STADSNIEUWS. 157% fU-150 190% 197 642 297 849% 84 90% 524% 184 5*1% 189% 264 385% 661% 542 176% 280% 182 658 827% 67% >05 66 88 "Vt 29 196 82% 291 140 70% 87 167 191 168 4»V 18% 65% 11% 58 1067/, 101% 797k 116% 108% 168% 462 104 86% 87% 987/, 86% 190% 97% 74% 641%,. 52% 157% f182.50 U0% 297 849 90% 622 184 688% 264% 889 662 542 177 288 182 668% 227 66% 906 59 88 11% 29 197 85 223 14»% 87 156 152 4% 18% 66% 11% 68% 96 «18% 106 22% SOii/u 26 61 82% 28% 106% 27 159 V, 4 84% BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. DE MOORD TE LOCHEM. Maandagmorgen bracht, naar men uit Ruurlo aan de Zutpbensche Courant meldt, e>en wachtmeester van de marechaussee te Arnhem daar de tijding, dat de moordenaar van Stokkink, wiens lijk voor ettelijke maanden met zijn fiets in de Berkel te Loehem werd opgevischt, gevonden zou zijn. Zondag kregen twee miliciens te Arnhem ruzie. Die liep zoo hoog, dat de een den ander het leelijke zaak- jo verweet, dat deze aan de Berkelbrug te Lochem had uitgehaald. Een korporaal, die getuige van den twist was, kreeg op zijn navraag de heele geschiedenis te hooren. Een der twee hadl S. over de leuning j smeten en hem zijn rijwiel nagegooid. Toen S. niet weer voor den dag gekomen was, had de dader voor 20 het stilzwijgen van zijn kameraad gekocht. Bei den zijn in hechtenis genomen. EEN WANHOOPSDAAD. Een politieagent te Amsterdam zag gisternacht om streeks 4 uur een 17-jarigen jongen op een bank in het Vondelpark liggen slapen. Hij wekte den jongen, waarop deze een revolver te voorschijn haalde en een schot op den agent loste, die in den duim geraakt werd. Daarop richtte de jongen het wapen op zich zelf, het schot ging af en de jongen viel levenloos neer. Bij onderzoek bleek, schrijft het „Handelsblad", dat men te doen had! met een bediende van een firma aldaar, die zich aan verduistering van een bedrag van ongeveer 130 had schuldig gemaakt. Den agent ziende, die den jongen niet kende, en hem alleen wek te omdat hij lag te slapen, meende de jongen, dat. hij gearresteerd zou worden en ging hij tot zijn wan hoopsdaad over. ARME KLEINE. Het 2V2-jarig dochtertje van een watermolenaar te Moercapelle werd door een molenwiek zoodanig ge troffen, dat het nog denzelfden dag overleed. UIT HENSBROEK. Het vervolg van den tweedaagschen biljartmatch tusschen „Eensgezindheid" alhier en „Ons Genoegen" te Rustenburg, is hier thans bij den heer Gunder met dezelfde achttallen voortgezet en geëindigd. Van beide zijden werd met ijver en groote opgewekt heid1 gespeeld, terwijl een talrijk publiek getuige was van den feilen, maar vreedzamen kamp op het groene laken. Was de eindstand in Rustenburg aldus: „Eensge zindheid" 1049 en „Ons Genoegen 1116 caramboles, de uitslag van den geheelen wedstrijd was een schit terende overwinning door Rustenburg; „Eensgezind heid" behaalde in 't geheel 2029 en „Ons Genoegen" 2262 caramboles. Der twee uitgeloofde prijzen vielen ten deel aan de hoeren J. Hagenaar alhier en D. Schermerhorn te Rustenburg en werden 'a nachts door de voorzitters der beide vereenigingen, de heeren W. de Geus en J. Helder met een toepasselijk woordje uitgereikt. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Gisteravond' werd alhier in het café van den heer Akkerman het laatste gedeelte van de biljartmatch gespeeld tusschen vijf heeren van Egmond aan Zee en vijf heeren alhier. Werden de vorige malen de Egmondzeeërs geslagen met respectievelijk 2184 p. tegen 2153 p. en 2222 p. tegen 2204 p., thans is het hun gelukt de Hoevers te slaan met 2409 p. tegen 1924 p., zoodat Egmond aan Zee nu 485 p. meer behaalde dan de tegenpartij. UIT HOORN. De Liberale Kiesvereeniging „Vooruitgang" te Hoorn stelde gisterenavond! met algemeene stemmen den heer W. de Jong tot candidaat voor de a.s. Ka- merverkiezi ngen Aangenomen werd, dat lid der vereeniging kunnen zijn alle mannelijke, zoowel als vrouwelijke ingezete nen van Hoorn, die den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en geen lid van een andere kiesvereeniging zijn. Deze leden zullen alle rechten van leden-kiezers hebben. UIT WINKEL. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering was de heer J. Breebaart Kzn. afwezig. De voorzitter deelde mede, dat het bruggetje voor de onderwijzerswoning in den Groetpolder zal worden hersteld. Ingekomen waren: Van Ged. Staten berichten, houdende vaststelling der rekening 1911, met een batig saldo van 435.99s en verdaging van de goedkeuring der begrooting 1913. Voor kennisgeving aangenomen. Omtrent do wijziging van de begrooting voor 1913, herinnerde de voorzitter er aan dat "1912 wegens de hooge doktersrekening zal sluiten met aanvankelijk meende men pl. m. 120O en daarvoor zou een leening worden gesloten van dat bedrag af te lossen in zes jaren. Gedeputeerde St-aten hadden daartegen be zwaren. Burg. en Weth. hebben den toestand nog eens over zien, en nu zal het nadeelig saldo vermoedelijk pl. m. 1060 zijn, terwijl door verschillende omstandighe den dit bedïag, zonder te leenen, zal zijn te vinden uit de gewone middelen in 1913. Burgemeester en Weth. stelden voor: lo. het be sluit tot het aangaan van een leening van 1200 in te trekken; 2o. eenige wijzigingen in de begrooting van 1913 te brengen. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. werd besloten. Op een verzoek van den heer J. Porte, hoofd der school te Lutjewinkel, om vethooging zijner jaarwed de voor het bezit der landbouwakte, werd afwijzend beschikt-. Gasfabriek. Door het gemeentebestuur van Nieu- we-Niedorp is vergunning gevraagd om de gasleiding te mogen doortrekken tot Oude-Niedorp, waar pl.m. 50 personen dit bij adires aan den Raad hebben ver zocht. Blijkens deskundig advies zal dit van invloed zijn op de 8tichtingskosten die wegens grootere gashou der met 1300 tot 1600 zullen verhoogen. Wordt besloten de gevraagd machtiging te verlee- nen, doch de meerdere stichtingskosten voor rekening van Nieuwe-Niedorp te brengen. Het huishoudelijk reglement der commissie van be heer wordt goedgekeurd, terwijl besloten werd de Stichtingskosten met 200 te verhoogen voor voorloo- pige kosten van vergaderen, administratie enz. der commissie van beheer. Daarna sluiting. UIT HEER-HUGOWAARD. De heer J. Schilder is door het dagelijkseh bestuur van den polder Heerhugowaard benoemd' om den voor zitter (dijkgraaf) bij verhindering of ontstentenis in alle zijne functiën te vervangen. De heer S. van Meulem alhier is benoemd' tot molenaar aan de coöperatieve graanmalerij te Oost woud. UIT OUDE NIEDORP. Dinsdagavond vergaderde het ondersteuningsfonds bij ziekte alhier in de consistoriekamer der Herv. Kerk Uit het jaar-verslag bleek dat een lid! overleden was. De financiën waren gun9tig te noemen. Uitgekeerd was voor ziekte 152 dagen aan 5 leden. Het ledental was met 2 vermeerderd, dat der begunstigers bleef onveranderd. Besmettelijke ziekte was niet voorgeko men. Met. het fonde te Sb Maarten en Heer Hugo- waard was een overeenkomst gesloten om bij verhui zing elkanders leden over te nemen. Door den Raad van Toezicht werd geadviseerd' de rekening van den penningmeester goed) te keuren, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Ont vangen was 194.08, uitgegeven 160.76, alzoo een voordeelig saldo te boeken van 33.32. Dit gevoegd bij het saldo van vorige jaren, maakt een bedrag van 563.94 wat het fonds rijk is. In de plaats van den heer C. Dekker, penning-mees ter, die aftrad en volgens rooster niet- 'herkiesbaar was, werd benoemd de heer W. Langedijk. Nadat nog werd besloten enkele wijzigingen in het reglement aan te brengen, werd d.e vergadering geslo ten. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De locale Anti-rev. Kiesver. Nederland- en Oranje vergaderde Maandagavond' in de Christelijke school. Na opening door den voorz. las de secretaris de no tulen der vorige vergadering, waarna de penning meester verslag uitbracht der financiën die na on derzocht te zijn werden goedgekeurd. De heer Ingwersen werd' herkozen als bestuurslid. Na eenige bespreking werd besloten den WelEd. gestr. heer Dirk Sluis te Alkmaar uit te noodigen voor de kiesvereeniging op te treden over een nader te be spreken onderwerp. Na eenige bespreking over art. 7 der drankwet ter- zocht de voorzitter den secretaris de vergadering te sluiten. KORTE BERICHTEN. Een tuinder te Loosduinen viel vóór een paar maanden met de fiets door de ruiten van een toma- tenkas. Thans heeft men hem als gevolg hiervan nog een voet moeten afzetten. In tegenspraak met het bericht van de „Rotter dammer", meldend, dat de nieuwe gouden vijfjes wel dra weer aan de circulatie zullen worden onttrokken wegens de weinige bruikbaarheid dier munten, meldt „de Maasbode", dat daarvan aap de Rijksmunt totaal niets bekend is. De weilanden om 'a-Hertogenbosch staan ten ge volge van den hoogen waterstand weer geheel onder water. Door een luitenant-kwartiermeester te Breda is bij de politie aangifte gedaan, dat een spekslager voor de leverantie van het benood'igde varkerisvleesch ongeijkt gewicht gebruikte. Gebleken is nu, dat de slager steeds veel te weinig heeft geleverd, Een werkman te Rotterdam is Maandagavond door mis te stappen in het ruim gevallen van een in de Maashaven liggend rijnschip. De man werd in be- wustelo-ozen toestand opgenomen en bleek bij aan komst aan het ziekenhuis reeds te zijn overleden. De te Haarlem vermiste jongen is terecht. Hij heeft zijn ouders uit Namen geschreven, dat hij be rouw had en terug zou komen. Hij ging heen, „om dat hij het op school niet kon uithouden." Te Amsterdam is een 6-jarige jongen door een auto overreden. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd,. Laatste hertcbaeu. MISDRIJF TEGEN DE ZEDEN. ROTTERDAM, 29 Jan. Op aanwijzing van den barbier en diens bediende is in diens zaak in de Vijverhofstraat aangehouden, als verdacht van misdrijf tegen de zeden, mr. 't H., lid der rechterlijke macht bjj de rechtbank te Rotterdam. MUTATIES - CADETTENSCHOOL. Naar wij vernemeD zijn er binnenkort verschillende mutaties aan de Cadettenschool te wachten. Niet al leen zal de directeur, luit.-kul. D. J. Grevinck weldra worden overgeplaatst, maar ook zullen in verband met de reorganisatie van het leger en de promotie daar door in het Officierskorps, de le luitenants J. H. Huisken, L. Krijff, A. H. P. Blauw en W. Kaas in den loop van dit jaar werden bevorderd tot kapitein en dus ook worden overgeplaatst. ALKMAARSCHE WATERLEIDING. In verband met de onlangs gehouden vergadering van eigenaren en bewoners van pereeelen, aangeslo ten bij de Alkmaarsche Waterleiding, is hier ter stede opgericht eene „Vereeniging ter verkrijging van goed'kooper waterverbruik". Belanghebbenden wor den uitgenoodigd als lid van deze vereeniging toe te treden. De contributie is zoo laag gesteld, dat deze geen bezwaar kan zijn. NED. PROTESTANTEN BOND. Gisteravond! werd- in de Ev. Luth. Kerk door ds. H. Makkink een lezing gehouden over de vraag: „Kunt gij nog bidden", waarbij ter afwisseling voor viool en orgel door mej. A. O. Gouwe en den heer A- Kooger een drietal stukken werden ten gehoore gebracht, n.l. het „Largetto" van Nardini, het „Adagio religioso" van J. Bot-t en „Gebed" van F. Schubert. Nadat Gezang 134, het 1ste, 5de en 6de vers, door de talrijke aanwezigen was gezongen, begon de rode- naar met te zeggen, dat in den tegenwoordigen tijd voor velen het bidden heeft afgedaan, dat het. een verouderd en overbodig begrip is in veler oogen. De vraag: kunt gij nog bidden, is niet nieuw, maar toch geenszins van minder belang dan de nieuwigheden van tegenwoordig en ze wordt ook nu nog in elk menschenleven gesteld en beantwoord. De vraag be slist over de toekomst der mensehheid, omdat ze be slist over de opvoeding der kinderen en het levensge luk van het nageslacht. Zonder twijfel zijn er zeden in de geloofsovertuigingen en opvattingen op gods dienstig gebied, die verward zijn, en door deze ver warde begrippen wordt de godsdienst geschaad. Tn onze eeuw van practisch streven is er voor velen voor geloof geen plaats, en nog minder voor gebed. In de oude opvattingen waren geloof en gebed het middel punt van het ge'heele leven, maar toch zijn daartegen ernstige bezwaren in te brengen, omdat men toen maals een zeer onwaardige voorstelling had van God. Men dacht door pleitredenen en vragen God voor persoonlijke belangen te hulp te kunnen roepen, zoo als dat tegenwoordig nog bij de heidenen het geval is. Verhoorde God het gebed niet, dan werd men boos, want men verwachtte, dat Hij een wonder zou deen gebeuren. Ook het vragen om de overwinning in den oorlog in het gebed, zooals dat zoo dikwijls gebeurd is, staat gelijk met een misdaad, vond' spreker. Het gebed om voordeel bij God' of om persoonlijk geluk, wordt door ernstige lieden verafschuwd! en ver oordeeld, omdat het gebed moet zijn een kracht, die ons in het leven steunt, een zielsbehoefte van het naar God dorstende hart. Wij oefenen ons in de kunst om te leven door het bidden, en daardoor kun nen wij bidden in weerwil van de zonde. Bidden moet zijn het opgaan van de ziel uit zwakheid naar kracht, uit de duisternis tot het licht, dan is het, gebed een ideaal, waarnaar wij streven. Wanneer wij zoo kun nen bidden sal het volgende geslacht sterker zijn in het geloof ih de onzienlijke dingen. Het gebed leert ons een hoogeren wil boven den onzö kennen, waar voor onze wil buigen moet. Wanneer wij dankend kunnen opzien naar den Gever van alle gaven, dan eerst kunnen wij bidden. Dit is het ware gebed> dat ons leert leven in God, en Hem naderen in gedachten en gebeden. Op allerlei manieren kunnen we bidden; het gebed' mag echter geen dood© formaliteit zijn, door gedaehtenlooze lippen gepreveld, want dit is het ware bidden niet. Verder bestaat het beredeneerd bidden, waarbij men verstandelijk tracht te redeneeren, maar dan is het gebed leven-, karakter- en zielloos. Het bidden mag niet zijn een wijsgeerige bespiegeling, want een be spiegeling is geen gebed, en waar redeneeren begint, is geen geloof. Er moet persoonlijkheid liggen in het gebed en vooral ontroering. Het gebed is een troost, het licht in de duisternis, de levenszon en er moet een opvoedende kracht van uitgaan. Wanneer in ons ge bed gemaaktheid binnensluipt, dan baat- het niets, want in het gebed moet alleen waarheid liggen. Het gebed moet zijn het vragen naar het eenig noodige, paar het hooge geestesleven. Dit is het ware geeste: lijk© gebed, dit wordt altijd' verhoord en daarbij voelen we ons veilig onder Gods bescherming. God! weet, ging spr. voort, wat tot onzen vrede leidt, voordat we het hebben uitgesproken. Daarom rijst de vraag wel op: Waarom zouden we dan nog bidden, als God' weet wat we behoeven? We moeten echter bidden uit eigen zielsbehoefte; het gebed! dient niet. om God' te behagen, maar het dient tot het zich uitspreken va den mensch. In het gebed' rijzen de hoogste gevoelens op, goede voornemens ontwaken, kleine gedachten wijken voor groote gedachten en het hart ontsluit zich voor den Goddelijken vrede. Den naïeven gebedsvorm van de kinderen mogen we niet bespotten, omdat dan d© goede eigenschappen in het- geestesleven van het kind verdrukt zouden kun nen worden. Ten slotte zei spr., dat wanneer we eens ernstig over de vraag hebben nagedacht, we niet hooghartig als antwoord zullen geven; Neen, maar ten laatste zullen zeggen: „Ja, God van mijn leven, Vader van mijn hart, dit is mijn beste wensch: dat ik het'bidden steeds beter leeren mocht." De heer ds. de Regt, voorzitter van de afdeeling van den Ned. Protestantenbond, dankte den spreker, die eenige van de beste oogenblikken van zijn ziele- leven heeft gegeven, om te laten voelen, wat bidden is. Verder bracht spr. dank aan mej. A. C. Gouwe en den heer A. Kooger voor de uitnemende wijze waarop dezen de muziekstukken hadden vertolkt, BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 20 tot 25 Januari zijn iu het bad huis van het Witte Kruis genomen: 59 kuipbaden, 75 regenbaden le klas; 125 regenbaden 2e klas. Te za men 259 baden. Zan- AGENDA. WOENSDAG: 8 uur, repetitie liedertafel „De Vereenigde gers," Harmonie, Dansclub Alcmaria Vietrix, 8 uur, Harmonie. Koninklijke Erk. Schietver. „Nimrod," flobert schietoefeningen, SVz uur, Noord-Hollandsck Koffie huis, Zaadmarkt. Gymn.-ver. „De Halter," oefening voor jongens vaa 912 jaar van 78 uur; leden ouder dan 16 jaar van 89 uur; jongens van 1210 jaar van 9—10 uur, turnlokaal „K. en V." Schoolstraat. Dansclub A. Crefeld, oud-leden en meergeoefenden 8uur, Harmonie. Kinderkoor, reoetitie van 4%6 uur, Harmonie. DONDERDAG: Alkm. Konij nenfokkerijalgem, vergadering, 8£ uur, lokaal Hazes, Zaadmarkt. Kegelelub „Onze Club, 8 uur, Hazes, Luttik-Oudorp. VRIJDAG. Zang en Vriendschap, repetitie van 7%9 Harmonie. Zangvereeniging „Nieuw Leven'' met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor het geheel© koorf 8 uur, lo kaal Mooij, Koorstraat. ZATERDAG: Gymn.-ver. „de Halter," oefening voor jongens van 1216 jaar van 8—9 uur; leden ouder dan 16 jaar van 910 uur, turnlokaal „K. en V." Schoolstraat. uur, Ingezonden Ntnkken. Alkmaar, 28 Januari 1913. Geachte Redactie, In uw hoofdartikel van j.l. Zaterdag, handelend over de A. W.V...., schrijft u aan het eind „Men kan met A. W. V. voor oogen Ach, Wee en Vee roepen, maar men kan er ook Arbeid, Werk en Veerkracht uit halen. Nu geachte redactie 't is al zeer moeilijk dit er uit te halen als het er ten eene male niet in zit. Misschien dat u dat kunt, maar ondergeteekende niet. Want als men nagaat de laat ste vergadering waarin als onderwerp de oneerlijke concurrentie werd behandeld, en waar maar ongeveer 40 personen aanwezig waren van de 300 leden die de A. W. V. en Hanze tellen, dan kan ik hieruit geeu veerkracht constateeren. Nu kan 't zooals u vermeldt ook aan 'het oudbakken onderwerp gelegen hebben (en daar ligt het ook aan) want hetgeen de heer Ba- rends ons te slikken gaf, was iets wat we allen al we ten, wat voor ons winkeliers niets nieuws meer is. Want wat is eerlijk en wat oneerlijk in den handel? Wat is geoorloofd! en wat niet? 't Is niet doenlijk om hier grenzen te stellen. Om b.v. maar eens iets te noemen. Er was volgens spre ker een sigarenwinkelier die adverteerde met 4 nieu we stuivers voor een dubbeltje, Dq man had het druk en verkocht veel, juist doordat bat publiek deze mop zoo aardig vond. Kan men dit, zoo is de vraag, on eerlijke of ongewenschte concurrentie noemen? Naar mijne meening in 't geheel niet. Om nu nog even op het vereenigingsleven terug te komen' hier ben ik het met den heer Cloeck eens, dat van de Alkmaarsche groep van den Middenstand niets te verwachten is." Want- men beoogt de behar tiging van eikaars belangen, maar winkeliers behar tigt uw eigen belang. Den tijd' dien ge op dergelijke vergaderingen zooals j.l. Dinsdag doorbrengt, kunt ge nuttiger bestedenin uw eigen winkel. Goede rege ling, actieve boekhouding, nieuwe artikelen enz. Zoo zullen er verscheidene winkeliers al over denken, zoo doende de kleine belangstelling op de vergaderingen. Mijnheer de R. u beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. EEN WINKELIER. [Het doet ons- genoegen, dat de inzender en wij het volkomen met elkaar eens zijn ten opzichte van de verklaring van de geringe belangstelling op d' e r g e- 1 ij k e vergaderingen. Wil men trachten meerdere belangstelling te wekken, dan dienen de vergade ringen ook anders ingericht te worden. Dan moet het streven zijn, ze zóó te maken, dat de winkelier de overtuiging mee naar huis neemt, diat hij zijn tijd' nut tig heeft doorgebracht, dat hij iets geleerd' heeft, waarmede hij zijn voordeel kan doen. Gelukt dit, dau zal niet in 'n ommezien, maar langzamerhand 't besef opkomen en aangroeien, dat door de behartiging van gemeenschappelijke belangen ook het eigenbe lang best-, soms zelfs het best, wordt gebaat. Niet de inzender en niet wij moeten uit de A. W V. Arbeid, Werk- en Veerkracht halen, maar dat moeten zij doeü» die v oora an staan in de middensfcanddbeweging, de Alkmaarsche Meuwsens en Schürmanns en hoe ze meer mogen heeten, die leiding hebben gegeven eö belangstelling onder en voor hun staüdgenooten heb- ben weten te wekken], Rod. Alkm. Ort. AMSTERDAMSOHE BEURSS. Opgave v«n iet NOORDHOLLANDSGH LANDBOUWORJCDIET Voerdasn., O 11, Alkmaar. WAAT*LK8»ifJ«Ifc'. Nederland, vaa Jan. Si eft. Werk, Schuld iDl. "3% p 3% Buitenland. Bulgarije Tahaksieanicg pQt, j Brazilië Funding 1 5 Mexico binnen!. 5 Japan 4 Oostenrijk Jan. lui. 4 ^.n eland Hope M 4 CöBüOi l 1906 5 1894 Ge Er*. 4 [wanp Dotcihr 4 ll BANK- en C REDIETIN ST ELLIN GEN EN HYPOTHEEKBANKEN. Amsterdamsche Ba k dbv. Nederlaudsehe Bank Cert. Nederl. Hu'dei Mij. Cert. Noordhollandsch Landt. Gred, Nationale Hypotheek Back pCt. 1 NooriiUollïffidash Gzoudcrediet 4% 4 INDU8TRIEELE ONDERN. (Buitewl.) Amalgamated Copper Cy. Aandeel dlv. Amer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph n f Common Steels Car and Foundry CULTUUR ONDERN. EN HANDELSL YEN NOOTSCHAPPEN IN NEDERLAND EN KOLONIËN. Cultuur Vorstenlanden 4iv, •1 Winntbew, Uandelsvereen. Amsterdam' Nieuwe Afrikaansche Handelsvar. TA BAKSON DERNEMINQEN. A'dam Deli a and. Langkat Idem pref. A'dam Serdang bindjey Dell Batavia M Lieli Cultuur-My. De 1 i-M&atschap Sesu Tabak-My. f) Medan tabak. Rotterdam Deli Serein bah Tabak-Mij, United Laagkat Plaat, Oo. PETROLE¥M ONDERNEMINGEN. Dortsche Petroleum aaad. div. Gecons. Holl. Petrol. Cert. A K latera. Rum. Petroleum Ron, My. t. expl. v. Petroleum Moeara Enim Perlak Petroleum-Mij. v Sumatra Palembang Zuid-Perlak H Oriom Petroleum Mij. M1JNBOÜW-MAATBOIAPPIJBN. Ketahoen Uew. c H Pref- Redjang Lebong Great Uohar RUBBER MAATSCHAPPIJEN. tms erdam* Rubber Cult. Mij. aand. div. Deli Batavia Rubber Mij. Koloniale Rubber Mij. SJ Nederl. Rub er Mij. rSerhadiadi* Sum. Rubb. Cult. Mij. SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Ament. .stoom* - -Vt e n t Nederl. Scheepvaart Umie Common Marine Preferent Marine bonds «et Ivm IVERSEN. Comm. Peru div. Preferent SPOORWEGEN. Holl. IJe. Sp.-Mij, m n Mü. tot expl. van Staatupoorw. Deli Spoorweg AMERIKA. Atch. Top. Cert. v. Convert pCt, i Den v. en R. Gr. Cert. aand. div. Eric n Ivantas City 8outh. n I) Pr®f p -I Miss R. Texas C. v. New-York and Ontarie forfolk Western C. r. a Rock Island gew u ti Southern Pacific Southern Railway n a Union Paeiüc cert Wabash gew. RUSLAND. Warlikawka» 1888 pOt, I PREMIELEBNINGEN. SEDERLAHD. Stad Aiuaterü. f 190 Gemeente-cred. 3ELGIE Antwerpen 1887 HONGARIJE. Hongaarscke Hyp, Idem OOSTENRIJK, Stastsleening i860 RUSLAND. 1864 91% 3 S t* 4 3 i 5 104 468/g 847/8 847k 85% 87% 9»% 85% 96% 191 219 1767*, 112 977/g 100% 7J% 8«% 28% 63% 52% 90% 96 u/u §69% 105 108«/M 22 30% 26 61% 26% 82% 1111%6 22% 104% 26% 158 4 84%, Koers van het geld. Prolongatie 33/4 pCt. Mededeelingen. De beurs volgde heden de riohting door New-York aangegeven, zoodat zwaardere soorten als Steel en Amalgamated! zelfs circa 1 verbeter den. Speciaal vast waren American Can Shares op 38—39. Het uitblijven van verdere alanneerende be richten uit den Balkan gaf de Oliemarkt een vast aanzien. Koninklijke en Geconsolideerde geopend op 562!/2 en 233y2 verbeterden tot 565 en 236. Noteering' Koninklijke 562—565, Geconsolideerde 233—236. Ta bakken onveranderd. Vast waren Gewone en Pref. Aand. Guyana Goud' op 25 en 44V2. Rubber stil. De Turksche regeering heeft den tekst van het ant woord op de nota der mogendheden vastgesteld. Zij verklaart daarin dat het onmogelijk is nieuwe conces sie te doen, met name Adrianopel en de eilanden in do Egeïsche Zee af te staan. Verondersteld' wordt, dat een vergelijk niet onmoge lijk is, daar Adrianopel zich nog eenige weken staan de kan houden en de Bulgaren zoolang niet kunnen wachten met het oog op de noodzakelijkheid de solda ten naar huis te doen gaan voor het zaaien van het graan. Daarom zou Bulgarije geneigd zijn in een schikking te bewilligen. Te Konstantinopel liep gisteren 't hardnekkige ge rucht, dat er ernstige geschillen zijn uitgebroken in het leger dat bij Tsjataldsja l'igt, tusschen Jong-Tur- ken en aanhangers van wijlen Nazim pasja. Er moe ten zelfs bloedige gevechten zijn voorgekomen, waar in een vijftigtal soldaten en officieren gewond zijn. Bevestiging van hot gerucht ia niet te krijgen. Ta- laat-bei is naar Tsjataldsja vertrokken. Naar luid van berichten uit Sofia, heerscht daar levendige ontroering tengevolge van de door de re geering ontvangen tijding, dat de zending van een ultimatum door Roemenië nopens den afstand van het

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2