DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 30. Honderd en vgltiende Jaargang. 1913 WOENSDAG 5 FEBRUARI c£<Z4zéc£&l</ Cctccis0~ Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs, COSTER ZOON, Voordam C 9. Engelsche Brieven. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. AANGEHOUDEN. ALKMAARSCHE COURANT. ■Kü 'J POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand' Januari 1913. Brieven. G. Bos, Amsterdam. Jhr. van der Wijck, 'Hage. Nico Vis, Zaandam. Briefkaarten. Mcj. A. de Haas, Alkmaar. G. Scheuring, Amsterdam. Mej. A. Panlus, Amsterdam. Nadruk verboden. Londen, 3 Febr. 1913. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. In het midden van het vorige jaar, den löden Juli 1912, is hier de „National Insurance Act," die rijks- verzekering' invoerde tegen ziekte en werkloosheid, in werking getreden. Op dien datum zijn de verzeker den begonnen hunne bijdragen te storten, terwijl iu het begin van dit jaar, den 15den Januari, de eerste uitkeeringen plaats hadden. Het rijk komt hen, die een ambacht of handwerk beoefenen, onverschillig' welk inkomen ze hebben, en alle anderen die minder dan 100 pd.st. 1920) inkomen hebben, op vijf manieren tegemoet, en wel door 1. Uitkeering bij ziekte. 2. Kostelooze geneeskundige hulp en behandeling. 3. Kostelooze verstrekking van medicijnen en chi rurgische hulpmiddelen. 4. Eeu uitkeering- iu eens van 18 bij elke beval ling. 5. Verpleging- in sanatoria, ingeval van slepende ziekten, of waar behandeling thuis ondienstig is. Die verpleging in sanatoria is voornamelijk in de wet opgenomen ter bestrijding en zoo mogelijk uit roeiing der tuberculose'.- Zóó dringend! wordt op dit punt hulp noodig' geacht, dat men zelfs in een sana torium kan worden opgenomen, wanneer men ten ach ter is geraakt met zijne wekelijksche stortingen. Hoe ontzettend de verwoestingen van „de witte dood" zijn, blijkt wel uit heti feit, dat, bijvoorbeeld, een stad als Birmingham met 525.953 inwoners, jaar lijks 120.000 uitgeeft om deze ziekte te bestrijden. Tot op zekere hoogte tast men evenwel nog in den blinde, wijl' in de eerste plaats dbkt-ers niet alle vor men van tuberculose behoefden aan te geven en in de tweede plaats er geen eenheid! was in den vorm en de wijze van de aangifte. Den lsten Februari j.l. is dit anders geworden door eene ministerieel© aanschrijving uitgevaardigd d'oor het- departement van Plaatselijk Bestuur. Volgens deze aanschrijving zijn nu de goneesheeren verplicht aan te geven alle gevallen en alle vormen van abdominale tuberculose, zooals tuberculaire peri tonitis en van klieren in het abdomen en de verschil lende organen die het bevat, hersen-tuberculose, die van de ha-lsklieren, van de huid, het oog en de keel tuberculose der beenderen en gewrichten. Birmingham heb ik als voorbeeld genomen, omdat het bijna, evenveel inwoners heeft als Amsterdam hoewel de sterfte per 1000 er belangrijk grooter is 16.8 tegen 12.4. Ik weet wel dat- Rome in beiderlei opzicht, inwoners en sterfte, meer met Birmingham overeenkomt (522.144 en 16.2), doch! Alkmaarsehe le zers hebben meer aan eene vergelijking met Neder- land's grootste stad. Welnu, bovengenoemde aanschrijving zal, naar men raamt, tengevolge hebben dat jaarlijks 3000 ziektegé vallen van tuberculairen aard! méér worden aange geven, een cijfer dat ontzettend duidelijk den vreese- lijken omvang van dit nationale euvel dóet uitkomen. Voor duizenden lijders zal dus met het oog op de ziekteverzekering, deze aanschrijving een zegen blij ken, want- men zal hun nu onmiddellijk niet alleen aad, doch ook hulp kunnen verschaffen en als de overheid met' dé uitvoering der wet belast, weet waar het hapert, zullen ook de hygiënische toestanden waarin die lijders verkeeren in het- algemeen verbeterd worden. Dit laatste zal natuurlijk van zelve leiden tot- het opsporen en wegnemen van de oorzaak of oor zaken der infectie en dat zal weer helpen om het ge vaar voor tuberculose der longen, de zoogenaamde longtering, voor personen in de omgeving der patiën ten te verminderen of te voorkomen. Voor dit deskundig onderzoek naar de bron der ziekte, het géven: van go-eden raad aan patiënten en hot, zoo noodig, geven van inlichtingen hoe ze in een sanatorium kunnen worden geplaatst, worden de noo- dige geëxamineerde wijkverpleegsters aangesteld, die voortdurend met het- geneeskundig toezicht in contact staan. Men bereidt bovendien -d'e oprichting voor van een dienst, om gevallen, daarvoor in aanmerking ko mende, „plaatselijk" te behandelen. Zoo is men in alle doelen van het rijk bezig' het kwaad! te bestrijden waae dit de verzekerden bij-de-wet aantast of bedreigt. Doch men gaat verder. Het ministerie van 'Plaat selijk Bestuur heeft te kennen gegeven, dat het bereid is voldoenden finaneieelen steun te verleeneu aan alle gemeentebesturen, die maatregelen nemen om ook hen te helpen, die geen rijkshulp kunnen genieten, omdat hun inkomen meer dan 1920 bedraagt. Men moet namelijk niet uit het oog- verliezen, dat 160 pd.st. hier te lande lang niet zooveel is, als 1920 in Nederland, men komt -er, in velerlei opzicht, niet zoo ver mee. De voorname oorzaak ligt, dit spreekt van zelve, in de overdadige levenswijze der Engel- schen, die bovendien, in de meeste gevallen, geen kans ïtien te sparen; ten minste, ze doen het niet. Wat op het oogenblik nog niet is aangepakt van overheidswege, doch ongetwijfeld binnen niet zeer lan gen tijd zal worden ter hand genomen, is die strijd te gen tuberculose in de beenderen van jonge kinderen. Men ziet hier te lande, doohi ook in Londen, tal van kreupele kinderen, wier ziekte eerst- ontdekt is, toeu het te laat was en bij wie, al kon men het voortwoeke ren van liet kwaad voorkomen, d-e aangerichte schade onherstelbaar bleek, zoodat ze voor hun leven gebrek kig' moeten blijven. De ministerieele aanschrijving zal' natuurlijk meer dere kosten veroorzaken. Voor Birmingham, om dat. voorbeeld nog maar weer eens te gebruiken, schat- men die op 6 a 7000. Doch hier staat tegenover, dat men het nadeel, dat de ziekte deze stad nu berokkent, hoewel men al jaren ruim een ton gouds aan de be strijding' ten koste legde, genist op drie millioen gul den 'sjaars kan geraamd! worden. Er is bijna geen kostbaarder ziekte, daar ze jaren lang duurt. Als de kostwinner van een gezin er door wordt aangetast, is hij gewoonlijk niet in staat zijn werk te doen; hij eu zijn gezift geraken aan den bedelstaf en moeten dooi de publieke liefdadigheid worden onderhouden. Zelfs al zou men het dus niet- uit zuivere menschlievendheid doen, dan nog zou dit verlies een voldoend krachtig argument wezen, om voort te gaan met- de bestrijding en deze zoo afdoende mogelijk te maken. Een-en-een kwart ton 's ja ars is een groote som en maakt een heel figuur op de gemeente-begrooting. Doch, al ziet men de drie millioen verlies, die er tegenover staan, of juister, die men er bij moet tellen, niet- zoo duide lijk in eenig' officieel stuk, elk weet dat ze verdwijnen en hoopt dat- dit, door afdoende maatregelen, zal op houden te gebeuren. Er is een punt in de wet, dat waarschijnlijk later door de regeering zal moeten aangevuld worden. Raakt -slechts zijdelings1 de kwestie der tuberculose, doch is belangrijk genoeg om ook in dit verband be sproken te worden. Ik bedoel de verhouding tusschen het aantal inwo ners en het aantal dbkters, dat, vooral in de verschil lende Londensche gemeenten, tot geweldige ongelijk heid aanleiding' geeft. De gezondste gemeente van Londen is Hampstead. met 86000 inwoners, een sterfte van 8 a 9 per 1000 en 194 dokters. De ongezondste is Bermondse-y, met 130.000 inwoners, een sterfte van ongeveer 26 per 1000 en 32 dokters. Daar Bermondsey tevens de armste is; Hampstead een der rijksten, begrijpt men welk een reusachtige taak die 32 dokters daar hebben; te meer daar de bedoeling' der wet is de ziekenhuizen te ont lasten en allerlei gevallen, die daar tot nu toe be handeld werden, door de „panel" dokters worden behandeld. Nu is 4000 patiënten per dokter veel te veel, vooral in den eersten tijd en 't' is bekend', dat de dokters daar de laatste 14 dagen „haast geen leven hebben gehad. De politie moest er bij komen om de „queue's" in orde te houden, men werkte van 9 uur 's morgens tot middernacht en was dun nog niet klaar, En men stelle zich niet voor, d'at, er veel ingebeelde zieken onder liepen. Dat kwam wel voor en zal altijd wel voorkomen, doch het bepaalt- zich tot enkele ge vallen. In elk geval belet dat groote aantal-, dat de dokters voor eiken patiënt genoeg tijd hebben en daar in zal moeten voorzien worden. Dit bedrag is gekozen, omdat deze personen niet bemiddeld genoeg geacht worden om rijks-inkomsten belasting te betalen. Een „panel" is een lijst van dokters, die zich beschikbaar stellen om de „rijkszleken" te behandelen Elke zieke mag van dio lijst -eenmaal 's jaars zijn dok ter kiezen. Ilet. rijk honoreert ze. v TWEEDE! KAMER, Aan de orde was gisteren de voortzetting van de in November geschorste behandeling van de invalidi- teits- en ouderdomsverzekering. Allereerst lichtte minister Talma een door de regeering aangebrachte wijziging toe. De heer Treub (V.-D.) lichtte zijn houding ten aanzien van de indiening van zijn amendementen tot regeling van d'e risico-overd'racht toe. Hij ontwikkel de verschillende bezwaren tegen d'e amendementen an den beer De Visser. Spr. wees er op, dat er geen fondis zal zijn met eigen echtspersoonlijkheid, terwijl met de regeeringswijzi- ing die fout slechts tot de helft gehalveerd' wordt. Bij faillissement van het fonds zullen de verzekerden slechts concurrente crediteuren zijn en niet- meer. Spr. oefende kritiek op de wijze van zekerheidstelling. Spr. wees voorts op het bezwaar, dat alle door het fonds uitgekeerde invaliditeitsrenten voortdurende pensioe nen zullen zijn en dat- de overgang van d-eu verzeker de van een fonds naar de Bank niet goed geregeld, terwijl de overgang van de Bank naar -een fond-s in het geheel niet- geregeld is. Spr. kwam daarna tot zijn eigen amendementen. Hij zette uiteen, hoe aan d'e verschillende door hem geopperde bezwaren is tegemoet gekomen. Spr. ver dedigde zijn stelsel uitvoerig. De heer Duys (S. D. A. P.) vondi het amende ment-De Visser slecht, het voorstel-Treub nog slech ter, onlogischer en gevaarlijker, en bovendien reacti onair. Spr. zette zijn standpunt breedvoerig uiteen. In de avondvergadering word' de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voortgezet. De heer De Stuers (R.-K.) keurde af de af schaffing zoogenaamd op proef van de betrekking van onder-directeur van het Kon. kabinet van schilderijen „Het Maurifshuisi" to 's-Gravenhage. Persoonlijk gunstbetoon achtte hij er niet vreemd aan. De tegen woordige directeur van het' Mauritshuis, prof. Martin, is veel afwezig. Tegenover klachten van de heeren Smeenge (U. L.) en Ketelaar (V. D.)- over te lage bezoldi ging van bet personeel bij 's Rijks Museum te Amster dam, verklaarde de heer De Stuers (R.-K.) den minister te hulj> te moeten komen en die klachten on gegrond te achten. De bedienden mogen geen fooien vragen, maar toch weten ze die te krijgen. De minister zeide na eenige discussie toe, dat- oor het Concertgebouw te Amsterdam bij suppletoire begrooting subsidie zal worden voorgesteld. Na eenige discussie werd de begrooting der Lands drukkerij zonder stemming aangenomen. H. M. DE KONINGIN. Naar de Tel. uit alleszins betrouwbare bron zeg't te vernemen, is het de bedoeling- van H. M., na het korte bezoek aan den Prins, op 1 Februari a.s. zich later, doch dan voor een tijdsverloop van enkele weken, naai den Taunua te begeven. een ton. Verbrand! zijn 2000 balen dextrine, een waar de hebbende van 40 mille. Alles is verzekerd. De explosie had plaats in de dextrineur, waardoor een werkman ernstig werd gewond. Met brandwonden overdekt werd hij uit de fabriek gered. In September 1.1. werd melding gemaakt van het feit, dat twee ongunstig bekend! staande personen, van wie een, toen pas uit de gevangenis ontslagen was, bijgenaamd resp. „blonde Jan" en „zwarte Jan," verschillende buurten te 's-Gravenhage onveilig maak ten, terwijl ze zich uitgaven voor rechercheurs van de zedenpolitie. Beide personen zijn thans aangehouden wegens overtreding van het zoogenaamd® „TOufö* neurs"-verbod. EEN MOOIE VONDST. Bij eene restauratie in den huize Cliftwijck tö Ame- rongen, ingericht tot rust- en herstellingsoord', is, meldt het Huisgezin, toen een der kamers van het moderne behangselpapier werd ontdaan, daaronder een rijk beschilderd1 doek te voorschijn gebracht, waar van dadelijk vermoed! werd dat het. kunstwaarde bezat. Het wekte dan ook veler bewondering op en reeds werd! er een groote som gelds voor geboden. Kenners, die reeds van elders kwamen kijken, begrootten de waarde echter veel hooger. Drie van de kamerwanden bleken met- zulk doek be hangen. GEEN KOUSEN! De Maasbode meldt als historisch dat een schoen maker te Breda tegen carnaval opdracht ontving om een veertigtal witte schoentjes te maken voor een even groot aantal meisjes eener lucifersfabriek, in du wandeling en .als- ze liet niet hooren ook wel „solfernimfen" genaamd. De man aanvaardde de be stelling maar onder voorwaarde, dat minstens de helft van den prijs, zijnde 2.50, betaald moest zijn op Za terdag vóór vastenavond. Zulks geschiedde dan ook. Toen de geachte clientèle werd) uitgenoodigd de mooie dingetjes te komen passen, maakte, een der dames bezwaren, omdat.ze geen kousen aan had. UIT HEILO. Het fanfarekorps „Eensgezindheid" alhier is voor nemens op 15 Juni a.s. bij voldoende deelneming eeu festival te geven. Des avonds zal vuurwerk worden afgestoken en bal ehampêtre worden gehouden. Aan kermisvermakelijkheden zal alsdan geen gebrek zijn. UIT HEER-HüGOWAAHD. De heer C. Speelman, alhier, is benoemd tot maker aan de kaasfnbriek te1 Oudesluis. kaas- UIT OUDKAKSPEL. Bij de gisteren gehouden stemming' voor een lid van het bestuur van den Polder Kerk- en Dergmeer, id be noemd de heer Jacob Kroon Jbz. Jr. alhier. Gemengd nieuw». GRATIE VERLEEND. Een man van bijna tachtig jaren te Boombergum, was door koop eigenaar geworden van een onbewoon baar verklaarde en ontruimde woning; aldaar. Deze woning werd door hem betrokken, met d'e bedoeling om, zonder iemand tot last te zijn er zijn laatste le vensjaren tc slijten. Wist hij het misschien niet, de politie echter we-1, dat door hem een daad) werd ge pleegd in strijd) met de Woningwet. Proces-verbaal op proces-verbaal volgde en bij herhaling werd de oude man veroordeeld tot- geldboete of gevangenisstraf. Tot het betalen der boeten was hij onmachtig. Voor het ondergaan van gevangenisstraf was hij te oud geworden. Zoo oordeelde ook 11. M. de Koningin. Bij Kom Besluit is, aldus meldt de Tel., den grijsaard' dan ook kwijtschelding verleend van zijne straffen. HET RESULTAAT VAN HET ONDERZOEK. Wij hebben dezer dagen meegedeeld', dat op last van den off icier van justitie een onderzoek is ingesteld naar aanleiding van het vermoeden, dat de verdachte P. C. Boete in de gelegenheid zou ziju gesteld in ver binding te komen met zijti familieleden buiten het Huis1 van Bewaring' te Amsterdam. Naar het, Ilbkl. verneemt, is ten gevolge van dit on derzoek een bewaarder van het. Huis- van Bewaring door den voorzitter van het, College van regenten over de gevangenissen de vorige week voor den tijd van veertien dagen geschorst. De bedoelde bewaarder, die tien jaar als zoodanig in dienst is, had tegen half Februari eervol ontslag aangevraagd- naar aanleiding van vermoedens, die te gen hem gerezen waren, dat, hij op vriendtechapeplijken voet zou staan met verdachten. Het onderzoek naar die vermoedens moet toen de ongegrondheid ervan hebben aangetoond. Gebleken is, dat de bedoelde bewaarder niet betrok ken is bij de ontvluchting van „mevrouw Romijn" uit het Huis van Bewaring. UIT IIENSBROEK. Voor sommige bewoners onzer gemeente was het Dinsdagmorgen een angstig tijdje. Het water in de ringvaart was tot een zoodanige hoogte gestegen, dat op enkele plaatsen het boezemwater over den dijk liep en naar we vernemen, bij enkele menschen al in huis kwam. Tweemaal heeft de machinist ons stoomgemaal dien dag- stop moeten zetten op hot. sein van do blauw* vlag. UIT EGMOND AAN ZEE. Bij K. B. is aan den heer G. Snoeks, op verzoek, eervol ontslag' verleend' als1 2e-luit.-comm. van het korps scherpschutters te Egmond' aan Zee. UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer C. de Boer, gemeente-secretaris. FABRIEKSBRAND. Door hot ontploffen van een der stoomketels ont stond Maandagavond brand in de dëxtrinefabriek van do firma Van Linge te Veendam. De ontploffing werd ver in de omgeving gehoord. Kort daarop sloe gen de vlammen uit het dak en in een ommezien stond do geheele fabriek in lichtelaaie. Ze verbrandde ge heel, ook de voornaamste gedeelten van de aardappel meelfabriek zijn verbrand, als de meel droger ij, het ke telhuis en de machinekamer. Het, heele bedrijf is stopgezet. De brandschade wordt geschat op ruim KORTE BERICHTEN. De N. R. Crt. ontving van twee zijden telegra fisch bericht, dat te Median een Engelsche assistent is vermoord. Door d'e Vereen. „Plaatselijk Belang" te Medem- bl'ik is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan de léden van de Tweede Kamer een adres ge zonden in zake den bouw van een nieuw Rijkskrank zinnigengesticht te Woensel. In dit adres wordt do hoop uitgesproken, dat termen mogen gevonden wor den tot uitbreiding van het Rijkskrankzinnigenge- sticht te Medemblik» waartoe oen terrein van 9 II.A. beschikbaar is, over te gaan. Te Rotterdam is overleden de heer dr. W. II. van Stockum, die niet zonder resultaat pogingen deed tot het vinden van een serum tegen tuberculose. Het totaal1 bedrag dat door de werklieden-orga nisaties aan de stakende typografen te Amsterdam is uitgekeerd, beloopt ongeveer 28.000. - De Tentoonstelling „De Vrouw 18131913" mag zich verheugen in de belangstelling van de Ko ningin. 11. M. wenscht geregeld ingelicht te worden omtrent die vordering der plannen voor de tentoonstel ling. Maandagavond is op den straatweg Halfweg Haarlem een wagen door de eleetrische tram aange reden. De wagen werd vernield en het kostbare paard, dat e,r vöor gespannen was, zoo verwond, dot. het afgemaakt moest wordën. -Eenigen tijd geleden ia te Rotterdam een alleen wonende vrouw gestorven. Toen nu de erfgenamen in het sterfhuis- bijeenkwamen, om de erfenis te ver doelen, kwam men tot de ontdekking, dat een bedrag van 320 uit de woning verdwenen was. Gisternacht is' in het ziekenhuis te Rotterdam

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1