STADSNIEUWS. BUITENLAND.™ De Balkan-Oorlog. No. 6534 25.000. Nos. 838, 1452, 4319, 6190, 10679 en 20774, elk 1000. Nos. 3150, 4322, 6393, 14718 e,n 19204 elk 400. Nos. 7726, 12193, 18883 en 19424, elk 200. Nos. 372, 1665, 4547, 5613, 6132, 7756, 8573, 11168, 11556, 13087, 15183, 16765, 19554 en 19645, elk 100. 5e Klasse, 10e Lijst: 9914 m. z. 9984, 10298 m. z. 10291; 3159, 9481 en 11425 m. z. met 70. dat in doorgaans welingelichte kringen de administra teur aan het departement van Landbouw Naasb de Bloemert en minister Talma als ernstige candidiaten worden beschouwd voor de vacante betrekking' van di recteur der P. en T. De minister zou dan na de ver kiezingen als zoodanig optreden. De heer Pop vertrekt 15 Februari reeds naar In- dië. SCHIP GEZONKEN. TERNEUZEN, 5 Februari. Het ijzeren scheepje „Vertrouwen" van schipper J. Verheyke te Hoek is in de Ooat'haven alhier vermoedelijk tengevolge van de klemming bij. liet- stijgen van het water gezonken. Twee kleinzonen van den schipper die aan boord slie pen, zijn verdronken. DE BALKAN-OORLOG. BERLIJN, 5 Febr. De Morgenpost deelt omtrent de krijgsverrichtingen het volgende mede. Te twee uur in den namiddag ving een hevige kanouade bij Galipolis aan. Het resultaat is nog onbekend1. Ook op andere plaatsen aan de Tsjatald'sjalinie kwam het herhaaldelijk tot kleinere botsingen. Deze eindigen steeds* met den terugtocht der Bulgaren, Tot een grooten strijd is het nog steeds niet geko men. WEENEN, 5 Febr. Uit Cettinje wordt geseind, dat de Montenegrijnen den aanval op Skoetari her nieuwd hebben. De berichten volgens welke Skoetari zou zijn ingenomen, zijn onjuist. Koning Nikita heeft zich reeds acht dagen geleden naar het hoofdkwartier hegeven. Men is overtuigd dat de Montenegrijnen den oorlog niet lang meer zul len voortzetten. Onder de Montenegrinnsche troepen heerseht typhus. BELGRADO, 5 Febr. In Militaire kringen is men er van overtuigd, dat Adrianopel den verbonden le gers! slechts eenige dagen weerstand kan bieden. KONSÏAXTIXOPEL, 5 Febr. De strijd rondom Tsjataldsja isi thans, op de geheele linie begonnen. De gezanten beraadslagen over middelen om de vreemde lingen uit de stad' te verwijderen. Stappen in die richting zijn reeds te Sofia gedaan. KONSTANTINOPEL, 5 Febr. Men geeft hier nog altijd dte hoop niet, op dat de groote mogendheden zul len ingrijpen wanneer de eerste bestorming van Adri anopel door de Bulgaren zonder resultaat is gebleven. Men is er van overtuigd dat een ernstige strijd bij Tsjataldsja tengevolge van de geheel door regen door weekte slechte wegen in het geheel1 niet kan plaats hebben. KONSTANTINOPEL, 5 Febr. Om twee uur in den namiddag begon de strijdt bij GalEpoli. Het resul taat, is nog niet bekendl daar alle tlegraaflijnen door gesneden zijn. Bij Adrianopel duurt de strijd voort. De Turksche troepen in de belegerde vesting bieden grooten weerstand. Westelijk van Dedeagatsj vinden herhaaldelijk botsingen plaats". Naar verluidt zouden de Grieken de bust van de Golf van Saros bombardeeren. LONDEN, 5 Febr. Volgens uit Sofia ontvangen telegrammen heeft gisteren in den vroegen ochtend een geheele Bulgaarsche divisie onder het bulderen van liet geschut een stormloop op Adrianopel onder nomen. Het resultaat is nog niet bekend. Do door het hevige schieten veroorzaakte luchttrillingen maak ten het tot stand brengen van d'raadlooze verbindin gen geheel onmogelijk, POSTKANTOOR EN MIDDENSTAND. Naar w(j vernemen zal binnenkort in de ledenver gaderingen van de A. W. V. en „de Hanze" door de besturen een motie worden voorgesteld, waarin de Minister wordt gewezen op den sleohten toestand ten opzichte van het postkantoor hier ter stede en het ver zoek gedaan wordt hierin zoo spoedig mogelijk verbe tering te brengen. Wordt de motie aangenomen, dan zal de Kamer van Koophandel om adhaesie worden gevraagd. JUBILEUM SPRINGER. Naar aanleiding van de 25jarige werkzaamheid van den heer L. Springer als leeraar voor viool aan de Muzieksohool der Toonkunst-afdeeling alhier, werd de heer Springer heden hartelijk gelukgewenscht door de Commissie tot de Muziekschool bij monde van mr. Stap. Als blijk van waardeering werd hem een in leder gebonden exemplaar van het nieuwe werk van den heer van Milligen, „De Ontwikkelingsgang der Mu ziek", aangeboden. blijspel „O, Mijnheer1' gegeven. Het heiende aardige stukje werd bijzonder goed gespeeld eu een welge meend applaus volgde, evenals na d!e club- en Vvije- en Orde-oefeningen door jongedames, leerlingen van den heer Wouters. De beide pauzen waren voor ve len echter het eigenlijke glanspunt van den avond. De grabbehnand' werd' geducht bestormd en menige mooie prijs a 25 ct. was te behalen. Het raden naar de namen der poppen die, naar later bleek, Stijntje (1813) en Ivitty (1913) heetten voor 20 cent vond ook veel liefhebbers. Ook thee, slemp, champagne en meer lekkernijen waren tegen flinke betaling te ver krijgen en er werd druk gebruik van gemaakt door het groot getal aanwezigen. Tot slot had er een echt Alkmaarsche veiling- plaats, waarbij pop 1813, mejuffrouw „Stijntje" dus, overging voor 11.75 in handen van jhr. N. van Fo- reest, burgemeester van Heilo. De ontvangen gelden zullen wordten besteed' voor de groote tentoonstelling t,e Amsterdam van „de Vrouw 1813—1913". Te oordeelen naar het groot getal bezoekers en de belangstelling die getoond werd, zal het bedrag zeker niet onbelangrijk zijn, zoodat de dames, die hiervoor hebben geijverd, haar moeite zeker ruimschoots be loond zullen vinden. AGENDA. WOENSDAG: Liedertafel „De Vereenigde Zangers", leden-verga dering (jaarlijksche) Harmonie. Dansclub Alcmaria Viotrix, 8 uur, Harmonie. Koninklijke Erk. Sehietver. „Nimrod," flobert schietoefeningen, 8% uu*, Noord-Hollandsoh Koffie huis, Zaadmarkt. Gymn.-ver. „De Halter," oefening voor jongens van 9—18 jaar van 78 uur; leden ouder dan 16 jaar van 89 uur; jongens van 1216 jaar van 9—10 uur, turnlokaal „K. en V." Schoolstraat. Danselub A. Crefeld, oud-leden en ineergeoefenden 8 uur, Harmonie. Kinderkoor, repetitie van 4%6 uur, Harmonie. Zang en Vriendschap, repetitie van 7%9 uur, Harmonie. DONDERDAG: Kagelolub „Onze Club, 8 uur, Hazes, Luttik-Oudorp. VRIJDAG: Zaugvweenigiag „Nieuw Leve*" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor het geheele koor, 8 uur, lo kaal Mooij, Koorstraat. ZATERDAG: Gymn.-ver. „de Halter," oefening voor jongens van 1216 jaar van 80 uur; leden ouder dau 16 jaar van 910 uur, turnlokaal „K. en V." Schoolstraat. De oorlog word't na de hervatting der vijandelijkhe den in hoofdzaak gevoerd om Adrianopel. In de Tsja- taldsja-linie hebben nog geen ernstige gevechten plaats gehad. Alleen hebben de Bulgaren om redenen van taktiek, er een dorp, dat het eindpunt vormt van de Bulgaarsche linie, in brand gestoken. De beschie ting van Adrianopel moet hebben geduurd' van Maan dagavond 8 uur tot half een '3 nachts, terwijl het vu ren om 5 uur weer werd hervat. Er werd niet alleen op de vestingwerken, doch ook op de stad geschoten. Do oostelijke en zuidelijke gordels hadden het 't zwaarst te verantwoorden, doch de Turksche vesting artillerie moet zich goed hebben gehouden. Het ge heele Bulgaarsche leger trok gisteren op onder dek king van het geschut, teneinde de veste te bestormen. De afloop van den strijd is tot dusverre onbekend men doet van beide kanten erg geheimzinnig en de journalisten moeten het stellen met het nieuws, dat de regeeringen bun wel willen geven. De berichten over het innemen van Skoetari door de Montenegrijnen moeten op ongegronde geruchten berusten. Naar verluidt zijn de vijandelijkheden ook begonnen op het schiereiland] Gallipoli aan de Dardanellen. De Times-correspondent becijfert, de Turksche troe pen op 250.000, waarvan 200.000 man achter de Tsja taldsjalinie liggen en 50.000 op het schiereiland' Galli poli. Het garnizoen van Adrianopel is ongeveer 40.000 man sterk. De Bulgaren hebben ongeveer 160.000 man bij Tsja- taldsja en 80.000 bij Adrianopel, die versterkt zijn door een 45.000 Serviërs. overleden een 78-jarige schipper, die Zaterdagavond door een motorwagen werd aangereden. Op een kamer te Rotterdam hebben naar de. N. R. Crt. meldt, rechercheurs aaugehouden een ontsla gen burgemeester van een plattelandsgemeente, tegen wien rechtsingang met bevel tot gevangenneming we gens verduistering is verleend. Vier jongens van 1618 jaar zijn te Rotterdam aangehouden wegens diefstal van een spaarbankboekje uit de roef van een schip. Gistermiddag ontstond brand in een pakhuis te Amsterdam, doordat eenige baldadige jongens eon brandende lucifer wierpen in een voorraad stroo. Een Katholieke pleegzuster te Medemblik werd onlangs door den kantonrechter aldaar veroordeeld t.ot 3 boeten van 8 wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Ten einde haar zulks te vergoeden werd in de R. K. kerk een schaalcollecte gehouden, welke 95.81% opbracht. (Hbld.) Te 's-Heer Arend'skerke is gisterochtend1 een zesjarig meisje in een sloot verdronken. Te Kopstukken wildle Zaterdag het 7-jarige dochtertje van een arbeider haar kleeren bij de kachel drogen. Plotseling vatten deze vlam, spoedig stond het kind in lichtelaaie. Tengevolge van de hevige wonden is het kind Zondagavond overleden. Gistermiddag is te Sneek uit het groote Spoor- kanaal het lijk opgehaald van een ruim 80-jarigon inan, die sedert Eersten Kerstdag werd vermist. Heeft zeer onlangs de ambtenaar van den bur gerlijken stand te Drachten een huwelijk voltrokken, waarbij zeven kinderen werden gewettigd, thans is een paar trouwlustigen in ondertrouw genomen, die bij hun a.s. huwelijk niet minder dan acht kinderen wen- schen te erkennen. UIT URSEM. *De heer W. de Jong, lid' der Tweede Kamer voor het district Hoorn zal Vrijdagavond alhier een lezing houden over liet onderwerp: „Na 5 jaar regeerens." UIT DE RIJP. Door het bestuur van den „Yissehersbond de Rijp", afdeeling van d'e Heide-Maatschappij, is besloten om te beproeven of het niet mogelijk zou zijn do benoo- digdheden voor het visschersbedrijf voor gezamenlijke rekening aan te schaffen. In dien zin zijn door den secretaris van den Bond circulaires aan de visschers verzonden. Gisteravond gaf de gemengde Zangverecniging „Crescendo", onder leiding van haren directeur, den heer Kroone, eene openbare uitvoering in d'e goed be zette bovenzaal' van „d'e Eendracht". Van de verschillende zangnummers noemen wij in het bijzonder: „Wiegeliedje", „Heimwee" en ,,'k Kwam laestmael over Bergen en Dalen". De beide dubbele kwartetten „Zwervers Avondlied" en „Avond schemering" muntten uit door zuiverheid van klank en verwierven, evenals alle ander© zangnummers een daverend applaus. De gegeven voordrachten vielen alle zeer in den smaak, voornamelijk „Een Carnavalsvoordracht", waarin een 6-tal alleraardigste eostuums, 0. a. een paar „OdoP-menschen, een clown, een keurig zelfbe- sehilderd'e jurk e. a., gedragen door 6 alleraardigste meisjes, verbazend groot succes hadden. ïn het. na de pauze opgevoerde kluchtspel met zang „Een vrouw op schildwacht", onderscheidden zich vooral de dames A. Bruin, als Ros®, E. van Tiel als moedCr Herman en de heer J. Baas als Hein. Zoowel wat betreft, voordracht als zuiverheid van zang in de vele, in dit stuk gezongen liedjes. Mej. D. Polman als sergeant verdient genoemd te worden door haar groote vrijheid van spelen. Het woord van dank, speciaal aan den directeur, en de opwekking tot toetreding' als lid, na de sluiting door den heer v. Vloodorp gesproken, werd met alge- meene instemming ontvangen. Een gezellig hal besloot den avond. NOG MEER KAMERHUMOR. De ,,N. Rott. Ct." schrijft: De heer De Stuers kritiseert den minister van Bin- nenlandsche Zaken over de dienstregeling in het Rijks museum. „Als ik minister was wat mij niet meer overkomen zal. De heer Roodhuizen: „U kunt het niet weten." De heer X.„le ministro des beaux-arts". De heer Y.„de boosaardig© minister". ZONDERLINGE INLICHTINGEN. Een Amsterdamsch geneesheer stondl het „Handels blad"' zijn opschrijfboekje ter inzage af; hij had er zoo van tijd tot tijd! in. opgeschreven de malle uitdruk kingen, die hij van zijn patiënten te hooren kreeg. Ziehier eenige grepen uit de bloemlezing: De moeder, die over haar kind rapport uitbrengt „O, dokter, m'n kind drinkt iederen morgen wel twee tunnels vol melk." Nog een ander over haar hoestend kind: ,,'t Kleintje heeft 'n biggelende kuch." En over een maaglijdend kind: „Mijn kind! slaapt den heelen dag van de vreese- lij'ke pijnen", en ,,'t Kan haast niet zien van de ze nuwpijnen op d°r maag." Een ongeruste moeder: „Dokter, wilt u niet eventjes naar de hersentjes van m'n kind kijken?" Nog andere moeders: n't Kindi heeft onnoozele stuipen", en: „Mijn kind heeft toch zulke dooie haren en een ontuchtig hoofd", en,,'t Kind brult soms als een ballon". „Ik voel me als 'n dood element en ik heb duize lingen in 't globale". Bij het ter sprake brengen van een zeker soort on gemak „Dokter, schrijft u me een doosje karkasjes,. ik bedoel kadasterplllen voor?" (Hij bedoelde casca- ra.) „O, het slikken omlaag dóet veel minder pijn dan het slikken omhoog". ,,'t Is net of m'n ingewanden krijgertje spelen", en: ,,'t Is net, of er 'n bloempot met takken in m'n maag zit". „Ik heb toch zoo'n vreeselijke pijn in m'n kieu wen, dokter". STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 5 Februari. 5e Klasse. 11e Lijst. Laatste berichten. GRONDWETSHERZIENING. 's-GRAV ENHAGE, 5 Febr. Omtrent de ingekomen grondwetsvoorstellen valt voorhandsi alleen te melden dat de daarin voorgestelde kiesrechtregeling berust op den grondslag vau het gezinshoofdenkiesrecht. DIRECTEUR-GENERAAL DER P. EN T. AMSTERDAM, 5 Februari. „Het Volk" meldt, BEVORDERD. Bij koninklijk besluit is benoemd bij het wapen der genie, bij den staf, tot kapitein de eerste luitenant R. Bossert, vroeger alhier. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Het concert, op 21 Jan. 1.1. door vier stadgenooten gegeven ten bate van de Commissie tot Bestrijding der Tuberculose, heeft, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, een netto winst opgebracht van f 242. DE VROUW 1813—1913. 't Was gisteravond voor de vele bezoeksters en be zoekers van de groote versierde Harmoniezaal een recht gezellige avond'. Aan de versiering kon men zien, dat vrouwenhanden ijverig bezig waren geweest, om alles een vrool'ijk en huiselijk aanzien te geven. Langs de wanden was* wit- en geel' doek gespannen, waartusschen zoo nu en dan eenig groen aardig uit kwam. Voor de bezoekers waren tafeltjes met stoelen neergezet, waaraan de bezoekers als om de huiselijke tafel plaats namen. In het hoekje van het bestuur was men van welk ander bestuur zou men dat. kun nen zeggen? een eeuw1 achter. Daar stond een spinnewieltje, met vlas erom en een stoeltje erachter, het zinnebeeld! van onze groot- en overgrootmoeders. Een tafeltje met allerlei blinkend koperwerk, d'e be stuurstafel met ouderwetsche stoelen met matten zit tingen en zachte kussens erop en een spinet, een heel oud! instrument, wel wat lijkende op een piano, vol tooiden hef gezellige zitje. In de zaal bewogen zich tusschen d'e gasten dames uit de 19de en 20ste eeuw. Die van het jaar 1813 hackten meest allemaal groote hullen op, waaronder bet gezicht schuil ging. Een dame van 1813 met een stijf zijden japon en kleine kurketrekkertjes langs de cioren, bij nadere beschouwing mevrouw Moltzer, open de den avond), met het bericht, dat de uitgenoodigde .spreekster verhinderd was te komen, zoo-dat d'e bezoe kers maar tevreden moesten zijn met wat de avond verder bood. En men was zeker meer dan tevreden! Het afwisselende programma en de ververschingen, die rondgediend werden, de grabbelmand, waaruit meit trekken kon, dit alles hield! de gasten aangenaam be- zig. Het programma bestond uit eenige solo-nummer tjes voor zang door een jonge dame van 1813, dio schuil! ging achter den naam „Antoinette Ockerse" en die begeleid werden door het spinet, dat zeker wel een heel oud instrument was, want sommige tonen kwa men er met moeite en andóre niet dan valsch te voor schijn, doch het geheel was alleraardigst. Ook verdere zangnummertjes door een koortje ten gehoore ge bracht, dat uit overgrootmoeders en achterkleindoch ters bestond, werden terecht luidJ toegejuicht. Door eenige leden van Bilderdijk werd) hef bekende DUITSCHLAND. De hoofdredacteur van het of ficieus© blad Nordd. Allg. Zeitung is tot 50 mark boe te of 5 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat in een artikel een ander blad' was beschuldigd onzuivere berichten over den Balkan te hebben verspreid. De schrijver was.de heer von Kiderlen Wachter de onlangs overleden minister. ENGELAND. De regeering is gistermiddag ter nauwernood' ontkomen aan een nederlaag. Bij de be handeling van het ontwerp tot scheiding van Kerk en Staat in Wales had' de oppositie n.l. een amendement ingediend dat tot strekking had de voorstellen te verzachten en dit amendement werd met. slechts 248 stemmen tegen 220 verworpen. De unionisten waren in buitengewoon groote geta le opgekomen, zoodat er bij de stemming groote opge wondenheid heerschte. De mededeeling van den uitslag der stemming werd door de ministerieelen met kreten van verlichting be groet. FRANKRIJK. De regeering zal den Senaat een wetsontwerp voorleggen, strekkende om de wet van 29 Maart 1910 betreffende de congregaties, aan te vüllen in dien zin dat een algemeen fonds wordt ge sticht waaruit leden eener congregratie, die bij op heffing d'aarvan geen voktoende middelen van bestaan hebben, kunnen worden gesteund. Gemengde mededeel ingen. DE PARIJSCHE AUTO-BANDIETEN. Gisteren zijn er enkele der beklaagden verhoord, die deels brutale deels onverschillige antwoorden gaven. De heeren waren zoo onschuldig als pasgeboren lam metjes en alleen vrienden die ze natuurlijk niet bij name konden noemen waren betrokken bij de ten laste gelegde feiten. Bij het verhoor van Callemin, een 22-jarige letter zetter komen, naar de N. R. Ct. meldt, Holland en Amsterdam herhaaldelijk ter sprake. Een zekere Van den Berg uit Amsterdam schijnt in het' verhoor der rogatoire commissie verklaard te hebben dat 23 De cember 1911, twee dagen na den aanslag in de Rue Ordener Callemin en Deboe te Amsterdam bij hem ge komen waren met een massia gestolen effecten. Deboe had een gedeelte om zijn lichaam gebonden, Callemin een ander gedeelte in een koffertje. Van den Berg had' de effecten niet van de hand kunnen doen. Callemin erkent in December 1911 te Amsterdam in hotel Pomona geweest te zijn en ook Van den Berg bezocht te hebben, maar van effecten weet hij niets. Hij was er voor andere zaken, hij smokkel ij ke namelijk wapenen, daarom had men ook, toen men hem arres teerde, zooveel geladen revolvers en patronen in zijn zakken gevonden. Hij was toen ook juist weer op het. punt naar Holland te gaan, zegt hij. EEN PLAFONDLOOPER. In het circus Busoh te Berlijn wordt door een acro baat tot slot vertoond het loopen tegen den zolder> Er is een groot spiegelglas aangebracht, waar de man, na eerst een apparaat aan beide schoenen te hebben bevestigd, tegenaan loopt ovenals spinnen en t negen, Deze vertooning valt zeer in den smaak van liet publiek, terwijl het gevaar door een gespannen net wordt verminderd. Men vermoedt, dat een electro- magneet en een zuignapje den man in staat stellen ziju kunststuk te verrichten. DE VERDWENEN VICARIS. Een vicaris van de christelijke kerk te Leeds, Al- bert Knight, zou ongeveer een week geleden fotogra fische opnamen doen met bliksemlicht in de scheme ring. Zijn vrouw ging mee naar de rotsen waar de opname zou geschieden. Plotseling verdween de mau in de diepte en do. vrouw dacht niet anders of hij was verongelukt en er was reeds een lijkdienst voor hem gehouden. Do nasporingen hielpeu niets; totdat men op een goeden d'ag zijn spoor vond, dat naar het. stati on en verder naar Liverpool leidde, waar hij waar schijnlijk op een Australische boot is gevlucht, echter niet alleen, maar met een jongedame, die Zondags school-onderwijzeres aan de Christelijke kerk was BARNSTEENOPLICHTERS, Te Eerlijn is een proces begonnen tegen zeven han delaars en bewerkers van barnsteen, die beschuldigd worden den Pruisisehen staat voor zes ton benadeeld te hebben, Pruisen heeft het monopolie voor de harnsteenvis- scherij op de kust van d'e Oostzee en het laat den ge vonden barnsteen bewerken en verkoopen. Deze zeven beklaagden zouden in den loop van ja ren zich groote hoeveelheden hebben toegeëigend en ten eigen bate verkocht. Het onderzoek naar deze verduisteringen heeft, vier jaar geduurd en het dossier der zaak beslaat 400 pa gina's. HET SCHIP DER WOESTIJN. Weldra zal de kameel zijn klassieke bijnaam „s«hip der woestijn" ontnomen worden. De industrie is er in geslaagd een „zand-automobiel" te construeeren. Voor woestijnreizigers is de geniale vinding van den Engelschen ingenieur Hoobrew Lallan te Cairo van groot gemak. Het voertuig is van groote wielen voorzien, waar door het verhinderd wordt, diep in den grond to zakken. De wielen zijn van hout, terwijl het caoutohouc, dat door de warmte van den bodem zoo vlug verkeert, vervangen is door koper. De zitplaatsen zijn op hoogen afstand van den grond om de hindernis van hot ge stoven zand te voorkomen, en de motor is tegen zand beschermd door een hermetische afsluiting. Hoobrew Lallan heeft reeds eenige goed geslaagde proeftochten gehouden in de buurt van de pyramids van Gizen. BLANKE SLAVEN Te Nieuw-York bestaan meer dan 250 schoenpoets zaken, waarin 1500 jongens werken, grootendeels uit Griekenland afkomstig. Volgens het landverhuizers-bureau is de toestand waarin deze jongens werken niet anders dan slavernij. De half volwassen jongens komen in Amerika in ge zelschap van een z.g. oom of neef, in werkelijkheid is deze niets anders dan de „baas", welke deze jon gens op een schandelijke manier exploiteert. Tusschen den „baas" en de ouders van het kind, die ver in Europa leven, is een contract gesloten, waarbjj be paald is, dat de jongen een bepaalden tgd voor den patroon moet werken, daarvoor keert deze aan de ouders een jaarlijksch bedrag van 80 h 240 dollar uit. De ouders verkeeren in volslagen onwetendheid om trent het lot van hun kind en dit lot is ver van be nijdenswaardig. De jongens moeten 'smorgens om 5 uur opstaan, na een ontbijt van droog brood en slechte koffie gaan zij naar de werkplaats waar om half zes het werk begint, 's Middags hebben de jongens een paar minuten tijd om hun middagmaal, bestaande uit brood en kaas, te gebruiken, 's Avonds om half tien k 10 uur (Zaterdags, Zondags en op feestdagen wordt het nog veel later) is bet werk afgeloopen, daarna moeten de jongens nog het lokaal schoonmaken. Eerst dan kunnen zij naar hun logies en naar hed gaan, waar zjj als haringen in een ton liggen, om 's morgens om 5 uur weer hun dagtaak te heginnen. Zoo gaat het steeds door, tot de bepaalde tgd verstreken is. De patroons verbieden de kinderen om Engelsch te leeren en ook mogen zij geen vrienden hebben, daar zjj an ders te lioht uit hun slavernij ontsnappen kunnen..,Er zijn Grieksche schoenpoetsers, die drie jaar en lan ger te Nieuw-York leven en geen andere straten ken nen, dan die zij doorgaan van hun werk naar hun legies. DE EERSTE CHINEESCHE STAKING. Ook de Chineesche arbeidersvereenigingen zijn be gonnen de taktiek van de Europeesche werklieden te volgen. In Shanghai hebben 3000 goud- en zilver werkers den arbeid neergelegd. I)e stakers vorderden een werktijd! van 11 uur met een schafttijd' van 2 uur en 40 loonsverhooging in den vorm van rijst., als mede een verbod van werkverschaffing aan niet geor- ganiseerden. Na 2 dagen staking kregen ze al hunne ei.schen ingewilligd. WINSTGEVENDE VADERLANDSLIEFDE. Uit Weeneu komt ceu bericht' over de wijze, waarop vaderlandsliefde en weldadigheid tot een voordeel voor een minder nauwgezet persoon heeft kunnen lei den. In 1908 werd de „Orde van het Oostenrijksche zil veren Kruis ter verzorging van terugkeerende reser visten" gesticht. Verschillende mannen van naam ondersteunden liet weldadige doel, dat. beoogd werd de troonsopvolger aartshertog Franz Ferdinand' nam bet beschermheerschap aan. De ijverige secretaris heeft uit allerlei bronnen geld weten te putten. Zoogenaamd' voor het Zilveren Kruis zijn tal van bestellingen gedaan en werken uit gevoerd, waarmee de secretaris zijn voordeel wist te doen. Ook heeft hij een handel' in adellijk© titels beproefd. Vele groote kooplieden en indiustrieelen hebben door diezen zwendel' voor belangrijke bedragen aderlatingen onderg-aan - als prijzen werden 250.000 en 400.000 kronen gevraagd. De vereeniging heeft na het bekend worden dezer schandalen dadelijk den secretaris ontslagen, doch de troonsopvolger heeft terstond' zijn beschermheerschap neergelegd, daar hij zijn naam niet meer aan dien der vereeniging verbonden wil zien. KORTE BERICHTEN. Een korporaal van d'e garde te Londen vond! eeni ge dagen geleden een schildwacht slapend! op zijn post, waarom deze gestraft werd. Toen dezelfde kor poraal d'e ronde deed; schoot de soldaat hem dood. In Berlijn zal het in het vervolg verboden zijn aan kinderen beneden 16 jaar d'e beruchte detectieve- romans te vei-koopen of uit te leenen. Bij Kaap Kullen in het Kattegat liep eeu Noorsch stoomschip „Ta.ncy" op een Finsche passa giersboot, waarbij de laatste in de diept© verdween. De passagiers en die bemanning konden gered worden. Op de zuidkust van Zweden is het stoomschip „Kattegat" gestrand', waarbij waarschijnlijk 12 man der equipage zijn verdronken. Te Saarbröckenl hebben vier ouderen een recruut, die zich in den tijd vergist had en een uur te laat kwam, zóó met zweepslagen mishandeld, dat hjj uit de tweede verdieping sprong en de beenen brak. Men twijfelt aan zpn herstel.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2