STADSNIEUWS. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. De heer Klaver, Schagen, verklaarde dat het voeder tegenwoordig goed is, maar wilde de leden vrij laten. Het gaat niet op de leden te dwingen. De leden moe ten zoover gebracht worden, dat zij willen. Door goe de regeling komt alles wel in orde. De heer Schonten, Zijdewind, verklaarde, dat het voorstel mooi is in theorie, maar achtte het onuit voerbaar. Spreker is, hoewel groot voorstander van de fabriek, toch sterk tegen dwa ng. Ook deze spr. was over de kwaliteit van de verschillende producten in het vorige jaar niet te spreken. Wanneer de kwaliteit blijft als dit jaar zat het wel goed gaan. Aanneming achtte spr. echter verkeerd. De heer Colijn bracht tegen de bezwaren van den heer Bisschop in het midden dat in gevallen door hem bedoeld, het bestuur toch altijd het recht heeft ontheffing te verleenen. Spreker kan zich voorstellen, dat zij die het vorige jaar te klagen hadden over de kwaliteit, bezwaren hebben, maar spreker achtte de maatregel noodzake lijk om niet te sterven. Het is nood'ig maar iets van de vrijheid op te offe ren om de zaak te redden, daar de zedelijke verplich ting niet voldoende gevoeld wordt. De heer Nieuw koop, die nooit iets van de fabriek koopt, is de man niet om de zaak vooruit te brengen. De directeur merkte op dat een van de redenen van de geringe afname in dit jaar een gevolg is van het feit, dat er minder voeder noodig ie, dan het vorige jaar. Spr. noemde het een bekend feit dat de haver dit jaar over de gebeele wereld slechter is, dan vori ge jaren. Het memoreeren van het gebeurde aan de Leer- hoeve te Alfen ging z. i. niet op, aangezien daar din gen gebeurd zijn van geheel anderen aard, dan bij de fabriek van den Bond, De heer Nieuwkoop diende den heer Schutte hierop van antwoord. Do voorzitter deelde hierop mede dat er een voor stel van den heer v. Twisk te Castricum was ingeko men om de verplichting voor één jaar op te leggen en deelde mede dat het bestuur zich daarmede kon veree nigen. De heer Bakker zag gaarne de redactie van het voorstel in dien zin gewijzigd, dat de Amerikaansche koeken buiten de verplichting vallen. De heer Sanders waarschuwde dè vergadering hier voor. Het is mogelijk dat de Amerikaansche koeken bij de fabriek duurder zijn, maar het zal ook wel voorko men, dat ze eens goedkooper zijn. Spreker wees er op dat aanneming met het oog op het crediet noodzakelijk is, aangezien financieele krin gen anders het vertrouwen in de zaak zullen verlie zen. Wordt de motie niet aangenomen, dan zullen de obligatiehouders hun obligatieën voor weinig moeten verkoopen, de fabriek, die 300000 gekost heeft zal weinig opbrengen en de leden zullen moeten betalen. Spreker is van meening dat de leden met verplicht mandaat, tegen de motie, ook kunnen voorstemmen, indien het bestuur aan het voorstel de verplichting verbindt om na één jaar de leden wederom bijeen te roepen, om indien blijkt dat de verandering niet goed werkt, de statuten opnieuw te veranderen. De heer Zonneveld, Uitgeest, zei, dat de afdeeling voor de motie is, indien het bestuur zich daartegen over wil verplichten, wanneer de kwaliteit niet goed is, persoonlijk de schade te vergoeden. De voorzitter bedankte daarvoor, alsook de heer Commandeur en deelde mede, dat de directeur zich daartoe wil verplichten, onder voorwaarde dat de monsters dan niet meer ter plaatse worden genomen, maar aan de fabriek. De heer Zuurbier achtte dit billijk en geloofde niet, dat dan iemandi tegen de motie zijn kan. Na eenige verdere discussie vroeg de voorzitter aan de vaders van de motie of zij zich met de bijvoeding van het bestuur kunnen vereenigen. Spreker wees er op dat de bedoeling is, de motie aan te nemen, onder de verplichting na een jaar weder bijeen te komen, om indien noodig, opnieuw de statuten te wijzigen. De heer Bosman, Amstelveen, vroeg of het bestuur er dan voor zal zorgen, dat er in de depots voldoende voorraad is. De heer Bergkamp, Amstelveen, beval ten sterkste aanneming der motie aan. De heer Klaver, Alkmaar, verklaarde zich met de voorgestelde voorwaarde van het bestuur te kunnen vereenigen, maar achtte het beter te bepalen, dat de verplichting jaarlijks wordt vastgesteld. De heer Sanders merkte op, dat de vergadering niet andere kan doen, dan de voorgestelde wijziging aan te nemen. Men krijgt geen goedkeuring op de statu ten, wanneer er de bepaling in wordt opgenomen, dat deze wijziging aangenomen wordt voor één jaar. Het- voorstel is dus het voorstel van het bestuur on gewijzigd aan te nemen, terwijl het bestuur de ver plichting op zich neemt ieder jaar op de agenda, te brengen de vraag, of dit artikel in de statuten moet blijven of niet. Het voorstel kwam hierna in stemming en werd, daar 3/4 van het aantal uitgebrachte stemmen noodig is om de statuten te kunnen wijzigen met 226 stem men voor en 145 tegen verworpen. Na afloop der stemming wide de voorzitter dat- de uitslag een teleurstelling was voor de voorstellers van de motie, het bestuur en het groot aantal leden, dat zich er voor verklaarde. Spreker constateerde dat wanneer de stemming een gewone stemming had be troffen, het voorstel er zeker door geweest was. Nu de statuten voor statutenwijziging een meerder heid van ®/4 van het aantel uitgebrachte stemmen eischt, heeft men zich te onderwerpen aan die statu ten. Het bestuur heeft over den uitslag geconfe reerd. Het kan zich bij dit besluit neerleggen en zal op het oogenbljk niet met nieuwe voorstellen komen. Spreker wijst er op dat uit de stemming niet de con clusie getrokken mag worden dlat hiermede de zaak staat of valt. Men heeft gemerkt, dat de tegenstem mers niet tegen gestemd; hebben, omdat zij de belan gen van de fabriek niet willen voorstaan, zij hebben het voorstel alleen verworpen omdat zij hierin niet het beste middel' zien om de zaak te doen bloeien. Spr. uitte dan ook de hoop, dat allen persoonlijk zullen trachten de fabriek tot bloei te brengen. Het zou zegt. spreker zeer jammer zijn, al® een een maal door den boerenbond opgerichte instelling, door de lamlendigheid) van de leden échec zou lijden, te meer al® dit geschiedt door personen die buiten onze zaak staan. Wanneer een instelling als de fabriek niet zou kunnen bestaan, spreker hoopt, dat God dit verhoede, dan onderschrijft spreker ten volle de mee ning dat dit de ondergang van den geheelen Boeren bond zou beteekenen. Spreker hoopte, dat de directeur van deze vergade ring een beteren geest mag constateeren, want zonder samenwerking zal de zaak niet kunnen bloeien. De heer Commandeur zei de overtuigd te zijn, dat menigeen evenals hij met spijt over den uitslag van de stemming de vergadering zal verlaten. Gaarne zag spreker dan ook dat het. bestuur uit do vergadering de opdracht ontving om spoedig weder een vergade ring te beleggen om hetzelfde onderwerp te behande len, Krachtig applaus. Na cenige verdere bespreking werd besloten om na zes weken wederom een vergadering bijeen te roepen, om het voorstel opnieuw te bespreken. In verband met het korte bpricbt van gisteren over de Coöperatieve Veevoederfabriek en Olieslagerij „De Boerenbond"", verzoekt een bestuurslid ons even te melden, dat het genomen besluit geen liquidatie van de fabriek ten gevolge heeft. Overigens verwijzen wij naar het uitvoerig bovenstaand1 verslag. UIT BERGEN. Donderdagavond' werd alhier in de Rustende Ja ger de Tuinbouwvereeniging definitief opgericht. Tot bestuursleden werden de heeren O. Tuinman, C. Blok ker, A. Bakhuis, H. v. Reenen en A. v. Reenen geko zen, die hunne functies later zullen verdoelen. De vereeniging telt. nu 27 leden. Gisteravond! 7V2 uur gaf het „Protestantsch Zangkoor" alhier een uitvoering in „De Rustende Ja ger". De mooie kolfbaan was geheel bezet, waaruit vol doende bleek, dat deze avond een evenement is voor het dorp. Het programma bevatte dan ook veel goeds. Na opening door Dr. van den Kieboom werden door het gemengde koor, dat in den heer Beets een goeden leider bleek te bezitten, een viertal zangnummers ge zongen, waarvan de nummers „Meikoeltjes", van Kreipl en „Veedrijven" van F. Huber zeer veel bijval oogstten. Hierop volgden een tweetal nummers voor mandoline met piano, welke nummers, gegeven door mej. C. Vader en de heeren J. Oldenburg, Chr. Meijer en S. Koning, met piano-begeleiding van mej. Top, zeer in den smaak vielen. Dit was dan ook op een uitvoering iets ongewoons. Van de nummers vopr vrouwenkoor maakt „Naar Huis" een sterken indruk, terwijl het tweede nummer „Jonckheidslied" van J. Hooft een zeer opgewekt lied, een niet gerin gen bijval oogstte. De mandoline-dub gaf hierop nog een paar num mers ten beste. De hoofdschotel van den avond: „Prinsesje", een zangspel in drie bedrijven, werd) na de pauze opge voerd. Dit stuk speelt in de 18e eeuw in Duitschland. Graaf Ernest von Leuchsen huwt een paardrijderes, waardoor een breuk met zijne familie ontstaat, welke grooter word't, als hij, om ook wat te verdienen, als paardrijder in het circus optreedt, Zijn vrouw sterft bij de geboorte van een kind en de graaf wordt hier door waanzinnig. Voor zijn waanzin geeft hij zijn kind aan een boer, benevens al het geld, dat hij door het verkoopen van alle sieraden krijgt, daar hij anders vreest, het kind als de oorzaak van den dood van zijn vrouw te zullen dooden. Na een 12%-jarige krankzin nigheid keert zijn verstand terug, maar hij kan zich den naam van den boer, dien hij het kind gaf, niet herinnoren. Een drietal jaren trekt hij met zijn vriend Cesar, den clown, door het land en komt in het dorp van zijn vroegeren vriend Baron Felix von Hoehhau- sen, die zijn kind van den boer heeft opgenomen, den kende zich eenigen tijd met een dwaze boerin te kun nen vermaken, maar omdat hem echter bleek dat zij zoo beschaafd was, had] hij haar tot gezelschapsjuf frouw van zijn vrouw bestemd. Gretha, de werkmeid van den boer, speelt in dit stuk een belangrijke rol, daar zij het. is, die Cylie, de dochter van den graaf, het leven op de boerderij dra gelijk maakte. Beiden blijven dan ook later vrien dinnen, wanneer Cylie, die eerst van een toenadering met haar vader niets wil weten, omdat zij in de mee ning verkeert, dat hij uit harteloosheid' zich van zijn kind had ontdaan, zich verzoent met haar vader en beiden ais gelijken met Baron von Hochhausen veree- nigd blijven. Mej. Ali Schagen was als Cylie heel goed, al zong ze wat zacht. Om haar spel1 verdiende mej. Blanken- daal als Gretha genoemd te worden. Heel mooi zong mej. D. Koning, de gade van baron von Hochhausen. Seppel, de luie knecht van den boer, was in dit stuk een vermakelijk type, terwijl de heer W. Moerbeek goed den gierigen boer gaf. De heer Oldenburg als baron von Hochhausen, was een mooie figuur en le verde goed spel, evenals de heer S. Koning als clown en de heer W. Tegel als acrobaat. De tooneeltjes van het landleven uit dien tijd, met de keurige kleederdrachten, getuigden van verdienste lijk werk. De tooneeldécors waren door eigen krachten samengesteld en ook de meeste costumes waren door eigen krachten vervaardigd. Deze avond leverde het bewijs, dat door samenwer king heel wat tot stand kan komen. Ds. v. d. Kieboom bracht aan het einde een woord van dank aan het koor, voor de groote energie, aan den directeur voor zijn goede leiding, aan diens vrouw en andere dames voor het vervaardigen van de costu mes, aan mevrouw Top voor de gegeven gelegenheid voor de repetities, aan den heer Visser, die het der vereeniging op verschillende wijze gemakkelijk ge maakt had, aan den heer C. Bogtman voor het knappe décorwerk, dat ond'er zijn leiding was tot stand! geko men. Bijzonderen dank werd' gebracht aan mej. Top voor hare bereidwillige piano-begeleiding. Onder krach tig applaus werd haar een bouquet aangeboden, ter wijl den directeur onder veel' instemming, namens het koor, een lauwerkrans voorzien van linten in de Ber ger kleuren werd] overhandigd. De directeur wees er in zijn woord van dank op, dat de hem gebrachte lof aan het koor toekwam, daar het koor de verantwoordelijkheid van het stuk op zich had genomen en dan ook op de uitvoering had! aange drongen. Velen bleven hierna nog in een bal bijeen. UIT SCHOORLDAM. Op de voordracht voor onderwijzeres aan dé O. L. school alhier komen voor dte damos: no. 1 K. Sworms to Amsterdam; no. 2 E. Timmers te Wormerveer; no. 3 M. Kooiman te Alkmaar: no. 4 T. F. Liet te Hillegom. UIT GROET. De huismanswoning met schuur, tuin, erf en per ceel weiland' te Groet, samen groot 3 hectaren 79 aren 30 centiaren, in eigendom behoorende aan de erven van den heer D. Hoogvorst Jr., is ten overstaan van de notaris P. J. Lourman te Schoorldam publiek ver kocht en is voor eene som van 9555 gekocht door den heer A. Louwe te Schoorl. UIT ST. PANCRAS. Donderdag gaf de Kindertooneel-vereeniging „Jong Leven ten huize van den heer H. Gerritsen eene open bare voorstelling. Opgevoerd werden een 5-tal tooneel- stukjes, welke, in aanmerking genomen, dat dit de eerste maal was, dat de jongelui optraden, vrjj ver dienstelijk werden opgevoerd. Vooral in de numme:s 8 en 5 van 't program, waar de meisjes meer op den voorgrond traden, werd dikwijls uitstekend spel gege ven. De muziek van de Gebrs. Dekker en Deutekom luisterde de uitvoering op en zorgde voor een gezellig bal. UIT DE RIJP.' Door do afd. de Rijp van den Bond v. Staatspens. werd gisteravond een het weer in aanmerking ge nomen vrij goed' bezochte propaganda-avond gehou den met mej. A. v. d. Vlies (Enka) als .spreekster. Op gevoelvolle en tevens krachtig geargumenteerde wijze hield spr. een uitvoerig betoog over het „Waar om wel?" en „Waarom geen?" staatspensioen. Op een vraag van den heer de Moes, in verband met het concentratiepunt «taatspensionneering be- toogde spr. de dringende noodzakelijkheid' van versier-* king der 8. D. A. P. in de 2e Kamer. Den heer Fopma werd' toegegeven dat de tegen woordige bedeeling in wezen geen schande of vernedering is. Met verschillende voorbeelden toonde spr. echter aan, hoe dikwijls zij als zoodanig ge maakt of gevoeld) wordt. Eenige nieuwe leden gaven zich op. Mot een woord van dank aan aanwezigen en spreekster sloot de voor zitter de vergadering, VAN DE LANÖENDIJKEN. De alhier gevestigde afd. van het Centr. Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies mag zich niet verheugen in de bijzondere belangstelling der leden. Zoo was op de laatste ledenvergadering slechts alleen het bestuur aanwezig. Voorzeker niet aanmoe digend voor de bestuursleden. Veel goeds is reeds door deze afd. tot stand gekomen, menig zwak kind kon na een verblijf in eene der kolonies weer gesterkt in de armen der ouders worden teruggegeven. Het is dan ook te hopen dat meerdere waardeering der leden zal volgen en dat nog vele ingezetenen door in schrijving als lid dezer zoo nuttige zaak zullen steunen, waartoe w\j gaarne aansporen. Gisteravond overleed na een korte ongesteldheid de heer J. Dirkmaat Wz. Sinds 1903 was de heer Dirkmaat markt- en betaalmeester aan de groente veiling alhier. De gemeente verliest in hem een ge acht ingezetene. UIT ZUID-8CHARWOUDE. De heer J. de R., die aan de overzijde van het dorp met schuitje en kloet zich huiswaarts wilde be geven, had het ongeluk achteruit te glijden en daarbij uit het vaartuig in het water te vallen. Hoewel zeer moeielijk wist hij zich alleen te redden. UIT HEER-HUGOWAARD. Het bijna 2-jarig zoontje van M. K. alhier had deze week van de niet voor hem bestemde muizentarwe ge snoept. De inmiddels geroepen geneesheer diende een braakmiddel toe. De kleine baas heeft gelukkig van zijn snoeplust geen nadeelige gevolgen ondervon den en maakt het thans best. DE TYPOGRAFENSTAKING. Dank zij de bemiddeling van een patroon, is op nieuw contact gekomen tvmehen het bestuur van de Amsterdamsche Drukkersvereeniging en het stakings comité. Aan beide zijden moeten reeds velen voor het bemiddelingsvoorstel zijn gewonnen. Dit voorstel zal in de heden te houden vergadering van de A. D. Y. een punt van beraadslaging uitmaken. Terzelfder tijd wordt een vergadering gehouden van alle stakers; ook de posten worden gedurende den duur van de vergade ring ingetrokken. „De Standaard"' zal weer verschijnen. In de vergadering van het personeel van de firma De Roe ver Kröber Bakels werd op voorstel van het. sta kerscomité besloten, dat hedenochtend1 de typo's die gewoon waren „Do Standaard" en „De Heraut" te zetten den arbeid zullen hervatten. Voor hen zijn de eischen der arbeidersorganisaties ingewilligd. DURE KATTENVELLEN. Na de mollen komen blijkbaar de katten aan de beurt voor uitroeiing; hun vellen worden, evenals die der mollen, met goede prijzen betaald. Te Vlist, een dorp op de grens van Zuid-Holland' en Utrecht, wor den kleine katjes opgekocht voor 1.10 per stuk. KORTE BERICHTEN. H. M. de Kouingin zal Zaterdagavond per Staatsspoor uit Duitschland] te 's-Gravenhage terug- keeren. De vrouw uit Buren, gevangen genomen onder vermoeden van diefstal in de woning van haar plotse ling overleden oom, is, na 14 dagen in het huis van bewaring te Tiel te hebben doorgebracht, uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. Te Buren zijn Zaterdag reeds nieuwe aardappels gerooid. De Gelderscb Westfaalsche stoomtram heeft Woensdagavond te Bredevoort een arbeider overreden. De man daat een weduwe met 4 kinderen onverzorgd achter. Woensdagavond' is een schipper in het Kielster- diep, nabij Hoogezand, over boord! geslagen en ver dronken. Aan de Schiekade te Rotterdam is uit het water opgehaald' een zwart-lederen handkoffer waarin zich bevond een in staat van ontbinding verkeerand kin derlijkje gewikkeld in een stuk gonje zak. Te Apeldoorn is in een zeeppoederfabriek een veertienjarige jongen door een drijfriem gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De linkerarm werd den 'jongen daarbij letterlijk uit het lichaam gewrongen. Hij verkeert in levensgevaar. Te Nieuwkoop (Z.-H.) heeft een jonge vrouw, die veel aan toevallen leed, terwijl zij met een kind op haar arm over een loopplank ging, op dat oogen- blik een toeval gekregen, waardoor zij met het kind in het water viel. Beiden werden gered', maar de vrouw is kort daarna aan de gevolgen overleden. De gemeen te-veldwa chters te Schermer en Kol- ham (Gr.) zijn door de Groningsche rechtbank we gens mishandeling veroordeeld tot resp. twee en één maand gevangenisstraf. Gistermiddag zijn te Nieuwebrug bij Heerenveen twee knaapjes door het ijs gezakt, Een hunner ver dronk. Door de gladheid geraakte gistermorgen te Am sterdam een automobiel in de Keizersgracht. De chauffeur wist er uit te springen, voor de auto den val deed. De 76-jarige weduwe, die te Haarlem zulke ern stige brandwonden opliep, is aan de gevolgen overle den. Naar uit den Helder aan „Het Volk" wordt ge meld, zijn twee matrozen voorgedragen voor ontslag, beiden op grond, dat zij anti-militair zouden zijn. Eén hunner is het certificaat van goed gedrag ontnomen. In den Zaandamschen Raad is uitvoerig gedis- cusseerd' over de motie van de soc.-dem. fractie, waarin uitgesproken wordt dat de platen van „Onze Vloot" weer uit de school moeten worden verwijderd. Bij stemming bleken de stemmen te staken. Op het eiland' Nosea Kembangan is de cipier De Jongh door Atjehers op gruwelijke wijze vermoord. Het 31/2-jarig zoontje van iemand' in de Were (N.-H.) viel, naar het „Vad." bericht, in een put en verdronk jammerlijk. Laatate berichten. BRUTALE BEROOVING. AMSTERDAM, 31 Januari. Den banklooper der firma Bange en Co., kooplieden, Keizersgracht alhier, werd' heden van een portefeuille beroofd, inhoudende 2000 en vele nog niet geïnd© wissel®. De man, de 73-jarige J. N., die reeds 42 jaar bij de firma in be trekking was, weet niet waar de berooving heeft plaats gehad. EILERS. HOORN, 31 Jan. De kantonrechter veroordeelde, overeenkomstig den eisch van het O. M. den kwakzal ver Eilers tot 300 boete subs. 60 dagen hechtenis. BRAND IN EEN SCHOUWBURG. ROTTERDAM, 31 Januari. Gisteravond is gedu rende de voorstelling brand ontstaan in den grooten schouwburg en wel in de centrale verwarming. Een vonkenregen kwam boven liet. dak uit, de brandweer was snel ter plaatse en bluschte het vuur zonder dat het publiek er iets van gemerkt heeft. KALKSTIKSTOFCHILIS ALPETEIL Onze landbouwkundige correspondent schrijft: Een der voornaamste voedingsstoffen voor een plant is wel de stikstof. De plant is echter niet in staat de luchtstikstof op te nemén, maar genoodzaakt die voe dingsstof uit den bodem te betrekken. Do vlinderbloe mige gewassen maken op den algemeenen regel een uitzondering, vandaar dat we bij ontginning uitge strekte velden lupinen zien verbouwen; alleen maar om de luchtstikstof op te nemen en in den armen grond vastteleggen, at nu ten opzichte van de luchtstikstof de plant niet kan, dat kan tegenwoordig de menseh wel, n.l. de luchtstikstof in een verbinding vast te leggen en de plant als voedsel aanbieden. Het is Dr. Frank mogen gelukken door over een innig mengsel van kool en kalk in een electrisehe oven bij verbazend hooge temperatuur een stroom luchtstikstof voerende een verbinding van kalk-kool en stikstof te krijgen, die onder den naam van kalkstikstof in den handel wordt gebracht. Had het proces in den oven volkomen plaats dan zou een kleine berekening ons leeren, dat in kalkstikstof Ca C N2 een 35 stikstof aanwezig ia. Zoo hoog is echter het stikstof niet, Men garandeert 1420 Dit betrekkelijk laag ge halte komt, doordat het proces niet volkomen ge schiedt. Een deel van de onzuivere kalkstikstof blijkt ongebluschte kalk te zijn. Toch mogen we ons ver heugen, dat de wetenschap thans beslag kan leggen op de stikstof der lucht; een voorraad, die niet uitge put raakt, wat men van chilisalpeter niet kan zeggen, want waar ieder jaar afgaat en niet bijkomt geraakt eenmaal de voorraad uitgeput. Mogen we beide stik stof meststoffen op één lijn stellen? De plant neemt de stikstof het liefst op in den vorm van salpeterzuurzout. Nu is chilisalpeter een salpe- terzuurzout, dus voor dé plant pasklaar, vandaar haar vlugge werking. Dit kan niet van kalkstikstof gezegd worden. Deze verbinding moet eerst omgezet worden voor de plant er wat aan heeft. Voor overbemesting, waar chili zich zoo uitstekend voor leent, moet kalk stikstof niet aangewend worden. Na uitstrooiing is 't raadzaam haar direct in te eggen of dun onderploe- gen. Het uitstrooien gaat ook met moeielijkheden ge paard, daar het stofwolken vormt en bijtend op de huid werkt. Op alle grondsoorten werkt- kalkstikstof niet even goed. Hoewel de omzetting tot ammoniak op gunstige grondsoorten nog al vlug gaat, kan dat niet gezegd worden van zure gronden, 't Schijnt wel, dat op die gronden stoffen ontstaan, die zeer nadeelig op de plantengroei werken. De ondervinding heeft al geleerd, dat kalkstikstof direct bij het poten van aardappels aangewend' zeer nadeelig werkt op de kiem. Een groot aantal poters blijft weg: Bij langdurige bewaring kan in kalkstikstof een giftige stof ont staan, zoodat we in zulke gevallen verstandig doen eSn monster voor onderzoek naar de proefstation» te zenden. W. VERPLAATST. De heer C. Schouw Jb.zn., telegraafambtenaar alhier, wordt met ingang van 16 Februari overgeplaatst naar Amsterdam, terwijl de heer E. Moojj, thans te Am sterdam, met ingang van dien datum alhier werkzaam zal worden gesteld. CADETTENSCHOOL. De sergeant-majoor-schrijver L. van Proogen is be« vorderd tot adjudant-onderofficier-sohrgver. TENTOONSTELLING DE VROUW 1813—1913. Dit jaar zal te Amsterdam een tentoonstelling wor den gehouden, welke een vergelijking zal bieden tus- schen bet leven en de sociale positie van de vrouw in 1813 en 1913. Het oude buiten aan den Amstel „Meer huizen" met daarachter gelegen weilanden is als ten toonstellingsterrein aangewezen. Voor zoover nit de plannen valt op te maken, belooft deze tentoonstelling zeer belangwekkend1 te worden. Komt er een batig saldo, dan zal dit worden besteed! voor het oprichten van een Coöperatieve Vrouwenvoorschot.bank, een in stelling waarnaar reeds jaren lang door vrouwen hier te lande verlangend is uitgezien. In verschillende gemeenten hebben zich plaatselijke comité's gevormd om belangstelling voor de tentoon stelling te wekken. Gelijk men weet is Alkmaar niet achtergebleven. Er is hier een comité tot stand ge komen en dat comité heeft ten bate van het doel een feestavond georganiseerd. Liedjes uit de 19e en 20ste eeuw zullen er worden gezongen, er zal een blijspel letje worden opgevoerd, gymnastische oefeningen door dames worden gegeven ener zullen verrassingen plaats hebben. De dames hebben dus haar best gedaan om een af wisselend avondje te geven. En de toegangsprijs be hoeft zeker geen beletsel te zijn om Dinsdagavond Hnrmoniewaarts te gaan! Eindelijk is dan het antwoord der Turksohe regee- ring op de nota der mogendheden overhandigd. De regeering wil, ten einde een bewijs te geven van den verzoenenden geest, waarmede zij bezield is, zich voe gen naar den wil der mogendheden ten opzichte van een deel van Adrianopel, gelegen aan den recht r- oever van de Mfritza, met behoud eehter van de moskee, de mausolea en andere historische en gods dienstige reliquien in het gedeelte van de stad, dat op den linkeroever gelegen is. Het is beslist noodza kelijk, dat dit gedeelte van de stad onder directe Turksche souveremiteit blijft, zal het land niet wor den blootg-steld aan een beroering, die de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben. Zij wil zich verder nederleggen bq hetgeen de mogendheden zullen beslissen omtrent het toekomstig lot der Egeïsche eilanden, die door de Balkan-staten zijn bezet, op voorwaarde, dat zorg wordt gedragen voor het ongeschonden bezit van de Dardanellen, dat de Porte beschouwt als een quaestie, die voor Europa van het grootste belang is. De regeering, overtuigd, dat de mogendheden, die bezield zijn met den geest van recht en rechtvaar digheid, den omvang van de offers, waartoe zij zich reeds bereid heeft verklaard, zullen erkennen en zullen toegeven, dat zjj het recht zou hebben eiken nieuwen eisch, dien de verbonden staten misschien zouden kunnen stellen, van de hand te wijzen, neemt nota van de bereidwilligheid der mogendheden om haar te steunen bij de wegruiming van de door den oorlog veroorzaakte nadeelen en bij hare pogingen om de natuurlijke hulpbronnen van het land ruimer te doen vloeien. De Balkanstaten hebben tegen 7 uur gisteravond den wapenstilstand opgezegd en naar uit Sofia werd gemeld zullen de vijandelijkheden Maandagavond te 7 uur worden hervat. Een Bulgaarseh minister heeft reeds gedreigd met nog scherper voorwaarden als de bondgenooten over winnen. De bondgenooten hebben aan den anderen, kant echter nog één laatste kans aangeboden. Zij willen slecht® verder beraadslagen al» de voorloopigo

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2