Schaakrubriek. i Bloed met iedere pil. Damrubriek. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijke Vraag en aar Stokpaardjes- LS_ -LUL! m ..w£m wA WM ADVEhTEIsmEN. Stokpaardjes-Leifenmeik-Cream 't Lichtte weer in Effie. Nu vooruit Gauw: vooruit met je leugentje! er mee Ze bracht haar hand! aau 't voorhoofd!, een klagend „he", weg-zuchtend. Schoolt er wat aan, kind? vroeg Po, groote «tuk ken boter op zijn kaas. Zoo'n hoofdpijn..,, aai Effie. - Altijd wm en. nooit wat goeds, rond Ma. Wat doe je ook zooveel wijn te drinken, Werkelijk hid Effie, in haar verlegenheid! en ge veinsde vroolijkheid drie glazen wijn op. Pa gohonk telkens weer in, aio haar gla« leeg waa. Zo leunde nu achterover. Neen, daar kan ik absoluut niet tegen, bekende ze, liegend. Als jij dan 's thuis bleef en naar bed ginj? vroeg Ma, commandeerend. Dan konden wij Dat was misschien wel 'ti besrto.kwijnde Ef- rie, de oogen sluitend; in zich een zalig-popelend ge voel van gelukken. Nee, dat vind i k nou akelig, zei pa, gemeend. Hij kwam graag met Effie, 'n mooi meisje, bij Kras binnen. Ik vind nou, dat je je daar tegen in moet zet ten! Wat drommel; samen uit, samen thuis, ver volgde hij resoluut zijn mond vegend. Ik kan heusch niet pa, kwijnde Effie. 't Spijt mij natuurlijk ook; maar ik. ik ben heel erna al duizelig. Likt ze nou! vond! ma. En laten wij non maar samen.... Weet je 't nummer van je kamer? Durf je alleen te gaan? Anders breng ik je even met de lift. Hè, ja, zei Effie, zonder protest van pa af te wachten. Breng u me! Want ik heb zóó'n pijn. En gaat u nn maar gerust. Morgen ben ik weer frisch. Pa, een sigaar aanstekend, bromde. Effie stond al, drie duim dik „malaise" op 't gezicht. Ma dikte van haar stoel op, haar deftig mondje nog deftiger zet tend. Ze moest „een statige verschijning" spelen, bij 't gaan door de zaal en. deed zeer minzaam tegen Ef fie, óók nog in de lift, omdat de liftjongen er bij was. In Effie's kamer gekomen, kreeg ze de ware propor ties terug. Helpen zal wel niet hoeven, hè? vond ze. Je gaat zeker maar dadelijk in bed. Effie kuste haar als altijd en deed toen de oogen kwijnend dicht Ja, laat u me maar alleenvéél plezier. Zoodra ze alleen was, deed ze een luchtsprong. Ge lukt! Prachtig gelukt! Nu een kwartier, laat kij ken twintig minuten wachten en dan naar een bloe mist en dan Een tak witte lelies; ja: witte lelies. Effie zonk tevreden in een kussenstoel, haar klein horlogetje uit haar ceintuur halend. Gunst! al acht uur! En hoe laat «loten de winkels ook? Nou in géén geval vóór negenen; en een blo© mist, 'n pracht van een bloemist, was vlak bij. Dat had ze gisteren gezien. Ze lei haar horloge op haar kneën, en haalde haar beursje uit. Precies twee vijf en twintig. Dat was zeker genoeg. Maar lelies waren duur: peperduur, hoor! Ze glimlachte, bleef glimlachend voor zich uit sta ren. Hoe zou ze nu doen? De bloemist de lelies la- tan bezorgen, of aan. 't kamermeisje vragen. Ja, aan 't kamermeisje! Dat was intiem. Dan wist ze zeker, dat hij de bloemen kreeg. Maar zou ze durven? Wat zou 't meisje denken? Trotsch hief Effie 't hoofd op. Daar moest ze bo ven staan. Wat kon 't haar schelen, wat dat meisje dacht? Zoo, nu was 't tien minuten over achten. Vast aan- kleeden. Nu vast langzaam aankleeden, dan ging de tijd' makkelijk gauw om. Een krakende stap langs haar deur deed' haar Schrikken. Net Pa's stap! Gunst, wat waagde zij veel! Verbeeld je als pa en ma niét waren gegaan. Maar dan moést ze ook maar eens wat wagen. Vastbesloten kleedde zij zich. Hoed, lange mantel, handschoenen.... ziezoo! Nu nog twee minuten: ze moest zich aan den tijd houden. Mooi. 't Horloge weg, 't licht uit, de deur open. Leeg lagen de lange gangen; leeg was de breede trap. Beneden geen pa en ma. De portier boog be leefd en liet haar uit. Diep ademend stond1 Effie buiten. Hè, wat lukte alles! Als ze nu straks het kamer meisje maar vinden kon! Haar nauwe rokken sloegen een roffel tegen haar beenen, terwijl ze ijlings spoedde, een. brug over, dan links, waar een bloemist was. Meneer hebt u lelies: witte lelies, een groote tak? vroeg ze maar dadelijk. Zeker, de lelies waren er. In den van bloemengeur zwoelen winkel ging de bediende achter in een don kerder gedeelte, en kwam met twee mooie takkon te rug. Vijftig cents per bloem, zed hij. Effie schrikte even, met de oogen de bloemen tel lend. Deze kost dus twee gulden? vroeg ze, wat aarze lend, op den mooisten tak wijzend. Er zaten vier bloemen en een knop aan. De bediende glimlachte. Eigenlijk twee vijftig, zei hij. Maar omdat ze al een paar dagen staan, dan maar twee gulden. Geeft u die dan maar, popelde Effie, de twee gulden uit haar beursje halend. Nee, niet inpak ken! Of ja: een vloeitje er om, voor de kou. Dat is immers slecht voor lelies: kou? De bediende glimlachte weer en knikte, zwijgend den tak met vloei omwindend. Dank u zeer, zei hij, beleefd, Effie, die haar twee gulden neer had gelegd op de toonbank, den tak voor zichtig overreikend. In een droom kwam Effio op haar kamer. Daar pakte ze den tak uit en bekeek hem. Prachtig was hijl Prachtig. Zoo mooi gevormd; zoo vorstelijk! Even aarzelde ze nog, belde toen 't kamermeisje. Ze moest nogal wachten. Zeker omdat 't avond was. Eindelijk tikte t meisje; was nn binnen. Flink nn! Flink! dacht Effie, 't hoofd wat. heffend om onbevangen in 't zeer „wetende" gezicht van. 't ka mermeisje te kijken. Kijk eens, zei ze, de tak lelies voor zich uit hou dend. Wil je deze tak eens neerzetten op de kamer van mijnheer Hauer, de pianist: Berthold Hauer? En.e.hier: dit is voor jou. Effie gaf het meisje haar laatste kwartje. Het meisje nam tak en kwartje aan en glimlachte kalm. Meneer logeert hier op de gang, zei ze. Me neer is niet thuis. Moet meneer weten, dat n. Neen, vooral niet! kwam Effie, ongerust. Meneer moet vooral niet weten, dat ik die tak stuur. Zul je daar vooral om denken? Het meisje knikte en ging. 't Was Effie of ze haar eigon ziel meedroeg in die bloemen. Devctot vouwde ze de handen, en een zegenend' gevoel gleed in haar hart. Met gevouwen handen sliep ze in; en met oen glim lach ontwaakte ze, bedenkend hoe er nu iets schoons tvas tusschen haar en den gróóton, gróót-en kunste naar: den bijna gode-grooten kunstenaar, op wiens kamer h£ér_ bloemen prijkten, de bloemen, gekocht van 't weinige weekgeld, dat ze had weten te sparen voor de Amsterdamsche reis, om te gebruiken „als z« eens iets mooie aoa zien Om negen uur, dien morgen, ging Effie de gang door, om zich bij pa en ma in de ontbijtzaal te voe gen. Ma was haar komen zeggen „dab ze. maar vast gin gen.." Effie wandelde als een koningin. Bij een tafeltje in een verbreeding van de gang zat het kamermeisje en at haar ontbijt. Een tak lelies stond in een karaf met water bij haar tafeltje. Het meisje keek Effie onbevangen aan en knikte vriendelijk, bij wijze van morgengroet. Als een schok schoot door Effie heen, dat dit M&r lelietak was: ze kende hem goed; tè goed'. Ze bleef staan. Heb je.heb je niet.stotterde ze. Het meisje begreep haar en knikte. Zeker, ik heb mijnbeer de tak gegeven; maar u begrijpt: hij krijgt zoovéél bloemen en deze lelies rui ken zoo sterk! Toen zei mijnheer, dat ik ze wel mocht hebben. O, zoo, zei Effie, kracht vindend om dit te zeg gen en kalm door te wandelen tot waar de trapleu ning naar beneden haar steun gaf. Er kwamen geen tranen in haar oogen. Bedaard liep ze de trap af, kwam ze in de ontbijtzaal. Maar in haar hart lag een leegte.... een leegte, die nooit meer zou worden aangevuld, d'oor wét ook. Dit was haar éérste diepe teleurstelling, haar eerste harde levensles. Men kan niet beter de werking der Pink Pillen als herstellers van het bloed aantoonen, dan door hare uitwerking na te gaan op personen die herstellen van een zware ziekte, van typheuse koortsen bijvoorbeeld. De zieko die tegen het kwaad geworsteld heeft, die in zich zelf, in zijn bloed, alle bronnen van kracht heeft geput om het te overwinnen, is er eindelijk in geslaagd. Maar men kan begrijpen dat na die worste ling het gestel zeer is verzwakt en terneer gedrukt. Do zieke wordt beter, maar kan nauwelijks op zijne beenen blijven staan, nauwelijks begint zijn eetlust te ontwaken en zijn maag een uitgezocht voedsel te ver dragen. Door alleen de natuur te laten werken, zal de genezing komen, maar men begrijpt dat zij slechts zeer langzaam kan komen en dat gedurende geheel dat lange tijdperk van zwakte, de zieke blootgesteld is aan een instorting, aan een verkoudheid, aan een verstoring der spijsvertering. Het bloed vormt zich opnieuw, maar doet dit te langzaam. Kan men het verarmde bloed opnieuw vormen? Kan men aan het ter neer gedrukte gestel rijk en zuiver bloed geven? Ja, door de Pink Pillen te nemen, die met iedere pil bloed geven. Door zoo te handelen ver haast men de genezing, vult men de herstellende wer king der natuur, die zeker maar noodzakelijk te lang zaam is, aan. Ziet eens in welken gezondheidstoe stand zich Mevrouw G. Willemsen te Amsterdam be vond, ten gevolge van haar typheuse koorts en over tuig u dan dat die toestand onmiddellijk gewijzigd is, zoodra deze zieke tot de behandeling met de Pink Pil len is overgegaan. „Ik heb typheuse koorts gehad", schrijft zij, „en de ze ziekte had mij heel zwak en in een twijfelachtigen gezondheidstoestand gelaten. Ik had uit die ziekte een algemeene terneergeslagenheid, een volhardende vermoeienis, hoofdpijnen en pijnen in den rug gehou den. Ik kon zelfs niet he<t geringste huiswerk verrich ten, ik had er de kracht niet toe. Om spoediger te ge nezen, had men mij het gebruik der Pink Pillen aan geraden. Ik heb die Pillen genomen en heb het ge noegen u mee te deelen dat ik na een zeer korte be handeling was hersteld, ik bad opnieuw eetlust, krach ten en zag er goed uit" ^M-evr. G. Willemsen woont 2e Oosterparkstraat 68 Verkrijgbaar it 1.75 per doos, en 9,per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Te Alkmaar bij Nierop Slothouber, Langestraat 62. Door de vriendelijke tussehenkomst van jhr. H. Striek van Linsehoten ontvingen wij d'e copie, welke hij had gevonden in de nagelaten paperassen van den heer Van Eelde, copie, welke onze schaakredacteur voor de rubriek van heden bestemd had. Natuurlijk nemen wij deze Tegelen van onzen over leden medewerker gaarne op. Blijkbaar had het eer ste gedeelte over 374 in de. vorige rubriek moeten worden opgenomen, doch eigenaardigheidshalve plaat sen wij het hoden nog maar. Uit verschillende brieven, welke wij ontvingen, is ons nog eens weer gebleken, hoezeer de schaakliefheb bers den heer V an Eelde hebben gewaardeerd en hoe zeer zijn heengaan wordt betreurd. 878. (Eerste publicatie). Opgedragen aan A. van Eelde. J. Deuzeman te Prederiksoord'. Mat in 2 zetten. Ad. 378. Dat wij de opdracht dankbaar aanvaard hebben, dat spreekt van zelf zoodat wij daar niet over hebben uit te weiden. Wij mogen onder de gegeven omstandig heden o. i. eigenlijk in het geheel niets van deze op- drachts-compositie zeggen, dóch kunnen toch niet na laten op de variant na 1. b5 te wijzen en op de rol, die de witte koning speelt. Oplossing van No. 875 (D. Booth Jr.) 1 Ld5 a2 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, F. Böttger, G. Imhülsen en C. Visser te Alkmaar, Mr. Oh. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem. J. W. Le Comte en J. Vijzelaar te 's-Gravenbage, P. Bakker, Jos. de Koning en H. Weenink te Am sterdam, J. Keeser te Voorburg, J. Deuzeman te Prederiksoord, S. te S., Mr. A. v. d. Ven te Arnhem, W. Korteling te Deventer, Rei nier H. de Waard te Utrecht, A. Verveen te Hillegereberg, H. Btrick van Linsehoten te Rij «wijk en O. Boomwxta te Kam pen! Ad. 374. 1 e2 ©4 td5 eö2 Df4 X ©5 d7 d51 Ja, lezer, zoo is het! Onoplosbaar is en blijft het. Zoo ziet men hoe componist eu redacteur zich we der voor de zooveeiste maal op het hobbelig pad der problematiek danig gestooten hebben. Wij komen in de volgende rubriek op het geval te rug, doch wenschen het reeds nu aan de clementie der lezers over te laten te beslissen of er voor on* bei den groote verwantschap bestaat met dat viervoetig dier, dat voor wat het „steen" atooten betreft, de re putatie geniet ran „duals'' zorgvuldig te vermijden. Ad. 374. Vooreerst, lezer-, is de redacteur en niet de compo nist de ware schuldige. Daarmede willen wij nu niet zeggen, dat de laatste geheel vrij uitgaat, doch doen uitkomen, hoe componisten, zelfs de grootsten onder de groeten, de een voor, de ander na, de zotste dingen ter plaatsing kunnen aanbieden. Dit weet uw redac teur even goed als de componisten zelf en daar had hij dus stellig rekening mede moeten houden, niet waar? Doch het is merkwaardig te constateeren hoe welig in zulke gevallen het bloempje der ironie tiert. Zoo bijv. ontvingen wij van een onzer oplossers, die anders zelden of nooit over de problemen uitwijdt, een lange tirade over het geval waarvan de korte inhoud daar op neerkwam, dat hij zoo'n schrikkelijken schik er in had, dat wij er ingeloopen waren. Nu wij zijn er toe gekomen daar ook maar om te lachen, maar. als die bewuste boer, die, u weet wel, lezer. Een ander schreef ons „Met genoegen zie ik de op lossing te gemoet." En wij konden hem niet te ge- moet komen, ja, zelfs niet eens antwoorden: „Het ge noegen is aan ons!" Toch, 1/it ons billijk zijn, het bovenstaande werd geheel verzoet door het volgende. Een onzer allerbes- ten oplossers hadden wij geschreven, hoe wij er met No. 374 zoo naïf waren ingeloopen. „Wat bedoelt u? Hij is niet nevenoplosbaar, ten minste, dit ontgaat mij." U begrijpt lezer, welk een innigen pret wij hadden, toen wij hem, geheel naar de waarheid, kon den schrijven: „Stel u gerust: No. 874 is niet neven oplosbaar." Ook hoe wij het bejammeren, dat wij 's mans gezicht niet konden zien toen hem uit deze en de vorige rubriek bet lot van No. 374 bekend werd. EEN GROOTS WAtOH EN WEINIG WERK. 1322 AAN DE DAMMERS. Met dank voor de ontvangen opl. van probleem 219 (auteur Béthénodi). Stand. Zw. 2, 7, 8, 9, 13, 14, 19, 18, 19, 23, 24, 29. W. 25, 27, 28, 30, 31, 32, 37, 38, 42, 45, 48, 49, 50. Oplossing. 1. 25—20 1. 14 34 2. 27—22 2. 18 36 3. 37—31 3. 36 27 4. 32 21 4. 23 43 5. 48 30 5. 24 35 of 16 27 6. 42—38 9. 16 27 of 24 35 7. 38—32 7.27 88 8. 49—43 8. 38 49 9. 50—44 9. 49 40 10. 45 1 Goede opl. ontvingen wij van de heeren: O. Betlem Jr., G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkoo- per, J. K., D. Klay, G. van Nieuwkuyk te Alkmaar, S. Homan te Wijde Wormer, O. Je® Hzn. Noord- Scharwoude, H. J. Lantinga, Haarlem, H. J. Toepoel Apeldoorn en P. Waterdrinker Bobeldijk. In den volgenden stand, samengesteld door M. Chatillon verzekert wit zich van de winststelling door 't volgende spel 1. 44—10 1. 13 24 2. 40 29 2. 24 :31 3. 36—18 3. 26—31 4. 46—41 4. 2024 5. 45—40 5. 24—29 6. 40—34 29 40 7. 35 44 wint. Ook de volgende stand uit „Le Damier" is spar in teressant. Ba léden fc stelde hem «men: Wit wint door: 1. 21—17 2. 16—11 3. 39—34 4. 35—30 5. 31—26 0. 26—21 7. 37 26 8. 42 2!! 1. 11 22 2. 7 16 3. 30 28 4. 24 35 5. 22 81 6. 16 27 7. 28 37 Ter opl. voor deze week: Probleem 220 van O. Meeuwe (uit ,Yoor het Dambord'") Zw. 4, 7, 8, 12, 13, 14, lt 20, 22, 23, 37. W. 21, 26, 27, 30, 31, 35, 38, SS, 40, 4i_. 3, 47. Opl. voor of op 6 Febr. b S. lla-1 Correspondentie. EL ia i\. Dank voor uw oplossing. Damclub worthier X7':' 'L t gehouden in café Schermerhorn, Waa van f 's avonds af. Liefhebbers van damm a c-£ sehakae zijn daar steeds welkom. HOUT Telef Van 1—6 regels Cents, bfl vooruitbetaling. T ,eu^e^en' Stoelen en Spiegels in ver- schillende stjjlen, Kamermeubelen, ook solied Stof- feerwerk te leveren. Aanbevelend, Firm» P. J. C. NIEROP. Alkmaar. Fmdsen 113. Langestraat 68. J,®* SIMONAlkmaar. Steenhouwerij Ko ningsweg 46. Grafteekenen, Schoorsteen mantels ens. yERKOOPT uw oud goud, zilver en bloedkoralen bij A. KEPKO, Magdalenenstraat en u ontvangt de hoogste waarde /Teen heerlijker, zuiverder en smakelijker glas bier dan het beroemde TRAPPISTEN BIER. Ook per halve flesch verkrijgbaar bij J. H. ALBERS, in den Bierkelder Verdronkenoord, ingang Kapelplsin |J|E ELLENDIQEN van Victor Hugo, per deel en per we k 5 ct. HEKELSTRAAT C 10„ Wegens plaatsgeb-sk een' LEESBIBLIOTHEEK te koop, HEKELSTRAAT O 10. ÏJEERENHUIS. Een goed ingericht Heerenhuis te huur aangeboden. Huurprijs f 260 p. j. Te bevr. bij J. DE GRAAFF, Laat 103, Alkmaar. tpe huur gevraagd een WERKPLAATS of ZOLDER- Adres bureau dezer couran' le kwalit<M> vAT"3''OENTEN. Andijvie 10 ets. per pond, 8 pereieboonen 1) ets, per pond, Snrjboonen 15 ets. par pond, ZuiarkW ets. per pond bij W. PURMER Hofplein 39. TTen fijn Mxaeknummer op de GRAMAPHOON Lustspiel»©uYeR>ï»l"n 'Uéler-Bela), Jubol-Ouverture (Weber). Deze platen bilde kanten bespeelbaar h 50 cent per stuk. AdresOudegracht 127, v.h, Ged, B mnsloot. IJ arme niea'a, 2-rijïg, vanaf f 4.50, Mondorgels (ge* stemd), vanaf f 0.36, nieuwe Gramaphoons met 20 nun mere, te zamen f 20.AdreiA. H, DEKKER, Oudegracht 127, v.h. Ged. Baansloot. verblindend schoon wordt de v lutskleur, jeugdig en frisch wordt het uiterlijk doort d&gelijksch gebruik 1 van Bergmann Co., Arnhem Fabrieksmerk.Stokpaardjes' alleen echt ln rood-gele (hoUandscbe) verpakking. Prijs 40 eent per stuk. Verder maakt het roods, ruwe en opengesprongen huid in een osehi slank «a tluwselzatiiC Tube 35 cent bijt LEO BiJLUUfci, Coiffeur, Langestraat, Firma NIEROP SLOTHOUBER, Drogisten, Langestraat, J. SCHOUTEN Co., Huigbrouwerstraat, J. A. BA» SIE, Coiffeftr, Psyglop, F. BERG, drogiat, Hofplein 50, AÖHBflM,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 6