DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RON A Cacao feuilleton. Van Houtan's No. 22 Honderd en vfltiiende Jaargang. 1918. MAANDAG 27 JANUARI. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ik wil nog een kop Telefoonnummer 3. Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. BINNENLAND. ALKMAAR, 27 Januari. Het is met de Turken en met Turkije een wonder lijke geschiedenis. AT meer dan vijftig jaar schrijft men Turkije dood of verklaart1 men dab de sultan een „zieke, zwakke man" is, die het wel niet lang- meer zal maken. Maar Turkije bestaat nog altijd! en er is ook nog steeds een sultan! Thans had men de Jong-Turken doodgewaand, maar plotseling komen die heeren als duiveltjes uit. doosjes te voorschijn, jagen do regeering op de vlucht, nemen do teugels van het bewind in handen en mennen weer zelf Men moet den dag' niet vóór hot vallen van den avond prijzen en een keer to meer is weer gebleken, dat er in Oostersehe zaken nooit iota te voorspellen valt. Het scheen zoo goed te staan in het begin der week. Een nationale vergadering wel is waar sa men gesteld uit mannen van wier stem de regeering zeker was sprak zicb uit voor bet aanvaurden van den raad der mogendheden, voor het sluiten van don vrede, dus het afstaan van Adrianopel. Toen kwam Donderdag plotseling de militaire revolutie te Kon- stantinopol. De staatsgreep van En ver Bei, de verde diger van Tripolis, die maar half tevreden was met den vrede van Lauzanue, wijzigde ineens den staatvau zaken. Op do Europeesche diplomaten, maakte hij een indruk, als indertijd Napoleons terugkeer van Elba op het Wéensche congres moet hebben gemaakt. De zes groote mogendheden waren immers druk in do weer om de Turksche regeering tot het sluiten van ven vrede to dwingen en daar kwam die Enver Bei met de klompen in hef gelag. Was do minister van oorlog Na sim Pasja niet met opzet of bij ongeluk doodgeschoten, dan zou deze omwenteling een onbloe dig verloop hebben gehad. En wat wil nu do beweging? „De nationale eer redden of ten onder gaan", is er gezegd. Hetgeen blijkbaar beteekent, dat men geen afstand van Adrianopel wenseht te doen, zonder nog eens het zwaard te hebben getrokken. Men dUrft het gevaar loepen nog meer te verliezen dan hetgeen reeds verloren is en niet meer zal worden teruggewonnen zoo zoggen de bladen. „Van welken kant men deze crisis ook bekijkt, aldus verklaart bijv. de heer Roland de Marès in l'Indépen- danco beige van heden, het schijnt niet, dat Turkije er voordeel uit zal haleu. Zij zal den doodsstrijd van het I'urksche rijk slechts moeielijker maken en zij brengt den internationalen toestand, toch reeds zeer hache lijk, in gevaar." Maar de bladen hebben zich in de Oosterscke zaken al zoo dikwijls vergist en het is al zoo vaak precies anders uitgekomen dan men verwaeht had. Wie weet of do lurken worden aan de Tsjataldsja-linie nog eens overwinnaars In elk geval is het hei-vatten der vijandelijkheden thans zoo goed als zeker. De Balkanafgevaardigden te Tonden hebben de vredesonderhandelingen, die nu a^drioweken geschorst waren, afgebroken, omdat ju. .~r> k n mMnsm 'm+pi+ïêhg*- Roman van LENE HAASE. 20) 0 De portieren werden opengetrokken. Alles drong naar buiten. Voordat zij het wist, stond zij op het perron naast haar bagage. Zoekend' keek zij om zich heen. „Hallo, freule Wersien 1" Een lang, mager heer, geheel Amerikaansch, maar toch met een zekere élegance gekleed, kwam op haar toe. herkende dokter Stower. Maar zoo bleek had zij zich hem toch niet voorgesteld, en do koude, groenige oogen achter de lorgnetglazon bevielen haar volstrekt niet. Toentertijd in Potsdam was hij ook niet gladge- schoren geweest. Toch voelde zij zich verlicht, dat hij er was. „Goeden dag, dokter,zei zji verheugd, hem de hand reikend. I oen begon zij trouw de groeten van oom en tante over te brengen. Dokter Stower viel haar echter in de rede en keek op het horloge. Kom! Kom! Nu we toch eenmaal in San Antonio jV,11'. ,Villerl wo ook gebruik maken van den avond; zoo dikwijls kom ik niet uit. Eerst een klein souper en dan een paar theaters. We kunnen met den trein van één uur naar New-Braunfels gaan!" Gp zulk een ontvangst was Loo niet voorbereid ge feest. Eigenlijk was het volkomen naar haar zin. reis en de warmte hadden haar vermoeid. at, moot ik met mijn bagage beginnen." n C! wij zoolang in bewaring. Kom mee!" Kf 01 '^J'0Ttr(>r had haar handkoffer genomen en ip zoo snel vooruit, dat zij nauwelijks kon volgon. den uitgang6 afgogeven en do dokter ging' naar „Maat ik ben toch niet gekleed," zei Loe gedrukt, groene <>og©n namen haar op met een onderzoe- Turkije geweigerd heeft dö voorwaarden der bondgo- nooteu te aanvaarden. En het is nu meer dan vroe ger een open vraag, of de oorlog tot den Balkan kan worden beperkt, dan wel of hij een ongewenschte uit breiding zal ondergaan. Er broeit weer wat. Immers Rusland, gesteund door Frankrijk, heeft verleden Maandag gedreigd, dat het zijn troepen naar Armenië zou zenden, indien er niet spoedig' vrede kwam. Volgt op bet dreigement de daad, dan is het met de toch al zeer teere eenheid van Europa voorgoed afgeloopen. Het Drievoudig Verbond zou aan een dergelijk op treden van Rusland zijn toestemming niet kunnen geven, en Engeland zou het er ook niet mee eens zijnVoor het oogenblik trekt Rusland zich te rug. Echter er is nog een ander gevaar: Roemenië wil blijkbaar van den hachelijken toestand gebruik maken, om de kwestie van schadeloosstelling ten zij nen gunste op te lossen en de regeering heeft reeds verklaard, dat zij spoedig een officieele mededëeling over de concessies, welke do Balkanstaten willen ge ven, verwacht.' In Frankrijk is het ministerie Briand deze week kenden blik, die haar hef bloed' naar de wangen dreef. „Dat doet er niets toe. IJ bent mooi genoeg! IJ kunt u desnoods in Gun ter-hot el een beetje opknap pen." Toen had Loe geen bezwaren meer en volgde met groote nieuwsgierige oogen den dokter in de onbe kende wonderstad. Deze wenkte een auto en weldra suisden zij door de hol verlichte straten, waarin een vroolijke drukte liQersohto. Dat had Loe niet verwacht! San Antonio was mooi! Een ware overdaad van gekleurde electrische lichten deed de stad stralen in een zee van licht, alsof het een groot feest was. Ook do menschen, die levendig sprekend en lachend zich in do straten bewogen, za gen er feestelijk uit. ,,'tls hier een pretlustig volkje," zei dokter Stower glimlachend; hij had pleizier in Loe's verwondering. Na don nuchteren indruk van het overige Amerika, had zij zoo iets volstrekt niet verwacht. Eerst ging' de rit door een breede straat, die in hoofdlzaak een negerbuurt, scheen te zijn. Kleurig uit gedost, zoo elegant mogelijk, golfde het zwarte volkje door elkander, hier om het open buffet van een straat gaarkeuken, daar om 'n mandolinespeler geschaard. De zwarte „girls" wandelden, met hun donkere „boys" en flirtten precies zooais hun blanke zusters. Ontel bare zwarte kinderen renden overal met veel lawaai rond en deden allerlei kattekwaad. Corpulente ne germama s, geweldig dik, zaton rustig voor hun dou- ren .bij elkander te babbelen. Op een hoek was een oploop. Et stond een zwarte geestelijke op een kist te preeken. Toen kwamen zij door Moxicaansche straten. Uit vuile hutten traden mooie vrouwen met de waardig heid van koninginnen, den sluier over het zwarte haar geworpen. Bruine wilde knapen, zwartgebaarde man nen, die hun klompen droegen met de grandezza der ouden Castilianen, sloegen hun schitterende oogen op naar de jonge, frissche lady in de auto en lieten glimlachend hun sneeuwwitte tanden zien. Er stond' osn wagen in den weg, De auto mo»«t met een regeeringsverklaring voor het parlemont ge komen. De minister-president vieli flauw en het schijnt dat zijn zwakte wel een symbool kon zijn van het door hem samengestelde ministerie. De krachtige heer Briand vormde vroeger een krachtig ministerie de zwakke lieer Briand' is thans met een zwak ka binet gekomen. En de omstandigheden waren van dien aard, dat het ministerie gemakkelijk omverge gooid had kunnen worden. Maar de Kamer heeft een meerderheid geschonken aan de motie van vertrou wen. Of dit vertrouwen wel van langen duur zal zijn valt intusschen te betwijfelen. In Engeland is do behandeling begonnen van het ontwerp tot wijziging der Kieswet. Vandaag zal zij worden voortgezet. Niemand weet recht, hoe het af- loopen zal. Vooral niet ten aanzien van het vrou wenkiesrecht. Mocht dat er eens niet door komen, dan zullen de kiesrechtvrouwen zich zeker weer doen gelden en zal Engeland weer de onsmakelijke tooneel- tjes krijgen, welko ook door allo verstandige vrouwen worden afgekeurd. een oogenblik voor een der Mexieaanschc huizen stil houden. Voor de veranda brandde een vuur, waarover man nen en vrouwen in schilderachtige houding lagen. Tegen een der pijlers leunde een slanke, bruine knaap, wiens fijn profiel door den gloed scherp werd belicht. Hij speelde met de sigaret tusscben zijn roo- de, zachte lippen en luisterde naar de tonen der gita ren, de armen achter het hoofd' gevouwen, welbehago- lijk zijn jong, schoon lichaam rekkend. Leo beschouwde hem met verwondering. De horen klonk, de auto suisde verder, door breede schitterende straten, waarin d'e „upper" vierhonderd van San Antonio hun genoegens zochten. Zij reden over do Alamo-plaza met het mooie plant soen. Hooge palmen ruischten in den avondwind; de bloemen van het Zuiden geurden zoet en bedwelmend. Donker verhief zich hot oude Alamo-gebouw, een her innering aan den Spaansehoa tijd. Daarnaast lag, hol verlicht, het groote Menger-hotel met de marme ren vestibule, waarin elegante mensehen in schommel stoelen lagen en zich verveelden. AR een kasteel verhief het nieuwe postkantoor zich boven de palmen. Op de daken waren ontelbare reclames in kleurige electrische lampjes, die als gekleurde edelgesteenten aan den donkeren hemel gloeiden. Overal loven en een feest van kleuren. Nu ging het langzaam de volle hoofdstraat, de Houston Street in. Op den straatweg rolden in een onafzienbare koten auto's, buggies en electrische trams. Op de trottoirs stroomden feestelijk gekloede menschen van alle natiën voorbij. Bevallige America- girls, blootshoofds en in lichte dunno kleeren; Moxi- caanschen in levendige, diepe kleuren met de mantilla on met bloemen in het haar; vreemden, tourist en, zakenmonschen uit hot. Noorden, farmers, die precies zoo plomp en onbeholpen waren als de boeren in Eu ropa, oen paar Zuidelijke grandseigneurs, soldaten en officieren,- dio Loe voor brievenbestellers hield, dat alles bewoog zich door elkiander, kwam hier uit een café en ging daar in een schouwburg. Cafó's, ban- kstwinksls, vruchtenhandelaars, dfogistwinkels, bars, VROUWENKIESRECHT. Naar Het Volk verneemt, heeft het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht aan de candida- ten voor do Tweede Kamer verzocht antwoord te wil len geven o-p de volgende vragen: Is u voor directe invoering van kiesrecht en ver kiesbaarheid der vrouw, bij d'e eerstvolgende grond wetsherziening Is u bereid tegen elke uitbreiding van mannenkies- rec.ht te stommen, indien daarmede niet vrouwenkies recht in den een of anderen vorm gepaard gaat? Gemengd nieuws. DE TYPOGRAEENSTAKING. Er i® Zaterdag langdurig geconfereerd tusschen het bestuur van de Amsterdamsche Drukkersvereeniging en de vertegenwoordigers der werklieden. Een resul taat werd! niet bereikt. liet niet verkrijgen van- een oogenblikkelijko overeenstemming behoeft echter, naar aan het Hbld. werd medegedeeld, niet te worden opgevat als een absoluut afbreken dór onderhandelin gen. Een aantal patroons, in wier inrichtingen niet wordt gestaakt, hebben Zaterdag aan de werklieden, wien 14 dagen geleden bet arbeidscontract is opge- zegt, schriftelijk of mondeling medegedeeld, dat zij, nu d'e arbdieosvereenkomst is geëindigd, Maandag a.s. (dus heden) weer aan den arbeid kunnen gaan, op het tot heden door hen verdiende loon, alleen op voorwaarde, d'at zij bereid zijn, desnoods1 arbeid te verrichten ook voor andere inrichtingen d'an die, waaraan ze verbonden zijn. Eventueel betere arbeidsvoorwaarden, welker invoe ring eerlang kan worden verwacht, zullen dan aller eerst op hen van toepassing zijn. Kunnen do werklieden zich hiermede niet vereeni gen, dan wordt de dienstbetrekking als geëindigd be schouwd. Hoewel nog geen nader bericht is ontvangen, zal dit wel neerkomen op het stopzetten dier drukkerijen, om dat do werklieden deze voorwaarden wel niet zullen aanvaarden. Bij óén firma, n.l. do drukkerij voorheen Ellerman Harms en Co., kregen de werklieden, hoewel zij 14 da gen geleden werden opgezegd, de mededeoling, dat zij heden op de oude voorwaarden den arbeid kunnen hervatten; de bepaling op do andere drukkerijen er bij gevoegd, bleef hier achterwege. Zaterdagavond' is er weer een nummer van De Standaard' gekomen, maar het blad meldt: Do drukkersfirma, die ons vorig no. en ook dit heeft gedtukt, ziet zich gedwongen verdere hulp ons te ontzeggen, door de bedreigingen van liet stakings comité te Amsterdam. Dit no. zal dus het laatste zijn, dat do.or deze firma wordt geleverd. EEN GOEDE VANGST. Een paar maanden geleden had te Denekamp over dag een brutale inbraak mot diefstal plaats bij een landbouwer aldaar. De dief, door d'e huisvrouw op heeterdaad betrapt, wist te ontkomen met verschillen de gouden sieraden en wat geld. Thans heeft de po litie to Enschede iemand, ontsnapt uit de gevan ge uit te Harderwijk, aangehouden als do vermoedelijke da der. Een der gestolen ringen met den naam van de vrouw des huizes erin gegraveerd, droeg hij nog aan zijn vinger. Eon gedeelte van het overige gestolen goudwerk is bij een goudsmid teruggevonden, alsmedo bioscopen en variété's wisselden elkander af. Daar- tusschen waren elegante magazijnen, veel juweliers en handelaars in curiositeiten. Van de eone zijde van do straat naar de andere waren bogen van electrische lampjes gespannen, zoodat men in een stroom van licht reed. De auto hield) stil voor het hooge portaal van het Gun ter-hotel. Dokter Stower scheen hier goed bekend te zijn. Door verschillende met groote weelde ingerichte zalen leidde hij Loe naar de eetzaal, waaruit een gedempte muziek ben tegenklonk, en die meer in den stijl van een tempel dan van een eetzaal voor vroolijke men schen gebouwd' was. Loe was nu al gewond aan deftige Amerikaanscho hotels en stapte rustig achter den dokter aan. Dezo scheen zeer gehaast en bestelde bij den grijzenden nc- gerkcllner een reek® dure gerechten en wijn. Loo sloeg hem ongemerkt gade. Hij zag er zenuw achtig en ziek uit, bijna teringachtig. Een eigenaar- dig verstandig gezicht, dat tegelijk boeiend en ufstoo tend was. Er lag iets hards, wreeds en brutaal zinne lijks in zijn oog. Dat was haar in Potsdam niet zoo opgevallen. Loe vroeg' zich onwillekeurig af, waarom deze man haar zoo vriendelijk had uitgenoodlgd en haar nu zoo rijk onthaalde. Hij zag er niet uit, alsof hij iets uit goedheid: zou doen. „Welkom in Texas!" zei dokter Stower, zijn glas op heffend. Loe nam ook haar glas op. „Nuffig' schijnt u niet te ziju!" Zij schudde met kracht het hoofd. „Neen, zeker niet!" „Dat is ook een geluk. U zult zich dan bij ons ge makkelijk schikken in New Braunfels. Wij „campen" namelijk tegenwoordig in t.weo „bungalows." Het sa natorium bob ik om mijn gezondheid moeten opgeven. Maar ik praktizeer nog en heb een kleine Idiniek. Daar kunt u mot de ziekenverpleging helpen." „Ik wil mo gaarne nuttig maken," haastte Loe zich te zeggen. Zij was een weinig onthutst. Mevrouw Stower, geboren von Schönberg, had er niets van ge schreven, dat haar man het sanatorium had opgege ven. u .i... CWüïdt vwrolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1