DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 28. Honderd en vgftiende Jaargang 1913 MAANDAG 3 FEBRUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. tffsCMl&éCStt/ CCLC&sCT Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALRMAARSC OÜRANT ALKMAAR, 3 Februari. Twee maanden lang hebben de gevolmachtigden der Balkanstaten met de Turksche afgevaardigden te Londen onderhandeld over de vredesvoorwaarden en thans zijn de onderhandelingen afgebroken. Even voordat, een Turksche nota aan de mogendheden werd overhandigd verklaarden de vertegenwoordigers der vier Balkanmogendheden te Londen de onderhande lingen voor afgebroken en vanavond om 7 uur loopt de wapenstilstand' teneinde. Of nu de oorlog inder daad weer beginnen zal is nog niet met zekerheid' te zeggen. In eLk geval zal er wel spoedig een beslissing worden genomen, want elke dag eischt natuurlijk aan onderhoud der groote legers veel geld', terwijl het bo vendien heet, dat"-da jonge mannen voor de bewerking van den grond hoe langer hoe onontbeerlijker worden, welke bewering overigens in strijd is met de vroeger alg'e.meene voorspelling, dat er op den Balkan onlus ten zouden uitbreken, zoodra de sneeuw ging smelten. In de Turksche nota wordt verklaard', dat men Adrianopel en do Eegeïsche eilanden wil deelen. Van de vesting, welke naar verluidt in staat is zich nog ge-ruimen tijd' te verdedigen en welker bevolking- op nieuw gezworen heeft stand te houden, wil de Turk sche regeering het aan den rechteroever der Maritza b~ Roman van LENE KA A RE. 26) -o- „Dweept U al niet een beetje met hem, freule Loe?" Zij zei het glimlachend, maar in haar oogen was iets angstig loerendis. „Ik?" vroeg Loe verbluft. „Zeg het maar gerust! Het is niet erg! Alle jon ge meisjes dwepen met hem." „Ik denk er niet aan!" protesteerde Loe zeer ener giek. De blauwe oogen werden weer koud en vijandig. „Hij- is u misschien ook niet goed genoeg, freule von Wersien, evenals mijn waarde familie'.'Omdat' hij maar Stower heet en niet rijk is, maar ziek! II moest hem dankbaar zijn, dat hij u heeft laten overkomen en gisteren zooveel geld voor u heeft uitgegeven, hoewel het ons voor het oogenblik niet schitterend1 gaat!" Loe was beleedigd' en verontwaardigd en dwong- zich slechts met moeite tot zwijgen. Mevrouw Stower scheen eensklaps te bedenken, dat zij handelde tegen de instructies, die zij had gekregen. Zij streek zich met een haastige beweging- over het voorhoofd. Toen lachte zij gedlwo-ngen. „Ik ben wat zenuwachtig geworden, lieve freule Loe. U moet het mij vergeven. Ik wilde u niet be- leedigen ,,0, het was niet zoo erg!" zei Loe, spoedig verzoend en verlicht, dat dit akelige gesprek uit was. „Ik heb' in den laatsten tijd veel' gewaakt bij de pa tiënten, en hulp is- hier nooit te verkrijgen. Ik heb alle werk alleen gedaan en mij wat overspannen. De dokter is ook zoo dikwijls ziek en heeft goede verple ging noodig." „Hebt u tegenwoordig- zieken in de kliniek „Alleen een oude man met een nierziékte. Er is niet veel' meer aan hem te doen, maar hij is een van de rijkste farmers uit den omtrek, en dus hebben we gelegen gedeelte aan de Bulgaren afstaan. De Bal- kanstaten verklaarden echter, dat dit aanbod geen verandering bracht in hun plannen en daarna deden ze weten, dat ze de onderhandelingen wel weer willen heropenen, mits de Turksche regeering alle voorwaar den bij voorbaat aanvaardden, welke zij zouden stel len! In de Europeeschei hoofdsteden wordt de hoop nog niet opgegeven, dat het gelukken zal een hervatting van den oorlog te voorkomen, ofschoon men in Berlijn blijkbaar op het standpunt staat, dat, het geschil nu maar tot het bitterste einde moet worden uitgevoch ten. En Duitschland heeft ook te verstaan gegeven, dat er bij een gemeenschappelijk optreden van de groote Europeesehe mogendheden geen sprake mag- zijn van dwangmaatregelen. En terwijl Rusland aan vankelijk tot een dergelijken maatregel scheen te wil len overgaan, is het thans daarop teruggekomen en moet liet zelfs Bulgarije hebben geraden, maar vrede te sluiten, zoo dit eenigszins mogelijk was'. Ook het Roemeensch-Bulgaarsehe conflict, dat een oogenblik zeer dreigend' was, moet deze week zijn scherpte ver loren hebben en zijn oplossing naderbij zijn gekomen. Over het geheel ia dè toestand in het Oosten op het oogenblik niet ongunstig. Maar er kan gelijk de laatste maanden herhaaldelijk hebben geleerd zoo spoedig een ommekeer komen! In den Duitschen Rijksdag werd een motie van wan trouwen, gericht tegen den rijkskanselier ,met 313 te gen 97 stemmen en 43 onthoudingen aangenomen. De motie was gesteld door de Polen en wel naar aanlei ding van de onteigening van Poolsche goederen ten bate van Pruisen. Er is zeer veel gediscussieerd over de vraag of een dergelijke stemming wel in den Rijks dag op haar plaats was, daar het hier feitelijk een Pruisische aangelegenheid betrof vandaar ook de 43 onthoudingen der vrijzinnige volkspartij maar zooveel is zeker, dat een zeer groote meerderheid den rijkskanselier hare ontstemming heeft doen gevoelen. Daar echter in Duitschland ministers niet „wegge stemd kunnen worden, heeft deze stemming geen di recte gevolgen. De Engelsche regiering- heeft Maandag het kies- wetontwerp ingetrokken. Zij zal met een nieuw ont werp komen, terwijl een ontwerp betreffende vrouwen kiesrecht door een of meer parlementsleden zal wor den ingediend. De kiesrechtvrouwen de Belgische bladen spre ken van kiesrechtfuries hebben intusschen den oor log aan de regeering- verklaard. Zij hebben te kennen gegeven, dat zij alles zullen vernielen, wat onder haar bereik valt en alleen menschenlevens zullen sparen. En het moet gezegd, dat zij met een ijver, een betere zaak waardig-, zich hebben geweerd'. Ruiten, brieven bussen, vitrines in den Tower hebben het moeten ont gelden en tengevolge van deze wandaden waren er gisteren vele paleizen en musea voor het publiek ge sloten. Natuurlijk krijgen de vrouwen daardoor hoe hem in onze kliniek opgenomen, waar hij voortdurend onder geneeskundig toezicht is. 't Is altijd' 'een vast inkomen van drie dollar per dag. Hij beeldt zich in, dat het hem beter gaat, als hij bij ons woont. Anders kon hij even goed thuis blijven." Aan Loe leek dit! medisch standpunt eenigszins vreemd. „IJ kunt hem later het ontbijt brengen," zei me vrouw Stower en zette nog- iets van de overblijfselen van het maal weg. „Hij moet dieet houden en dus brengen we hem altijd' uit het hotel mee, wat er over blijft van de lichte gerechten." De drie dbllar per dag waren op die manier zeker zeer gemakkelijk verdiend'. „Hoe krijgen wij d'at thuis?" vroeg Loe met het oog- op de verschillende schotels. „Wel, ga maar naar de hotelkeuken en vraag een mand te leen. 't Is maar een paar pas om te dragen. Hier in Amerika is arbeid geen schande! Wij hebben namelijk voor het oogenblik geen bediening. Mijn laatste Mexicaansche is weggeloopen." Loe's gezicht wasi heel lang geworden. Dat had' in Potsdam iemand' van haar moeten eischen! Maar hier was men immers in een nieuw land. Zij moest dap per zijn en het niet dadelijk opgeven. Wat een schan-, de, als oom en tante nu, al bij het' begin van de met zooveel moeite afgesmeekte reis een klaagbrief zouden krijgen!^ Zij moest zich flink houden, daar hielp niets aan. Y ooral niet uitgelachen worden thuis of be klaagd. Mevrouw wasi nu weer een en al vriendelijkheid'. „De dokter wil u ook wel1 in zijn ondernemingen in wijden, niet waar?" „Ja, daar -sprak hij gisteren van." „Nu ziet u, hoo goedl hij het met u meent. Het is een groote zaak en alleen een hoofdl als hij kon dat alles organiseerep. Er zijn mil'lioenen bij te verdie nen. Als hij met zijn zwakke gezondheid al dat wer ken maar uithoudt!" Loe dacht eigenlijk, dab dokter Stower er een heel gemakkelijk leventje van nam. „Er is sprake van de oprichting van een nieuwe langer hoe meer het publiek tegen zich. Zij wonden zich zelve met het wapen, dat ze hanteeren en bren gen de zaak, die ze willen bevorderen, eerder achter- da n vooruit! Z. K. H. PRIN'S HENDRIK. Z. K. II. de Prins der'Nederlanden, die sedert een drietal weken te Ober-Ursel in den Taunus' vertoeft voor een kuur tegen zijne neuraligiën, vindt zeer veel baat bij deze kuür. Z. K. H. begint zich veel beter te gevoelen. Gemengd nieuws. DE Dl RECTEUR-G EN ERA AL DER P. EN T. Naar het Vad. verneemt, is de heer Pop, directeur- generaal' der posterijen en telegrafie, dbor het Indi sche gouvernement aangezocht' om in Indië het be heer van het post-, telegraaf- en telefoonwezen op zich- te nemen. In aanmerking genomen het aantrekkelijke van de zen werkkring en de gunstige financieele voorwaar den is de heer Pop, naar het blad verneemt, voorne mens dit aanbod' te aanvaarden. HET BIOSCOOPGEVAAR. Naar aanleiding* van de verschillende klachten en opmerkingen over het groote ge-vaar van de meeste bioscopen met hun zinnenprikkelende ja zelfs onzede lijke films, hebben zich, schrijft d'e Haagsche N. Ort., eeni^-e personen tot een Commissie geconstitueerd teneinde die bioscopen, waarvan d'e exploitanten slechts goede films willen vertonnen, die iedereen zon der gevaar kan gaan zien, zoodanig- onder controle te stellen, d'at het publiek met' gerustheid! daarheen kan gaan, dat ouders-, zoo zij met hun kinderen een bi oscoop willen bezoeken, zonder te behoeven te vreezen dat het jeugdig gemoed hunner kinderen vergiftigd wordt, de onder controle staande bioscopen kunnen gaan zien. In deze commissie, d'ie indien het noodig mocht blijken zal worden uitgebreid, zijn verschillende gods dienstige richtingen vertegenwoordigd. Spoedig hoopt deze commissie haar werkzaamheden aan te vangen en in alle bladen med'edeeling te doen van die bioscopen welke zich onder haar controle heb ben gesteld, opdat iedereen wete, die een bioscoop wil bezoeken, waarheen hij zonder gevaar kan gaan. KERKDIEFSTAL. Uit- d'e kapel te Fland'el, gem. Gemert, is- een Ma donnabeeld gestolen. Reeds d'en vorigen Zondag was de diefstal ont dekt-; in het belang- van het onderzoek was d'e zaak echter tot dusver geheim gehouden. De waarde van het beeld als antiquiteit is1 zoo goed1 als zeker de aanleiding tot den diefstal geweest. Het beeld' be vond' zich onder een glazen stolp op een van de zij altaren. Op het eerste gezicht viel hot een ieder op, dat het een overoud! st-uk wasi. Volgens deskundigen dateert het dan ook uit d'e 13de eeuw. Toch is het ontvreemde beeld niet d'e Madonna, d!ie in Handel al gemeen vereerd wordt en welk beeldt nog ouder moet zijn. I )E T YPOGP AFEN ST AK ING Heden zal door de Amsiterda-msche Drukkers-veree- niging worden besproken een Zaterdagavond van het staking's-comité ontvangen schrijven, waarin dit zegt accoord te gaan met de uitsluiting van enkele werk maatschappij, die uit den in Mexico voorkomenden cand!eliUa-heester, 'n soort wolfsmelk, was wil fabri- ceefen. Er zijn al genoeg geslaagde proeven genomen, om d'e onderneming millioenen winst te beloven. De dokter zal u dat zelf nog wel' uitleggen. Hij is „gene ral-manager" van de maatschappij, die haar bureaux in San Antonio heeft. Daarom moet d'e dokter ook tweemaal weeks naar d'e stad reizen. Hij is telkens heel ziek, ah hij terugkomt, -en ik ben in voortdurende angst,' Jat hij zich zal opwinden bij al dat werk. Dat- is ook de reden, waarom wij hier nog- tijdelijk wonen. We wachten af, wat er van de candeli 11 a-maatseha-ppij wordt, voor wij iets nieuws ondernemen. Misschien mo-eten wij naar Mexico, als de fabriek wordt opge richt. De domme menschen hier denken, d'at het ons slecht gaat, omdat we altijd nog in de kleine bunga lows wonen. Maar in de Bank liggen onze aand'eelen. die weldra millioenen waard zijn! Het is hier een nieuw land, en 't. gaat dikwijls zooals 't gaat, maar daar moet u zich niet door laten overbluffen, freule Loe! Als u dezen moeilijken overgangstijd met ons deelt, dan zult u ook later van het voordeel genieten." Lo-e haalde verlicht adem en meende nu eensklaps den heelen eigenaardigen toestand te begrijpen. Zij dacht er niet aan, de Stowers in zaken te wantrouwen. Als het er maar op aan kwam, een korten tijd dapper vol- te houden, en deze menschen het goed' met haar meenden, dan zouden zij zich in haar ook niet vergist hebben; dan wilde zij flink aanpakken, tot, de goede tijden kwamen. „Ik laat me ook niet overbluffen," zei zij hartelijk, „en ik zal het prettig vinden, u te kunnen helpen." Mevrouw Stower stond! op. „Nu zal ik gauw naar de post gaan, om de brieven te halen. U kunt intusschen met het ontibijt naar huis gaan. Maak het alles smakelijk in orde en breng het den patiënt, mijnheer Koek, op een blad. Een glas melk er bij. De melk staat in de ijskast. Al het an dere vindt u in de keuken. En wees-t- u d'an zoo vriendelijk, lieve freule Loe, in de „office" wat stof af te nemen, voor de patiënten komen. Maar maak don dokter niet- wakker!" lieden, wanneer inderdaad hun aantal niet g-rooter zal zijn, dan redelijkerwijze kan worden verwacht. Het comité is> genegen d'e staking te doen eindigen, mits de loonvoorstellen (zijnde voor 6/10 der zetters 20 cent per uur, enz., voor drukkers 27 cent per uur, voor machinezettersi bij dagwerk 30 cent per uur), zooals die Vrijdag werden gedaan, worden gehand haafd. De overeenkomst, die eventueel aldha tot stand zal komen, zal voorloopig gelden tot 1 Januari 1914. UIT BERGEN. In de heden gehouden raadsvergadering kwam het verlichtingsvraagstuk aan de orde. Door den heer van Reenen, burgemeester, was een uitvoerige rentabiliteitsa'ekening van strooml-evering aan de ingezetenen, indien stroom betrokken wordt van de Kennemer Electriciteitsmaatschappij te Bloe- mendaai, opgemaakt. Aan het uitvoerige rapport ont- leenen we het volgende De geprojecteerde kabel in Bergen-binnen voor sti'oomleveritig bestemd, loopt langs 314 woningen, die voor stroomafnamei geschikt zijn. Een abonne ment voor één lamp van 32 kaarsen met 1600 brand- uren (voldoende voor een, perceel' met een huurwaar de tot 10O) wordt gerekend' op 9.60 per jaar of 1.80 per maand', plus een geringe huur voor de leiding binnenshuis. In heti gunstigste geval, wan neer alle 314 gebouwen aangesloten zijn zou men ontvangen 13.528. De gemeente zou bij deze ra ming aan d'e K. E. M. moeten betalen 4489.60 voor stroom. Dan had) zij nog de volgende uitgaven: el. personeel' 1200, administratie 600, diversen 250, rente van 50.000 kapitaal a 4% 2-12-5, 2V2 aflossing per jaar 1250. Het totaal' dér uitgaven bedraagt 9.914.60, dat der ontvangsten 13.528, zoo dat dit een voordee-lig saldo geeft van 3613.40. Zulk een schitterend resultaat zal' in de eerste jaren zeer zeker niet behaald! worden. In de maand April 1911 is een gastechnicus uit Amsterdam bij d'e ingezetenen rondgegaan, om te onderzoeken, wie van de op te richten gasfabriek gas wilde betrekken. Van 268 perceelen zouden 109 aangesloten worden. De bewo ners der overige perceelen konden nog geen besluit nemen. Thans heeft men met 314 gebouwen te doen en wanneer de helft wordt aangesloten, dan vertegen woordigen deze een opbrengst van 6764. Wanneer nu de waterleiding krachtstroom van de Kennemer betrekt, dan worden de exploitatiekosten met een aanzienlijk bedrag verminderd, want dan wordt de gemeente vergoed' d'e halve rente en aflos sing van de hoogspanningskabel met 8 %:2 4 De hoogspanningskabel' is begroot op 13354. Hier van 4 voor rekening van de waterleiding wordt J 530 per jaar. Een en ander bij elkaar genomen, kan de zaak levensvatbaar worden, zonder dat de ge meente behoeft bij te passen. Ook mag nog als ont vangst geraamd worden de levering- van electrische energie voor kracht over dag aan neringdoenden en aan hen, di-e een bedrijf uitoefenen. Een belangrijke steun voor het electrisch bedrijf is de zekerheid, dat de St. Antoniestichting electrische energie en elec trisch licht van de gemeente zal betrekken. Wat de straatverlichting betreft, worden de kosten van 81 lantaarns per jaar zonder winst op 1316.09, d. i. J 16.25 per lantaarn geraamd. De tegenwoordi ge lantaarns kosten nu, 31 stuks 570, worden er 81 lantaarns geplaatst, dan wordt het hoofdstuk straat verlichting der gemeente met 746.09 verhoogd, wan neer het electrisch bedrijf zonder winst stroom levert. Wil men de tegenwoordige verlichting' zuinigheids Met innemende hartelijkheid' knikte zij haar toe en g-ing heen. Loe zette een bedenkelijk gezicht. Het was wel wat veel dat haar als een vriendelijk verzoek werd opge dragen. Toen ging- zij achter in het hotel, naar den kant, waar zij meende de keuken te zullen vinden. Een gloeiende hitte sloeg haar tegen. Gerammel van borden en vloekende stemmen weerklonken. In den gloed', dien een reusachtigen kookkachel uit straalde, waren een magere, afgewerkte vrouw en twee even magere, maar chic gekleedo jonge meisjes bezig. Een bleeke, vermoeide man waschte in den achter grond potten en pannen. Van daar uit kibbelde hij met zijn vrouw bij het- vuur. Het waren dediot-elhou- der en zijn vrouw. Aarzelend! kwam Loe nader, do hitte benam haar bijna den adem. „Zoudt u mij ook een mand' kunnen leenen?" vroeg' zij de vrouw, die woest haar kookpannen hanteerde. Zij draaide zich om en zette de handen in de zij naai de goede Duitsche g-ewoonte. „Voor wie moet die mand' zijn?" „Voor dokter Stower!" „Zoo! Die troep kan ook niets dan dingen van andere menschen leenen! Laat zé zelf een mand koo-pen! ..Never mind"'! Ik zal wel oppassen mijn goede manden aan zulke menschen te geven, waar je nooit wat van terug- krijgt! Zeg maar aan me vrouw, dat ze me eerst de geleende schotels van de vorige week stuurt!" In pijnlijke verlegenheid) bleef Loe staan. De man was nader gekomen en droogde zich do handen aan de schort af. „U bent zeker de nieuwe nurse van de Stowers „Neen, ik ben een logee uit Duitschland," antwoord de zij kort. Het begon in haar te koken. „Zoo, zoo! Een logee uit Duitschland!" „Listen Charles, de Stowers hebben een logee uit Duitschland!" De jonge meisjes en do man en vrouw barstten in lachen uit. „Nu, daar hebt u een mand", zei do vrouw en gat' haar een oude marktmand. ..I' kunt er ook niets aan doen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1