DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Cacao No. 29. Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 DINSDAG 4 FEBRUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. DE TYPOGRAFENSTAKING OPGEHEVEN. 1 SToidt vemdgd. ALKMAARSCHE IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodig is voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al ALKMAAR, 4 Februari. De vijandelijkheden zijn gisteravond op den Balkan precies te zeven uur hervat, zoowel bij Tsjataldsja, waar een onbeteekenende schermutseling plaats vond als voor Adrianopel waarop het bombardement is her opend. Zoo luidt een officieele medédeeling uit Konstantinopel. Zij wil zeggen, dat de Turken en Bulgaren weer naar de slachtplaatsen zijn geleid! door de mogendhe den, die liever nog dan in troebel water in bloed gaan vissollen. Het intrigenspel, dat sinds jaren de Bal- kankwestie in vredestijd heeft „gemaakt," wordt voortgezet in oorlogstijd1. En het is dit intrigenspel der groote mogendheden dat nieuwe bloedbaden heeft geëischt. Wanneer later o veel later, ongetwijfeld eens de documenten worden gepubliceerd', wanneer de tijd van heden zoo lang'' reedis voorbij is> dat ei- zonder bezwaar vrij-uit en eerlijk kan worden gespro ken en geschreven over d'e huidige gebeurtenissen, dan zal men wellicht de handen van verbazing en walging ineenslaan over hetgeen er gebrouwen werd in de huizen, die Europeesehe kabinetten heeten. Daar waren eerst bijv. Oostenrijk en Rusland. Won de Balkanbond, dan zou Oostenrijk, heette het, klaar staan om de voordeden in te palmen. Verloren de ver bondenen echter, dan waa Rusland! verplicht 0111 hulp 1 Roman, van LENE HAASE. 26) o „Wel, miss," zei de man, „als u genoeg krijgt van het logeeren daar en u zoekt ergens anders werk, kom dan maar in het; Plaza-hotel. Ik wasch al sedert drie weken de vaten, omdat er geen personeel te krijgen is!" Loe wierp boos het hoofd in den nek en g-ing- snel heen met een woord van dank. Dat was toch" onge looflijk brutaal! De 'Stowers konden wel gelijk heb ben, dat. men moest oppassen met de menschen in New Braunfels. Wat die vrouw over hen gezegd had. moest niets dan laster zijn geweest. envoed pakte zij de schotels in de met zooveel moeite veroverde mand en ging huiswaarts. Ver schroeiend brandde de heete Junizon en haar sti-alen kaatsten terug van het lichte voetpad'. Loe werd bij na duizelig' van de ongewone hitte, en de mand scheen haar een zware last. Geheel uitgeput kwam zij eindelijk bij de bungalows aan. Dokter Stower sliep nog steeds in de bescha duwde veïanda bij het snorren van den kleinen venti lator. Loe ging de zoogenaamde keuken binnen, waar een paar kisten stonden, vol' met allerlei' keukengerij Len gazolinkoker, een waggelende tafel, een paar oude koffers, een oude blikken bak met afval, dat vroeger een reuzelblik was geweest, voltooiden de in richting. In een hoek vond zij een paar blikken pre senteerbladen met de opschriften: „Drink slechts coca-cola'', en „Pearl beer is het beste bier ter we reld." Op het eene zette zij het ontbijt, zoo goed het ging. Havermout en pannekoeken, die zij op den g-azolinko- ker had opgewarmd'. Dan. nog eieren, melk en geroos terd brood. Toen alles klaar was, was het werkelijk nog een goed ontbijt. Zij bracht bet naar de kamer, waar de zieke man te bieden. En er dreigde gevaar van een oorlog tus- schen Oostenrijk en Rusland. Plotseling echter is dat gevaar verdwenen, keizer Frans Jozef heeft een schrijven tot den Tsaar gericht en als vredesgezaiit prins Hohenl'ohe naar St. Petersburg- gezonden. Servië en Oostenrijk hebben tandenknarsend! voor elkaar gestaan zij zijn. vrienden geworden. Maar nu komt het ergste. Vier maanden geleden verklaarden de mogendheden van de Drievoudige En tente (Rusland, Frankrijk en Engeland) heel' plech tig, dat zij geen belang haddten bij den Balkanoorlog en zich van inmenging zouden onthouden. Maar den lsten Februari schreef het Fransche blad le Temps: „Gelukkig is de militaire toestand zoo gunstig voor den Balkanbond, dat Rusland ongetwijfeld tot de tus- schenkomst, waartoe het bij een nederlaag van dezen Bond genoodzaakt zou zijn geweest, niet zal behoeven over te gaan." Wat bier achter steekt? Blijkbaar willen Frankrijk en Rusland Bulgarije in den vrien denkring opnemen en wel door het aanbod van Fransch kapitaal en. Adrianopel. Maar Duitschland en het zal er zijn goede reden ook wel voor hebben! heeft Turkije e rtoe weten te brengen, toe te stemmen in een verdeeling- van Adria nopel en daarna te Sofia getracht de Bulgaarsche re geering voor dat plan te winnen. Aan beide kanten heeft Duitschland dus moeite gedaan om een hervat- had gekreund. Zij was zeer verrast, een lichte, luch tige, zeer reine kamer' te vinden, waarin niets stond dun een wit. ijzeren ledikant, een kastje en een paar stoelen. Een vriendelijk gezicht met witten baard richtte zich uit het kussen op. „Good morning, miss"! „Brengt u het ontbijt al?" „Goeden .morgen mijnheer Koch!" zeï Loe en zette hot blad gemakkelijk voor hem op een tafeltje neer. „Hoe gaat het u? Ik hoorde u zoo even steunen!" „Hoe zou het iemand gaan? Men heeft- pijn en dan kreunt men", zei dc oude man met philosophische kalmte. Ilij scheen zich volstrekt, niet ongelukkig- te voelen en heel tevreden te zijn met zijn omgeving. Loe was opgelucht. Na alles, wat zij tot nu had gezien, had zij' verwaarloosde, duffe ziekenkamers en verwaarloosde patiënten verwacht. Maar alles was hier frischi en net, en zij dacht, d!at de oude farmer zeker geen betere omgeving gewoon was. De vriendelijke oudé man beschouwde haar met een goedkeurenden blik, terwijl hij zijn havermout ople pelde. „U bent dus d'e nieuwe nurse!" Al weer werd zij voor een verpleegster gehouden. „Ik ben een logee uit Duitschland)!" „Zoo, zoo! Dat wist ik niet. Ja, ja, dat had ik wel- kunnen denken, dat 11 van Duitschland komt! Zulke mooie, roede wangen vindt men daar alleen." „Hebben mijnheer en mevrouw Stowo-r u dan niet verteld, dat ze mij wachtten?" „No Dat wil zeggen, ik kan het weer hebben ver geten. Ik ben oud. Dokter Stower zei wel eens, dat het zoo moeilijk was, hier verpleegsters te krijgen. Zij eischen een hoog salaris en hebben veel eischen. Ja, ja! Het leven wordt, van jaar tot! jaar duurder. Als ik aan de prijzen denk, toen ik nog een kleine jongen was en mijn vader met, prins; Solms; hierheen kwam! Maar dat komt alleen van die ellendige trusts En dc oude man begon te politiseeren en vergat zijn ontbijt, tot hij zchzelf in de redo viel. „V ilt. u als t u blieft mijn emmer uitbrengen, miss? Mevrouw doet dat anders, maar het is van dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 a 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (B/s 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maaktmen dus wel200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding tnoet echter wel worden geletgoed kokend water of goed kokende m"elk brengen den heerlijken smaak "veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. ting der vijandelijkheden te voorkomen, en welke be weegredenen ar ook mogen zijn, ontkend kan niet worden, dat het de neutraliteit heeft in acht geno men. Door de gezamenlijke nota der mogendheden, waarbij drang op Turkije alléén werd uitgeoefend, was de onzijdigheid geschonden. Maar Oostenrijk, Duitschlands bondgenoot, schijnt zich ten aanzien van dit punt aan te sluiten bij den Franseh-Russischen- Engelschen vriendenkring. Althans het heeft ver klaard zich strict te willen houden aan de gezamenlij ke nota der mogendheden. Van al dit- geïntrigeer zijn de Balkanbewoners de slachtoffers 1 zij hebben, den strijd weer moeten aan vaarden, den strijd op leven en dood. opdat de groote mogendheden strakjes- elkaar den buit afhan dig kunnen maken. Want dat ze dan het intrigen- s-pel zullen voortzetten -daar kan men vast op rekej- nen. Wist men maar even zeker, waartoe het tenslot te leiden zal! Gesneiigtl nieuws. De Amsterdamsche Druikkersvereeniging heeft gisr ternamidldag vergaderd naar aanleiding van d'en laat ste» brief van de typografenorganisaties. Besloten werd tut, verzending! van. een brief aan het staking-s- comitó, met verzoek om antwoord1 vóór 3 uur. daag al zoo laat, en hij isi heolemaal vol." De oude man vroeg het1 zoo aantrekkelijk beschei den en Loe v.as op den cursus; voor ziekenverpleging wel' aan zulke plichten gewoon. „Waar moet ik er mee heen?" vroeg zij hulpeloos. ••Gooi hem maar uit onder de vijgebos-chjeszei mijnheer Koch lachend. „Dat doet -mevrouw Stower ook altijd l-"c rilde. Die vijgebosehjesMaar er waren hier ook nog riolen en andere veroveringen der bescha ving. Zij dacht er aan, dat de gezondlheidspolitie in Duitschland1 een kliniek ondier zulke omstandigheden wel dadelijk zou opheffen. Het kostte haar een groote zelfoverwinning mijn heer Koch's wensch op te volgen. De zonnestralen flikkerden over liet verzengde gras. Bij eiken pas joeg' zij wolken vliegen op, toen zij de noodlottige vij gebosehjes naderde. Zij voekle zich ziek van walging en vermoeidheid en had! al haar wilskracht noodig, 0111 die onaangename taak te volbrengen. Vergenoegd ontving de oude man haar weer. Hij had alles opgegeten en verklaarde, dat het hem nog nooit zoo goed had gesmaakt. Loe streek hem de kus sens glad en ruimde de kamer op. Toen zette zij een glas- frisch water voor hem neer. Dankbaar schudde hij haar de hand. „U bent nog eens een lief meisje!" Dit vriendelijke woord van dank vergoedde een weinig alle ondervonden onaangenaamheden. Zij had het blad weer in de keuken gezet en be dacht nu, dat zij in de spreekkamer stof moest afne men. Aan een spijker in den hoek hing een oud, vuil operatie-schort, dat, zij voorbond, want. zij walgde er van, alle dingen, die hier stonden, met haar lichte ja pon ook maar aan te raken. Uit een kist nam zij een paar vodden, die zeker stofdoeken moesten voorstel len, en ging toen naar het. voorvertrek, waarboven hel: bord: „Doctor Stower, Specialist" hing. Goede he mel, wat zag het er hier uit! Schrijftafel, een paar stoelen, een boekenrek en planken met ontelbare flos- sehen en fleschjea waren met dik stof bedekt, dat Het stakingscomité kwam na eenige oogenblikken door de muskietenramen en deuren in wolken naar vergaderen tot heb besluit-, dat het op' het schrijven zoo vlug- gee.n antwoord kon geven. De A. D. V. deelt in den brief mede, dat, als do staking opgeheven wordt) voorloopig 63 werklieden niet weer kunnen worden aangenomen, van wie 25 binnenkort weer aan hot. werk zullen kunnen gaan. ITet contract zal dan blijven loopen tot 1 Febr. 1914. De werklieden moeten trachten gedaan te krijgen, dat op d'e drukkerijen, waar tob dusverre niet gestaakt werd, dezelfde arbeidsvoorwaarden zullen worden in gevoerd als waar wel gestaakt; ik In de drukbezochte stakers-vergadering is gister middag het voorstel van d'e patroons, zooals vervat in den door dezen gezonden brief onder daverend applaus verworpen. Met het stakingscomité was de vergadering van oordeel, dat' het aantal stakers, d-at de patroo-ns voor loopig- en definitief buiten de werkplaatsen willen houden, niet in juiste; verhouding staat tot de ver mindering van werk, waarop het niet-weder in dienst nemen gegrond zou zijn. Tussehen d'en middag en den avond zijn weer on derhandelingen gevoerd, waarhij door de A. D. V. het aantal stakers, dat niet voor onmiddellijke weder-in- dienst-treding in aanmerking zal komen, verminderd' werd van 63 tot 53, terwijl! werd gegarandeerd', dat a.s. Maandag weder 10 aan het. werk zullen kunnen gaan. Bovendien werd door de patroons; toegezegd, dat zoolang te Amsterdam nog werkloozen zijn, geen werkkrachten van buiten zullen worden aangenomen, terwijl ook geen overwerk zal worden gemaakt. Wat dte materieele eischen betreft, zou de hervat ting der werkzaamheden geschieden op dé voorwaar den, welke de patroons hadden gedaan op 31 Januari j.l. en waarbij ö/io yan de zetters een uurloon van 25 cents, den drukkers van 27 cents en den macliinezet- ters van 30 cents wordt, toegezegd. Voor werk op Zon- en feestdagen zal 125 procent extra worden betaald. Op deze voorwaarden werd gisteravond met 390 te gen 131 stemmen en 8 blanco besloten tót opheffing- der staking. Aan de stemming werd door jongelieden benedén 18 jaar niet deelgenomen. Morgen zal het werk hervat worden. LOTISICO. De advocaat-generaal van den Hoogen Raad heeft gisteren conclusie genomen in de zaak van L. G., win kelier te Helder, door den kantonrechter aldaar en de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, wegens het verkoopen en afleveren van premiebewijzen, trekkende op de 400ste Staatslo terij en afkomstig van het administratiekantoor Haighton en Co. te 's-Gravenhage. Z. E. A. concludeerde tot vernietiging van het von nis en verwijzing der zaak naar het Gerechtehof te Amsterdam. Den 3en Maart zal- de H. R. uitspraak doen. UIT HOORN. De heer K. d'e Jong U'z., lid van de Provinciale Staten voor Noordl-Holland voor het' district Hoorn (aftr. 1913), gaat dezen zomer de provincie metter woon verlaten. Daardoor ontstaat er: dus- een vaca ture in de Staten. UIT BERGEN. (Vervolg Raadsverslag.) De voorzitter, deelde mede dat nog waren ingeko men: binnen dwarrelde, zoo dikwijls er een auto of buggy door de laan voorbij reed. Schrijftafel' en stoelen waren gauw klaar, maar hoe moest zij al die flesschen schoon krijg-en? Toen be merkte Loe, dat. iemand het baar al had voorged'aan. I11 de onderste rij waren alleen dé voorste flesschen afgeveegd en die weer alleen aan den voorkant. Zoo kon zij het ook doen. Het duurde ook niet heel' lang, of zij was klaar met; dit werk. Voor liet: oog- zag de wachtkamer er heel netjes uit. Ilaar nauwgezetheid kwam weliswaar in opstand tegen dit halve werk, maar zij was toch ook niet hier gekomen, om bij de Stowers groote schoonmaak te houd'en. De stof, dio daar lag, was maanden oud. Nieuwsgierig deed zij de deur naar Je kamer er naast open en bleef verrast staan. Dat was een brandheldere operatiekamer met lichtgeverfde muren en lichte vloer. Alle apparaten waren wel uiterst eenvoudig, maar rein cn doelmatig. In een glazen kast lagen honderden instrumenten. Ex ontbrak er zeker geen, die een chirurg noodig zou kunnen heb ben. De vensters waren van matglas 011 hielden alle stof buiten. Er heersehte dan ook in het lage vertrek een temperatuur, die aan een bakoven herinnerde en het Marken hier tot een plaag moest, maken. Eleetri- seermachines, apparaten tot behandeling met X-stra- len en anderen ontbraken niet. Tiet was zulk een volmaakte werkplaats- voor een arts, als men in een groote s-tad niet beter zou hebben kunnen vinden. Loe bekwam nauwelijks van haar verbazing. Die tegenstelling in alles hier! Bovenal die tegenstelling- van vuilheid en overdreven reinheid. In zijn beroep moest dokter Stower zeker heel flink zijn. Voorzich tig sloot zij de deur naar het allerheiligste weer. Zij waagde er zich niet met haar vuile schort. Hoofd schuddend ging zij op dé veranda aan den voorkant. Hoe vervallen en vuil zag- d'e bungalow er uit, hoe be lachelijk, dat witte bord boven de spreekkamer! Mevrouw Stower kwam over het; gras1 naar haar toe. „TTior is de post voor u, freule Loe!"

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1