DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. No. 24. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 WOENSDAG 29 JANUARI In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents.. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. B I N N E N L A N,D. ALKMAARSC HINDERWET. BITROEMEE STER en WE THOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegdl het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van de R. C. Verbruiksvereeniging „Ons doel" aldaar, om vergun ning tot het oprichten van een heeteluchtoven in het perceel; Verdronken Oord Wijk O No. 18. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten rnadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 11 Februari e.k., Vvoormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen yóór gemelden dag kan de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 28 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 29 Januari. Nu het vrouwenkiesrecht in het Engelsche Lager huis- voorloopig van de baan is, doen de kiesrechtvrou- wen weer van zich spreken. Niet slechts de z. g. n. suffragettes, maar ook de meeT bedaarde strijdsters voor vrouwenkiesrecht zijn verbolgen op de regeering. Men weet, dat er alle mogelijke gelegenheid zal gege ven wordon om een wet, door een der parlementsleden ingediend! een private bill bedbelende vrouwen kiesrecht met amendementen daarop in te brengen, te doen behandelen in de volgende parlements-zitting, dus na het bijeenkomen in het nieuwe parlementaire jaar, dat half Maart zal aanvangen, em dat de regee ring zich dan geheel zal onderwerpen aan de uit spraak van het Huis. Maar gesteld1, dat het wetsont werp in het Lagerhuis aangenomen wordt, dan nog verwerpt het Hoogerhujs het en dan zal het dóór het zittende parlement niet meer tot wet kunnen worden verheven. Immers om, ondanks de verwerping van het IIoogerhuis wet te worden, moet een wetsontwerp in drie op elkaar volgende zittingen van het Lager Roman van LENE TT A A SE 22) o— Zij zagen elkander met vijandelijke blikken aan. Haar donkere, schitterende oogen weken niet voor den hypnatiseerenden blik van zijn groenachtige oogen. Zij voelden instinctmatig, dat hun naturen elkan der afstieten. Toen lachten beiden gedwongen en wijdden hun aandacht weer aan het tooneel. Toen de apaehendans uit was en het scherm viel, stond de dokter op. „Kom! We willen gauw nog de laatste nummers in Róyal zien!" Haastig gingen zij weer naar buiten, in een aut-o, door de steeds nog drukke Houston Street naar het Theater Royal. Als in een roes volgde Loe den dokter. Zij verwon derde er zich nog over, dat in dat democratische land alios „royal" en „imperial-" was. Toen zat zij ook al weer in een loge en hoorde twee chanteuses met hee- sche, afgezongen stemmen. Men zou hun prestaties in Berlijn hoogstens dérde-ranga hebben gevonden De Amerikanen yellten" en trappelden echter vol geestdrift. Ook de dokter scheen zich zeer goed' te amuseoren, hoewel de grappen zeer grof waren. Fijne humor schone® de Amerikanen niet te kennen, al te groote platheden schrapte de censuur. Zoo droegen do heide chanteuses eigenlijk niets voor. Des te meer vertelden zij echter door hun kunstig gebaren spel. Later kwam er nog een soort clown op het too neel. Log vond deze voorstelling vervelend en ple bejisch. A a dit nummer was het Royal-Theater uit. Alles stroomde naar buiten de Houston Street in, die eens klaps overstroomd scheen door menschen en rijtuigen. „Zoo, nu willen we ons in den tuin op het dak van huis worden aangenomen en dit gaat niet meer. De strijdbare kiesrechtvrouwen zijn zeer verontwaar digd. Zij hebben tot den. oorlog besloten en reeds vijandelijkheden geopend. De bejaarde leidster me vrouw Pankhurst heeft verklaard, dat men een gueril la zal voeren, een kleinen oorlog dus, waarbij men den ijand op allerlei plaats-en tracht te treffen en door het toebrengen van velerlei partieele schade" groot nadeel wil toebrengen. Over de bijzonderheden van het veldtochtsplan wilde deze leidster zich niet uit laten dat moest een verrassing zijn. Maar de vrou- wen zouden even dapper voor het kiesrecht vechten als Garibaldi en de zijnen indertijd1 voor de vrijheid vochten. Een andere kiesrechtvrouw, Miss Kenney, zeide o.a. „Wij zullen nu niet alleen de ramen bij de ministers en in de magazijnen inwerpen. Van morgen af zal het beginnen. Wij zullen alleen menschenlevens spa ren. Wij zullen onze kalmte bewaren, maar de wetten schenden zooveel wij kunnen. Dan zullen de men schen wel naar de regeering gaan en zeggen: wij bur gers van Londen (of van het Vereenigde Koninkrijk) willen niet iederen dag met gebroken ruiten zitten. Geef den vrouwen het kiesrecht." De vijandelijkheden zijn reeds Maandagavond be gonnen. In de hall van het Lagerhuis werd een jon ge vrouw in het zwart gearresteerd, die een steen, in een zakdoek gewikkeld, had geworpen naar een schil derij, voorstellende „de Heilige Staphanus." Onmid dellijk aangehouden werd zij herkend als Miss Pank hurst, Een ander, mevr. Despard, poogde een redevoering uit te spreken tot het volk, vergaderd voor de kerk van Sint-Martin. De politie wilde dat zij ophield. Zij weigerde. Zij werd aangehouden. Twee andere vrou wen en een man werden op dezelfde plaats gearres teerd. Do beide met name genoemde kie&rechtvrouwen zi.jn later weer vrijgelaten. In een manifest, dat verspreid! is, werden de mi nisters Grey en Lloydi George van verraad beschul digd, aangezien zij met het oneerlijk beleid van den heer -Asquith heulen. Gisteravond verscheen een deputatie van een twin tigtal kiesrechtvrouwen voor het parlement en ver zocht een onderhoud met den beer Lloyd George, Zij weigerden te vertrekken en kwamen daardoor in bot sing met de politie. Verscheidene harer werden ge arresteerd. Vervolgens werden een aantal ruiten in geworpen in Whitehall. Nog eenige arrestaties hadden plaats, tezamen een 23. Te Dublin werden drie suffragettes aangehouden, beschuldigd dat zij gistermorgen zestien glazen had den gebroken in het kasteel, de .officieel© residentie van den vice-koning van Ierland, zijn dadelijk veroor deeld tot een maand dwangarbeid. Het bovenstaande doet zien, dat de kiesrechtvrou wen er geen gras over laten groeien. Al haar verniel- het San Antonio-hotel nog een beetje afkoelen", zei de dokter, toen zij weer in een auto stapten. Loe dacht met verbazing aan de kosten van dezen avond. Dokter Stower moest wel ontzaggelijk rijk zijn. Zij hielden stil voor een reusachtig, zeer deftig ho tel, dat aan een park met- ruischende palmen lag. Door hooge hallen, waar de voet in zachte Smyrna- tapijten zonk, kwamen zij in met goud overladen za len, waar kostbare schilderijen aan de wanden hin gen, en dóór corridors van wit marmer. Overal heerschte schitterend© pracht, zonder een spoor van artistieken smaak. Slechts de rijkdom overheerschte, driemaal onderstreept. En dokter Stower draaide zich om en vertelde haar, hoeveel het hotel had ge kost. Precies zooals de chauffeur in Philadel phia. Do lift bracht hen langs een eindelooze reeks ver diepingen naar het dak van het reusachtige gebouw Hier heerschte nog elegant leven, ondanks het late uur. Een Mexicaansche kapel speelde haar vurige volksliederen. Onder palmen en oleanders waren ta fels gedekt, waar de élite van San Antonio soupeerde. Onbeduidend uitziende mannen van zaken, niet zeer elegant gekleed, en beeldschoon© vrouwen met de kleurrijke, dikwijls zeer opvallende chic der Zulde lijke staten. Bij geen toilet, hoe opvallend ook, kon men echter smakeloosheid ontdekken. Loe keek rond of zij ook een van die dames zag, die in Berlijn altijd in de groote hotels waren en die men niet groette. Zij kon echter volstrekt geen on derscheid vinden. De dames zagen er hier allen zoo uit on haddon zich sterk gepoederd en geblankët. De, dokter nam plaats aan een hoektafel, vanwaar zij een ruim uitzicht over de van duizenden lichten stralende stad genoten. Het was een wonderschoon tafereel. Boven hen welfde zich do heldere zuidelijk nachthemel met zijn milliarden fonkelende sterren. Een frissche bries waaide hier boven. Loe haalde voor de eerste maal verruimd adem. Toen kwam do champagne, die de dokter had be steld en zij luisterde als in een droom naar de zachte zucht, beoogt slechts een wetsvoorstel nopens vrouwen- klaagde over de salarieering, de voeding en de rechts- kiesrecht, afkomstig van de regeering. Maar hoe zal positie der schepelingen. r Spr. cntiseerde de ziekenverpleging, zooala die aan een regeering er mee kunnen komen, indien de eerste t- b(>or(j pjaats beeft. minister en verschillende ministers er tegen zijn? En p)e ^eer Duymaer van Twist klaagde hoe zwak zou een regeering zich toonen, die toegaf t over het optreden van den Matrozenbond. Spr. vroeg onder den drang van de gewelddadigheden, welke de betere bevordering van lotsverbetering voor de onder vrouwen thans bezig zijn uit te voeren! officieren, en betere, pensioneering. VROUWENKIESRECHT. Door het bestuur van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht. wordt aan Het Volk medegedeeld, dat de in dat blad vermelde en dóór ons overgenomen vra gen wat betreft het vrouwenkiesrecht, niet tot Ka- mer-candidaten maar tot Kamerleden gericht worden, daar de vereeniging het politiek terrein verkennen, niet beloften uitlokken wil. TWEEDE KAMER. Bij de beraadslaging over de afdeeling Lager On derwijs van de begrooting van buitenlandsche zaken sprak de beer Schaper (S. D. Al, P.) over de spel ling, die hij vereenvoudigd' wenschte, doch niet in Kollewijnschen zin. De heer De Klerk (U.-L.) sloot zich bij het betoog van den vorigen spreker aan. Spr. bepleitte onderwijs, voor het kindi tot het 14de jaar en protesteerde tegen het verlagen in sommige gemeenten van den toelatingsleeftijd bij het bijzonder onderwijs, terwijl bij bet openbaar onderwijs het te genovergestelde geschiedt. Spr. kritiseerde ook den kinderbijslag. Daarna behandelde hij nog het bidden door de kin deren voor de verkiezingen. De 'heer Van Wijnbergen (R. K.) bestreed verschillende van de door sprekers der linkerzijde aan gevoerde argumenten en verdedigde het beleid van den minister. Hij gaf dezen in overweging' een aan schrijving tot Ged. Staten te richten om wat meer op do salarieering der onderwijzers in verschillende ge meenten te letten. Spr. meende, dat van bevoorrech ting van het bijzonder onderwijs geen sprake is en protesteerde tegen godsdienstlooze opvoeding van het kind. Spr. besprak ten slotte enkele gevallen, dat de on derwijzers betreurenswaardig opgetreden zijn. De heer Van der Voort van Z ij p (A. R.) behandelde verschillende plaatselijke gevallen van subsidieering en schoolgeldheffing. Hij bestreed: ook, dat het bijzonder onderwijs bevoorrecht wordt en wees op de lage schoolgelden bij het openhaar onderwijs. De heer Bos (V. D.) constateerde, dat het stand punt der regeering inzake, de spellingskwestie veran dering in de schrijfwijze vrijwel onmogelijk maakt. Spr. wenschte een commissie, die nagaat welke ver eenvoudigingen in onze tegenwoordige schrijfwijze mogelijk zijn. Spr. klaagde er over dat niets is gedaan voor de opleiding van de onderwijzers en de verheffing van hun stand. De vrijzinnige concentratie, zei spr., wil de handha ving' van de openbare school in het belang van het on derwijs en om te voorkomen dat. de gewetensvrijheid in het gedrang komt. De Minister behandelde met het oog op den tijd slechts eenige speciale punten. Tegen be noeming eener commissie tot nadere preciseering der te volgen spelling had spr. geen bezwaar. Bezwaren betreffende de leerplicht van schipperskinderen zullen met allen ernst door de regeering worden onderzocht. In de avondvergadering kwam aan de orde de be handeling van de Marinebegrooting. De heer Snoeck II enkemans (O. H.) be pleitte op verschillende gronden behoud van de Rijks werf te Amsterdam, waarbij de heer Passtoors (R. K.) zich aansloot. De heer Hugenholtz (S, D. A. P.) laakte de geheime circulaire aan de commandanten inzake het lijdelijk verzet en vroeg, waarom ze geheim was. Hij muziek van „La Paloma" en hoorde nauwelijks, wat dokter Stower haar vertelde. Het was alles zoo liefe lijk, zoo sprookjesachtig! Het was haar als een droom, dat zij hier boven zat onder den geurenden oleander, in hét verre Zuiden, waar liederen klonken van hartstocht en liefde. Een hevig verlangen, waar naar wist zij niet, vervulde haar. De dokter sloeg haar met onderzoekende blikken gade. Nadenkender dan in het 'begin. Telkens vulde hij haar glas. En toen werd! Loe eensklaps uitgelaten en vroolijk en spraakzaam. Zij vertelde van de wederwaardighe den op reis en in Philadelphia. Ook vap. de had- vrouw in Galveston vertelde zij, die haar niet zonder kousen in het water bad willen laten. „Ja, dat geloof ik!" lachte hij. „Belachelijk preutsch zijn ze hier soms. Onlangs stierf bijvoor beeld een rijke oude dame, die aan een universiteit haar geheele vermogen naliet, onder voorwaarde, dat het Atlasbeeld op het dak van den hoofdingang een Ideedingstuk kreeg." „Wat een krankzinnigheid!" zei Isve met nadruk. „Wat deed de universiteit toen?" „Die nam do schenking natuurlijk dankbaar aan en Atlas draag! nu. zedig met eeu hemd bekleed, zijn wereldbol." „Het is om zich ziek te lachen!" „O, ik zou u prachtige dingen kunnen vertellen. Hier in San Antonio is het niet zoo erg. Daarvoor is de stad veel te oud en te Mexicaansch." De dokter scheen San Antonio heel precies te ken nen. Hij lachte halfluid bij zichzelf, toen hij haar nog eens inschonk. Toen kook hij op zijn horloge. „Maar nu is het tijd, dat we naar het station gaan! Ik zou het liefst, den heelen nacht, hier blijven. Maar we willen niet dadelijk bij het begin jnloerscbe scènes veroorzaken." Loe was opgestaan Zij was nu heel kalm en bleek geworden en bestreed met ijzeren wilskracht- de duize ling, die haar dreigde te overvallen. De lange reis, hitte en alcohol hadden haar moe gemaakt. Loe von tiemeiigil nieuws. JOH. H. VAN DE PAUWERT. t Op 63-jarigen leeftijd is overleden de heer Joh. H. van de Pauwert, van 1883 tot 31 December 1911 hoofd redacteur der „Middelburgsche Courant," vóór dien tijd van de „Goesche Courant." Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Renkum. De overledene bracht zijn jeugd te Alkmaar door. DE TYPOGRAEENSTAKENG. Mr. J. A. Veraart als vertrouwensman heeft namens het hoofdbestuur van den Neder 1. Bond van Boek drukkerijen een brief verzonden aan de bij den strijd betrokken t-ypografen-organisaties, waarin hij mede deelt, dat bovengenoemd hoofdhestuur van verdere po gingen om partijen tot elkander te brengen afziet. De Bond van Boekdrukkerijen zal thans, zoo schrijft mr. Veraart, het conflict te Amsterdam als een van natio nale beteekenis blijven beschouwen. Gelijk wij indertijd! hebben medegedeeld, had de directie van De Standaard aan het stakingscomitó doen weten, dat haar betrekkingen met de firma de Roever Kröbel en Bakels, welke de krant tot dusverre gedrukt had, hadden opgehouden te bestaan. De directie heeft het stakingscomitó aangeboden te bewijzen, dat zij de verhoudingen met de firma volko men verbroken heeft. Naar aanleiding hiervan is een gemengde commis sie van onderzoek benoemd, welke heden in vergade ring zal bijeenkomen. WORSTVERGIFTIGING. Zondag, schrijft de Tel., werd de hulp van een der gemeentelijke geneesheeren te Amsterdam ingeroepen voor de kinderen van een bewoner van de Oosterbur- gergracht aldaar. De toestand! der beide kinderen, waarvan het een drie jaar, 't andere 5 jaar telde, was Maandag aan merkelijk verergerd, waarom de ouders besloten, een tweeden medicus er bij te halen. Het door dezen dokter ingestelde onderzoek bracht aap het licht, dat de familie Zondagmiddag worst ge geten had, die zéér waarschijnlijk niet al to geschikt meer voor de consumptie was. De medicus oordeelde voor dó heide patiëntjes op name in een ziekenhuis dringend' noodzakelijk. Het tweetal werd dan ook naar het- O. L. Vrouwe-gasthuis vervoerd, waar het jongste Maandagavond! is overle den. Het andere kind, hoewel nog lang niet hersteld, ver keert niet meer in levensgevaar. De ouders, die ook van de worst gegeten hebben, ondervonden er niet de minste nadeelige gevolgen van. Wersien, de kleindochter van den ijzeren Pruis, wilde zich echter niet zwak toonen voor die lui hier. Zij richtte fier het hoofd op. „Ik zou uw vrouw toch nooit aanleiding tot! jaloezie kunnen geven!" zei zij achteloos en ging toen rustig voor den dokter uit, door een rij eerbiedig buigende negers, als een „grande d'ame." .,Ik dacht werkelijk eerst, dat u een beetje aange schoten was, freule Loe", zei de dokter, toen zij weer in de auto naar het station reden. „Maar ik had het. mis, u liep heel recht!" „Ik drink nooit meer, dan ik kan verdragen", gaf zij koel ten antwoord. „Well, maar u kunt een boel verdragen!" Nu lachte zij vroolijk. „Mijn voorvaderen wareti ook cavalerie-officieren Zij viel bijna om van vermoeidheid, toen zij naast de bagage op het stille perron stonden te wachten. Eindelijk kwam de trein. Zwijgend leunde Loe naast den dokter in don gemakkelijke®, zetel en span de zich krampachtig in, dé oogen open.te houden, ter wijl hij er haar blijkbaar op voorbereidde, dat bet bij hem een- weinig primitief was, maar dat zij zelf eon mooi kamertje kreeg'. Zij luisterde niet. De reis duurde niet lang. Na een uur ongeveer stond de trein stil. „New Braunfeis!" Er stegen weinig' passagiers uit. De dokter gaf aan een Mexicaan Loe's bagage. Toen stelde hij haar voor, bij 't mooie weer naar huis te wandelen. Loe beet de tanden op elkander en volgde hem door hoog beschaduwde lanen, waar de „mocking bird" kweelde. De boomkrekels tjilpten en duizenden glim wormen gonsden door de drukkende onweerslucht. Uit de verte klonk het zacht, ruischen van water. Ondanks alle vermoeidheid vervulde Loe een gevoel van vremg- d.e. Hier was tenminste natuur. Rechts en links van den weg zag zij verlichte bungalows, in tuinen gele gen. Alles was zoo stil, als uitgestorven. Eindelijk kwamen zij aan een klein huis, waar in de veranda een licht schemerde. Hf «lil TtfWflifl#.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1