het water staat, thans van dijk tot dijk. Ook binnendijks staat reeds bijna al het land onder water, doordat liet riviertje de Raam thans door het gesloten zijn van de sluizen geen water kan afvoeren en bovendien door het vele kwelwater. Eenigo straten te Neder-Assolt zijn gisteren ook* ondergeloopen. Nog eenige centimeters was on de Beerscho Maas begint to werken. De boeren, schrijft de N. R. Ot., zijn druk bezig hunne nog op het veld zijnde producten, als ingekuilde aardappelen enz. in veiligheid te brengen. De peilschaal to Grave toe kent thans 10.7 M. A.P. ONTPLOFFING. Gistermiddag heeft, to Rotterdam een geweldige ontploffing plaats gehad' aan boord' van het binnenko mende Engel'sche stoomschip Milo. Een 42-jarige sto ker ging in het met anthraciet geladen achterruim en had de onvoorzichtigheid! daarbij een lucifer aan te steken. De gassen, waarmee liet achterruim gevuld was, vatten vlam, en een hevige ontploffing volgde. Door de ontploffing sloeg een gedeelte van de anthra- UIT HENSBROEK. Arergiftiging door kolendamp heeft, hier bijna het leven gekost aan het echtpaar Sch. Toen men heden A rydag)morgen toegang- tot de lang gesloten wo ning verkreeg, bleek de heer S. geheel bewusteloos to zyn, terwijl de vrouw ternauwernood in staat was de deur te openen. Terwijl men zich beijverde zoo rijlce- lyk mogelijk frissche lucht toe te laten, werd direct, de hulp van den dokter ingeroepen. Naar wé vernemen keerde pas na een paar uren het bewustzijn bij S. terug. Het te sterk afsluiten van de kachelpijp schijnt de oorzaak te zijn van liet ongeval. KORTE BERICHTEN. In Amsterdam heerscht op 't, oogenblik groot plaatsgebrek in de gasthuizen. Do Standaard is gisteravond weer niet versche nen. Te Amsterdam zijn drie verdachten van de in- l)iaak in cle 2e Jan Steenstraat aangehouden. Tal van kostbare voorworpen werden op allerlei wijzen verbor- gen in hun woningen gevonden. Naar het Hbld. verneemt heeft het gemeentebe >tuur van Amsterdam van den Parijschen gemeente raad de uitnoodiging ontvangen om schoolkinderen naar Parijs te zenden, teneinde daar deel te nemen aan een groot internationaal volkskinderfcest. Hét gemeentebestuur heeft neg geen beslissio» ge nomen. Gisteravond is te Zaandam eeu roeibootje, dat geen licht voerde, overvaren door een vrachtboot. Een vijftigjarige man dio in het schuitje zat. is verdron ken. De Rotterdamsche recherche heeft aangehouden ten directeur van do A erbeterde Singernaaimaehine- maatschappij. Deze arrestatie staat in verband met ui 1912 aan het licht gekomen onregelmatigheden bij agentschappen van do genoemde maatschappij te Middelburg en te ATissingen. Een 60-jarige molenaarsknecht, die dezer dagen te Kouweiikerkc van den molen is gevallen, is aan do gevolgen Van den val overleden. I wee cafébezoekers te Doesburg kregen ruzie met de eohtgenoote van den caféhouder, waarop deze met een revolver twee schoten op de bezoekers loste. Beiden werden verwond, de dader is- gearresteerd, Te Amsterdam heeft, gisteravond' een 21-jarige man een 23-jarige meisje eenige malen in den rug geschoten, terwijl hij zichzelf verwondde. Beiden zijn naar het Ziekenhuis overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1