Eraser Pastilles* STADSNIEUWS, „DE HALTED;-5 -ioy2, of- be- ge- aan halve nog behouden, dan vermindert; het kapitaal met f 8574- De lieer van Reenen zet vervolgens' uiteen, waarom hij geadviseerd heeft tot het betrekken van electmci- teit van de K. E. M. Hij gaat eerst nog eens aan de hand van verschillende gegevens na hoeveel een gas fabriek kost en komt tot d'e slotsom dat dit J 44000 is, terwijl men bij het betrekken van eléctrieit'eit der Ji. E. M. noodig heeft 15269 of 28731 minder, d. i. per jaar aan rente en aflossing J 1867.515 minder. Samenwerking met de waterleiding zou die gemeen- te 'ten goede komen. De conclusie waartoe de heer van Reenen tenslotte komt is deze: Voor een jaarlijksch offer van 1109.20, wanneer niemand stroom betrekt, zijnde de rente en aflossing van de hoogspanningskabel) met transformator, heeit de gemeente een bron van eleotrieiteit in haar mid den, waaruit getapt) kan worden waarheen men wil. Sluit de waterleiding aan, dan kost dit jaarüjki fer, wanneer d'e waterleiding 500 bijdraagt, de ge meente 609.20. Is men bevreesd), dab d'e gemeente te zeer op kosten zal worden gejaagd, door reeds1 81 lantaarns te laten branden, dan zou men desnoods daarmede kunnen wachten, of het aantal' inkrimpen. Ook is het moge lijk om die kabels en leidingen te leggen, die r.endabel zijn. Overleg en koopmanschap moeten in de ze tracht- worden. Ten slotte wordt nog de volgende beschouwing houden omtrent stroomlevering naai" Bergen 2gg i De bewoners van Bergen aan Zee hebben natuurlijk dezelfde rechten als de andere inwoners van Bergen. Moeten deze inwoners onder dezelfde voorwaarden ge holpen worden? Tk meen van ja, maar de groote af stand die hun scheidt van den transformator in de kom van Bergen-binnen en van d'e laagspanningska- bel ia oorzaak, dat dit financieel niet mogelijk is, want dan zouden alle ingezetenen recht, op aansluiting heb ben en dit is ten eenenmalo ondoenlijk. Wanneer een tweede bron, waaruit d'e eleotrieiteit getapt, wordt, geplaatst wordt te Bergen aan Zee, dan hebben de ingezetenen ter plaatse gelijke rechten op stroomlevering uit die bron, als die van Bergen-bin nen, maar de rente en aflossing van da hoogspan ningskabel naar Bergen aan Zee zal door de gebrui kers aldaar gegarandeerd moeten worden. Indien de gemeente de kabel naar Zee aanlegt, moet de rente en aflossing 5 6Vs door de bewoners ge garandeerd! worden en dit bedrag wordt in ontvang verantwoord in de rekening van het electrisch bedrijf. Levert het electrisch' bedrijf in de geheele gemeente winst op, dan wordt) de garantie, door Bergen aan Zee te betalen, met het winstbedrag verminderd. Wordt meer winst behaaldi dan de garantie bedraagt, dan wordt met die winst de betaalde garantie van vorige jaren terug betaald' en houdt de garantie op, wanneer die terug betaald' is. Bovenstaande berekening, welke door de raadsleden was gelezen en door den beer Nagtglas Versteeg be houdens enkele opmerkingen was goedgekeurd, kwam allereerst aan de orde. De voorzitter merkte op dat deze berekening een be- grooting was. Hij is van de veronderstelling uitge gaan, dat er een 150 aansluitingen komen en dan is de zaak rendabel. Of deze berekening geheel opgaat weet spreker niet, er kunnen echter ook gemakkelijk meer aansluitingen komen. Men moet in de eerste jaren op een verlies rekenen. In Groningen rekent men voor de te bouwen cen trale, die ook aan die omliggende plaatsen zal leveren op een verlies) van 300000 voor de eerste jaren. Ook bij de waterleiding moest Alkmaar voor de eerste jaren garandeeren. Men moet zich dus niet voorstellen dat het d'e eerste jaren reed's uit zal kun- De heer Nagtglas Versteeg en diens mede-directeur van dei Kennemer verschenen hierop als deskundigen ter vergadering. De heer Versteeg' deel'dle mede dat afgaande op de resultaten dlie men elders bereikt heeft, het zeer waar schijnlijk is dat men voor Bergen op 150 aansluitin gen kon rekenen. De zaak kan door d'e groote verbe teringen aan d'e metaaldraadlampen bovendien veel voordeeliger worden dan waarop gerekend is. Spreker had1 medegebracht een statistiek van elec- triseha bedrijven in Nederland waaruit bleek dat men ook in verband daarmede in Bergen op 150 aansluitin gen mocht' rekenen. De heer Maschmeyer merkte op, dat d'e kosten van de eleotrieiteit afhangt van den prijs dter installatie. Spreker had met een deskundige gesproken en deze verklaarde spreker dat een bóvengrond'sehe leiding veel minder zal kosten als een ondergrondsche. Hij wees er op dat in Amerika d'e bovengrondsche leiding algemeen is. Wanneer Bergen zich' uitbreidt dan heeft de boven grondsche leiding het' voordeel, dat d!eze goedkooper door een leiding van grooter spanning vervangen kan worden. De beer Nagtglas Versteeg deed uitkomen dat een ondergrondsche kabel1 bijna geen onderhoud vereischt, waardoor het verschil niet zoo groot is-, terwijl boven dien de stabiliteit bij een ondergrond'schen kabel meer verzekerd! is. Legt men een bovengrondschen kabel van 10000 Vol't, dan moet men maatregelen, om het gevaar te voorkomen nemen en gaat een groot deel van de 40 die de bovengrondsche leiding goedkooper is ver loren. De heer Maschmeyer zeide van meening te zijn, dat men deze kosten kan voorkomen door d'e leiding niet langs dèn weg te leggen. Do voorzitter achtte dit ongewenscht, daar men dan met particulieren te maken krijgt. De heer Maschmeyer wees nogmaals op Amerika, Duitschland en Denemarken. De heer Nagtglas Versteeg merkte op, dat men in Denemarken wel bovengrond1» moet, omd'at men daar een harden bodem heeft-, terwijl in Amerika d'e zorg voor het individu niet zoo groot is als in Europa. De heer Maschmeyer noemde het een groot voordeel van een bovengrondische leiding, dat d'e réparatiën zoo gemakkelijk en goedkoop kunnen geschieden. De heer Versteeg deelt mede dat hem maar twee gevallen van defecten bij een ondergrond'schen kabel bekend zijn en wel in Amsterdam toen men een koe voet in, de kabel had) geslagen en het geval in d'e St. Nicolaasstraat-, door de weekheid' van den grond. De voorzitter zeide eertijds1 een voorstander geweest te zijn van een bovengrondsche leiding naar zee, maar door de vele ongemakken die men daarmede in Wijk aan Zee ondervond, was spreker hierop terug geko men. De bliksem is voor een bovengrondsche leiding een groot gevaar. De heer Maschmeyer deed nog het voordeel van een bovengrondsche leiding met het oog op dé gemakkelij ke wijze van aansluiting uitkomen. De heer Nagtglas Versteeg gaf dit toe, daar een aansluiting aan oen ondergrond'schen kabel op 40 komt. Een bovengrondsche kost maar 10. Spreker was dan ook wol voor bovengrondsche leiding voor kleine spanning. Ook de voorzitter heeft hiertegen voor sommige plaatsen geen bezwaar. De heer Maschmeyer zeid'e er alleen voor te zijn om de zaak goedkooper te maken, om daardoor het. aantal aansluitingen te bevorderen. Gaat. door liet meerdere onderhoud het meerdere voordeel verloren, dan kon het spreker niet. schoeien. De voorzitter merkte op, dat de missie tegen een bovengrondsche leiding wel bezwaren zal hebben. De heer Nagtglas Versteeg zeide uit technisch oog punt geen beswaar tegen een bovengrondsche leiding to hebben, met een ondtergrondsche is> men echter in een slag van alles af. T De voorzitter achtte een bovengrondsche leading m de Breelaan met het oog op de rijkstelefoon, waar men 6 M. af moet blijven, onmogelijk. De heer Nagtglas Versteeg deed uitkomen nat het bij oen ondergrondsche leiding mogelijk is vier per- eeelen aan te sluiten met een aansluiting. De heer Baltus vroeg of het niet gewenseht was, om de aansluitingen te bevorderen, de mensohen die di rect hiertoe besluiten, op kosten van d!e gemeente aan te sluiten. In Egmondl had men veel succes) door zells- de lei ding in de woningen en de lampen op kosten van de gemeente te verstrekken. Spreker is er voor dit met do eleotrieiteit ook in Bergen te doen en _dan alge meen. De heer Nagtglas Versteeg achtte dit een zeer ge- wenschten maatregel, aangezien de kosten, wanneer de gemeente de geheele boel op zich neemt- veel lager worden. De heer Baltus was overtuigd, dat wanneer de ge meente hiertoe1 besluit, zeer veel inwoners zullen aan sluiten. De voorzitter voi'k}aard;e liet hiermede èens- te zijn. De heer Veenhuizen zeide oyprtUigd! te zijn, dat het aantal aansluitingen niet mee zal yajlmj. De berekening per lamp gaat z. i. niet op. Hef aap? tal branduren is volgens spreker ook niet hooger te nemen, dan op 1000 per jaar, De heer Nagtglas Versteeg wees op Vel zen waar het aantal branduren 1500 is. De heer Veenhuizen was van meening diafc een ar beider in de zomer zoo goedl als geen lamp brandt, ook de burgerman zal geen 3 lampen, maar één lamp bran den. De voorzitter achtte het, niet onmogelijk dat zijn berekening een te boogen sprong geweest is, maar een berekening naar het zielental' komt vrijwel' met de opgayp overeen. De heer Nagtglas Versteeg zeide dat in Nunspeet d'e ontvangst per inkoper 4.50 bedroeg, in Rijswijk 2.40, Loosduinen 2,65 en in Limburg, waar^ men de stroom van de Staatsmijnen betrekt 1-05, in Heerle 2.35. Ook deze plaatsen betrekken allen hun stroom van anderen. Voor Bergen is voor de eerste jaren een ontvangst van 2.20 per inwoner aangeno men, voor de laatste jaren een ontvangst, van 3.80. De heer Veenhuizen zeide er op te rekenen, dat het gebruik in dp zomer niet mee zal vallen. De heer Nagtglas Yersteeg zette uiteen dat de vas te inwoners toch voordeel' zqllep hebben bij bet ge bruik van de tijdelijke inwoners. De heer Balthus was overtuigd!, dat bet gebruik in den zamer wel mee zal vallen, daar er dit! jaar volgens den voorzitter der V. V. V. reeds een 100 pensions in Bergen zijn. De voorzitter zeide er voor te zijn thans een besluit te neme,n en stelde, voor met d'e K. E. M. een contract als in Alkmaar aan te gaan. Voor 1109,20 peri jaar beeft men een bron van electrisch licht in dp gemeente. Spreker wilde niet beweren dat, een gasfabriek commercieel niet voordoe, liger zijn zal, maar bet kapitaal! dat men daarvoor noodig heeft is zooveel! grooter. Bovendien is de ge meente een gemeente met veel' vreemdelingenverkeer. Men dient d,us met den tijd mede te gaan. De heer Veenhuizen zeide er niet voor te zijn om zich voor 25 jaar aan d'e maatschappij te binden. Spr. ontkende niet, dat electrisch licht het licht der toe komst is, maar meende met het. oog op de langdurige verplichting en d'e bezwaren te moeten tegenstemmen. De andere heeren alle raadsleden waren aanwe zig, stemden voor het voorstel, zoodat met één stem tegen besloten werd électrische stroom van de K. E. M. te betrekken op dé grondslagen van Alkmaar en Zaandam. De verdere regeling zal en comité door den raad geregeld worden. (Ongecorrigeerd) schoonheids-com- l rige dochtertje van eeü koffiehuishouder te Water ge- raakt en verdronken. de Solanges wordt in een hotel als misdadiger ont mas-kerd en d'e vrouw moet1 nu te Voet door d'e schoo Zaterdagmiddag' is bij Gèlde-rmalsen een sluis- ne dreven gaan, welke ze kort te wachter uit 's-IIertogeiibosch door een trein overre- j den en gedéod'. j Vrijdagavond is een leegstaand huis; onder d'e j gemeente Loon-op-Zand (Nbr.) tot den grond toe af gebrand. Kwaadwilligheid! schijnt d'e oorzaak te zijn. Zaterdagmorgen vroeg bevond! zich een Schip na bij Scheven!tigen in gevaar te stranden. De motor reddingboot, onmiddellijk uitgetrokken, trof zeer dicht bij het strand) In zinkenden toestand aan dén Nedév- landschen driemast) motorschoener „Ingeborg," waar van de geheele equipage, uit elf man bestaande, werd gered, Even daarna geraakte het' schip in die bran ding. Te Rossum is Zaterdag aan den dijk van de Waal een kussensloop gevonden, waarin het lijkje van een pasgeboren kind, Te Apeldoorn is brand uitgebroken op den zol- der van een aan een bioscope grenzend en daarbij be- hoorend café, In de bioscope was, toen d'e brand ont dekt werd, de voorstelling nog in gang. Dank zij het optreden van het personeel werd een paniek voorko men. Midden in een film werd afgebroken, het licht opgedraaid en het publiek verzocht rustig heen te gaan. Eerst buiten vernam man wat- er gaande was. Men vermoedt dat Boere, die op het oogenblik in het huis van bewaring te Amsterdam zi.t, in ver band met d'e in de 2de Jan Steenstraat gepleegde diefstallen, de kans, heeft gezien zich op de een of andere maniér in verbinding te stellen met zijn fami- liplpden, djp zich op yrije yoetpq hppnJpK HP WHtfö stelt eeq ondprzoeh Bij een werf te Papendrecht is Zaterdagavond een machinist door d'e duisternis misleid, te water ge raakt en verdronken. Dp man, die te Goes woonde, laat een vrouw en dïie kinderen achter. Te Honselersdijk hebben een 5tal koeien den ganschen winter in de weide doorgebracht, waar zij volop voedsel vinden. Alleen als er sneeuw ligt wor den de beesten onder dak gebracht. voren per auto be zocht. Aan de ellend'e prijsgegeven, mag ze tenslotte dankbaar zijn, dat ze door een waschvrouw wordt aan genomen. Alls waschmeisje ontmoet ze toevallig in een hotel de vriend! van haar man die de beidé echtge- nooten weer bijelkaar brengt, waardéor de krankzin nigheid! van den man een einde neemt. In deze film komen prachtige, gekleurde natuurtafereelen voor, zij biedt veel afwisseling en ils alleen reeds een bezoek overwaard, Maar ook overigens' geeft het programma veel te genieten: nog een dramaatje, een trucfilm, een natuurfilm, enkele komische nummers1 enz. dit W> ge- Laatste berichten. CASSATIEBEROEP VERWORPEN, 's GRAVENHAGE, 3 Febr. De Hooge Raad ver wierp het cassatieberoep tegen Jacob V., landbouwer te Zijpe, door de Rechtbank te Alkmaar en het Hof te Amsterdam veroordeeld tot een week gevangenis straf wegeps mishandeling van deri landlaqwer De Wit te Zijpe. Ingezonden mededeellngen 'Staats-kontrolle. Tegen hoest en verkoudheid. 30 cent per kokertje. KAMERVERKIEZING IN HET DISTRICT ALKMAAR. In de gisteren te Alkmaar gehouden vergadering van afgevaardigden der kiesvereenigingen te Alkmaar (Centrale Liberale en Vooruitgang), Harenkarspel, Heiloo, Koedijk. Kolhorn, Schagen, Schoorl en Wie- ringerwaard werd geconstateerd, dat Jhr. Mr. P, van Foreest met algemeene stemmen is candidaat gesteld. De heer Van Foreest heeft zich bereid verklaard een candidatuur in dit district te aanvaardenen ook onder alle omstandigheden te zullen meewerken om de denkbeelden in het concentratieprogram neergelegd te verwezenlijken, BILJARTEN. Naar wij vernemen zal' Woensdag- 5 Februax-i, in liet café „Central" alhier bet 2dte vijftal van de Bil jartclub „Alcnmria" weder spelen tegen de Biljart club „Haarlem". Het laatst) werd d'e overwinning' behaald! door „Haar lem." HIT GRAFT. Zaterdag j.l. is door het gemeentebestuur van Graft de oude veldwachterswoning voor afbraak verkocht bij inschrijving aan H. Blaauw Jz. voor 150. Er waren 3 biljetten ingekomen. TENTOONSTELLING „DE VROUW" 1813—1913. Wij herinneren nog even aan den feestavond, welke morgen door liet Alkmaarsche comité wordt gehou den in dp groote zaal van dé „Harmonie", ten bate van de groote tentoonstelling „De vrouw 18131913." EEN JUBILEUM. Men schrijft ons; Heden werd, voor de tweede maal' reeds van jaar, in „Kinheim" een zilveren feest gevierd. Pannekoek was nu de jubilaris, en der traditie trouw, werd' hij hedenmiddag met vrouw en kinderen per rijtuig afgehaald en in het feestelijk versierd pak- lokaal ontvangen door zijne patroons, kameraden en het personeel van het kantoor. Namens d'e Directie werd Pannekoek toegesproken door den heer G. Th. M. van dén Bosch, die in harte lijke woorden den ijverigen, trouwen dienaar htt'uBg- de, die met zooveel' toewijding zijn kunnen aap de zaak had geschenken. Hem dankend voor zijne ijve rige plichtsbetrachting, bood hij Pannekoek een fraai, gouden remontojr aan. Hierna bood' de heer Kuipers, de technoloog, nipt eenige welgekozen woorden een fraai schilderij aan. Vervolgens sprak, namens het fahriekspersoneel de werkman Nico Huls, die den ju bilaris een naaimachinetafel, een rookstel en een loo ped aanbood, In een degelijke toespraak wenschte hij zijn medekameraad geluk met zijn feeist, hij herinner de aan de goede verstandhouding tusschen hem, zijne patroons en kameraden, verder bracht hij in herinne ring diit die trouwe plichtsbetrachting haar hoogte punt vond omdat zij gegeven was in het bewustzijn van daarmede niet, alleen een plicht te vervullen te genover patroons, vrouw en kinderen, maar vooral te genover God. Namens het kantoorpersoneel, d'at meer dan met eenigen anderen werkman met Pannekoek in verbinding is (deze is namelijk de expediteur) s^rak de cbef-boekhoudeT, de1 heer Soeckea-, en liuqd Paan e- koek een mooie tafel aan. Dp fabrieksmeisjes, die met den jq.bi)aris iu hetzelfde lokaal werken, boden heip, bij mondp van twee der meisjes, een paar fraaie bloempotten aap en zongen hem gezamenlijk een aar dig liedje toe. De jubilaris bedankte daarna op ge voelvolle wijze zijn patroons, kameraden, den heer Kuipers en het kantoorpersoneel, alsmede de meisjes en werd daarna oiider een krachtig „Lang zal hij le ven" weer per rijtuig naar huis gevoerd. Weer was gaterdagavonci 3e groote zaal der Har moniegeheel gevuld en ook het nu aanwezige publiek heeft luide toegejuicht de gymnastische oefeningen van hen, die als een groote waarheid huldigen het Mens sana in eorpore sano. De voorzitter van „de Halter", de lieer H. J. Jon ker, wees er in z$n openingswoord op, dat de veree- niging het geruimen tfjd zonder oefenlokaal stellen moest, maar dat de animo er in gebleven was door verschillende wedstrijden, waar de leden goed voor den dag kwamen. Dank bracht hij aan den directeur, den heer C. van Sluis. De uitvoering mag goed geslaagd worden genoemd; Alleen de ringoefeningen dpor de leden peten tame lijk veel te wenschen over, deels een gevolg van dé- vejne, maar overigens heeft „De Halter" veel prij zenswaardig werk te aanschouwen gegeven. Zeer goed waren de algemeene vrije oefeningen door de leden, die ook bij het tremplin-barren, waarbij we eenige onvolkomenheden stilzwijgend voorbijgaan, flink werk te zien gaven. De le afdeeling der vereeniging bracht het hoog- barren er zeer goed af, doch toonde vooral bij de oefeningen aan hoogrek, besloten met een flink num mer keur-turnen, dat ze over goede krachten beschikt. Het gymnastiek-programma werd besloten met een drietal vlug-geformeerde, aardige groepen, welke luide toegejuicht werden. Terpsichore heeft verder reden tot tevredenheid over zeer velen- 2e KAMERVERKIEZING. Men meldt ons uit Oosthuizen. Zondag' hield' de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het kies district Hoorn (waarbij zijna alle vrijzinnige ltiesvor- eenigingen in het district zijn aangesloten) alhier een vergadering onder leiding" van den heer Van Leer sum en stelde tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer den lieer W. de Jong, den Haag'. DIPHTERITIS. De Openb. Lagere school te Heemskerk die sedert 21 Dec. vorig- jaar gesloten werd! wegens het heersehen der besmettelijke keelziekte diphteritis, is heden weer geopend'. De epidémie is zoo goed) als geweken, DOOR EEN RAT GELBETEN. Men schrijft d.d. 2 Febr. aan de N. Gr. Ort. Hedennacht werden de arbeider K. en zij vrouw te Pekela (Gr.) plotseling uit bun slaap gewekt) door een ontzettend geschrei van hun jongste kindje van een half jaar, dat in d'e wieg lag. Verschrikt spron gen beidén uit 't bed en zagen nu een rat uit het wiegje komen. Het kindje hadi in het aangezicht reeds een paar wondjes gekregen. ONDER DEN TREIN. Men schrijft d.d. 1 Febr. aan de N. Gr. Crt. Hedenmiddag vertrokken twee personen van Eexta (Scheemd'a) met den drieuurs trein naar Foxhol om werk. Pas hadden ze den trein verlaten, of ze ge raakten onder een tweeden trein. Een hunner, Be rend Meins, werd letterlijk vermorzeld en was onken baar, de andere kwam er met verscheurde kleeren, maar overigens ongedeerd af. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam is Zaterdag het 4e Groot-Neder- landsch Studenten-Congres geopend. Het bericht, dat we de vorige week opnamen omtrent knoeierijen bij dé vleeschleverantie aan het garnizoen te Bred'a, blijkt overdreven geweest te zijn. Er is slechts sprake geweest van een kleine onacht zaamheid bij het gebruik der gewichten. De leveran tie van het garnizoen is den betrokken slager dan ook geenszins ontnomen. In een logement te Rotterdam is Zaterdagnacht een jongmensch uit 's-Gravenhage plotseling dood ge bleven. To Winterswijk is een bruiloft, gehouden, waar aan niet minder dan 500 gezinnen deelnamen, zoodat ongeveer 1500 bruiloftsgasten aanzaten. Bij bevigen wind en sneeuwjacht is een 70-ja- rige man uit. Ruinerwol'd, bij Mappel, in een snelstroo- mende waterleiding geraakt en verdronken. Te Tweedé Exloërmond (Dr.) is het veertienja ALKMAARSGH BIOSCOOP-THEATER. In d'e Langestraat is deze week het tweede tijd perk van de succes-film „De Ellendigen," naar den roman van Victor Hugo aan de beurt. Heeft men Verleden w7eek Jean Valjean als fa brieksarbeider achtergelaten, men ziét hem thans- d.w.z. 10 jaar later als fabriekseigenaar en burge meester van Montreuil terug. En in beide kwaliteiten toont hij zich zeer sympathiek jegens een ander „el- lendelinge" Fantine, een fabrieksmeisje, dat- moeder van een kindje is, waarvoor zij alles- opoffert, ten slotte zelfs haar mooie haar, dat ze. verkoopt, om toch maar het kostgeld' van dé kleine Cosette te kunnen betalen. De andere meisjes bespotten haar met het gemis van heur haardos, er ontstaat een vechtpartij en zij wordt in hechtenis- genomen door een politie man, die niemand' anders is, dan Javert, vroeger op zichter over de galeiboeven. De burgemeester- neemt de partij van het arme- meisje op, dat hem haar lij densgeschiedenis verteld! heeft.. De achterdocht- van d-en politieman neemt- toe en als hij den burgemeester een buitengewoon staaltje van kracht ziet afleggen, dan staat het bij hem vast: maira Madéleine is de galeiboef Jean Valjean. Ilij bericht dit aan zijn su perieuren, maar wordt plotseling getroffen door het courantenbericht, dat Jean Valjean voor dé recht bank is- verschenen. De echte Jean Valjean staat nu voor -een moeielijke keuze: zich bekend! maken of een onschuldige laten veroordeelen. Zwaar is de strijd, maar een vizioen geeft den doorslag: d'e burgemeester meldt zich zelf aan als d'e galeiboef. Hij is nu weer in de macht, van Javert. Nog even wordt hij in vrij heid gesteld. Hij bezoekt nog eens Fantine, die in het ziekenhuis op sterven ligt en zweert haar voor Cosette te zullen zorgen. Javert, zelfs aan het sterf bed' wreed en onmeedloogend, neemt hem mee en sluit hem in een cel. Maar andermaal weet de gevangene te ontsnappen. Nu zal hijdoch dé directie toont ons dit eerst a. at. Zaterdag. Ongetwijfeld zul len de bezoekers, die er tot dusverre waren, ook dan weer op hun post zijn om van deze mooie spannende film, waarvoor de monteering schatten moet hebben gekost, verder kennis te nemen. Zooals echter reeds is gezegd, vormt- iedere afdeeling een afzonderlijk ge heel. Naast dit hoofdnummer worden er nog verschillen de andere nummers- vertoond, o.a. een gekleurde na tuuropn'ame: de Azuurkust. CINEMA AMERICAIN. Het hoofdnummer aan den Koningsweg is een film „Zucht naar genot," een drama in 3 afdeelingen. Het is- d'e geschiedenis van een jonge vrouw, die de weelde leert kennen tijdens een bezoek van enkele dagen op ■een prachtig kasteel, dat toebehoort aan een vriend van haar man. Zij kan de weelde niet verdragen en daardoor ook niet het leven van een eenvoudige ambtenaars-vrouw. Zij laat zich' ontvoeren door een adellijk heer die haar en tegelijkertijd' het publiek d'at medé geniet de schoonheden van Zwitserland laat zien. De man met den mooien naam van Gaston 115 NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. 568 65 BEEK, A. Jalouzieönfabr., Nieuwe Alkm. Gla zen wasscherij. BOESTERD, A. G. den, Nassauplein. BOOM, Fa. Wed. J. P., en Zonen, Borstels, Klompen, Touw, Kooltuin. 282* EECEN. M., Houthandelaar, woning Park. 421* LOOMAN, G., Dir. G.-W., Secr. ontsm. W. Kruis, Park. A. OHLEN, Metiusgracht, (huish. aansl.) 573 PEDROLI, G., Uurw., Electr., Opt., Langestr. 2 j2 I WEIJMER, Mej. M. C., Fa. Neder koorn, Langestr. I 2 X 187 I WILS, E., Dir. Alkm. Glazenw., Heiloër straatw1 AGENDA. MAANDAG Mannenkoor „Excelsior," repetitie van 8Vz- café „Graanhandel," Luttik-Oudorp. Teekengenootsehap „Kunst zij ons doel," 6Vz uur. Dansclnb A. Crefeld van 57 mi 810 uur, Har- DINSDAG Zangvereeniging „Nieuw Leven" met maunenkoor „Orpheus", repetitie voor dames, 71/j uur, lokaal Mooij Koorstraat. Geheel onthouders Zangvereeniging D. O. V., 8 uur, repetitie, Harmonie. Gemengd koor Zanglust, repetitie, 8 uur, Harmonie WOENSDAG: Liedertafel „De Vereenigde Zangers", leden-verga- dering (jaarlijksche) Harmonie. Dansclub Alemaria Victrix, 8 uur, Harmonie. Koninklijke Erk. Schietver. „Nimrod," flobert schietoefeningen, 8VZ uur, Noord-Hollandsch Koffie huis, Z aalmarkt. NOORDHOLLAN DSCIIE VARKENS-FOKVEREENIGING. Hedenmorgen werd in café „Central" eene alge meene vergadering gehouden van bovengenoemde ver eeniging; door verhindering van den voorzitter, den heer N. Dekker, van Spierdijk, werd ze gepresideerd door den heer Stam, van Wijde-Wormer, als- oudste hoofdbestuurslid. De uitvoerige notulen der vorige algemeene verga dering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. In verband met het plan om een collectieve inzen ding' te doen naar de landbouwtentoonstelling, was be richt ingekomen, dat heb aanbod uitvoerbaar is en dat -er 80 subsidie voor beschikbaar wordt gesteld. De heer Joh. Stapel, van Berkhout, wees er op, dat aan de~ vereeniging tob verbetering van de schapen fokkerij in Noord-Holland een subsidie van 200 is toegekend voor haar inzending. Spr. zou daarvoor 200 willen vragen. Andere leden der vergadering wezen er op, dat het verzenden van varkens met grooter moeilijkheden ge paard gaat dan met schapen het geval! is. Op voorstel van den voorzitter werd daarna met- al gemeene stemmen besloten een subsidie van 300

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2