^ALDERS ƒ1.50 t Die stekende pijrs in den rug 1 Kilo 18 ets 1 Ons STADSNIEUWS. looper en waterklok zijn eerst veel later in Engeland in gebruik geraakt. Maar nu deed men een gewichtige uitvinding. Om- etreeks 850 construeerde de in Verona levende pries»- ter Pacificus klokken met raderwerk, welke door ge wichten in beweging werden gebracht. 140 Jaar later werden deze gewichtklokken verbeterd door den abt Gerbert van Rheims, den lateren Paus Sylvester II. In 't Oosten schijnt deze uitvinding in hooge mate verbeterd te zijn, want Sultan Saladin schonk in 1232 Keizer Erederik II een raderklok, die niet alleen de uren, maar ook den loop van zon, maan en sterren aanwees. t Wanneer het slaguurwerk is uitgevonden en door wien, staat niet vast. Langen tijd! geloofde men, dat Hendrik v. Wiek de uitvinder was. Deze had een slaguurwerk voor den ronden toren van het paleis» van Karei V van Frankrijk vervaardigd. Het was een plomp werk van 500 pond gewicht, doch werd toen maals met bewondering bekeken en verschafte zijn maker levenslang pensioen en den adelstand!. Maar het eerste slaguurwerk was het niet, dat was heel waarschijnlijk het in 1288 in de Westminster Hall aangebrachte. Torenklokken werden nu iets» heel ge woons, doch kamerklokken kwamen eerst in het begin van de 16de eeuw in gebruik. Het eerste kameruur werk, waarvan men melding maakt, ia omstreeks 1518 als geschenk van den toenmaligen Paus Clemens VII aan Koning Frans I gegeven. Reeds vroeger liad' heel juist is het jaar niet be kend Peter Hele uit Neurenberg uurwerken ge maakt, die, ofschoon tamelijk plomp, in den zak kon den worden gedragen. Hij maakte ze, door het ge wicht te vervangen door een veer. Sedert dien tijd deed men verscheidene uitvindin gen, waardoor het uurwerk steeds volmaakter werd. KLEINE HERINNERINGEN AAN GROOT® MU'SICI. Brahms wilde niet graag gevierd en evenmin in zijn gewone doen gestoord worden. Op een soiree, die te zijner eer werd gegeven, werd hij als het middelpunt zoo zeer in beslag genomen, dat hij nauwelijks tot zich zelf kon komen. Verlicht ademde hij op, toen men eindelijk aan den tafel ging. Zijn tafeldame was de beleende celvirtuose Lucy Campbell. _Ala hors d'oeuvre werden oesters rondgediend. Hij wendde zich vertrouwelijk tot zijn blonde buurvrouw. „Lieve juffrouw, lioudlt u ook veel) van oesters1. „O ja, heel veel," luidde het antwoord, waarop Brahms zei „Bravo! Dan gaat het U evenals mij, en daarom zult u mij ook wel van tafelgesprek willen versehoo- nen!" Bij elk volgend gerecht herhaalde zich een derge lijk spel. Brahms liet zich alles goed smaken, dronk zijn dame nu eu dan toe „de rest was zwijgen. Nauwelijks was men van tafel opgestaan of Brahms ging vertrekken. Aan den uitgang bleef hij nog eens staan en riep in de zaal: „Is er misschien nog iemand, die niet aan mij is voorgesteld!? Ik ga nu naar huis»?" Dit zeggende, verdween hij bliksemsnel. Biilow gaf een concert te Dresden. Met den mu ziekcriticus Hartmann, die hem eens» geërgerd' had, stond hij op gespannen voet. Biiloy had, met den maatstok kloppend1, reeds» hef eerste teeken tot het begin van het orkest gegeven, toen hij toevallig naar het publiek keek en Hartmann op een der eerste rijen ontdekte; naast hem eene gravin B., die vroeger te Hannover tot Bülow's leerlingen behoorde. Snel legde hij den maatstok weer weg, stapte van het podium: af en ging naar de dame, zeggende: „Ah, mijn waarde gravin, het verheugt mij zeer U hier te zien. Maar helaas1 meTk ilc" - met een zijde- lingschen blik op Hartmann „dat U in geen goed gezelschap bent. U veroorlooft mij wel?" Daarbij reik te bij haar den arm en geleidde haar naar een leegge- bleven plaats» op de voorste rij. Daarna trad hij weer op de dirigeerlessenaar toe en begon. Bij een zacht pianissimo werd hij hoe langer hoe onrustiger en wendde zich herhaaldelijk tot het pu bliek. Twee dames hadden namelijk juist nu zoo als het zoo dikwijls voorkomt elkaar veel te vertel len, ze fluisterden en giechelden. Biilow tikte eindelijk en zei met een vernietigenden blik op de toehoorderessen tegen het orkest: „Mijne heeren, wij zullen galant zijn en d'e dames niet langer storen!" Pijnlijke pauze. Alle blikken richtten zich op de blozende zondaressen. Geluidlooze stilte. Na een poosje meende Biilow na. eers»t nog een blik ter zijde te hebben geworpen: „Het schijnt mij toe, mijne heeren, dat wij nu kunnen spelen. Alstu- belieft nog eens van het begin. Deze keer behoefde hij niet meer op te houden. Liszt hadi te Boedapest een van zijn bekende piano concerten gegeven en de schitterendste triomfen be haald. Een Hongaarsch magnaat groot liefhebber van muziek, maar zelf een vreeselijk dilettant op de piano en niet weinig trotsch op zijn kundigheden stelde er-prijs op, Liszt iets te mogen voorspelen, om het oordeel van den meester te hooren. Liszt, als altijd» vriendelijk en voorkomend ging er op in en luisterde naar bet meer dan slechte spel met een waar engelengeduld. „Hm," meende hij diplomatiek, toen het stuk uit was, het hoofd zachtjes schuddend, „zoo heb ik nog nooit hooren spelen." En toen de hooge dilettant-, wat onzeker, dankend een buiging maakte en daarbij stamelde: „Werke lijk?!" geleidde Liszt hem' met minzaamheid tot aan de deur en herhaalde toen, fijn glimlachend: „Neen, werkelijk, zonder te vleien zóó nog niet!" WAT KOST EEN KANONSCHOT? Een uit het scheepsgeschut van 110 ton afgevuurd schot kost: kruit 400 K.G., ongeveer 1140 gulden, pro jectiel, 900 K.G., ongeveer 1305 gulden, zijde voor de patronen 51 gulden, te zamen 2496 gulden. Daarbij komt nog, dat een kanon zelden meer dan 90 schoten lossen kan zonder eenmaal grondig gerepareerd te moeten worden, wat met belangrijke kosten verbonden is. Dikwijls komt het voor, dat een stuk geschut daarna in het geheel niet meer gebruikt kan worden. Het heeft d'an nog slechts» d!e waarde van oud! metaal. Daar een kanon gemiddeld 240.000 gulden kost, moet bij de bovengenoemde som nog 266 gulden af schrijvingskosten per schot gerekend» worden. Men ziet dus, dat elke lading en elk schot een waar de van 2162 gulden vertegenwoordigt. REKENKUNSTENAARS. Een Engelsch tijdschrift vertelt van de beroemdste rekenkunstenaars der wereld. Een van de geniaalsten van deze eigenaardig begaafde menschen is Miguel Mantilla, die nu acht jaren oud is, en wiens» wonder lijke rekenkunst zich reeds op zesjarigen leeftijd open baarde. Zijn vader trachtte eens te vinden of een be paalde, in d'e toekomst liggende dag, die voor hem van veel belang was, op een Zondag zou vallen. De knaap, die ook in de kamer was zei: „Natuurlijk is het een Zondag!" en het antwoord' wasi juist. De va der, wien deze inmenging van het kind! niet weinig verbaasde, deed aan den kleine een aantal rekenkundi ge vragen, die Micliiel, zonder een oogenblik naden ken, onmiddellijk beantwoordde. „Op welken dag viel de 24 Januari 1839?" luidde de eerste vraag. „Op een Donderdag", antwoordde het kind. „En op wel ken dag zal de 24 Januari 2000 vallen?" ,iOp Maan- De antwoorden waren goed. De kleine rekenaar gaf toen in een bijeenkomst van geleerden nog andere be wijzen van zijn bewonderenswaardige kundigheden. Daarbij moet nog opgemerkt worden, dat hij toen nog in het geheel niet lezen of schrijven kon. Een ander rekenkunstena.ar, d;e Italiaan Inaudl, was bijna geheel analfabeet, toen hij de Parijsehe ge leerdenwereld verblufte, doordat hij in tien minuten den vierkantswortel' van 27 vond. De verleden jaar gestorven Amerikaan Griffith ver hief in zes seconden een getal tot de zesde macht. In de vorige eeuw leefde een rekenkunstenaar, Zerah Colburn, die als zesjarige knaïap de vraag: „Welk is het getal, dat met' zichzelf vermenigvuldigd', het pro duct 998.000 geeft?" reeds na vier seconden goed be antwoordde. De Eransche rekenkunstenaar Henri Mondeux antwoordde een jongedame, die hem gezegd had, dat ze 19 jaar oud was», direct: „Dan hebt u 599.148.000 seconden geleefd. De Siciliaan Yito Mangiamele vond als jongen van 10 jaar in 30 secon- den den vierkantswortel van 3.796.416. Jedediah Bux ton, het wonder van de 18de eeuw, vond uit het hoofd de vierkantswortel van een getal van zestig cijfers. Bijna al' deze menschen op enkele uitzonderin gen na zijn kinderen van boeren, die geen geregeld onderwijs genoten hebben; ze stellen alleen belang in getallen en zijn daarin zoo verdiept, dat ze nauwelijks iets anders: kennen. Aardig is bijv. het feit, dat vele van de beroemd»ste rekenmeesters steden, waar ze tallooze malen zijn, bij nieuwe bezoeken niet hetkennen. IETS OYER DE CINEMA. De cinematograaf is» nog geen twintig, en d'e bios coop nauwelijks tien jaar oud en toch zijn deze overal te vinden. De eerste, die de waarde van de bioscope ontdekte en van wien het bioscoopwezen eigenlijk is uitgegaan is Marcus Loew, uit Nieuw-York. Deze be vond zich eens in een stad in Kentucky en zag, d'at een zeer primitief cinema-theater aan zijn bezitter een wekelijkseh inkomen van zestig dollar gaf. Oogen- blikkelijk opende hij eveneens een bioscope. Daarin was slechts plaats voor 200 personen, maar bij de ope ningsvoorstelling was» d'e toevloed zoo groot, dat 5000 personen geen toegang konden krijgen. Toen kwam bij .den heer Loew het denkbeeld op, dat hij daarvan iets maken kon. Hij keerde zoo' vlug mogelijk naar Nieuw-York terug, veranderde zijn schouwburg in een bioscoop-theater en opende in alle deelen van de stad bioscope's. Na acht jaar kon hij het reeds wagen, 360.000 pacht te bieden voor den Metropolitan- schouwburg en toen men hem dit niet toestond, een eigen, nog grooter bioscoop-theater te bouwen. In Oost-Nieuw-York heeft hij voor 4.8 millioen gulden aan bioscope's» opgericht. Hij bezit in Nieuw-York zestien bioscoop-theaters en ten Oosten van Chicago ongeveer veertig. Met het meer uitgebreide doel, groeide ook de bioscope. Hij be^ sloot d'e menschen niet alleen paardenraces» en mili taire parades» te laten zien, maar ook werkelijke too- neelstukken. Nu worden in de Yereenigde Staten wekelijks honderd tooneelstukken gemaakt voor den prijs van gemiddeld) 120 gulden per stuk. Toch komt het voor, dat een stuk ook met 2500 gulden betaald wordt. Men zegt, dat de groote, Sarah^ toen ze voor de bioscope speelde, 72.000 gulden kreeg. Voor het vervaardigen van natuurgetrouwe tooneelen en voor vallen wordt veel tijd, moeite en geld gegeven. De bezoeker van een bioscoop kan zich nauwelijks een voorstelling maken van de vlijt en die kosten, die er voor nood'ig zijn, hem een uurtje aangenaam» bezig te houden. Op het oogenblik vertoeft een groot Ameri- kaansch gezelschap in Palestina en zal daar een half, misschien een heel jaar doorbrengen, om geheel na tuurgetrouw een passiespel op te voeren. Vermelding verdient, dat in Amerika de betere ci nema's, toen men over de, ook bij ons niet onbekende schaduwzijden en gevaren van de bioscope begon te klagen, zich vanzelf onderwierpen aan een censuur, en alleen de daardoor goedgekeurde films vertoonen. KAMEELEN DIEr ROCKEN. Een Spaansch officier, die langen tijd in Afrika verblijf hield en ook in de laatste onlusten in Marokko het bevel over een divisie voerde, vertelt, dat de in boorlingen een eigenaardig gebruik van de tabak hebben uitgevonden. Ze merken namelijk op, dat hun ne kameelen door het kanongebulder gedurende den strijd verbazend opgewonden en onhandelbaar werden. Om ze rustig en zeer gewillig te maken, probeerden ze het met een sigaar! Om deze zoo te maken, dat de kameel ze in den bek kan houden, holt men een drie hoekig stuk hout zoover uit, dat de sigaar erin past en zoo steekt men het beest deze bizondere sigaren- pijp in den bek. Gretig snuiven d'e dieren dan de,n rook in en worden er rustig door. Zoolang de si gaar brandt zijn ze gewillig en marcheeren zonder te genstand met den zwaren last verder, zelfs te mid den van het hevigste kanongebulder. Is ze echter uit gegaan, dan zijn de kameelen weerspannig, totdat ze een nieuwe sigaar krijgen. Ook bij kiespijn, een kwaal waaraan de kameel niet minder lijdt dan wij, menschen, wendt de slimme in boorling het bijna nooit falende middel aan en bereikt daarmede goede resultaten. Ingezonden niededeellngen. deren smaak, omdat het zwart alleen maar op die plaatsen aanwezig mag zijn, waar het garneeren moet, om niet het heldere wit van het kleed te schaden, zoo- j als het het geval zou zijn, wanneer men werkelijk iets zwarts erondter ging dragen. EETBARE BOUQUETTEN. De Amerikanen hebben diit seizoen een aardig nieuwtje ingevoerd, dat wellicht in Europa weerklank vinden zal. In plaats van den zoo vlug verwelkenden geurigen bloemengroetJ gebruikt men te Nieuw-York vruchten-ruikers, die minder den neus, dan wel1 den tong streelen. De jonge dames gebruiken haar talent voor beeldende kunsten om een harmonisch geheel sa men te stellen van kleurrijke vruchten. Voor eiken gast ligt dan zoo'n stilleven op uitges»lagen wit, zil ver- of goudpapier. BIJ DE KANTWERKSTERS VAN BURANO. Nog geen twee mijlen van Venetië verwijderd te midden van een heele archipel van kleine eilanden en rotsen ligt Burano, een stadje, -dat jaarlijks» een schat van d'e mooiste en kostbaarste kant de wereld inzendt. Nog voor vijftig jaar was Burano, dat nu het middel punt is van d'e herlevende Venetiaansche kant-in dustrie, een armzalig, klein dorp, waar de mannen als bootwerkers en visscbers met moeite een schamel stuk brood! verdienden. Met het maken van netten pro beerden de vrouwen de karige inkomsten wat te ver- grooten, maar Burano bleef een armoedig stadje, en toen in het jaar 1872 een strenge winter heerschte, toen de lagunen bevroren waren, en de visscherij dus stopgezet moest worden, toen dreigde het spook van den honger' in elke hut. Nooit zou het volkje die vreeselijke dagen overleefd hebben, wanneer niet ge heel Italië het metterdaad! had bijgestaan. Niet al leen werd er ijverig voor de a»rme vis»schers verzameld, maar men kwam op het denkbeeld voor goed d'e ar moede te verdrijven, door de bevolking een huisin dustrie te verschaffen. De keuze was niet moeilijk; het grootste verleden van d'e Venetiaansche kant-in dustrie wees d'e richting, d'ie men in te slaan had, Maar de kunst was verloren gegaan, ze was verge ten. Niemand wist zich meer de techniek te herinne ren en aan het grootsche plan dreigde' den bodem in geslagen te worden, toen men in een stokoud moeder tje een vrouw herkende, die in haar jonge jaren de kunst bijzonder goed verstaan had. Het oudje ging aan het werk, en heusch, 't ging wel langzaam en moeilijk, maar toch herinnerde zij zich meer en meer de oude manier van werken. En met oude kanten én voorbeelden silaagde men er in, weer kant te vervaar digen, die niet veel voor de oude behoefde onder te doen. Nu werd er van overheidswege onderricht in de kantweefkunst gegeven en binnen korten tijd telde Burano een groot aantal' flinke kantwerksters. De vrouwen zeiven herleefdennog nooit hadden zij zeo'n vreugde gekend; met frisschen moed togen zij aan het werk en de goede resultaten spoorden haar telkens aan, om nog mooier, nog kunstvoller, nog fijner werk te leveren. De koningin, die met levendige belang stelling het werk volgde, diie haar eigen oude kanten ter beschikking stel'de, om ze door nieuwe te doen evenaren, zorgde voor den verkoop der nieuwe produc ten. Burano herleefde, werd welgesteld. En wie nu door d'e straten van het stadje wandelt, verheugt zich over d'e frissche zindelijkheid; in de vrouwen, nu aar dig en sierlijk gekleed', zal niemand de armoedige tob- sters van weleer herkennen. Voor Italië zijn de loo- nen betrekkelijk gunstig: een meisje of vrouw ver dient cr per dag haar 36 soldi, of 90 ets; voor ons is dit niet veel, maar een arbeidster kan in Italië van 45 ets. leven, dus blijft er nog ruimschoots voor de spaarpot over. Gewoonlijk hebben de kantwerksters dan ook, wanneer zij trouwen, een eigen huisje. Men kent d'rie kant-soorten: Venetiaansche kant, roosjeskant en de nu als Buranokant bekend gewor- dene. Deze laatste is de fijnste en de mooiste van al len; ze vertoont prachtige bloemteekeningen en ara besken naar plantenvormen op teeren ondergrond, die eenigszins aan de Brusiselsche point de Gaze her innert. Zij is in Italië reeds dé meest beroemde ge worden. Elk kantwerk gaat dtoor vele, soms wel twaalf paar handen, voor het voltooid is, nooit maakt één werkster een stuk in zijn geheel af; daardoor is elke kantweef ster op een punt geoefend! en kan d'it dan ook tot een bijzondere hoogte van schoonheid opvoeren. De pa1 tronen worden eerst in ruwe omtrekken op perkament geteekend; daarna wordt' het patroon nauwkeuriger opgezet. Eers't werkt men den ondergrond; dan ne men ervaren naaisters het werk ter hand om d»e af zonderlijke stukken erin te weven, waarna de beurt komt aan bijzonder knappe weefsters, die het relief erin aanbrengen; dit laatste verleent de Venetiaan sche kant een karakteristiek cachet. Zoo gaat de kant van huis tot huis; want al het werk wordt voor namelijk thuis gedaan. Vol' belangstelling velgen de vrouwen en meisjes van Burano de vorderingen van het werken, ze zijn trotsch op het succes van haar kant. ITet Metropolitan-Museum te Nieuw-York be zit een kanten waaier van prachtige Burano-kant. En Pierpont Morgan liet te Burano een kanten boekom slag weven, dat een getrouwe copy is van dé teeke- ning op de band van een Middeleeuwsch gebedenboek VOOIS. OAIBES. Kijkjes in de Modewereld. De Parijsehe dame tracht op allerlei wijzen den schijn te wekken, alsof ze.zwart ondergoed draagt. Gelijk men weet droeg men dezen winter veel witte kleederen, niet alleen gewone kleeren van warme wol len stoffen, van pluche en fluweel, maar ook luchtige middag- en avondjaponnen van lichte zijden stoffen en doorzichtige kanten, tullen en mouseelineweefsels'. Door een origineele garneering wordt thans getracht het te d'oen voorkomen, alsof de draagster zwarte on- derkleeding draagt. Zoo komt b.v. vanonder de laag uitgesneden taille van witte» bovenstof een daaronder gelegen zwarte streep te voorschijn, evenals aan de korte mouwtjes en ondër aan de zoom van het kleed'. Onder een lange, witte tunique steekt een zwart onderkleed uit; taille's worden zóó gemaakt, alsof door een ongeluk een mouw en een deel' van d'e taille verloren zijn gegaan en als bekleeding komt daarvoor zwarte zijde te voorschijn, schijnbaar d'e onderkleeding van de draagster. Natuurlijk eischt d'eze mode bijzon- Ingezonden Mededeelingen. komt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen. Doch rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: waterzuchtige zwellin gen, opgeblazen oogen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlijke loozing, voortdurende aandrang, een onnatuurlijke vermoeidheid, prikkelbaarheid, bui tensporige dorst, rheumatische pijnen in de armen, beenen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft al deze verschijnselen, doch iedere lijder heeft' er eenige, en d'e minste nieraandoe ning is gevaarlijk, want" noodlottige ziekten ontstaan door het verwaarloozen van een nierkwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen regelen de goede werking der urine-organen, zij' leiden de nieren zacht jes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreeren van het bloed en het uitdrijven van het urinezuur en d'e urinestof, welke de oorzaak vormen van rheumatiek, jicht, niersteen, nierontsteking, enz. Zij zijn het best bekende geneesmiddel' tegen blaas- aandoeningen, en zij voeren het overtollige water af bij waterzucht. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nierop en Slothouber, Langestr 52. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen weigert elke doos, die niet voorzien map,re is van nevenstaand handelsmerk. WADE Eenige berichten van verhindering waren ingeko men. Aan het jaarverslag van dén secretaris, den heer W. C. Duin te Alkmaar, ontleenen we, dat, ofschoon de vereeniging nog jong is, er voldoende reden be staat om te verwachten, dat de jonggeborene ge steund door de behoefte aan hetgeen zij produceert, n.l. de catalogieering der gegevens van het te verkoo- pen fokvee en de organiseering van fokveemarkten, een goede toekomst tegemoet gaat. Er werden 2 fokveedagen georganiseerd, n.l. 27 April te Schagen en 28 Sept. te Hoorn. De catalogus van den len fokveed'ag vermeldde 3 koeien, 7 tweejarige stieren, 37 jarige stieren, 6 stier kalveren, 6 jarige schapen, 5 lapimeren en 35 varkens, die van den 2ecn vermeldde 1 anderhalf jarige stier, 5 stierkalveren, 7 vaarzen, 1 kalf, 1 anderhalf jarige ram, 15 jonge rammen, 4 oonschapen, 1 zeug, 1 beer, 2 bokken en 3 geiten. De rekening aan het eind' van het dienstjaar sluit met een nadeelig saldo van 107.955, hetgeen een ach teruitgang in kas beteekent van f 70.245. Het ledental steeg van 166 tot 195. Het jaarver slag werd onder dankzegging aan den secretaris goed gekeurd. De rekening was nagezien; bij monde van den heer Commandeur deelde de financieele commissie mede, dat de rekening met de bescheiden was vergeleken en alles in de beste orde was bevonden. De uitgaven had den bedragén 321.95, de ontvangsten 213.991/2, nad'eelig saldo 107.955. De penningmeester werd gedechargeerd'. Tot bestuurslid ter voorziening in de vacatureJb. Kaan Kzn., die bedankt heeft, werd gekozen de heer J. Commandeur K. Azn. van Wognum, die de benoe ming aannam. Het huishoudelijk reglement werd! na langdurige discussie definitief vastgesteld. Aan de órde was daarna de benoeming van 3 be stuursleden wegens de periodieke aftreding op 31 De cember 1913 van d'e heeren W. O. Duin, Jb. Zuurbier en E. Dz. Gevers, die niet herkiesbaar zijn, uitgezon derd de secretaris, de heer Diiin, d'ie echter niet weer voor een benoeming tot bestuurslid in aanmerking wensohte te komen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren D. J. Govers te Alkmaar en W. de Geus Czn. en S. N. Zuur bier, beiden te Ursem. Tot leden der financieele commissie werden be noemd! de heeren P. Donker te Hoogwoud, D. Schoen maker te Hoogkarspel' en J. Kamp te Berkhout. Het bestuur stelde voor het houden van een fokveedag te Alkmaar, op den dag na die Centrale Stierenkeuring, zonder verloting. Aan de provinciale commissie voor de rundlveefokkerij in Noord-Holland zal het verzoek worden gericht den eersten dag dei- centrale keuring niet toegankelijk te srtelien voor 't publiek, doch alleen als keuringsdag te beschouwen, de 2e dag zal dan als verkoopsdag der dieren dienen. Het houden van een fokveedag zal' niet afhankelijk zijn van het antwoord! van de provinciale commissie. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd na eenige discussie besloten. De begrooting werd vas»tgesteM op een bedrag van 180 aan inkomsten, 292 aan uitgaven, vermoede lijk nadeelig saldo van 112. Op voorstel van den heer E. Dz. Govers werd in verband met den toestand der kas besloten de contri butie per lid te verhoogen van 0.50 tot 1. Daar de rondvraag niets opleverde, werd de verga dering daarna met een woord van dank door den voor zitter gesloten. VEREENIGING' TOT IIET HOUDEN VAN FOK VEEDAGEN IN NOORD-HOLLAND. Bovengenoemde vereeniging hield' gistermiddag een algemeene vergadering in het café Central alhier on der voorzitterschap van den heer Jb. Zuurbier te Alk maar, die de weinige aanwezige leden in zijn ope ningswoord hartelijk welkom heette.- De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd' vastgesteld. GEVESTIGDE PERSONEN. D. M. M. Haakman, zonder beroepr „c., Ritsevoort 34. J. Pauw, dienstbode, n.h., Langestraat 105. J. Boots, barbiersbediende, r.c., Houttil 9. H. J. Weij- mer, barbiers'bedlende, Varnebroek 32. N. Venneker, slagersknecht, r.c., Langestraat 32. G. Bakker, dienst bode, n.h., Koorstraat 39. C. Meerman, dienstbode, r. .c, Omval 64. A. Sijperda, kleermaker, n.h., Snaax- manslaan 38. J. Hellingman, timmerman, d.g., Tuin straat 45. M. van d»e Nes, dienstbode, n.h., Kabel straat 9. A. Bus, zonder beroep, d.g., Nieuwesloot 78. Th. H. Versleijen, winkeljuffrouw, r.c., Houttil. J. H. Blom, onderwijzeres, rem., Verdfonkenoord 87. H. Sehuitemaker, winkelier, n.h., Fnidisen 76. N. Kok, dienstbode, r.c., Westdijk 9. VERTROKKEN PERSONEN. K. Rol, buffetjuffrouw, n.h., Langestraat 57, Graft. 0. P. Botman, slagersknecht, r.c., Laat 101, Enkhui zen. II. Konijn, dienstbode, r.c., Kennemerstraatweg 97, Schermerborn. A. W. Huibers, ketelmaker, r.c., Groot Nieuwland 36, Rotterdam. F. F. Prinsen, krui denier, r.c., 2d'e Tuindwarsstraat 23, Ixelles. L. de Rover, timmerman, rem., Metiusgraeht 1, Canada. G. de Rover-Hoole, zonder beroep, n.h., Metiusgraeht 1, Nunspeet. G. Bergers, dienstbode, n.h., Omval 64, Oberleek. C. Schrama, dienstbode, r.c., Westdijk 17, Heer Hugowaard. J. J. Keijsiper, blikslager, r.c., 67, Amsterdam. T. van Rijsens, verpleegster, d.g., Vier Staten 1, Amsterdam. J. D. M. Lievendag, zon der beroep, Toussaintstraat 12, Djokja. M. de Vries, slagersknecht, n.h., Spoorstraat 64, Bolsward'. M. E. Kolthof, dienstbode, n.h., Koorstraat 39, Groningen. T. Blok, dienstbode, n.h., Ritsevoort 40, Haarlem. J. H. Keizer, wed. A. Geel, huishoudster, n.h., School straat 6, Heiloo. P. W. M. van d'er Madten, barbiers- bediende, r.c., Verd'ronkenoord 73, Helder. I. Pauw, ass. huishouding, n.h., Langestraat 105, Katwoude. G. M. Rustenburg, slagersknecht, r.c., Langestraat 32, Amsterdam. C. M. van Dijk, zonder beroep, n.h., Ken nemerstraatweg 178, Rotterdam. J. H. Deul, boekhou der, d.g., Parkstraat 8, N. O.-Indië. A. O. de Groot, kunsttandenmaker, n.h., Hoogstraat 5, den Haag. J. van Leeuwen, dienstbode, geref., Hoogstraat 5, den Haag. A. Boot, letterzetter, n.h., Landstraat 14, Hel der. LI. van Romunde, controleur A. P., r.c., Verdlron- kenoord 39, Wormerveer. P. Langereis, schilder, n.li., Clarissenbuurt. 41, Winkel. M. Vlaarkamp, zond'er be roep, r.c., Noorderkade 10, New-York. E. O. Burger, vernikkelaar, geene, Lindenl'aan 48, Utrecht. W. Schaar, letterzetter, n.h., 2d'e Kabelstraat 13,^ Haar lem J. C. M. Luijckx, winkelbediende, r.c., Kinheim- straat 22, Roelofsarend'sveen. J. Kroon, dienstbode, r.c., Luttik-Oudorp 53, Heiloo. W. Broere, kantoorbe diende, n.h., Oudegracht 221, Amsterdam. S. Leijnes, broodbakker, e.L, Hekelstraat 17, Edam. J. van den Nes, groentenventer, r.c., Laat 50, Beemster. O. Pa- lensteijn, dienstbode, n.h., Stationsweg 35, Blokker. A. A. van Wieringen, dienstbode, n.h., Stationsweg 27, Hilversum. Ingezonden Stnhhen. Alkmaar, Januari 1913. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van het volgende waar voor bij voorbaat mijn dank. VERBODEN IN TE RIJDEN MET RIJ- EN VOERTUIGEN. Bovenstaande, ziet men aan den ingang van_ enkele stx-aten hier ter plaatse, hetgeen om de flinkheid)? der straten ook wel noodzakelijk is. Dit i»s dus wel in orde. Doch als bewoner van een dezer straten waar aan zulk een bordje prijkt, is het wel een beetje sterk naar mijn meening, dat b.v. voor de vuilniskarren, ptittenwagens, tonnenwagens, kortom alle rijtuigen en handkarren tot de gemeente behoorend'e, de bord jes als bovengenoemd! geen kracht schijnen te bezit-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 10