DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Houten's Cacao feuilleton. No. 27. Honderd en vijftiende Jaargang 1918 ZATERDAG 1 FEBRUARI Effie's eerste Levensles. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. In het Land van den Dollar. Mo^ders geeft uw kinderen dagelijks Telefoonnummer 3. Dit nrnnmer bestaat nlt 3 bladen. te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan weike andere drank ook; maar iet er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet v^ei noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. ALKMAARSCHE COURANT, Va assen (20 November 1912.) Door MARIE METZ—KONING. (Auteursrecht voorbehouden.) Van opgewondenheid! kon Effie niet -eten. Ze had alleen maar oogen en ooren voor „hem", trachtte elk van zijn bewegingen, elk van zijn woorden tegen den hom bedienend-en kellner op te vangen. Hij was 't! Ze wist 't zeker! Datzelfde donker bruine krulhaar, diezelfde droomerige oogen, en voor al die blanke vingers, krachtig en toch los in de ge wrichten, waarmee hij nu zoo energiek vork en mes hanteerde en waarmee hij toen gespeeld had, ger spééld had.zóó, dlat E'ffio 't nooit vergeten zou. Hè-je geen trek, kind? vroeg Ma, met het suiker zoete glimlachje en met de glimoogjes die ze altijd bes waarde voor uitgangen als deze. Thuis kon ma heel anders kijken; maar 't leek of ze met haar zwart-zij- den, ijselijk be-gitte japon meteen dit gezicht aan trok. Ik? o, jawel! zei Effie, ineens heelemaal rood en gauw wat happend. Pa, in 't zwart, en ook met het gewichtig uitgaan- gezicht van een „heer" die weinig inkomen heeft en 't er nu eens van neemt met vrouw en dochter, keek een beetje scherp over zijn gouden lorgnet heen, naar het tafeltje in den hoek waar „hij" zat. Pa wa» ge voeliger dan ma, en d'acht niet altijd zoo uitsluitend aan zichzelfals ma, waardoor hij nog wel eens iets opmerkte, van 't geen er in zijn kind omging; en pa scheen nu gemerkt te hebben, wat Effie's opmerk zaamheid1 zoo trok. Héé. is dat niet.e. kwam hij, ge wichtig knikkend! naar Effie. Niet kijken, niet zoo kijken, pa, angstigdc Effie. Dat is zoo onbeleefd! Nou, nou, kalmeerde pa de man merkt het niet eens. Hij heeft het veel te druk met zijn asper ges. En meteen nam pa, daartoe uitgenoodigd) door den kellner, zelf asperges, en zette een gezicht, dat Effie de allerergste profanie leek. Wie zeg je, man suikerzoette ma, 'n heel ver keerden kant uitkijkend, wat haar al te molligen nek niet heel gemakkelijk viel. O, die meneer daar in de hoek! (Ma keek weer in een verkeerden hoek). Nee, hier vóór ons! Dat is geloof ik Berthold Hauer. Je weet wel die pianist, die we laatst in Kunstmin hebben gehad. Hij is 't! Hij is 't zéker! hortte Effie, nog roo der wordend. Ma keek nu in den goeden hoek en toen naar Effie. Maar daarom ken jij toch wel eten! vond ze iets minder suikerzoet; beleedigd dbor de gedachte dat Effie nog in iets anders belang stelde, dan in 't heu gelijke feit dat ze nu met hun drieën logeerden en aten in 't beste hotel van Amsterdam, in 't zelfde ho tel, waar de burgemeester altijd logeerde, de burge meester, wiens vrouw een freule Begerdonck was, en waarop al de klein-stadsche kennissen pochten al» op „bet duurste hotel". 't Kind is natuurlijk onder den indruk, knorde pa, altijd geneigd Effie in bescherming te nemen, zoodra ma haar iets „aandeed." „Waarom mag dat kind nou niet 's kijken?" ,,'t Kind" de pis achttienjarige Effie, slikte een hap door en voelde tranen in haar oogen dringen. Ze Roman van BENE HAASE. 25) o t bent toch zelf uit Nieuw-Braunfels afkomstig, niet waar, mevrouw Stower?" „Ja, mijn familie was een van de eersten en oud sten hier. Er sprak nog iets van den trots der ge boren aristocrate uit, toen zij dat zei. „De goede families zijn bijna allen naar Mexico ge trokken. Wat u hier zoo riet, zijn grootendeel® de na- komètingen van de knechten en daglooners, die prins Solms en de adelijko families indertijd! uit Duitsch- land meebrachten. Die hebben hier nu het heft in handen! Zoo gaat. het meestal in de wereld!" voegde zij er eenigszina bitter bij. Nu kon Loe zich de boerache typen der farmers be ter verklaren. „V roeger werd er ook veel door elkaar getrouwd, toen er nog niet veel blanke vrouwen in het land wa ren. Dan gebeurde het niet zelden, dat een graaf de dochter van zijn vroegeren varkenshoeder trouwde. De resultaten van dié gemengde huwelijken hebt u hier voor oogea!" Loe ^verbaasde zich steeds meer. Welke eigenaardi ge verhoudingen! „Ik zal n maar dadelijk vertellen", zei mevrouw Blower, „dat ik met mijn familie gebrouilleerd ben. V if tech merkenDat ia omdat ik met den ter getrouwd ben, hem kunnen ze niet uitstaan, omdat hij verstandiger ia dan zij. Als zijn gezond- 01 ,niaar beter was, dan had' bij heel New-Braunfel» 1Q zijn hand." Haar oogen schitterden, toen zij dit zei. Zij scheen man mot fanat.ieken hartstocht, mot de onder worpen liefde eener slavin lief te hebben. e hoorde zwijgend' naar deze verrassende mede- J?at' dokter Stower geen geliefde persoon lijkheid m A Bw-Brauufel» moest rijn, had zij al ge- RONA wist nu evenmin als anders, wat ze wel 't akeligst vond: Ma,a ongevoeligheid of pa's neiging tot „ver dedigen" die altijd een kibbelpartij tusschen beiden ten gevolge had. Ditmaal echter liep 't goed af. Ma was t-è „gesuikerd". Ia dat die pianist, die volgens jullie zoo mooi speelde? vroeg ze, ondértusschen met critischen blik een jong dametje monsterend, dat binnenkwam in Parijsch-ongewoon toilet. Jawel, jawel, jawel: Berthold1 Hauer! kwam pa, véél te hard naar Effie's oordeel. Toen, tegen den kellner, die saus diende: die meneer daar in de hoek.e.Is dat niet.e. De kellner liet hem niet uitspreken, boog beleefd- gedienstig voorover en lispelde vlei-mondig: Berthold Hauer.... Om u te dienen.... Lo geert hier altijd.Geeft weer concerten in Am sterdam. Juist, juist! knikte Pa, en toen, tot Effie, weer org hard: Dan hadt je wél gelijk. Ik wist 't zeker! knikte Effie, wat geluk door haar tranen heen in de oogen. De kellner verwijderde zich. Verontwaardigd on- derkinnend keek Ma Effie aan, haar vork en mes niet erg „ladylike" opgeheven. Mot jij daar nou waarachtig om huilen? vroeg ze. Och, laat 't kind toch, bromde Pa weer, nog iéts dacht. De breede laan leidde naar de Plaza, een mooi plein met plantsoen, een fontein en een muziektent. Hier stonden de voornaamste gebouwen der stad, het nieuwe indrukwekkende „Court-house" en de villa van Harry Landa, die vijf milTioen dollars had en die zooveel grond in den omtrek bezat, dat hij ongeveer heel New-Braunfels met prikkeldraad had kunnen af zetten, ais hij had gewild. Hoewel hij dit niet deed, was hij niet bemind, om dat hij rijk en flink was en men hem volstrekt niets kon verwijten. Aan den anderen kant van do Plaza stond het hotel, het oudste en beste van de stad, dat nog uit de dagen van prins Solms afkomstig was. Verschillende lanen en dé winkelstraat kwamen op de Plaza uit. In een kring er omheen lagen de bunga lows in hun tuinen, en daarachter was New-Braunfels uit; daar begonnen de maïs>- en katoenvelden. Voor het „Court-house" stond een lange rij bug gies en rijpaarden. Een menigte omwonende farmers schenen voor een zitting van de rechtbank in de stad te zijn gekomen. Dat. was niets ongewoons in de Duitsche nederzetting. De eene helft der grondbezit ters scheen voortdurend met de anderen in proces te zijn; net als de groote boeren in het oude Duitsch- !and. Loe volgde mevrouw Stower in het Plaza-hotel, waar in de veranda veel drummers uit het Noorden zaten; de meesten in hemdsmouwen en met hoog op geslagen broekspijpen, in een sportblad verdiept. In kunstige bogen spuwden zij over dé veranda op den weg een beleefdheid, waaruit bleek, dat zij in New- Braunfels veel klandizie hadden. Zij namen alleen de dames met. ongegeneerd welgevallen op. In de „dining-room" van het hotel! snorden de luchtwaaiers al; maar ondanks dat heereebte er een drukkend© warmte. Een coquet gekleede dining-room-girl, al te slank en bleek van de hitte en het overwerken, begroette haar vriendelijk als een dame van gelijken rang. Loe voelde toch bewondering voor die Amerikaanschen, die in den strijd om het dagelijksch brood in onder»© er achter voegend, dat verloren ging. „Gelukkig maar!" dacht Effie. Zachtjes snoot ze haar neusje, loerde toen bedeesd1 naar „hem" en zag met een zucht van verlichting dat „hijblijkbaar niets gehoord had en druk kalm door at. Ma mompelde nog iets van „overdreven" en at toen weer, met, een uiterst fijn mondje, en coquette dik-vingertjes met kuiltjes en heuselijke diamanten ringen. Bij 't. vasthouden van een asperge, hief ze haar pink zoo hoog op als ze kon. Ze vond dit deftig en de grootste ring zat er aan. Die ringen, weinig van waarde, waren haar trots en erfstukken van moeder en twee ongetrouwde tan tes. Ze kwamen alleen uit. hun doos bij gelegenhe den als déze en bij partijtjes, nutslezingen en concer ten. Ze waren een zwijgende offerande, telkens weer gebracht bij het altaar van haar eigen deftigheid. Effie durfde nu niet meer te kijken. Ze at weer. Ze voelde zichzelf en 't heel© hotel gewijd door „zijn" aanwezigheid. Heimelijk hoopte ze, dat „hij" naar haar kijken zou, haar zou opmerken. Een paar ma len nog blikte ze snel naar „hem" heen, maar ving met een inwendige siddering alleen een onverschillig langs haar heen dwalenderi blik. Ze begon nu rond te kijken, en zei, buiten haar ei genlijke gedachten om, geestigheden over de men- schen in de zaal, zoodat Pa lachte en Ma weer suiker- schikte betrekkingen nooit de dame verloochenden. Zij had met mevrouw Stower aan een der net ge dekte tafels plaats genomen en begon nu dapper te eten van hot echt Amerikaansche ontbijt, dat uit al lerlei kleinigheden bestond. Mevrouw Stower zette een bord vol fruit, en een sappige snede meloen ter zijde. „Dat,kunnen wij voor den dokter meenemen!" Al het andere scheen niet goed genoegd te zijn. Loe vroeg zich af, of deze vrouw wel in iets anders ter wereld belang stelde dan in „den diokter." „Waar bent u gisteravond samen al geweest?" Deze vraag had Loe verwacht, en zij begon onbevan gen verslag- te doen van hun tocht door San Antonio. Mevrouw Stower had' de lippen op elkaar geknepen en beschouwde haar met een vijandigen blik. De trek van hartelijkheid was geheel uit haar sprekend go- zicht verdwenen. „Dan beeft de dokter veel geld voor u uitgegeven", merkte, zij op. Loe had. het1 liefst gezegd, dat zij het hem niet ge vraagd had en dat hij zich toch in de eerste plaats zelf goed geamuseerd! had. Mevrouw Stower speelde zenuwachtig met haar ser vet. „Alle vrouwen zijn verliefd op den dokter. Het is geen wonder, want, een geestiger, eleganter man kan ik me niet voorstellen. Alle patiënten worden op hem verliefd. Wat hebben we al niet. beleefd, toen we nog het groote sanatorium hadden!" Loe begreep het niet. De dokter scheen haar vol strekt niet aantrekkelijk. „Maar hij houdt ze allemaal voor den gek", ver volgde mevrouw Stower. „Hij geniet ze als een goede sigaar, die men later weggooit. Zijn liefde behoort mij toch „Dat spreekt toch ook vanzelf, mevrouw Stowei-!" „Meent u?" Een argwanende blik trof haar. Geen enkele vrouw heb ik gekend, of zij heoft. ge probeerd hem van mij af te troggelen. Al onze ver pleegsters vroeger en dè patiënten; zelfs getrouw ds vrouwen. Allen rijn ze met hem b©konn«j. en hij zoette, of liever „fondantte"; want ze zag er uit, of ze zóó smelten zou van weelde en zaligheid, Effie werd zelfs zéér geestig: zóó geestig, dat Pa haar trotsch begon aan te zien. Als Effie geanimeerd sprak, was ze werkelijk een „beauté" in dén dop! Inwendig verlangde Effie echter enkel maar: al leen te zijn. Ze was pas achttien, en zag er uit als een meisje dat nooit „bakvisch" was geweest en nooit „zuur" zou worden, namelijk als een vlindermeisje dat 't leven alleen omfladdert, maar niet. aanraakt. Ze was zeer idealist, leek noch op haar grofbe snaard© moeder, noch op haar oppervlakkigen vader. Ze droeg eerzaam een teer, snel te roeren hart, vat baar voor eiken, maar vooral voor eiken goeden im puls en meende, dat er onder de menschen engelen waren. Haar aanleg voor muziek, zich openbarend! in zin gen en pianospelen, dreef haar tot flink studeeren. Maar iets bereikt had' ze nog niet. En of ze 't eigen lijk wel ooit zou bereiken, wist ze niet. Als ze mooie concerten hoorde, ging ze altijd) gedeprimeerd) naar huis; en na een groot en diep enthusiasm© onder zijn spelen, was ze 't meest van al gedéprimeerd gewor den door 't spelen van „hem", van Berthold! Bauer, wiens portret, op het programma ze in stilte bcwaar- de. Dikwijls had ze gedacht: kón ik het hem toch maar eens zeggen, hoè mooi ik het vond; hoè ik heb genoten En daar zat hij nu, vlak bij haar, een vreemde, ie mand die langs haar heen keek, en aan wien ze door niets kon toonen, wat hij haar was: een openbaring, een koning, een.... ja, een goddelijke verschijning voor haar naar schoonheid smachtend jong hart. Door niéts kon ze 't hem toonen. Kijken mocht ze niet. Haar blikken vol bewondering en dankbaarheid moest ze op haar bord of op onverschillige menschen vestigen. Niets kon ze doen. Niets! Ze was een kind, gebonden aan den wil van anderen. „Het" kind was ze. En toch wou ze.en toch zou ze. Even weer keek ze naar hem heen.zag hem op staan, breed' en waardig, niet piepjong meer, maar nog heel knap. Daar ging hijhaastig wat gebogen, als ingekeerd in zich-zelf „Natuurlijk' dacht Effie. „Waar zou hij anders in gekeerd zijn. Plotseling lichtte er iets in haar, dat haar zoo ont roerde, dat ze met een glimlach donkerrood bloosde. Ze zou hem bloemen sturen. Anoniem zou ze hem bloemen sturen. Hij zou wel niet weten van wie zo dan kwamenmaar „bij" zou toch „haar" bloemen ontvangen al® een buide, als een dank, als iets heel bizonders in zijn leven: Anonieme bloemen.... Wat heb je nou weer? vroeg Ma. Ik? Niks! kwam Effie, snel het bijna onuitvoer bare van haar plan ziende. Hoe zou zo weg kunnen naar een bloemist? Hoe zou ze.Maar ze wou alles riskeeren. Boosheid vau ma en pa, alles 't Was misschien 't heerlijkste wat er in haar leven gebeuren zou: te weten, dat „hij" bloemen van haar had. Toch moest alles in stilte gaan. Pa en nxa in 't geheim? Ha, ha! belachelijk! Ze moest een middel vinden om alleen weg te komen. Liegen? Nu, mooi was dat. niet; maar 't moest nu eenmaal. De kellner diende weer. Ma's aandacht was afge leid. t Diuer liep ten einde. „Fromage" was aan de beurt. Na 't eten nog een „poesje" bij Kras, vond papa. Mama knikte tevreden. heeft zich later met mij samen vroolijk gemaakt over hen „Anders verdienden zij ook net", zei Loe onver schillig. „I gelooft niet, wat een macht hij over dé vrouwen heeft met zijn prachtige oogen en zijn mannelijk op treden! Ze zijn allen willoos tegenover hem. Ik kon hem ook nooit tegenspreken,..." Movrouw Stower had zich al sprekend© opgewonden. Haar oogen brandden, haar stem beefde hartstochte lijk. „Hij is de eerste man, die indruk op mij heeft ge maakt, en daarom heb ik hem tegen den wil van mijn familie getrouwd. Mijn moeder zelfs bemoeit zich sedert niet meer met mij. Ik zou kunnen sterven voor hemIk ben voor dien tijd al tweemaal ge trouwd geweest. De eerste maal was ik vijftien jaar. Mijn ouders hadden mij bepaald tot. het huwelijk ge dwongen. Toen ben ik da.n ook getrouwd; maar dien donunen vent behandelde ik als een hond! Ge trapt en gekrabd heb ik, als hij mij te ua kwam!" Zij lachte hard en bracht het glas ijswater met ze nuwachtige haast, aan de lippen. Zij had' niets meer van een voorname dame. Elementaire wildheid, on beteugeld temperament spraken uit eiken trek van haar mooi besneden gezicht „Den tweede heb ik ook niet veel beter behandeld en liet me gauw scheiden. „Goodjy, goody", wat ver achtte ik toen do mannen! Toen leerde ik den dok ter kennen.Over de vrouwen, die hem tot speel goed dienen, lach ik! Maar als er een mij zijn liefde zou ontroovcn, die zou ik doodenZoo een moet voor mij op haar hoede zijul Want ik kan niet le ven zonder hem!" Het gesprok werd Loe steeds pijnlijker. Waartoe dit alles? Hot was al» een waarschuwing! Waarom vorteldo doze hartstochtelijke vrouw haar zulke din gen den eersten dag! Zij richtte het hoofd op. ,,Ik zou niet weten, wie u hior in New-Braunfels zijn liefde zou outrooven. T7 gaat toch met niemand om (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5