DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en vijftiende Jaargang, 1913 ZATERDAG 1 FEBRUARI No. 27. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Alkmaarsche Courant voor honderd jaar. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. HET BEROEPSGEHEIM VAN DEN GENEES HEER. ALKMAARSC COURANT. Dit nimmer bestaat uit 3 bladen. i. ALKMAAR, 1 Februari. Verleden jaar hebben we onder bovenstaanden titel eonige artikelen geschreven over den jaargang 1812 van ons. blad, thans willen we het een en ander opra kelen uit den daarop volgenden jaargang, terwijl wij ons voorstellen af en toe eens eenige advertenties van honderd jaar geleden, te plaatsen. Nieuwsberich ten uit dien tijd over te nemen gaat helaas minder goed de Alkmaarsche courant bestond1 destijds slechts als advertentieblad. Zij bevatte enkel, zooals hc-t hoofd aangaf, „advertentiën, aankondigingen en verschillende Berigten van Alkmaar." Die „berigten van Alkmaar' waren niet meer dan de berichten van den Burgerlijken Stand en zoo streng was de censuur, dat zelfs de huwelijksgeboden niet mochten worden opgenomen, daar alleen vergunning was gegeven voor de mededeeling van voltrokken huwelijkenDe cou rant werd' in hoofdzaak gevuld met advertenties van „verkopingen op regterlijk gezag," Daar moesten zelfs bijvoegsels voor worden gegeven! En als bewijs, hoe weinig in deze slechte tijden., de huizen konden op brengen, kan de volgende opgave dienen van een verkooping op Vrijdag en Zaterdag den 2-lsten en 22sten Mei 1813 ten huize van G. P. Blom, kastelein i„"t Stads Logement in de Langestraat. Een huis en Erve op de Bierkade, wijk G No. 14; strijkgeld! 870 gld. Matthijs Ilolskamp, verhoogd door A. Klasing met 110 glcL Een Huis en Erve aan de zuidzijde van do Oude Gragt, wijk A no. 69; strijkgeld 120 gld. Aria Boni- baar, verhoogd door J. St-roo met 25 gld. Een Huis en Erve in d'e Maria Magdalenastraat of Schapesteeg, wijk B no. 163; strijkgeld 130 gld. W. 1 Lof dijk, verhoogd de zelve met 75 gl. Een Huis en Erve, aan de oostzijde van het Groot Nieuwland, wijk D no. 311; strijkgeld! 100 gl. Wm. Kroon, verhoogd door C. van Erkent» met 30 gl. Een Huis en Erve, aan de westzijde van de Houttil- straat, wijk B no. 33; strijkgeld) 240 gl. Jacobus Ste- kete, verhoogd door H. van Tellingen met 50 gl. Een Huis en Erve, aan de zuidzijde van de Ko ningsweg, wijk B no. 382; strijkgeld 25 gl. W. Kroon, niet verhoogd. Een Huis en Erve, aan de oostzijde van St. Jan- of Hekelstraat, wijk C no. 188; strijkgeld 300 gl. Jan Seele, niet. verhoogd. Een Huis en Erve, aan de zuidzijde van de Oude Gragt, wijk I) no. 59; strijkgeld 65 gl. Jacobus Stekc- te, niet afgeslagen. Een Huis en Erve, aan de oostzijde van de Hout- tilstraat op de hoek van de Kaasmarkt, wijk B no. 201strijkgeld 90 gl. W. Hofdijk, verhoogd door G. de Heer met. 140 gL „Een Huis en Erve, aan de zuidzijde van de Lan gestraat en uitkomende op de Breede straat no. 537 in wijk A" kon den 27sten Februari 1500 opbrengen, een ander perceel in dezelfde straat 1305! Waren er soms niet veel aankondigingen van ver- koopingen maar dikwijls kwam dit niet voor! dan zag de uitgever geen kans zijn blad vol te krij gen en liet hij het. papier eenvoudig onbedrukt. Een keer was hij genoodzaakt een bijvoegsel te geven. omdat er in het hoofdblad een fout in een adverten tie stond. Soms heeft hij zooveel aankondigingen, dat er voor de berichten van den burgerlijken stand de eenige nieuwsberichten geen plaats is. Een- i maal is er een courant met hijvoegsel uitgegeven waarin.niets dan nieuws staat en geen enkele ad vertentie. Onder de.n titel van het blad van 25 Maart staat ineens: „Binnenlandsche berigten. Parijs den 18 Maart." Het bericht is 7 kolom en daar het Immers zij konden nog onder den indruk zijn van die poeslieve mededeeling van graaf de Celles, den befaamden prefect van het departement der Zuider zee, welke in het nummer van 27 Januari werd opge nomen. De gemeenteraad van Amsterdam zoo deelde de prefect mede had een adres vastgesteld „hetwelk aan den voet des troons van Z. K. K. M. zal worden aangeboden, opdat Z. M. verzocht, zal worden om het aanbod van een zeker aantal uitgeruste en gemonteer de jagers aan te bieden." (aan te nemen). „Wij weten zoo gaat de mededeeling voort dat dë goede stad Amsterdam eerbiediglijk een eska dron jagers te paard, gemonteerd en uitgerust aan biedt, om een gedeelte uit te maken van het rege- ment, welk in het geheel departement zal worden aan geboden. De overige steden, de land-kantons, de kleinste gemeenten wedijveren in drift en spoed, om dezelfde aanbiedingen, te doen. Wij gelooven, dat in deze omstandigheden, de ingezetenen van het depar tement een nieuw bewijs van ware vaderlandsliefde zullen geven. De met het groote Rijk vereenigde lan den zijn daaraan voor altijd gehecht. De ingezetenen van Parijs, die van Rome en die van Amsterdam, kan niet dan eene zelfde wijze van denken hebben. Allen zijn Fransch.cn, onderdanen van Napoleon den Groo te, maar nergens moet men vuriger, dan in Holland, verlangen, Engeland» mngt te zien vallen.... elk Hollander moet vijand dier mogendheid zijn, dat, sinte zoo langen tijd, getracht heeft-, door alle midde len, den handel der Vereenigde Provinciën te vernie len." Behalve al de. voordeelen, welke deze vrijwillige dienstneming- hun opleverde, hadden zij, die voorne men® waren in het korps jagers te paard, hetwelk hot departement aan Z. M. wilde aanbieden, gegronde hoop op een bevordering. Dit alles klinkt heel mooi maar de werkelijkheid was zoo geheel anders!' De Keizer zelve, beseffende van hoeveel waarde een goede ruiterij op dat oogenblik was, had het kunstje uitgevonden, om zich geheel uitgeruste jagers te paard te laten aanbieden het was gemakkelijk en het kostte niemendal. Zoo heel vrijwillig kwam intus- schen het aanbod niet tot stand de prefecten moes ten drang uitoefenen, ondanks het wedijveren in drift en spoed'. Hoe het overigens gesteld was met de bewijzen „van ware vaderlandsliefde" bleek bij het in diezelfde dagen verschenen besluit betreffende de in stelling van vier regimenten gardes d'honnour, eere- wachten, welke samengesteld zouden worden uit jonge lieden der aanzienlijke families, die te paard dienst moe&ten doen en zeiven voor uitrusting en onderhoud dienden te zorgen. Wat- kwam daarover in ons land al niet te doen „De Gewestelijke vergaderingen, zegt van der Palm, weigerden de van haar gevergde aanbieding der zoo genoemde «erewachten te doen; en toen dezen, in weerwil dier weigering, schandelijk werden doorge dreven, ontmoeteden zij eenen tegenstand, die aan de uitvoerders der willekeur geen der voorwendsels over liet, waaraan hun opperhoofd zoo veel prijs scheen te hechten. Bijkans alle de aangewezen jonge lieden werden als slagtoffers henengevoerd; sommigen zelfs in kerkers opgesloten, daarna, als wêerbarstigen, vankelijk weggesleept. En het was niet enkel belee- digd gevoel, dat a-ldus gebood te handelen: het. doel, om de Fransehe dwingelandij ondragelijker te maliën, was bij velen de magtigste drijfveer. Men wilde da den van schreeuwend geweld -cm onregt op den vollen dag doen plegen, opdat, het vut»- der verontwaardiging steeds heftiger zou gloeyen." Van dit alles bevat de courant in 1813 niets. Zij F ra u sch er naast moest staan, hield de arme uitgever J. Hand Houttilstraat voor de erven van A. Sterck geeft slechts advertentiën en aankondigingen. Maar slechts 2 kolom over, welke, hij gebruikte voor de ineens daar staat na no. 48 plotseling met- groote Iet- prijscourant der effecten in beide talen. Het bericht. ters: „Alkmaarsche Courant" en. daaronder no 1 van geeft „do juiste gesteldheid onzer legers in het. noor- Woen&dag den 1 December 1813. En daaronder een den van Europa, op den lOdcn Maart. Natuurlijk is kennisgeving van het post.-bestuur met als aanhef: het op last van hoogerhand geplaatst. In andere bla den verschenen vaker van die legerberichten wij herinneren bijv. aan het negen en twintigste, waariu de vernietiging van de Fransehe leger» werd erkend maar aan de Alkmaarsche courant viel plotseling de eer ten deel1 deze regeeringsmedëdeeling te mogen „In naam van Zijne Doorluchtige Hoogheid den Hee- re Prince van Oranje." Weg de Fransehe tekst is het wonder, dat de uitgever zijn blad niet vol kon krijgen en het- slechts voor 5^s bedrukte? Over de gebeurtenissen, welke hier ter stede aan het heugelijk feit der wederverschijning in de Alk- plaatsen. De lezers zullen wel vreemd opgekeken heb- maarsche Courant in haar ouden vorm zijn voorafge- ben, toen ze. plotseling in plaat» van advertentiën uit gaan, zwijgt, het blad. liet eerste bericht uit Alk- Alkmaar berichten over Pillau en Dantzig, Thorn en maar vonden we op den l,7den Februari 1814 en dit Modlin, onder de oogen kregen, vernamen dat de heeft betrekking op het stranden van een Engelsche mooie militaire toestand het gevolg was „van de tweemast-brik, waarvan do bemanning met muziek geestkracht en van' het patriotism© der Franschen" en der schutterij werd ingehaald en met. buitengewone dat werd voltooid „de ondergang van Pruisen waar de vreugde werd ontvangen. De wijze, waarop hier de Russen voorgaven, zich als verlossers aan te bieden." ommekeer tot stand kwnrrt, staat, niet in den jaargang Misschien kenden de lezers nog wel een ander 1813, bijzonderheden daaromtrent, biedt eohter do j jaar- land, waar de ondergang word voltooid en waar een gang 1863, dien we hebben geraadpleegd voor een vol- ander volk voorgaf, zich als verlosser» aan te bieden! gend artikel. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de motie-R oodhuyzen (U. L.), waarbij de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat de salarissen der leeraren aan de rijksnormaalles sen en rijksleerscholen verbetering behoeven. De minister kon de motie niet aanvaarden, zooals zij nu luidt. Hij is echter voor een redelijke verhooging en beeft geen bezwaar in den loop van het jaar nopens de salarieering van de onderwijzers aan de normaallessen een suppletoire begroeting in te die nen, maar voor de leerscholen achtte hij nadere gege vens noodig. De heer Roodhuyzon trok na de tegemoet koming van den minister zijn motie in. Na eenige critiek op de wijze, waarop de Bond voor Lichamelijke, Opvoeding zijn subsidie van 18.000 ge deeltelijk voor andere doeleinden dan waarvoor ze be stemd was, besteed! heeft, alsook op de soliditeit van den Bond, werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men de post om aan den Bond! een subsidie van 18.000 te geven. Het artikel, waarin geld werd aan gevraagd voor de benoeming van drie inspecteurs voor lichamelijke opvoeding, op een jaarwedde van 4000, werd evemeens door de Kamer aangenomen. (Déze nieuwe inspectie is ter bevordering van de li chamelijke ontwikkeling van jongelieden, die. den mi- litieplichtigen leeftijd naderen). De heer Van Asch van Wijck (A.-R.) be pleitte invoering va.n een rijkswet tegen ontsierende reclames. De heer De Stuers (R.-K.) vroeg een wett-elij- ko regeling tot bescherming van monumenten, en maatregelen tegen door loodgieters veroorzaakt brandgevaar in historische gebouwen en kerken. Spr. noemde verschillende staaltjes van ergerlijke verwaarloozing van schoone, oude gebouwen. Nog wees spr. er op, dat de practijk bij de restauratie van oude gebouwen veel te wenschen overlaat. Spr. wees verder op de wen&cheüjkheid tot ruimer openstelling van de Rijksmusea op Zondag. Het is zeer goed te combineeren met de te vervullen gods dienstplichten, om b.v. het Rijksmuseum des Zondags langer open te houden. De minister wil de zaak der hinderlijke re clame onderzoeken en in e-1'k geval allereerst Gedepu teerde Staten daarover hooren. Spr. geloofde, dat ten aanzien der reparatie van mo numenten, 't stellen van algemeene regelen of voor schriften zeer moeilijk is. Wat de openstelling der musea op Zondag aangaat, waar geklaagd wordt- over lange preeken van predi kanten, daar kan deze klacht ook wel eens tot sommi ge Kamerleden worden gericht. Spr. is niet genegen in dit opzicht aan den wenseh van den heer De Stuers tegemoet te komen. tiemengd nieuwst. DE MARINE EN ARGENTIJ NSOH AL EE SCH. Aan do matrozen en mariniers werd gisteren bij het middagmaal voor het eerst, bij wijze van proef Argeü- tijnsch vleesch verstrekt. Aan de marine-directie en ook in Willemsoord en Hellevoetsluis werd' deze proef in de kazernes en aan boord der oorlogsschepen geno men. Aanvankelijk zou ook op de Kweekschool te Lei den Argent ij nseh vleesch gegeven worden, doch de verordening aldaar verzet zich er tegen. De eerste proef in de directie-Amsterdam moet, naar aan het Hbld. meegedeeld: werd, een gunstig re sultaat hebben gehad. Intusschen zal zij, ook in ver band met de weersgesteldheid, nog in Maart en Mei herhaald worden. Daarna zal aan den Minister om trent het Argentijn sch vleesch een rapport worden uitgebracht. liet gereehtshof te 's-Hertogenbosch is andermaal ton gevolge van verwijzing door den Hoogen Raad der Nederlanden, geroepen geworden om in de belangrijke kwestie, over het beroeps-geheim van dën geneesheer, uitspraak te doen. Het betrof de zaak van dr. Diepen, art» te Eindho ven, die voor den rechter-commissaris in. strafzaken, gedagvaard! om getuigenis der waarheid1 af te leggen, dit weigerde met een beroep op het beroepsgeheim volgens art.. 66 Wetboek van Strafvordering. Het Hof besliste alsnu op rechtskundige gronden, dat dr. Diepen recht had om te weigeren getuigenis der waarheid in rechten af te leggen, niet alleen over hetgeen hij als geneesheer van zijne patiënte had ver nomen, maar ook hetgeen hij bij zijn geneeskundig onderzoek op zijne patiënte had bevonden. Het Hof voegt er ten slotte nog aan toe, dat zijne beslissing slechts kan gelden voor het- geval dat- het geneeskundig onderzoek niet aan den geneesheer is opgedragen door de justitie, in welk geval hij wel tot het doen eener getuigenis zou verplicht zijn. De advocaat-generaal heeft zich van bovenstaande beschikking van het Bossche Hof van beroep in cas satie voorzien, ten einde hij den Hoogen Raad! eene eventueele beslissing over dio hoogst belangrijke quaestie uit to lokken. DE TYPOGRAEENSTAKING Zooals we mededeelden, heeft een der Amsterdam sch© patroons inzake het geschil een bemiddeling: voorstel ingediend, waarover gistermorgen de Am- sterdamsehe Drukkersvereeniging beraadslaagde. Et werd een besluit genomen dat. tolephonisch ter konnis van het stakingscomité werd) gebracht. Na een korte toelichting werd het voorstel overeenkoms tig het advies van het stakers-comité, met algemeene stemmen verworpen. De verwerping geschiedde hoofdzakelijk wegens het ontbreken der garantie dut alle stakers weder op hunne plaatsen zouden veder- keeren. Nadat dit besluit ter kennis van het- bestuur der A. D. V. was gebracht, werd gisteravond! half tien nog weer tusschen partijen geconfereerd1 over de vredes voorwaarden. De patroons deelden mede van plan te zijn het aan tal stakers te noemen, dat zonder dat van bepaalde rancune-maatregelen of het aanleggen van een z. g. zwarte lijst" sprake zou kunnen zijn wegens ver- indering van werkzaamheden niet weder in dienst zou kunnen worden genomen. Daartegenover hielden de werklieden vast aan de te dien aanzien gemaakte clausule in het oorspronkelijke bemiddelingsvoorstel. Men kwam tot geen overeenstemming en wederom vertrok het stakerscomité zondër dat een resultaat wfis verkregen. De patroons besloten daarop met algemeene stem men den strijd onverzwakt voort te zetten en, met in trekking van de gisteren gedane concessies, vast to houden aan hun voorstel van 23 December j.l. De Standaard is gisteravond weer in het oude formaat verschenen. UIT BERGEN. De vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer hield gisteravond onder voorzitterschap van den heer M. Siebert Coster haar algemeene ver gadering in het „Oranje-Hotel" te Bergen. De voorzitter deelde mede dat het ledental is ge stegen tot 123. Het aantal donateurs bedraagt 24, die samen 102 betalen. De heer Top had als bestuurslid en donateur be dankt, terwijl de heer Veldheer zich door drukke werkzaamheden genoodzaakt -.zag als bestuurslid te bedanken. De heer M. Plate verzocht ontheffing van zijn ver plichting als lid van de schoonheids-commissie, omdat- van hen, die medewerking kunnen verleeuen, de noo- dige medewerking niet was ontvangen. Ook de heer Veldheer meende ontslag als lid) van deze commissie te: moeten nemen. Van de H. IJ. S. M. was bij het bestuur een mooie kalender ingekomen. Een uitnoodiging tot deelname aan de reclame-ver lichting op het Leidsche plein te Amsterdam was in gekomen. Ondanks het slechte weer was het aantal vieemde- lingen, dat het vorige jaar Bergen bezocht, grooter dan voorgaande jaren. De ponsionslijsten waren in groeten getale verspreid. Van den in 1909 in een oplage van 2000 exemplaren gedrukt en gids, zijn er in 1912 391 verkocht. Thans zijn er nog slecht» een 209 exemplaren voor handen, de schuld i» afgedaan, zoo dat de gids behalve groote propaganda, nog een financieel voordeel voot de vereeniging opleverde. Bij het informatie-bureau waren 148 brieven en 301 briefkaarten ingekomen en beantwoord. Het- aantal mondeling gegeven inlichtingen was nog veel grooter. Het bestuur stelde, omdat het over het werk van den heer Brouwer ten hoogste tevreden was, voor, de zen wederom met. de waarneming van het bureau te belasten. Van een organisatie van pensionhouders was nog steeds niets gekomen. Het bestuur stelde voor, wegens het bedanken van twee leden dier commissie, de commissie van bijstand op te heffen. Aan den scheidenden voorzitter, den heer Veldheer, richtte de voorzitter eenige woorden van waardeering voor diens arbeid. Met het. oog op de financiën was het dit jaar niet mogelijk in de groote bladen te advorteeren, hetgeen zeer werd betreurd, liet bestuur had geconstateerd dat de aanvragen inkwamen, wanneer er geadverteerd werd en ophielden wanneer men de advertentiën niet plaatste. Het gemis van een eigen orgaan werd nog niet- zoo zeer gevoeld, omdat, de bestaande bladen blijk hebben gegeven er naar te streven den inhoud te verbeteren. De heer Veldheer deelde op verzoek Van den voor zitter mede, dat het zijn illusie was geweest, dat naast het zakelijke, ook het. ideëel© belang werd behartigd. In het voortdurend-belang van de gemeente achtte de schoonheids-commissie het noodzakelijk, dc ont wikkeling van Bergen in overeenstemming te brengen met het natuur- en dorp-schoon. De gebouwen dienen in een harmonisch evenwicht met- de omringende natuur gebouwd te worden. Voor dit doel hield de commissie een vergadering met de bouwer-, welke, vergadering zich sympathiek met. het streven verklaarde. De nood'ige medewerking bleet echter uit, Ook toen do commissie later, daartoe door het- ge meentebestuur in staat gesteld, de teekeningen mocht zien, werden de geringste wijzigingen niet aange bracht, Ook in menig ander opzicht, ondervond de commis sie niet de gewenschte medewerking, men scheen niet te beseffen, dat. het. tijdelijk gewin ten achter gesteld moest worden bij het voortdHirend gewin. Ook streefde de commissie voor het verkrijgen van bepalingen- om het plaatsen van leelijke reclameborden tegen te gaan en te voorkomen, dat- hot dorpsbeeld ge wijzigd werd. wanneer dit de schoonheid.van do om geving schaadde. Het werk had echter steeds geen succes, en dit, is dan ook. wel do grootste reden van het bedanken van spreker. Wanneer Borgen niet vast voor oogen houdt, dat

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1