DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 25. Honderd en vijftiende Jaargang* 1918 DONDERDAG 80 JANUARI FEDILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAAR RANT. ALKMAAR. 80 Januari. Bulgarije heeft den wapenstilstand opgezegd. De gisteren vergaderde ministerraad! te Sofia besloot aan het hoofdkwartier van het leger op te dragen, dit te doen. Juist hadden de afgevaardigden der Balkanstaten aan hun Turksche'collega's te Londen de volgende no ta overhandigd: „Aan H. Exc. heeren afgevaardigden, gevolmach tigden der Verheven Porte ter vredesconferentie. Aangezien de gevolmachtigden der Balkanstaten sedert de schorsing der handelingen van de vredescon ferentie tevergeefs drie weken hebben gewacht op een antwoord dei- Ottomaansche gevolmachtigden op hun taats ton eiseh, en het hun voorkomt., dat de onver wachte gebeurtenissen te Konstantinopel de hoop, om tot het sluiten van vredte te komen, hebben verijdeld, zien zij zich tot hun groot leedwezen genoodzaakt te verklaren, dat de onderhandelingen, begonnen op 16 December te Londen zijn afgebroken. Londen, 28 Januari." De andere afgevaardigden moeten noode tot dezen stap zijn overgegaan, maar ten slotte zijn gezwicht onder den aandrang van den Bulgaar Daneff. Thans heeft Bulgarije aan dezen diplomatieken maatregel kracht bijgezet door een militairen. Toch werd gis teren nog uit de hoofdstad! Sofia geseind, dat de Bul- gaarsche regeering besloten had) voorloopig den wa penstilstand niet op te zeggen en wel op grond van berichten uit Konstantinopel, die meldden dat een beweging om het tegenwoordige kabinet ten val te brengen in de Turksche hoofdstad) gaande was en groote kans van slagen had. Maar men heeft te Sofia blijkbaar niet langer op zien komen willen spe len, doch zelf een hooge troef uitgespeeld. In Kon stantinopel moet men intusschen de laatste dagen met koortsachtige haast oorlogstoerustingen hebben geno men. Veel zal er, zoo het weer tot den oorlog komt, afhangen van den geest der Turksche troepen aan de T sj a t-aldsj a- linieDe Turksche regeering houdt maar vol, da-t die geest niets te wenschen overlaat, maar verschillende bladen verzekeren, dat er ongere geldheden hebben plaats gehad en dat een deel van dit leger zich tegen de nieuwe regeering zal keeren. Wat Roemenië en Bulgarije betreft, blijft het ge schil een ernstig karakter behouden, doch afgebroken zijn de onderhandelingen nog niet. In de Bulgaar- scho Kamer zijn geruststellende verklaringen afgelegd en er wordt beweerd, dat Roemenië bereid is Bulgarije op zekere voorwaarden steun te verleenen in den oor log tegen Turkije. De mogendheden blijven vooralsnog rustig toekij ken. Het heet, dat Drievoudig Verbond (Duitsehland, Oortenrijk-Hongarije en Italië) het volkomen eens is met de Drievoudige Entente (Engeland, Frankrijk, Rusland). Rusland heet er zelfs nauwgezet voor te waken, dat er in de eensgezindheid der mogendheden geen storing komt en het laat beslist tegenspreken, dat het op eigen houtje iets wil doen. Roman van LENK HAASE. 28) -o- Boveu de deur hing een wit houten bord met het opschrift: „Doctor Stower. Specialist." - Een. oogonblik deinsde Loe terug. Zoo armoedig had zij zich dc woning van den dokter niet voorge steld. Zij was echter te moe om na te denken en ging achter den dokter den tuin in. Een slanke oudere vrouw, met de sporen van vroe gere groote schoonheid en aristocratische trekken, trad in den lichtkring der veranda. „John?" „Hallo, Maud! Daar zijn wij, en hier is freule Loe." Mevrouw Stower nam Loe met argwanende oogen op. Toen zochten haar moerie oogen met een uitdruk king van angst die van haar man. Wat zij daarin la-s, scheen haar gerust te stellen. „II bent mij hartelijk welkom", zei zij, terwijl zij Loc tot zich trok en haar voorhoofd kuste. „Wilt u nog een kleine verfrissching of bent u moe en wilt u dadelijk naar bed1?" Loe verzocht zich dadelijk te mogen terugtrekken. „Uw kamer is in het andere huis ginds",., zei me vrouw Stower en wees op een andere bungalow, die verder in den tuin onder donkere pecanboomen lag. „U zult, hoop ik, niet bang zijn daar alleen „O neon!" Loe schudde glimlachend het hoofd. Over mevrouw Stower's gezicht vloog een lichte blos. .Tiet ziet er bij ons niet heel' deftig uit voor het oogonblik. Maar wij „campen" hier. Dit is maar een overgang. Komt u mee?" Zij gingen met den dokter vooruit over het gras veld. Loe vond de kleine bungalow, die zij alleen zoude Een kwaad ding is het echter, dat de Times1 zoo geweldig begint te schelden op de Duit-sche pers. Als het EngeLsche City-blad begint te schelden én te las teren, belooft dit weinig goeds men denke maar eens aan de voorgeschiedenis van den Boerenoorlog en den tijd, toen de Fransch-Engelsche betrekkingen gespannen werden. Eerst liet het blad zich uit Wee- nen molden, dat de grootste Duitsehe bladen voor hun beoordeeling van Turksche zaken onder den invloed stonden van de „haute finance." De corresp. heeft la ter een beetje ingebonden en gezegd, dat hij het zoo erg niet bedoeld had. Maar toen is de Berlijnsche Timea-man gekomen en heeft het zaakje nog eens op gewarmd. Het Tageblatt van gister komt. daar krach tig tegen op. Het blad tart den correspondent rond uit te schrijven, dat het voor financiers of financieele kringen ten bate van hun belangen te koop is, dan zal het hem gelegenheid geven voor het gerecht de be schuldiging waar te maken. Maar wanneer hij enkel verdacht maakt, dan noemt: het blad hem een las teraar en een lafaard en dezelfde titel komt toe aan de Timessredacteuren, welke deze verdachtmakingen opnemen. En overigens constateert het blad) het geen de Times wellicht zonderling zal vinden dat in de Balkan- en Oostersche crisis nooit van eeen fi nancieel belanghebbende zijde de geringste poging is gedaan om invloed te krijgen, wat trouwens ook geen resultaat zou hebben opgeleverd. Bij de fatsoenlijke pers is deze absolute onafhankelijkheid van het poli tiek oordeel iets van zelf sprekends bij de> Times en haar medewerkers blijkbaar niet. Hiermede kan de Times het voorloopig wel doen. Natuurlijk zal deze courantenoorlog worden voortgezet- en iets goeds wordt er zeker niet uit geboren TWEEDE KAMER, De beraadslaging over de afdeeling Lager Onder wijs van de begrooting van binnen la ndische zaken werd' gisteren voortgezet. Minister Heemskerk sprak zich tegen in voering van leerplicht voor het herhalingsondorwijs uit, doch zei, dat het in zijn lijn ligt, het herhalings- onderwijs in de richting van vak- en handelsonderwijs te ontwikkelen. Spr. behandelde daarna de dooreenmenging van schoolgeld en contribution, de buitengewone subsidie aan het openbaar onderwijs, de kleine scholen bij het bijzonder onderwijs, en het verkiezingsgobed der kin deren, dat hij een niet voor bespreking in de Kamer vatbare vraag van christelijke paedagogiek achtte te zijn. Daarna, kwam de minister tot de klachten over ver- waarloozing van het openbaar onderwijs en besprak hij verschillende gevallen. Spr. verdedigde binnen zekere grenzen het onder zoek naar de overtuigingen der sollicitanten, als te Apeldoorn is geschied, en zeide, dat het ontwerp, dat den kinderbijslag ook voor de onderwijzers zal bren gen, door den toestand1 van de financiën geboden was, wilde men de salarissen werkelijk verbeteren. De minister beantwoordde dan de opmerkingen over bewonen, zeer idyllisch. Er was iets avontuurlijks in, daar alleen te huizen. Bij een electrisch licht zag zij een wel primitief, maar toch aardig ingericht ka mertje. Door deuren en vensters met muskietengaas aan drie kanten, geleek het op een veranda. Het was prettig luchtig binnen. „O, maar dat is alleraardigst!" riep Loe verheugd. „Hot is prettig, dat het u bevalt", zei mevrouw Sto.- wer vriendelijk. „Ik heb het zelf zoo goed ingericht, als met do primitieve middelen mogelijk was. Maar nu moet u slapen! „Good night!" Toen ging- zij met den dokter weg. Loe hoorde hem nog zeggen: „Je kon me nog wel een klein souper klaarmaken, Maud!" Waarop zij vroeg: „Wil je kip of Steak?" Loe verwonderde ziteh, dab hij zijn vrouw om twee uur in den nacht nog een souper liet klaarmaken. Dienstboden had zij niet gezien. Eigenlijk verwonderde zij zich over niets meer. Al les, wat zij vandaag beleefd had, was haar zoo vreemd en nieuw. Zij was zoo moe, doodmoe en strekte zich behaaglijk uit in het witgelakte ledikant, luisterde nog een tijdlang naar het lokkende geroep van den „mocking bird" en zag de glimwormen voor haar ven sters gloeien als kleine dwaallichtjes. Een lauwe, zoele wind waaide door de deuren en streelde haar lichaam als met zachte handen en zij zonk in diepen, rustigen slaap. VI. Ondanks haar groote vermoeidheid wekte do zon, die Loe in het gezicht scheen, haar den volgenden morgen vrij vroeg. Nieuwsgierigheid dreef haar op te staan en zich vlug te kleeden om haar nieuwe woning te bekijken. In het helle daglicht scheen haar de kamer hoogst primitief, maar men was hier in een nieuw land en kon den comfort van Europa niet eischen. Ondanks het vroege ochtenduur was het al druk kend, de muskieten gonsden en geen koeltje bewoog de bladen der hooge nee-anboomeo. Los trad uit de de uitvoering van de M. U. L. O.-wet. Wijziging zou z.i. kunnen worden overwogen bij het Ineenschake- lingswet-je, dat, naar spr. hoopt, binnen niet te langen tijd de Kamer bereiken zal. Do heer P a t ij n (TT.-L.) repliceerende, besprak de wenschelijkheidi en mogelijkheid) van leerplicht ook voor do schipperskinderen. De heer T y d e m a n (V. L.) constateerde, dat de minister zich van het antwoord) op de vraag betreffen de het gebed der kinderen heeft afgemaakt. De heer De Jong (U.-L.Hoorn) repliceerde aangaande de standenscholen, de kleine scholen, en het optreden van de socialistische onderwijzers. De heer Ketelaar (V.-D.) handhaafde zijn kri tiek op het beleid van den minister en bleef opkomen tegen den geest van hot bijzonder onderwijs, zooals die tot uiting komt in het gebed! der kindteren voor de verkiezingen. Ten aanzien der uitbreiding van den leerplicht ver wachtte spr. weinig van dezen minister. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) betoogde, dat de heer Schaper ten opzichte van de spellingskwestie in het oude wel degelijk verandering wil brengen en slechts ten onrechte een loopje nam met, sommige dingen van de nieuwe spelling. Gemengtl nieuwe. ONGEVRAAGD ONTSLAG. Den heer Th. Tilstra, len onderwijzer aan de Chris telijke School te Hoofddorp, Haarlemmermeer, is met ingang van-1 April 1913 ongevraagd eervol ontslag verleend. Daarover schrijft de Chr. Ond. Op 20 December, eenige dagen voor de Kerstvacan- tie, met ziekteverlof naar Friesland vertrokken, ont ving hij 81 December de mededeeling van het bestuur, dat hij te rekenen van 23 Dec. 1912 af als onderwijzer aan 'de Christelijke School te Hoofddorp was geschorst en dat hem de tusschen hem en het bestuur gesloten dienstovereenkomst met ingang van 1 April 1913 werd opgezegd. Na ingewonnen inlichtingen is het Hoofdbestuur (,dter Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland) van meening, dat hier eene onrecht vaardige daad is geschied en heeft daarom aan den heer Tilstra rechtskundigen hijstand verleend van mr. V. H. Rutgers, ter bepleiting zijner belangen voor de Commissie van Beroep voor Haarlem en omstreken (voorzitter mr. S. do Vries Czn., wethouder van ender wijs, te Amsterdam). ZWENDELARIJ. „Het Vaderland" maakt melding van een schande lijke zwendelpartij in wijnen. Aan het -eind van het vorige jaar ontving de direc teur van een vendu-huis te 's-Gravenhage bezoek van een zekeren heer Janssens, die zich aanmeldde als vertegenwoordiger van het Particulier Entrepot der Douanen, 10-12 Lamorinierestraat, Antwerpen. De bezoeker vertelde, dat dit particulier entrepot een massa beste wijnen verbeurd! verklaard! had. Men had zoo'n voorraad en zulke beste soorten, dat België on mogelijk alleen van dit koopje zou kunnen profitee red weshalve men ze ook in andere lauden wilde af zetten. Naar Nederland1 zou echter niet meer dan een tiende van den voorraad gaan. De veiling van 115.708 flesschen en 435 vaten zou 7 Januari te den Haag geschieden. Bij nadere overweging kwam do zaak den directeur van het vendu-huis, die er eerst wel ooren naar had, wat verdacht voor en daarom wendde hij zich tot het departement van Handel, dat 25 Jan. een rapport deur en keek rond. Overal kleine bungalows, zooals de hare, onder de hoornen, te midden van verwaar loosde tuinen. In den nacht hadden de kleine huizen in het gToen er zeer idyllisch uitgezien. Nu schenen zij heel an ders. Het waren overoude bungalows, grijs- van stof en ouderdom, met uitgesleten houten trappen en mus kietenvensters, waarop het vuil zat vastgekleefd. Hot grasperk was hier en daar geel gebrand! dooT de zon. Onder de paar vijgeboschjes bij een hooge schutting, waarachter paarden stampten en een wolk vliegen zwermde, lag allerlei afval. Niet alleen de gewone scherven en blikken, ook oude verbanden en bloedige lappen waren overal verstrooid en dienden tot speel goed van een paar magere honden. „Foei, hoe vies!" mompelde Loe, zich afwendend. Voor aan een breede beschaduwde laan lag een groot baksteenen huis met een net onderhouden tuin. Hier-waren zelfs bloemen. Langzaam ging Loe ever het gras en bezichtigde al les onderzoekend. „Coman-Hotel" stond boven de deur van het groote huis. De overige bungalows in den tuin schenen dé pendances te zijn en tot het hotel te behooren. Zij ging de laan in. Tegenover zich een kleine „Groeerij-stores" in een tuin. Anders overal bunga lows en tuinen. Daartusschon eon villa, die zeker aan een rijk burger van New Braunfels behoorde. Waar de paarden achter de schutting stampten, was een „livery-etable", een paardenvorhuurder. Loe wierp een verlangenden blik op de cowboy- zadels, die voor de deur lagen opgestapeld. In do laan werd) het nu levendig. De eene „bug gy" na do andere rolde voorbij. De farmers kwamen van hun omliggende hoeven naar de stad. Dikke vrouwen met katoenen mutsen, of jongere magere, in smakelooze Zondagskloeron. Al die men sehen zagen er Duitsch uit, zeer degelijk en plomp, precies als Duit-sche boeren, die 's Zondags naar do stad rijden. Zij hoorde Duitsch spreken. Loe meende een oogon blik te droomen. Va» zij wel weg uit Duitsehland? overlegde van iemand uit Schiedam, die een zeer droe ve ervaring met het particulier depot had opgedaan. De Schiedammer n.l. had e enigen tijd geleden van het Entrepot een prijscourant van wijnen met. zeer verleidelijke aanbiedingen ontvangen, zoo verleidelijk, dat hij, ofschoon anders dergelijke stukken dadelijk naar de prullemand verwijzende, ep deze was inge gaan. Hij bestelde 30 flesschen en ontving deze tegen rembours. De heele bezending- bleek te bevatten een vies onbruikbaar vocht. Op brieven en briefkaarten van beklag kwam geen antwoord in. Verdere inlichtingen wezen uit, dat het entrepot een valschen naam voert en niet» met de douane te maken heeft. De directeur er van is een groote fles schen trekker. De Hagenaar, die reeds- een proefkist met excellen te wijntjes ontvangen had, zorgde er natuurlijk voor, niet de dupe te worden van een veiling vfcn bocht-, zooals die bij het niet-afbreken der onderhandelingen weldra gevolgd zou zijn. AFZANDINO VAN DUIN. Het bestuur der vereenig*ing „Vreemdelingenver keer" te Noordwijk ziet met toenemende bezorgdheid, dat wordt voortgegaan met het afzanden van de dui nenrij, loopendo van Katwijk aan Zee naar Noordwijk aan Zee, en heeft daarom te dier zake een adres ge zonden aan de Tweede Kamer. In dat adres- wordt o.a. gezegd: Het éénige en daardoor hoogst eigenaardige sehoou onzer duinen trekt jaarlijks meer en meer zoowel in gezetenen van on» land, als tal van vreemdelingen naar onze gemeente. Onze blonde duinen met haar rijke flora, dragen in hooge mate tot dén bloei onzer badplaat» bij. En nu i» toch metterdaad geen breed betoog noodig om aan te toonen, dat velen onzer ingezetenen, zoo van nabij be trokken bij den bloei der hadplaat» met vrees het langzaam maar zeker verdwijnen van een aanzienlijk gedeelte dier prachtig© duinen tegemoet zien. En met welk doel geachiedt nu die afzanding? Enkel en alleen om eenige duizenden guldens bate voor 's-lands schatkist. Sympathie, wordt betuigd aan de motie door de hee ren Dolk c.s. bij de Kamer ingediend, bedoelende de regeering uit te noodigen een onderzoek in te stellen omtrent de vraag, of het wenschelijk is door algemee- ne wettelijke bepalingen het behoud der duinen te ver zekeren. DE TYPOGRAFENSTAKING. De commissie, welker samenstelling we gisteren meldden, zegt in haar rapport, dat ze uit de uitvoeri ge bescheiden en s-tukken, hun door de uitgevers van „De Standaard" overgelegd, de wetenschap hebben erlangd1, dat de uitgevers voornoemd reeds zeer gerui- men tijd vóór er sprake was van eenige waarschijnlijk heid van werkstaking in het Grafisch bedrijf, doende waren met plannen tot het nemen van een drukkerij in eigen beheer en exploitatie, en dat die plannen in den laat-sten tijd vóór de staking in zoover gevorder den staat van voorbereiding waren gekomen, dat een begin van uitvoering binnen niet lang mocht worden verwacht. Dit rapport zal, waarschijnlijk heden nog, in de vergadering der besturen van de typografen-organisa- ties worden gebracht, om de verdere gedragslijn te genover de „Standaard" te bepalen. Of was- het hier een klein provinciestadje met nieuws gierige, kleine burgers en een atmosfeer van einde- looze verveling? En het was toch niet zooals in Duitsehland; het frissche, krachtige ontbrak. Al die menschen zagen er mager en afgewerkt uit; de dikke oudo vrouwen niet gezond1 en welgedaan, maar grauw en opgezet als zwaar zieken. Allen staarden Loe aan, maar uit hun blikken sprak slechts een doffe nieuwsgierigheid, niet» har telijks of gemoedelijks. Vergeefs zocht zij bij alle voorbijrijdenden naar een trek, die aan de aristocrati sche afstamming herinnerde. Lang opgeschoten jon gens met onnoozele gezichten en slappe houding. Een menigte kinderen; echte boerenjeugd met vlas>- blond haar en grove trekken. Doch daar kwamen twee oude mannen te voet voorbij. Flinke gestalten met langen baard, scherp gebogen neuzen en flinke hel dere oogen, die nog van intelligentie en Noordelijke levendigheid straalden. Zij beschouwden Loe niet een vriendelijk deelnonionden blik. Dat waren zeker nog een paar van de heel oudo kolonisten geweest, die met prins Solins mee waren gekomen. Maar de anderen.... was het mogelijk, dat een edel ras zoo degene-roeren. kon in dit- verslap pend klimaat? De farmers van Now Braunfels moesten allen zeer rijk zijn, had zij gehoord! Maar zij zagen er allen even boersch uit, hadden allen slechte paarden en ou de karren. Loe overviel een groote schrik, een gewel dige teleurstelling. Waar was zij toch verzeild? Dit was toch niet het. land van de cowboy» en avonturiers. Waar was het sanatorium, waar zij zieken -zou verple gen? Waar het rijke, genoegelijko tehuis, dat zij had venvacht te vinden? Wat moest zij hier? Tot welk doel hadden do Stower» haar laten overkomon? Alles scheen haar hier zoo troosteloos: do kleine tuinstad, waarover een doffe rust, een eentonigheid scheen to liggen, die eindelooze rij farmers, die alleu den stem pel droegen van menschen, wier leven gelijkmatig ver loopt in alledaagschheden Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1