Trekking van heden. 5e klasse 8e lijst. Nos. 13703, 17739 en 20546 elk f 1000; ns. 7102, 9550, 10362 en 14271 elk f400 ns. 6848, 12352,15441 en 16760 elk f 200; ns. 979, 1171, 2827, 4864, 6188, 6940, 7962, 8776, 12437, 13190, 16416, 17826, 18709 en 19045 elk f 100. STADSN I E U W S. BUrTENTAND. EEN NIEUW BOEK OVER RECLAME. GOUD ALS GENEESMIDDEL TEGEN LUPUS. UIT DRIEHUIZEN. Op bet vischwater Do Leij alhier is door den jager K. S. van West-Graftdijk een otter gevangen. Voor den jager een, aardig voordeeltje en voor de visschers een concurrent minder, daar de otters vrij wat visch verslinden en soms bovendien nog de viscbnetten ver nielen. UIT WARMENHUIZEN. In „Ons Huia" (dat tot in verre volgende jaren den naam van Ds. Adriani in deze gemeente zal blijven noemén) werd wederom de jaarlijksche tentoonstelling gehouden. Zij mocht zich als altijd verheugen in overgrooto belangstelling der ingezetenen en een veel vuldig bezoek. Verschillende handwerken o.a. stop-, borduur-, raf fia-, postzegel- en houtsnijwerk, benevens extra fijn haakwerk vroegen de aandacht der bezoekers. Op grof zaklinnen waren zeer aardige deurkleedjes gewerkt. Kleine meisjes van 8 tot 12 jaar hadden mooie en zeer nette werkjes gemaakt, doch vooral de leerlingen van 13 tot 18 jaar hadden keurig-net afgeleverd werk voor de liefdadigheids-tentoonstelling aangebracht. De prijzen voor de verloting bestonden alle (een 70-tal) uit het beste, dat de leerlingen konden ma ken; de hoofdprijs was een groot geborduurd! tafel kleed. De gekeele Herv. Gemeente te Warmenhuizen is zeer ingenomen met deze stichting van Ds. Adriani en de dames J. Gutker en O. MulderBlom ontvan gen dan ook van de kinderen zoowel als van de ouders groote waardeering voor de belangelooze opoffering van tijd en moeite gewijd aan de meisjes van War- menhulzen. UIT KOEDIJK. Bij aanbesteding is door de tuinbouwvereeniging ,,de West" de levering van 627 aardappelmanden op gedragen aan D. V. Rijn te Wilnis en die van 06 kool- en bloembollenmanden nan Gebr. Engel te Br. op Langendijk. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De gemeente-zandstrooier was hedenmorgen al vroeg in de weer. Gelukkig I met zoo'n vreeselijk gladde •traat. Vóór aeht uur, aanvang der veiling, waar veel kooplieden enz. moeten zijn, lag de straat al flink onder 'tzand. (Uit nadere inlichtingen is ons gebleken, dat onze oorrespondent onze lezers zand in de oogen strooit I Red.) UIT DE RIJP. Naar wij vernemen is van de „Ouwelander kerk klok" het touw gebroken, zoodat er voortaan niet meer geluid! kan worden, 't Is te hopen, dat dit geen nadeeligen invloed op het kerkbezoek mag hebben. Door de meisjeszangvereeniging „Euphonia", al- hier, werd onder leiding van haren directeur, den heer Kroone, Dinsdagavond een uitvoering gegeven voor de goed bezette bovenzaal van „De Eendracht." Van de, alle uitnemend en zuiver gezongen liede ren, noemen wij in het bijzonder: „O, wie wunder- schön ist die Frühlrngszeit" en „Afzijn." Door een 0-tal meisjes werd opgevoerd „De geleende koekepan", een alleraardigst kluchtspel met zang in één bedrijf, waarin ook de door meisjes vervulde heerenrollen zeer goed gespeeld werden. Vooral muntten in de hoofd rollen uit: de j. j. M. van Straten als baas van Stap pen, de j. j. Tr. Slikker als zijn vrouw en de j. j. K. Ruiter als leerjongen. De j. j. D. Eisma was een échte dokter. Verder werd het publiek nog vergast op „Het paardenmiddel," eveneens een 1-bedrijvig kluchtspel met zang. Hierin vallen als uitstekend te vermelden mej. J. Balk als Sietske en Mej. N. Koste lijk als Emma, terwijl echter ook de overige rollen zeer goed vervuld werden. Dat de heer A. Koster met zijn gezellige manier van voordragen waarbij het gewone pakkende „zing allemaal mee" refrein niet ontbrak, den avond aangenaam opluisterde, spreekt bijna wel van zelf. Ds. Bartsitra sprak een luid toegejuicht woord van hulde, speciaal aan deu directeur, die voor de hem gebrachte toejuichingen hartelijk dank zei. UIT VEENHÜIZEN. Het vischwater in den polder alhier ia dit jaar ge pacht door den heer S. Beets van ZuidLScharwoude voer de som van 52. KORTE BERICHTEN. De burgemeester van Krommenie maakt bekend dat in die gemeente diphtheritis epidemisch heerscht. De HaarlemSChe gemeenteraad stelde 6500 be schikbaar voor do stichting van een nieuwe fontein in de Haarlemmerhout en opruiming der bestaande fon teinen. - Te Haarlem heeft een 73-jarige weduwe ernsti ge brandwonden opgeloopen. De kleeren waren haar geheel van het- lichaam gebrand. Te Nijmegen zijn 2 brutale oplichters geai-- resteerd. Mot valsche banknoten wisten ze diaman ten ringen van groote waarde in handen te krijgen. Door den strengen vorst is 't Hoorn sche Hop voor Hoorn weer geheel dicht geloopen. Onder de kust draagt het reeds. Te Rotterdam zijn twee mannen aangehouden, die van een wagen, waarop zich 14 balen suiker bevon den, één afstonden aan een vrouw met een handkar. 44 K.G. suiker was „afgetapt" uit deze balen. De Noordhollandsehe Schietbond zal gedurende de maanden Februari en Maart een wedstrijd houden met buks of cylinder-geweer (naar keuze). Tevens zal dit jaar nog een groote wedstrijd op geweer wor den gehouden. Op de Zuiderzee ondervinden de viss-chers veel last van grondijs. Door den oostenwind is de waterstand' zeer laag, wat hinderlijk voor de scheepvaart is. De subcommissie voor Letterkunde en Tooneel van de tentoonstelling De Vrouw 18131913, zal een enquête openen naar hetgeen door de vrouw op jour nalistiek gebied gepresteerd wordt. Visschers hebben te Eernewoude (Fr.) een visch- otter gevangen, die een lengte had van 1.00 M. Zoo'n groote otter werd nog niet eerder gevangen in Fries land. Do justitie te Heerenveen heeft eene gerechtelij ke vervolging ingesteld tegen den burgemeester van Steenwijk, beschuldigd van mishandeling van den ge- meonte-seoretaris. In eene vergadering van B. en W. sloeg hij den secretaris met een stok op het. hoofd. De marechaussee te Vlissingen heeft Dinsdag iemand aangehouden, verdacht van het uitoefenen van het bookmakersbedrijf. Ten zijnen huize werd een heele voorraad papieren in beslag genomen. De aan gehoudene is in het huis van bewaring te Vlissingen opgesloten. Te Beesterlioogen (Gr.) is gisteravond1 het lijk gevonden van een venter uit een naburige gemeente. Gistermorgen is een ijzeren schip met zulk een kracht tegen de sluisdeuren in de kolk van de Haven te Goriuehem opgeloopen, dat ernstige schade aan de sluis werd toegebracht. Een van de deuren is zoo Zwaar beschadigd, meldt, de N. R. Crt., dat ze niet kan worden geopend, zoodat de scheepvaart, door de haven gestremd is. De VGravenhaagsche Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose heeft het geschenk van een Haagsche ingezetene, bestaande in het sanatorium „Het Huis ter Drift," to Doorn, aanvaard. De gemeente 's-Gravenhage gaf 3000. Het sana torium, ingericht voor 23 bedden, wordt in dezen zo mer in gebruik genomen. De dienst, door de drie vrijzinnige partijen te Amsterdam georganiseerd, heeft naar de N. R. Crt. meldt, niet minder dan 10000 mannen opgespoord, die op de kiezerslijst gebracht zullen kunnen worden. Een sleepersknecht te Rotterdam is gisteravond door de duisternis in een gat gereden en van den bok geslingerd. De man, die bewusteloos naar het zieken huis werd overgebracht, bleek een zeer ernstige wond aan het hoofd te hebben. Te Brussel zijn twee Nederlanders gearresteerd, die behoorden tot een dievenbende, die talrijke dief stallen uit brandkasten heeft gepleegd. Ten gevolge van den hoogen waterstand toog de gemeenteraad van Bergen (N.-B.) per roeiboot naar het raadhuis. Twee kleine wereldburgers moesten per roeiboot naar de kerk worden gebracht, om daar ten doop te worden gehouden. STAATSLOTERIJ. CADETTENSCHOOL. Naar verluidt, zal de luit.-kol. D. J. Grevinck, direc teur der Cadettenschool, als zoodanig worden opge volgd door den heer F. L. J. van de Pol, thans majoor bjj het zesde regiment infanterie te Breda. DE GLADHEID. Tengevolge van de gladheid is hedenmorgen half acht een vrouw in het Verdronkenoord te water ge raakt. Voorbijgangers moesten eerst zand strooien, alvorens de drenkeling op den wal te kunnen brengen. Naar we verder vernamen heeft om negen uur een sohilderskDecht ook een onderdompeling in het Ver dronkenoord ondergaan. Voorts kwam men ons vertellen, dat iemand door een val een ernstige hoofdwonde had gekregen. COÖPERATIEVE VEEVOEDERFABRIEK EN OLIESLAGERIJ „DE BOERENBOND," lu de heden gehouden buitengewone algemeene ver gadering werd in behandeling genomen het volgende bestuursvoorstel om in verband) met een motie van de heeren Colijn en Klaver de statuten in dezen zin te wijzigen, dat in Art. 12 alinea 3 gelezen wordt: „Elk lid is verplicht alle soorten koeken, zoowel heel als gebroken, benevens alle soorten koekenmeel, welke het voor eigen bedrijf noodig heeft, van de fabriek te be trekken. Bij niet nakoming van voorgaande bepaling wordt de overtreder gestraft, met een boete van 250. Het Bestuur kan in bijzondere geyallen vrijstelling van bovenstaande verplichting verleenen. De heer Colijn verdedigde dit voorstel met kracht. Verwerping zal liquidatie met zich brengen en den ondergang van den Boerenbond. De heer Klaver sloot zich hierbij aan. AGENDA. DONDERDAG: Alkm. Konjjnenfokkerjj, al gem. vergadering, 8| uur, lokaal Hazes, Zaadmarkt. Kegel club „Onze Club, 8 uur, Hazes, Luttik-Oudorp. VRIJDAG. Zangv. „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor dames, 7V2 uur, lokaal Mooij, Koorstr. Alkm. Kegelbond, jaarl. algem. vergadering 8 uur, de Unie (bovenzaal). Zang en Vriendschap, repetitie van 7Ya9 uur, Harmonie- ZATERDAG: Gymn.-ver. „de Halter," oefening voor jongens van 1210 jaar van 89 uur; leden ouder dan 10 jaar van 910 uur, turnlokaal „K. en V." Schoolstraat. DUITSCHLAND. Vandaag zou er een motie van wantrouwen jegens den Rijkskanselier worden voorge steld in zake zijn Polempolitiek. De motie zal, zoo ze wordt voorgesteld', wel worden aangenomen. Maar zij zal den heer v. Bethmann Hollweg koud laten. Hij behoeft zich er immers niets van aan te trekken, zoo lang hij zich maar in 's1 keizers gunst mag verheu gen 1 ENGELAND. De kiesrechtvrouwen hebben giste ren braaf spiegelruiten gebroken en in brievenbussen zwavelzuur gesmeten. Bij ongeluk vergisten ze zich ten aanzien van de woning van een minister, waar- door een argclooze dame scherven kreeg. Enkele der vrouwen hadden zich gewapend met hamers en slin gers. Van de Hamburg-Amerikalijn werden ruiten ter waarde van 2400 gulden ingeslagen. De menigte trad ruw togen de vrouwen op, zij maakte jacht op hen en dreigden hen zelfs in het water te gooien! De regen joeg ten slotte de vrouwen naar huis. PORTUGAL. De Senaat heeft- de wet op het be heer der gevangenissen, waardoor de behandeling van wegens politieke misdrijven veroordeelden wordt ver zacht, goedgekeurd. Gemengde mededeelingen. BEROEPSZIEKTE BIJ MARCGNI-GRAFISTEN. Niettegenstaande do draadlooze telegrafie nog een uitvinding van jongen datum is, komt daarbij reeds een beroepsziekte voor. De marconi-grafisten lijden aan een soort bloedarmoede, welke wordt veroorzaakt door verschillende factoren. In de eerste plaats draagt daartoe bij de weinig hygiënische omgeving, de kleine hut, waar de telegrafist verblijf houdt. Ook de sterk geözoniseerde lucht-, veroorzaakt door de wissektroo- men, die voor de elect-rische golven gebruikt worden, is een der oorzaken. Voor het eerst, voor zoover bekend! heeft het recla me-wezen stof opgeleverd voor een proefschrift ter ver krijging van deu doctorstitel aan de academie te Erlan gen. Schrijver is dó jeugdige Be-rlijnsche koopman H. Hermans, die een verhandeling schreef onder den ti tel van „Bijdrage tot de economische beoordeeling der reclame" en deswege tot doctor bevorderd werd. Ach ter-eenvolgens wordt besproken de reclame in haar verhoudingen tot- de verbruikers, tot den handel, tot de sociale politiek en tot den Staat. De schrijver gaat van de grondstelling uit-, dat- het- er ten slotte op aankomt de menschelijke behoeften zoo veel mogelijk te bevredigen. De advertentie vervult de rol van aanbod en vraag tot elkaar te brengen. Zij is een be langrijke aanvulling van de organisatie der waren markt en zij helpt- den verbruiker zijn behoeften beter en ruimer te bevredigen. „Zij opent voor hem", zegt de schrijver, „nieuwe mogelijkheden voor die bevredi ging, daar zij alle vorderingen der techniek, elke nieuwe uitvinding en alle voortbrengselen van den smaak en veranderingen in de mode dadelijk ter zij ner kennis breugt.'' Do schrijver behandelt uitvoerig de winkel ui total liugen en komt- krachtig op togen z.g.n. liefdadig- heidsbazars, waardoor winkeliers en fabrikanten, ei genlijk gedwongen, geschenken moeten geven. Het laatste hoofdstuk is gewijd1 aan de wettelijke bepalingen, o.a. ook die welke betrekking hebben op oneerlijke concurrentie en op de bescherming van mooie landschappen tegen ontsiering door reclame. EEN ONTAARD BROEDER. Te Berlijn had' zich Maandag iemand' voor de recht bank te verantwoorden, die zich aan het niet alle- daagsche feit had schuldig gemaakt van het verzwij gen van het vernemen van een misdaad, welke hem bekend was. Deze zaak heeft een vóórgeschiedenis, die reeds in April van het vorige jaar voor het ge recht is behandeld. De broeder van den beklaagde stond' toen wegens poging tot moord op zijn verloofde terecht, waarom hij tot 21/2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Van de gevangenis uit klaagde hij zijn broeder we gens het bovengenoemde feit aan, bewerende, dat zijn broeder er blijkbaar belang bij had! hem te doen ver dwijnen. Het bleek, dat zijn broeder hem zelfs in zijn voornemen had versterkt, zich en zijn meisje te doo- den en hem zelfs bij het uitzoeken van een revolver en patronen had geholpen. Hij had zijn broeder een afscheidsbrief aan zijn moeder en zijn horloge met ketting gegeven, waarna hij met zijn meisje in den trein stapte en zich zelf en haar om het leven tracht te te brengen. Doodkalm wandelde de broeder, die beklaagde van Maandag, naar huis, waar toevallig- de moeder van het meisje ook aanwezig was. Na eenigen tijd zei hij: „Nu heeft Paul zich doodgeschoten!" Toen de "moeder luid weenend inclkaar zakte, verklaarde hij „Nu, het is toch beter dat hij dood1 is, dan dat hij in de gevangenis komt! Overigens hij heeft Hedwig meegenomen!" Nu begon ook de moeder van het meisje luid! te weenen en informeerde angstig naar het lot van haar dochter. Toen ze vroeg, of er nog iets te redden viel, antwoordde de onmensch: „Ik verwed er mijn hoofd onder, dat beide reeds dood zijn!" en overhandigde zijn moeder den afscheidsbrief. Voor het gerecht toonde beklaagde niet de minste ontroering en hij verklaarde steeds weer, dat hij niet wist, iets. strafbaars te hebben gedaan. Het bleek, dat hij spoedig na de misdaad, de voorwerpen, die zijn broer hem had gegeven, had) verpand. En zijn broer dacht, dat hij zijn meisje valschelijk van ontrouw had beschuldigd de aanleiding tot den moordaanslag om hem maar weg te krijgen. pe Officier van Justitie wees er op, dat men hier met een zeldzaam voorbeeld) van moreele verdorven heid te doen had en eischte iy2 jaar gevangenisstraf, waartoe de beklaagde ook veroordeeld werd, DE VERLOREN PORTEFEUILLE. De politie te Boedapest heeft dezer dagen een daar woonachtigen, zeer welgestelden meubelmaker gear resteerd, als verdacht van een poging tot afpersing van een bankdirecteur. Het proces-verbaal vermeldt zeer eigenaardige bijzonderheden. Toen de meubelmaker nog in zijn leerjaren was, zag hij op een jaarmarkt een heer zeer opgewonden heen en weer loopen en op een desbetreffende vraag antwoordde deze, dat zijn opwinding het gevolg was van het verliezen van een portefeuille, welke een be drag van 80.000 inhield. Kort te voren had! de meu belmakersleerling gezien, dht een groenteboer iets van den grond had! opgeraapt en in zijn zak had ge stoken. Aan een verband' tussehen deze vondst en 't verhaal van den heer dacht hij toen niet. Maar la ter, toen deze groenteboer een groote zaak dreef en groote huizen aankocht, begon hij na te denken. De man werd steeds meer bemiddeld en opende een bank instelling. Nu reisde de meubelmaker dezer dagen met iemand, die beweerde arm geworden te zijn door het verliezen van een portefeuille met 80.000 op de bewuste plaats. Dadelijk nu ried hij dezen aan, zich te wenden tot dten bankdirecteur, bij wien hij van het medegedeelde gebruik mocht maken. Tegen den meu belmaker is nu proces-verbaal opgemaakt wegens po ging tot afpersing. Een uitvoerig onderzoek zal ech ter worden ingesteld. TUINSTEDEN. De eenig-besfaand'e tuinstad ia Garden-City, een uur ten Noorden van Londen. In 1904 stichtte een maatschappij met een kapitaal van 4 millioen gulden een tuinstad' voor 30.000 inwoners over een oppervlak te van 1500 II.A. Op 't oogenblik vertegenwoordigen daar 8000 inwoners, 1500 huizen, 40 fabrieken en meer dan 300 vereenigingen het sociale leven. Een afzon derlijk stadskwartier is bestemd voor fabrieken, die in directe verbinding staan door middel van spoor wegen. De 8000 inwoners leven te midden van tuinen en akkers, geheel afgezonderd van de fabrieken. Elk huis heeft zijn tuin, en is niet hooger dan twee ver diepingen. De algemeene sterfte gaat de vijf per 1000 niet te boven, terwijl deze in andere, meest hy giënische steden nog 15 por 1000 bedraagt. De dicht heid der bevolking is 18 inw. per H.A., waar te New- York en Parijs dit cijfer resp. 3800 en 400 beloopt. Op een afstand van 25 min. van Douai (nabij Rijs- sel) heeft de Compagnie des minis de Dourqio Cour- rières (Pas-de-Calais) soortgelijke pogingen in 't. werk gesteld. Volgens de „Miinehener Medizinische Wochen- schrift" hebben Professor Bruck en Dr. Gluck, as sistenten aan de Dermatologisch© Universiteitskli niek to Breslau, interessante proefnemingen gedaan omtrent een nieuwe geneeswijze van lupus. Deze ge schiedt door inspuiting met een kostbare chemische stofgoudcya^nkali. Het middel' vertoont een bij zondere affiniteit tot de tuberculose-bacillen en grijpt deze aan. Reeds na twee a drie inspuitingen zag men de inwerking, men kan nog niet spreken van een be sliste genezing, ex is echter beterschap te bespeuren. Nog beter resultaten verkreeg men toen men tegelij kertijd tubereuline toediende. Even goed slaagden de proefnemingen bij syphilis, de beide artsen stellen de resultaten van goudcyaankali bij deze ziekte gelijk aan die van het salvarssan. De proefnemingen worden nog voortgezet. ONDER KNAPEN. Te Marseille kwamen te middernacht vijf jeugdige Italianen van een bal. Plotseling schoot een van hen zijn negentienjarigen makker dood en zette het daar na op een loopen, achtervolgd door politieagenten. De jongen liep zijn woning binnen en schoot op de agen ten. De agenten schoten terug en slaagden er einde lijk in het vertrek binnen te dringen, waarin de knaap zich ophield. Men vond er zijn lijk, door twee kogels doorboord. Het onderzoek heeft nog niet geleerd, om welke redenen de eene jongen den ander had doodge schoten. KORTE BERICHTEN. In een gietijzerfabriek bij Zwickau werden acht arbeiders door een golf gloeiend metaal overgoten. Drie van hen verkeeren in levensgevaar. Er dTeigt te Parijs een staking van de werklie den bij het gasbedrijf, wier klachten met- name over te zwaren dienst, vele zijn. De „Matin" verwacht dat niet alleen de werklieden, doch ook de andere em ployé'» het werk zullen neerleggen. Te Parijs is een bankier Péquignot, die de fond sen vail een landbouwbank beheerde, gevangen geno men, beschuldigd van verduistering van 250.000 uit die fondsen, Een Nieuw-Yorkscbe vuistvechter- Rose is over leden tengevolge van een klap, die hij dezer dagen van zijn collega Smith bij een gevecht had' gekregen. Smith en de scheidsrechter, die bij de vechtvertoo- ning dienst deed, zijn gearresteerd. De vrouw van een baanwachter op de lijn Que becNieuw Branewijk in Canada, ia dóór zes onver laten op de gruwelijkste wijze mishandeld. Haar man vond haar overdekt met bijt- en brandwonden. De vrouw leefde nog en kon de namen van de aanranders opgeven. Kort. daarop overleed zij. Tijdens den overtocht van Amerika naar Vigo is een kistje, bevattende 60.000 in goud, verzonden uit Rio de Janeiro naar Berlijn, en gesloten in een brandkast aan boord van de Duitsche paketboot „Cao Blanco", verdwenen. De eigendommen van dón door Sternickel ver moorden landbouwer te Ortwig zijn voor 18.000 ver kocht, omdat men niet wilde d!at de kinderen zouden blijven op deze verschrikkelijke plaats, Sternickel vestigde eens in oen herberg te Woll- stein de aandacht op zich, door de aanwezigen te too- nen, hoe vaardig hij was in het werpen van een strik om iemands hals, om hem zoo te wurgen. In een plaats in Posen, waar binnen zes weken twintig branden voorkwamen, zijn zeven inwoners we- 'gens brandstichting gearresteerd. - Een arme Indiaan J. Thorpe, die bij de Olympi sche spelen te Stockholm wegens zijn bijzonder mooie overwinningen, overal de bewondering wekte, heeft ver klaard, dat hij reeds eerder als beroepsspeler was op getreden, Het was echter alleen aan amateurs toege staan mede te dingen, zoodat hij uitgesloten was. Het Amerikaansche comité heeft alle door Thorpe gewon nen trofeeën teruggezonden. Hij verklaarde, dat hij graag eens een gratis reisje naar Europa, had! willen maken kaatste berlchteg. DEN BEER PQORTUGAL. f 's-GRAVENHAGE, 30 Januari. Hedenmiddag is, bijna 81 jaar oud, overleden staatsraad generaal Den Beer Poortugal, oud-minister van oorlog, beroemd schrijver over volken-oorloga en zeerecht. IN HOOGER BF.ROEP, AMSTERDAM, 80 Januari, Het Gerechtshof heeft heden in hooger beroep, onder vernietiging van het vonnis der rechtbank te Alkmaar van 20 Nov. j.l. om reden van vorzn, D. J. Sv arbeider der H. IJ. S. M. te Hoorn woonachtig, nochtans overeenkomstig het vonnis veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een pak met twee kazen uit Me- demblik verzonden voor den Haag. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 30 Januari. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandaok Meteorologisch instituut te de Bilt. Geldig tot den avond van 31 Januari. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 777.1 te Neufahr wasser. De laagste stand van den barometer 726.2 te Vest- manoer. VERWACHTING. Matige tot krachtige zuidoostelijke tot zuidweste- lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, sneeuw- of regenbuien, nog iets zachter. Neerslag te Alkmaar 30 Jan. 6.5 m.M. Knullen en Welem chapgea, BULDERDIJK. De rederijkerskamer „Bilderdijk" heeft haar leden, die met hunne dames in grooten getale waren opge komen, gisteravond in de Harmonie vergast op een aangenamen avond. Zij had! een goed stuk voor deze „groote vergadering" gekozen en ze heeft zorg gedra gen voor een alleszins prijzenswaardige vertolking'. Het geval dat de heer Schuil in zijn „mésalliance" be handelt, is nog ai eenvoudig. Een dochter van een kruidenier in een der Nederlandsehe marineplaatsen is dank zij de opofferingen harer oudera onder wijzeres geworden, naar Indië gegaan en daar in het huwelijk getreden met een marinerofficier, zoon van een deftigen Utrechtschen advocaat-procureur. Zoo lang de jonggetrouwden maar in Indië blijven gaat alles best, maar niet zoodra is hun thuiskomst aan gekondigd, of het standsverschil doet zich gelden. De goedhartige kruidenier, die met zijn deftigen schoon zoon niet weinig i® ingenomen, heeft daar nooit van willen weten, hoewel zijn zwager, een loods, hem al herhaaldelijk heeft gewaarschuwd en hoewel zijn vrouw en hij, toen ze de Utrechtsche familie eens had den willen bezoeken, belet hadden gekregen. Maar wanneer het eenvoudige ouderpaar plotseling wordt verrast door het bezoek van deu advocaat en zijn ega, die hun trachten duidelijk te maken, dat het jonge paar met het kindje onmogelijk daar zijn intrek kan nemen, wijl dit de carrière van den tweeden lui tenant ter zee zou kunnen schaden, beginnen ook den kruidenier de oogen open te gaan. Evenwel hij vertrouwt op zijn dochter. Maar het eerste oogenblik van het weerzien blijkt, dat er iets tussehen de doch ter en haar ouders is gekomen de vrees, dat haai man zich in de omgeving van klein burgerlijke mensch- jes met ouwerwetseke opvattingen en alledaagsche ge sprekken niet thuis zal voelen. Het is echter vooral de moeder, die het gevaar, dat uit het. standsverschil dreigt voort te komen inziet en zij weet het zoo vol verlangen verwachte drietal na vier dagen weer te doen vertrekken hoeveel haar zelf dit ook moge kosten. De officier wordt echter in de marineplaats geplaatst en een „jour" in zijn nieuwe huis doet zien, hoe de dames van „standing" zich onder zijn eigen dak vroolijk maken over de lage kom-af van zijn vrouw, die bijv. moet aanhooren, dat men wel heel goedkoop jour kan geven als men suiker en thee kos teloos uit vaders winkel kan krijgen De jonge vrouw verdraagt de vernederingen niet langer. Maar wanneer haar man, ofschoon pas benoemd tot commandant der torpedo-vloot, den dienst, die hem lief is, wil verlaten, tracht ze dit te verhinderen. De jonge man begrijpt echter dat het levensgeluk van hen en hun dochtertje op het spel staat, door het diva- ze standsverschil dreigt te wordt vernietigd en blijft volharden. Ook als zijn ouders verschijnen, die eerst door den loods op onvervakcht HollandSche wijze op hun plaats worden gezet en dan uit den mondi van hun eigen zoon moeten hooren, dat ze steeds het oog hebben gehad op de carrière van hun zoon, ten einde met hem te kunnen pronken, terwijl de eenvoudige ouders uit den kruidenierswinkel zich allerlei opoffe ringen hebben willen getroosten om het geluk van hun dochter, dat bij hen boven al ging, te bevorderen. Het slot is dan ook, dat de marine-officier den dienst verlaat, inspecteur van een levensverzekering maatschappij wordt, en dat de familieband tussehen het jonge paar en het ouder-paar uit de kruideniers winkel wordt versterkt. Het stuk met dit eenvoudige gegeven, doortrokken van een e-cht-Hollandschen geest, vlot geschreven, doorspekt- met snedige gezegden en grappige dinge tjes, maar ook met terecht zeer sober gehouden tra-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2